Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kuće od slame i drugih prirodnih materijal

elitemadzone.org :: TechZone :: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 330264 | Odgovora: 377 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal13.05.2009. u 09:31 - pre 181 meseci
Citat:
dishi68: Prosta stvar nabije se parče grede u bali slame.




i koja je nosivost ovoga?
mozes obesiti viseci kuhinjski element ?
bojler?
povecu sliku?
stalak za tv?
[ozbiljno pitam,da ne bude zabune]
 
Odgovor na temu

segrtlaza
-

Član broj: 188152
Poruke: 56
*.suonline.net.



+4 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal13.05.2009. u 09:38 - pre 181 meseci
Jos jedna zanimljiva metoda, gradnja dzakovima nabijene zemlje, tkz. earthbag metod


































By the way posto smo pominjali metke ovo mu dodje u tom slucaju bolja varijanta :)
Par stranice pre postavljena je knjiga o ovoj vrsti gradnje.

[Ovu poruku je menjao segrtlaza dana 13.05.2009. u 11:30 GMT+1]
-
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal13.05.2009. u 10:19 - pre 181 meseci
e tek u dzak peska mozes zabiti ekser
sve je to dobro kao baraka i bungalov,ali kao kuca od dzakova peska,no thx
 
Odgovor na temu

segrtlaza
-

Član broj: 188152
Poruke: 56
*.suonline.net.



+4 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal13.05.2009. u 10:46 - pre 181 meseci
Ne sme ekser, ali ima caka kako se to radi
evo jedna unutrasnjost takvog objekta


Inace koga interesuje neka pogleda projekte na
http://www.earthbagbuilding.com
-
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal13.05.2009. u 13:01 - pre 181 meseci
a koja je caka u pitanju?

p.s. unutrasnjost sa te slike ne izgleda kao da je samo od dzakova,a ni ne izgleda kao da je samo malter nabacan ;)
pa ako nije tajna,cime je oblozeno
nemoj mi reci da pogledam na site-u,posto ima mali milion clanaka [na tren sto sam bacio pogled],a i mozda jos nekog zanima odgovor :)
 
Odgovor na temu

segrtlaza
-

Član broj: 188152
Poruke: 56
91.150.124.*



+4 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal13.05.2009. u 21:18 - pre 181 meseci
Horvat ne znam koju tezinu mogu da podnose ovakvi zidovi.
Caka koju ljudi primjenjuju u ovoj gradnji je da se ponegde izmedju redova vreca ubaci poneko drvo u koje posle mozes da zakucas ekser ili iskoristis na neki drugi nacin.

U linku koji sam prethodno dao ako odes u projekte videces najuobicajenije tipove gradnje sa ovim materijalom. Ima ih nekoliko, ovaj pomenuti je na
http://www.earthbagbuilding.com/projects/kennedyhouse.htm


Ovde se dzake koriste samo kao ispuna za zidove.
-
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal13.05.2009. u 23:15 - pre 181 meseci
Sve bolje od boljeg.
Sta je sledece: osuseni blokovi stajskog djubreta, plasticne flase od sokova, grudve kokosijeg perja povezane starim kajmakom kome je istekao rok trajanja....

Ne znam ko od vas ima iskustva sa zidanjem, ali ne bih savjetovao nikome ko misli da napravi kucu jeftino da se odluci na ove ovdje alternative.
Ono sto naizgled izgleda jefitno moze se pokazati veoma skupo.
Ljudi koji nemaju iskustva sa gradjevinom su skloni velikim pogreskama u proracunima troskova, iz raznih razloga koje sad ne bih da elaboriram, jer ionako oni koji nemaju iskustva sa tim ne bi povjerovali.

Kad sam ja proracunao troskove za temelj svoje kuce, sracunao sam izmedju 1500-2000 E, i to sve do poslednjeg eksera. Kad sam napravio temelj i podvukao crtu, ispalo je 4500 E. Nakon izrade temelja preostalo mi je 7 betonskih blokova viska i 1 dzak cementa. Tako da greska nije bila u proracunu kolicine materijala.

Kad sam radio prizemlje, sracunao sam sve do poslednjeg grama cementa, kreca, armature, sljunka... i broj blokova sa tacnoscu +- 10 kom. Kad je bio zavrsen, preostalo je 20-tak blokova (moras uzeti malo vise zbog onih sto popucaju...), 2 dzaka cementa i pola dzaka kreca. Svejedno, finalni troskovi su ipak bili za 50% veci od proracunatih.

Kad sam radio sledeci sprat promasio sam u proracunu za manje od 1%. Iskustvo cini cuda.

Kad ja gledam fotografije ovih "kuca" vidim uglavnom more naknadnih troskova koje onaj ko nije osposobljavao kucu za zivot ne vidi, pa ce na kraju biti skuplja pita nego tepsija.

Sav moguci materijal za naknadne radove (nakon zidanja), a koji su po pravilu skuplji od samog zidanja, je prilagodjen za upotrebu u klasicnoj gradnji, sto znaci da za bilo kakvu drugu gradnju treba to prilagodjavati ili traziti druge proizvode. A ta prilagodjavanja i ti drugi proizvodi ce kostati prilicno.

 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
93.86.113.*



+9 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal14.05.2009. u 00:11 - pre 181 meseci


Kako ćete napraviti betonsku armiranu kupolu?

@horvat

Ako malo razmisliš biće dovoljno da ti kažem samo slovo T.

Takav problem postoji i kod Ytong tj. siporeks blokova, pa je rešen, na odgovarajući način.

[Ovu poruku je menjao dishi68 dana 14.05.2009. u 01:25 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dishi68 dana 14.05.2009. u 02:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

segrtlaza
-

Član broj: 188152
Poruke: 56
91.150.124.*



+4 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal14.05.2009. u 08:52 - pre 181 meseci
Odin
U pravu si, ni ja ni iko drugi ovde nije ekspert sa gradnjom alternativnim materijalima. Imam nesto pomagackog iskustva u konvencionalnj gradnji i to je to. Mozda po tvom misljenju onda ne bi ni trebalo ni da nastavljamo sa ovom temom?

Mi ovde pokusavamo da prikazemo neke od primera gradnje koji se primenjuju izvan majke Srbije. Neke ljude npr. mene ovakav vid gradnje i te kako privlaci i interesuje. Vjerujem da cu u narednom periodu i ja i jos neko drugi da se odluci da nesto i naprave, za sada se razmenjuju ideje i materijali.
Sigurno je da ce u svemu tome biti i dobrih iskustava i gresaka.

Ti si dobro dosao da das svoja iskustva u uobicajenoj gradnji, koja mogu biti i te kako korisna. Nema potrebe da svaku novu ideju napadas, a ni ja niti iko ovde nemamo autorsko pravo na ovakvu gradnju, pa bezveze je da energiju trosimo u odbranu iste.

Znaci kritika je dobro dosla, ona nam moze pomoci da neke stvari iskristalisemo i dodatno proverimo, ali i sam tvoj pristup moze da bude drugaciji kako bi te zaista mogli cuti, a ne da se medjusobno prepucavamo. Znam da neki ljudi uzivaju u tome ali ja brate ne...

Pozz


-
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal14.05.2009. u 10:27 - pre 181 meseci
postoje betonske armirane kupole,bilo je na kvadratura kruga ,tj nisu citave kupole,vise kao hangar koliko se secam
od nekog cementa koji se koristi u brodogradnji

ne znam za ytong
ali ja kada udarim ekser u siporeks,on,pazi sad ovo,tamo i stoji,zakacim mu ja sliku ili nesto teze,stoji
a ako je nesto prilicno tesko,postoje sarafi

a sto se tice kupolastih kuca,vidio sam od drveta da ih prave ,prilicno zanimljive,okrecu se,hvataju sto je vise sunca moguce
[google dome house]

@segr... mhm,znaci drvene grede se stavljaju,sto povecava cenu,zar ne
a na tom linku sto si mi dao,fali bas onaj korak zamazivanja "zidova" ,pardon,dato je,ali meni nije jasno,pa ako moze razjasnjenje
Citat:
The exterior walls were covered with a primer coat of earthen plaster followed by two coats of lime plaster for additional erosion protection.



...hmmm pokusavam da smislim kakvi su to sarafi/ekseri/grede/ploce na t ,i nikako mi ne ide...
tonu?

hocu direktan odgovor
te grede s eksercicima, koja je njihova nosivost,evo ponovicu se

Citat:

i koja je nosivost ovoga?
mozes obesiti viseci kuhinjski element ?
bojler?
povecu sliku?
stalak za tv?
[ozbiljno pitam,da ne bude zabune]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal14.05.2009. u 10:55 - pre 181 meseci
Citat:
segrtlaza: Odin
U pravu si, ni ja ni iko drugi ovde nije ekspert sa gradnjom alternativnim materijalima. Imam nesto pomagackog iskustva u konvencionalnj gradnji i to je to. Mozda po tvom misljenju onda ne bi ni trebalo ni da nastavljamo sa ovom temom?

Mi ovde pokusavamo da prikazemo neke od primera gradnje koji se primenjuju izvan majke Srbije. Neke ljude npr. mene ovakav vid gradnje i te kako privlaci i interesuje. Vjerujem da cu u narednom periodu i ja i jos neko drugi da se odluci da nesto i naprave, za sada se razmenjuju ideje i materijali.
Sigurno je da ce u svemu tome biti i dobrih iskustava i gresaka.

Ti si dobro dosao da das svoja iskustva u uobicajenoj gradnji, koja mogu biti i te kako korisna. Nema potrebe da svaku novu ideju napadas, a ni ja niti iko ovde nemamo autorsko pravo na ovakvu gradnju, pa bezveze je da energiju trosimo u odbranu iste.

Znaci kritika je dobro dosla, ona nam moze pomoci da neke stvari iskristalisemo i dodatno proverimo, ali i sam tvoj pristup moze da bude drugaciji kako bi te zaista mogli cuti, a ne da se medjusobno prepucavamo. Znam da neki ljudi uzivaju u tome ali ja brate ne...

Pozz


Pa ne moze se bas svaki negativan stav smatrati prepucavanjem. Sta god je ovdje neko rekao protiv ovoga okarakterisano je kao lupanje zbog neinformisanosti, dok zagovornici ove gradnje na osnovu par slicica sa par linkova tvrde da raspolazu nekim argumentima koje ih u odnosu na ove druge cine "strucnjacima i vecim poznavaocima" slamnate gradnje.
Ne ide to bas tako.
Kad sam ja radio svoju kucu, zbog ogranicenih materijalnih sredstava, sve sam radio sam, uz pomoc clanova porodice, jelte. Kupovao sam knjige o gradjevini, pozajmljivao od prijatelje sa arhitekture itd... ucio, proucavao, i opet nije bilo dovoljno da sve procjenim. Teorija je jedno, praksa je drugo. Papir sve trpi, a more proguta, sto bi rekli brodograditelji.
Biti podstanar u Srbiji je nesto kao biti gradjanin 3. reda, to znam dobro na svojoj kozi. U to vreme meni je 99% misli bilo zaokupljeno kako da se iskobeljam iz tog polozaja. Ali od prevelike zelje za necim percepcija moze malo da se iskrivi i da ljudi vide ono sto hoce da vide, a ne ono kako jeste.

Cijena gradnje u Srbiji se jos uvijek drasticno razlikuje od cijene gradnje na zapadu. i poredjenja sa zapadom nemaju prevelikog znacaja. Kuca koja bi u Srbiji kostala 30,000 E, bi npr. na zapadu mogla kostati izmedju 150,000 i 300,000 E, zavisi gdje se pravi. Zato je njima slama interesantna kao neki "hobby", jer mogu jeftino da se zabavljaju. Jeftino za njihove pojmove.

U Srbiji ce ta slama da kosta isto kao i klasicna kuca sa termo-izolacijom od stiropora, a mozda i vise, zbog svih dodatnih stvari koje treba da se rade da bi se u slami moglo zivjeti.

Kao neko ko je vec zidao, postavljao instalacije, prozore, itd... ja kad pogledam te slamnate kuce vidim more problema kod naknadnih radova koji moraju biti rjeseni. Dascica ovdje, dascica tamo, sraf ovdje, najlon tamo, gredica, letvica,... premaz ovaj, premaz onaj... gituj, trpaj silikon, ucvrsti, podboci, zamazi, ispravi, iskrivi, nategni, podupri.... sve to sitnica po sitnica, sat po sat, odose silne pare, ode silno vreme....

Decenijama se gradjevinci dovijaju kako da za sto manje para naprave objekat koji zadovoljava minimalnu funkcionalnost i klasicna gradnja koja je uobicajena u Srbiji je zbog prirodne selekcije tog procesa negdje pri vrhu te liste. Koji god dio tog procesa da zamjenis necim drugim ispadne skuplje, ako ne odmah, a ono nesto kasnije.

Uostalom, vjerujem da postoji i neki forum gdje se okupljaju gradjevinci i arhitetke, pa postavite tamo ovu temu, ako ne vjerujete nama laicima.
Gledati slike po internetu i citati knjizice jedno, a praksa je nesto sasvim drugo.

I kao sto rekoh, na svim tim linkovima se navodi samo ono sto je prednost, i to dovodi do iskrivljenja percepcije u pogledu ove stvari.
Ono sto je negativno, a sto se uopste i ne spominje, moze vrlo lako da prevagne, i to visestruko.

Nije mi namjera da nekom rusim snove, ali mislim da upozorim onoga ko mozda ima i mogucnost za ostvarenje nekog sna da je ne izgubi zbog lakovjernosti.




 
Odgovor na temu

segrtlaza
-

Član broj: 188152
Poruke: 56
*.suonline.net.



+4 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal14.05.2009. u 14:26 - pre 181 meseci
Ok Odin, ovako je vec bolje
Ranije smo izgleda stvorili dve opcije, jedni koji napadaju ovu gradnju iz sve snage i drugu koji je brane.

Tu se cesto i na jednoj i na drugoj strani moze izgubiti objektivnost.

Idemo dalje...
Ovde niko nije rekao da je strucnjak iz slamnate gradnje, bilo je prvo reci da se objekti ni ne mogu praviti na ovaj nacin. Ono u cemu je mozda razlika jeste da smo vise istrazivali ovu oblast i vise citali o tome. Dati su linkovi za opsezna istrazivanja koja su radjena i testovi za ovaj vid gradnje.
Na to se niko nije obazirao.

Mislim da sad ipak vec mozemo da zakljucimo da se grade objekti sa slamom sirom sveta.
U zapadnoj evropi ovo nije samo hobi i ljudi dobijaju legalnu gradjevinsku dozvolu za ovakve sisteme. Ni tamo ljudi nisu kreteni pa da samo tako pristaju na nesto sto nije ni sigurno i sto je glupost. Sta vise, sve veci broj ljudi, medju kojima su i gradjevinci i arhitekte postaju pobornici ovakvih vidova gradnje. U razgovoru sa jednim arhitektom ovde u Srbiji saznao sam da su skoro imali konferenciju na temu ekoloskim materijala u gradnji i da vec postoji nekoliko dobrih projekata.
Nazalost gradjevinskim lobijima to bas i ne ide u prilog, a tu je i zakon kojim bi ove vidove gradnje trebalo regulisati.


Ostaje nam cena ovakve gradnje....
Kao sto smo pricali...zavisi od mnostva faktora. Koliko sam znas da uradis, koliko si spreman da improvizujes neke stvari, gde pravis, ko ti pomaze u tome...

Vrlo cesto se u ovakvoj gradnji ne koristi beton, sto smanjuje troskove celokupne gradnje....a tu je i dodatni motiv sa globalnim smanjenjem CO2 u atmosferi. Mozemo opet pricat kako je sve to glupost nekih tamo zapadnjaka, ali uglavnom ekoloski svesniji ljudi i najcesce ulaze o ovakve projekte.


Za sada ponavljam, nemoguce je u nasoj zemlji graditi sa ovakvim materijalima, jer jos ne postoji zakon o tome, tako da ce svaki pokusaj ovakve gradnje jos neko vreme biti ilegalan.
-
 
Odgovor na temu

segrtlaza
-

Član broj: 188152
Poruke: 56
91.150.124.*



+4 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal14.05.2009. u 16:04 - pre 181 meseci

Idemo dalje za sve zainteresovane sa dostupnim materijalima.
Evo jedan dokumentarac o prirodnoj gradnji, prednostima iste, iskustvima....za sada samo na engleskom, ali i pun prelijepih primjera. Uzivajte i poz.



FIRST EARTH - Uncompromising Ecological Architecture

(1/12)
http://www.youtube.com/watch?v=DuDkfuziZiI

(2/12)
http://www.youtube.com/watch?v=11n97wW1PLQ&feature=related

(3/12)
http://www.youtube.com/watch?v=3trjONseWiA&feature=related

(4/12)
http://www.youtube.com/watch?v=ysOVLw30fvQ&feature=related

(5/12)
http://www.youtube.com/watch?v=JFTwnTbLPBU&feature=related

(6/12)
http://www.youtube.com/watch?v=AIVc7DZemTo&feature=related

(7/12)
http://www.youtube.com/watch?v=iOeb3jv3xoU&feature=related

(8/12)
http://www.youtube.com/watch?v=NFnzpCf5Z-g&feature=related

(9/12)
http://www.youtube.com/watch?v=dydztLSnF78&feature=related

(10/12)
http://www.youtube.com/watch?v=Dk64Of_HPrI&feature=related

(11/12)
http://www.youtube.com/watch?v=DqdsSwOwD9A&feature=related

(12/12)
http://www.youtube.com/watch?v=QoSdnMEhRa0&feature=related

-
 
Odgovor na temu

segrtlaza
-

Član broj: 188152
Poruke: 56
91.150.124.*



+4 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal14.05.2009. u 16:12 - pre 181 meseci
Slama kao superiorni građevinski materijal , osvrt stručnjaka - za sve kojima engleski nije baš blizak, ovo je na našem jeziku.
http://www.fkit.hr/files/mediji/Tehnoeko%20-%20Slama.pdf



i ovde jos jedan clanak na nasem jeziku
http://www.buildmagazin.com/in...ld=tekstovi&ime=bm0736.htm


-
 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
93.86.113.*



+9 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal14.05.2009. u 21:31 - pre 181 meseci
Citat:
Horvat: postoje betonske armirane kupole,bilo je na kvadratura kruga ,tj nisu citave kupole,vise kao hangar koliko se secam
od nekog cementa koji se koristi u brodogradnji

ne znam za ytong
ali ja kada udarim ekser u siporeks,on,pazi sad ovo,tamo i stoji,zakacim mu ja sliku ili nesto teze,stoji
a ako je nesto prilicno tesko,postoje sarafi

...hmmm pokusavam da smislim kakvi su to sarafi/ekseri/grede/ploce na t ,i nikako mi ne ide...
tonu?

hocu direktan odgovor
te grede s eksercicima, koja je njihova nosivost,evo ponovicu se



To što si gledao na kvadraturi kruga je ferobeton. Malter se utiskuje u armiranu strukturu preko koje je gusta žica.

Mislio sam da si stručnjak iz oblasti građevine. zato sam i postavio ovo pitanje. Pošto je tehnika pravljenja armiranih betonskih kupola jedinstvena, sačekao bih da odgovori neko od stručnjaka iz oblasti građevine.

Iz tvog odgovora u vezi sa siporeksom, sledi da za svaki problem postoji rešenje
Citat:
(postoje sarafi)
.

Segrtlaza je dao gomilu sajtova, gde možeš postaviti pitanja, eto i mene interesuje nosivost tih gredica, a engleski mi nešto ne ide baš najbolje.

@Odin D.

Citat:
Kao neko ko je vec zidao, postavljao instalacije, prozore, itd... ja kad pogledam te slamnate kuce vidim more problema kod naknadnih radova koji moraju biti rjeseni. Dascica ovdje, dascica tamo, sraf ovdje, najlon tamo, gredica, letvica,... premaz ovaj, premaz onaj... gituj, trpaj silikon, ucvrsti, podboci, zamazi, ispravi, iskrivi, nategni, podupri.... sve to sitnica po sitnica, sat po sat, odose silne pare, ode silno vreme....

U Srbiji ce ta slama da kosta isto kao i klasicna kuca sa termo-izolacijom od stiropora, a mozda i vise, zbog svih dodatnih stvari koje treba da se rade da bi se u slami moglo zivjeti.



Meni se zapravo žale na isti ovaj način svi koji imaju klasične kuće i kažu blago tebi živiš u stanu, neznaš šta znači imati kuću stalno treba nešto da se radi oko nje. te pukne vodovodna cev, te vetar odnese crepove, pa ti prokisne ploča...


Naravno da se radi o hoby gradnji, na neurbanizovanom područiju, ja sam u početku tako i napisao, samo niko ne čita.


Kojih dodatnih stvari? Izolacije, specijalnih krovnih konstrukcija, elekto instalacija, vodovodnih i kanalizacionih instalacija. Ne razumem? Objasni.
 
Odgovor na temu

segrtlaza
-

Član broj: 188152
Poruke: 56
91.150.124.*



+4 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal14.05.2009. u 22:42 - pre 181 meseci
Dishi68
Reci tacno sta te interesuje, probat cemo da nadjemo i prevedemo ako je moguce.
-
 
Odgovor na temu

segrtlaza
-

Član broj: 188152
Poruke: 56
91.150.124.*



+4 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal14.05.2009. u 22:55 - pre 181 meseci
Citat:
@segr... mhm,znaci drvene grede se stavljaju,sto povecava cenu,zar ne
a na tom linku sto si mi dao,fali bas onaj korak zamazivanja "zidova" ,pardon,dato je,ali meni nije jasno,pa ako moze razjasnjenje


Citat:
The exterior walls were covered with a primer coat of earthen plaster followed by two coats of lime plaster for additional erosion protection.



...hmmm pokusavam da smislim kakvi su to sarafi/ekseri/grede/ploce na t ,i nikako mi ne ide...
tonu?

hocu direktan odgovor
te grede s eksercicima, koja je njihova nosivost,evo ponovicu se




Postoji nekoliko varijanti zastitnih slojeva oko vreca nabijenih zemljom,ako si za to pitao,
koliko ti ide eng. pogledaj ovde
http://www.earthbagbuilding.com/faqs/plaster.htm

izmedju ostalog koristi se glina, negde kombinacija gline i kreca








-
 
Odgovor na temu

segrtlaza
-

Član broj: 188152
Poruke: 56
91.150.124.*



+4 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal15.05.2009. u 07:00 - pre 181 meseci
iz pomenutog clanka, prilkom gradnje balama slame

Kako okačiti policu na zid?

Nasuprot uobičajenom mišljenju površine zidova ovakvih kuća nisu krivudave i nepravilne (još jedna predrasuda), naravno, osim u slučaju kada je rustičnost isključiva želja arhitekte ili investitora, a sve u cilju naglašavanja prirodnosti materijala. Kompletirana zidna obloga ni po jednom detalju neće pokazati da se govori o zidu od slame – ovo je moguće pretpostaviti jedino po debljini zida (jer još uvek nismo navikli da zid poseduje baš sve one silne slojeve koji nikom ne trebaju otkad su klima-uređaji pojeftinili) ili, kako se često kaže: po računu za struju. Prilikom uređivanja enterijera ne treba brinuti – ovaj zid će držati sve vrste metalnih šrafova i drvenih klinova, a za postavljanje šrafa ili eksera neće vam biti potreban nikakav dodatni električni alat, ni tiplovi, što nije čest slučaj kod danas uobičajenih zidova. Kada se postavljaju predmeti na površinu zida, u zid se postavi drveni klin dužine 30cm, promera 5x10cm, koji će bez problema izdražati sva potrebna opterećenja, bez obzira da li se radi o kutijama za instalacije ili policama za knjige. Na sličan način moguće je pričvrstiti i kapke prozora ili baštenskih vrata. Za teže terete oslonac u zidu se propusti na drugu stranu gde se dodatno učvrsti uklještenjem, kao što je to slučaj ponekada sa zidovima od gasbetonskih elemenata (siporeks blok i sl).


-
 
Odgovor na temu

segrtlaza
-

Član broj: 188152
Poruke: 56
91.150.124.*



+4 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal15.05.2009. u 07:15 - pre 181 meseci












[img]http://www.pushpullbar.com/forums/attachment.php?attachmentid=30801&stc=1&d=1183049615[/img]
-
 
Odgovor na temu

dishi68

Član broj: 101108
Poruke: 299
93.86.113.*



+9 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal16.05.2009. u 06:24 - pre 181 meseci
Citat:
segrtlaza: Dishi68
Reci tacno sta te interesuje, probat cemo da nadjemo i prevedemo ako je moguce.


Interesuju me tehničke pojedinosti, npr. procenti učešća pojedinih materijala s kojim se malteriše slama, prva i druga ruka, pojedinosti oko izgradnje temelja, pasivno grejanje i hlađenja sa cevima koje se ugrađuju u temelje. Načine na koje sabija slama (sa onim trakama ili žicama). Ima još toga, ali za sada toliko.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 330264 | Odgovora: 377 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.