Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.

elitemadzone.org :: MadZone :: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 24041 | Odgovora: 88 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

germanchc
drvoseca
Beograd

Član broj: 178234
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.golfoglasi.com


Profil

icon Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.21.06.2008. u 12:30 - pre 192 meseci


Nastavak predhodne teme...

http://www.elitemadzone.org/t3...rave-zakljucali-stan-sta-dalje
www.golfoglasi.com - moj Golf koga prodajem vec nekoliko godina .
 
Odgovor na temu

germanchc
drvoseca
Beograd

Član broj: 178234
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.golfoglasi.com


Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.21.06.2008. u 13:06 - pre 192 meseci
Za @Slobabgd:

Napisao si da su tvoji roditelji otkupili stan za 150 maraka , ja sam u to vreme placao iznajmljivanje stana 50 maraka. Zaista ogromna cifra... kazes izdvajali su od plate ... pa nisu oni izdvajali neko te pare nikada nisu ni dobili a receno im je da je to odbijeno za resavanje stambenog problema i bilo je pod obavezno nisu oni to svojevoljno davali. npr. kao sto su "davali" pare za zemljtres u makedoniji....

Po mom misljenu te pare su bile fiktivne kao i vecina radnih mesta u to vreme... jer da je tako bilo ovi koji nisu dobili ni jedan stan bi trebali od drzave da traze naknadu u visini jednog stana jer su ga.... "kupovali" za vreme svog rada. Setimo se samo Vojnog stambenog, jako puno stanova izgradjeno i to najboljih stanova i vila po senjaku.... svaki oficir je dobija po minimum jedan stan, a oni jaci generali etc. kucice na dedinju koja sada kostaju po dva mil. .

Jesu li to kriterijumi u uslovi za dobijanje stana u socijalzimu ? Svi smo jednaki ali cistacica sa petoro dece ima da zivi u podrumu a general na bahamima ?
www.golfoglasi.com - moj Golf koga prodajem vec nekoliko godina .
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.21.06.2008. u 13:23 - pre 192 meseci
Citat:
germanchc
Jesu li to kriterijumi u uslovi za dobijanje stana u socijalzimu ? Svi smo jednaki ali cistacica sa petoro dece ima da zivi u podrumu a general na bahamima ?


Socijalisticki "drustveni stanovi" su bili nista drugo nego najobicnija drzavno-sponzorisana Ponzi shema (kod nas poznatija pod pogresnim imenom "piramidalna sema") - uveden je "obavezan doprinos" koji se odbijao svima od plate, kako bi neki drugi ljudi dobili "drustveni stan"

Kao i svaka Ponzi shema, ta sema funkcionise sve dok ima novih ucesnika - kako takva ekonomija ne moze biti na duze staze konkurentna, jer ce mnogi ljudi koji ili imaju stan ili ga nisu dobili decenijama odlaziti u privatne firme koje ne izdvajaju "doprinos", ceo sistem je osudjen na propast.

Osim toga sto je tipicna Ponzi shema i kao takva apsolutno ekonomski neodrziva, taj SFRJ sistem "drustvenih stanova" je takodje bio jako vrlo nepravedan, jer su kriterijumi za dobijanje bili apsolutno podlozni totalnoj korupciji - iz moje uze familije imam slucaj da nije bilo moguce dobiti stan decenijama, iako su bili ispunjeni svi uslovi, jer su na spisku stalo bile dopisivane razne osobe, od direktorovih ljubavnica pa sve do ljudi koji su platili mito.

Na kraju se dolazilo do bizarnog scenarija da su mnogi ljudi odvajali dobar deo svoje plate za kredit za privatno-sponzorisani stan (kao recimo moji baba i deda), mnogi ljudi su bili podstanari i placali veliku stanarinu - a neki su dolazili do ogromnih stanova za male pare, tipa vojnih lica, dobro "povezanih" i sl... iako nisu imali nikakvih ekonomskih opravdanja niti zasluga za tako nesto.

Sto je i tipicna karakteristika "socijalizama" - ne po sposobnosti nego po "potrebama" koje su podlozne kreativnom tumacenju.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
91.148.95.*

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.21.06.2008. u 16:53 - pre 192 meseci
Ivane nisu u pravu, u onom delu o vojnim licima. Sistem dobijanja stanova u vojsci je bio najmanje podložan korupciji. Tu se tačno znalo kako se boduje. U ostalom bilo je dovoljno stanova tako da nikom nije ni padalo na pamet da muva. Vojni stanovi nisu imali nikakve veze sa ostalim. Niko nije ostao bez stana zato što ga je neko vojno lice dobilo.

A nisu samo vojna lica dobijala vojne stanove, ima tu i civilnih lica koja su radila za vojsku. Oni su možda i najbolje prošli jer su to uglavnom lokalci koji su sa sitnom školom dobili dobar posao i stan. Vojna lica su bar morala da se školuju ko zna gde i da idu u službu u 3 lepe, i ako ne dobiju dobre ocene ili nemaju sreće sele se po nekoliko puta. Npr. moj otac je iz Mostara išao u Zagreb na školovanje a na kraju su ga poslali u Rašku (a nikad pre nije ni privirio u Srbiju) tu ostao 20 godina i zbog dobrih ocena završio u Beogradu.

Jedine mahinacije su bile razvodi da se dobiju 2 stana, naravno manje površine.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.21.06.2008. u 17:43 - pre 192 meseci
Citat:
germanchc: Za @Slobabgd:

Napisao si da su tvoji roditelji otkupili stan za 150 maraka , ja sam u to vreme placao iznajmljivanje stana 50 maraka. Zaista ogromna cifra... kazes izdvajali su od plate ... pa nisu oni izdvajali neko te pare nikada nisu ni dobili a receno im je da je to odbijeno za resavanje stambenog problema i bilo je pod obavezno nisu oni to svojevoljno davali. npr. kao sto su "davali" pare za zemljtres u makedoniji....

Nazovi to kako hoćeš, činjenica je da su svima odbijali procenat od plate za stanogradnju. Dirktorovo izdvajanje je bilo veće nego kurirovo. O dobrovoljnosti nemam komentara, jer su i meni odbijali a znao sam da nema šanse da dobijem stan. Sa druge strane, nisam se osećao prevarenim, jer je u pitanju bila (kako sam tada kapirao i kako se i pokazivalo u ondašnjoj praksi) solidarnost. E sad, što se to sve izopačilo i što su odabrani pokupili kajmak, stvar je svesti i (ne)primenjivanja zakona i pravilnika za sve jednako. Ali to nije osobina samo komunizma/socijalizma/samoupravljanja. Priseti se novinskih članaka o tome kako menadžeri na Zapadu ojade svoje firme, dovedu ih do bankrotstva, a za to vreme primaju enormne zarade, koje je odobrio upravni odbor kompanije. Loši su ljudi, ne toliko sistemi.

Citat:
Po mom misljenu te pare su bile fiktivne kao i vecina radnih mesta u to vreme... jer da je tako bilo ovi koji nisu dobili ni jedan stan bi trebali od drzave da traze naknadu u visini jednog stana jer su ga.... "kupovali" za vreme svog rada.

Tačno, slažem se sa tobom, trebalo bi da traže nadoknadu, makar kao učešće države u kreditima za stanove ili za gradnju kuće.
A to da su pare bile fiktivne... Nisu. Od čega je onda plaćana stanogradnja? Sav taj materijal, rad, projekte, infrastrukturu neko je morao da plati. Da nisu građevinci radili džabe?

Citat:
Jesu li to kriterijumi u uslovi za dobijanje stana u socijalzimu ? Svi smo jednaki ali cistacica sa petoro dece ima da zivi u podrumu a general na bahamima ?


Moji roditelji su radili poslove koji su po uslovima rada i plati bili bliski poslovima čistačice. I dobili su stan koji je 70-tih godina bio neki prosek komfora. Kad bi znao gde smo pre toga živeli, shvatio bi da nam je ovo bilo vrlo komforno.

@Ivan Dimkovic
Ponzi šema je trajala veoma dugo, i radila je radnju, i to ne samo za odabrane. Verujem da nije zamišljena kao navlakuša, već kao način da se reši važna potreba stanovništva za krovom nad glavom.
Citat:
uveden je "obavezan doprinos" koji se odbijao svima od plate, kako bi neki drugi ljudi dobili "drustveni stan"

Nisu stanove dobijali neki drugi već ti koji su i izdvajali, samo je problem što nisu svi dobili.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.21.06.2008. u 17:52 - pre 192 meseci
Da, ako nisi bio član partije nema šanse da dobiješ stan.

Seća li se neko krilatice "Imaš kuću - vrati stan!" :)

A ne samo da su pronevereni stambeni fondovi, ajd tu se verovatno nešto i uložilo u stanogradnju (moralo je). Ali penzioni fondovi su npr. skroz pronevereni, a penzije isplaćivane kao i dan danas iz tekućih budžetskih prihoda a ne iz sredstava konkretno namenjenih za to. Itd. itd. ceo taj soc fazon je bio što kaže Ivan ponzi shema, koja je kulminirala Jezdom i Dafinom.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.21.06.2008. u 17:57 - pre 192 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Socijalisticki "drustveni stanovi" su bili nista drugo nego najobicnija drzavno-sponzorisana Ponzi shema (kod nas poznatija pod pogresnim imenom "piramidalna sema").
Isto kao i penzioni fond.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.21.06.2008. u 17:58 - pre 192 meseci
Citat:
bttp: Da, ako nisi bio član partije nema šanse da dobiješ stan.

Pazi kad ovo nije tačno! Moja strina je dobila stan a nije bila član Saveza.
(kako ovo lepo zvuči, onako nostalgično - član Saveza! )
Govorim o strini jer je to slučaj koji poznajem. Možda je izuzetak, nisam tada obraćao pažnju na to, ali činjenica je da to nije bio uslov. Možda prednost, ali uslov ne.
 
Odgovor na temu

Challenger

Član broj: 37755
Poruke: 156
79.101.223.*



+1 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.21.06.2008. u 18:56 - pre 192 meseci
@ SlobaBgd: Nemoj da se ljutis, ali mozda je strina imala.....khmm....druge kvalitete! K'o zna.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.21.06.2008. u 19:01 - pre 192 meseci
Šta je bilo loše? Što je neko izdvajao za to a već je imao kuću ili stan? Za šta sve ne izdvajamo pare pa me niko ne pita kako da se troše (na kojim ostrvima završavaju). Po mom mišljenju to je bila dobra stvar jer je obezbedila stambeno pitanje za mnoge porodice. Danas jako puno ljudi živi sa roditeljima ili su podstanari i neće nikad imati svoje stanove.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.infodata.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.21.06.2008. u 19:20 - pre 192 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Socijalisticki "drustveni stanovi" su bili nista drugo nego najobicnija drzavno-sponzorisana Ponzi shema (kod nas poznatija pod pogresnim imenom "piramidalna sema") - uveden je "obavezan doprinos" koji se odbijao svima od plate, kako bi neki drugi ljudi dobili "drustveni stan"

Kao i obicno kad pricas o tome periodu, pogresna ti je pretpostavka te prema tome i sve ostalo. Tzv drustveni stanovi u SFRJ nisu gradjeni zbog ekonomske seme, da bi se na njima stvorio profit, te prema tome nisu podlozni ovakvoj vrsti analize. Ti stanovi su gradjeni iz solidarnosti sa drugim clanovima drustva koji nemaju gde da zive, ili zive kao podstanari. Slicno kao amis fazon. To je bila ideja. E sad, sto se to kasnije degenerisalo, to je vec druga tema. U principu, drugovi potrosaci ne bi trebalo da placu zbog oportunista koji su iznalazili nacine kako da dobiju stan pre drugih, kad su sami zadrti clanovi najoportunistickijeg od svih oportunistickih drustava kaja su ikad postojala. BTW, najobicnija je patrijotska laz da je trebalo biti clan partije da bi covek dobio drustveni stan. To, i ja znam ljude koji su dobili stan, napravili kucu, i u akciji "imas kucu vrati stan" vratili stanove drustvu. Mozda su oni za nekoga budale, ali oni su iskreno verovali u to sto rade.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.21.06.2008. u 20:21 - pre 192 meseci
Citat:
Challenger: @ SlobaBgd: Nemoj da se ljutis, ali mozda je strina imala.....khmm....druge kvalitete! :D K'o zna. :D :D


Pa, kad malo vratim film, moguće je... Bila je onako... Rasna.
 
Odgovor na temu

germanchc
drvoseca
Beograd

Član broj: 178234
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.golfoglasi.com


Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.23.06.2008. u 18:09 - pre 192 meseci
Citat:
SlobaBgd:činjenica je da su svima odbijali procenat od plate za stanogradnju. Dirktorovo izdvajanje je bilo veće nego kurirovo. .


Direktorovo fiktivno izdavanje.. kljucna rec je ono "fiktivno". da banalizujem ako je 100 radnika uplacivalo po 1 evro u stambeni fond logicno bi bilo da ukupno ima 100 evra ali nije bilo 100 nego 30evra, onda se neko seti da direktori kao uplacuju vise i to jedan direktor kao 100 radnika i prema tome na svakih 100 radnika 1 direktor dobija stan.... medjutim u stambenom fondu i dalje ima 30 evra. manjak stanova ali ipak dovoljno za 100% direktora i nesto radnika. taj stambeni doprinos nikada nije postojao jer realno nikada nije ni odbijan.

Npr.

tvoja realna plata je 500evra cash + 30evra penziono (moras da placas i nikada ne dobijas na ruke vec samo "papiric") + 30 evra stambeno (isti slucaj)=560e

fiktivna plata u YU 500 evra cash + 500evra penziono + 1000 evra stambno=2000 evra :) i to svako zaposlen je otplacivao "kredit" za stan :) pa jel zaista verujes u to ?

slicno je bilo i za vojsku i penzioni fond, oficirima su toliko "pumpane" penzije da je to bolo oci dok se neko nije setio da nesto malo para ima u PIO-u tj nema dovoljno samo bivsi oficiri da se izmire :).

Da ne bude zabune , ideja je bila divna da se svima resi stambeni problem, pravi socijalini sistem ali cim su ljudi poceli da razmiljaju kako da zavrnu sistem da bi dosli do udobnijeg zivota i obezbede cukun unuke ode sve u...


www.golfoglasi.com - moj Golf koga prodajem vec nekoliko godina .
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.23.06.2008. u 20:05 - pre 192 meseci
@germanchc

Ubij me ako razumem poentu ove analize.
Ali pokušaću da odgovorim.
Izdvajanja nisu bila fiktivna. Da ne ulazim u kvaziekonomske analize, ekonomija mi nije ni struka ni hobi, ali ako uzmemo da su izdvajanja fiktivna, iz toga sledi da je i stambeni fond bio fiktivan, projekti finansirani iz tog fonda takođe su fiktivni, stanovi napravljeni na osnovu tih projekata fiktivni su, naselja u Beogradu, Nišu, Novom Sadu... fiktivna su, evo ja sada sedim u fiktivnom stanu i kucam ovo... Hajde da krenemo od kraja. Stan u kome živim vrlo je realan, iz čega sledi da su i stavke koje su dovele do njega takođe realne, sve do izdvajanja. O tome se vrlo vodilo računa, postojala je neka atmosfera koja je tih godina masovne stanogradnje važila, da se prvo namire državni fondovi, pa da se onda dele plate ili potkrada firma. I da ponovim, veliki broj zaposlenih, ne samo direktora ili njihovih zamenika ili sekretarica dobilo je stanove. Ne znam podatke o broju izgrađenih stanova u SFRJ, ali blizu je zdravom razumu da je procentualno vrlo mali broj stanova otišao menadžmentu preduzeća. To iz prostog razloga što je menadžment procentualno mnogo manji nego ostatak zaposlenih. Argument da su svi direktori dobili stanove nije sporan, samo što nije izmišljen niti je nestao u vreme samoupravljanja i SFRJ, već i danas u tzv. tržišnim ekonomijama imamo slučajeve, šta slučajeve, pravilo da top menadžment velikih firmi dobija na korišćenje stanove, automobile, kuće za odmor... Da ne bude zabune, i u vreme SFRJ stanovi su dodeljivani na korišćenje, ne u vlasništvo. Do otkupa je došlo kasnije, kad je država pokušala da izvuče još deviza iz slamarica građana.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
79.101.175.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.23.06.2008. u 20:39 - pre 192 meseci

Citat:
Direktorovo fiktivno izdavanje.. kljucna rec je ono "fiktivno". da banalizujem ako je 100 radnika uplacivalo po 1 evro u stambeni fond logicno bi bilo da ukupno ima 100 evra ali nije bilo 100 nego 30evra, onda se neko seti da direktori kao uplacuju vise i to jedan direktor kao 100 radnika i prema tome na svakih 100 radnika 1 direktor dobija stan.... medjutim u stambenom fondu i dalje ima 30 evra. manjak stanova ali ipak dovoljno za 100% direktora i nesto radnika. taj stambeni doprinos nikada nije postojao jer realno nikada nije ni odbijan.

Npr.

tvoja realna plata je 500evra cash + 30evra penziono (moras da placas i nikada ne dobijas na ruke vec samo "papiric") + 30 evra stambeno (isti slucaj)=560e

fiktivna plata u YU 500 evra cash + 500evra penziono + 1000 evra stambno=2000 evra :) i to svako zaposlen je otplacivao "kredit" za stan :) pa jel zaista verujes u to ?


A jel ti veruješ da u NBGD blokovima žive sve sami direktori? Ja mogu da razumem da neko nije u stanju da veruje nekome na reč, ali valjda si video svojim očima da zaista postoje zgrade na Novom Beogradu, koje su ozidane pre 1990. godine, a najveći deo i pre 1980. Šta misliš od kojeg novca je to ozidano?
Ja mogu da ti izvedem matematiku po kojoj bračni par sa ukupno 75 godina radnog staža, kroz izdvajanja za stambeno, zaista kupi stan za sebe.
To nije bila piramidalna šema, više nešto kao "kasa uzajamne pomoći", tako se to zvalo, bilo je dobrovoljno, a svodilo se na to da uplaćuješ svoticu u kasicu, a u svakom trenutku možeš da podigneš dvostruku iznos od onog koji si uplatio. To je takođe bila regularna stavka, videla se na listiću od plate. Tako su i doprinosi od 5-10% izdvajani za stanogradnju. Kada sam se ja rodio, moji roditelji su iz garsonjere, prešli u jednosoban stan od 40 kv., a kada sam pošao u 1. razred, dobili su dvosoban stan. Prethodne su vraćali, normalno, jer drugačije nije ni moglo.
Pa čitavi gradovi su ozidani iz tih sredstava, da toga nije bilo, u Srbiji ne bi imao zgrade više od 4 sprata.

 
Odgovor na temu

germanchc
drvoseca
Beograd

Član broj: 178234
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.golfoglasi.com


Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.23.06.2008. u 21:03 - pre 192 meseci
@sLOBABGD

da pokusam jos jednom :), inicijativa je bila da se iz "solidarnosti" svake godine gradi npr.100.000 stanova, to koliko je tebi "odvojeno" za doprinos nema veze sa brojom izgradjenih stanova jer i sa dobrinosom od 10% i doprinosom od 90 % ti dobijas istu platu i isto se 100.000 stanova gradi. Isto tako da li 100.000 ljudi placali doprinos ili 30 mil opet se gradi 100.000 stanova. Jednostavno taj doprinos je bilo prazno slovo na papiru nekakav projekat usadjivanje neke ideje o tome da svaki pojedinac svojim (nekada i vrlo trivijalnim) radom u socijalzmu moze mnogo.....

Cinjanica stanovi postoje... ali pojedinacni "doprinos" je bajka. Isto tako ta ideja da su hteli da izvuce devize , pa nemoj molim te ... pa zar nisu mogli da traze glat 1500 maraka a ne 150 ,zar se ne secas slobine kampanje o otkupu stanova i tome kako socijalizam i dalje funkcinose, pa koliki je procenat glasaca za socijaliste bio na tim izborima?

@drbogi

kao sto sam napisao stanovi postoje i nisam rekao da su samo direktori dobijali ali proporcionalno "fotelji"... ali isto tako postoje oni koji te stan nisu dobili i to nije mali procenat, to da su mogli da pokupe novac je cista ... pa... dobrovoljno nije bilo, da podignes novac nisi mogao osim kada je dinar bio obezvredjen ustvari dobrovoljno je isto koliko sada doprinos za penziju i isto tako mozes da dobijes otpremninu posle 30 godina rada u visini najnize zarade pa puta 360 :)


www.golfoglasi.com - moj Golf koga prodajem vec nekoliko godina .
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.200.*



+471 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.23.06.2008. u 21:19 - pre 192 meseci
Prosto je neverovatno koliko je srpsko društvo zatrovano. Pazi, ljudi imaju protiv onog titoizma koji je gradio i davao stanove.
Jbt, strašno!
 
Odgovor na temu

germanchc
drvoseca
Beograd

Član broj: 178234
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.golfoglasi.com


Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.23.06.2008. u 22:17 - pre 192 meseci
Citat:
žutokljunac: Prosto je neverovatno koliko je srpsko društvo zatrovano. Pazi, ljudi imaju protiv onog titoizma koji je gradio i davao stanove.
Jbt, strašno!


i kakve ovaj komentar ima veze sa temom ?

a ja sam rekao da je ideja divna -bez navodnika-, da je sve onako kako su @bravar ,dr. bogi i sloba rekli ali jednostavno nije tako ... brzo se sama ideja pretvorila u nesto sto je onaj ko je mogao debelo zloupotrebljavao i ako i uvek neko je placao tudje uzivanje po parolom celog sistema da smo svi jednaki i ravnopravni.

@drbogi: da li se secas bodova po kojima su dobijani stanovi ? ako kazes da su bili doprinosi dobrovoljni da li si mogao da povecas ili smanjis doprinos samostalno ?
www.golfoglasi.com - moj Golf koga prodajem vec nekoliko godina .
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.24.06.2008. u 10:39 - pre 192 meseci
Doprinos za stambenu izgradnju je bio obavezan. Svaka društvena firma je izdvajala doprinos za stambenu izgradnju koji se obracunavao po radniku, odnosno kao procenat od zarade (da ne kazem licnog dohotka) i to ne fiktivno već su vršene realne uplate u odgovarajući fond svakog meseca. Nikakve dobrovoljnosti tu nije bilo i cela oblast je bila regulisana zakonom. Prakticno su svi zaposleni izdvajali za stambenu izgradnju, a stanove su dobili samo neki. To je, svakako, bio izvor stalne napetosti.

Prvih godina je sistem nekako funkcionisao, ali je imao mnogo objektivnih slabosti. Metode kontrole su pocivale na nedovoljno razradjenim mehanizmima, a i kriterijumi za dodelu bodova su ponekad bili diskutabilni. Pravljene su tzv. bodovne liste prema kojima su se dodeljivali stanovi. Bodovi su se dodeljivali prema tzv. stepenu stambene ugroženosti (koliko dece, koliko staža, da li je podstanar ili nije, itd.) Najvise bodova je donosio podstanarski ugovor i to sa sto duzim podstanarskim stazom (min 2 godine, ali se ovo menjalo i razlikovalo od firme do firme). Takve ugovore su uglavnom imali doseljenici. To je odmah otvorilo Pandorinu kutiju. Poceli su da se pojavljuju fiktivni podstanarski ugovori, koje nije bilo lako proveriti, sto je inace bio posao stambene komisije. U stambene komisije po preduzećima su, zbog objektivnosti i izbegavanja zloupotreba, birani ljudi sa resenim stambenim potrebama. to nije bio posebno placen posao nego samo jos jedna obaveza pored redovnog posla. Oni nicim nisu bili motivisani da proveravaju ugovore svojih kolega, dok su oni koji su bili itekako motivisani (kojima je trebao stan) bili bez ovlascenja, ali su zato nemilice pisali osnovane i mnogo cesce neosnovane prijave. To je samo zatrpavalo komisije, komplikovalo odlucivanje, radjalo glasine i unosilo zlu krv u medjuljudske odnose i otvaralo mogucnosti za korupciju pa je znatan broj iskusnih ljudi napustio rad po tim komisijama te je konacno polako nastao haos i grabez.
Na takav nacin su u tzv. socijalizmu polako, tokom godina devalvirane skoro sve vrednosti i skoro svi sistemi odlucivanja.

Na sve ovo, kao so na ranu, je dosao otkup stanova 90-tih godina i potpuno polarizovao ionako podeljene stavove oko prava na stan. Pri tom, naravno, nema nikakve krivice ljudi koji su jeftino otkupili stanove, oni su samo iskoristili nevidjenu priliku u drzavi koja se raspadala. Problem je zelja nekih od njih da svoju izuzetnu srecu opravdaju nekim pravom. Valjda im sreca nije dovoljna.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7176 Profil

icon Re: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.24.06.2008. u 11:35 - pre 192 meseci
Citat:
žutokljunac
Prosto je neverovatno koliko je srpsko društvo zatrovano. Pazi, ljudi imaju protiv onog titoizma koji je gradio i davao stanove.


Prosto je neverovatno koliko je spin i zamena teza popularan kod nekih ljudi, mada ja to ne bih nazvao "zatrovanoscu srpskog drustva" vec samo problemima nekih pojedinaca sa prosloscu :)

Prvo, "Titoizam" nije "gradio i davao stanove" vec je uzimao svakog meseca pare od svih zaposlenih i NEKIMA davao te izgradjene stanove od tih para.

Mnogi od tih stanova su dobijeni na potpuno neposten nacin - fiktivnim ugovorima o podstanarstvu, vezama sa direktorima, fiktivnim razvodima itd... Mnogi, pak, koji su zaista trebali stanove nisu nikad dobili nista od tog sistema, iako su placali svakog meseca u taj "zajednicki kazan".

To je velika razlika koja baca i te kako veliku senku na idilicnu verziju koja je pomenuta u tvom citatu.

Fantasticno je da neki ljudi brane taj bizarni sistem a kritikuju, recimo, bankarske kredite koji omogucavaju individui da kupi stan i da ga otplacuje >svojim parama< od svog rada.

Drugim recima, bolje je da sve bude zajednicko - pa da se malo vara i kraducka, nego da svako bude odgovoran za svoje...

Ima nesto trulo u tom rezonu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Okolnosti pod kojima su "dobijani",otplacivani i otkupljeni stanovi u YU.

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 24041 | Odgovora: 88 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.