Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?

[es] :: E-Poslovanje :: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 30167 | Odgovora: 110 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.175.*



+5251 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?15.03.2008. u 18:59 - pre 196 meseci
Sest meseci je mini rok. Mada ima nekih svezih padova oko 30%, kao sto je telefonija, koja nema nikakve objektivne razloge za pad, vise je pritisak druge vrste uzrok..ko ima kesa, sada je momenat

Mada, pitanje je sta ce biti u Septembru, da li ce se panika odloziti, za "bolja" vremena za paniku, kada legnu gradjanske akcije..a to je 1-1,5 god..

Poz.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?15.03.2008. u 19:13 - pre 196 meseci
@ vladd Da li je najnizi oblik analize pokazace vreme. Ja svakako nisam ovde napisao i sve ostale parametre na osnovu kojih sam izveo taj zakljucak. Zbog toga sto je tema vezana pre svega za ekonomiju ,pa bi se previse islo u off topic. Pozz
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
77.46.235.*



+5251 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?16.03.2008. u 00:33 - pre 196 meseci
@stil

Osim sto si povezao politicka zbivanja sa berzom, sto je vec katastrofalno smesno (ili smatras da je posledica jacanja kreditne krize u USA, i ljuljanje berzi, delo americkih radikala, ili liberala... ili koga god..), pa ne mogu sada da objasnjavam koliko to nema veze, izneo si par konstatacija kojima bi se dicila i zuta stampa, ali samo jedan dan..

Smelo si neke stranke proglasio "gigantima", koje mada imaju solidno biracko telo, ipak nisu podelile Srbiju na dve stranke...ostalo ih jos 241....a da li su giganti...svojim delom nisu pokazale..

Druga pausalna ocena o "zaokretu VK", koji se em nije dogodio, em je u fazi kalkulacije, i analiticara i zute stampe, em blage veze nema sa berzom, i tako plitka procena je vec dramaticno smesna za diskusiju o berzi...mislim, mogao je to lakse prosli put pa nije..sta je to novo sto se dogodilo, a da nisu znali...a berza zivi svoj zivot...

Malo su suptilnija razmatranja, zasto srozavas diskusiju politickim pamfletima, nazalost zutostampovskim pamfletima, i cak i tu dakjes los procenu, kao da si neki zainteresovani element politike (neke), a stanje u koalicijama i partijama je tako tupav teren, kojim se oni ljudi koji prave pare na berzi i ne bave, zato sto je strasan plicak.
Samo zainteresovani elementi politike, pustaju "pilot" kalkulacije(makar i nebulozne), i posmatraju odziv..skeniraju teren..

Oni sto se bave berzom, ne posmatraju politiku na takav nacin..

Istupice im britku ostricu razmisljanja o fluktuacijama na berzi..

Znaci, kada pogledas neke postve, o pojasnjenjima, ili razmatranjima, posle onog tvog posta (bez obzira kakav ce brlog u vlasti da donese buducnost), samo mogu da se osecam kao izduvan balon...i da kazem o..ne..opet kafanska davljenja o politici..

Berza ima neke druge logike, neka druga razmisljanja i zakone, i kada je i najveca ljubav i harmonija u politici, berza moze da upropasti nekoga, a nekoga da usreci..

Poz.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?16.03.2008. u 11:53 - pre 196 meseci
Citat:
vladd
Osim sto si povezao politicka zbivanja sa berzom, sto je vec katastrofalno smesno (ili smatras da je posledica jacanja kreditne krize u USA, i ljuljanje berzi, delo americkih radikala, ili liberala... ili koga god..), pa ne mogu sada da objasnjavam koliko to nema veze, izneo si par konstatacija kojima bi se dicila i zuta stampa, ali samo jedan dan..


Politicke krize u razvijenim berzama imaju relativno kratkorocni uticaj (opet, to zavisi od angazovanosti konkretne politicke opcije na menjanju zakona i sl...) - u manje razvijenim berzama mogu imati i mnogo veci uticaj jer je dobar deo ekonomije zemlje "prilepljen" za politicke kadrove.

Tako da nije bas dobro porediti Srbiju sa USA - u Srbiji jedna politicka opcija (bilo koja) moze ekonomiji zemlje doneti mnogo vise koristi ili stete u poredjenju sa USA - zato u Srbiji investitori kalkulisu i sa pobedom odredjenih politickih opcija.

Opet, u Srbiji je, po meni, daleko smanjena nepredvidljivost iz vremena 90-tih, bar kada je ponasanje politicara u pitanju - tako da i "najgori" i "najbolji" (u zavisnosti od tacke gledista) nemaju puno mesta za neke salto-mortale manevre kada su zakoni i regulacija trzista u pitanju.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?16.03.2008. u 11:53 - pre 196 meseci
@ Vladd Investitori vole ( citaj moraju ) da svoj novac ulazu u drzave u kojima izmedju ostalog postoji nekakva politicko ekonomska stabilnost. Cim toga nema ( to su samo neki od osnovnih uslova ) oni dizu sidro . Trebao bi da se malo raspitas koliko je poslovnih razgovora otkazano i odlozeno do daljnjeg onih dana kada su paljene ambasade i kada je vladao haos na ulicama. Da li bi ti investirao svoj novac u neki posao u kojem ne znas sta ce biti sutra ? Naravno da ne bi. Otuda moja tvrdnja da je nasa berza povezana sa politickim desavanjima u Srbiji. Potresi na Americkoj berzi imaju druge uzroke , razlicite od nasih. Dalje , Tadic 2.300.000 , Nikolic 2.180.000 glasova od skoro 70 % izaslih na glasanje na proslim izborima. To su dve ogromne stranke . Dalje , VK je bio spreman da saradjuje sa radikalima (imaju iste stavove) u skupstini da bi ponistio odluke vlade gde je bio preglasan . Sto se tice prizemnosti . Ja sam rekao sta smatram da ce se desiti , ti si rekao da nece biti tako. Ostaje samo da vidimo kakva situacija ce da bude kad se izbroje glasovi. I na kraju cu reci samo jedno " Politika je qrva " . Poz.
 
Odgovor na temu

atilasd
Svemir

Član broj: 79921
Poruke: 50
*.artcommunication.co.yu.



Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?16.03.2008. u 12:41 - pre 196 meseci
Zaista je neumesno porediti uticaj politike na trziste u SAD i Srbiji.

U SAD se spoljna politika skoro uopste ne menja, bilo ko da dodje na vlast,
u Srbiji se menjaju mnoge stvari...
Ljudi, berza trazi politicku stabilnost, kod nas ona ne postoji!
milioner u pokusaju.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
77.46.191.*



+5251 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?16.03.2008. u 22:28 - pre 196 meseci
Politick nestabilnost je paravan za ljuljanje na berzi, ali ne i osnovni uzrok. kada nema tog paravana, ljuljanja su druge vrste. I to je ono sto sam hteo da kazem, u vezi Srbije i SAD. Niste to tako shvatili.

Stil, ja ne zelim da menjam tvoja shvatanja o politici, vise je razloga, a najveci je da je to nemoguce. A nemoguce je, zato sto mislis da dva kandidata i dalje nose u koferu sve te glasove..sto je ..da ne kazem nesto tesko, ali bar detinjasto

I ponavljas novinsku konstataciju priblizvanju stranaka koje se organski ne podnose, sto je prosta kalkulacija, koja da je tacna, jos uvek bi imao Vladu Srbije, i neku novu skupstinsku vecinu.
Nikada se nisi zapitao, ako je tvoja konstatacija tacna, zasto se to nije dogodilo...ja se pitam zastro nemas zelju da se pitas...

I ocigledno imamo izbore...iz nekog nepoznatog razloga...i VK se odlucio za politicku penziju...onako "zedan" vlasti...

Samo ti pokazujem, da nema mesta plitkim zakljuccima, u temi koja je previse suptilna za zutu stampu, i to je i rzlog zasto u, recimo kuriru (najpoznatiji primer bombaste zutine) nema berzanskih izvestaja:)

Poz.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
77.46.191.*



+5251 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?16.03.2008. u 23:14 - pre 196 meseci
Mada kada ih spomenuh, ima u Kuriru solidan clanak (nisu mogli da ga prerade previse, ne razumeju se sta je bitno a sta ne), bez novinarskih konstatacija, o desavanjima na berzi.
Lako se mose videti, da je neko "velik" zaljuljao emocije, sa "jakim razlogom", politicke krize (koje nesto nije bilo u Januaru) i neke specificne firme ulaze u zonu olake prodaje, cak i jedna banka (ne Djelketova)...
Zaljuljani su i krediti i investicioni fondovi..izgubljene milijarde, cekamo da vidimo ko je omastio brke

A pri tome se povecava procenat stranih investitora, koji su jako naivni i neinformisani..

Na tu pricu mislim, kada oponiram stil-u, koji unosi zabune i zablude gore nego da je strani investitor

Nema tu emocija, kafanskih kalkulacija (ipak se radi o milijardicama), i politickih kriza. Velika para radi sta hoce, i ne obraca paznju ni na politicare ni na njihova glasacka tela, a tek na njihove "lepe zelje"...ne da je smesno nego je neverovatno smesno...nepotrebno spominjati, da se ne zaglupljujemo...bar ne ovde..

Poz.
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.plus.com.



+5 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?17.03.2008. u 01:18 - pre 196 meseci
Taj "neko veliki koji ljulja" jeste vlada Srbije.

Drzava je sada pred sudbonosnim odlukama i trenutno se ne zna tacno gde ce da prevagne.

Investitori ovo gledaju kao dodatni rizik, koji nisu spremni da ga prihvate po trenutnim cenama akcija, te ih prodaju. Naravno, zbog velike ponude, cena pada.

Neki drugi investitori su spremni da prihvate novi rizik, ali po nizoj ceni, te oni sad kupuju akcije.

--

Sustina berze je vrlo jednostavna i staje u dve reci: strah (lepse: rizik) i pohlepa (lepse: zelja za profitom) ... tacnije, investitori su u konstantnoj potrazi za balansom izmedju rizika i potencijalnog profita.

--

Brke ce omastiti svi oni koji kupe akcije pre nego sto opet skoce, ne vidim zasto bi tu ista mistifikovali? Ta "velika para" o kojoj pricas mora da obraca paznju na politicare, a ovi opet na birace, jer su medjusobno zavisni (da radikali nisu dobili skoro 50% na proslim izborima, ovaj pad vlade bi imao daleko manji uticaj na berzu; ovako je neizvesnost ogromna, sto se odslikava na cene na berzi).

--

Svidja mi se kako neki fond menadzeri objasnjavaju krizu na berzi panikom . Kao, fond menadzeri znaju sta rade, oni su pragmaticni, a mali investirori panice i prave svima problem . Boze kako los izgovor za nekompetentnost .
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.204.*



+471 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?17.03.2008. u 09:02 - pre 196 meseci
Ja mislim da će u aprilu da bude kritično. Verovatno i maju. Ne znam, ali meni neko nahođenje govori da će sve da ode debelo dole, možda da krahira. Dakle, ja da sada imam žive pare ( kao što ih nemam jer sam već kupio i sad gledam kako parice nestaju ) čekao bih baš da tresne i onda uleteo.
pih!

@ hecky

Drugačije gledamo na to. Po meni fondovi ljuljaju a ne Vlada.

Citat:
Neki drugi investitori su spremni da prihvate novi rizik, ali po nizoj ceni, te oni sad kupuju akcije.


... i ti drugi investitori su sitni, jer Fondovi prodaju. Pogrešno gledaš, šta znam.
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.henleymediagroup.com.



+5 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?17.03.2008. u 09:23 - pre 196 meseci
Citat:
žutokljunac: Ja mislim da će u aprilu da bude kritično. Verovatno i maju. Ne znam, ali meni neko nahođenje govori da će sve da ode debelo dole, možda da krahira. Dakle, ja da sada imam žive pare ( kao što ih nemam jer sam već kupio i sad gledam kako parice nestaju ) čekao bih baš da tresne i onda uleteo.
pih!

Ovde se slazem (da treba jos malo sacati pa kupovati, ali ne i sa tvrdnjom da ce sve da krahira... doduse neko bi pad od 7% u jednom danu nazvao krah, al dobro )

Citat:
Drugačije gledamo na to. Po meni fondovi ljuljaju a ne Vlada. ... i ti drugi investitori su sitni, jer Fondovi prodaju. Pogrešno gledaš, šta znam.

Ne gledamo bas potpuno drugacije na to . Vlada Srbije je glavni faktor politicke (a time i ekonomske) (ne)stabilnosti i ona zadaje parametre, a fondovi (i ostali investitori) samo reaguju na povecanje neizvesnosti (rizika).

Sem ako ne predlazes da fondovi namerno ruse cenu (i time svoju vrednost) da bi opet sve pokupovali pre nego cene krenu gore. Ovo bi se granicilo sa ludoscu, jer fondova ima nekoliko, a i u svakom momentu bi mogao da uleti neki investitor sa strane i da pokvati igranku.

Sve u svemu, vlada ljulja (tacnije narodnjacki deo, jer je on klizni faktor u celoj situaciji) (Radikali ce uvek biti radikali, DS ce uvek biti DS, a DSS i NS klizaju u zavisnosti ko vise plati ).
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
91.150.112.*



+5251 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?17.03.2008. u 09:27 - pre 196 meseci
Neki bi da pojednostave zivot i iz kladionice skoce na berzu, a potreban je i dezurni krivac...ne potreban, nego neophodan..

Ali to je odraz naseg mentaliteta, da previse simplifikujemo stvari, to je to ili tako..i idemo dalje.

Ovu krizu sigurno nije projektovala Vlada Srbije, kriza je krenula od Oktobra, i sada berza je na minimumu, sa stagniranjem. Moze da se ocekuje rast, ali...

Jednostavno, lakomisleci ljudi nisu za berzu, to je sport malo drugacijih...

Ako neko misli da moze iz dosade ili je "cuo nesto" da postane spekulant na berzi, i to dobar, sa analogijama iz svakodnevnog zivota (berza-pijaca, "glavni" politicari-drmatori), ne postoji ni tolika sreca da ga napravi dobrim spekulantom, ni talija ni eventualno krsenje obicaja berze...

Za takve "kombinatore" su smisljene kladionice, dzek-pot aparati...krajcarice

Mozda u kaficu, uz pivkanu..udaranje tastera duplo..na osecaj..

Poz.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?17.03.2008. u 09:37 - pre 196 meseci
Citat:
vladd
Drugačije gledamo na to. Po meni fondovi ljuljaju a ne Vlada. ... i ti drugi investitori su sitni, jer Fondovi prodaju. Pogrešno gledaš, šta znam.


Mislim da se ovde mistifikuje pojam fonda - investitioni fondovi imaju mnogo investitora i obaveze iskljucivo prema njima koje se ticu podizanja vrednosti kapitala. Fond Menadzeri imaju fiducijarnu odgovornost prema investitorima da rade sve u njihovoj moci glede minimizacije rizika u slucaju padova i maksimizacije profita u slucaju rasta - oni i nemaju bas puno slobode kao individualni investitori.

Ako se ovde pokusava proturiti teza da neki fondovi izazivaju lose stanje na berzi mogu samo reci da je to suluda pretpostavka koja se granici sa totalnom fikcijom, jer u takvom slucaju sam IF ne bi mogao da spreci svoje propadanje panicnom rasprodajom sopstvenih investitora (koji bi tog fonda hteli da se rasterete sto pre)

Nema sta fond da "ljulja" - fond se ponasa izuzetno racionalno po pitanju investicija jer je u pitanju pravno lice ciji fond menadzeri imaju jako velike obaveze prema svojim investitorima. Jacom spekulacijom se ipak bavi neko drugi.

Na kraju - samo da primetim, ne verujem da je kriza na beogradskoj berzi namerna, niti da ce se neko "obogatiti" od nje nista vise od bilo koje druge krize na berzi gde uvek lose prolaze mali investitori - kriza na BELEX-u je jednostavno posledica ekonomskog mismanagement-a i relativno slabog rasta privrede u Srbiji (mizerno u poslednjih 2 godine za zemlje SEE) koji se desava vec neko vreme i tu je krivce potrebno traziti negde drugde a ne u "fondovima"

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.204.*



+471 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?17.03.2008. u 09:44 - pre 196 meseci
Citat:
hecky:
Sem ako ne predlazes da fondovi namerno ruse cenu (i time svoju vrednost) da bi opet sve pokupovali pre nego cene krenu gore.


Upravo to. Pa šta ako ih ima nekoliko? Gledaj, kad se peca sitna riba ( kederi ), onda to ide ovako. Dvojica razvuku sitno pletenu mrežu ( može i stolnjak - onaj providni ), onda dođu njih trojica i počnu da plaše ribu, udaraju rukama po površini vode, a svi tako da je poplaše i da ona beži u mrežu onoj glavnoj dvojici što drže mrežu.

Citat:
Ovo bi se granicilo sa ludoscu, jer fondova ima nekoliko, a i u svakom momentu bi mogao da uleti neki investitor sa strane i da pokvati igranku.


A koji bi to investitor bio jači od jednog IF-a? A i kada bi se našao, pokvario bi igranku samom sebi, a ne tim Fondovima.


@ Ivan D.
Zar misliš da ovo šta si napisao važi za jedan BELEX ii za SASE? iFondovima je lako da špekulišu. Drže sve poluge u svojim rukama i baš oni sve diktiraju.
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.henleymediagroup.com.



+5 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?17.03.2008. u 09:48 - pre 196 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim da se ovde mistifikuje pojam fonda - investitioni fondovi imaju mnogo investitora i obaveze iskljucivo prema njima koje se ticu podizanja vrednosti kapitala. Fond Menadzeri imaju fiducijarnu odgovornost prema investitorima da rade sve u njihovoj moci glede minimizacije rizika u slucaju padova i maksimizacije profita u slucaju rasta - oni i nemaju bas puno slobode kao individualni investitori.

Ako se ovde pokusava proturiti teza da neki fondovi izazivaju lose stanje na berzi mogu samo reci da je to suluda pretpostavka koja se granici sa totalnom fikcijom, jer u takvom slucaju sam IF ne bi mogao da spreci svoje propadanje panicnom rasprodajom sopstvenih investitora (koji bi tog fonda hteli da se rasterete sto pre)

Nema sta fond da "ljulja" - fond se ponasa izuzetno racionalno po pitanju investicija jer je u pitanju pravno lice ciji fond menadzeri imaju jako velike obaveze prema svojim investitorima. Jacom spekulacijom se ipak bavi neko drugi.

Na kraju - samo da primetim, ne verujem da je kriza na beogradskoj berzi namerna, niti da ce se neko "obogatiti" od nje nista vise od bilo koje druge krize na berzi gde uvek lose prolaze mali investitori - kriza na BELEX-u je jednostavno posledica ekonomskog mismanagement-a i relativno slabog rasta privrede u Srbiji (mizerno u poslednjih 2 godine za zemlje SEE) koji se desava vec neko vreme i tu je krivce potrebno traziti negde drugde a ne u "fondovima"

Mozemo se ovako nadigravati do sutra... svako prica u svom kontekstu sto ovde otezava raspravu...

Naravno da je slab rast GDP ima udela u padu indeksa, naravno da je stanje na svetskim berzama ima uticaj, ali za trenutnu krizu je zasluzna iskljucivo vlada Srbije (svojim potezima su povecali neizvesnost, odnosno rizik).

Da li je vlada to uradila namerno da napakosti investitorima? Sumnjam, ali to ne menja cinjenicu da su uspeli da obrisu pozamasnu kolicinu novca za berze.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?17.03.2008. u 09:48 - pre 196 meseci
Da li je neko od vas video OBIM trgovine na Belexu?

Koji investitor? Lepo kaze McKracken da jedna austrijska baba moze ostvariti veci obim trgovine ako se potrudi.

Belex je jos uvek "berza igracka" u ranom stadijumu sa jako malim obimom trgovine.

Citat:

Upravo to. Pa šta ako ih ima nekoliko? Gledaj, kad se peca sitna riba ( kederi ), onda to ide ovako. Dvojica razvuku sitno pletenu mrežu ( može i stolnjak - onaj providni ), onda dođu njih trojica i počnu da plaše ribu, udaraju rukama po površini vode, a svi tako da je poplaše i da ona beži u mrežu onoj glavnoj dvojici što drže mrežu. :)


Ovaj, fondovi to ne mogu da rade - kao sto rekoh, fond ima odredjene odgovornosti prema svojim investitorima i fond menadzeri ne posezu za "salto mortale" trikovima vec su obicno vrlo trezveni i racionalni.

Ovde se provlaci teska greska - ideja da je neko "namerno" smanjio vrednost Belexa da bi navodno ostvario profit kupovinom jeftinih akcija. To je greska - na zalost, ovde je u pitanju nekompetencija i ekonomski mismenadzment, koji nisu namerni, vec jednostavno posledica gluposti i nedostatka strucnosti mnogih ljudi.

Zasto tako mislim?

* Belex je irelevantan za bilo koju ozbiljniju zaradu - u Srbiji je vecina i dalje privrede >van< Belexa
* Sama teorija o "obaranju" radi zarade je dovoljno suluda, jer uopste niko nije short-sellovao u velikoj meri (to bi se i te kako culo!) dakle fondovi su gubili za vreme pada - pa sta ima da zarade onda?
* Makroekonomski parametri Srbije su jako losi u proteklih par godina - inflacija je velika, javna potrosnja isto tako, rast privrede jako mali u odnosu na susede recimo Hrvatsku i, naravno, veliki politicki rizik - eto vam glavni krivac za losu berzu

Berza je otvorena stvar - da je neko planirao tako nesto, to bi se vrlo lako videlo u dnevnoj trgovini i to bi vec do sad bilo u novinama i na sudu verovatno.

Ne kazem da je neko sitno pilicarenje nemoguce - vrlo je moguce jer je insider trading u Srbiji norma a ne kriminal, ali obarati celu berzu radi zarade... hajde ljudi, bajke su na drugom spratu a i nismo deca.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.204.*



+471 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?17.03.2008. u 09:55 - pre 196 meseci
Baš zbog toga, zbog obima, oni i nemaju neki rizik, i baš zato što na berzi nisu još razvijeni ni svi mehanizmi, ni sve vrste hr. Fondovi sa lakoćom špekulišu.

Ovo da su oni gubili za vreme pada, bzvz, odakle znaš kada su kupovali, većina za vreme primarne emisije, pa šta ČAK i ako obaraju da gube, ne gube, već baš tada povećavaju svoje učešće.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?17.03.2008. u 10:02 - pre 196 meseci
Opet,

Kao sto rekoh - takve vrste spekulacija su jako lako vidljive i uocljive a i ostali veliki investitori koji bi time gubili bi i te kako reagovali.

Ostavimo se tih besmislenih teorija zavere - makroekonomski parametri jako mnogo uticu na berzu, a u slucaju Srbije u proteklih par godina se desilo puno toga loseg sto treba biti menjano.

* Inflacija je jako velika kao i javna potrosnja - i pored pokusaja stabilizacije od strane NBS ona je i dalje prevelika
* Rast industrijske proizvodnje je jako mali, cak 3 puta manji nego u HR
* Postoje ogromni rizici na nivou spoljne politike - pogotovu u proteklih 3 meseca, sto direktno moze ugroziti ekonomiju - kao sto smo videli, EU je najveci trgovinski partner Srbije i svako udaljavanje i izolacija od EU moze imati direktnu stetu po izvoze Srbije

Eto, sad, ti si veliki investitor - i citas ovo pre nekoliko meseci, sta ces da uradis? Pa naravno, da prodas i ulozis u neko bolje trziste. Vecina investitora nisu toliko strpljivi kao mali investitori koji nemaju sta drugo, i u stanju su da jako jednostavno prebace pare negde drugde.

To je razlog stagniranja Belexa i pokazuje koliko su neki ljudi u Srbiji neodgovorni.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.204.*



+471 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?17.03.2008. u 10:13 - pre 196 meseci
Ivane, uopšte se ne slažem sa tobom. Ne znam, ali ti polaziš od neke poštene premise, oni su došli i sad se tu igra pošteno, ili ono što si napisao, da IF-ovi gube za vreme pada, eto ja mislim BAŠ suprotno, a to je da oni tada upravo povećavaju svoj udeo, ako hoćeš i vlasnički... i to sve dok ide dole, sve više.
Ma ne znam, nekako mi ti i Heki sami sebe demantujete. Gledate posledice, a ne pravi uzrok. I uopšte, sam kažeš, nizak obim poslovanja, berza plitka, muvaju sa inside tradingom, nema odgovarajuće regulative, nema jakog kadra, a onda ideš na kartu da će oni pošteno da igraju. Čini mi se da se držiš forme, da ti postovi zvuče, ... ja na to gledam drugačije. Šta znam. :)
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?17.03.2008. u 10:20 - pre 196 meseci
Pozdrav,

uz duzno postovanje svim austrijskim babama, Belex je Srbiju ustvari jedina relevantna berza. Ne samo da ostvaruje, ma u kom obimu, sve ono sto se od jedne berze i ocekuje izuzev korporativnih obveznica i eventualno municipalnih kada ih i ako ih bude ikad, vec znacajno utice i na razvoj privrede kod nas. Naravno, bez obzira sto mozda sposobnije austrijske babe mozda ostvaruju veci privredni rast od domace privrede i sto im je poslovanje izvesnije i stabilnije osim sto im faktor "vreme" ne ide bas u prilog (sem ako austrijske babe nemaju sad nesto i sa dedama sa Kavkaza pa im je i zivotni vek uz obim trgovanja na berzi duzi)..

No da se manemo takvih komparacija i zadrzimo na indexima beogradske berze kao itekako uticajnim faktorima na domacu privredu.

Kako rece vec Vladd, politicki momenat ne moze biti presudni faktor u iole stabilnijoj privredi cije stanje se reflektuje kroz berzu. Znacajan ocito jeste, cak i znacajniji nego na stabilnijim berzama, ali da domaca privreda nema realnu slabost, ne bi politicki faktor mogao da ima ovako tektonske karakteristike kao na domacem trzistu novca.
Problem je visestran i tesko ga je oceniti samo iz jednog ili dva ugla. U zemljama u tranziciji neophodno je racunati na faktor novih vrsta monopola koji neminovno prate svaki prelazak na sistem trzisne privrede, narocito kada je on neodlucan i postepen kao kod nas recimo. Tu se javlja fenomen "tajkunizacije" koji je u domacoj javnosti vec postao iskljucivo fraza jer od precestog ponavljanja, niko valjda nije ni stigao da ga podrobnije objasni. To je pitanje davanja dela monopola u ruke nekome ko bi trebalo da razvije svojevrstan "domaci brand" i da na taj nacin znacajan deo novca ostane zarotiran u okviru domacih granica.

Tako vlasti dodeljuju izvestan rizik na ostvarenje monopola onima koji u datom momentu predstavljaju svojim potencijalima izvestan pandam stranim krupnim investitorima. Problem je sto su to vecinom igraci koji su osetili dobrobiti monopola iz devedesetih godina i objasnice nam svima zajedno toliki broj varijacija na tu temu, da ih toliko mozda u jednom momentu ni klasicna matematika nece poznavati. Sve u teznji da se sacuva jedini poznati El Dorado - monopol u domacoj zemlji.

Kod nas je sve to preraslo i u izvesne oligopole pa je sada tesko razbiti interakciju izmedju delilaca trzista jer na koja god vrata da pokucas, ispade da su pogresna - po jedan mono/oligopolista se krije iza njih.

Na taj nacin realna privredna snaga je svedena na moc odluke nekoliko kljucnih igraca, koje novinari zovu tajkunima. Da oni ne bi vukli poteze koji bi mogli oboriti vlast za tren oka, aktuelna vlast im se mora "dodvoravati", najcesce davanjem novih monopolostickih povlastica. Primera radi, sistemom brzih odluka oslone se na vlastite rezerve za relativno kratak period i blokiraju planski dotok novca u Dudzet u nekom solidno izabranom momentu, najbolje neke poplave, zemljotresa ili cega drugog gde se neminovno iscrpljuje kasa do dna, a ostali budzetski korisnici ostaju za duze vreme bez novca. U momentu ionako slabe privrede, ostala budzetska primanja nisu u stanju da podmire dospele obaveze, Budzet postaje nelikivdan i Vlada je prisiljena na stampanje novca ili na novo dodvoravanje dok se ne nadje izlaz iz vrzinog kola.

Taj izlaz je mozda mogao da napravi Nacionalni investicioni fond prema svojoj nameni ali je realizacija uvek neizvesna pa ne bih o tome sada.

Sve sam ovo napisao samo sa namerom da pokazem zasto je bitno da se prati index berze bez obzira na obime trgovanja, jer povlacenje stranih investitora samo ostavlja prostora domacim monopolistima i stvari vuce u vec vidjenom smeru. Po meni, to je dovoljno argumenata da se poradi na vlastitom "opismenjavanju" i da se neke stvari sagledaju i malo dublje od pausalnih ocena kako obim trgovanja ustvari nije dostojan nase ozbiljnije paznje i analize.

Tesko da nije, ali to je samo moje skromno misljenje, mozda za igrace iz nekih visih liga i nije zaista....
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Krah americke banke i Drzavne rezerve Srbije?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 30167 | Odgovora: 110 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.