Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855390 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 19:01 - pre 131 meseci
Citat:
Iseljenik u pokusaju: Od sutra supruga i ja krecemo na Norveski po novom programu iz 2012,ono sto me zanima je ako mi ovde polozimo sve kurseve do B2 nivoa ,da jel i dalje stoji obaveza ucenja jezika i U Norveskoj od pocetka ili se priznaju te potvrde odavde pa nastavljamo dalje.I da li ima smisla uciti ovde sto vise pa otici tamo sa solidnim znanjem ili samo neki pocetni kurs cisto da se covek snadje i sporazume.I pitanje za Mirjanu kakva je situacija sa klimom i vremenom u toku godine u Troms-u?


Pozzzzz drrugari


gde u srbiji ima B2?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 19:13 - pre 131 meseci
Za iseljenika u pokusaju.
Ukratko da pokusam da ti odgovorim. Prva i prva stvar, u Norveskoj nikoga skoro ne zanima bilo kakva potvrda/sertifikat o ucenju jezika iz inostranstva. Njih zanima da li neko zna jezik i koliko. Drugo ta uverenja ovde niko ne priznaje. E sad pitanje je da li imas EU ili samo srpski pasos. Ako je srpski onda ces morati ovde na jezik (po meni skroz blesavo jer jezik je jezik bez obzira na pasos i treba podjednako svima). E sad ako je EU pasos i dolazis ovamo, a kurs se svakako placa, ako znas dovoljno pretpostavljam da mozes da biras nivo koji ces da ucis ali to zavisi od znanja. Jos jedna jako bitna stvar. Jako je bitno gde planiras da odes u Norvesku. Zasto? Pa recimo ja sam u Srbiji ucio Bokmål i u to sam ulozio dosta vremena. Onda sam se igrom slucaja zajedno sa suprugom nasao u Stavangeru i totalno se razocarao jer tamo koriste Nynorsk, mnogo drugacija verzija jezika i moras da bacis sve u vodu, pocnes od nule i krenes da izgradjujes fond reci i onda ti se cini da si sve vreme sto si utrosio u Srbiji, na ucenje jezika, ustvari protracio uzalud. Srecom ispravio sam tu gresku pa sam presao na Bokmål podrucje i stvarno to je 100% ono sto sam ucio.
Sustina cele price je UCI JEZIK, STO VISE, I VEZBAJ STO VISE.
 
Odgovor na temu

filipps

Član broj: 300457
Poruke: 37
*.mbb.telenor.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 19:35 - pre 131 meseci
Pa dobro to oko Bokmål-a i Nynorsk-a, zar tu ima BAS TOLIKO razlike? Mislim, ako naucis jedan nacin onda moras da krenes od nule da bi naucio ovaj drugi !? Po tome ispada kao da su ta dva nacina (istog jezika) ustvari dva razlicita jezika !? Al' sam ga sad rek'o... nego, sa cim se moze to uporediti, nesto kao srpski i hrvatski, srpski i makedonski, slovenacki? Hajde malo iskusniji neka se jave...

Šunke BEZLEBA
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.160.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 19:42 - pre 131 meseci
ako je neko želeo da se bavi ovim sportom neka još jedno razmisli o tome

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 20:48 - pre 131 meseci
Citat:
filipps:
Pa dobro to oko Bokmål-a i Nynorsk-a, zar tu ima BAS TOLIKO razlike? Mislim, ako naucis jedan nacin onda moras da krenes od nule da bi naucio ovaj drugi !? Po tome ispada kao da su ta dva nacina (istog jezika) ustvari dva razlicita jezika !? Al' sam ga sad rek'o... nego, sa cim se moze to uporediti, nesto kao srpski i hrvatski, srpski i makedonski, slovenacki? Hajde malo iskusniji neka se jave...

Pa oni to zovu norveskim jezikom (oba jezika) samo zato jer su u istoj drzavi ali u praksi je MNOGO razlike. Da su jos uvek pod Danskom zvao bi se danski ali u praksi bi imali tri jezika, mnogo razlicita. U Norveskoj jesu dva totalno razlicita jezika pa+ ako dodas na celu pricu lokalni akcenat ne da imas osnova da sumnjas u svoje znanje jezika nego ne znas nista. Ovde ne pricam o tome sto ih mozda ne razumes jer brzo pricaju ili o nekom drugom problemu. Ovo ti kazem iz licnog iskustva i sa cak Norvezanima sa kojima sa pricao na zapadu i na istoku neki kazu da ako neki Norvezanin dodje iz drugog okruga gde se prica druga verzija jezika+dodas akcenat i oni sami imaju jako velikih problema da se sporazumeju. Nynorsk je ustvari stari jezik (ime mu je malo ironicno) i on se dugo razvijao u zatvorenim krugovima, malim mestima i zatvorenim sredinama. Ja bih rekao da je razlika kao recimo srpski i negde na pola puta izmedju hrvatskog i makedonskog. Znaci nije ni toliko blizu hrvatskom a ni tako jako daleko od makedonskog kada govorimo o poredjenju. Ako si stranac onda je jos teze. Pa otidji u Pirot pa probaj da ih razumes. A sad zamisli kako je jednom strancu kome neki jezik nije maternji.
Ako ne verujes skokni do zapadne obale pa probaj da komuniciras sa nekim ko prica Nynorsk a veruj mi shvatices da je taj jer ih ama bas nista neces razumeti tj. kao da si otisao u Dansku. Neka zena, maternji jezik engleski, dosla iz UK za Norvesku, ucila koju godinu jezik u lokalu pa otisla na neki seminar oko kulinarstva. Predavac pricao Nynorsk. Iskustvo zene, nije imala blage veze sta onaj trabunja.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 22:00 - pre 131 meseci
Odobrena mi je radna dozvola nakon 3 nedelje, sreca sreca radost :)) Mirka molim te ubelezi me u tefter kao prvog forumdziju prosvetara koji se provuko na faglaert vizu :D
 
Odgovor na temu

Micika77
Pošta Srbije
Beograd, Srbija

Član broj: 307171
Poruke: 25
*.dialup.ice.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 22:32 - pre 131 meseci
"...mozda je veci problem od toga kad nasa deca tamo krenu u skolu,adaptacija i tako to,ali nadam se da po registraciji imaju pravo da nesto vremena pauziraju sto se tice skolovanja,makar godinu dana ili ta uredba vise ne postoji?Znam da i oni moraju uciti jezik(to deci brze i lakse ide od nas odraslih)e sad koji stepen znanja moraju imati za osnovnu skolu ako neko zna molim da kaze nesto o tome.
Pozz narode "

Pokušaću da ti odgovorim koliko znam, obzirom da sam se sa decom doselila pre 3 nedelje. Ne postoji ta pauza koju pominješ, svako dete koje će ostati u NO duže od 3 meseca mora da krene u školu. Ako u komuni u kojoj ćeš živeti postoji škola za decu koja ne znaju norveški, dete će ići u tu školu dok ne nauči dovoljno jezik kako bi se pridružio svojim vršnjacima. Ako je udaljena (pa sad zavisno od uzrasta) određeni broj km komuna obezbeđuje prevoz. Toliko za sada, u školu krećemo 15 avgusta a u vrtić 21 avgusta, sa našim utiscima o tom delu integracije javljamo se pocetkom septembra!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Micika77
Pošta Srbije
Beograd, Srbija

Član broj: 307171
Poruke: 25
*.dialup.ice.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 22:49 - pre 131 meseci


http://www.nyinorge.no/en/Ny-i...school-system/School-tranport/

pogledaj na ovom sajtu malo više o njihovom školstvu a ovde o obezbeđenom prevozu
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2013. u 08:54 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23:
Odobrena mi je radna dozvola nakon 3 nedelje, sreca sreca radost :)) Mirka molim te ubelezi me u tefter kao prvog forumdziju prosvetara koji se provuko na faglaert vizu :D

Svaka cast.
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2013. u 10:25 - pre 131 meseci
Pozdrav gospodo, zanima me da li neko zna koliko treba da cekam nakon sto sam predao dokumenta za zarucnik dozvolu (vizu) i da li postoji nacin da pratim moj slucaj kod UDI- ja. Takodje me zanima da li u medjuvremenu mogu da idem u Norvesku dok cekam odgovor ? Pozdrav
 
Odgovor na temu

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2013. u 11:03 - pre 131 meseci
Citat:
Micika77:
"...mozda je veci problem od toga kad nasa deca tamo krenu u skolu,adaptacija i tako to,ali nadam se da po registraciji imaju pravo da nesto vremena pauziraju sto se tice skolovanja,makar godinu dana ili ta uredba vise ne postoji?Znam da i oni moraju uciti jezik(to deci brze i lakse ide od nas odraslih)e sad koji stepen znanja moraju imati za osnovnu skolu ako neko zna molim da kaze nesto o tome.
Pozz narode "

Pokušaću da ti odgovorim koliko znam, obzirom da sam se sa decom doselila pre 3 nedelje. Ne postoji ta pauza koju pominješ, svako dete koje će ostati u NO duže od 3 meseca mora da krene u školu. Ako u komuni u kojoj ćeš živeti postoji škola za decu koja ne znaju norveški, dete će ići u tu školu dok ne nauči dovoljno jezik kako bi se pridružio svojim vršnjacima. Ako je udaljena (pa sad zavisno od uzrasta) određeni broj km komuna obezbeđuje prevoz. Toliko za sada, u školu krećemo 15 avgusta a u vrtić 21 avgusta, sa našim utiscima o tom delu integracije javljamo se pocetkom septembra!

Pozdrav!

Micika77 puno hvala na ovim informacijama,zaista znace.Cekam te na jesen da javis prve utiske!POZDRAV
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2013. u 15:31 - pre 131 meseci
Citat:
Iseljenik u pokusaju:
Od sutra supruga i ja krecemo na Norveski po novom programu iz 2012,ono sto me zanima je ako mi ovde polozimo sve kurseve do B2 nivoa ,da jel i dalje stoji obaveza ucenja jezika i U Norveskoj od pocetka ili se priznaju te potvrde odavde pa nastavljamo dalje.I da li ima smisla uciti ovde sto vise pa otici tamo sa solidnim znanjem ili samo neki pocetni kurs cisto da se covek snadje i sporazume.I pitanje za Mirjanu kakva je situacija sa klimom i vremenom u toku godine u Troms-u?


Pozzzzz drrugari


Mi nemamo mogucnost da ucimo Nynorsk u Srbiji vec Bokmål koji i jeste zvanicna forma jezika u Norveskoj.Ali postoje oblasti kao sto je naveo Mihaleks gde je Nynorsk iskljuciva i jedina forma jezika.Razlika je ogromna narocito u pocetku.
Uradi ono za sta imas mogucnost a to je da naucis po bokmål-u.Uci ga barem godinu dana.Jako ce ti trebati i zapamti nepostoji mogucnost da anucis samo osnove jezika i da ti to bude dovoljno za sporazumevanje.Dakle,uci intenzivno i na onaj nacin na koji mozes...skola/privatni profesor/ti sam...prilagodi svojim mogucnostima jer sve je jako skupo i ja to odlicno razumem.I sama sam prosla kroz to.

Tromsø-godisnja vremenska prognoza:
Ziva na termometru se ne spusta ispod -25 kada je bas bas hladno i u toku najvece zime.Grad na obali sa mnogo vetra i kise skoro tokom cele godine.Najveca razlika u odnosu na jug nije u samoj temperaturi vec u dve druge cinjenice.Kao prvo,ovde zima traje duze a kao drugo leto je hladnije daleko u odnosu na jug.Cak bih rekla da ga nema.Ove godine konkretno je leto bilo neke 2 nedelje krajem maja/pocetkom juna.Sada vec 20 dana svaki dan je oblacno i kisovito.Kao kasni oktobar kod nas u Srbiji.
Naravno,leti imas 3 meseca dan a zimi 3 meseca noc.Medjutim,stvar je navike i mentalne prilagodljivosti.U samoj temperaturi nije tolika razlika,ali u ovim gore navedenim cinjenicama jeste.Toliko sto se tice Tromsa i klime.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2013. u 15:35 - pre 131 meseci
Citat:
bob978:
Pozdrav gospodo, zanima me da li neko zna koliko treba da cekam nakon sto sam predao dokumenta za zarucnik dozvolu (vizu) i da li postoji nacin da pratim moj slucaj kod UDI- ja. Takodje me zanima da li u medjuvremenu mogu da idem u Norvesku dok cekam odgovor ? Pozdrav


Oni spremaju neku formu po kojoj ce se moci pratiti upravo to sto ti hoces,ali UDI jos uvek nema to.Zarucnik dozvolu...to mu dodje ona za bracne vode ,mislim da ne mozes ako si predao preko ambasade u Srbiji ili gde god vec...onda mislim da moras cekati odgovor u domovini pa doci.
Nemoj me skroz drzati za rec ali neko generalno pravilo je da ako ides preko ambasade cekas odgovor kuci a ako ides preko policije u Norveskoj i tu predajes onda mozes cekati odgovor u Norge.Opet kazem nemoj me skroz drzati za rec jer to je ipak drugi tip vize...mozda imaju neka posebna pravila ali mislim da nemaju...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2013. u 15:36 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23:
Odobrena mi je radna dozvola nakon 3 nedelje, sreca sreca radost ) Mirka molim te ubelezi me u tefter kao prvog forumdziju prosvetara koji se provuko na faglaert vizu


Cestitam,srecnooo za dalje...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2013. u 15:38 - pre 131 meseci
Citat:
filipps:
Pa dobro to oko Bokmål-a i Nynorsk-a, zar tu ima BAS TOLIKO razlike? Mislim, ako naucis jedan nacin onda moras da krenes od nule da bi naucio ovaj drugi !? Po tome ispada kao da su ta dva nacina (istog jezika) ustvari dva razlicita jezika !? Al' sam ga sad rek'o... nego, sa cim se moze to uporediti, nesto kao srpski i hrvatski, srpski i makedonski, slovenacki? Hajde malo iskusniji neka se jave...


Jednom davno sam imala jednu grupu studenata iz Slovenije...pa bih se usudila reci da je razlika na tom nivou...srpski-slovenacki...a tu ima razlika ali ipak nije pravo poredjenje.Nemoj se time zamarati,ali stvarno.Uci bokmål jer to mozes i to ti se nudi.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2013. u 15:44 - pre 131 meseci
Ono sto nema i dalje kod nas a to je lytteprøve na testovima u Srbiji.I to treba uvesti.To je vazan deo i treba se pribliziti ovom konceptu testova ovde.
Testove koje sam ja radila u Srbiji su gramaticki na vrlo visokom nivou i taj deo je ok,kao i sastavi s tim sto nakon treceg nivoa onog "her på berget" treba staviti tezi sastav i zadati mu onu formu sa Bergen testa.A lytteprøve nema nijedan test po nasim skolama i to je greska.To nam isto treba...jer to se ima ovde...ali verovatno bi se neki opet zalili...taj deo lytteprøve je bitan kako god okrenes...dakle,ponoviti situaciju 2 puta svaku i takvih 25 slusanja za pola sata...to ako ne vec u test onda barem da se uvede kao trening na casovima...jer bice mnogo lakse ovde onda...ali to je samo predlog...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2013. u 15:48 - pre 131 meseci
I na te testove ne treba gledati na nacin da li mi je priznato ili nije,vec na dobru pripremu.Jer kada dodjete ovde bicete daleko spremniji za polaganje NP3 i ustedecete brdo novca za njihove ionako lose skole i sto je jos gore spore.Strasno su spori...
Tako gledaj na to.Ja sam barem tako gledala.A to nam svima treba za stalnu dozvolu...
Cinjenica da su njihove skole lose jeste i ta da velika vecina nasih ljudi kada se doseli radi sa profesorima nasim preko skajpa.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

valeriamitic

Član broj: 312450
Poruke: 54



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2013. u 17:21 - pre 131 meseci
Postavili su opet vest vezanu za nasj.fag od jeseni. U naslovu vesti se pominju helsefagarbeidere, ali na pocetku vesti nabrajuju lekare, farmaceute, stomatologe i med.tehnicare, ali ne za helsefagar. Ja sam nedavno poslala papire pa mi je nejasno, sve i da bude za bonicare, ko ce im krenuti na nasj.fag od jeseni.
http://www.sak.no/sites/SAK/om...fagarbeidere.aspx#.UelnDdI2KxA
Ne mogu da otvorim link koji su nakon uvoda okacili.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2013. u 17:47 - pre 131 meseci
Valerija,to je verovatno ono o cemu smo pricali...mnogi zubari,sestre i ostali cekaju na nasj.fag tako da ce oni imati dovoljno,a sto se helsefagova tice vazice za sve one kojima ne izdaju autorizaciju u vremenu koje dolazi...
Ali postoji zakonska procedura da se promena u praksi primene autorizovanja diploma mora najaviti na vreme.Sada to postuju u konkretno ovom slucaju.Ali i dalje nasi dobijaju autorizacije i ti ljudi koji su dobili autorizaciju ne treba da brinu jer za njih to ne vazi...Videcemo od jeseni konkretno,jer kao i obicno postave link koji ne mozes da otvoris,pa onda dok reaguju...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zoki123
Zoran Milutinovic
Doktor

Član broj: 303713
Poruke: 30
*.dynamic.kdsinter.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2013. u 17:57 - pre 131 meseci
moze da se otvori ali mora malo pesice da se ide oni su to promenili 17 ovog meseca I kao I uvek nejasno u naslovu nema nigde helsefagarbeidera a u tekstu dole se pojavljuje......

http://helsedirektoratet.no/he...-i-utlandet/Sider/default.aspx
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855390 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.