Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7849265 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.01.2015. u 16:42 - pre 112 meseci
slažem se da su ovde automobili strahovito skupi mada ako pogledaš stvarnu kilometražu koju ovde kupuješ i ono što piše na satu kada kupuješ auto u srbiji nekako mi ni ta razlika nije toliko velika. Druga stvar koja je ovde isplativa je kupiti neku matoru mazgu sa oko 150000km i to vozati 3-4 god i ti si miran i sa registracijom i sa mukama kako voziti auto na strane table a ne biti u carinskom prekršaju
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.01.2015. u 18:22 - pre 112 meseci
Citat:
boban 13: slažem se da su ovde automobili strahovito skupi mada ako pogledaš stvarnu kilometražu koju ovde kupuješ i ono što piše na satu kada kupuješ auto u srbiji nekako mi ni ta razlika nije toliko velika. Druga stvar koja je ovde isplativa je kupiti neku matoru mazgu sa oko 150000km i to vozati 3-4 god i ti si miran i sa registracijom i sa mukama kako voziti auto na strane table a ne biti u carinskom prekršaju




[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 29.01.2015. u 19:34 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.01.2015. u 18:24 - pre 112 meseci
Citat:
boban 13: slažem se da su ovde automobili strahovito skupi mada ako pogledaš stvarnu kilometražu koju ovde kupuješ i ono što piše na satu kada kupuješ auto u srbiji nekako mi ni ta razlika nije toliko velika. Druga stvar koja je ovde isplativa je kupiti neku matoru mazgu sa oko 150000km i to vozati 3-4 god i ti si miran i sa registracijom i sa mukama kako voziti auto na strane table a ne biti u carinskom prekršaju


I ja sam za to da se auto kupi u Norveskoj mada mogu se naci i dosta povoljno automobili u sasvim dobrom stanju. Zavisi od komune do komune, takodje auti na severu su dosta bolje odrzavani od ovih na jugu, uglavnom su i skuplji ali sto se tice recimo limarije savrseni su posto se ne koristi so, u finmarku sigurno a koliko vodim ni u Tromsu, na jugu koriste so kao da je dzabe . Takodje mislim da se ne treba mnogo oslanjati na finn.no oko cene, prvo zbog cenkanja jer se svuda moze cenkati cak i u prodavnici . Mislim cenkanje kod polovnog auta je logicno kao kod mene u Rumi na vasaru, nema razlike a kod lizinga i kupovine novog bilo na kredit ili za kes cenkanje je zakon. Uzmimo na primer novog naseg ficu, odete na finn.no i vidite koje sve kuce nude naseg ficu, onda sastavite mail i posaljete zahtev da vam dostave ponudu za taj i taj model. Posle nekoliko dana kada dobijete ponude uzmete onu najnizu i odete do najblizeg mesta gde se nudi ficko popricate sa prodavcem, provozate ficka i kada vam daju vasu ponudu vi izvadite onu najnizu iz dzepa i pokazete njima, oni ce naravno kao svuda u kapitalizmu da daju nizu koju cete uzeti i ako vas ne mrzi poslati ovim sto su dali mejlom najnizu da jos malo spuste svoju ako vam se isplati odete tamo i kupite ficku ili mozete kod ovih najblizih, Vas izbor

Koliko vredi ovaj metod, pa vredi i pali, iz iskustva, ako vas ne mrzi mozete jos stiskati za dodatnu opremu, bolje gume i felne ili recimo 2 paketa zimskih guma, sa ekserima po Norveskoj ili bez eksera kada idete u domovinu da se hvalite rodjacima vasim novim BMW. Konkretno znam licno decka koji je spustio cenu BMW serije 3 za 80 000, to je bilo oko 20% cene + vise opreme.

Inace u Elkjøp-u ponesete neki pametniji telefon i skenirate bar kod, nadjete isti proizvod preko neta sa nizom cenom odete do kase pokazete da ima jeftinija ves masina na drugom mestu, isti model i dace vam po nizoj ceni to recimo stalno radi moj drugar, on mi je i objasnio pametni norvezani

Inace za polovnjake zaobici finn.no vec juriti auto na kupujem-prodajem-menjam-aukcija grupama na fejsbuku vase komune, naleti cesto dosta povoljnih automobila, a i ostalih sitnica.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

DZeronimo141

Član broj: 323804
Poruke: 18
..1-166-130.customer.lyse.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.01.2015. u 22:07 - pre 112 meseci
Citat:
Neodlucna:
Opet ja sa pitanjem koje se verovatno ponavlja.

Molim za preporuku za prevodioca, da je povoljna cena i da se ne ceka dugo. U pitanju sau dokumenta za SAK , ko je skoro slao, ako moze da mi prporuci. Hvala

http://sudskitumacns.us10.list...id=56eaad0d49&e=ff7e5c05c4
covek je profesionalac a vrlo korektnim cenama
 
Odgovor na temu

Neodlucna
kuca
moja kuca

Član broj: 320574
Poruke: 19
79.101.127.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2015. u 09:16 - pre 112 meseci
Hvala puno!
 
Odgovor na temu

Sreda88
dipl.pedagog

Član broj: 321903
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2015. u 10:13 - pre 112 meseci
Dragi forumasi :)

Imam samo pitanje oko UDIR-a. Poslala sam diplomu i sve ostalo u Nokut i cekam odgovor od njih.
Inace sam diplomirani pedagog. Kada dobijem autorizaciju da li treba da saljem dokumenta i u UDIR?

Na sajtu sam videla i da treba da se salje potvrda o radnom iskustvu a moje iskustvo
je strucna praksa u muzeju, kao muzejski pedagog. Da li je to relevantno?

Citala sam forum i trazila postove konkretno vezane za UDIR ali su ljudi pisali za nastavnike,
ucitelje i vaspitace, nisam nasla da je neko bas pedagog po struci i da je slao dokumenta i u UDIR.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.nextgentel.net.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2015. u 10:57 - pre 112 meseci
Citat:
zokiruma:

I ja sam za to da se auto kupi u Norveskoj :) mada mogu se naci i dosta povoljno automobili u sasvim dobrom stanju. Zavisi od komune do komune, takodje auti na severu su dosta bolje odrzavani od ovih na jugu, uglavnom su i skuplji ali sto se tice recimo limarije savrseni su posto se ne koristi so, u finmarku sigurno a koliko vodim ni u Tromsu, na jugu koriste so kao da je dzabe :) . Takodje mislim da se ne treba mnogo oslanjati na finn.no oko cene, prvo zbog cenkanja :) jer se svuda moze cenkati :) cak i u prodavnici :). Mislim cenkanje kod polovnog auta je logicno :) kao kod mene u Rumi na vasaru, nema razlike a kod lizinga i kupovine novog bilo na kredit ili za kes cenkanje je zakon. Uzmimo na primer novog naseg ficu, odete na finn.no i vidite koje sve kuce nude naseg ficu, onda sastavite mail i posaljete zahtev da vam dostave ponudu za taj i taj model. Posle nekoliko dana kada dobijete ponude uzmete onu najnizu i odete do najblizeg mesta gde se nudi ficko popricate sa prodavcem, provozate ficka i kada vam daju vasu ponudu vi izvadite onu najnizu iz dzepa i pokazete njima, oni ce naravno kao svuda u kapitalizmu da daju nizu koju cete uzeti i ako vas ne mrzi poslati ovim sto su dali mejlom najnizu da jos malo spuste svoju :) ako vam se isplati odete tamo i kupite ficku ili mozete kod ovih najblizih, Vas izbor :)

Koliko vredi ovaj metod, pa vredi :) i pali, iz iskustva, ako vas ne mrzi mozete jos stiskati za dodatnu opremu, bolje gume i felne ili recimo 2 paketa zimskih guma, sa ekserima po Norveskoj ili bez eksera kada idete u domovinu da se hvalite rodjacima vasim novim BMW. Konkretno znam licno decka koji je spustio cenu BMW serije 3 za 80 000, to je bilo oko 20% cene + vise opreme.

Inace u Elkjøp-u ponesete neki pametniji telefon i skenirate bar kod, nadjete isti proizvod preko neta sa nizom cenom odete do kase pokazete da ima jeftinija ves masina na drugom mestu, isti model i dace vam po nizoj ceni :) to recimo stalno radi moj drugar, on mi je i objasnio :) pametni norvezani :)

Inace za polovnjake zaobici finn.no vec juriti auto na kupujem-prodajem-menjam-aukcija grupama na fejsbuku vase komune, naleti cesto dosta povoljnih automobila, a i ostalih sitnica.


Ovo sa cenkanjem je i meni bilo cudno/interesantno u pocetku, najvise jer kad udjes u neku veliku radnju gde sve nekako deluje "sterilno" u smislu odnosa radnika i robe, sve mislis da ti sto tamo rade nemaju pojma sta rade i kako rade nego eto tako. Verovatno ono malo dete otislo u veliki grad i veruje da je tamo sve po pravilima i da je sve samo tako kako pise i to je to, pravila su to.

Jednom sam bio u gmax, trazio neki sat nesto. I nema ga u izlogu pa pitam jednu radnicu dal imaju, i uhvati me devojce za ruku i povede me u magacin iza, i sef njen donese sat iz nekog sanduka, kao ne drze u izlogu nego samo za one koji znaju sta hoce pa pitaju. I poce da mi prica i objasnjava i pokazuje i daje mi da probam, da nosim malo, da testiram, otvara mi brosure neke... Pravi trgovac. Ja pitam za cene, on kao jedna cena, pa reko na netu tamo je druga, on otvara sajt, otvara digitron, kao aj mozemo po ovoj ceni i odma ga nosis, dobijes i neki poklon nesto. Za mene kao paralelna dimenzija u odnosu na prvi utisak "sterilnosti i pravila" velikog megamarketa i te ogromne masinerije.
Covek pravi trgovac profesionalac, tacno zna sve fore, prica i objasnjajva i nudi i cenka se i trguje. A mislio sam da je on samo mehanicar tamo posto opravlja one bicikle. Nisam kupio sat jer nije mogo da spusti dovoljno cenu kao na drugom mestu ali sam izasao sa pozitivnim utiskom. A ta druga firma koja je imala nizu cenu je ustvari firma vlasnik njegove firme (G-max i G-sport) koja na sajtu ima akciju, tako da ni to sto je na sajtu u istoj toj firmi ne mora da znaci da je ista cena u radnji (i obrnuto).
A prica mi norvezanin da ako imas dobru ideju/spiku/dobar si trgovac, mozes i od banke da dobijes kredit sa manjom kamatom, manjim depozitom, boljim uslovima. Pogotovu ako ces da prodas posle kucu ili izdajes ili petljas nesto, bankarima se odma rasire zenice pa hoce da pregovaraju.

Mislim, tako je valjda svuda u svetu ali opet kazem, meni je pocetni utisak bio da je to sto pise tako, to je to, pravila su to. Valjda pod utiskom uredjenja sta li vec
Tako da... u trgovini to sto pise na sajtu, u katalogu, u izlogu... sve moze da se dogovori
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2015. u 22:27 - pre 112 meseci
Ja imam jednog kolegu on se u svakoj trgovini cenka od carapa pa nadalje i dosta puta spusti cenu.
 
Odgovor na temu

mgrobar
BG

Član broj: 16902
Poruke: 168
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.02.2015. u 15:34 - pre 112 meseci
pozdrav svima....
procitao sam dosta o ovom postu...
moje pitanje bi bilo; Ima li ko od nasih da radi na aerodromima ..konkretno posao elektricara...imam 15 godina iskustva
da li mi predlazete da popunim ovaj papir nokut(moze li se popuniti online il se ipak mora poslati) pa da pratim ponudu i potraznju
hvala unaprd na nekoj informaciji...
imam iskustva sa Scandinaviom-turisticki,cesto sam u Copehganenu,sad sam bio dve nedelje u Stokholmu...al bi ipak izabrao Norge ;)
 
Odgovor na temu

zakni
Nis

Član broj: 135471
Poruke: 11
217.16.140.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.02.2015. u 16:39 - pre 112 meseci
[url=]http://croexpress.eu/vijest.php?vijest=2031[/url]

Došao u Norvešku 'na blef' i našao posao za 16 dana; evo što savjetuje.
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
2a02:fe0:c210:c000:11bc:cc43..



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.02.2015. u 20:39 - pre 112 meseci
Ja sam dobio posao "na blef" posle 9 dana.
 
Odgovor na temu

Tesseract
Siemens Galactic

Član broj: 318865
Poruke: 31
*.static.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 11:08 - pre 112 meseci
Rekose na NRK da se nezaposlenost medju inzenjerima povecala duplo za poslednjih godinu dana. Doduse ,pricaju samo o ovim naftasima ,a i u sluzbi za zaposljavanje misle da stanje nije strasno. Sta vi mislite o tome?

Prilog je od 17:16

http://tv.nrk.no/serie/dagsrevyen/NNFA19013015/30-01-2015

 
Odgovor na temu

bokicica
Beograd

Član broj: 326880
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 11:32 - pre 112 meseci
Dragi moji,
Danas sam primila pismo od NOKUT-a priznata mi je diploma Pravnog fakulteta 180 + 60 studiskih poena.
Da li mi predlazete da kontaktiram NAV za sledeci korak?
Pozz...
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 12:23 - pre 112 meseci
Citat:
Tesseract:
Rekose na NRK da se nezaposlenost medju inzenjerima povecala duplo za poslednjih godinu dana. Doduse ,pricaju samo o ovim naftasima ,a i u sluzbi za zaposljavanje misle da stanje nije strasno. Sta vi mislite o tome?

Prilog je od 17:16

http://tv.nrk.no/serie/dagsrevyen/NNFA19013015/30-01-2015



Pa sva industrija vezana imalo za naftu je u problemu.

Pre nego sto je pala cena nafte, statoil je vec bio poceo sa rezanjem i otpustanjem.
Gomila poslova koji su bili 100% sigurni su na cekanju.
Radili smo dosta na razvoju prototipa specijalne opreme za statoil i to sve stopirano.
Cak i poslovi koji nisu nafta tipa fabrike za preradu ribljih ostataka, otpada i to je stopirano.

U mojoj firmi su otpustili 3 projekt menagera... znaci ljude koji su zamenljiivi i ono sad nema posal za njih.
Mi i dalje radimo vecinom non stop samo neke ponude, i mozda sklopljeni 1-2 manja posla nesto sto je neka reparacija i stvarno kriticno.

Realna stvar je kad ukucas ingeniør mekanisk u fiin.no za pretragu oglasa za poslove i videces da ima samo 2 strane oglasa.
Od toga 90% oglasa su kojekakvi regruteri i manpower firme sto nije ralan oglas.
Pre je bilo ono 6-7 strana minimalno.

http://www.finn.no/finn/job/fu...eyword=ingeni%C3%B8r+mekanisk+


 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.dhcp.as2116.net.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 13:13 - pre 112 meseci
Pa dobar deo privrede je u nekoj pripremi za recesiju, Statoil je dosta redukovao broj radnika, smanjio troskove u vidu dnevnica za putovanje i daje prednost lokalcima zbog smestaja i hrane, odredjeni deo i gradjevinskih firmi je smanjio broj zaposlenih. Iskreno mislim da je ovo vise psiholoski nego sto je realno stanje i cisto se spremaju za ''ne dao bog''. Mi nemamo nekih vecih problema, najvise sto imamo poslove od prosle godine koji su ugovoreni, nemamo neku vecu konkurekciju i krenulo je dosta buducih poslova da se pregovara. U svakom slucaju minimalna cena bi trebala da bude makar 55$/barel-u da bi proizvodnja bila na 0, ona je trenutno ispod te cene sto znaci da se dotira, da bi planirani projekti bili realizovani potrebna je cena i preko 75$ a sada smo 50% nizi od te cene

Videcemo kako ce biti dalje, meni se ne svidja i ovaj par krune u odnosu na evrice.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

arigato

Član broj: 326578
Poruke: 9
37.148.144.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 14:50 - pre 112 meseci
Uopste nije tacno da naftna industrija trenutno po ovoj ceni stvara gubitke. Voleo bih da zokiruma da neki link gde je on to procitao da je skuplja proizvodnja od prodajne cene nafte.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.dhcp.as2116.net.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 16:01 - pre 112 meseci
evo recimo ovde analiza cene proizvodnje

http://snbchf.com/global-macro/shale-oil-oil-sands/

Pokusacu da nadjem jos linkova ali realno cena prozvodnje norveske nafte je oko 55$ po barelu, stim da je potrebno makar 75$ da bi postojala neka osetnija ulaganja u vidu novih istrazivanja, pripremih radova, organizovanja i pravljenja platformi, obuka novih zaposlenih,....Norvezani nisu toliko drasticno smanjili investicije prevashodno zbog Statoil-a i udela drzave u njemu, u vecini drugih zemalja (Australija recimo) vec na 85$ po barelu su prekinuli investicije u ovaj sektor, prevashodno privatne kompanije, mrzi me sada da guglam i trazim linkove. Videcemo kako ce se dalje postavljati Norveska prema ovoj ceni nafte ali da je dobra za naftni sektor nije, pogotovo sto SA ima mogucnosti za i dalje snizavanje cene do famoznih 35$ kada su svi u problemu. Ono sto nam ide na ruku je sto ako se ne varam SA ima cc 20 miliona stanovnika, nema privredu i fakticni ceo socijalni mir zavisi od nafte i njene cene, iako imaju oko 700 milijardi u naftnom fondu moze se desiti da se to vrlo brzo istopi.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

idza026
structural engineer
Beograd, Srbija

Član broj: 323101
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 19:30 - pre 112 meseci
Nisam neki strucnjak za ekonomiju, ali ima li veze sto je dolar skocio 30tak % (u odnosu na evro, krunu) otkad je nafta krenula da pada ? Onda se mozda isplatiti vaditi i za manje... A ja ne znam dal da navijam da ide na gore ili na dole, za Srbiju bolje na dole a za Norge na gore
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 19:49 - pre 112 meseci
Vi koji ste u Norveskoj a dosli ste iz Srbije da li ste odjavili boraviste u Srbiji u policiji i prijavili da zivite u Norveskoj?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 19:53 - pre 112 meseci
Citat:
001: Vi koji ste u Norveskoj a dosli ste iz Srbije da li ste odjavili boraviste u Srbiji u policiji i prijavili da zivite u Norveskoj?


E vecito pitanje, ako skontaju skontali su ako ne onda nisu, mislim na pandure, jer ako se odjavimo onda vracamo i licnu kartu tako da se ja nisam odjavio u Srbiji
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7849265 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.