Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Beagle Board - ARM development board za 150$ !

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: Beagle Board - ARM development board za 150$ !

[ Pregleda: 3631 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Beagle Board - ARM development board za 150$ !29.09.2008. u 20:57 - pre 189 meseci
Pa kolege, evo mene opet sa nekim vjestima...

Pogledajte ovo:

http://beagleboard.org/

ARM Cortex A8 jezgro i TI DSP. Na video klipovima (vredi pogledati) se vidi kako pogoni linux i vrti 3D animacije itd....

Specifikacije:

Package on Package POP CPU/Memory chip.
Processor TI OMAP3530 Processor - 600MHz ARM Cortex-A8 core
'HD capable' TMS320C64x+ core (75MHz upto 720p @30fps)
PowerVR based Imagination SGX 2D/3D graphics processor supporting dual independent displays
128MB LPDDR RAM memory
256MB NAND Flash memory

Peripheral connections
DVI-D, S-Video, USB2.0 OTG (mini AB), SD/MMC card slot
Stereo in and out jack plug sockets
RS232 port
JTAG connections
Power socket (5V barrel connector type)

Developement
Boot code store in ROM
Boots from NAND memory, SD/MMC, USB, or Serial
Alternative Boot source button.
Has been demonstrated using Angstrom Linux, as well as Ubuntu and Maemo distributions

+ free kompajleri, free Linux distribucije za ARM platformu.... E to je development board! Ako nadjem nacina da zaobidjem nekako ovu postarinu od 80-90$ od US dovde, kao i porez, nabavljam o'ma je'an komat.


Za one koji mozda ne prate 32-bitno trziste samo jedna mala informacija: ARM jezgra se nalaze u preko 75% 32-bitnih embedded aplikacija tipa mobilni telefoni, GPS navigacije, multimedijalni playeri, PDA, hard diskovi i sl., a od svih proizvodjaca TI-jevi i Marvell-ovi su najpopularniji i najrasireniji. Pa ako neko razmislja o perspektivnoj buducnosti u ovoj bransi, evo prilike za pametnu investiciju.
Do sada sam se pitao vredi li se bakcati sa 8-bitnim mikrokontrolerima, a sad se pitam vredi li se baktati i sa 16-bitnim. Salim se, nemojte odma udarati na ovo, ali vredi razmisliti malo. Ova plocica ne veca od dlana ima procesorsku moc na nivou lap-topova od prije par godina, i to pri 40-tak mA, bez hladnjaka, bez ventilatora, bez audio i video kartice.... Cijena ove plocice je u rangu jedne od jeftinijih razvojnih ploca za PIC npr. a performanse se ne mogu porediti ni u snu.
Sad se mogu koristiti sve blagodeti desktop programiranja (OS, objektni jezici, more biblioteka....) i za najednostavnije uredjaje gdje smo se dosad stiskali u par desetina KB memorije natezuci se sa asemblerom, C-om i sl.


Pozdrav.

Edit:
Evo naletih na jos dva proizvoda koji koriste isti procesor, cisto da se stekne osjecaj sta moze sa njim da se uradi:

http://openpandora.org/
http://www.gumstix.com/waysmalls.html



[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 29.09.2008. u 22:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Beagle Board - ARM development board za 150$ !30.09.2008. u 08:24 - pre 189 meseci
Prvo hvala na informacijama.

Citat:
Do sada sam se pitao vredi li se bakcati sa 8-bitnim mikrokontrolerima, a sad se pitam vredi li se baktati i sa 16-bitnim. Salim se, nemojte odma udarati na ovo, ali vredi razmisliti malo.


Tržište mikrokontrolera je jedno sa od najaktivnijih i skoro svakodnevno izlaze nove generacije, ne samo u gornjem
segmentu koje si predstavio nego i u razredu cena od 2-3eura se već sada mogu dobiti kontroleri sa izuzetno jakim hardverom.
Da 8-bitno tržište nije mrtvo govori na primer Atmel sa novom serijom Xmega mikrokontrolera, pa i "stari" ATmega postoje
sada sa 4 UART-a, 16PWM kanala, 16ADC kanala, SPI, I2C što je za VEĆINU aplikacija ne samo dovoljno nego se ima i debela rezerva.
I nije sve u sirovoj snazi, s druge strane mikrokontroleri dobijaju funkcije o kojima se do sada samo sanjalo:
na primer brojači "kapljica" u modernim patronama štampača koji se posle upotrebe odstranjuju(ne bacaju).

P.S. Pored sve veće brzine prenosa i mogućnosti memorisanja podataka pitam se šta je na drugom kraju skale,
naime o prenosu malih količina informacija sve do jednog bita, kao na primer induktivnih i kapacitivnih senzora,
foto-ćelija, temperaturnih senzora?
Ćini mi se da je taj deo elektronike i automatike zapostavljen i ti senzori koji barataju samo sa JEDNIM bitom informacija
se još ubek spajaju svaki sa svojim kablom, jedan bit informacija-jedan(trožilni) kabel, pa vi vidite kakva je to slata
od kabela kod iole kompleksnije mašine. I pored tolikog napredka tehnike.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Beagle Board - ARM development board za 150$ !30.09.2008. u 19:28 - pre 189 meseci
Ma daleko od toga da je 8-bitnim i 16-bitnim mikrokontrolerima odzvonilo, to tesko da ce se desiti i za 20 godina. U industriji se nista bitno ne mijenja time sto su 32-bitne razvojne platforme postale jeftinije. Jednoj kompaniji ne znaci mnogo da li development board kosta 1500$ ili 150$. Medjutim, ono gdje ce ovakve pojave izazvati najvise talasanja su, po mom misljenju, "kucni" korisnici elektronike, hobi grupe, open community zajednice i sl. kategorije.
Evo ako uzmemo mene, kod mene je doskora vladalo uvjerenje da za pristojnu 8-bitnu ili 16-bitnu platformu (development board, IDE, kompajleri, programator,...) treba izdvojiti par stotina dolara/evra, a za pristojnu 32-bitnu nekoliko hiljada! Medjutim, sad se sve naglo mijenja.
Ja sam nekad imao nekih zamisli da pravim ovo ili ono, ali vecina toga nije ni odmakla dalje od mastanja, jer bi mi odmah u startu nepremostivu prepreku predstavljao obim posla koji bi trebalo poduzeti da bi se to uradilo na meni dostupnim procesorima (znaci par stotina $, a ne par hiljada). Ali eto, gotovo preko noci za iste pare dobijamo ne samo 100 puta jaci hardver nego i brojne druge stvari koje se ogledaju u prvom redu u moru dostupnog gotovog softvera. Mene je npr. jedan prijatelj vise puta pitao da li bi se mogla uraditi neka automatizacija kuce npr. kontrola temeperature, ukljucivanje iskljucivanje bojlera, osvjetljenja, TV-a, muzike, pustanje filmova i miuzike sa kompa, kontrola telefonske sekretarice i tome slicne zezancije. Ja sam mu obicno odgovarao da se opasulji malo... Ali evo sad, sa jednom ovakvom plocicom to je obicna igra. Umrezis sve po kuci sa wirelles ili blue tooth, ili kako god, turis tastaturu na usb, izbacis meni na TV (posto ima video izlaz, nikakav problem), a dodas jos i komande glasom (prepoznavanje glasa maciji kasalj za ovaj procesor, a uz to imaju i open source biblioteke). Znaci udjes u kucu, podviknes da se ukljuci bojler, podesi odgovarajuca temperatura u kupatilu, prigusi svjetlo i pusti neka opustajuca muzika na razglas. Scenario kao iz SF filmova 80-tih godina....
Salim se malo, ali pomislite sada koliko posla treba da bi obican mikrokontroler slao video signal na TV, komunicirao sa USB tastaturom, mreznim interfejsima, prepoznavao govor (ako je to uopste i moguce) itd...Ali sve se to bez problema uradi na ovakvom hardveru i uz besplatan embedded OS i gomilu besplatnih alata i biblioteka.
Hocu da kazem da se paleta aplikacija koje je moguce uraditi u kucnoj "laboratoriji" drasticno prosiruje sa ovakvim stvarcicama koje su u cjenovnom rangu kucnog hobi budzeta.
Naravno, ovo sve moze izgledati da nema mnogo veze sa "klasicnim" programiranjem mikrokontrolera, ali vremena se mijenjaju. Kad mi neko sledeci put bude trazio da napravim kutiju koja radi to i to, dobro cu razmisliti sta ce biti unutar te kutije. S vremena na vreme se pojavi neko vreme kad nije lose malo promjeniti stare navike.

Ako neko ima mogucnosti da razgovara sa nekim od ovih nasih domacih dobavljaca elektronike, bas bi me zanimalo da cujem po kojoj cijeni bi mogli da dobave ove boardove i za koliko vremena?

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

ajdeBre
Niš

Član broj: 92438
Poruke: 254
*.adsl.beotel.net.



+9 Profil

icon Re: Beagle Board - ARM development board za 150$ !30.09.2008. u 21:13 - pre 189 meseci
Mocno! Ova ploca raspaljuje mastu...

Citat:
Odin D.: ...Ako nadjem nacina da zaobidjem nekako ovu postarinu od 80-90$ od US dovde, kao i porez, nabavljam o'ma je'an komat...

Kod istog distributera u Nemackoj ova ploca kosta 111.45€.

The only place you can find Success before Work is in the dictionary.
-------
If you want to shoot, then - shoot; don't talk!
-------
One shot - one hit...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Beagle Board - ARM development board za 150$ !30.09.2008. u 23:12 - pre 189 meseci
Sunce ti zarko, potpuno tacno!

Nisam ni znao da ovi iz Digi Key-a imaju distribuciju i po Evropi. Nije samo kod Svaba, ima jos nekih zemalja. Pa eto povoda da se cujete sa davno zaboravljenim rodjacima....

Inace u toj cjeni od 111.45€ je uracunat i porez i trgovacka marza, a postarina je dzaba (za sve narudzbe preko 65€)!

@ajdeBre srdacno zahvaljujem na korisnoj informaciji!

Pozdrav!


 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
217.169.223.*



+10 Profil

icon Re: Beagle Board - ARM development board za 150$ !12.10.2008. u 00:35 - pre 189 meseci
Pa kolega dali ste pazarili ovu skalameriju?
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Beagle Board - ARM development board za 150$ !12.10.2008. u 21:30 - pre 189 meseci
Cim zavrsim sa pripremama terena. Naime, krenuo sam da pribavim ostalo prije nego narucim board, jer se ucekuje za nekoliko dana revizija C, pa sam mislio u medjuvremenu da sredim Linux i ostalo sta uz to treba, dok sacekamo tu poslednju reviziju. No, to nije tako lak zadatak kako se cini. Eh taj linux, ko da su ga djeca pravila....
Prije 3 godine kad sam poslednji put instalirao linux bio je na nivou windowsa 3.11, isti takav je bio i prije 6 godina, a evo ni danas se nije narocito promjenio.
Napisao sam upravo svoja iskustva na forumu za linux, ako nekog zanima, moze da procita.

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Beagle Board - ARM development board za 150$ !15.10.2008. u 10:38 - pre 189 meseci
Nazalost, rasprodase sve, a za novu isporuku jos nista ne znaju:

Citat:

Guten Morgen,

Vielen Dank für Ihre Anfrage bei Digi-Key.
Leider ist das Beagle board 296-23428-ND im Moment nicht mehr verfügbar. Wir
haben noch keinen neuen Liefertermin vom Hersteller bekommen.
Für weitere Informationen stehen wir Ihnen gerne zur Verfügung.

Mit freundlichen Gruessen,
Ann-Kathrin van Spall
[email protected]
fax: 0031-53-4849583
www.digikey.com


Nadam se da ce TI biti azuran pa dostaviti jos koji kontingent ovih ploca u Evropu. Nisam ocekivao da ce ih tako brzo rasprodati, izgleda da je mnogima 32-bita udarilo u glavu...
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
217.169.223.*



+10 Profil

icon Re: Beagle Board - ARM development board za 150$ !16.10.2008. u 10:36 - pre 189 meseci
Na snimku se vidi da tera linux pa me interesuje realna brzina u praksi. Bilo je slicnih kartica i ranije ali ovako jednostavno uradjenu nisam video.
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Beagle Board - ARM development board za 150$ !16.10.2008. u 20:46 - pre 189 meseci
Pa tjera linux, ali kojom brzinom to zavisi od toga koliko tog linuxa ima na ploci.
Naime, procesor ide na 600MHz, tj. na toliko moze, ali cini mi se da na ovim snimcima radi na 500MHz, to je onako procjena od oka :)
Salim se, mislim da sam negdje procitao da je po defaultu clockovan na 500, a moze se valjda podici do deklarisane brzine.
RAM je zasad 128MB, ali je moguce da ga u doglednoj buducnosti prosiri na 256 ili vise, jer mnogi korisnici vec zapitkuju proizvodjaca za verzije sa vise RAM-a, pa ce mozda i to biti. Medjutim, proizvodjac nastoji po svaku cjenu da zadrzi cijenu od 149$, ali kazu ako dodju do znanja da bi i neki dovoljan broj kupaca platio 20-30$ vise za dodatnih 128MB, onda bi pravili i tu verziju, ili ako bi nasli nacina da za istu ili neznatno vecu cijenu uguraju tu memoriju, onda bi je sigurno stavili. U sledecoj verziji se dodaje jos i usb host (za istu cijenu) pa ne znam ima li prostora da se ugura i ta memorija.
OMAP procesor pored ARM jezgra ima i DSP jezgro a i jos neko za grafiku, pa brzina izvrsavanja nije bas direktno uporediva sa npr. desktop procesorima, jer su u pitanju sasvim razlicite stvari.
Medjutim, ako se ogranicimo na embedded aplikacije onda je mislim ova brzina vise nego dovoljna za bilo sta u danasnje doba. U slucaju embedded aplikacija Linux se skrese samo na one module koji postoje na ploci (i koji se koriste, npr. drajveri samo za uredjaje koji su na ploci), i na ono sto je potrebno da se obavi odredjeni zadatak (npr. video ili audio kodeci, softver za prepoznavanje oblika (to je meni trebalo prije nekog vremena, pitao sam u nekoj temi za savjet, ali polazna platforma je bila mikrokontroler pa nisam ni sanjao o nekom softwerskom rjesenju), neki mrezni protokoli, ili npr. FFT biblioteke ili neki softver za fuzzy logiku, prepoznavanje govora, ili bilo sta drugo). U tom slucaju taj linux se svede na nekoliko desetina MB i vjerujem da se izvrsava prilicno brzo. Na snimcima je prikazan kako se izvrsava linux sa nekim internet browserom, Open Office-om i sl. sto je vjerujem vise za prikazivanje moci ove ploce i proizvodjenja nekog efekta na publiku, nego ono za sta je ploca namjenjena.
Za embedded aplikacije, procesor na 600MHz sa dodatnim DSP jezgrom mislim da je puna kapa. Za te aplikacije mislim da bi bio brzi nego danasnji desktop sistemi na vise GHz.

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: Beagle Board - ARM development board za 150$ !

[ Pregleda: 3631 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.