Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855768 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2013. u 23:22 - pre 131 meseci
nazalost i ja sam sreo dosta norvezana koji samo petljaju i lazu,treba se paziti
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2013. u 23:32 - pre 131 meseci
u fabrici mesa je sef norvezanin primio 4 slovaka i ja sam bio prisutan kada im je obecao stalni posao u neformalnom razgovoru,ljudi preselili porodice i nasli smestaj,da bi ih on nogirao prosle sedmice do kada su imali ugovor na odredjeno vreme,tako da pravilo je da nema pravila.mada njima je lakse da ponovo nadju posao nego nama,
 
Odgovor na temu

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 16:06 - pre 131 meseci
Citat:
pan 1:
Rodjena sam u madjarskoj porodici i nije mi stran jezik, ali ga nazalost nisam ucila kao mala pa sad to nadoknadjujem! :) Mama po ceo dan govori madjarski i hteo ne hteo mora da ti udje u glavu! Kad odem kod bake onda i ona krene i tako... Kad bi imala nekog u kuci ko bi mi po ceo dan govorio norveski, gde bi mi bio kraj! ;)

Kako ucis norveski?
Jel moze neko da preporuci neku dobru skolu norveskog,ili neku drugu soluciju,mislim koliko se realno moze doro nauciti norveski preko neta...
 
Odgovor na temu

fap
fap priboj

Član broj: 94480
Poruke: 30
80.93.243.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 16:08 - pre 131 meseci
ma gde li si ti cuo za norvesku lepotu da mi je znati?! valjda svedjanke,nego si ti tu nesto pobrkao...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 16:09 - pre 131 meseci
Citat:
Boris Tadić:
Bio sam u Oslu pre mesec dana i zaključak je Islamabad.

Ako su onakve žene i u drugim gradovima, onako blentave i šuntave praznih izraza lica, onda to nema veze sa pričama o "norveškoj lepoti". Doduše, ima par % sa većim grudima, ali sve osim grudi jedva za 2-.


Ovo da su praznih lica sam vec nekoliko puta ranije cula kao komentar nasih muskaraca,tako da vam je to izgleda zajednicka procena
Ima jako lepih i ima jako ruznih,kao i svuda...ali jedna je osobina zajednicka bilo da su lepe ili ruzne-jako se malo doteruju.Daleko manje od bilo koje druge zene iz Evrope.A nasi navikli na doteranost i nasminkanost.Nasa zena iako nema mogucnosti,kupi jeftin lak pa namaze nokte,ili sredi francuski manikir na noktima,fenira se,snalazi se na razne nacine ali se sredi...uglavnom...One ne,one se okupaju,ciste su,ali za doteranost...to je na niskom nivou i prosto je tako.Ima sredjenih daleko od toga da nema...ali jako malo.Frizura je cesto pod uticajem vetra duvao on ili ne duvao,lak za nokte je izumro,a za francuski manikir treba puno vremena.Sto se stila garderobe tice,prilicno su izolovane i iako imaju mogucnosti da se oblace po buticima u Parizu one odu u ove njihove i kupuju ono sto im nudi izuzetno zatvoreno norvesko trziste.Dakle,velika izolovanost...
Ali to je njihov stil,one tako zive...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 16:16 - pre 131 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
srbijadamus1: Dragi moji
Poslodavac mi je javio da je prodao svoj restoran ,ja cekam vizu jos dve nedelje .Poslodavac ce obavestiti UDI .Da li cu ja dobiti vizu i ima li neko iskustva sta kada izgubite posao u toku procedure za vizu koja traje sacuvaj boze dugo (mesecima)


ma napravi se blesav, dobices dozvolu boravka narednih 6 meseci kada ti izdaju positiv iako ne radis i moci ces da trazis posalo u struci a u medjuvremenu ces dobiti i personalni broj i sve ostalo. ko ime je kriv sto nisu izdali ranije tu sugavu dozvoli. ako sada budes zvao garant ce te odbiti i dzabe si pukao 3000 noka. tako da ti je moj savet da popricas sa gazdom da ne zove, dobices dozvolu i lakse ces krenuti da radis na sledec poslu a i ustedeces bar jos 3000 noka za drugu dozvolu.

pazi ne znam koji i kakav imas ugovor ali da te neko nazove i kaze ne radis vise ne vazi u ovoj zemlji. u ugovoru mora da pise otkazni rok i cisto sumljam da je to 1 dan i jedan poziv. takodje ako je norvezanin onda najverovatnije i zatvara restoran ali ako je stranac najverovatnije je nasao nekog umesto tebe pa malo lagi. u svakom slucaju bolje ti je da izvuces dozvoli jer ces moci odma krenuti da radis nego da opet cekas i placas ispocetna. nazovi ga i u stisni ga za ugovor jer jednostavno nije fer prema tebi. zamisli da recimo nisi prihvatio neku drugu ponudu zbog ove.

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 14.07.2013. u 22:02 GMT+1]


Realno,nije lako nagovoriti da se ne prijavi slucaj UDI-u...jer to je obaveza poslodavca ali uz neko objasnjenje da si ti vec u planovima i da si odbio neke ponude zbog ove,mozda bi proslo...mada imas obavezu da u roku od 7 dana prijavis slucaj u policiji da si izgubio posao.To je nekorektnost do besvesti.Ali Norvezani toga nisu ni svesni...pa oni zive i u sopstvenim brakovima kao slobodni ljudi...danas jesmo,sutra nismo,mozemo na ferie i svako za sebe.Preseliti se iz jednog mesta na drugo resis sa minut i idemo...a taj proces emigracija,povlacenje porodice je njima skroz stran...To je velika razlika izmedju nas i njih...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:402:ede2:c9d9:c..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 16:29 - pre 131 meseci
apropo sredjivanja, dosao ja prvi dan na sastanak na poslu i sve zene u kolektivu... sve u nekim farkama, bluzama majcama njobicnijim ni jedna nasminkana...ja pomislio sta je sa ovim zenama... dok nisam video sta je rad sa decom, sad mi sestra donosi stare majce :D meni je iskreno drago sto je tako, muka mi je malo bilo od nase ugladjenosti i svakodnevne 24/7 'savrsenosti' gde ne mozes do grada casual... ovde je sve toliko multikulturalno, bar u oslu, stvarno ima nas svakakvih tako da te apsolutno niko ne gleda...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 16:31 - pre 131 meseci
Nekako vremenom mislis navici ces se ali se uvek iznova i iznova iznenadjujes tim nasim razlikama...
Na onkologiji u bolnici lezi bas dosta pacijenata,prilicno mladih 30-50 godina starosti i u nekoj su zavrsnoj fazi svog zivota.Mi nemamo u Srbiji svestenike zaposlene po bolnicama koji idu na razgovore sa porodicama pacijenata koji umiru.To je ovde u bolnici kod mene vrlo vazno.I skoro svaka porodica hoce da razgovara sa popom.Moze lekar/sestra da prica sta oce...pop je najvazniji.Tako da oni tamo leze,umiru,ali porodice su na odmoru u Spaniji jer je pop rekao da svako mora da zivi svoj zivot.
Dakle,da uzmem primer 38 godina,metastaze,kraj,umire,muz otisao u Spaniju i rekao da ga ne zovemo za vreme odmora osim u slucaju smrti.Dosao pozdravio se sa sve onim volim te...E sad da je on jedini pa da kazes ima uvek po neko takav,ma jok...masa takvih...Ti umires,ali ja moram da letujem...
I svima to normalno,onda i ja se pravim da je i meni to normalno...a nije mi iskreno.Uvidela sma tu u bolnici,da iako oni imaju muzeve/zene svi tu u stvari zive svoj zivot.
I jos meni kaze koleginica da se ona cudi kako mi u inostranstvu placemo tako puno po sahranama i ne umemo da se drzimo.Ja joj kazem da to jeste tako kada je neko mlad.Ona kaze pa sta ako je mlad,to jeste tuzno ali to ne znaci da treba toliko plakati...
Onda skoro pre neki dan na tabli na onkologiji na odeljenju lista okacena pop bolnicki nudi usluge za zaposlene,tj.ako ti treba veiledning,neki savet...i pitaju mene ocu li da idem,besplatno je...i to poprilicna lista zaposlenih se prijavila...
Ako se izdvajas,ne valja a da ucestvujes tesko...Sta cu ja kod popa,majko mila .Ja kazem pa zar ne treba kod psihologa da se ide ako se trazi neki savet...kaze ok je psiholog ali bolji je pop...Boze,boze...
Dakle,u zdravstvu mozes da dozivis tako velike kristalno jasne razlike izmedju nas i njih u kulturi da toga ni posle 3 godine nisi svestan...
Ko ce ga znati,ako bas svi budu isli,mozda i odem kod popa...
A stvarno se trudim da razumem sve razlike ali nekada se sokiras pitanjem/ponudom koju dobijes...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 16:34 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23:
apropo sredjivanja, dosao ja prvi dan na sastanak na poslu i sve zene u kolektivu... sve u nekim farkama, bluzama majcama njobicnijim ni jedna nasminkana...ja pomislio sta je sa ovim zenama... dok nisam video sta je rad sa decom, sad mi sestra donosi stare majce :D meni je iskreno drago sto je tako, muka mi je malo bilo od nase ugladjenosti i svakodnevne 24/7 'savrsenosti' gde ne mozes do grada casual... ovde je sve toliko multikulturalno, bar u oslu, stvarno ima nas svakakvih tako da te apsolutno niko ne gleda...


Stefanko,kod nas jeste preterano ali ne valja ni ovo.Covece,kao iz bubnja da su izasle i to njih 90%...pa nije ni to u redu...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 16:44 - pre 131 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Nekako vremenom mislis navici ces se ali se uvek iznova i iznova iznenadjujes tim nasim razlikama...
Na onkologiji u bolnici lezi bas dosta pacijenata,prilicno mladih 30-50 godina starosti i u nekoj su zavrsnoj fazi svog zivota.Mi nemamo u Srbiji svestenike zaposlene po bolnicama koji idu na razgovore sa porodicama pacijenata koji umiru.To je ovde u bolnici kod mene vrlo vazno.I skoro svaka porodica hoce da razgovara sa popom.Moze lekar/sestra da prica sta oce...pop je najvazniji.Tako da oni tamo leze,umiru,ali porodice su na odmoru u Spaniji jer je pop rekao da svako mora da zivi svoj zivot.
Dakle,da uzmem primer 38 godina,metastaze,kraj,umire,muz otisao u Spaniju i rekao da ga ne zovemo za vreme odmora osim u slucaju smrti.Dosao pozdravio se sa sve onim volim te...E sad da je on jedini pa da kazes ima uvek po neko takav,ma jok...masa takvih...Ti umires,ali ja moram da letujem...
I svima to normalno,onda i ja se pravim da je i meni to normalno...a nije mi iskreno.Uvidela sma tu u bolnici,da iako oni imaju muzeve/zene svi tu u stvari zive svoj zivot.
I jos meni kaze koleginica da se ona cudi kako mi u inostranstvu placemo tako puno po sahranama i ne umemo da se drzimo.Ja joj kazem da to jeste tako kada je neko mlad.Ona kaze pa sta ako je mlad,to jeste tuzno ali to ne znaci da treba toliko plakati...
Onda skoro pre neki dan na tabli na onkologiji na odeljenju lista okacena pop bolnicki nudi usluge za zaposlene,tj.ako ti treba veiledning,neki savet...i pitaju mene ocu li da idem,besplatno je...i to poprilicna lista zaposlenih se prijavila...
Ako se izdvajas,ne valja a da ucestvujes tesko...Sta cu ja kod popa,majko mila .Ja kazem pa zar ne treba kod psihologa da se ide ako se trazi neki savet...kaze ok je psiholog ali bolji je pop...Boze,boze...
Dakle,u zdravstvu mozes da dozivis tako velike kristalno jasne razlike izmedju nas i njih u kulturi da toga ni posle 3 godine nisi svestan...
Ko ce ga znati,ako bas svi budu isli,mozda i odem kod popa...
A stvarno se trudim da razumem sve razlike ali nekada se sokiras pitanjem/ponudom koju dobijes...


uzasno su hladni i prazni. mene ponekad iznervira taj njihov hladni osmeh, bre ne umeju ni da se izderu. kao da je sve neka prestava, nikako mi se ne svidja taj stav. vala tvrdi su na emocijama uzasno. i muskarci i zene. ja se jos ni jednom nisam okrenuo na ulicu za nekom prolaznicom, u bgu ni ne gledam pravo, jos gore ako idem sa zenom onda su muke nad mukama. ovde ni jednom ali bas bas ni jednom. ako i bude u vidiku nesto sto izgleda zanimljivo onda je najverovatnije iz rusije ili istocne evrope. ako mala, zdepasta, 20 cm u nogama, plava i sa frizurom kao sto ima moja prababa onda je cista norvezanka. ovo je jedino objasnjenje zasto je vecina norvezna presla u gay smer. jedino im cestitam na samostalnosti za koju su se izborile.

e svedska je nesto drugooooooo, mada sam kontao da su i norvezanke kao svedjanke ali nisu ni blizu. pogotovo ovaj finmark. polovina je mala i zdepasta a drugoj polovini samo oci vire zbog marama
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 17:03 - pre 131 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Nekako vremenom mislis navici ces se ali se uvek iznova i iznova iznenadjujes tim nasim razlikama...
Na onkologiji u bolnici lezi bas dosta pacijenata,prilicno mladih 30-50 godina starosti i u nekoj su zavrsnoj fazi svog zivota.Mi nemamo u Srbiji svestenike zaposlene po bolnicama koji idu na razgovore sa porodicama pacijenata koji umiru.To je ovde u bolnici kod mene vrlo vazno.I skoro svaka porodica hoce da razgovara sa popom.Moze lekar/sestra da prica sta oce...pop je najvazniji.Tako da oni tamo leze,umiru,ali porodice su na odmoru u Spaniji jer je pop rekao da svako mora da zivi svoj zivot.
Dakle,da uzmem primer 38 godina,metastaze,kraj,umire,muz otisao u Spaniju i rekao da ga ne zovemo za vreme odmora osim u slucaju smrti.Dosao pozdravio se sa sve onim volim te...E sad da je on jedini pa da kazes ima uvek po neko takav,ma jok...masa takvih...Ti umires,ali ja moram da letujem...
I svima to normalno,onda i ja se pravim da je i meni to normalno...a nije mi iskreno.Uvidela sma tu u bolnici,da iako oni imaju muzeve/zene svi tu u stvari zive svoj zivot.
I jos meni kaze koleginica da se ona cudi kako mi u inostranstvu placemo tako puno po sahranama i ne umemo da se drzimo.Ja joj kazem da to jeste tako kada je neko mlad.Ona kaze pa sta ako je mlad,to jeste tuzno ali to ne znaci da treba toliko plakati...
Onda skoro pre neki dan na tabli na onkologiji na odeljenju lista okacena pop bolnicki nudi usluge za zaposlene,tj.ako ti treba veiledning,neki savet...i pitaju mene ocu li da idem,besplatno je...i to poprilicna lista zaposlenih se prijavila...
Ako se izdvajas,ne valja a da ucestvujes tesko...Sta cu ja kod popa,majko mila :).Ja kazem pa zar ne treba kod psihologa da se ide ako se trazi neki savet...kaze ok je psiholog ali bolji je pop...Boze,boze...:) :) :)
Dakle,u zdravstvu mozes da dozivis tako velike kristalno jasne razlike izmedju nas i njih u kulturi da toga ni posle 3 godine nisi svestan...
Ko ce ga znati,ako bas svi budu isli,mozda i odem kod popa...
A stvarno se trudim da razumem sve razlike ali nekada se sokiras pitanjem/ponudom koju dobijes...

Neces se nikada navici na sve kulturoloske razlike i nikada neces moci da ih prihvatis sve, neke hoces, vecinu neces. Zasto? Pa iz prostog razloga jer si ti odrasla u drugom sistemu morala/vrednosti/kulturoloskog ponasanja (ili u isto vreme i padu svega). Kad bi sve prihvatila to bi bilo isto kao kad bi izvrsila lobotomiju. Mi jesmo kao nacija moralno propali ali ako uporedis nas i Norvezane po ovim razlikama tu smo mi bogati. Izem ti ja kad od x clanova porodice svako ima svoj zivot, pa to nije sustina porodice ni po nasim ni po svetskim standardima. Mogu Norvezani biti super, fenomenalni, bogato drustvo, sve je to super ali opet manjka im dosta stvari. Mi smo gori po nekim drugim stvarima ali sto se ovoga tice mislim da je nase generalno shvatanje pravilnije i zdravije.
Ako jedno ne razumem kod Norvezana to je koji ce im djavo i pop i crkva kad u crkvu idu kao na piknik a popa svrstavaju u neku "kulturolosku kategoriju. Jes da kod nas u zemlji i sire medju vernicima ima dosta foliranata ali oni koji nisu foliranti ne idu u crkvu radi statusa ili neke ne znam ni ja kakve gluposti. Mirjana, pretpostavljam da se religijom ne bavis ni na koji nacin i to je tvoj licni izbor i to je ok ali svejedno ti njima lepo kazi da imas ti svoju crkvu i da ne mozes da menjas popa ili religiju.
Vecina zaposlenih se prijavila da ide kod duhovnog lica da trazi neki savet. Po meni teska glupost al ajde...Kao sto napisah stvar trenda i situacije i niceg dubljeg...
E da kao sto napisa i Zoki, taj njihov osmeh...Svaka njima cast na kulturi ali po meni je to isto teska glupost. Mislim lepo je biti fin i sve je to ok, ali kod mene u kraju kad ti se nepoznati lik nasmeje postoje samo dva razloga, ili je lud ili je nenormalan.
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 17:06 - pre 131 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Nekako vremenom mislis navici ces se ali se uvek iznova i iznova iznenadjujes tim nasim razlikama...
Na onkologiji u bolnici lezi bas dosta pacijenata,prilicno mladih 30-50 godina starosti i u nekoj su zavrsnoj fazi svog zivota.Mi nemamo u Srbiji svestenike zaposlene po bolnicama koji idu na razgovore sa porodicama pacijenata koji umiru.To je ovde u bolnici kod mene vrlo vazno.I skoro svaka porodica hoce da razgovara sa popom.Moze lekar/sestra da prica sta oce...pop je najvazniji.Tako da oni tamo leze,umiru,ali porodice su na odmoru u Spaniji jer je pop rekao da svako mora da zivi svoj zivot.
Dakle,da uzmem primer 38 godina,metastaze,kraj,umire,muz otisao u Spaniju i rekao da ga ne zovemo za vreme odmora osim u slucaju smrti.Dosao pozdravio se sa sve onim volim te...E sad da je on jedini pa da kazes ima uvek po neko takav,ma jok...masa takvih...Ti umires,ali ja moram da letujem...
I svima to normalno,onda i ja se pravim da je i meni to normalno...a nije mi iskreno.Uvidela sma tu u bolnici,da iako oni imaju muzeve/zene svi tu u stvari zive svoj zivot.
I jos meni kaze koleginica da se ona cudi kako mi u inostranstvu placemo tako puno po sahranama i ne umemo da se drzimo.Ja joj kazem da to jeste tako kada je neko mlad.Ona kaze pa sta ako je mlad,to jeste tuzno ali to ne znaci da treba toliko plakati...
Onda skoro pre neki dan na tabli na onkologiji na odeljenju lista okacena pop bolnicki nudi usluge za zaposlene,tj.ako ti treba veiledning,neki savet...i pitaju mene ocu li da idem,besplatno je...i to poprilicna lista zaposlenih se prijavila...
Ako se izdvajas,ne valja a da ucestvujes tesko...Sta cu ja kod popa,majko mila :).Ja kazem pa zar ne treba kod psihologa da se ide ako se trazi neki savet...kaze ok je psiholog ali bolji je pop...Boze,boze...:) :) :)
Dakle,u zdravstvu mozes da dozivis tako velike kristalno jasne razlike izmedju nas i njih u kulturi da toga ni posle 3 godine nisi svestan...
Ko ce ga znati,ako bas svi budu isli,mozda i odem kod popa...
A stvarno se trudim da razumem sve razlike ali nekada se sokiras pitanjem/ponudom koju dobijes...


Sirota nasa Mirka, od suncanja za Prvi maj do popa... :) :) Tu pomaze samo ono osrednje izigravanje idiota. Kod mene u domu je slicna situacija, jer primamo i pacijente u zavrsnoj fazi lecenja od kancera. Donela ih rodbina da ne umru kod kuce, kazem ja u sebi. I meni su fascinantni ti njihovi odlasci na letovanja i kako se odnose prema tim pojmovima smrti i bolesti. Pricam ja koleginica kako mi je bilo tesko kad mi je mama umrla, pa u kakvim je okolnostima umrla, pa da sam je negovala i bla, bla, a ona osmeh na lice, neka duhovnost se probudila u njoj. Kaze, zar nije bilo predivno?! Zena 49 godina, umrla za 6 meseci. Ja je gledam, pa kazem jeste.. To je to idiotisanje koje predje i na tebe. Sta da joj kazem?
Druga koleginica na poslu, andjeo. Zena je zivi andjeo. Toliko da nervira. Non stop se smesi, nikad ne nervozira, bez ijedne druge emocije sem da je sve super. Oprostite na izrazu- kao budala... Ja joj pricam nesto i kontam da nisam dobro rekla, da me ne razume, ona se i dalje smeje, kao razumem. A ja rekla dve razlicite stvari. POsle sam cula da peva u crkvi, da svira po domovima i da je dusa. Prvo sam mislila da je sve predstava, sad kontam da je jednostavno takva, od rodjenja. I mama joj je takva.

Ne bih se bas slozila za tu njihovu hladnocu. Ja sam dozivela neke jako lepe emocije na poslu, od Norvezana. Jesu rezervisani, to stoji, ali umeju da se pokazu. A i ja zivim na selu, pa je ovde sve nekako nalik na Srbiju. U domu sve rodjak do rodjaka radi, od iste mame i tetke. :) Godisnji kad hoces, uz dogovor naravno.

Moj muz tvrdi da su Norvezanke jako ruzne. I ja mu verujem. :) Na prste se mogu nabrojati lepe. Kad se samo setim ove nase zgrade... I to nema veze sa sredjivanjem. Meni licno odgovara ta opustenost. Volim ja i potpetice i haljine i suknje i maskaru, ali ujutro u 6 sati... I jos kad radis posao koji sam ja radila, u hitnoj. Sminka nije bila preporucljiva nikako. A o uniformi da ne pricam, pet brojeva veca, ili ne daj Boze, manja. Norvezanke se mnogo manje sredjuju i to je tacno. Mogle bi malo vise da se potrude. ALi, eto, sve je to do popa mozda. :)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 17:18 - pre 131 meseci
nije problem njihovo vidjenje stvari i sveta oko nas. takodje nije problem ni nase vidjenje stvari i sveta oko nas. problem je ako pocnemo da gledamo kao oni. jednostavno dolazimo iz druge kulture i drugih obicaja. norvezani ne koriste ironiju. meni je toliko simpa da mogu ponekad da pobegnem bas u tu ironiju. dobro njima dobro meni. oni kontaju vidi kako lepo misli, ja ispricao istinu pa mi lakse. super.

meni je zao ljudi koji misle da treba ponistiti sve iz srbije zbog norveske, koji misle da recimo decu treba vaspitavati po norveskim normama i merilima. svaka njima cast ali ja bas i nemam zelju da moj klinac sa 4 godine krene da se jada popu i trazi od njega savet, ili more drugih stvari koji oni recimo smatraju normalnim. balkanac koji vaspitava dete po norveskim normama bas i ne izadje na dobro. uzmite recimo na primer one proteste u svedskoj. sudar dve razlicite kulture koji se prelomio na deci. i srbija i bliski istok i norveska imaju svoja pravila i svoju kulturu i mnogo je brzo menjati to na jednoj generaciji.

ovde sto se tice zena ne pomaze ni vijagra i ukoliko zelite da do kraja zivota zivite u celibatu norveska je pravo mesto, ovde jednostavno nema skoro pa nicega zanimljivo. gledam pre koju nedelje kolegu kako muva i smuva neki norvezanku. i zove on mene da idemo zajedno kod nje u stan jer ima i drugaricu. drugarica izgleda kao da je uradila direkt u zida sa 60 km/h a onda na nju pao klavir. sto rece jednom moj drugar tamo levo od japana, on vara svoju zenu samo sa boljom od nje. u norveskoj nase zene nemaju razloga da budu ljubomorne. ali stvarno nemaju.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:402:ede2:c9d9:c..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 17:20 - pre 131 meseci
ja sam sebi na samom startu odredio da nemam nameru da se povinujem nekim stvarima koje mi jednostavno nisu u prirodi...tj. uzecu od zemlje i kulture ono sto mi odgovara i zadrzati svoju kulturu i vrednosti jer to jeste integracija, sve ostalo je asimilacija... eto poceo sam da jedem ribu od skoro cesce nisam mogao da je smislim...svidja mi se i kneke hleb, i njihov domaci i smor, i sirevi,pa cak i polser koje izbegavam da jedem... ali necu da dzogiram jer prezirem trcanje, nek svi trckaraju ja cu da pesacim... nisam jos skijao, ostavio mi sad drug u sobi pa cu mozda i to probati... ostalo, sam cu birati... ne znam kako je po vasim gradovima, u Oslu ima 25% stranaca, i mozes uvek upoznati i druge ljude ne nuzno norvezane sa kojima je inace tesko ostvariti kontakt... upoznah neke norvezane koji su neshvaceni ovde, a sa nama se skroz kontaju...

to za ostavljanje porodice u takvim uslovima na samrti, o trpanju roditelja u staracke domove itd. mi je sumanuto da zamislim u svom slucaju... za njih me bas briga, ne k stavljaju roditelje i u kucice za pse ako im se prohte :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 17:47 - pre 131 meseci
Ovo o cemu sada pisemo ljudi koji zele da dodju u Norvesku i koji su medicinari nisu svesni tih razlika ali ni u malom mozgu.Zato sam to napisala.
U zdravstvu se mora funkcionisati kao celina i u skladu sa ostalima jer ako radis kontra onda si suprotan i nepogodan.Nema tu puno veze moj ponos i moje shvatanje.Ja sam prinudjena da se prilagodim.Mi sada ovde mozemo diskutovati i slazemo se svi oko ove teme ali moja svakodnevnica na poslu trazi od mene funkcionisanje u ovakvom sistemu.
Pitam ja koleginicu Poljakinju koja radi vec dugo na odeljenju,jel isla kod popa...kaze ona radim sto i ostali...idi,klimni glavom,bolje to nego da te stalno pitaju jesi li bila...
Norvezanka koja radi 30 godina tu,iskusna zena i vrlo fina kaze meni...da ja i treba da odem kod popa jer ja dolazim iz druge kulture i bolje cu razumeti kulturu jer raditi na kreft avdeling-u je specificno jer se susreces sa smrcu svaki dan i ta prica sa porodicom je specificna,mnogo mozes da naucis...a oni kao celina na odeljenju na sastancima pricaju kako nama iz inostranstva treba da pomognu da se sto lakse i vise prilagodimo...
Ja kada sam dosla u martu na odeljenje imali mi sastanak...i sve to lepo ide,sefica kaze Mirjana je nova kod nas,treba da joj pomognemo da se sto lakse prilagodi...
A to ide preko popa (saznah nesto kasnije )...Boze dragi...pitam se sta je sledece...
Koliko god da se covek trudi,uopste nije lako iskljuciti se iz tih stvari i ostati svoj gledano sa vremenske distance...onaj ko je duze ovde,zna o cemu pricam...Prve godine razmisljas na jedan nacin a posle pocnes da kontas da to prilagodjavanje te uzima sve vise i vise...i onda si cudan i svojima na skajpu i ovima ovde na poslu...
Bokte mazo...
Coveku valjda lakse kada ovako napise malo,mada ce reci drugar Davorno...e ovo je van teme
Nije,bas je u temi...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 17:54 - pre 131 meseci
Stefanko,sine...ova recenica..."ja sam sebi u startu rekao..."
Misli na startu nemaju puno veze sa onima sto dolaze kasnije...
Kada 30 ljudi oko tebe misli da je nesto ok,ti ne mislis to,nisu oni ludi vec ti...Onda moras imati masku i to prilicno dobrog kvaliteta jer je moras koristiti svaki dan.
A to te tera na kompromise...Vremenom ces uvideti to.
Ponovicu po milioniti put...mi dosli kod njih,ne oni kod nas.Dakle,prilagodi se i napravi sto bolju masku
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 18:13 - pre 131 meseci
Ovde na forumu kada ulazis u pricu za emigraciju,gledas matematicku racunicu,porez,plata,feriepenger,eventualno se malo osvrne na klimu,smestaj,koliko kosta stan i te krajnje prakticne stvari.
Ova diskusija sa ove strane foruma je onaj deo posle sredjene administracije i 3 godine zivota...svakodnevno fukcionisanje,tvoji stavovi/njihovi,cena koja se placa dusevno ne preko kartice ili procenta.I prva i druga strana su bitne ali je tesko na pocetku imati uvid u obe stvari.Mozda je i dobro tako,ko ce ga znati...Ajd u zdravlje...necemo vise da mracimo,a?
Pozdrav ljudi.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:402:ede2:c9d9:c..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 18:46 - pre 131 meseci
mirka ma razumem te savrseno o cemu pricas, i ja se trudim dobro da procenjujem te stvari kojima se prilagodjavam... za pocetak sada sam morao poslovno da prebrodim jaz izmedju norveskog i srpskog (kao i bilo kog inostranog) skolstva... norveska obdanista su iskljucivo bazirana na igri, nikako ni na najmanjim elementima klasicnog ucenja, tako da ja malo stavljam po stranu sve ono sto sam godinama studirao i praktikovao i gledam da se prilagodim ovome... i trebace mi jos puno vremena da se naviknem na to da prolaze dani i dani u igranju a da nista nismo organizovali ili 'naucili' :D

drugo, tretirati decu kao odrasle, koji imaju podjednako pravo izbora i izrazavanja misljenja kao odrasli, i da se ista moraju pratiti, na to isto se moram navici :D

dobro to su kulturoloske razlike koje uticu na posao... ovo za vasu bolnicu je vrlo specificno, ja ponavljam ja se divim vama koji radite u zdravstvu, i o tome bas i ne bih mogao puno da komentarisem, samo ti ljdi znaju kako im je u tim momentima...

i ja sam u pocetku propustio tako neki event koji je trebao biti socijalne prirode, pa su mi se par njih zacudili, ali ja sam rekao da sam imao norveski na folke uni, sto je i bila istina :D ali mislim da norvezani pridaju paznju tome, iako mi deluje malo usiljeno...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 18:54 - pre 131 meseci
Stefanko,to sto sad ne razumes,za godinu dana ces solidno kapirati a za dve godine si totalno u materiji
Kako god,zivi se od para...a znam da mnogi citajuci ovo pomisle:"Ma daj mlate pare a ovde kukaju,pokri se usima"...i zato ne vredi dubiti...imamo nepomirljive razlike ali mi smo gosti u njihovoj zemlji i mi smo odabrali da se prilagodjavamo...tako da...HA EN FIN DAG VIDERE
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:402:ede2:c9d9:c..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.07.2013. u 19:27 - pre 131 meseci
ma ja idem na vopi sa drugom makedoncem, pa ne do bog da se uspavam za posao ko zamalo zadnji put kad zljokah usred radne nedelje :D
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855768 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.