Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7847771 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sandra07911
Servisni inzenjer
Siemens

Član broj: 317158
Poruke: 12
*.hjellnesconsult.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2015. u 11:18 - pre 113 meseci
Pozdrav svima!

Ima li ovde nekoga od nasih ko se vencao u Norveskoj i menjao prezime po vencanju? Interesuje me oko promene dokumenata, jeste li to radili u No ili u Srbiji? I sta se desava na granici kad se razlikuju prezimena u pasosu i boravisnoj kartici?

Hvala najlepse i veliki pozdrav!
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2015. u 20:52 - pre 113 meseci
Ja sam se vencala, na vencanju zadrzala svoje prezime, i kad sam dobila dozvolu promenila prezime. Postupak je sledeci: promena prezimena u Skatteetaten (popuni se neki obrazac). Potvrdu o promeni prezimena i vencani list prevela u No na engleski. Poslala to dole, pa mi moji preveli na srpski, predali u maticnoj sluzbi i izvadili mi novu krstenicu, vencani list i uverenje o drzavljanstvu. Onda sam ja sa pasosem sa starim prezimenom i boravisnom sa starim prezimenom otputovala dole i izvadila novu licnu i pasos. Stari pasos se dobija nazad, samo sto je ponisten (probusen). Lagano se vratila u Norvesku direktnom linijom Bg-Oslo, pokazala novi pasos na granici i staru boravisnu, i htela da pokazem stari pasos, ali mi se sluzbenica samo osmehnula i rekla-nema potrebe (ja sam uz sebe imala i vencani list i norvesku potvrdu o promeni prezimena ako traze). I tek posle svega sam otisla u policiju i zamenila boravisnu.

Mozda zvuci komplikovano, ali sta ces, moramo se mi zene namuciti da dodjemo do tog prezimena, hihihii!

P.S. Imam mnoooogo bolja iskustva sa sluzbenicima na salteru za EU na aerodromu u Oslu (gde uspem nekad da se "prosvercujem" kad putujem sa suprugom). U startu su pozitivni i ne ispituju, za razliku od onih na salteru za "nas ostale"-koji su uspeli jednom da mi kazu i da ja nemam pravo da radim u Norveskoj, nego samo da posecujem supruga, hahahaha. I ja im lepo odmah rekla da radim vec 2 godine.
 
Odgovor na temu

Sandra07911
Servisni inzenjer
Siemens

Član broj: 317158
Poruke: 12
*.hjellnesconsult.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2015. u 08:55 - pre 112 meseci
Hvala puno Ohridlake na informacijama!!!
E stvarno je maltretiranje oko svih tih papira, ali dobro, lagano jedno po jedno!
Vole da se prave pametni i maltertiraju nas koji nismo visocanstva iz unije! :) super si se snasla i tako i treba!

Hvala jos jednom!!! :)
 
Odgovor na temu

JokaSale
Nis, Srbija

Član broj: 318544
Poruke: 9
*.ninet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2015. u 10:44 - pre 112 meseci
Jel znate mozda kako funkcionise sa menjanjem prezimena ako se vencamo u Srbiji?
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.01.2015. u 12:49 - pre 112 meseci
ako sam ja dobro razumeo tvoje pitanje problem se rešava izvodom iz matične knjige venčanih i novom krštenicom.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Margarita_Nikolaevna
Margarita Nikolaevna
student
Beograd

Član broj: 319559
Poruke: 10
*.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2015. u 16:33 - pre 112 meseci
ljudi, imam pitanje.. uplatih onaj swift za autorizaciju i dobila sam najobicniji beli papir na kome je odstampano sve o uplati. dakle, bez pecata ili oznake banke. da li to tako treba?
/
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.84-48-228.nextgentel.com.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2015. u 18:09 - pre 112 meseci
Ako nekoga zanima, veceras u 22.30 polusatna emisija na nrk1 sa Leom Ajkicem u Guci, na festivalu trube.
 
Odgovor na temu

JokaSale
Nis, Srbija

Član broj: 318544
Poruke: 9
*.ninet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2015. u 19:52 - pre 112 meseci
Citat:
Margarita_Nikolaevna:
ljudi, imam pitanje.. uplatih onaj swift za autorizaciju i dobila sam najobicniji beli papir na kome je odstampano sve o uplati. dakle, bez pecata ili oznake banke. da li to tako treba?


Ja sam poslao taj beli papir (swift) i onaj sto su mi dali odmah nakon uplate i sve je proslo super. Autorizacija je stigla za tacno 20dana
 
Odgovor na temu

Margarita_Nikolaevna
Margarita Nikolaevna
student
Beograd

Član broj: 319559
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2015. u 22:17 - pre 112 meseci
meni nista nisu dali odmah, nego samo sutradan. sta su vama dali prvog dana? ima li to pecat? :)
/
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
2001:4648:3819:0:e032:92da:1532:a332



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2015. u 22:41 - pre 112 meseci
http://www.sak.no/sites/SAK/om...-og-autorisasjonsarbeidet.aspx

Ako je neko zainteresovan za ponovni sastanak
 
Odgovor na temu

chi-le

Član broj: 321910
Poruke: 30
2001:4648:3819:0:e032:92da:1532:a332



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2015. u 22:44 - pre 112 meseci
http://www.nrk.no/ytring/darlig-norsk-truer-pasientene-1.12162167

O ovome se sve vise i vise govori. Zato norveski na prvo mjesto, ostalo ce doci samo po sebi.

[Ovu poruku je menjao chi-le dana 21.01.2015. u 22:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

torke

Član broj: 199535
Poruke: 3
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2015. u 23:49 - pre 112 meseci
>
 
Odgovor na temu

banndzy
agent tehnicke podrske
Beograd, Srbija

Član broj: 323412
Poruke: 4
*.ncr.com.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2015. u 03:51 - pre 112 meseci
Pozdav, da li moze neko da baci link na sajt UDIRA gde su po stavkama postavljena dokumenta koja su potrebna za slanje ili da jednostavno samo napise? Sa NOKUTOM sam vec zavrsio, tako da bih bio veoma zahvalan.
 
Odgovor na temu

banndzy
agent tehnicke podrske
Beograd, Srbija

Član broj: 323412
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2015. u 07:09 - pre 112 meseci
P.S.
Mislim na priznanje fakultetske diplome.
 
Odgovor na temu

DarthSoyke
Stefan Sovrlic
gradj. inzenjer
NSE
KM

Član broj: 321412
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2015. u 14:09 - pre 112 meseci
Ovako: pitam za drugaricu, pretrazih forum, nema nigde - Zavrsila je psihologiju, da li ce joj od kakve koristi biti da spremi i polozi drzavni ispit ovde u Srbiji? Molim nekoga od psihologa "dodgovori". :)

Mrzi li nekoga ko je bas dobar sa norveskim da mi samo pogleda novi CV i motivaciono koje imam? Da ne smaram Katt vise, glupo mi. :D Naravno, sve sugestije su dobrodosle.

Tenk ju, lav ja.
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
*.haukeland.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2015. u 14:20 - pre 112 meseci
@ DarthSoyke

salji slobodno
ali znas da ja ne stojim bas najbolje sa norveskim

[Ovu poruku je menjao katt dana 22.01.2015. u 15:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2015. u 15:35 - pre 112 meseci
Citat:
DarthSoyke:
Ovako: pitam za drugaricu, pretrazih forum, nema nigde - Zavrsila je psihologiju, da li ce joj od kakve koristi biti da spremi i polozi drzavni ispit ovde u Srbiji? Molim nekoga od psihologa "dodgovori". :)
Ovako, za tvoju drugaricu prvo

Mrzi li nekoga ko je bas dobar sa norveskim da mi samo pogleda novi CV i motivaciono koje imam? Da ne smaram Katt vise, glupo mi. :D Naravno, sve sugestije su dobrodosle.

Tenk ju, lav ja.


Kako ja volim ove nove kolače koji žele lični catering.
- Platiš dečko profesora ili prevodioca, neko stručan za to, i mirno spavaš i ostali mirno spavaju. CV, motivaciono i propratno ne smeju imati grešaka i rupa, i to nije "daj baci pogled".
- Motivaciono bar u tri varijante, propratno za svaki oglas individualno se kroji, ali mogu imati par zajedničkih rečenica u telu teksta. Imaš sve na netu, od opisa intervijua, primera dokumenata koji se šalju, pa kako da se obučeš... Odvoji 2 nedelje da iščitaš sve to, naučiš rečenice iz oglasa koje ćeš upotrebiti u opisu sebe i tako to. Treba oko mesec dana da se upoznaš sa njihovim tržištem, a posle redovno da pratiš i loviš oglase i firme.

- Follow tj. prati firme na koje si bacio oko.

A ovo za drugaricu si progutao prvu i osnovnu stvar - tečno poznavanje norveškog jezika za tu profesiju, a ne da mozgaš treba li državni ispit ili ne. Od drveta ne vidi šumu. Na ovom forumu ima psihologa, ali ne rade, ako se ne varam.

Nadam se da ne zvučim grubo, izvini, mora malo da se kaže onako... ništa lično.

 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.134.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2015. u 16:36 - pre 112 meseci
Da li neko dolazi za Norvesku u februaru-martu da trazi posao i treba li mu smestaj? Stan je u Oslu
 
Odgovor na temu

DarthSoyke
Stefan Sovrlic
gradj. inzenjer
NSE
KM

Član broj: 321412
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.01.2015. u 22:14 - pre 112 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
DarthSoyke:
Ovako: pitam za drugaricu, pretrazih forum, nema nigde - Zavrsila je psihologiju, da li ce joj od kakve koristi biti da spremi i polozi drzavni ispit ovde u Srbiji? Molim nekoga od psihologa "dodgovori". :)
Ovako, za tvoju drugaricu prvo

Mrzi li nekoga ko je bas dobar sa norveskim da mi samo pogleda novi CV i motivaciono koje imam? Da ne smaram Katt vise, glupo mi. :D Naravno, sve sugestije su dobrodosle.

Tenk ju, lav ja.


Kako ja volim ove nove kolače koji žele lični catering.
- Platiš dečko profesora ili prevodioca, neko stručan za to, i mirno spavaš i ostali mirno spavaju. CV, motivaciono i propratno ne smeju imati grešaka i rupa, i to nije "daj baci pogled".
- Motivaciono bar u tri varijante, propratno za svaki oglas individualno se kroji, ali mogu imati par zajedničkih rečenica u telu teksta. Imaš sve na netu, od opisa intervijua, primera dokumenata koji se šalju, pa kako da se obučeš... Odvoji 2 nedelje da iščitaš sve to, naučiš rečenice iz oglasa koje ćeš upotrebiti u opisu sebe i tako to. Treba oko mesec dana da se upoznaš sa njihovim tržištem, a posle redovno da pratiš i loviš oglase i firme.

- Follow tj. prati firme na koje si bacio oko.

A ovo za drugaricu si progutao prvu i osnovnu stvar - tečno poznavanje norveškog jezika za tu profesiju, a ne da mozgaš treba li državni ispit ili ne. Od drveta ne vidi šumu. Na ovom forumu ima psihologa, ali ne rade, ako se ne varam.

Nadam se da ne zvučim grubo, izvini, mora malo da se kaže onako... ništa lično.



1. Nisam nova torta, u ovoj prici sam barem godinu i po dana, od toga godinu dana na forumu. Nista nisam trazio na gotovo, vec licno misljenje nekoga ko ima vise iskustva sa time, jer ja kao gradjevinski inzenjer se, razumljivo, nisam previse raspitivao o korisnosti polozenog drzavnog ispita za psihologe.
2. Jezik ucim isto toliko. Smatram da bih bio najgori moron na svetu ako bih posle godinu dana aktivnog ucenja jezika morao da placam prevodioca da mi napise CV, i svaki put verziju motivacionog. Sve i da zelju i para za takvo nesto. Moje licno misljenje.
3. Ova verzija CV-ja je CETVRTA po redu koju pisem, kao direktna posledica kopanja po internetu kako se pise CV, motivaciono, sta treba a sta ne, pokriveno i procesljano sto se i statistike tice. Zeleo sam naprosto da cujem jos necije misljenje u vezi istog, a i da proveri da mi se slucajno nije potkrala neka pravopisna greska. Malo verovatno, (stavka br. 2) ali svejedno.
4. Ako pazljivo procitas moje osnovno pitanje, videces da sam pitao da li ce joj koristiti sto se emigracije u Norvesku tice da sedne i potrosi X kolicinu vremena za spremanje drzavnog. Nisam pitao da li je najbitnije znati jezik da se ode u Norvesku, to svakome prvo kazem u vezi emigracije, ukljucujuci i nju, koja je vec sela da uci. Ovo za drzavni je realno sagledavanje cinjenica i pitanje da li se isti moze gledati kao bonus u Norveskoj.
5. Ustedeo/la bi sebi x minuta vremena i meni barem 15 da si samo utrosio/la 10 sekundi vise da procitas moj post na jedan normalan nacin umesto sto si odmah krenuo/la sa (neutemeljenim) pretpostavkama i retorikom koja prosto vristi "gledanje sa visoka" stavom. Moglo je eto npr. samo da se napise pretposljednja i peta recenica odozdo, koje su mi jedine korisne u celom ovom tekstu, i ja bih bio srecniji, a racunam i ti.... Nista licno.

Ljudi, ovo je jedna usko specijalizovana zajednica ljudi koji bi (barem na papiru) trebali da pomazu jedni drugima, jer nemamo nikog drugog u nasem blizem okruzenju ko bi to uradio. Ako vec necete da pomognete, nemojte, majku mu, i da odmazete. Radije bih da preskocite moj post, sadrzao on smisao zivota ili najvecu glupost na svetu, jer ne zelim ljude koji ne odgovaraju iz najbolje namere. Ovo, naravno, nije kritika na racun cele nase druzine, daleko od toga, niti konkretno mislim na Gastarbajtera, vec moje licno misljenje na stalno prisutne stavove par ljudi koju su se naprosto umorili od ponavljanja jednih te istih stvari po sto puta. Potpuno ih razumem, ali brate, ako neces vise da odgovoris kako dolikuje, radije precuti umesto sto iskucas A4 stranu prozivke na racun lika koji nece da utrosi X kolicinu vremena u iscitavanju foruma, pa i za sve one koji (pogresno) mogu biti shvaceni kao takvi.

Toliko, aj cao. :D

 
Odgovor na temu

VladimirSrb
Vladimir
Beograd

Član broj: 323916
Poruke: 16
*.mediaworksit.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2015. u 18:20 - pre 112 meseci
Ljudi, ovo je jedna usko specijalizovana zajednica ljudi koji bi (barem na papiru) trebali da pomazu jedni drugima, jer nemamo nikog drugog u nasem blizem okruzenju ko bi to uradio. Ako vec necete da pomognete, nemojte, majku mu, i da odmazete. Radije bih da preskocite moj post, sadrzao on smisao zivota ili najvecu glupost na svetu, jer ne zelim ljude koji ne odgovaraju iz najbolje namere. Ovo, naravno, nije kritika na racun cele nase druzine, daleko od toga, niti konkretno mislim na Gastarbajtera, vec moje licno misljenje na stalno prisutne stavove par ljudi koju su se naprosto umorili od ponavljanja jednih te istih stvari po sto puta. Potpuno ih razumem, ali brate, ako neces vise da odgovoris kako dolikuje, radije precuti umesto sto iskucas A4 stranu prozivke na racun lika koji nece da utrosi X kolicinu vremena u iscitavanju foruma, pa i za sve one koji (pogresno) mogu biti shvaceni kao takvi

U potpunosti si u pravu!
Respect!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7847771 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.