Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kuće od slame i drugih prirodnih materijal

elitemadzone.org :: TechZone :: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 330297 | Odgovora: 377 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lemic

Član broj: 80306
Poruke: 224
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal01.06.2008. u 11:40 - pre 192 meseci
Nije samo potrebna vlaga već i temperatura.Ako je temperatura višlja od 20 bez obzira na vlagu nema preterane buđavosti.Tih 20 je od najvećeg uticaja.

Pa svakako postoje rešenja kao što je mineralizacija krečom ili malterisanje glinom što zatvara pristup slami.Stare kuće su bile rađene od naboja gde je veliki procenat bilo slame čak vidljive na površini zida.Te blatnjare su se mazale obavezno gašenim krečom koji ima antibaktericijsko dejstvo i što je najbitnije, odmah odbija vodu od sebe i tako štiti fasadu čak i na običnim fasadama.Nisam ja protiv ove gradnje nego samo iznosim ono što mi je u memoriji i to ne znači da sam u pravu.

Krovovi su se nekad oblagali slamom, to traje petnestak godina pa se izvrši zamena gornjeg sloja pa opet iz početka, tako da je to moguće primeniti i na zid.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-167-154.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal01.06.2008. u 13:38 - pre 192 meseci
pa pazi ovako,kuca [subjektivno misljenje] bi trebala da bude dobro izolovana,sto zvucno,sto toplotno[jako bitno!!!],da nema vlage,da se ne urusava,da se zidovi ne sasipaju posle 5 i vise [ili cak i manje]godina,da krov ne prokisnjava da krov nije potrebno menjati [popravljati ,naravno osim u slucaju neke nepogode] najmanje 5 godina,da nije lako zapaljiva,da nije alergogena,da jeste komforna,da zidovi imaju nosivost...

sto se tice slamnate kuce ,stosta nezadovoljava rekao bih
one blatne kuce,to kod nas ne moze,prevelika vlaga [subjektivno misljenje!]
drvena gradja mi je nekako najsigurnija od svih tih

ne znam da li tu i kamen spada,ali ako da,onda bi on bio na 1. mestu alternativne gradje [sa krovom od trske :)]
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.suonline.net.



+292 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal01.06.2008. u 14:07 - pre 192 meseci
@dishi68 Izadji na stocnu pijacu,ili ako u tvojoj blizini kupi neki oglasnik pogledaj cenu slame i izracunaj kolko ces kupiti za 35$
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
77.46.250.*



+9 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal02.06.2008. u 00:59 - pre 192 meseci
Citat:
Horvat I: @dishi68 Izadji na stocnu pijacu,ili ako u tvojoj blizini kupi neki oglasnik pogledaj cenu slame i izracunaj kolko ces kupiti za 35$


Ovo se dešava kad neko ne čita šta je napisano. Da sam pisao japanski možda bi me i razumeli. Po drugi put kažem 35 $ je cena knjige koje se nude na navedenim sajtovima.
http://www.greenhomebuilding.com/


Evo i eksera u zidu od balirane slame. Ko ne veruje neka poseti http://www.lamaisonenpaille.com/1024x800/frame.htm > Galeries > 23-27 août, 2004
http://www.lamaisonenpaille.co...004/stage-paille-08b%20001.jpg" />

Jedan od načina kako dodatno ispresovati bale slame
http://www.lamaisonenpaille.co...ep-2003-jpg/mep-2003-jpg29.jpg" />

Izrada kamina
[img]http://www.lamaisonenpaille.com/Images/MEP/Images-poele/Images-poele-hans-2004-jpg/Sans-titre-47.jpg [/img]

Kupatilo


Montažni elementi od balirane slame


Ako negde nema vlage, sigrno je da je u Indiji ima.
[imghttp://www.lamaisonenpaille.co...ge/for_the_web/sb_house_03.jpg[/img]

 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-168-19.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal02.06.2008. u 17:48 - pre 192 meseci
ispasce da jako teram inat,ali na ovoj

slici se vidi samo da je slika na zidu,ne vidi se da li je u slamu zakucan ekser ili u gredu ili nesto levo :)


je l' mi se prividja ili je pod ukoso??
 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
77.46.250.*



+9 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal02.06.2008. u 18:45 - pre 192 meseci
Nije bitno u šta je zakucan ekser, bitno je da postoji rešenje za taj problem.

Verovatno samo zavisi od ugla snimanja.

Naravno da kuće od kamena spadaju u alternativni način gradnje. Puna ih je Dalmacija, Hercegovina, a u Srbiji na daleko poznati majstori Crnotravci prave temelje ok kamena bez malterisanja. Barem samto lično video. Do toga dolaze tako što kamnje klešu u pravilne oblike tipa bloka ili cigle.





Još jedan način gradnje Papercrete




Linkovi
http://www.livinginpaper.com/construction.htm
http://papercretenm.com/index.htm
http://www.evesgarden.org/
http://www.greeninventor.org/technical.shtml
http://www.hybridadobe.com/



[Ovu poruku je menjao dishi68 dana 02.06.2008. u 21:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lemic

Član broj: 80306
Poruke: 224
213.137.123.*



+2 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal02.06.2008. u 19:59 - pre 192 meseci
Citat:
dishi68:

Naravno da kuće od kamena spadaju u alternativni način gradnje. Puna ih je Dalmacija, Hercegovina, a u Srbiji na daleko poznati majstori Crnotravci prave temelje ok kamena bez malterisanja. Barem samto lično video. Do toga dolaze tako što kamnje klešu u pravilne oblike tipa bloka ili cigle.

[i
mg]http://www.lamaisonenpaille.com/Images/MEP/Images-poele/Images-poele-hans-2004-jpg/Sans-titre-47.jpg[/img]


Kuće od kamena su za topla podneblja jer je to loš termički materijal.Naravno, za temelj se koristi kao i za podrumske prostorije kao moja kuća u dedovini gde je korišćen pločast kamen a blato je bilo vezivo.Imam jednog prijatelja, Crnotravca, zidara od dara stvarno.Zida ciglom što se pomisli i izuzetno je bistar.Ali, zid koji je njegov otac zidao od kamena ne može da ukapira.Čessto ode i i sedi i gleda ga i ne ide.Nijo to tako jednostavno raditi sa kamenom a pogotovu ga znati isklesati.Ja sam ipak za ono što je realno moguće da neko napravi.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-189-49.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal02.06.2008. u 20:21 - pre 192 meseci
Citat:
dishi68: Nije bitno u šta je zakucan ekser, bitno je da postoji rešenje za taj problem.

Verovatno samo zavisi od ugla snimanja.

[Ovu poruku je menjao dishi68 dana 02.06.2008. u 21:01 GMT+1]


pa naravno da je bitno u sta ukucava,onda nije "kuca od slame" nego je slama izolator


a ovo drugo,to si za kupatilo rekao?ne znam,nekako mi cudno,pogledaj kanalizacionu cev i pogledaj pod,nisu paralelne linije

 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
77.46.250.*



+9 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal02.06.2008. u 20:49 - pre 192 meseci
Citat:
Horvat: pa naravno da je bitno u sta ukucava,onda nije "kuca od slame" nego je slama izolator


a ovo drugo,to si za kupatilo rekao?ne znam,nekako mi cudno,pogledaj kanalizacionu cev i pogledaj pod,nisu paralelne linije


Nisi čitao od početka, bale slame mogu biti i noseći materijal. to znači da slama nije izolator već ispuna kao što je cigla, giter, Ytong blok, s tim da je sama po sebi izolacioni materijal.

Svrha fotografije nije da tvrdim da je nešto paralelno, nego da je moguće uraditi kupatilo u kući od slame.


 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-189-49.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal02.06.2008. u 20:52 - pre 192 meseci
pa dobro,ja sam pitao samo da li mi se cini ili je kupatilo stvarno nagnuto,ukoliko stvarno jeste,zasto to? [i pogotovo toliki pad]

no,necemo se vise raspravljati :)

da li zna neko "koji je stepen gubitka toplote u kamenu"?
 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
77.46.250.*



+9 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal03.06.2008. u 01:35 - pre 192 meseci
Na ovom sajtu možete i nešto pročitati o zdravim i bolesnim kućama

http://www.planeta.org.yu/12/arhitektura.htm
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-142-251.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal03.06.2008. u 09:04 - pre 192 meseci
hvala procitacu
malo sam pregledao slike,i vidim ova kuca ~89% u staklu,mora da je odvratan vazduh tamo :(
 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
194.106.187.*



+9 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal03.06.2008. u 11:45 - pre 192 meseci
Citat:
Horvat: hvala procitacu
malo sam pregledao slike,i vidim ova kuca ~89% u staklu,mora da je odvratan vazduh tamo :(


da baš tako. Samo da to staklo nisu prozori, koji se igrom slučaja i otvaraju. Čudna stvar.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-183-243.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal03.06.2008. u 18:47 - pre 192 meseci
pa i mislio sam da se otvaraju,ali opet,"cudan" je vazduh u kupoli staklenoj :)
 
Odgovor na temu

Sremac22240
Student
Beograd

Član broj: 159438
Poruke: 46
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.sidprojekt.rs


+1 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal03.06.2008. u 19:28 - pre 192 meseci
Za ljubitelje alternativnih nacina gradnje proguglajte o gradu Shibam u Jemenu. Grad je star oko 1800 godina a naselje je od pre Hrista. Zgrade koje vidite na slici su najstariji soliteri od 13-15 veka visine 12 spratova. Temelji su od kamena i stepenice a gradjeno je blatom i slamom. Zidovi u prizemlju su od 1.3-2.0m i suzavaju se na visini a od toplote se stite uskim ulicama koje obezbedjuju senku i prozorima pri podu i plafonu cime se obezbedjuje prirodna ventilacija. Grad je na nekom uzvisenju te je sacuvan je od poplava.

 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
77.46.250.*



+9 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal03.06.2008. u 20:21 - pre 192 meseci
Citat:
Horvat: pa i mislio sam da se otvaraju,ali opet,"cudan" je vazduh u kupoli staklenoj :)


Vidi se da nisi ni prtočitao tekst. Slike su samo ilustacija. Pominju se samo u jednom pasusu.

I kineski zid je u početku građen nabijenom slamom i zemljom, kasnije je dodat kamen.

Sa: http://www.planeta.org.yu/12/arhitektura.htm

"Svetska zdravstvena organizacija više od decenije radi na projektu ispitivanja kvaliteta zgrada sa aspekta njihovog uticaja na zdravlje ljudi. Posebno su analizirane takozvane “bolesne kuće”, pravljene od štetnih materijala. Prof. dr Slobodan Krnjetin, sa građevinskog fakulteta u Novom Sadu, ističe da se posledice, najčešće ispoljavaju kroz oboljenja disajnih organa i alergije, a česti su primeri malignih oboljenja kao i raznih genetskih promena. Istraživanja međunarodnih ekspertskih komisija takođe svedoče o značaju, koji se i u svetu poklanja ovom problemu. Na međunarodnoj konferenciju u Milanu 1995. godine, posvećenoj ovoj temi, posebno su navedeni sledeći kriterijumi za definiciju tzv. “zdravih kuća”: termički kvalitet sredine, velika osvetljenost, dobra zvučna izolacija, sigurnost, funkcionalnost, mala potrošnja energije i prirodnih i mineralnih resursa i malo zagađenje okoline.
Prof. Krnjetin smatra da većina postojećih zgrada, ne ispunjava ove kriterijume. Najčešći slučaj je da se radi zadovoljenja unutrašnjeg konfora, narušena spoljna životna sredina.

Prof. dr Radivoje Mančić, sa arhitektonskog fakulteta prištinskog univerziteta, koji obavlja i funkciju podpredsednika balkanske eko federacije, navodi da je bioklimatska gradnja jedan od najaktuelnijih trendova savremene arhitekture, zasnovana na prirodnim principima korišćenja mikroklimatskih uslova. Jedan od njenih vidova je i tzv. solarna arhitektura, koja se pre svega koristi radi zagrevanja prostora.

Visoke domete u razvoju projekata zdravih zgrada u našoj zemlji ostvario je Novosađanin Veljko Milković, koji je svoje projekte izlagao na međunarodnom seminaru u Milanu, 1995, i u Tokiju, 1996. godine. Po njegovim rečima, zgrade izvedene po principima pasivne solarne arhitekture, pojavljuju se kao potpuno ukopani objekti (atrijumske kuće) sa vertikalnim osvetljenjem, delimično ukopani objekti sa bočnim osvetljenjem i nadzemne solarne zgrade.

Potpuno ukopani objekti su naročito pogodni za područja sa ekstremnom klimom, kao što su pustinjska i arktička prostranstva, gde su velike oscilacije i odstupanja od optimalnih temperatura. U jednoj podzemnoj strukturi, zbog dobre termoizolacije zemlje, temperatura vazduha je na konstantnoj visini od oko 12(C.

Kuća za sve terene

Posebnim kreiranjem unutrašnjosti, može se popraviti ugodnost boravka. U Japanu, grupa stručnjaka iz firme Shimizu Corporation, razvija poseban sistem unutrašnjeg uređenja sa mešanjem svetlosti, zvuka, strujanja vazduha i mirisa, kojim bi se stimulisao duži boravak pod zemljom, dok podzemni delovi Univerziteta u Minesoti (USA), imaju ugrađene periskope kojima se reflektuje pogled na okolinu i dnevno svetlo.

Nadzemne samogrejne zgrade mogu da se podižu na svim terenima, nezavisno od nivoa podzemnih voda i oblika terena. Iskustva prof. Krnjetina govore da ovakve zgrade mogu biti izvedene sa direktnim ili indirektnim izlaganjem sunčevoj energiji ili sa daljinskim toplovodima. Ozelenjavanjem spoljnih i delom unutrašnjih zidova, povećava se zaštita i oplemenjuje se okolina. Zemljana zaštita (termoizolacija) se postavlja između dva spoljna zida i po krovu, slično kao na zemunicama. Bočna vegetacija (bršljen ili loza), mrežom se odvaja od zida za oko 5 cm, čime se ostvaruje efekat krzna. Sa reflektujućim površinama na krovu i prozoru, dodatno se uvodi sunčana svetlost i toplota, i time se ostvaruje prijatan boravak u objektu tokom čitave godine.

Inženjer Aleksandar Nikolić iznosi pre svega lična iskustva u primeni ovakve gradnje, jer i sam živi u ovakvoj kući u Novom Sadu. Po njegovim rečima, najvažniji uslov kod njene izgradnje je orijentacija fasade sa otvorima isključivo prema jugu, a zbog jednostavnije izgradnje je pogodan teren u blagom nagibu, takođe, prema jugu. Ukopavanje objekta ide do dubine od 1,2 m, (samo toliko da se spreče toplotni gubici kroz parapetni fasadni zid). Zaštita ostalih spoljašnjih zidova i tavanice se izvodi zemljanim nasipom debljine od 20 do 80 cm, a uvođenje sunčeve svelosti je omogućeno direktno preko prozora okrenutih ka jugu.

Nikolić navodi da termo-energetska analiza pokazuje da se sa ovakvim kućama može ostvariti ušteda u utrošku energije i do 80 odsto u odnosu na klasično građene nadzemne zgrade. Konstrukcija je armirano betonska, sa ravnom krovnom pločom. Jedino, južni fasadni zid je urađen od lakog gas betona a taj material, kao i drvo, prema preporukama međunarodnih organizacija, spada u materijale koji su najmanje štetni po zdravlje stanara.

Bašta na krovu

Za najekonomičnije zagrevanje solarne zemunice kao i svih pasivnih solarnih objekata, veoma je važan raspored sunčanih dana. Najidealniji slučaj u našem podneblju su periodi od po 2 sunčana i 3 oblačna dana, ako u grejnoj sezoni prosečno imamo 60 odsto oblačnih dana. U periodu do 3 oblačna dana temperatura vazduha u zemunici (od 20(C) se održava na osnovu prethodnog sunčanog perioda, kao i na osnovu akumulisane toplote u pregradnim betonskim zidovima i termoizolovanim duplim betonskim podovima. Nikolić navodi da se naročito pogodnim rešenjem smatra Milkovićeva solarna zemunica sa reflektujućim površinama na prozorima u kojoj je i do 3 puta više iskorišćena toplotna energija Sunca.

U reflektujuće površine, kaže Milković, spadaju sjajni premazi (lakovi i boje), aluminijumski limovi i folije na čvrstoj podlozi, koji reflektuju direktno i difuzno zračenje Sunca (od preko 80 odsto). Ove površine su najjeftiniji solarni uređaj koji pored toplotnog efekta obezbeđuju i povećanje unutrašnje osvetljenosti prostorija. Sa odgovarajuće postavljenim reflektujućim površinama osvetljavaju se pod i plafon neposredno uz prozor, tako da ne dolazi do zaslepljivanja. Milković posebno ističe da su naročito korisne donje reflektujuće površine, jer se od njih svetlo odbija u plafon i difuzno osvetljava unutrašnjost objekta bolje nego kada su postavljeni veći prozori.

Sloj zemlje na objektu ima blagi nagib u nazad, pa ne zadržava vlagu, a bez zalivanja na njemu se mogu uzgajati korisne i ukrasne biljke. Posebna specifičnost ovih kuća je unutrašnja toplotna izolacija, čija je veća efikasnost u odnosu na spoljašnju termoizolaciju dokazana na eksperimentalnim modelima.

Ušteda od 15.000 kWh

Prema vlasniku ove kuće lako je uočiti direktne prednosti solarne zemunice nad klasičnom kućom. Iz svog iskustva kaže da, ako se izračunaju troškovi grejanja u zimskoj sezoni i hlađenja leti, u jednoj stambenoj zemunici površine 140 kvadratnih metara i u isto takvoj klasičnoj kući, ukupna razlika utrošene energije u korist zemunice je čitavih 15.000 kWh godišnje. Zemunica će za 50 godina uštedeti više od 50.000 evra. Zbog orijentisanosti svih unutrašnjih prostorija ka suncu, u zemunici imamo i direktnu uštedu u električnom osvetljenju od oko 30 odsto. On takođe podseća, da površina fasade solarne zemunice iznosi samo jednu desetinu površine klasične kuće, pa su troškovi malterisanja i održavanja fasade kod zemunice samo jedna desetina takvih troškova na klasičnoj kući.

Ovim kućama takođe nisu potrebne gromobransku instalaciju, ili oluci za odvođenje vode sa krova. Značajna prednost svakako je i velika sigurnost stanovanja u zemunici u slučaju zemljotresa, olujnih vetrova, pa i ratova. Treba napomenuti da je problem buke i vibracija sa izgradnjom zemunice uspešno rešen. Zemunica je jedina kuća u kojoj se ne oseća ni košava, ni severac, a ni promaja!

Trajnost do 200 godina

Umesto klasičnih zidova od blokova ili opeka, zemunica zahteva spoljne zidove od armiranog betona. To je za gradnju, komplikovanije i nešto sporije, a i zahteva relativno skupu oplatu za izlivanje betona. Ovako povećani troškovi gradnje zidova i placa mogu se u potpunosti opravdati sa tri puta većom trajnošću solarne zemunice. Većina neupućenih ljudi ne veruje u vek trajanja zemunice od 200 godina i to zbog poređenja sa vekom klasične kuće od maksimalno 75 godina. Aleksandar Nikolić kaže da skeptici zaboravljaju da je zemunica potpuno zaštićena u zemlji od svih atmosferskih uticaja, prvenstveno od razornog dejstva mraza i ekstremnih temperatura koji postepeno razaraju fasadu i zidove klasičnih kuća.

Ekološke kuće kao stambeni prostori nude čoveku humanije viđenje sveta. Adekvatna eko-naselja obezbedila bi smanjenje prenaseljenosti, gužve i zagađenosti što posredno utiče na ljude i na njihovo psihofizičko stanje. Ovakvi objekti čine potpunim čovekov doživljaj stanovanja za razliku od sadašnjih naselja koja nude osećaj stešnjenosti, izolacije i zatvorenosti između zidova. Oni su najbolji način da se pomirimo sa prirodom, a na taj način i sami sa sobom."


 
Odgovor na temu

lemic

Član broj: 80306
Poruke: 224
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal04.06.2008. u 05:33 - pre 192 meseci
Već sam spominjao filozofiju starih Grka, leti senka do spoljasneg zida a zimi sunce do suprotnog unutračnjeg i na taj način su postavili osnovni princip pasivne kuće koja ima prirodno i grejanje i hlađenje.Za takvu postavku je potrebno idealno mesto, tj veliki plac bez zaklanjanja okolnih objekata.

Priča o zemunici obuhvata samo energetski aspekt.Nigde niko ne spominje da je zemlja u glavnom od gline kojasde mora testirati na radioaktivnost.Sledeće, bazna konstrukcija je od armiranog betona što je totalno ne ekološki tako da nikakva ostala pozitivna rešenje neće to nadomastiti.Takva gradnja pravi mrtvo polje usled dejstva Faradejevog kaveza sačinjenim od armature i samog gvožđa sadržanog u cementu.Uz to, u cement se ubacuju 30-35% zgure, letećeg pepela, razni aditivi, olovo, i cesto raznorazni industrijski otpad koji preradom u aditive navodno podižući mu kvalitet.Ja sada pokušavam da nađem čist portland cement za temelje.Najzdravi materijal je drvo i varijacije na tu temu kao čto je slama.
 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
194.106.187.*



+9 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal04.06.2008. u 08:37 - pre 192 meseci
Citat:
lemic: Već sam spominjao filozofiju starih Grka, leti senka do spoljasneg zida a zimi sunce do suprotnog unutračnjeg i na taj način su postavili osnovni princip pasivne kuće koja ima prirodno i grejanje i hlađenje.Za takvu postavku je potrebno idealno mesto, tj veliki plac bez zaklanjanja okolnih objekata.

Priča o zemunici obuhvata samo energetski aspekt.Nigde niko ne spominje da je zemlja u glavnom od gline kojasde mora testirati na radioaktivnost.Sledeće, bazna konstrukcija je od armiranog betona što je totalno ne ekološki tako da nikakva ostala pozitivna rešenje neće to nadomastiti.Takva gradnja pravi mrtvo polje usled dejstva Faradejevog kaveza sačinjenim od armature i samog gvožđa sadržanog u cementu.Uz to, u cement se ubacuju 30-35% zgure, letećeg pepela, razni aditivi, olovo, i cesto raznorazni industrijski otpad koji preradom u aditive navodno podižući mu kvalitet.Ja sada pokušavam da nađem čist portland cement za temelje.Najzdravi materijal je drvo i varijacije na tu temu kao čto je slama.


Slažem se s tobom. Ovo je bio primer za one koji bi samo beton. Prirodno rešenje je Earthship, mada se tu umesto armiranog zida stavljaju automobilske gume ispunjene nabijenom zemljom. Sigurno postoji bolje rešenje od automobilskih guma.

http://www.greenhomebuilding.com/earthship.htm
http://www.dreamgreenhomes.com/index.htm
 
Odgovor na temu

lemic

Član broj: 80306
Poruke: 224
89.110.199.*



+2 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal04.06.2008. u 17:35 - pre 192 meseci
Ja sam vodio žučnu raspravu satehničkim direktorom slovenačke Belinke oko ekoloških aspekata nečega i on mi je dao jednu tezu koja je dosta zastupljena u svetu, a to je procena balansa između štete i koristi.On je zastupao tezu da je ekološki primeniti otrov zazaštitu drveta i na taj način mu produžiti upotrebni vek a u cilju očuvanja šume jer se na taj način smanjuje potreba za njim.

Otprilike isto važi i za primenu industrijskog odpada koiji se ubacuje u malim količinama ali u veliku masu.( primer dečijih lutaka koje su Kinezi punili svojim otpadom).Konkretno, guma se neda lako i jeftino reciklirati i može trajati jako dugo.Jedno od rešenja je ubacivanje u podloge za puteve, a Japanci su na njima proširivali kopno.Međutim, guma je jako veliki trovač zemlje i to veoma dugo.Otuda raznorazni pokušaji da se upotrebi na neki način pa i ideja sa kućom, jer se smatra da je bolje da bude upotrebljena bilo kako nego da se formiraju kamare i to je ta procena korisnosti o čemu pričam. Lično, nikad je ne bi upotrebio za bilo šta osim na autu. Na žalost, svi mi ne razmišljamo mnogo o otpadu koji sami činimo, smatrajući da neko to preuzima za nas jer mi plaćamo odnošenje smeća.
 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
79.101.79.*



+9 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal04.06.2008. u 23:49 - pre 192 meseci
Ne svidja mi se onaj ručni način nabijanja zemlje u gume. Da li imate na umu neki drugi način zidanja "zemunica" osim sa starim automobilskim gumama i armiranim betonom?

Pronađoh ovaj znimljiv link. Nije za one koji preferiraju "urbani" način gradnje kuća.
http://www.simondale.net/house/croatian.pdf

[Ovu poruku je menjao dishi68 dana 05.06.2008. u 01:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 330297 | Odgovora: 377 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.