Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Milka i drustveno uredjenje

elitemadzone.org :: MadZone :: Milka i drustveno uredjenje
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 216941 | Odgovora: 1346 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 00:15 - pre 192 meseci
Blago nama, sad cemo da procvetamo.
 
0

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
79.101.140.*



+35 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 07:50 - pre 192 meseci
Evo da malo (opet) podignemo temu iz kala banalnosti u uzvisene, akademske vode:

(Mozda nam to vrati draganmija?:))

http://blog.b92.net/text/3244/...3A%20Slavoj%20%C5%BDi%C5%BEek/

Ima tu interesantnih razmisljanja o liberalnom kapitalizmu, prirodi diktatura, o demokratiji... :)


 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 08:17 - pre 192 meseci
Citat:
pisac
Ovde slusam razne ideje kako ljude navuci na sto vise servisa, pa im to naplatiti naravno. Ja se drzim po strani i radim svoj posao u skladu sa mojim moralnim principima (koji su vama kapitalistofilima neshvatljivi)


A svoj posao u Sloveniji radis za klikere i sutlijas, jer volis klikere i sutlijas - podsecaju te na detinjstvo? Pretpostavljam da radis, posto su to "moralni principi" - za pare nikako ne radis - novac je sastavni deo trulog kapitalizma i sluzi za eksploataciju i ozverivanje ljudi :)

Interesantno je kako ti nije palo na pamet da od tog "navlacenja ljudi na servis" dolaze plate za one koji "samo rade svoj posao, u skladu sa moralnim principima" pa im cak daje vremena da se bave filozofskim refleksijama i kritikama modernog drustva - nije li to divno, slozices se, ne? :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 10:31 - pre 192 meseci
Radi, radi ali za €800... jaka para za Sloveniju.
Na severu Italije plata sa srednjom školom oko €1000.
Nije ovo više kapitalizam nego NWO... ono što su oduvek hteli, to je sada na delu. Rade šta hoće. Uskoro ćemo biti roboti sa čipovima.
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.infodata.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 10:40 - pre 192 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: A svoj posao u Sloveniji radis za klikere i sutlijas, jer volis klikere i sutlijas - podsecaju te na detinjstvo? Pretpostavljam da radis, posto su to "moralni principi" - za pare nikako ne radis - novac je sastavni deo trulog kapitalizma i sluzi za eksploataciju i ozverivanje ljudi :)

Interesantno je kako ti nije palo na pamet da od tog "navlacenja ljudi na servis" dolaze plate za one koji "samo rade svoj posao, u skladu sa moralnim principima" pa im cak daje vremena da se bave filozofskim refleksijama i kritikama modernog drustva - nije li to divno, slozices se, ne? :)

Ej, isto tvrdis kao jos jedan, ali to nema veze sa vezom. Nije covek drug clan potrosackog drsutva kad radi za platu, jer su ljudi oduvek radili za platu, nego je drug clan kad kupuje stvari koje vec ima zato sto su mu na tv rekli da su te druge stvari vise do jaja onih koje covek vec ima, kad mu se straznjica otvori pa ne zna kad je dosta, i kad se povodi za onom "obey your wishes" pa rmba vise da bi zadovoljio otvorenu mu straznjicu umesto da postane normalan pa zatvori straznjicu, i onda se bavi vaznim stvarima u zivotu. Proseta do nekog potoka, na primer, sto bi rek'o mali princ.

Sto se tice ovih sto njima dolaze plate od tih servisa, pa sta da radis, kad im propadnu ti takozvani servisi, neka menjaju delatnost, to je u duhu saveta koje daju ovi vasi eksperti. Do juce smo ziveli i bez svih tih duvaca balona, bez ovih sto stampaju slike za torte, bez keteringasa i onih sto cupaju dlake iz nosa, u meanama su prodavali pravo pivo, a ne jajce od piva od 300ml da ga turis na zub, itd, i to je trako trajalo hiljadama godina, pa mozemo opet sve to da radimo. Docim to vase potrosacko drustvo datira samo od kad je srusen zid, a bazira se na jeftinim energentima sa ciljnom grupom sacinjenom od fukare i oslanja se na vrednosti fukare.

Znaci, to je jedno najobicnije pomodarstvo od 20 godina, incident takoreci, sto se istorije tice. Raznorazni zeloti su takodje predvidjali hiljadugodisnje rajhove, svetsku komunisticku revoluciju, ovo, ono, pa je sve to propalo. Tako ce i potrosacko drustvo (jos uvek ne i kapitalizam kao ekonomski sistem, ali bice i to) . Ta propast se prvo vidi kod najsiromasnijih drugova clanova, a vec rekoh, polako se zatvara jedna po jedna prodavnica tehnicke robe. Toliko, beše sto beše.

Koga briga za to. Sma - ra - nje. Idemo more na pecanje, kao onaj iz vica.
Citat:
kelja: Evo da malo (opet) podignemo temu iz kala banalnosti u uzvisene, akademske vode:

(Mozda nam to vrati draganmija?:))

http://blog.b92.net/text/3244/Intervju: Slavoj Žižek/

Ima tu interesantnih razmisljanja o liberalnom kapitalizmu, prirodi diktatura, o demokratiji... :)

Ja to isto govorim odavno. Ovo sto je ovde im je Milosevic dao, i stvarno mi nije jasno sto su se ovi silni toboze demokratski bizmismeni koji se pojavise posle petog oktobra (ili se u takve preobukose) bunili protiv milosevica, kad i dan danas sve rade po njegovim "pravilima" a veliki deo njih i parama koje su ukrali dok je on bio ovde. Umesto da idu na hodocasce da mu pale svece, oni ga psuju. Nezahvalnici. Rani kuce da te ujede.
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 11:40 - pre 192 meseci
Citat:
Lesli Eldridz:Znaci, to je jedno najobicnije pomodarstvo od 20 godina, incident takoreci, sto se istorije tice. 

Zamisljam tebe da si rodjen jedno 50 godina radnije, onda bi kritikovao ljude koji su poceli da kupuju vec ispecen hleb (pazi bezobrazluka!) umesto da lepo kupe psenicu direktno od seljaka i da ga sami ispeku. Pomodarstvo. Neki su cak toliko otisli u rasipanje da su ponekad jeli i pili u restoranu gde im je sto postavio neko drugi ili pili u kafani gde ih je sluzila kelnerica umesto da sve to jedu jeftinije kod kuce a sami da spreme jelo. Neverovatno :-) A zamisli tek da se uselis u stan koji je neko drugi sagradio! Ma neizivljenost! A ovi koji u prodavnicama prodaju voce su najvece lopine, uvek je bolje otici direktno do seljaka i kupiti od njega ali da bi ti bilo jeftinije onda neces da trazis od njega uslugu da to ubere vec ces sam da se popnes na drvo. Jeste da bi imao malo vremena za nesto drugo ali sta da se radi, zasto bi placao nekome neku uslugu ako to sam mozes da uradis. Vreme ipak nije novac, to su nas lagali. Znaci ako imas kompaniju koja ti se bavi razvojem softvera i ako treba da se napravi neka zabava onda nemoj slucajno da platis uslugu restoranu ili ljudima koji rade ketering vec odvoji vreme od programiranja da bi programeri ispekli jagnje , kupili pivo, postavili sto. Ipak je bolje da ustedis, nije bitno koliko ces da izgubis para time sto si radio nesto sto nije tvoj posao i gde si manje efikasan nego neko drugi...


...Lesli, vidi se da o ekonomiji pojma nemas. Nemam sada vremena ali kasnije cu da ti otkucam jednostavan primer gde se vidi zasto je bolje raditi ono u cemu si najefikasniji a ostalo prepustiti drugima a ne kao nasa vlada sto je godinama odrzavala fabriku automobila koja je bila crna rupa za pare. Naravno verovatno su razmisljali kao ti da je bolje to sami da pravimo nego da platimo neciju tudju uslugu.
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 11:56 - pre 192 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: ...pa rmba vise da bi zadovoljio otvorenu mu straznjicu umesto da postane normalan pa zatvori straznjicu, i onda se bavi vaznim stvarima u zivotu.

Naprimer, da gaji prepelice u podrumu.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 12:46 - pre 192 meseci
Citat:

Znaci, to je jedno najobicnije pomodarstvo od 20 godina, incident takoreci, sto se istorije tice


Jako brzo tzv. anti-potrosaci pokazuju svoje fasisticko lice...

Elem, danas na svetu ima skoro 7 milijardi ljudi, i potrebna je ekonomija odredjene velicine kako bi se ti ljudi prehranili - a ne crkli od gladi. Upravo je ekonomija, ciji sastavni deo cini i potorsnja, motor koji gura inovaciju i smanjuje jaz izmedju siromasnih i bogatih... Pogledajte Indiju, koliko je miliona ljudi tamo izaslo iz gladi zato sto su postali servisna ekonomija, nemojte sve gledati tako blesavo iz neke totalno nenormalne perspektive.

Uz savete koje daju teoreticari leve-ekonomske orijentacije se samo moze stvoriti jos veca glad - sto se i te kako videlo na eksperimentima mnogih "drugova" u toku XX veka koji su inteligenciju i ljude iz gradova slali na kopanje po njivama i nacionalizovali poljoprivredna dobra. To odbijanje fakta da potrosnja ljudi kreira radna mesta i donosi pare za zivot je smesno...

Ne moze se danas ziveti kao pre 100 godina - pre 100 godina je na zemaljskoj kugli bilo manje od milijardu ljudi - tada si mogao reci da je svima dovoljno da rade na nekoj njivi - e danas nema bas dovoljno njiva za sve, pa mora da se radi i nesto drugo, a to je levim filozofima "potrosacko drustvo"... cvrc.

Sto se linkovanog teksta ka Blogu b92 tice - sta reci, kaze cova "nisam ja komunista, ali sam protiv demokratije" i, najveci biser, kako - eto, ljudi kao on zele neko bolje drustvo - aha, pa dobro a kakvo to, recite? Nije dao predlog, samo kritiku demokratije - to je problem vecine levo-nastrojenih filozofa, sto umeju samo da kritikuju - a konstruktivne predloge retko kada daju.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 13:02 - pre 192 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Sto se tice ovih sto njima dolaze plate od tih servisa, pa sta da radis, kad im propadnu ti takozvani servisi, neka menjaju delatnost, to je u duhu saveta koje daju ovi vasi eksperti. Do juce smo ziveli i bez svih tih duvaca balona, bez ovih sto stampaju slike za torte, bez keteringasa i onih sto cupaju dlake iz nosa, u meanama su prodavali pravo pivo, a ne jajce od piva od 300ml da ga turis na zub, itd, i to je trako trajalo hiljadama godina, pa mozemo opet sve to da radimo. Docim to vase potrosacko drustvo datira samo od kad je srusen zid, a bazira se na jeftinim energentima sa ciljnom grupom sacinjenom od fukare i oslanja se na vrednosti fukare.


Imam za tebe jednu reč - Sinergija. Look it up.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 13:27 - pre 192 meseci
Lesli, ipak cu sada da ti dam lekciju iz ekonomije.

Economics 101

1) Zamisli da smo ti i ja kraljevi dve odvojene drzave i da proizvodimo jaja i krompir. Obojica imamo po 50 dinara. Da bi proizveo jedno jaje, tebe kosta 5 dinara a krompir 10 dinara a neka mene jaje kosta 12 dinara a krompir 5 dinara (recimo da mi je blize njiva sa krompirom jer u mojoj zemlji ima dosta ravnica pa traktor manje potrosi goriva). I tebi i meni treba po 2 jajeta i 2 krompira da bismo nahranili stanovnistvo. Potrebno ti je 30 dinara da bi nahranio stanovnistvo i ostace ti 20. Ja cu da potrosim 34 dinara i ostace mi 16. Da li to moze efikasnije? Moze tako sto ja proizvodim samo krompir a ti jaja i onda ja tebi prodam 2 krompira za 2 jajeta. Oboje cemo da potrosimo po 20 dinara i ostace nam po 30 dinara. Najescemo se i ostace nam dovoljno para da celu noc pijemo pivo u nekoj kafani i da platimo sisatoj konobarici da odigra za nas lap dance. Mi smo srecniji a srecniji su i vlasnik kafane i konobarica. Bolje za sve.

2) Prvi primer je bio lak a evo malo tezi gde ti sve proizvodis jeftinije nego ja - ti proizvodis jaja za 5 dinara a krompir za 10 a ja proizvodim jaja za 7 a krompir za 15 dinara. Potrosices 30 dinara i kao u prethodnom primeru ostane ti 20. Ja proizvedem 2 jaja za 14 i dva krompira za 30 i ostane mi 6 dinara. Ukupno nam je ostalo 26 dinara mada ti si bolje prosao. Da li to moze bolje da se isplati i tebi i meni ako bi ti proizvodio samo jednu stvar a ja drugu? Sve je za tebe jeftinije, i jaja i krompir. Zasto bi se tebi isplatilo da bilo sta prepustis meni da ja proizvodim? Izgleda cudno ali zaista je moguce da i ti i ja dobijemo vise ako ti meni das da proizvodim jednu stvar a ti proizvodis drugu. Recimo da ti proizvodis samo krompir a ja jaja. Za 4 krompira potrosices 40 dinara i ostace ti 10. Meni ce za 4 jaja trebati 28 dinara i ostace mi 22. Onda mi prodas 2 krompira za 2 jaja i 13 dinara. Na kraju ti ostane 23 dinara umesto 20 a meni 9 umesto 6. Obojica smo zaradili po 3 dinara vise i to smo potrosili na pivo.

Ako ti i dalje nije jasno zasto se ne isplati da radis nesto sto nije tvoj posao i gde si manje efikasan onda probaj ovu matematiku sa parama da pretvoris u ljudske sate. Recimo meni bi trebalo 6 sati da postavim parket u sobi a izvesteni majstor to uradi za 2 sata ali naplati mi to 1000 dinara (500 dinara po satu). Ako sam radim onda sam ustedeo 1000 dinara ali izgubio sam 6 sati i ako ja za tih 6 sati mogu da programiram i zaradjujem 200 dinara po satu (znaci manje nego parketar) meni se opet vise isplati da mu platim 1000 dinara i da programiram 6 sati jer cu biti u plusu 200 dinara.

Tako ti je bilo i sa Zastavom, nama je trebalo mnogo vise ljudskih radnih sati po jednom automobilu nego Nemcima i zbog toga je bolje da si te ljudske sate sto ranije usmerio na nesto drugo gde si vise efikasan bez obzira na to da li si manje efikasan nego Nemci i u toj drugoj oblasti. Ako bi svako radio svoj posao i ono u cemu je najbolji to bi bilo bolje za sve i svi bi imali vise para za pivo i sisate konobarice.

Direktori fabrike Tigar su uvideli da su u proizvodnji guma mnogo efikasnije druge strane kompanije i na vreme su prodali deo za proizvodnju guma i usredsredili se na proizvodnju cizama. Da si ti bio direktor verovatno bi im rekao da je bolje da mi sami sve proizvodimo bez obzira na to koliko smo neefikasni u tome.

Za koji dan ce biti jos lekcija iz ekonomije...

[Ovu poruku je menjao srki dana 20.06.2008. u 14:39 GMT+1]
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.infodata.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 13:55 - pre 192 meseci
Ne zanima me to uopste i nevidjeno mi je smaranje cak i pricanje o tome. Tu mi je negde u rangu sa pricanjem o vojsci. Nisam kompatibilan, sta da radis. A znas sto me ne zanima? Pa zato sto su sve to price iz kutije, a ja ti pricam price od izvan kutije.
Citat:
DaliborP: Naprimer, da gaji prepelice u podrumu.

Tacno. Za sebe, da zazdravi pa da zivi 1000 godina, a za potrosace nema ni jajceta. Imaju oni industrijska jajca od plastike.
Citat:
srki: Zamisljam tebe da si rodjen jedno 50 godina radnije, onda bi kritikovao ljude koji su poceli da kupuju vec ispecen hleb (pazi bezobrazluka!) umesto da lepo kupe psenicu direktno od seljaka i da ga sami ispeku. Pomodarstvo. Neki su cak toliko otisli u rasipanje da su ponekad jeli i pili u restoranu gde im je sto postavio neko drugi ili pili u kafani gde ih je sluzila kelnerica umesto da sve to jedu jeftinije kod kuce a sami da spreme jelo. Neverovatno :-) A zamisli tek da se uselis u stan koji je neko drugi sagradio! Ma neizivljenost! A ovi koji u prodavnicama prodaju voce su najvece lopine, uvek je bolje otici direktno do seljaka i kupiti od njega ali da bi ti bilo jeftinije onda neces da trazis od njega uslugu da to ubere vec ces sam da se popnes na drvo. Jeste da bi imao malo vremena za nesto drugo ali sta da se radi, zasto bi placao nekome neku uslugu ako to sam mozes da uradis. Vreme ipak nije novac, to su nas lagali. Znaci ako imas kompaniju koja ti se bavi razvojem softvera i ako treba da se napravi neka zabava onda nemoj slucajno da platis uslugu restoranu ili ljudima koji rade ketering vec odvoji vreme od programiranja da bi programeri ispekli jagnje , kupili pivo, postavili sto. Ipak je bolje da ustedis, nije bitno koliko ces da izgubis para time sto si radio nesto sto nije tvoj posao i gde si manje efikasan nego neko drugi...

Nije bitno da ustedis. To je najmanje vazno. Bitan je merak. A merak nema cenu. Merak da sam za svoje drustvo ispeces rostilj ili to tvoje jagnje, ili da za svoju decu i njihove drugare za rodjendan (koji ces da napravis u svom dvoristu ili stanu i tako ugostis tu decu kako dolikuje) sam napravis sendvice, tortu i ostalo, a ne da ih zoves u neke tamo cumeze samo da bi sa qrca skinuo i tu obavezu, taj eto neki tamo rodjendan. A mozda neki i ne znaju sta je to merak. Oni izgleda imaju posao i to je za njih merak. Ili im je ispod casti da pecu jagnje, bes li ga sta je u pitanju, ali da je nesto nastrano, jeste.

Uz to, ovo tvoje karikiranje je promaseno, jer ja nikad nisam tvrdio da treba da se zivi kao u prvobitnoj ljudskoj zajednici, vec da ti je dovoljna jedna stvar kad je vec kupis, i da ta jedna stvar treba da bude kvalitetno napravljena i da ti traje decenijama. I tvoji unuci ako treba da se sluze njome. Pa onda, postoje novotarije koje su OK i koje olaksavaju zivot, ali koje ne vrede toliko koliko bizmismeni hoce da ih naplate, zato sto u cenu moraju da uracunaju 50 miliona onih koji rade propagandu i druge gluposti. I tako dalje i tako blize. Znaci, ne treba mesati materijalizam uopste, ili kapitalizam itd sa potrosackim drustvom. Zna se na sta se misli kad se kaze potrosacko drsutvo - na ovu nakazu koja je ustolicena od kad je pao zid, i to je ustolicena na vrednostima fukare da bi jos gora fukara napunila sebi nezasitu i bolesnu straznjicu. Na ovo sto se stalno poture - kupovati stvari koje imas ili ti ne trebaju. Sto je najobicnija budalastina, to da kupujes stvari koje vec imas ili ti ne trebaju zato sto su ti na TV ovi iz agitpropa rekli da tako treba. Ovo je aksiom koji ne treba ni dokazivati.

Kroz celu svoju istoriju su ljudi morali da racionalizuju proizvodnju i potrosnju, a sad je eto bilo tih 20 godina kad se malo opustilo, mozda kao ventil zbog hladnog rata koji je trajao 50 godina, i odmah su neki to stanje uzeli zdravo za gotovo, kao ono, sad je ovo kraj istorije, vo vjek i vjekova ce tako i ostati. Ali nece, kao sto se vidi. Zao mi je, moracete unucima da pricate kako ste lepo (samo)zadovoljavali svoje zelje kad ono vi bejaste mladi. Ako ne prihvatite ove cinjenice, i nastavite da se batrgate, samo ce vas vise boleti, to se zna. Incident i tacka. Sad ponovo ide period racionalne proizvodnje i potrosnje, kako je jedino normalno. Posto su neki veliki naucnici, sta kaze ono zakon o odrzanju materije, moze li nesto da se stvori ni iz cega? Ne moze. E pa ni vi ne mozete da stvorite sve ono sto ste unistili, to jest potrosili uludo, da bi zadovoljavali svoje zelje, a moglo je da vam, traje milenijumima. A i to sto sad ima 7 milijarde ljudi pa oni sad kao moraju da jedu, koga briga, i to je isto incident. Sto su se nakotili do tog broja? Jesam li ih ja terao? Sad ih je 7 milijardi, kako su na vrhu lanca ishrane, kad danas - sutra pojedu sve sto je ispod njih sutra ce ih biti dve milijarde ili jedna, koga briga, to samo ekosistem uredjuje sam sebe. Ostace samo ovi sto cuvaju prepelice u podrumu, sta da radis.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 20.06.2008. u 15:09 GMT+1]
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 14:18 - pre 192 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Ne zanima me to uopste i nevidjeno mi je smaranje cak i pricanje o tome. Tu mi je negde u rangu sa pricanjem o vojsci. Nisam kompatibilan, sta da radis.
Pa sto se onda uplices u raspravu o uslugama kada se ne razumes u to?

Citat:
Nije bitno da ustedis. To je najmanje vazno. Bitan je merak. A merak nema cenu.
Ok, tu se slazem ali meni je isto merak da sam napravim hleb i da ga jedem dok je jos vruc i tek izvadjen iz rerne. Da li sam onda nenormalan sto to stalno ne radim nego sto ipak cesce koristim usluge onih koji su vec ispekli hleb za mene i koji su koristili usluge onih koji su dovezli taj hleb do prodavnice i sto onda koristim uslugu prodavca koji mi je prodao hleb? Isto tako gomila kompanija kada pravi neki rucak za potencijalne klijente iz druge kompanije ce da koristi uslugu restorana ili onih koji rade ketering jer im je previse skupo da teraju svoje radnike da peku jagnje a mozda njihovi radnici ni ne vole da spremaju hranu. Zato te ne razumem zasto si toliko protiv restorana ili ovih koji rade ketering mada to je maltene jedno te isto i vecina restorana pruza uslugu keteringa. Isto tako pretpostavljam da ti je merak da jedes domaci hleb ali ne mogu da verujem da mislis da su budale svi oni koji kupuju hleb u prodavnici. Ili ipak ne verujes da su budale zato sto i ti kupujes hleb u prodavnici pa kao pravi hipokrat ne zelis da i ti ispadnes budala. Ti stalno pricas protiv tih sto pruzaju usluge iako mogu da se kladim da i ti koristis gomilu usluga koje bi mogao sam da radis. Reci mi da li si ti ikada otisao u restoran i ako jesi onda zasto si to uradio kada je veci merak da to sam napravis kod kuce?
 
0

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.yu.



+8 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 14:24 - pre 192 meseci
Citat:
srki:

......
Tako ti je bilo i sa Zastavom, nama je trebalo mnogo vise ljudskih radnih sati po jednom automobilu nego Nemcima i zbog toga je bolje da si te ljudske sate sto ranije usmerio na nesto drugo gde si vise efikasan bez obzira na to da li si manje efikasan nego Nemci i u toj drugoj oblasti.........

...... Za koji dan ce biti jos lekcija iz ekonomije...


pa 'ajde se u lekciji broj 2 iz ekonomije osvrni na posledice te efikasne proizvodnje tih automobila koje si uzeo za primer.

- na odnose plata od 500:1 u tim efikasnim proizvodnjama, i na sve veci jaz izmedju bogatih i siromasnih.
i u toj fabrici automobila, a i globalno na citavoj planeti.
na to da sve manji i manji broj ljudi poseduje sve vece i vece bogatstvo, a da su siromasni sve siromasniji.

- na to da su resursi nafte sprzeni u rekordnom roku, sve zarad jos veceg profita tih efikasnih i bogatih, a da su mogli da traju ko zna dokle, da su se racionalno koristili.

- na zagadjenost vazduha, vode, zemlje, atmosfere ... svega zivoga, do granice katastrofe, a sve zarad njihove efikasne ekonomije.

- na nepodnosljivu buku koju ti njihovi efikasno proizvedeni automobili stvaraju, a od koje npr. tek rodjene bebe dozivljavaju stres jer ne mogu da sastave deset minuta sna u kontinuitetu, a u koji uspevaju da utonu zahvaljujuci udisanju CO2 i oliovu itd.

kakva je korist po covecanstvo od te ekonomske efikasnosti, osim za onu malu grupu ljudi koji su stvorili jos veci profit, i za onu malo vecu koja srecu u zivotu meri sa brojem sarenih lampica u plekanoj kutiji?

ako se tvoja ekonomija ne bavi ovakvim stvarima, vec samo efikasnoscu samoj po sebi, onda nista ..... nema veze.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 14:39 - pre 192 meseci
Citat:

- na odnose plata od 500:1 u tim efikasnim proizvodnjama, i na sve veci jaz izmedju bogatih i siromasnih.


Sve veci jaz? Gde to tacno, i gde je izvor? TANJUG? :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 15:01 - pre 192 meseci
http://www.worldwatch.org/node/82

http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/3172962.stm

http://www.usnews.com/usnews/news/articles/050929/29world.htm

http://hdr.undp.org/en/reports...europethecis/name,2800,en.html

http://hdr.undp.org/en/reports...iathepacific/name,3207,en.html

http://hdr.undp.org/en/reports...c/timorleste/name,3387,en.html


I tako dalje i tako blize ;)
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 15:09 - pre 192 meseci
Pa sad... ima tu jedna interesantna stvar,

Eto recimo prvi izvor koga navodis:

Citat:

Incomes are rising for both rich and poor but are rising faster for the relatively affluent. According to United Nations statistics, the most affluent 20 percent in China receive half the nation's income, while the poorest 20 percent receive 4.7 percent–a slightly greater income disparity than in the United States and a much wider rich-poor gap than in European countries. Last year, according to government figures, the average urban income was $1,164, versus $362 in rural areas.


Pise i da i jedni i drugi imaju rast primanja - sto znaci da su "poor" mozda i malo manje "poor" nego ranije - a velika je razlika kada umesto $30 mesecno primas $50 - mnogo veca nego kada umesto $3000 primas $5000 ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 15:18 - pre 192 meseci
Jeste ali GAP raste :) to je poenta. Profit najbogatijih raste vise nego zarada siromasnih ;)
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.infodata.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 15:24 - pre 192 meseci
Citat:
srki: Pa sto se onda uplices u raspravu o uslugama kada se ne razumes u to?

Nisam se uplitao ni u kakvu raspravu o nekakvim uslugama. To me uopste ne interesuje, da se uplicem u ekspertske rasprave.
Citat:
srki: Isto tako pretpostavljam da ti je merak da jedes domaci hleb ali ne mogu da verujem da mislis da su budale svi oni koji kupuju hleb u prodavnici. Ili ipak ne verujes da su budale zato sto i ti kupujes hleb u prodavnici pa kao pravi hipokrat ne zelis da i ti ispadnes budala.
...
Reci mi da li si ti ikada otisao u restoran i ako jesi onda zasto si to uradio kada je veci merak da to sam napravis kod kuce?

Ne mislim da su budale oni koji kupuju hleb. Sto bi mislio da je bilo ko budala. Da bi neko mislio bilo sta o bilo kome, valjda treba da mu prvo bude stalo do tog nekog ili do njegovog misljenja o sebi. Prema tome, kako je mene bas briga za bilo koga, ne mislim nista ni o kome.

I plus, ne kupujem hleb, nego od kad su smislili one kucne pekarice (normalno, kupio sam najjeftiniju, a ne one duplo skuplje od te najjeftinije, to je za potrosace) , ja hleb pravim sam, i u njega stavljam razne semenke - proso, lan, bundevu, ovo ono, mlevene koštice, badem, orah itd, u sustini sve ono sto su ljudi jeli milenijumima, a sto su ovi tvoji posle izbacili iz ljudske ishrane da bi te navukli na beli hleb (obican lepak za tapete) i tako ti prodali vise da bi se njihovi bizmisi razvijali. U tzv restorane isto ne idem, ni to me ne interesuje. Koga cu tamo da vidim? Poslednji put kad sam bio, pre petnaestak godina, a i to sam bio zato sto mi je sadasnja zena bila devojka, do mene su sedeli neki ugledni gradjani i sve vreme na glas pricali o svom velicanstvenom ugledu, da ih svi cuju. Keteringasi me ne interesuju, decje rodjendane pravim kuci i ja licno pravim sendvice i rostilj, i crtam po njima smajlije kecapom i majonezom, a zena sama pravi torte i kolace i one figurice za torte itd.

Nisu ti detalji u stvari ni vazni, samo sam naveo keteringase i duvace balona kao primer totalno nepotrebnih, kako je govorio moj deda, isprdjivanja, koja su se razvila u vasem potrosackom drustvu, i koja vi nazivate "poslom" . Vrhunac svega je bio kad je na TV bila neka sto zonglira lopticama na ulici i pocela da se proserava "ja sam resila da se bavim ovim poslom, bla bl bla". U moje vreme se ulicno cirkuzanstvo nije zvalo "posao" .

Rek'o sam ja da ti pricas iz kutije a ja van kutije, zato se mi ne slazemo, mislim oko tog potrosackog drustva.
 
0

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 15:40 - pre 192 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Prema tome, kako je mene bas briga za bilo koga, ne mislim nista ni o kome.

Ako te je baš briga za bilo koga (što baš i nije lepo od tebe ali predpostavljam da si hteo da kažeš da voliš da gledaš svoja posla), zašto onda ne pustiš ljude da troše svoje pare kako im se sviđa i da žive kako žele? Šta mene briga da li ti pečeš hleb i šta stavljaš u njega, peci ga i stavljaj šta hoćeš, tvoja stvar. E tako i ti pusti druge da se "proseravaju" i da nazivaju ono čime se bave kako oni žele, svidelo se to tebi ili ne. Moralne pridike su stvarno neumesne i prevaziđene. Kao da je greh potrošiti sosptveni novac makar to bilo i na gluposti.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
0

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Milka i drustveno uredjenje20.06.2008. u 15:45 - pre 192 meseci
@Lesli
A šta je to loše u keteringu? Osim što je veoma pogodan način da neko pokrene mali biznis i da uposli celu porodicu (umesto da sede kući i kukaju kako nema posla i ništa ne valja) omogućava i firmama da povoljnije organizuju ručkove, večere, a negde je to topli obrok za zaposlene (nije svaka firma dovoljno velika da joj se isplati da ima svoju menzu).

Što se tiče belog hleba, imaš sada u Maxiju (znači svuda) najrazličitije vrste hleba da kupiš od raznih žitarica, a neki od nas nisu toliki buržuji da imaju svoju kućnu pekaru pa kupuju taj hleb. :)
Romanes Eunt Domus
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Milka i drustveno uredjenje
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 216941 | Odgovora: 1346 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.