Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7852174 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
..300:1015:9043:3b33:900f:c88c



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2015. u 12:28 - pre 113 meseci
Citat:
surbat:
Citat:
Gasterbajter: O ovome je pisano, prelistaj unazad zadnjih 6 meseci. Nasa dozvola vazi 3 meseca, toliko moze da vozi, a tablice oko godinu dana ako se ne varam, svejedno, 3 meseci kao turista, to je max.


Vas auto možete da vozite 1 + 1 godinu uz dozvolu carine, pisalo se ranije dosta, ima i na njihovom sajtu, ja nisam bio od prošle godine možda se nešto promenilo. Potvrda o privremeno dozvoli i to je to, ne sećam se plaćali se ista prve godine. Problem je što naša vozačka važi do onog momenta dok vam ne daju dozvolu boravka, znaci ako vam daju odmah po dolasku, vaša dozvola prestaje da važi, tako da ni auto ne možete da vozite. Ako ste turistički, to je druga priča.


Ovo zavisi od perioda koji ostajete (na koliko je Ugovor). Ima dosta toga pokriveno na:
http://www.toll.no/en/internat...e-of-a-foreign-registered-car/
Sve zavisi od toga koliko je vozacu auta dozvoljeno da ostane u Norveskoj, i na zalost, ja nisam mogao da dovezem auto (bez placanja skupih dadzbina). U svakom slucaju ako nesto nije jasno postojii kontakt mail (na koji su meni odgovarali).
Za dozvolu sam isto tako pitao mail i potvrdili su mi da moramo sve iz pocetka da polazemo (sajt je http://www.vegvesen.no/). To je prilicno skupo ~17000NOK ukupno.
E sada za auto, moze da se nadje relativno jeftino kada su starija kola u pitanju. Meni je bilo sigurnije za prvih par godina da uzmem na lizing koji moze biti povoljan,i u mom slucaju kosta slicno kao i prevoz autobusom za nas troje. Naravno tu postoje drugi troskovi parking, naplatne rampe (Trondhajm ih je pun:) ), gorivo (mali troskovi), godisnji porez (oko 3000NOK za moj auto, elektricni su 400nok), servis... To svi znamo, ali osiguranje je trosak koji nisam ocekivao da bude toliki, za kasko je oko 750-1000nok mesecno, a za obicno je oko 300-400nok mesecno (kola koja sam ja gledao). To je tako jer se meni nisu racunali bonusi iz Srbije (mozda nekome priznaju).


Edit:
Evo ga odgovor u vezi dozvole:
Thank you for contacting the Norwegian Public Roads Administration

We understand that you would like further information about:

Driving license from Serbia
You are only allowed to drive with your driving license form Serbia together with an international driving license, for three months after arriving in Norway.

After this time, to get driving rights in Norway, you have to take all mandatory courses as driving license first time in Norway. You have to apply regarding Norwegian driving license. You can apply on our website. www.vegvesen.no.

The Norwegian driving regulations says, regarding exchange of foreign driving license:



If you have moved to Norway and your driving licence was issued outside the EU/EEA in one of the following countries: Australia, Canada, Hong Kong, Israel, Monaco, New Zealand, San Marino, South Korea or the USA you can exchange it for a Norwegian driving licence after passing a practical driving test. This exchange must be made within one year of your taking up normal residence in Norway.

If you have a driving licence from a country outside the EU/EEA, you must acquire your drivinglicense in the same manner as first-time applicants in Norway. However, you do not have to take the theory part of the course in basic road traffic knowledge, but you must complete mandatory courses in night driving and first aid.

 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2015. u 18:14 - pre 113 meseci
Citat:
atlantida11:
Ovako, ovo su moji prvi koraci, prethodi im utemeljena zelja da se ide iz ove zemlje u stabilnu Norvešku...Vec dugo imam jaku zelju da napustim zemlju. Iako se nikada nisam raspitivao o mogućnostima odlaska, sada sam izuzetno odlučan da pokušam da sa devojkom odem da zivim i radim u Norveškoj. Potrebna mi je pomoć od ljudi koji su voljni da mi izadju u susret. Citao sam malo forum, zanima me šta bih uopšte od skole mogli da mi uvaze u Norveškoj i da li bih sadašnji posao ili njemu srodan mogao da radim tamo; ako iko išta zna, bilo bi mi od velike koristi svaka vrsta sugestije. Radim na aerodromu u sluzbi bezbednosti na rendgenu i radim kontrolu putnika i prtljaga... Imam 30 godina, a devojka 25 i imamo zelju da idemo. Ona završava italijanski jezik, ja sam diplomirao na Bezbednosti. Zahvalan sam svima koji imaju iskustva i koji bi mogli da mi pomognu da napravim početne korake kako bih legalno napustio zemlju?!

prvu stvar koju moraš da uradiš je slanje te diplome u NOKUT da ti oni kažu šta se od toga priznaje a šta ne. Ono što ja znam iz privatnih izvora je da se za rad na aerodromu prolazi rigorozna provera od strane policije pa tako gledano nisam siguran da ti plivaš u toj priči a da pre toga nisi bar neko vreme boravio ovde. Koliko se ja sećam bilo je nekih oglasa za aerodromsko osoblje pa sve u svemu vredi pokušati.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2015. u 18:21 - pre 113 meseci
Citat:
Neodlucna:
Znaci dozvola prestaje da vazi nakon 3 meseca ili po dobijanju boravka, po bilo kojoj osnovi.
Auto sa nasim tablicama moze godinu dana da se vozi, naravno ako se ima dozvola, norveska dozvola. Jesam dobro shvatila?

Ja sam ovo za dozvolu pricala ( sa) nekima, ali ne vredi. Mm ima kolegu koji je vec tri godine tamo i vozi sa nasom dozvolom. I sad ubedjuje mm da je to ok. I da ga nikad nisu zaustavili. I ovaj moj se nosi mislju da tek na leto polaze, iako je regulisao boravak. Ako ga uhvate, bolje da mi na oci ne izlazi :)

Moze link da mu posaljem gde to pise?

Hvala

Koliko mi se jedan naš drugar sa foruma hvalio, kada su ga najzad posle mnogo vremena ipak slučajno zaustavili dobio je da plati 8000nok i 3 meseca zabranu polaganja.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

atlantida11
Bojan Nikolic
operater
Beograd

Član broj: 327213
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2015. u 20:37 - pre 113 meseci
Citat:
boban 13:
Citat:
atlantida11:
Ovako, ovo su moji prvi koraci, prethodi im utemeljena zelja da se ide iz ove zemlje u stabilnu Norvešku...Vec dugo imam jaku zelju da napustim zemlju. Iako se nikada nisam raspitivao o mogućnostima odlaska, sada sam izuzetno odlučan da pokušam da sa devojkom odem da zivim i radim u Norveškoj. Potrebna mi je pomoć od ljudi koji su voljni da mi izadju u susret. Citao sam malo forum, zanima me šta bih uopšte od skole mogli da mi uvaze u Norveškoj i da li bih sadašnji posao ili njemu srodan mogao da radim tamo; ako iko išta zna, bilo bi mi od velike koristi svaka vrsta sugestije. Radim na aerodromu u sluzbi bezbednosti na rendgenu i radim kontrolu putnika i prtljaga... Imam 30 godina, a devojka 25 i imamo zelju da idemo. Ona završava italijanski jezik, ja sam diplomirao na Bezbednosti. Zahvalan sam svima koji imaju iskustva i koji bi mogli da mi pomognu da napravim početne korake kako bih legalno napustio zemlju?!

prvu stvar koju moraš da uradiš je slanje te diplome u NOKUT da ti oni kažu šta se od toga priznaje a šta ne. Ono što ja znam iz privatnih izvora je da se za rad na aerodromu prolazi rigorozna provera od strane policije pa tako gledano nisam siguran da ti plivaš u toj priči a da pre toga nisi bar neko vreme boravio ovde. Koliko se ja sećam bilo je nekih oglasa za aerodromsko osoblje pa sve u svemu vredi pokušati.

Hvala ti Bobane 13, sumnjam da bih uspeo da radim na aerodromu, kao što nijedan Rumun ili Madjar ne radi kod nas na aerodromu ne verujem da bih mogao da prođem i ja kod njih. Ali zanima me uopšteno da li bi moglo da se ode, mozda bih mogao da radim bilo šta drugo...moram bolje da se raspitam i informišem. Hvala, svaki savet mi je dobrodošao :)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2015. u 22:29 - pre 113 meseci
ako je tvoj pasoš izvan EU onda si u problemu spajanja posla i diplome. Iskreno o tome se piše na svakoj 5-oj stranici ovog foruma. Samo malo dobre volje i imaćeš sve odgovore.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Micika77
Pošta Srbije
Beograd, Srbija

Član broj: 307171
Poruke: 25
*.dhcp.as2116.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2015. u 22:56 - pre 113 meseci
Ja sam radila na Gardermoenu, sa srpskim pasosem, na dolascima. U norveskoj sam u trenutku dobijanja posla zivela 8 meseci. Neophodno je bilo samo da dokazem sta sam radila poslednjih 5 godina kao i potvrdu iz Srbije da nisam osudjivana i da se protiv mene ne vodi nekakav postupak ili sta vec. Tako da nije bas skroz nemoguce. U tvom slucaju moras da spojis diplomu i posao kojim se bavis.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.01.2015. u 23:42 - pre 113 meseci
A koju diplomu da neko spoji da bi radio na dolascima,odlascima na aerodromu?Pa taj posao moze raditi neko ko ni nema skolu...Zavrsi kurs iz sigurnosti i vatrogasni kurs i to je to.Inace na aerodromu mi se cini da radi 80% svedjana posto gde god krenes cujes svedski od onih na kontroli preko dolazaka-odlazaka,restorana,butika itd...
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
*.haukeland.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2015. u 11:04 - pre 113 meseci
Da li neko ima knjige Mot målet A1 i A2 u pdf-u?
 
Odgovor na temu

Micika77
Pošta Srbije
Beograd, Srbija

Član broj: 307171
Poruke: 25
*.dhcp.as2116.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2015. u 11:22 - pre 113 meseci
Citat:
001:
A koju diplomu da neko spoji da bi radio na dolascima,odlascima na aerodromu?Pa taj posao moze raditi neko ko ni nema skolu...Zavrsi kurs iz sigurnosti i vatrogasni kurs i to je to.Inace na aerodromu mi se cini da radi 80% svedjana posto gde god krenes cujes svedski od onih na kontroli preko dolazaka-odlazaka,restorana,butika itd...



Nije potrebna skola za taj posao, ja sam dosla na spajanje porodice, tako da sam mogla da radim i to. Moja poenta je bila da moze da se radi na aerodromu sa srpskim pasosem, vezano za proveru sigurnosti koju svaki zaposleni mora da prodje, o kojoj je bilo reci u prethodnim postovima.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2015. u 11:34 - pre 113 meseci
Slazem se ja s tobom vezano za proveru sigurnosti.Inace taj posao moze da radi sa bilo kojim pasosem ako ima radnu dozvolu,a da bi radio sa srpskim pasosem nema nikakve sanse jer ne moze taj posao spojiti ni sa jednom diplomom jer za taj posao ne treba diploma niti bilo kakva skola tako da nista od radne dozvole .Drugo je kod tebe bilo ti si dobila papire preko spajanja pa si mogla raditi.
 
Odgovor na temu

bob978
bob dost
nezaposlen

Član broj: 311990
Poruke: 32
*.84-48-228.nextgentel.com.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2015. u 14:12 - pre 113 meseci
Pozdrav za Miciku 77 od druga iz Bergena, nadam se da si zadovoljna zivotom u No.
 
Odgovor na temu

atlantida11
Bojan Nikolic
operater
Beograd

Član broj: 327213
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2015. u 19:42 - pre 113 meseci
Da moj pasoš je izvan EU, srpski je, tako da verujem da su male mogućnosti za bilo koje zaposlenje...Nisam ni bio optimističan, već realnog stava da tamo ne mogu da radim posao koji i ovde. Prosto me zanima sva mogućnost i tezina pribavljanja dokumenata za odlazak u Norvešku, da li je bolje studirati i upisati norveški jezik ili usavršiti engleski i traziti posao sa boljim engleskim :/ Hvala, pomazete mi :)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.182.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2015. u 21:24 - pre 113 meseci
uvek je bolje govoriti jezik zemlje u koju planiraš da se iseliš nego engleski. engleski pomaže u početku ali nikako nije trajno rešenje
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

bokicica
Beograd

Član broj: 326880
Poruke: 7
77.243.28.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2015. u 22:15 - pre 113 meseci
Hvala puno na informacijama vezano za kurs norveskog jezika u Norveskoj. Ako neko ima ili zna za neki stancic od 10-15 aprila za iznajmnjivanje u Oslu ili okoloni nek mi ostavi mejl kako bih ga kontaktirala....
 
Odgovor na temu

DarthSoyke
Stefan Sovrlic
gradj. inzenjer
NSE
KM

Član broj: 321412
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2015. u 21:14 - pre 113 meseci
Zavrsio sam Stein på Stein, da li sada da predjem na Her på Berget ili ima neko bolji predlog? U ovoj gomili fajlova sto sam skinuo imaju knjige, audio zapisi i resenja, ali nema lista nepoznatih reci. Ima li je neko, da se ne zezam i prevodim sve sam, peske?

P.S. Srecni praznici, ljudi.
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
217.68.116.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2015. u 21:21 - pre 113 meseci
Treba ti za stein ili za her på?
 
Odgovor na temu

DarthSoyke
Stefan Sovrlic
gradj. inzenjer
NSE
KM

Član broj: 321412
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2015. u 21:41 - pre 113 meseci
Her på Berget.
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
217.68.116.*



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2015. u 21:54 - pre 113 meseci
To nemam, ako nadjes negde treba i meni. Sledece nedelje krecem na Her på Berget
 
Odgovor na temu

DarthSoyke
Stefan Sovrlic
gradj. inzenjer
NSE
KM

Član broj: 321412
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2015. u 22:22 - pre 113 meseci
Aj važi. :)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.dialup.ice.net.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2015. u 11:03 - pre 113 meseci
Vozacka dozvola vazi jos 3 meseca posle dobijanja radne dozvole, pise lepo na sajtu. Tako da mozete voziti vreme dok cekate+3 meseca posle pozitiva. Ukoliko vas uhvate da vozite bez vozacke najmanja kazna je 8000 NOK (moze na rate bez kamate) i zabrana voznje minimalno 6 meseci.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7852174 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.