Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7925493 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 16:50 - pre 131 meseci
Jedi, sta je LMNRO?

Nesto nisam stekao utisak iz price sa drugim ljudima da u Norveskoj oni to rade ne obimno ali temeljno...bas naprotiv, mislim da jednostavno ne rade ozbiljno, i da to nije zahtevno vec opusteno... trenutno citam o toj vrsti pedagogije ali u obdanistu i pokusavam da nadjem neke prednosti...
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-155-58.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 16:52 - pre 131 meseci
Laka Mentalna retardacija O osoba,ja radim u specijalnoj skoli srednja skola,zato sam te i pitao na pp,da li ima tu negde sanse za posao normalno da se odradi ono sto si mi i napisao.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 17:08 - pre 131 meseci
da,da secam se naravno, nego ja to studirao na engleskom pa nisam upucen u sve nase skracenice :) znas kako, imati specijalnu pedagogiju je ogroman plus... kad citas oglase za nastavnike u osnovnim i srednjim skolama vidis koliko se trazi da imaju znanje ili iskustva... ali konkretno da se radi u toj struci je dosta tesko, jer 1 defektolog ide na nekoliko skola i obdanista, i to mislmi da uglavnom dobijaju norvezani... nazalost...

evo ti npr. na navu sta ima sada
https://tjenester.nav.no/still...inger?rpp&rv&s4=119995

mnogi traze master specijalne pedagogije... ali iskreno ja ne bih ni voleo time da se bavim kao primarnom strukom...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 17:11 - pre 131 meseci
Citat:
jedy023:

Tako da podrzavam stav i NORVESKOG obrazovanja,nauci ga da radi jedno ali neka to zna i onda se napravi odlican krug svi rade svi placaju porez i svima je dobro-
A ovako ja sam svoj automehanicar,serviser racunara,domar u kuci itd i to sve zato sto ne mam para da platim majstora,a da je sve u krugu bilo bi za sve.
Inace,sve gramaticke greske u ovom tekszu su namerne.....


pa bogme i u norge ces sve ovo sama raditi :)

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-155-58.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 17:19 - pre 131 meseci
zokiruma
Hammerfest
pa bogme i u norge ces sve ovo sama raditi :)
Mislio si Sam,ja sam M.

[Ovu poruku je menjao jedy023 dana 20.07.2013. u 18:30 GMT+1]
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-155-58.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 17:30 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23:
da,da secam se naravno, nego ja to studirao na engleskom pa nisam upucen u sve nase skracenice :) znas kako, imati specijalnu pedagogiju je ogroman plus... kad citas oglase za nastavnike u osnovnim i srednjim skolama vidis koliko se trazi da imaju znanje ili iskustva... ali konkretno da se radi u toj struci je dosta tesko, jer 1 defektolog ide na nekoliko skola i obdanista, i to mislmi da uglavnom dobijaju norvezani... nazalost...

evo ti npr. na navu sta ima sada
https://tjenester.nav.no/still...inger?rpp&rv&s4=119995

mnogi traze master specijalne pedagogije... ali iskreno ja ne bih ni voleo time da se bavim kao primarnom strukom...

MA to sam ja pitao onako,jer ti je moj slucaj za posebno razmatranje.
Ja sam dipl.ing tekstilnog inzenjerstva tekstilno masinske struke.Ali kako u nasem obrazovnom sistemu nema profesora tektilne grupe predmeta tj.zvanje profesor tekstilne grupe predmeta pa predaju diplomirani inzenjeri.
E sada da bi ostao ovde gde jesam morao sam naknadno na svom fakultetu da posebno polazem,pedagogiju,psihologiju i metodiku sa pedagogijom to mi je bio uslov da polozim drzavni plus zakoni.
E da bi radio u stalnom radnom odnosu na defektoloskom sam morao godinu dana da idem na ostrucavanje i polagao 9 ispita(normalno to nisu ispiti ranga redovnog faksa)ali se i tu moralo nesto nauciti da bi se polozilo.),kada sam to odradio dobio sam uverenje da mogu da radim sa takvom decom ali opet samo da predajem tekstilnu grupu predmeta.
Znaci nisam ja klasican defektolog.
P sam zato pitao da sa tim uverenjem probam makar i u vrticu za pocetak,supruga ceka HU drzavljanstvo a nakon toga cu ja da predam za njega jer sa EU pasosem ce sigurno biti lakse i njoj a i meni.
Pored toga ja se jako razumem u racunarske mreze i administraciju,a supruga profesor Ibformatike u gimnaziji vec 15 godina i ostala je skoro bez posla.
E sada tu je jadan clan pisao kako ne vredi uciti jezik preko skype nego tek kada se dodje tu,a to mi je jako kasno.
Normalno za pocetak bi radili bilo sta a onda kako bude.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 17:35 - pre 131 meseci
Citat:
jedy023:
zokiruma
Hammerfest
pa bogme i u norge ces sve ovo sama raditi
Mislio si Sam,ja sam M.

[Ovu poruku je menjao jedy023 dana 20.07.2013. u 18:30 GMT+1]


bitno da si me razumeo izvini na ovoj greski u kucanju LOL

pa dok ne dodjes u norge uci kako god mozes, i u skoli, i preko skajpija, i samostalno. ma na sve moguce nacine.

kada dodjes u norge onda razmisli o ucenju preko skajpija a do tada samo uci, i to svaki slobodni sekund.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 17:47 - pre 131 meseci
sto se mene tice, ja nastavljam ucenje preko skajpa :) u oslu su kursevi preskupi a nisu vredni tih para... jedy, specifican ste slucaj ti i supruga, ne bih stvarno mogao da ti kazem...u vrticu mozes raditi kao asistent ako znas jezik dovoljno...
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-155-58.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 17:57 - pre 131 meseci
E to je mene zanimalo,da verovatno mogu raditi za pocetak i kao aistent.Onda verovatno to moze i supruga kao profesor informatike.
Mora se od neceg krenuti.
Jezik pa planiramo tek sledece godine da odavde konkurisemo pa ko prvi ubode a dotle ce mo preko skype valjda i nesto nauciti norveskog.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 18:03 - pre 131 meseci
za asistenta treba samo srednja bilo koja...
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 19:04 - pre 131 meseci
Citat:
jedy023:
Citat:
stefanko23:
da,da secam se naravno, nego ja to studirao na engleskom pa nisam upucen u sve nase skracenice :) znas kako, imati specijalnu pedagogiju je ogroman plus... kad citas oglase za nastavnike u osnovnim i srednjim skolama vidis koliko se trazi da imaju znanje ili iskustva... ali konkretno da se radi u toj struci je dosta tesko, jer 1 defektolog ide na nekoliko skola i obdanista, i to mislmi da uglavnom dobijaju norvezani... nazalost...

evo ti npr. na navu sta ima sada
https://tjenester.nav.no/still...inger?rpp&rv&s4=119995

mnogi traze master specijalne pedagogije... ali iskreno ja ne bih ni voleo time da se bavim kao primarnom strukom...


E sada tu je jadan clan pisao kako ne vredi uciti jezik preko skype nego tek kada se dodje tu,a to mi je jako kasno.
Normalno za pocetak bi radili bilo sta a onda kako bude.

Reci da ne vredi uciti jezik preko Skajpa je po meni totalno promasena recenica. Vredi i te kako. Pogotovo ako si iz mesta u kome nemas uslova da uzivo radis norveski sa nekim. Skajp je tu zakon i veoma dobro funkcionise. Ja i supruga smo deset meseci tako ucili jezik.
Sve u svemu cepajte preko Skajpa ili kako god znate i umete.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 19:09 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23:
sto se mene tice, ja nastavljam ucenje preko skajpa :) u oslu su kursevi preskupi a nisu vredni tih para... jedy, specifican ste slucaj ti i supruga, ne bih stvarno mogao da ti kazem...u vrticu mozes raditi kao asistent ako znas jezik dovoljno...

Da se nadovezem.
U vrticu mozes raditi i ako ne znas jezik ili znas nekoliko recenica da sklopis.
Ovo se ne odnosi na grad Oslo tj. na zonu 1.
Govorim iz licnih saznanja a odnose se na zonu 4 oko Osla. Jedan vrtic u malom mestu zvanom Sætre. Dosta stranaca koji se tamo nadju a naravno ne znaju jezik zaposle se u vrticu i kad savladaju jezik dovoljno traze nesto bolje za njih.
Za sam Oslo je vec dosta visi nivo i negde traze i NP3 polozen.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-155-58.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 20:31 - pre 131 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
jedy023:
Citat:
stefanko23:
da,da secam se naravno, nego ja to studirao na engleskom pa nisam upucen u sve nase skracenice :) znas kako, imati specijalnu pedagogiju je ogroman plus... kad citas oglase za nastavnike u osnovnim i srednjim skolama vidis koliko se trazi da imaju znanje ili iskustva... ali konkretno da se radi u toj struci je dosta tesko, jer 1 defektolog ide na nekoliko skola i obdanista, i to mislmi da uglavnom dobijaju norvezani... nazalost...

evo ti npr. na navu sta ima sada
https://tjenester.nav.no/still...inger?rpp&rv&s4=119995

mnogi traze master specijalne pedagogije... ali iskreno ja ne bih ni voleo time da se bavim kao primarnom strukom...


E sada tu je jadan clan pisao kako ne vredi uciti jezik preko skype nego tek kada se dodje tu,a to mi je jako kasno.
Normalno za pocetak bi radili bilo sta a onda kako bude.

Reci da ne vredi uciti jezik preko Skajpa je po meni totalno promasena recenica. Vredi i te kako. Pogotovo ako si iz mesta u kome nemas uslova da uzivo radis norveski sa nekim. Skajp je tu zakon i veoma dobro funkcionise. Ja i supruga smo deset meseci tako ucili jezik.
Sve u svemu cepajte preko Skajpa ili kako god znate i umete.

Pa zemljace znas gde su Melenci,gde ja u toj ne dodjiji da nadjem profesora norveskog jedino preko skype,tako i ucimo supruga i ja.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.160.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 21:11 - pre 131 meseci
imaš u Zrenjaninu profesoricu norv. to nije tako stračno daleko 20-tak kilometara. Možeš biciklom časom što će ti biti druga vrlo korisna vežba za Nor Točak je čudo i odlično prelazno rešenje dok nekupiš auto
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-155-58.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 21:21 - pre 131 meseci
Citat:
boban 13: imaš u Zrenjaninu profesoricu norv. to nije tako stračno daleko 20-tak kilometara. Možeš biciklom časom što će ti biti druga vrlo korisna vežba za Nor :-) Točak je čudo i odlično prelazno rešenje dok nekupiš auto :-)


Ipak sam ja covek u srednjim godinama pa mi biciklom 17 KM je puno,imam kolegu koji je sportista pa se voza bajsom ali ponekad i on utovari kod mene u gepek pa ga ja vozam.
Da ima jako dobra profesorica,ali se nismo nasli oko cene.U svakom slucaju znam da je dobra i preporucujem je svima Zorica je u pitanju.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 21:23 - pre 131 meseci
Za Jedy023
Imas dva tumaca za norveski u Zrenjaninu a cesto da ne kazem uglavnom, su oni i diplomirani filolozi a dosta njih drzi i privatne casove:
http://www.puma.vojvodina.gov....p?ID_tumaci=579&ID_jezik=7
http://www.puma.vojvodina.gov....p?ID_tumaci=500&ID_jezik=7
Probaj, kontaktiraj ih pa mozda se nesto i dogovorite.
 
Odgovor na temu

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 21:26 - pre 131 meseci
Kad savladamo madzarski savladacemo valda i norveski,pa jos tome pridodamo i malo engleskog,malo nemackog...ima da budemo prave poliglote...hi,hi,hi...
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-155-58.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 21:39 - pre 131 meseci
Citat:
mihaleks:
Za Jedy023
Imas dva tumaca za norveski u Zrenjaninu a cesto da ne kazem uglavnom, su oni i diplomirani filolozi a dosta njih drzi i privatne casove:
http://www.puma.vojvodina.gov....p?ID_tumaci=579&ID_jezik=7
http://www.puma.vojvodina.gov....p?ID_tumaci=500&ID_jezik=7
Probaj, kontaktiraj ih pa mozda se nesto i dogovorite.

Vidi Ovako sve sam ja to vec razbistrio.
Prva je inace moja koleginica radi sa mnom u skoli,ali ona ima skandinavske jezike tj.Danski norveski joj je drugi strani i ne zna ga dobro pa i ne radi overu dokumenata nego samo damnski logicno i ne drzi casove.
2.Druga je meni poznata i moram reci veoma prijatna osoba ali sa njom sam imao veci izdatak za casove pa sam se opredelio za Zoricu koju sam malopre u proslom postu greskom stavio da je iz Zrenjanina a ona je devojka iz BG,tj tu je sada a cini mi se da je dole iz Srbije okolina Leskovca(ali to nije ni bitno)
Krenuli smo sa njom sada mala pauza zbog madjarskog i leta,pa od septembra opet.
U svakom slucaju Hvala.
Inace sam dokumenta preveo na engleski ali sam napravio glupost,her sam prevodio ali nisam slao overene originale tj kopije,nego sam skenirao i poslao tako skenirano,i onda kada sam sve to lepo odradio i platio shvatio da sam trebao prvo da kopiram,pa da overim kopiju pa onda da sve to lepo u kovertu i posaljem na prevod pa da mi je ona sa njenim pecatom i prevodom vratila.
E sada kako sam napravio glupost razmisljam da tako posaljem za mene i zenu u NOKUT pa ako budu insistirali da im posaljem overene kopije.
Inace ovo cisto hocu da uradim da imamo jer ce mo imati HU pasose pa nam u startu nece biti vazno(jer se sigurno u struci necemo odmah zaposliti)a kasnije svako gleda da napreduje.
Inace ako nekome trebaprevod na ebgleski neka mi se javi zena je meni prevodila za 600 rsd po strani sto je jako povolno.Govorim o prevodu na engleski.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 21:57 - pre 131 meseci
ukoliko vec prevodite i placate prevod dodajte malo vise i prevedite na norveski jer je daleko bolje davati prevode buducim poslodavcima na norveskom nego na engleskom.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2013. u 22:47 - pre 131 meseci
Citat:
jedy023:
Citat:
boban 13: imaš u Zrenjaninu profesoricu norv. to nije tako stračno daleko 20-tak kilometara. Možeš biciklom časom što će ti biti druga vrlo korisna vežba za Nor :-) Točak je čudo i odlično prelazno rešenje dok nekupiš auto :-)


Ipak sam ja covek u srednjim godinama pa mi biciklom 17 KM je puno,imam kolegu koji je sportista pa se voza bajsom ali ponekad i on utovari kod mene u gepek pa ga ja vozam.
Da ima jako dobra profesorica,ali se nismo nasli oko cene.U svakom slucaju znam da je dobra i preporucujem je svima Zorica je u pitanju.

pa sad šta bih ti na to rekao, ja imam 47god i kada sam birao između toga da peške idem na posao sat vremena ili biciklom 20 min bez obzira na godine vrlo sam se lako opredelio za točak.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7925493 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.