Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol

elitemadzone.org :: MadZone :: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 92259 | Odgovora: 378 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.200.62.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol27.11.2004. u 19:48 - pre 236 meseci
U ovoj prici nedostaje detalj, da se otprilike kad je pocela zabrana pocela masovna proizvodnja sintetickih vlakana, a najbolji nacin da se ona uvedu u promet je da se zabrane prirodna.
 
0

greenman
Srem

Član broj: 22777
Poruke: 33
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.vutra.org


Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol28.11.2004. u 22:54 - pre 236 meseci
Lepo,lepo.Vidim da je tema malo zivnula.
Moje misljenje je da je ova tema (tj. sam njen naslov) u sustini besmislena.Jer ko voli alkohol voli alkohol,ko voli vutru voli vutru,a ko ne voli ni jedno ni drugo na to ima pravo.
A sto se tice stetnosti statistike sve govore a i svako realan neka se osvrne oko sebe pa neka kaze kakve reakcije i posledice izaziva alkohol a kakve vutra.Sto se mene tice
rasprava na tu temu je zavrsena.I dalje tvrdim da je alkohol opasniji od trave.I naravno legalan je.
E sad,marihuana nije legalna i verovatno nece biti jos dugo,dugo vremena.Ali zato moze biti DEKRIMINALIZOVANA.To podrazumeva da moze da se gaji i poseduje za licne potrebe (naravno u ogranicenim kolicinama i naravno to mogu samo punoletni).Jer kakav je sad status marihuane i ja sam "kriminalac".A to definitivno nije u redu.Znam gomilu ljudi koja se odvaljuje od legalnog alkohola i zivot im je svinjac.A ja mislim da je moj zivot koliko toliko normalan(kao i mnogih drugih ljudi bez obzira na to da li puse vutru ili ne).Zavrsio sam skolu,imam stalan posao,u sukob sa zakonom nisam dolazio Bogu hvala nikad,imam devojku,normalnu porodicu,prijatelje.Nikom nista nisam duzan,nikog nisam prevario,pokrao i sl.A pusim vutru,(moze se reci aktivno) vec 10 godina.I nisam primetio neke negativne posledice.Za sad.
Moj stav je da svako treba da bira.Ko sta radi sebi radi.Kao sto se vidi,a u tom cemo se verujem svi sloziti,sve silne zabrane ne uticu na smanjenje broja korisnika.Cak mislim (moje licno misljenje) da se upravo zbog toga taj broj povecava.Evo recimo kazite mi kako ce mene neko za 5-10 godina da uhapsi,optuzi ili osudi kad ce ti isti policajci,tuzioci i sudije biti lkjudi koji su mozda bas samnom duvali?Garantujem da je preko 50% njih probalo,a jedan broj ce duvati ceo zivot.
Da se razumemo vutra je zabranjena 1937. godine u SAD.Zabranjena je iskljucivo zbog interesa (profita).Tih su godina neki ljudi shvatili da su fosilna goriva (nafta i njeni derivati,ugalj...) ogroman izvor zarade a Cannabis iliti Hemp(kako u SAD zovu konoplju) su bili alternativa.Zato je trebalo zabraniti.Isto vazi i za proizvodnju papira (sta mislite koliko se dnevno potrosi papira u New York-u i koliko se drveca posece za tu kolicinu papira,a to drvece predstavlja "pluca" planete),kao i za testilnu industriju farmakolosku industriju.Za satanizaciju Cannabis-a su korisceni neverovatne stvari.Korisceno je ime "Marijuana" jer su to ime koristili doseljenici (crnci i juznoamerikanci),tako da vecina ljudi nije ni znala da se govori o konoplji.Islo se do toga da recimo izadje plakat sa otprilike ovakvom porikom "Ako vasa zena bude koristila Marihuanu pozelece seks sa crncem!".Rasprava vezana za zabranu je u tom kongresu(ili sta li je vec) trajala neverovatno kratko tako da je marihuana zabranjena u roku od nekih 10 minuta.I bilo je tu ukljuceno jos nekih interesnih grupa koje su uticale na zabranu,ali ne bazirajuci se na konkretnim dokazima,strucnim analizama ili bilo cime sto bi moglo opravdati zabranu,nego su se bazirali na predrasudama,praznim pricama i licnim interesom.I tako je naravno pocelo.Zatim je kroz vreme kao po automatizmu (Boze cudne li koincidencije kad su SAD u pitanju) Marihuana zabranjena u gotovo celom svetu.Znaci treba da se zna da vutra nije zabranjena ibog zelje da se sacuva ljudsko zdravlje nego iz sasvim suprotnog razloga ZBOG PROFITA.Od tog vremena do danasnjih dana vodjene su mnoge polemike,vrsena su mnoga ispitivanja i istrazivanja i do dan danas niko sa 100% sigurnoscu nije mogao da dokaze stetnost Marihuane koju mnogi spominju.70.-ih je u SAD-u bila napravljena vladina komisija ("Blue ribbon" se zvala ako ne gresim) koja se bavila ovim pitanjem i kada su posle mnogo rada i potrosenog vremena dosli do zakljucaka koji se nisu svidjali mocnim ljudima (to su oni koji stite KAPITAL i PROFIT) misteriozno im je ukinuto finansiranje i raspusteni su preko noci.Zasto?Zato sto interesne sfere zele da marihuana bude ilegalna.Jer sta bi se desilo sa ogromnim kapitalom ulozenim u naftnu industriju, u industriju prerade drveta za papir,koliko bi manje zaradjivale kriminalne organizacije koje se bave ilegalnom trgovinom.To su ogromne,ogromne pare.

Da ne duzim vise posto sam i ovako preterao.Moje je misljenje da treba da se zna istina i o vutri i o svim drogama(naravno mislim na prave droge) i da bi to bila mnogo bolja prevencija od svih negativnih efekata nego bilo koja zabrana.Zabrana ne resava nista.To se vec vidi iz postojeceg stanja stvari.Mnoge su stvari zakonom zabranjene(ne mislim samo na marihuanau) pa ljudi i dalje krse zakon i rade to sto je zabranjeno.Treba se zapitati zasto?Kad se zakon krsi tj. kad se ucini krivicno delo to je samo posledica treba pronaci UZROK!Zasto se neko odlucio na razbojnistvo ili na sverc?Zasto neko uzima drogu?TO TREBA DA BUDE PITANJE!

A vutra je sama po sebi,ukoliko je covek normalan i poseduje samokontrolu,definitivno manje stetna od mnogo drugih stvari koje su legalne.I ne vidim zasto bih ja ili bilo ko drugi podlegao krivicnoj odgovornosti i bio tretiran kao kriminalac samo zato sto vise volim da popusim koji dim vutre nego da popijem dva-tri piva.Status koji vutra sada ima,a samim tim i ljudi koji je koriste,je KRSENJE LJUDSKIH PRAVA I SLOBODA!

Pozdrav!

www.vutra.org
 
0

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol12.12.2004. u 21:34 - pre 235 meseci
Hmm eto pošto je ova tema polako počela da se gubi među starijim postovima, da odgovorim nešto...

Apsolutno se slažem sa greenman-om. Stvar je u izboru - ako neko voli alkohol, a ne voli vutru, samo napred, nek pije. Međutim, ima mnogo onih koji iz nekog samo sebi poznatog razloga mrze "narkomane", a u isto vreme se napijaju do besvesti. Ne prozivam nikoga na ovom forumu, ali na nekim drugim mestima sam viđao takve likove i zaprepastio sam se činjenicom koliko ljudi mogu da budu plitki i jednostavno - glupi...

Legalizacija, ODMAH!

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
0

greenman
Srem

Član broj: 22777
Poruke: 33
*.neobee.net.

Sajt: www.vutra.org


Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol14.12.2004. u 16:05 - pre 235 meseci
A zamislite da su od sutra zabranjene tj. ilegalne cigarete?Ili alkohol?Ili cokolada?Ili masna hrana?Ili gazirani sokovi?Ili mozda tabletice kojekakve(bensedin,diazepam,ksalol,zanax i sl.)?Ili mobilni telefoni?Kako bi se onda osecali a?A znate vrlo dobro da sve sto sam naveo moze negativno da se odrazi na zdravlje!Pa vecina ljudi ne bi mogla da prezivi ni nedelju dana.A mnogo tih istih ljudi upiru prstom i kazu eno ga "narkoman" samo zato sto neko voli da smota joint.Mislim to je nebuloza jedna totalna.Bruka.

Zivi i pusti druge da zive !
 
0

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol15.12.2004. u 10:48 - pre 235 meseci
Da, da, baš nam vas je žao...

Vidiš, u tome i jeste fora: mnogo je gore kad se zabrani nešto što je bilo dozvoljeno i masa se navukla. Zato treba biti škrt i neumoljiv prema zahtevima da se dozvoli nešto što je zabranjeno, samo na bazi argumenta: "nije gore od nečeg drugog što jeste dozvoljeno".

Ja se štaviše nadam da će globalna kampanja za smanjenje raširenosti nikotinske zavisnosti imati toliko uspeha da će na kraju moći bezbedno da se uvede kriminalizacija duvana, jer neće biti dovoljno pogođenih da to tada bude politički problem.
 
0

greenman
Srem

Član broj: 22777
Poruke: 33
*.neobee.net.

Sajt: www.vutra.org


Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol15.12.2004. u 15:56 - pre 235 meseci
Hehe Salec ti kao da si malo dete.Jel znas kad ce duvan da bude zabranjen?Nikad,ali nikad.A jel znas zasto?Zato sto su u pitanju ogromni finansijski interesi.Kapiras?E iz istih tih finansijskih interesa je VUTRA zabranjena. I zasto da nesto bude zabranjeno kad ne postoji nijedan ali pazi NIJEDAN argument zasto bi recimo marihuana trebalo da ima status kao sada?I zasto da ja ili bilo ko drugi bude tretiran kao kriminalac sa otvorenim dosijeom samo zato sto zapalim joint?E to ti objasni lepo pa onda mozes da iznosis tvrdnje koje iznosis.99% pusaca zna koliko je duvan opasan,stetan i skup pa opet puse.I zasto bi im to neko branio?Naravno trebalo bi urediti gde sme da se pusi a gde ne,jer nije u redu da nepusaci trpe "teror" pusaca,ali da se to zabranjuje pa to je suludo.Garantujem da bi zabrana duvana,recimo,toliko ojacala organizovani kriminal da toga nisi ni svestan.A garantujem isto tako da bi broj pusaca ostao isti.Problem je sto se NIKAD i uglavnom nigde,a kod nas posebno svi ti problemi ne resavaju kako treba.Utice se na POSLEDICU a na UZROK ne.E to je najveca greska.Da li je svim silnim zabranama i kaznama mozda smanjen broj pronevera,razbojnistava,kradja,ubistava...NIJE!Da li je smanjen broj narkomana?NIJE.Da li je smanjen broj uzivalaca marihuane?NIJE!Statistike govore upravo suprotno.Nije stvar u zabrani vec u drustvu,drzavi,sistemu na prvom mestu.I naravno u coveku samom.U njegovim genima,mentalnoj strukturi,porodici i najblizem okruzenju.E to prvo treba postaviti na zdrave temelje a onda preduzimati kaznene mere.Ali to nece da bude jos jedno 1000 godina reseno kako treba.'Ajde mi molim te objasni kako su to zabrane dobre?Osvrni se oko sebe i kazi mi koji su rezultati?Ocaj zivi.Znaci nista od zabrane(naravno ne zelim da kazem da sad treba ukinuti sve zakone pa da bude anarhija,ali u svakom slucaju treba dobro razmisliti o pojedinim stvarima).Edukacija,emancipacija i poboljsanje matrijalne situacije u celom drustvu bi dovela do rezultata.A zabrana?Zabrane su totalni promasaj.Na prvom mestu zato sto se mesaju babe i zabe.A da bi pricao o zabrani VUTRE morao bi dobrano da se informises pa da nastavimo pricu na tu temu.

Pozdrav
 
0

greenman
Srem

Član broj: 22777
Poruke: 33
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.vutra.org


Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol10.01.2005. u 18:24 - pre 234 meseci
Sta bi?Alkohol i vutra nisu intersantni?U modi su druge stvari?

Sretna Vam svima Nova Godina i sve najbolje !

POZDRAV
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.vdial.verat.net.



+172 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol10.01.2005. u 20:52 - pre 234 meseci
@ greenman :
bensedin=diazepam , ksalol=xanax=zaxan=alprazolam
I jos nesto , treba povuci jasnu granicu izmedju osoba koje puse travu svakonevno , duzi niz godina (to ipak jesu narkomani) i onih koji to rade "jednom u ponekad" .......
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 00:34 - pre 234 meseci
Naravno, narkomani su svi oni koji puše vutru svaki dan, puše cigare svaki dan, piju alkoholna pića svaki dan, pa i oni koji jedu suncokret svaki dan.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.vdial.verat.net.



+172 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 01:08 - pre 234 meseci
@ BytEfLUSh : ne znam sta hoces da kazes ..... Lagao bih ako bih rekao da znam ......
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 01:16 - pre 234 meseci
Hoću da kažem da vutra nije ništa gora (čak naprotiv) od duvana, alkohola ili bilo čega drugog u čemu uživaš. Nego, ajde mi samo definiši pojam "narkoman" pošto izgleda da se nismo baš razumeli.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.vdial.verat.net.



+172 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 01:45 - pre 234 meseci
Narkoman : osoba koja kontinuirano zloupotrebljava psihoaktivnu/e supstancu/e i ispoljava simptome/znake zavisnosti , bilo fizicke , bilo psihicke (kakva ce se zavisnost razviti zavisi najvecim vecim delom od adiktivnog potencijala same supstance) .
Nesto blaze od ovoga je narkofil : osoba koja periodicno zloupotrebljava drogu/droge i ne ispoljava znake zavisnosti .
Supstancama se (u psihijatrijskom zargonu) nazivaju sve moguce i nemoguce droge , lekovi ili pak neke druge materije cijom zloupotrebom dolazi do menjanja svesti i cijom duzom zloupotrebom moze doci do razvoja zavisnosti ili dusevne bolesti .
Alkohol je kategorija za sebe .
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

3funovic
3funović Igor
novi sad

Član broj: 30924
Poruke: 52
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.

Sajt: www.3funovic.com


Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 02:08 - pre 234 meseci
Kako očekivati da ovdašnji kritičari marihuane znaju o čemu pričaju kada ni 99.99% aktivnih "duvača" u ovoj zemlji nije ni pomirisalo pravu gandžu a kamoli konzumiralo istu... svi ti likovi (i nažalost deca) su korisnici raznoraznih kamilica sa pesticidima čije je ime identično susednoj "prijateljskoj" državi a cena primerena standardu! Teško da bi neko od njih mogao sebi da priušti dim za 10 eura pa još da to bude svakodnevna zabava...
Ako se ovde radi o zabrani "toga", ja sam prvi za!

the
 
0

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 02:08 - pre 234 meseci
Zašto je alkohol kategorija za sebe? Šta je sa duvanom? Kafom? Raznim gaziranim pićima sa kofeinom?
I vidim da si "drogu" i "lekove" naveo kao zasebne kategorije. Zašto? U čemu je razlika?

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
0

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 02:10 - pre 234 meseci
@3funovic:
Znam dobro šta konzumiram, i znam dobro šta branim. Upravo legalizacijom marihuane bi se to tržište stavilo pod kontrolu.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.vdial.verat.net.



+172 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 02:51 - pre 234 meseci
Citat:
Zašto je alkohol kategorija za sebe? Šta je sa duvanom? Kafom? Raznim gaziranim pićima sa kofeinom?
I vidim da si "drogu" i "lekove" naveo kao zasebne kategorije. Zašto? U čemu je razlika?

Prvo : droge , lekovi (sa psihoaktivnim dejstvom) i ostale materije spadaju u supstance , a konzumenti "supstanci" (droga/lekova/neceg treceg) se nazivaju narkomanima ili narkofilima . Lekari odvajaju alkohol (i alkoholizam) od "supstanci"(i narkomanije) , a ne ja .
Drugo : droga i lekovi jesu dve razlicite stvari , ali i jedno i drugo spadaju u "supstance" (u uzem , psihijatrijskom poimanju) . Razlika izmedju lekova i droga ? Hmmmmmm , recimo da je droga materija sposobna da izmeni stanje svesti i da pruzi oderdjeni osecaj ugodnosti i da se prvenstveno zbog toga i koristi . Lek je materija cijom upotrebom dolazi do uklanjanja simptoma ili uzroka neke bolesti ili tegobe i zbog toga se prvenstveno i koristi . Ako je lek psihoaktivan , njegovom zloupotrebom (uzimanjem prekomerne doze) dolazi do izmene svesti .
Kafa ? Duvan ? Gazirana pica ? Mislim da od ovih stvari samo duvan izaziva zavisnost , i to je valjda vec odavno poznato svima .


Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 03:05 - pre 234 meseci
Lekari su izdvojili alkoholizam od ostalih vidova narkomanije (što je veoma širok pojam) zbog toga što je najrasprostranjeniji. U ostalim aspektima ne vidim suštinsku razliku između narkomanije (u užem smislu) i alkoholizma.

Inače, kofein koji se nalazi u kafi i u raznim drugim pićima (npr. Coca-Cola, Pepsi, energetska pića, ...) takođe stvara zavisnost.

Jednostavno, narkomanija je suviše širok pojam koji jednostavno nema šta da traži u ovoj diskusiji pošto se zloupotreba obe supstance može svrstati u narkomaniju.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.vdial.verat.net.



+172 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 03:29 - pre 234 meseci
Koliko je meni poznato , kofein ne stvara zavisnost . Gde si ti (u strucnoj literaturi) naisao na suprotan podatak potkrepljen valjanim dokazima ?
Alkoholizam i narkomanija se itekako razlikuju . Razni vidovi narkomanija se medjusobno razlikuju takodje . Psihijatrijski tretman alkoholicara i narkomana se takodje dosta razlikuje . Lekari (subspecijalisti) se razlicito obucavaju za svaku od ove dve oblasti .
Mislim da gresis kad kazes da se alkohol odvaja od droge/a samo zato sto je najrasprostranjeniji . Procenat uspeha i povoljne prognoze o konacnom izlecenju su dosta veci kod alkoholzma u odnosu na narkomaniju i mozda je to jedan od razloga sto se ove dve oblasti odvajaju .
U medjuvremenu , ja bih se drzao podele koju su odredili ljudi upuceniji od mene (a verujem i tebe) .

Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 09:11 - pre 234 meseci
Citat:
Koliko je meni poznato , kofein ne stvara zavisnost . Gde si ti (u strucnoj literaturi) naisao na suprotan podatak potkrepljen valjanim dokazima ?


http://www.pp.okstate.edu/ehs/kopykit/caffeine.htm

Citat:

People who have a high caffeine intake may experience headaches or withdrawl symptoms if they suddenly cease getting their normal amount of caffeine


i

Citat:

A study in the October 5 issue of the Journal of the American Medical Association gives a name to the headaches, slowness, and occasional depression associated with caffeine withdrawal, calling those symptoms "caffeine dependence syndrome" (Eric C. Strain, Geoffrey K. Mumford, Kenneth Silverman, and Roland R. Griffiths, "Caffeine Dependence Syndrome: Evidence From Case Histories and Experimental Evaluation," JAMA, vol. 272, no. 13 (Oct. 5, 1994): p. 1043-1048; John Schwartz, "Caffeine Craving Gets Official Name," Washington Post, Oct. 5, 1994, p. A3).


Mada je ovo opste poznat podatak - ima u proslom broju National Geographic-a citav deo casopisa posvecen kafi i postoje slike mozga velikih uzivaoca kafe u stanju sa kafom i stanju bez kafe - kao i slika mozga osobe koja kafu uzima u malim kolicinama - jasno se vidi da aktivni uzivaoci kafe imaju smanjenu aktivnost nekih centara bez kafe a u odnosu na normalan mozak.

Sto naravno ne znaci da je kafa stetna - samo da je (blagi) psihostimulans koji izaziva relativno blagu zavisnost ali zbog dobrih strana (bolja konentracija, budnost i sl..) to na kraju nije tako strasno. Kod veceg uzimanja kafe se mogu ocekivati blagi problemi koje sam i ja imao (nekoliko dana usporenosti, bolova u glavi i kostima i spavanja u sred dana) ali i blagi problemi su problemi - dakle zavisnost se stvara ali i brzo prestaje.

Citat:
Alkoholizam i narkomanija se itekako razlikuju . Razni vidovi narkomanija se medjusobno razlikuju takodje . Psihijatrijski tretman alkoholicara i narkomana se takodje dosta razlikuje . Lekari (subspecijalisti) se razlicito obucavaju za svaku od ove dve oblasti .


Apsolutno tacno "narkomanija" je isto los izraz (narkotici su samo jedan skup droga ako cemo da teramo mak na konac) - najpravilnije je reci "zavisnost od xxxxx" (alkohola / opijata (narkotika) / sedativa / psihostimulansa / itd.....) - svaka zavisnost je drugacija i ima drugacije lecenje. Najgore su naravno visestruke zavisnosti kad neko uzima vise toga ili sve navedeno.

Citat:
Mislim da gresis kad kazes da se alkohol odvaja od droge/a samo zato sto je najrasprostranjeniji . Procenat uspeha i povoljne prognoze o konacnom izlecenju su dosta veci kod alkoholzma u odnosu na narkomaniju i mozda je to jedan od razloga sto se ove dve oblasti odvajaju .


Mislim da se razdvajaju zbog drugacijih metoda u lecenju i zbog toga sto alkoholizam ima daleko vecu ciljnu grupu (legalan je).

Alkohol je manje opasan po drustvo kad se sve sabere od teskih droga Letalne doze teskih narkotika su grami ili delovi grama, dok su kod alkohola u pitanju litri ili delovi litra - takodje, alkohol se ne moze konzumirati intravenozno (nisam jos cuo za takvog alkoholicara :) sto bi izazvalo upravo iste probleme i alkohol svrstalo u supstance vrlo opasne po zivot. Sve u svemu - manje opasna supstanca u pocetku, a na kraju ti je sve jedno - wasted life je wasted life.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 13:06 - pre 234 meseci
Zavisnost - kao sto rec kaze, stanje u kojem covek ne moze da funkcionise ili se oseca lose bez odredjene supstance. Ima i opravdanu medicinsku svrhu - mnogi lekovi izazivaju zavisnost ali im je dobitak bolji od gubitaka u medicini ako je pacijent bolestan (psihicke bolesti, jaki bolovi, itd...). Kafa isto izaziva zavisnost pa nije neki svetski problem.

Narkomanija - los izraz, kao i "narkotici" kada se koriste za sve droge - posto se odnosi samo na jednu vrstu supstanci. Znaci upotrebu supstanci (bez nuzne zavisnosti, ali u vecini slucajeva sa) u svrhe drugacije od opravdane medicinske prakse ili protivno zakonu.

Zloupotreba supstanci - u sirim krugovima isto sto i "uzivanje droge" - isto sto i narkomanija samo malo pravilnije receno -- dakle koriscenje supstanci (lekova, hemijskih jedinjenja) u svrhe drugacije od onih koje su regulisane zakonom, vrlo cesto (ali ne obavezno) uz zloupotrebu supstanci ide i zavisnost od istih, pogotovu posle duze upotrebe :)

Dakle - ako je neka supstanca (recimo trava) ilegalna, cak i ako ne izaziva zavistnost (kao sto trava ne izaziva u klasicnom fizickom smislu) - opet se moze pricati o zloupotrebi supstance, jer se one koriste protivno zakonu.

Reci za pusaca trave da je narkoman je smesno (sto bi prave dzankoze rekle - uvreda za njih) - jer trava nije opijat (narkotik) i ne izaziva nikakvu narkozu. Sve ostalo sto jedno nerazvijeno i neobrazovano drustvo pokusava da "nakalemi" je jednako sujeverju.

Citat:

Ali, kakve veze ima zavisnost i marihuana ?!


Blaga do umerena psihicka zavisnost kod mnogih. Ne nesto strasno, ali postoji.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 92259 | Odgovora: 378 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.