Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7854161 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Elektriker
Beograd

Član broj: 309467
Poruke: 16
*.fk.ardalsnett.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 20:50 - pre 131 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
83sjm: Kako ucenje jezika funkcionise u Norveskoj,da li se sve skole jezika placaju ili postoji jos uvek neka opcija besplatnih skola i ko ima pravo na to,cula sam da je to ranije postojalo ali verovatno da postoje kategorije ili neki uslovi za tako nesto...mozda je povezano sa boravisnom dozvolom ili tako nesto slicno?
Znam da ljudi koji su u azilu uce na taj nacin jezik ali konkretno mislim na ljude sa EU pasosem.


svi koji rade placaju sami sebi kurs jezika,to vazi i za one koji su dosli preko spajanja porodica. azilantima je placena skola, placene su im knjige, obavezni su da dolaze na casove a sa druge strane dobijaju platu za to. oni koji imaju kurs bilo jezika ili neceg drugog dobijaju platu sto dolaze u skolu.

skola u sustini nije skupa, ja sam prvih 100 casova platio 1000 noka, sledecih 300 casova placam 3000 noka. kada izracunas vidis da je jeftinije nego u Srbiji :D ali ostatak placa komuna i to ide automatski tj skola to sredjuje. takodje samfunnskunnskap nisam platio nista, i to je obavezno za sve koji zele traju boravisnu. taj kurs traje 50 casova.

mojih prvih 100 casova su bili sasvim ok, dosta je radilo i ne mogu da se narocito pozalim na kvalitet, sada cekam polovinu avgusta da krene vecernja skola pa cu videti da li ce mi promeniti profesoricu da se odma zalim :)

meni su takodje dozvolili da ako zena i ja idemo u istom terminu samo jedno placa a drugo ide gratis, ali to sve zavisi od skole do skole.

azilanti imaju obaveznih 600 casova ako se ne varam dok mi imamo 250+50 i to lepo pise u positivu kojie se dobija od UDI za odobrenje boravka.



Cena pretpostavljam da zavisi od komune do komune posto sam ja za 50 casova platio 4000 NOK. Jeste da je u pitanju bio NY NORSK ali sto je mnogo mnogo je...
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.home.otenet.gr.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 21:10 - pre 131 meseci
Citat:
toi:
Pozdrav!

Ovako, kada dobijes odbijenicu iz UDI-a za produzenje dozvole i moras napustiti Norvesku, nakon toga moras biti van EU tri mjeseca da bi se ponovo vratio. E sad mene zanima: Postoji li nacin da se dodje ranije ponovo u Norge u potragu za poslom ili se mora cekati ta tri mjeseca? (Otprilike moja trenutna situacija)
Hvala!



Ovo je taj dokumenat sto moras da im napises kada se zalis. Meni su rekli da cak mogu i da radim. Odeljenje za radne dozvole u udiju. Ots.udi.no

Deferred implementation letter.


What is ‘deferred implementation’?

In connection with an appeal against a decision regarding a residence permit while you are staying in Norway, you can also ask for deferred implementation of the decision. This means that you will not be sent out of the country before the Immigration Appeals Board has processed your appeal. The Directorate of Immigration processes applications for deferred implementation, and you cannot appeal this decision.

Po uredbi od 1.jan.2012 svi koji su posle tog periodu dobili dozvolu moraju da zavrse 600 casova 550+50. Ili norsk prove 2(A3) ili za visoko obrazovane, prove 3. Emigranti su i pre ove uredbe imali obavezu od 600 casova.

Jedino ako gore na severu ne postoji blaza regulativa. Ali su slali do skoro stare papire o radnoj dozvoli da vam treba 250 a u stvari ,nije tacno. Tako da Zokiruma zagrejaces stolicu. I ja sam posao pa znam kako je :-)
 
Odgovor na temu

Elektriker
Beograd

Član broj: 309467
Poruke: 16
*.fk.ardalsnett.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 21:12 - pre 131 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
boban 13:
ELEKTRIKER jel ovi nesretnici stvarno nemaju GLINERICE ili se ja nisam danas dobro objasnio sa mojim šefom. Doneše oni neke reflektore kažu nerade, uzmam ja da vidim može li se to popraviti pa sam jednog momenta želeo nešto da ispitam naravno glinericom više od toga i onako neumem :-) Uglavnom je epilog bio da oni (glinericu) to nemaju a ja sam otkrio da je crkla sijalica pa sam to popravio i bez glinerice ali mi je to prilično neverovatno.

Gde si to naucio? Od kad se kaze "glinerica"?
Kaze se glimerica (M a ne N) jer je rec izvedena od engleske reci "glimmer" sto znaci svetlucanje.
Nije ni cudo da te nista nisu razumeli jer glinerica ne postoji osim ako nije nesto za pakovanje gline.
Toliko o nesretnicima.


Postoji i treci naziv...GRINELICA...tako je zvao moj sef u Srbiji...inace imao je problema sa prekomernim koriscenjem slova R u recima.
Sto se tice problema oko ispitivanja kvara...u Norveskoj su uglavnom zastupljeni stari sistemi zastite takozvani IT sistemi gde imas 3 faze i zemlju(nema nule). Nove instalacije se rade u TN sistemu (ti sistemi su zastupljeni po Srbiji) ali su jos uvek slabo zastupljene bar koliko se ja srecem sa njima. Uglavnom u uticnici nemas fazu i nulu kao kod nas pa kad proveravas vidis ima li faze ili nema. Ovde se moze desiti da ti gRiNelica svetli na obe rupe u uticnici ali da nemas 230V izmedju njih tako da uredjaj nece raditi(moze da bude ista faza na obe). Najmerodavnije sredstvo ti je UNIMER(ako imas 230V izmedju zica mora da radi). Uticnica se ovde vezuje na dva osiguraca tj. na dve faze koliko god to smesno zvucalo.
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.home.otenet.gr.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 21:12 - pre 131 meseci
Citat:
toi:
Pozdrav!

Ovako, kada dobijes odbijenicu iz UDI-a za produzenje dozvole i moras napustiti Norvesku, nakon toga moras biti van EU tri mjeseca da bi se ponovo vratio. E sad mene zanima: Postoji li nacin da se dodje ranije ponovo u Norge u potragu za poslom ili se mora cekati ta tri mjeseca? (Otprilike moja trenutna situacija)
Hvala!



Ovo je taj dokumenat sto moras da im napises kada se zalis. Meni su rekli da cak mogu i da radim. Odeljenje za radne dozvole u udiju. Ots.udi.no

Deferred implementation letter.


What is ‘deferred implementation’?

In connection with an appeal against a decision regarding a residence permit while you are staying in Norway, you can also ask for deferred implementation of the decision. This means that you will not be sent out of the country before the Immigration Appeals Board has processed your appeal. The Directorate of Immigration processes applications for deferred implementation, and you cannot appeal this decision.

Po uredbi od 1.jan.2012 svi koji su posle tog periodu dobili dozvolu moraju da zavrse 600 casova 550+50. Ili norsk prove 2(A3) ili za visoko obrazovane, prove 3. Emigranti su i pre ove uredbe imali obavezu od 600 casova.

Jedino ako gore na severu ne postoji blaza regulativa. Ali su slali do skoro stare papire o radnoj dozvoli da vam treba 250 a u stvari ,nije tacno. Tako da Zokiruma zagrejaces stolicu. I ja sam posao pa znam kako je :-)
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.home.otenet.gr.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 21:13 - pre 131 meseci
Citat:
toi:
Pozdrav!

Ovako, kada dobijes odbijenicu iz UDI-a za produzenje dozvole i moras napustiti Norvesku, nakon toga moras biti van EU tri mjeseca da bi se ponovo vratio. E sad mene zanima: Postoji li nacin da se dodje ranije ponovo u Norge u potragu za poslom ili se mora cekati ta tri mjeseca? (Otprilike moja trenutna situacija)
Hvala!



Ovo je taj dokumenat sto moras da im napises kada se zalis. Meni su rekli da cak mogu i da radim. Odeljenje za radne dozvole u udiju. Ots.udi.no

Deferred implementation letter.


What is ‘deferred implementation’?

In connection with an appeal against a decision regarding a residence permit while you are staying in Norway, you can also ask for deferred implementation of the decision. This means that you will not be sent out of the country before the Immigration Appeals Board has processed your appeal. The Directorate of Immigration processes applications for deferred implementation, and you cannot appeal this decision.

Po uredbi od 1.jan.2012 svi koji su posle tog periodu dobili dozvolu moraju da zavrse 600 casova 550+50. Ili norsk prove 2(A3) ili za visoko obrazovane, prove 3. Emigranti su i pre ove uredbe imali obavezu od 600 casova.

Jedino ako gore na severu ne postoji blaza regulativa. Ali su slali do skoro stare papire o radnoj dozvoli da vam treba 250 a u stvari ,nije tacno. Tako da Zokiruma zagrejaces stolicu. I ja sam posao pa znam kako je :-)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:402:ede2:c9d9:c..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 21:20 - pre 131 meseci
ona zena sa snimka je likcina...da nam je vise takvih...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 21:28 - pre 131 meseci
Citat:
surbat: Ovo je taj dokumenat sto moras da im napises kada se zalis. Meni su rekli da cak mogu i da radim. Odeljenje za radne dozvole u udiju. Ots.udi.no

Deferred implementation letter.


What is ‘deferred implementation’?

In connection with an appeal against a decision regarding a residence permit while you are staying in Norway, you can also ask for deferred implementation of the decision. This means that you will not be sent out of the country before the Immigration Appeals Board has processed your appeal. The Directorate of Immigration processes applications for deferred implementation, and you cannot appeal this decision.

Po uredbi od 1.jan.2012 svi koji su posle tog periodu dobili dozvolu moraju da zavrse 600 casova 550+50. Ili norsk prove 2(A3) ili za visoko obrazovane, prove 3. Emigranti su i pre ove uredbe imali obavezu od 600 casova.

Jedino ako gore na severu ne postoji blaza regulativa. Ali su slali do skoro stare papire o radnoj dozvoli da vam treba 250 a u stvari ,nije tacno. Tako da Zokiruma zagrejaces stolicu. I ja sam posao pa znam kako je


u sustini meni je cilj u januaru norskprøve2, rok posle njega norskprøve 3 i zavrsio. ovde sam imao ludacki kurs tako da sam vec odradio 120-130 casova racunajuci i blentavi samfunnskunnskap.

ali jos me niste ubedili da treba 550 plus 50 jer i na sajtu UDI pise da ne vazi za one koji su skiled vec za sve ostale inace i azilanti koji su dobili pozitiv ne dobijaju drzavljanstvo vec pozitiv o trajnom prebivalistu i privremene pasose za putovanje a i oni koji su se recimo ozenili osobom sa norveskih drzavljanstvom ne dobijaju drzavljanstvo vec prebivalisnu dozvolu. u svakom slucaju meni nije problem ici na casove jer mogu da smaram profesore za sve pare a blentavi samfunnskunnskap sam vec odradio
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.160.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 21:36 - pre 131 meseci
Citat:
Elektriker:
Citat:
mihaleks:
Citat:
boban 13:
ELEKTRIKER jel ovi nesretnici stvarno nemaju GLINERICE ili se ja nisam danas dobro objasnio sa mojim šefom. Doneše oni neke reflektore kažu nerade, uzmam ja da vidim može li se to popraviti pa sam jednog momenta želeo nešto da ispitam naravno glinericom više od toga i onako neumem Uglavnom je epilog bio da oni (glinericu) to nemaju a ja sam otkrio da je crkla sijalica pa sam to popravio i bez glinerice ali mi je to prilično neverovatno.

Gde si to naucio? Od kad se kaze "glinerica"?
Kaze se glimerica (M a ne N) jer je rec izvedena od engleske reci "glimmer" sto znaci svetlucanje.
Nije ni cudo da te nista nisu razumeli jer glinerica ne postoji osim ako nije nesto za pakovanje gline.
Toliko o nesretnicima.


Postoji i treci naziv...GRINELICA...tako je zvao moj sef u Srbiji...inace imao je problema sa prekomernim koriscenjem slova R u recima.
Sto se tice problema oko ispitivanja kvara...u Norveskoj su uglavnom zastupljeni stari sistemi zastite takozvani IT sistemi gde imas 3 faze i zemlju(nema nule). Nove instalacije se rade u TN sistemu (ti sistemi su zastupljeni po Srbiji) ali su jos uvek slabo zastupljene bar koliko se ja srecem sa njima. Uglavnom u uticnici nemas fazu i nulu kao kod nas pa kad proveravas vidis ima li faze ili nema. Ovde se moze desiti da ti gRiNelica svetli na obe rupe u uticnici ali da nemas 230V izmedju njih tako da uredjaj nece raditi(moze da bude ista faza na obe). Najmerodavnije sredstvo ti je UNIMER(ako imas 230V izmedju zica mora da radi). Uticnica se ovde vezuje na dva osiguraca tj. na dve faze koliko god to smesno zvucalo.

Ma ceo problem se sastojao u tome da su oni vratili 2 reflektora koji ne rade i hteli da odnesu kod električara. Sticajem okolnosti ja vidim da je kod jednog slomljen utikač, a drugi izgleda OK. Lepo ja zamenim to što je bilo očigledno i kod ovog drugog pomislim da je kabel u pitanju pa otvorim onu malu kutiju i poželim da proverim ima li struje u njoj. Pošto famozne glinerice, glimarice i grinelice nije bilo u firmi ja šefu objasnim šta mi treba a on kaže to ne postoji sa sve blaženim smeškom a ja sa istim tim smeškom na licu mu kažem Ok ali sam bio skeptičan po tom pitanju.
Kako kod nas svaka kuća ima taj ispitivač struje jednostavno sam TEBE pitao da li oni to imaju i da li koriste ili stvarno čovek pojma nije imao šta meni treba. Elem na toj štapnoj sijalici je ono keramičko grlo ili kako god se to zvalo bilo polomljeno pa kada sam to video odem u prodavnicu uzmem drugu sijalicu i zamenim. Naravno da sam gledao u reflektor kada sam ga isprobao i da to ne savetujem drugima da rade. prilično zaslepljujuće iskustvo

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 17.07.2013. u 22:46 GMT+1]
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.79-161-31.customer.lyse.net.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 22:20 - pre 131 meseci
Hvala Mirjana i surbat na odgovorima.
Tako sam mislio svakako da posaljem zalbu, samo tesko da cu skupiti sve sto mi treba ali svejedno valja kupiti vrijeme .
Pitam se da li bi ja u zalbi mogao priloziti ugovor od druge firme ili se samo mogu zaliti vec na predati. tj. dopuniti ga.
Mozda je najbolje poslije svega samo da ostanem u Norge i trazim novi posao, valjda ne skontaju :)
 
Odgovor na temu

Nav
Kristiansand

Član broj: 316147
Poruke: 5
*.bb.online.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 22:29 - pre 131 meseci
Citat:
dakipro:
Citat:
zokiruma:
Citat:
dakipro:
Citat:
zokiruma:...azilanti imaju obaveznih 600 casova ako se ne varam dok mi imamo 250+50 i to lepo pise u positivu kojie se dobija od UDI za odobrenje boravka.


To pise tako u tom positivu, samo zato sto nece/ne umeju da izmene to pismo. Na udiju pise ispravka da iako si dobio u pozitivu 250+50 moras dimas 550+50
http://www.udi.no/Norwegian-Di...on-in-the-Norwegian-language-/
Citat:

If you were granted your first residence permit that formed a basis for permanent residence permit after 1 January 2012, you are required to have completed tuition in the Norwegian or Sami Language (at least 550 hours) and social studies (at least 50 hours).

Takodje pise i da mozes da imas "Sufficient knowledge" norveskog jezika umesto casova, odnosno
Citat:

You have passed a language test (Norskprøve 2 – Level A2 or Norskprøve 3 – Level B1, which are organised by the municipalities and administered by Norsk språktest in cooperation with Folkeuniversitetet).


pise i ovo

Unntak fra pliktutvidelsen til 600 timer:

Arbeidsinnvandrere fra land utenfor EØS/EFTA-området og deres familiemedlemmer, som har plikt til å delta i 300 timer norskopplæring uten krav på å få opplæring gratis, er unntatt fra pliktutvidelsen til 600 timer. Denne gruppen vil fortsatt ha en plikt til å delta i 300 timer opplæring i norsk og samfunnskunnskap.

tj ako sam placam casove onda moram imati 300 casova sa ovim blentavim samfunnskunnskapom

na ovom linku sto si podelio pise

Are you a labour immigrant from outside the EEA/EFTA-area?

If you are a labour (work) immigrant from a country outside the EEA/EFTA-area or a family member of such a labour immigrant, you have a duty to take part in Norwegian tuition and you do not have the right to free tuition. You must complete 250 hours of Norwegian tuition and 50 hours tuition in social studies.




Pa, klasicna norska informacija jbg, na norveskom pise jedno, na engleskom pise nesto drugo, dva pasusa ispod pise nesto izmedju... I meni je stiglo da moram 250+50, ali sam prilicno siguran da je neko negde kacio dokumenat i drugaciji link ka UDIju da mora 600 sati ukupno od prvog januara 2012. Sad ne znam norveski jos uvek pa da protumacim to sto pise na norveskoj verziji, ali ovaj pasus (cela strana) sto pisu na engleskom mi jasno daju do znanja da moram 600 jer sam dobio dozvolu posle januara 2012. Mogu misliti sta ce mi reci udi ako ih pozovem telefonom...

Ja se iskreno nadam da cu za narednih godinu ipo kolko brojim do stalne dozvole da polozim NP2 ili 3 pa da prodjem bez tih casova jer do sada nisam ni jedan zvanican cas odslusao, a ako ne bude moglo to sa ispitom onda cu da slusam po 20 casova dnevno da bi uspeo da stignem tih 600 komada u nekom normalnom roku. Jer je ako je 600 to je onda stvarno puno, u bergenu imas bese 4-6 casova nedeljno, treba dosta vremena da se dostigne tih 600 casova (opet kazem, ako je to ustvari 600 casova).



Ukoliko polozite norskprøve 2/3 mozete dobiti fritak bez obzira koliko ste casova imali .Sto je dobro za ljude koji ne mogu da izdvoje puno novca za casove :)
Inace za arbeidsinnvandrere utenfor EØS-/EFTA vazi 300 t(250 + 50)



http://www.imdi.no/no/Norskopp...t-ogeller-plikt-til-opplaring/











[Ovu poruku je menjao Nav dana 17.07.2013. u 23:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 08:42 - pre 131 meseci
Sve u svemu,puno rada i truda ko zeli da ide u Norge...ovde nauciti neke osnove jezika a tamo nas svakako ceka pravo vatreno krstenje...
Citala sam na sajtu Nav-a,da li neko zna nesto o tome ili je imao iskustva,vezano za njihova porodicna davanja?
Kako to funkcionise,jer pise da ako si drzavljnin jedne zemlje EU i registrovan u Norveskoj(verovatno se podrazumeva i da si radnik)sa boravkom i manjim od 12 meseci,deca imaju pravo na decji dodatak ako su takodje u Norveskoj,a ako su u maticnoj zemlji onda su to porodicna davanja...
Predpostavljam da ako su deca tamo moraju biti registrovana da bi ostvarili to pravo?!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 09:21 - pre 131 meseci
Citat:
toi:
Hvala Mirjana i surbat na odgovorima.
Tako sam mislio svakako da posaljem zalbu, samo tesko da cu skupiti sve sto mi treba ali svejedno valja kupiti vrijeme .
Pitam se da li bi ja u zalbi mogao priloziti ugovor od druge firme ili se samo mogu zaliti vec na predati. tj. dopuniti ga.
Mozda je najbolje poslije svega samo da ostanem u Norge i trazim novi posao, valjda ne skontaju :)


Ne mozes da predas novi ugovor vec samo da se zalis na njihovu odluku vezano za prethodni posao.Ako predajes novi ugovor to znaci da zakazujes termin za predaju nove dokumentacije a vezano za izdavanje nove boravisno-radne vize.Dakle to je potpuno novi slucaj.
Pocni vec sada traziti novi posao,a usput se zalis itd...kupujes vreme.Tu kupovinu vremena mozes izvesti i ovako...3 nedelje imas za zalbu...zali se u trecoj nedelji,pa leto je dok obrade slucaj ti imas pravo da cekas odgovor ovde a za to vreme trazis novi posao...Srecno...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 09:24 - pre 131 meseci
Citat:
83sjm:
Sve u svemu,puno rada i truda ko zeli da ide u Norge...ovde nauciti neke osnove jezika a tamo nas svakako ceka pravo vatreno krstenje...
Citala sam na sajtu Nav-a,da li neko zna nesto o tome ili je imao iskustva,vezano za njihova porodicna davanja?
Kako to funkcionise,jer pise da ako si drzavljnin jedne zemlje EU i registrovan u Norveskoj(verovatno se podrazumeva i da si radnik)sa boravkom i manjim od 12 meseci,deca imaju pravo na decji dodatak ako su takodje u Norveskoj,a ako su u maticnoj zemlji onda su to porodicna davanja...
Predpostavljam da ako su deca tamo moraju biti registrovana da bi ostvarili to pravo?!


Naravno.Ovde su to bas detaljno objasnjavali ljudi koji su spajali porodice.Kako mislis da dovedes decu a da ih ne registrujes.Dakle,radis papiroloski pripoj porodice i deca moraju imati svoj personnummer a samim tim su registrovana,idu u skolu i kroz sistem dobijaju i decji dodatak za koji mislim da je 970 kr po detetu mesecno a ako je majka samohrana (pardon roditelj samohran) onda je cifra veca...itd...
Da bi se ostvarilo bilo koje pravo na bilo sta moras da postojis,tj.da budes registrovan
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

-toza vampir-

Član broj: 303262
Poruke: 27
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 13:06 - pre 131 meseci
Proveo sam neko vreme detaljno citajuci prethodnih nekoliko stranica ove teme koje uglavnom govore o adaptaciji i zivotu nakon dolaska u Norge.Definitivno nikad ne bi mogao ziviti u toj drzavi....Zasto uopste,kad ima tako lijepih drzava poput Australije,Kanade,Novog Zelanda...to su sve zemlje u kojima je moje buduce zanimanje deficitarno...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 13:11 - pre 131 meseci
To bi valjda pitanje mogao da uputis mom kolegi iz Australije koji radi sa mnom ovde u Tromsu...
A i valjda zato sto je Norveska jedna od laksih zemalja sto se emigracione politike tice.Najbogatija zemlja sveta.Zbog stabilnosti...zbog sistema...
Ali shvatices kada se upustis u pricu preseljenja da rec "nikad" je jako fleksibilna...Ni neznas sta sve mozes i umes,kad moras.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 13:38 - pre 131 meseci
Citat:
-toza vampir-:
Proveo sam neko vreme detaljno citajuci prethodnih nekoliko stranica ove teme koje uglavnom govore o adaptaciji i zivotu nakon dolaska u Norge.Definitivno nikad ne bi mogao ziviti u toj drzavi....Zasto uopste,kad ima tako lijepih drzava poput Australije,Kanade,Novog Zelanda...to su sve zemlje u kojima je moje buduce zanimanje deficitarno...

Tozo,mislis na zanimanje kao vampir ili ???
 
Odgovor na temu

-toza vampir-

Član broj: 303262
Poruke: 27
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 13:42 - pre 131 meseci
Zanemari moj nick.Ovim sto sam gore napisao nisam mislio uvrediti nikog ko se odlucio za Norvesku...
Pitanje za Mirjanu: Sta radi taj kolega iz AU u NO ? Mislim,koji posao?
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.160.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 14:39 - pre 131 meseci
Citat:
-toza vampir-:
Proveo sam neko vreme detaljno citajuci prethodnih nekoliko stranica ove teme koje uglavnom govore o adaptaciji i zivotu nakon dolaska u Norge.Definitivno nikad ne bi mogao ziviti u toj drzavi....Zasto uopste,kad ima tako lijepih drzava poput Australije,Kanade,Novog Zelanda...to su sve zemlje u kojima je moje buduce zanimanje deficitarno...

Novi Zeland ja u priličnom rasulu kada je ekonomija u pitanju, mnogi moji prijatelji su odatle otišli u Australiju ili Emirate
Drugo je zašto Norveška, svi koji smo ovde imali bi prilično jake razloge zašto Nor isto kao što ti imaš jakih razloga da ciljaš neku drugu zemlju. Meni se nije odlazilo sa starog kontinenta, i to mi je naj jači razlog isto tako sam upoznao neke ljude koji su u Kanadi i koji su gledali da budu što dalje da se teže vrate dok se ne priviknu. Nema dobrog ili zadovoljavajućeg odgovora. Svako bira svoju sudbinu pa tako i ti, ako su drugi kontinenti po tvojoj meri zavrčavaj to školovanje i begaj
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 16:54 - pre 131 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
83sjm:
Sve u svemu,puno rada i truda ko zeli da ide u Norge...ovde nauciti neke osnove jezika a tamo nas svakako ceka pravo vatreno krstenje...
Citala sam na sajtu Nav-a,da li neko zna nesto o tome ili je imao iskustva,vezano za njihova porodicna davanja?
Kako to funkcionise,jer pise da ako si drzavljnin jedne zemlje EU i registrovan u Norveskoj(verovatno se podrazumeva i da si radnik)sa boravkom i manjim od 12 meseci,deca imaju pravo na decji dodatak ako su takodje u Norveskoj,a ako su u maticnoj zemlji onda su to porodicna davanja...
Predpostavljam da ako su deca tamo moraju biti registrovana da bi ostvarili to pravo?!


Naravno.Ovde su to bas detaljno objasnjavali ljudi koji su spajali porodice.Kako mislis da dovedes decu a da ih ne registrujes.Dakle,radis papiroloski pripoj porodice i deca moraju imati svoj personnummer a samim tim su registrovana,idu u skolu i kroz sistem dobijaju i decji dodatak za koji mislim da je 970 kr po detetu mesecno a ako je majka samohrana (pardon roditelj samohran) onda je cifra veca...itd...
Da bi se ostvarilo bilo koje pravo na bilo sta moras da postojis,tj.da budes registrovan :)

Hvala Mirjana,tako sam i mislila...mozda je veci problem od toga kad nasa deca tamo krenu u skolu,adaptacija i tako to,ali nadam se da po registraciji imaju pravo da nesto vremena pauziraju sto se tice skolovanja,makar godinu dana ili ta uredba vise ne postoji?Znam da i oni moraju uciti jezik(to deci brze i lakse ide od nas odraslih)e sad koji stepen znanja moraju imati za osnovnu skolu ako neko zna molim da kaze nesto o tome.
Pozz narode
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2013. u 18:48 - pre 131 meseci
Od sutra supruga i ja krecemo na Norveski po novom programu iz 2012,ono sto me zanima je ako mi ovde polozimo sve kurseve do B2 nivoa ,da jel i dalje stoji obaveza ucenja jezika i U Norveskoj od pocetka ili se priznaju te potvrde odavde pa nastavljamo dalje.I da li ima smisla uciti ovde sto vise pa otici tamo sa solidnim znanjem ili samo neki pocetni kurs cisto da se covek snadje i sporazume.I pitanje za Mirjanu kakva je situacija sa klimom i vremenom u toku godine u Troms-u?


Pozzzzz drrugari
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7854161 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.