Da, postoji.
Evo malo oskudne teorije: (koliko se sećam, možda je nešto i pogrešno)
Svi metali su poređani u nekakvoj
elektrohemijskoj tablici metala. Pri tome, kad su dva metala u elektrolitu u dodiru, metal koji ima niži položaj vremenom se "troši" i prelazi na metal sa višim položajem.
A evo i prakse:
Elektrolit je praktično i voda, jer uvek ima nekih primesa pa provodi el. struju. Činjenica je da na primer cink izuzetno dobro prianja na gvožđe ( i nikako ne "odlazi" ) pa tako pocinkovane stvari budu dugovečne. Pošto se i grejač pravi od metala, onda bi vremenom metal sa grejača prelazio na kazan bojlera pa bi se tako grejač istanjio i crko. Zbog ovakve problematike odavno postoji takozvnana Cink-Anoda. Zapravo, kad se želi da se izbegne ovakva elektrohemijska reakcija metala, namerno se u igru ubaci treći metal, koji je niži od oba, pa on vremenom "klizi" čuvajući pri tom ova dva osnovna. Metal koji je ubačen vremnom se troši, pa ga treba zameniti. Kod gvozdenih brodova (čamci, jahte) fizički se komad cinka ušrafi na više mesta. Kod običnih kazana, koji su emjlirani ovaka proces je maksimalno usporen, ili čak izbegnut jer nema kontakta dva metala, zbog sloja emajla. Kod prohrom kazana ovo je već problem. Anoda se danas ne pravi od cinka, već od magnezijuma, koji je još niže na elektrohemijskoj lestvici.
Magnezijum-anoda je u obliku valjka, prečnika oko 4-5 cm dužine oko 40-50 cm. Ubačena je u svaki kazan, a posle nekoliko godina, ona se potpuno "otopi" pa treba ubaciti novu.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji