Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7852839 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sto bez stolica
nema posla
nema firme
Negdje cu se skrasiti

Član broj: 316192
Poruke: 6
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 16:35 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23:
za srednju uciteljsku vidim na guglu da je u mostaru je l tako? to u srbiji mislim da ne postoji... da bi radio kao ucitelj moras imati vise obrazovanje ali mozes proguglati za profesiju barn og ungdomsarbeider... to ti je njihova srednja za rad sa decom po skolama i vrticima, ali ne znam kako se to priznaje...srecno...



Hvala :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 17:01 - pre 131 meseci
Citat:
boban 13:
Citat:
Mirjana Savicic:
Kod tih poreskih kartica postoji razlika u placanju poreza za decembar ne u slislu iznosa jer to je logicno vec u smislu toga da li se placa pola skatta ili ne...postoje odredjene kartice gde u decembru placas ceo skatt.Ako se dobro secam to je kartica 7350,ja je imala prve godine.Dakle,tu ima odstupanja kod tog generalnog pravila da se placa samo pola poreza u decembru...
Ostalo ide po rutini...

Na žalost dobro si zapamtila broj :-) ja imam 7350 ali se nadam da je to do nekog novog ugovora o radu gde će biti nešto malo preciznije napisano nego sada :-)


Finnmark kartica...da i ja sam je imala prve godine.Vidi tu placas pun porez u decembru ali se to svakako vrati kroz standardfradrag i kroz finnmarkfradrag koji je za ljude koji zive u Finnmarku dozivotan tako da nemoj se sekirati...to je ok kartica ne dere...7350 a 36% za prekovremeni rad.Samo u decembru se nemoj cuditi sto ces platiti regularan porez ali kazem kroz selvangivelsen se vrati vise...
Moj slucaj iz 2011-te.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-150-149.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 17:08 - pre 131 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Mora da ti je promaklo zbog ovih obranih norveskih sezonskih jagoda :) :) :) :) :) :)
Citat:
delija_sever031: jedy podhitno da visis 10 sati dnevno na netu,vidis kako ti promaknu bitne stvari dok ti tamo zivis zivot na drugu stranu umesto da si ovde

Eto i nesto na moj racun,ali ne videh linkove to sam ja pitao.
A da jeste konstatovao sam da mi je promaklo,znate kako je dvoje dece na glavi plus supruga plus gazdarica plus deca u skoli pa moram valjda i ja nesto da propustim...
a da budem iskren i 45 je tu..
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 17:11 - pre 131 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
boban 13:
Citat:
Mirjana Savicic:
Kod tih poreskih kartica postoji razlika u placanju poreza za decembar ne u slislu iznosa jer to je logicno vec u smislu toga da li se placa pola skatta ili ne...postoje odredjene kartice gde u decembru placas ceo skatt.Ako se dobro secam to je kartica 7350,ja je imala prve godine.Dakle,tu ima odstupanja kod tog generalnog pravila da se placa samo pola poreza u decembru...
Ostalo ide po rutini...

Na žalost dobro si zapamtila broj ja imam 7350 ali se nadam da je to do nekog novog ugovora o radu gde će biti nešto malo preciznije napisano nego sada


Finnmark kartica...da i ja sam je imala prve godine.Vidi tu placas pun porez u decembru ali se to svakako vrati kroz standardfradrag i kroz finnmarkfradrag koji je za ljude koji zive u Finnmarku dozivotan tako da nemoj se sekirati...to je ok kartica ne dere...7350 a 36% za prekovremeni rad.Samo u decembru se nemoj cuditi sto ces platiti regularan porez ali kazem kroz selvangivelsen se vrati vise...
Moj slucaj iz 2011-te.



ma ja imam 7300 mada jos je rano da se mozga o porezu sada je najvaznije da se placa

danas sam dobio i ono pismo da izaberem doktora ali sacekacu sledecu nedelju da dobijem sifre za MinID i BankID, a takodje dobijam i karticu sa slikom, jos neka pisma i naravno PLATAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 17:50 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23:
za srednju uciteljsku vidim na guglu da je u mostaru je l tako? to u srbiji mislim da ne postoji... da bi radio kao ucitelj moras imati vise obrazovanje ali mozes proguglati za profesiju barn og ungdomsarbeider... to ti je njihova srednja za rad sa decom po skolama i vrticima, ali ne znam kako se to priznaje...srecno...

U Srbiji su učitelji sa fakultetom unazad 20 godina ako ne i više, samo oni koji su ostali u školi mogli su ostati sa višom školom. Ne mogu baš precizno da ti kažem godinu ali oko 95-te je viša učiteljska prerasla u fakultet
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 17:53 - pre 131 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
boban 13:
Citat:
Mirjana Savicic:
Kod tih poreskih kartica postoji razlika u placanju poreza za decembar ne u slislu iznosa jer to je logicno vec u smislu toga da li se placa pola skatta ili ne...postoje odredjene kartice gde u decembru placas ceo skatt.Ako se dobro secam to je kartica 7350,ja je imala prve godine.Dakle,tu ima odstupanja kod tog generalnog pravila da se placa samo pola poreza u decembru...
Ostalo ide po rutini...

Na žalost dobro si zapamtila broj ja imam 7350 ali se nadam da je to do nekog novog ugovora o radu gde će biti nešto malo preciznije napisano nego sada


Finnmark kartica...da i ja sam je imala prve godine.Vidi tu placas pun porez u decembru ali se to svakako vrati kroz standardfradrag i kroz finnmarkfradrag koji je za ljude koji zive u Finnmarku dozivotan tako da nemoj se sekirati...to je ok kartica ne dere...7350 a 36% za prekovremeni rad.Samo u decembru se nemoj cuditi sto ces platiti regularan porez ali kazem kroz selvangivelsen se vrati vise...
Moj slucaj iz 2011-te.



ma ja imam 7300 mada jos je rano da se mozga o porezu sada je najvaznije da se placa

danas sam dobio i ono pismo da izaberem doktora ali sacekacu sledecu nedelju da dobijem sifre za MinID i BankID, a takodje dobijam i karticu sa slikom, jos neka pisma i naravno PLATAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Jesi promenio banku ili službenika
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 17:59 - pre 131 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
boban 13:
Citat:
Mirjana Savicic:
Kod tih poreskih kartica postoji razlika u placanju poreza za decembar ne u slislu iznosa jer to je logicno vec u smislu toga da li se placa pola skatta ili ne...postoje odredjene kartice gde u decembru placas ceo skatt.Ako se dobro secam to je kartica 7350,ja je imala prve godine.Dakle,tu ima odstupanja kod tog generalnog pravila da se placa samo pola poreza u decembru...
Ostalo ide po rutini...

Na žalost dobro si zapamtila broj ja imam 7350 ali se nadam da je to do nekog novog ugovora o radu gde će biti nešto malo preciznije napisano nego sada


Finnmark kartica...da i ja sam je imala prve godine.Vidi tu placas pun porez u decembru ali se to svakako vrati kroz standardfradrag i kroz finnmarkfradrag koji je za ljude koji zive u Finnmarku dozivotan tako da nemoj se sekirati...to je ok kartica ne dere...7350 a 36% za prekovremeni rad.Samo u decembru se nemoj cuditi sto ces platiti regularan porez ali kazem kroz selvangivelsen se vrati vise...
Moj slucaj iz 2011-te.

Nekako ispada da ću pare dobiti kada mi naj više budu trebale Trenutno kako stvari stoje mi će mo se okupiti ovde sledeće godine u junu kada sin završi školsku godinu . Ima nenečega dobrog i u 7350 ;-)
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:402:ede2:c9d9:c..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 18:06 - pre 131 meseci
bobane da, htedoh reci vise obrazovanje od srednje skole, ali da za ucitelje 4 godine, a za vaspitace je bila visa, e sad ne znam mislim da i oni moraju 4 god nisam siguran... u norveskoj vaspitaci imaju bachelor 3 godine i ako zele predavati u prva 4 osnovne moraju dovrsiti jos godinu dana. :D
 
Odgovor na temu

Sto bez stolica
nema posla
nema firme
Negdje cu se skrasiti

Član broj: 316192
Poruke: 6
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 18:24 - pre 131 meseci
Situacija sa učiteljima je ista i u Bosni.
Upitah za srednju učiteljsku školu, jer imam diplomu iste. Vjerovatno da postoji neko radno mjesto gdje bi se moglo raditi sa samo ovom diplomom :D
E sad, imam također i par ispita da završim Pedagoški fakultet, ali je po starom programu, te ne znam kako se on vrednuje u inostranstvu.
U svakom slušaju najsigurnije je da bi se bilo gdje da odeš moralo završavati nešto, tako i u Norveškoj :)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 18:31 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23:
bobane da, htedoh reci vise obrazovanje od srednje skole, ali da za ucitelje 4 godine, a za vaspitace je bila visa, e sad ne znam mislim da i oni moraju 4 god nisam siguran... u norveskoj vaspitaci imaju bachelor 3 godine i ako zele predavati u prva 4 osnovne moraju dovrsiti jos godinu dana.

Imao ja devojku učiteljicu pa se sabiram kada je to bilo, koje godine je završila i sl. Ali sigurno je da je viša prerasla u fakultet, opet izvinjavam se što ne znam godinu precizno ali po sećanju je to negde oko 95-e. Sigurno je fakultet jer je ona završila višu pa je posle morala da nastavi na fakultet da bi mogla zadržati posao.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 18:36 - pre 131 meseci
Citat:
Sto bez stolica:
Situacija sa učiteljima je ista i u Bosni.
Upitah za srednju učiteljsku školu, jer imam diplomu iste. Vjerovatno da postoji neko radno mjesto gdje bi se moglo raditi sa samo ovom diplomom
E sad, imam također i par ispita da završim Pedagoški fakultet, ali je po starom programu, te ne znam kako se on vrednuje u inostranstvu.
U svakom slušaju najsigurnije je da bi se bilo gdje da odeš moralo završavati nešto, tako i u Norveškoj

Ne znam ništa pouzdano da ti kažem ali je ona Nemica (ona radi u vrtiću) gde sam ja trebao da učim Norveški meni rekla da se traže muškarci u vrtićima, da generalno oni imaju potrebu za muškim kadrom. Ako nemaš EU pasoš onda ti ova informacija ne vredi ništa, ako ipak imaš tu sreću da imaš takav pasoš onda ti vredi da pokušaš po vrtićima. U školu te neće sigurno pustiti sa srednjom ali u vrtić kao pomoćnik mislim da ima šanse.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2013. u 08:51 - pre 131 meseci
Pozdrav svima!
Evo i ja da se javim sa lepim vestima - predala papire za madjarsko drzavljanstvo!!!
Sad se ceka zakletva i uci se uporedo madjarski i norveski i zavrsava se skola!
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2013. u 08:59 - pre 131 meseci
E da, kakve su mi sanse da pocnem da radim u NO kao vaspitac sa visokom skolom ( po Bolonji )? Ja nemam odradjen pripravnicki pa zato pitam jel traze i to? Mislila sam da radim u vrticu posto cu imati EU pasos i da cekam autorizaciju za bolnicara u Norge. Na ovaj nacin bi sigurno ubrzala odlazak u NO za nekih 8 meseci...
 
Odgovor na temu

filipps

Član broj: 300457
Poruke: 37
*.mbb.telenor.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2013. u 12:00 - pre 131 meseci
@ pan 1

Svaka tebi cast kad ucis madjarski (i norveski zajedno). 'Ajde gramatika & ostalo... ali je izgovor dosta tezak. Mada, onaj ko to savlada, mislim da nece imati problem sa izgovorom norveskog, nemackog.



Šunke BEZLEBA
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2013. u 15:51 - pre 131 meseci
Rodjena sam u madjarskoj porodici i nije mi stran jezik, ali ga nazalost nisam ucila kao mala pa sad to nadoknadjujem! Mama po ceo dan govori madjarski i hteo ne hteo mora da ti udje u glavu! Kad odem kod bake onda i ona krene i tako... Kad bi imala nekog u kuci ko bi mi po ceo dan govorio norveski, gde bi mi bio kraj!
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
176.106.127.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2013. u 19:31 - pre 131 meseci
Dragi moji
Poslodavac mi je javio da je prodao svoj restoran ,ja cekam vizu jos dve nedelje .Poslodavac ce obavestiti UDI .Da li cu ja dobiti vizu i ima li neko iskustva sta kada izgubite posao u toku procedure za vizu koja traje sacuvaj boze dugo (mesecima)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:402:ede2:c9d9:c..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2013. u 19:35 - pre 131 meseci
jao bre druze bas mi je zao to da cujem :((( zovi sutra UDI i pitaj ih kako to ide, ali nemoj da im se predstavljas da imas slucaj, nego pitaj cisto onako informativno, ili kao bajagi u necije drugo ime, da ti ne bi tamo ubelezili odmah...ne znam, bar ti je to moj savet...


ljudi, treba li da pisemo pozivno pismo za rodbinu koja nas posecuje?? ako da, sta to treba da sadrzi? ili mogu samo da dolete :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2013. u 19:43 - pre 131 meseci
Mogu bre samo da dodju i ostanu 3 meseca kod tebe...a ako zelis duze moras vizu da im sredjujes u trajanju od 9 meseci to za mamu/tatu npr...to imas na sajtu UDI-a pisali smo ranije o tome.Nikakva pisma garantna...
Srbijadamus,tvoj slucaj niko jos na forumu nije pisao da je imao.Ne verujem da ces dobiti vizu,jer kod nas je pravilo posao-dozvola a ona viza koja se izdavala ranije na 6 meseci za trazenje posla je ukinuta u januaru ove godine.
Tako da baci se na trazenje novog posla u svakom slucaju...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2013. u 20:51 - pre 131 meseci
Citat:
srbijadamus1: Dragi moji
Poslodavac mi je javio da je prodao svoj restoran ,ja cekam vizu jos dve nedelje .Poslodavac ce obavestiti UDI .Da li cu ja dobiti vizu i ima li neko iskustva sta kada izgubite posao u toku procedure za vizu koja traje sacuvaj boze dugo (mesecima)


ma napravi se blesav, dobices dozvolu boravka narednih 6 meseci kada ti izdaju positiv iako ne radis i moci ces da trazis posalo u struci a u medjuvremenu ces dobiti i personalni broj i sve ostalo. ko ime je kriv sto nisu izdali ranije tu sugavu dozvoli. ako sada budes zvao garant ce te odbiti i dzabe si pukao 3000 noka. tako da ti je moj savet da popricas sa gazdom da ne zove, dobices dozvolu i lakse ces krenuti da radis na sledec poslu a i ustedeces bar jos 3000 noka za drugu dozvolu.

pazi ne znam koji i kakav imas ugovor ali da te neko nazove i kaze ne radis vise ne vazi u ovoj zemlji. u ugovoru mora da pise otkazni rok i cisto sumljam da je to 1 dan i jedan poziv. takodje ako je norvezanin onda najverovatnije i zatvara restoran ali ako je stranac najverovatnije je nasao nekog umesto tebe pa malo lagi. u svakom slucaju bolje ti je da izvuces dozvoli jer ces moci odma krenuti da radis nego da opet cekas i placas ispocetna. nazovi ga i u stisni ga za ugovor jer jednostavno nije fer prema tebi. zamisli da recimo nisi prihvatio neku drugu ponudu zbog ove.

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 14.07.2013. u 22:02 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.adsl.net.t-com.hr.



+1622 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.07.2013. u 22:05 - pre 131 meseci
Bio sam u Oslu pre mesec dana i zaključak je Islamabad.

Ako su onakve žene i u drugim gradovima, onako blentave i šuntave praznih izraza lica, onda to nema veze sa pričama o "norveškoj lepoti". Doduše, ima par % sa većim grudima, ali sve osim grudi jedva za 2-.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7852839 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.