Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol

elitemadzone.org :: MadZone :: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

[ Pregleda: 92255 | Odgovora: 378 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.vdial.verat.net.



+172 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 15:32 - pre 234 meseci
@ Ivan Dimkovic : moja greska , evo sad sam naisao i na nekom domacem sajtu na konstataciju da kofein stvara zavisnost (joj da me cuje keva lol) , koristim priliku da se izvinim zbog "bajatih podataka" koji su mi bili u glavi kad sam iznosio suprotnu tvrdnju .
A pusaca trave koji istu konzumira svakodnevno i duzi niz vremena narkomanom naziva dr sci med Jovan Bukelic u svojoj knjizi "Droga , mit ili bolest" . Nisam 100 % siguran , mislim da isto kaze i dr Stevan Petrovic u svojoj knjizi "Droga i ljudsko ponasanje" . Dakle , nisam ja to rekao/izmislio , to su rekli ljudi koji se bave lecenjem i istrazivanjem narkomanije u najsirem smislu .
Narkomanija - los izraz . Donekle se slazem , narkotici jesu samo jedna kategorija supstanci , ali ne radi se ovde o terminologiji . Poenta je u tome da su u cilju razgranicavanja , lekari uzivaoce droge(a) podelili na : PROBATORE - Osobe koje dozivljavaju prva iskustva sa psihoaktivnim supstancama
KORISNIKE - Osobe koje koriste jednu ili vise psihoaktivnih supstanci, bez obzira da li je nastupilo stanje zavisnosti
NARKOMANE - Osobe sa znacima zavisnosti od droga .
Pusiti travu u nekim razumnim kolicinama i u nekim razumnim intervalima je donekle OK , jer nece doci do pojave zavisnosti , ali i osoba koja svaki dan koristi travu ce sa punim pravom pricati da ova ne izaziva ama bas nikakvu zavisnost ..... E to je smesno ... Jos smesnije je kad u ovakvim raspravama pusaci trave pocnu da navode primere duvana , alkohola , kafe i toga kako ove supstance stvaraju zavisnost (a pritom koriste neke ili sve) a o marihuani se prica kao o necemu "najbenignijem ikad" .... Jos zalosnije je cuti klince koji ce vam reci kako su toliko pili (iako to uglavnom nije tako) da su bili "na milimetar od toga da postanu alkoholicari" , ali su se onda "pomocu trave skinuli sa alkohola" ........
Ne mogu a da ne postavim pitanje moderatoru(moderatorima) : pre nekog vremena sam pokrenuo topic o absintu . Posle nekoliko dana (ne secam se koliko ali ne vise od 5) topic je zakljucan uz objasnjenje da "rasprave o picima i supstancama koje izazivaju zavisnost i neprihvatljivo ponasanje nisu dobrodosle" , a ovaj topic je pun rasprava bas na temu takvih supstanci (bilo da je rec o alkoholu ili o travi) , pa Vas pitam - u cemu je stvar ? Koji je kriterijum ? Da nisu moderatori malo vise
subjektivni ?
Samo jos nesto : ne zelim da kazem da ovaj topic treba da se zakljuca (naprotiv) , samo iznosim neko svoje misljenje da ima nekih nepravilnosti/nedoslednosti u moderaciji nekih tema .




Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 15:47 - pre 234 meseci
Citat:
commissar: Jos smesnije je kad u ovakvim raspravama pusaci trave pocnu da navode primere duvana , alkohola , kafe i toga kako ove supstance stvaraju zavisnost (a pritom koriste neke ili sve)


Ne shvatam kakve to ima veze? Eto, ja ću reći - pušač sam, nisam alkoholičar ali s vremena na vreme popijem malo više i bio sam kofeinski zavisnik (s tim što sam unosio oko 500mg kafeina dnevno neko vreme). Travu sam takođe neko vreme pušio svaki dan, ali više ne. Stoga mislim da mogu da pričam o zavisnosti od navedenih supstanci.

Duvan - veoma teška zavisnost koje ne znam da li ću uspeti da se oslobodim. Porediti duvan sa marihuanom je isto kao i poređenje heroina sa čokoladom.
Alkohol - nisam razvio zavisnost, ali sam imao nekoliko veoma teških iskustava. Jednom sam čak i toliko popio da bih verovatno umro da me nisu odvezli u bolnicu. Više ne pijem ništa jače od piva.
Kafein - Nakon konzumiranja oko 800mg kafeina preko energetskih pića (bilo je tu skoro 2l) sam imao aritmiju, probleme sa koordinacijom i na kraju sam se samo onesvestio. Nakon toga sam prestao da unosim toliko kafeina u organizam, i naravno - razvili su mi se apstinencijalni sindromi.
Marihuana - Neko vreme sam pušio min. 2-3 džointa na dan. Osim nekoliko loših tripova, ništa posebno mi se nije desilo. Nikakve psihičke/fizičke smetnje, nikakva zavisnost, ništa. Kad sam hteo da prestanem, jednostavno sam prestao, i nisam uopšte imao poteškoća sa tim.

Citat:
a o marihuani se prica kao o necemu "najbenignijem ikad"


Nisam nikad rekao da je marihuana "nešto najbenignije". Mislim da postoje i benignije stvari. Međutim, od gorenavedenih supstanci (duvan/nikotin, alkohol, kafein i marihuana), marihuana je ubedljivo najbenignija.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 17:00 - pre 234 meseci
Citat:

NARKOMANE - Osobe sa znacima zavisnosti od droga .


Srpski jezik je jedan vrlo glup jezik, a to se vidi i na ovom primeru.

Problematicna je definicija - tj. imaces problema u podelama. Po ovome su i baba kojoj redovno rokaju neki tramadol ili tilidin zbog hronicnih bolova, japi koji cepa 5-6 duplih espresa dnevno (ovo mi poznato... :-) i ne moze da radi bez njih, osoba sa nervnim bolovima / kancerom / post-operativnim bolom kojoj daju teske opijate na legalni recept, nervozna zena kojoj doktor vec par godina daje bensedin i sl... sve sami ovisni od supstanci - sto kontrolisanih, sto nekontrolisanih, ali sa legalnom primenom - narkomani.

Da li bi svoju babu nazvao narkomankom ako legalno (na recept) dobija lek? Ja ne bih.

To je problem srpskog jezika - mislim da postoje daleko bogatiji jezici gde se vrlo jasno definisu kategorije upotrebe odredjenih supstanci.

Zavisnost != narkomanija (los srpski izraz za zloupotrebu supstanci)

Sto je najgore - postoje i supstance koje NE izazivaju zavisnost (raznorazni halucinogeni preparati a i ta cuvena trava) a mogu se zloupotrebljavati zato sto je njihova upotreba zabranjena zakonom bez lekarskih recepata - bolje je reci toksikoman za takve osobe :)

Dakle: zloupotreba supstanci (substance abuse) i toksikomanija ... su mnogo bolji izrazi za to sto hoces da kazes :)

Izvinjavam se sto sam nitpick - ali mislim da bi nas jezik trebao da bude daleko koncizniji kako neduzni ne bi stradali :-)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 11.01.2005. u 18:03 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.ybc.bg.vline.verat.net.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol11.01.2005. u 17:03 - pre 234 meseci
yeah like...
narkozloupotrebomanija i zloupotrebomani.
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.vdial.verat.net.



+172 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol12.01.2005. u 03:12 - pre 234 meseci
Citat:
Srpski jezik je jedan vrlo glup jezik, a to se vidi i na ovom primeru.

Prilicno zestoka , krajnje subjektivna i nicim utemeljena opaska , koja je usledila zato ...... sto se u srpskom za osobu zavisnu od droga kaze da je narkoman ?!??! Pobogu ...... Svaki jezik ima svoje "vrline" i "mane" , ali ovako nesto reci , je po meni stvarno neprimereno ... Kazes da postoje bogatiji jezici od srpskog , OK to znam , isto tako postoje i siromasniji , ali nedostatak dovoljno precizne reci za korisnika droge sigurno nije nesto po cemu se odredjuje da li je neki jezik bogat ili ne :)
OK , nije topic o jezicima , izvinjavam se zbog male digresije , vratimo se na na temu .
Citat:
Sto je najgore - postoje i supstance koje NE izazivaju zavisnost (raznorazni halucinogeni preparati a i ta cuvena trava) a mogu se zloupotrebljavati zato sto je njihova upotreba zabranjena zakonom bez lekarskih recepata - bolje je reci toksikoman za takve osobe :)

a zatim
Citat:
Blaga do umerena psihicka zavisnost kod mnogih. Ne nesto strasno, ali postoji.

Prvo mi reci sta ti stvarno mislis , ima li ili nema zavisnosti (dve izjave na istoj strani , jedna drugu pobijaju) , posto stvarno ne mogu da se opredelim sta da ti verujem . Sto se tice halucinogenih droga , one itekako izazivaju psihicku zavisnost , srednju i jaku , po recima gospode Petrovica i Bukelica (verujem da i ostali autori kazu isto) . Zanimljive su opaske dvojice autora koje cesto ovde citiram da za drogu po pravilu najvise interesovanja pokazuju osobe najmanje sposobne da se nose sa losim efektima iste .
Sto se tice "babe koja uzima lekove" , nju bih nazvao narkomanom samo onda kada/ako bi ona te lekove uzimala u dozama vecim od propisanih , i to samo u cilju menjanja stanja svesti (ako bi npr. htela da oseti stond izazvan npr. moradolom lol) , i samo u tom slucaju . Tvoja opaska da su osobe koje su na lekovima (pretpostavljam da je rec iskljucivo o psihoaktivnim medikamentima) narkomani ne drzi vodu bas preterano . OK mozda jesu zavisne , ali nisu narkomani .
@BytEfLUSh : Nadji negde knjigu "Alkoholizam , od prve do poslednje case" (ili tako nekako) , u njoj imas jedan test . Neka te neko istestira , test je lak , odgovaras samo sa da ili ne . Naravno , odgovori moraju da budu iskreni . Kazes da si iskusio kofeinsku zavisnost i da ne znas da li ces moci da ostavis duvan . Ko to treba da zna ? Ja ? Dimkovic ? Pera ? Zika ? To znas samo ti . Veoma je prosto : ili nesto hoces ili ne . Da ne poverujes , je l` da ? Kad vec navodis licno iskustvo , dozvoli da i ja nesto kazem na tu temu . Pusio sam 7 godina (od 15-te do 22-ge) . Resio sam da prestanem i prestao sam . Nisam se uplasio da cu oboleti od neke od onih silnih bolesti koje duvan izaziva , niti da cu umreti od raka . Kvalitet cigareta je bio sve losiji , sve redje sam nalazio cigarete koje bas volim , cena mi nije isla na ruku takodje . Pred kraj "karijere" sam trosio 2 kutije na dan . Namerno kazem trosio jer veci deo druge kutije je uglavnom bivao razdeljen . Ustao sam jedno jutro i rekao ukucanima da prestajem . Namestilo se tako da je za par dana bio docek Nove godine , pa mi je keva rekla da bi bilo bolje da sacekam da prodju praznici , pa onda da prestanem . Nisam je poslusao , odmah sam batalio sve . Od tada ima punih pet godina , a ja nisam propusio , niti nameravam . Poenta je sledeca : ako nesto hoces da uradis , nista te u tome nece spreciti , mozes imati samo manje ili vece poteskoce da do cilja dodjes . Poteskoce ce biti utoliko vece ako to nisi nacisto sa sobom da li nesto zelis "svim svojim bicem" ili ne .
Citat:
Porediti duvan sa marihuanom je isto kao i poređenje heroina sa čokoladom.
Uzasno preterujes . Duvan se relativno lako ostavlja (samo ako hoces) , marihuana - svi kazu da se lako ostavlja , cak lakse od duvana (ali niko nije prekinuo jednom za svagda , pitam se sto) , cokolada se lako ostavlja , ali HEROIN ? Ne .
Kazes da si osetio apstinencijalni sindrom prilikom ostavljanja kofeina , ali ne i prilikom ostavljanja marihuane ? Sve i da je ovo 100% tacno , tvoj primer nije neki jak argument zato sto si ti samo "kap vode u okeanu" , isto kao i primer moje skolske drugarice koja je posle jedne duvke (ne samo jedne , duvala je manje-vise redovno) dozivela epi napad . Posle ih je dozivela jos par (ali bez trave) . Govorio sam o tome u nekom od prethodnih post-ova .
@dusty : pusis travu 7 godina , a duvan 2-3 i teze ti je da ostavis duvan jer nisi karakter ? Prestajao si da pusis travu na po nekoliko meseci , ali si uvek ponovo pocinjao ? Iz ovoga ne vidim da si ti ostavio travu ...... Hiljadu puta si bacao duvan , ali si mu se opet vracao ? Ista prica kao i sa travom , samo malo drugacije izdeklamovano . Nisi karakter ? Veruj mi , ja TEK nisam karakter , ali sam ostavio duvan bez problema :)

Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

3funovic
3funović Igor
novi sad

Član broj: 30924
Poruke: 52
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.

Sajt: www.3funovic.com


Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol12.01.2005. u 05:28 - pre 234 meseci
commissar:da li si ti bio konzument marihuane?
ako dozvoliš, tvoje suprotstavljeno mišljenje ovdašnjem ostatku učesnika se zasniva na citatima određenih dr sci med etc. koji, na stranu sve ostalo, ipak predstavljaju zainteresovanu stranu koja treba da opravda svoje postojanje i delatnost... sa nekim sličnim dr licemerima sam svojevremeno rolao džointe a da ne spominjem što određen broj njih (dobrostojećih) ima godišnju nabavku heroina za ličnu upotrebu...

još jednom, ne opravdavam ni jednu stranu ali imam strahoviti pik na "stručnjake" u belom, pogotovo ako dolaze iz naše moralne sredine... kao i vojsku koja "brani", policiju koja "sprečava" kriminal, novinare koji "informišu", etc, etc... ccc!!!
da bi nekome ili nečemu verovao, moraš imati jasnu svest šta je to nešto. ako si to TI, ok... poštujem.
ovako, ti samo "držiš" nečiju stranu priče suprotstavljenu ličnim iskustvima...

the
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol12.01.2005. u 08:47 - pre 234 meseci
Citat:

Sto se tice "babe koja uzima lekove" , nju bih nazvao narkomanom samo onda kada/ako bi ona te lekove uzimala u dozama vecim od propisanih , i to samo u cilju menjanja stanja svesti (ako bi npr. htela da oseti stond izazvan npr. moradolom lol) , i samo u tom slucaju . Tvoja opaska da su osobe koje su na lekovima (pretpostavljam da je rec iskljucivo o psihoaktivnim medikamentima) narkomani ne drzi vodu bas preterano . OK mozda jesu zavisne , ali nisu narkomani .


@commissar - ovo sam rekao kao opasku na tvoju definiciju narkomana, tj. osobe koja je zavisna o nekoj drogi (sorry, tako si ti rekao) - cisto da bude jasnije - opaska je samo sarkazam, ne moja tvrdnja (moracu da ukljucim tag) ;)

Citat:

Prvo mi reci sta ti stvarno mislis , ima li ili nema zavisnosti (dve izjave na istoj strani , jedna drugu pobijaju) , posto stvarno ne mogu da se opredelim sta da ti verujem .


Negde sam gore pod "ne izaziva zavisnost" napisao i u "klasicnom fizickom smislu" - sto se psihicke ovisnosti od trave tice, rekoh da se formira blaga do umerena verovatno kao i za svaku ostalu suptancu koja izaziva neko zadovoljstvo (cokolada i sl..) - ako Dr. Petrovic kaze da je psihicka zavisnost jaka, onda ne znam sta da kazem, ne secam se da je to igde u svetu potkrepljeno standardnom medicinskom metodom provere ove tvrdnje (interval pouzdanosti veci od 95% u kontrolisanom testu), a to uopste nije konkluzija svetskog lekarskog establishmenta, da jeste - svi bi koristili taj argument, ukljucujuci i mene jer sam sklon da verujem naucnom metodu (koga ovde, na zalost, jos nisam video) - A da... posto sam probao vutru u srednjoj vise puta ne secam se da sam imao psihicku ovisnost posle (zelju da "duvam") i, a pravo da ti kazem ne secam se ni da mi je ikad u kasnijem zivotu padalo na pamet tipa "joj sto je bilo dobro kad smo se navarili" - tako da cu pricu o jakoj psihickoj zavisnosti ipak uzeti sa vrlo debelom rezervom.

Cisto da bude jasnije - nisam ni aktivni ni povremeni uzivalac ni trave ni cigareta, vec mi vrlo smetaju kvazi-naucne definicije (kvazi, jer nisu potkrepljene naucnim metodom) i kao takve spadaju samo u marketing - iz kog razloga, uopste ne zelim da ulazim u to.

Dakle, ako se ikad pojavi tabela (siguran sam da znas kako one izgledaju, prilikom testiranja svakog leka se one prave) gde je utvrdjena jaka psihicka zavisnost trave u statistickom uzorku (krek kokain formira jaku psihicku zavisnost, btw, ako je trava na tom nivou onda zaista ne znam sta da kazem :-) i koju ne osporava vecina lekarskog establismenta koji se bavi tom problematikom u svetu - onda tu tvrdnju mozemo uzeti zdravo za gotovo - just for the sake of clarity :)

Bez ovakvih testova sa statistickom obradom kojom se vrlo jasno iskaznuje nivo poverenja u rezultate sve sto pricamo se svodi na vracarstvo i nadrinauku, a time verujem niko od nas ne zeli da se bavi.

Citat:

Zanimljive su opaske dvojice autora koje cesto ovde citiram da za drogu po pravilu najvise interesovanja pokazuju osobe najmanje sposobne da se nose sa losim efektima iste .


Ovo je verovatno, na zalost, vrlo vrlo tacno.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 12.01.2005. u 13:04 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.vdial.verat.net.



+172 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol12.01.2005. u 13:39 - pre 234 meseci
@3funovic : Ne znam zasto je uopste bitno da li sam (bio) konzument trave , molim te mi reci . Rolao si dzointe sa doktorima ? Sigurno su medju njima i ona dvojica koju pominjem ? Ili se oni "sljakaju pajdom i imaju godisnje zalihe istog"? Ovo sto pokusavas da provuces je je isto kao kad bi rekao za nekog npr. sudiju da nije dobar da sudi u slucaju npr. silovanja jer voli grub seks .... Ako ti imas problem sa lekarima , i smtras ih nekompetentnim (ili pak licemerima) to je , dozvolices, ipak samo tvoje misljenje , a ne argument . A sto se tice mog iskustva i znanja o travi , veruj mi imam ih mnogo vise nego gro ljudi koji ovde pisu postove , ili cak nekih koji sa punim pravom pitaju "a kakve veze ima zavisnost sa marihuanom" .......
@Ivan Dimkovic :
Citat:
Sto se tice halucinogenih droga , one itekako izazivaju psihicku zavisnost , srednju i jaku , po recima gospode Petrovica i Bukelica (verujem da i ostali autori kazu isto)
Ko je uopste rekao da trava izaziva srednju i jaku zavisnost ? Ja nisam , a nisu ni ona dvojica .
Evo sta se kaze o psihickoj zavisnosti
Citat:
Psihicka zavisnost (Habitacija) - Razvija se kod upotrebe svih vrsta droga. Droga postaje sastavni deo mehanizma emocionalne i socijalne adaptacije. Kod sindroma psihicke zavisnosti postoji opsesivna sklonost ka uzimanju droga. (Bukelic,1988)

Ovo u poslednjoj recenici nije pravilo (kad je trava u pitanju) ali nije ni retkost .
Citat:
Narkoman : osoba koja kontinuirano zloupotrebljava psihoaktivnu/e supstancu/e i ispoljava simptome/znake zavisnosti , bilo fizicke , bilo psihicke (kakva ce se zavisnost razviti zavisi najvecim vecim delom od adiktivnog potencijala same supstance) .
Ovo sam rekao da je narkoman , a ne kao sto ti tvrdis
Citat:
....ovo sam rekao kao opasku na tvoju definiciju narkomana, tj. osobe koja je zavisna o nekoj drogi (sorry, tako si ti rekao) .....

Znaci , kontinuirana zloupotreba droge/a ili leka/lekova i formirana zavisnost bilo pshihicka , bilo fizicka , a ne uzimanje lekova u striktno terapijskim dozama u terapijske svrhe . Kao sto i sam vidis , da bi se mogao zvati narkomanom , moras da ispunjavas dva uslova (zloupotreba i zavisnost) a ne samo jedan kao sto tvrdis da sam rekao . Uostalom , ako hoces najtacniju mogucu definiciju narkomana , procitaj knjigu Goli Rucak , autor je William S. Burroughs (1914-1997). Ne moras cak procitati ni celu knjigu , dovoljno je samo prvih par strana , a posto sam ovde vidjao misljenja da moras "biti upucen u materiju" da bi bio dobar sagovornik o drogama ili narkomanima , mislim da je doticni pisac bio veoma upucen u materiju i krajnje objektivan i nepristrasan u komentarisanju narkomana , a bio je zavisnik o svim mogucim opijatima , ali mozda ni to nije dovoljno dobro ?
Posto se slazemo u tome da marihuana izaziva blagu do umerenu psihicku zavisnost , kao (tvoje reci sa kojima se ne slazem) i svaka sustanca koja izaziva neko zadovoljstvo , reci mi molim te jednu stvar : kako je onda moguce smatrati adiktivni potencijal marihuane koja nesumnjivo izaziva daleko vece zadovoljstvo nego duvan ili alkohol a priori manjim od adiktivnog potencijala cigareta ili alkohola ?
@dusty : Rekao sam vec da je jezivo koliko ja nisam karakterna osoba , a ostavljanje duvana ni slucajno nije podvig .
Emisija na B92 nije govorila o alchajmerovoj bolesti , vec o parkinsonovoj , a fascinantno otkrice nije marihuana , nego extasy . Alchajmerova bolest je slicna demenciji , a posto marihuana izaziva ostecenje pamcenja i upamcivanja , mislim da je ocigledno zasto je ovakva metoda u najmanju ruku apsurdna . Problemi sa motorikom su vezani za parkinsonovu bolest , a ne za alchajmerovu .
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.vdial.verat.net.



+172 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol12.01.2005. u 17:21 - pre 234 meseci
Citat:
The Nixon Blue Ribbon Report of 1972 found that marijuana does not cause violent aggressive behavior, does not lead to the use of harder drugs, does not constitute a major public health problem, does not lead to major chromosomal or brain damage, and does not lead to physical dependency.

Ovo si citao ? Pa ne kaze izricito to sto ti kazes ..... Ako je drugi izvor u pitanju , onda OK :)
Ja sam od domacih autora (ne samo one dvojice , vec i nekih drugih , na TV-u)cuo za ostecenje pamcenja usled duzeg koriscenja .
Sto me pitas jesam li religiozan ?
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol12.01.2005. u 17:32 - pre 234 meseci
Ne znam na koje autore mislis, ono sto ja znam (a i provereno u praksi) je da kanabis jedino umanjuje mogucnost kratkotrajne memorije - dok si intoksikovan THC-om. Nesto slicno kao sto alkohol umanjuje psihomotorne sposobnosti dok si intoksikovan istim. Ovo je valjda opste poznat fakat.

Mozes li tacno da navedes citat koji tvrdi da kanabis ostecuje dugotrajno pamcenje ili na duze staze smanjuje mogucnost kratkotrajne memorije po prestanku konzumacije - pa da probamo da nadjemo referencu i ko je to zakljucio i kada - naravno, bas u ciljanom testu sa rezultatima a ne onako "od oka" jer u tom slucaju to nema nikakvu tezinu sve da je to rekao i najveci autoritet za ovisnost na kugli zemaljskoj.

http://www.idmu.co.uk/canmem.htm

Citat:

Summary:

Studies have consistently demonstrated significant impairment of short-term memory for number sequences or verbal recall, although not for major events or factual elements of narratives. The effects of cannabis are usually subtle, and although statistically significant, the magnitude of any impairment tends to be dose-related and subject to tolerance of the drug"s effects, on the personal characteristics of the user, and on the circumstances in which the drug is taken.

Cannabis may increase the likelihood of minor errors of time perception, verbal recall and similar factors, but not affect recall of important actions observed or experiences undertaken. In a regular user of cannabis, acute intoxication by the drug would have little effect on performance.

Cannabinoids appear to disrupt short-term memory by interfering with the filtering of information, such that a greater volume of information reaches consciousness, overwhelming the ability to store, or prioritise such information for storage in memory.


i, naravno,

Citat:

There is dispute as to the duration of any cannabis effects on memory and performance. In a study of 3 regular marijuana smokers, Heishman et al found no subjective intoxication or tachycardia 24 hours after marijuana administration, although there remained impairment on arithmetic and recall tasks, concluding "These preliminary results suggest that marijuana can adversely affect complex human performance up to 24 hours after smoking.". A 1985 study by Chait et al had suggested the existence of a "hangover" syndrome after "significant changes were observed on two subjective effects scales and on the time production task after active, but not placebo, marijuana" roughly 9 hours after smoking, although other measures were unaffected. However, in a later study of 12 regular users by Chait, testing subjective ratings and a battery of psychomotor and cognitive tests the morning after use, found few statistically significant differences, these being of negligible magnitude including counterintuitive results, and conceded "marijuana smoking was not associated with a "hangover" syndrome similar to those reported after use of alcohol or long-acting sedative-hypnotics."


Nije bas da ostecuje pamcenje... bar ne po referencama koje ja imam.

Citat:

Posto se slazemo u tome da marihuana izaziva blagu do umerenu psihicku zavisnost , kao (tvoje reci sa kojima se ne slazem) i svaka sustanca koja izaziva neko zadovoljstvo , reci mi molim te jednu stvar : kako je onda moguce smatrati adiktivni potencijal marihuane koja nesumnjivo izaziva daleko vece zadovoljstvo nego duvan ili alkohol a priori manjim od adiktivnog potencijala cigareta ili alkohola ?


Nisam bas siguran da marihuana izaziva vece "zadovoljstvo", to individualna stvar - kod mene licno izaziva samo iskrivljenu sliku sveta oko mene, vremena i prostora, mozda nekom to pricinjava zadovoljstvo i cini ga euforicnim - ali ja svakako nisam bio u toj grupi. Nikotin moze izazvati vece zadovoljstvo kod pusaca a pre svega on formira i naucno dokazanu fizicku ovisnost (habituaciju organizama) pa samim tim neko ko je dug i intenzivan pusac moze imati daleko vece probleme da ostavi duvan nego kanabis. Znam primere sa sve znojenjem, nesanicama, bolovima - i to ne pri ostavljanju opijata vec duvana...

Duvan dokazano ima veci adiktivni potencijal od marihuane jer svakako formira vrlo jaku fizicku zavisnost aktivnim uticanjem na mehanizme nagradjivanja (kao i heroin uostalom samo u razumno manjoj meri inace bi i nikotin bio pod katancem).

http://www.drugabuse.gov/researchreports/nicotine/nicotine2.html

Citat:

Recent research has shown in fine detail how nicotine acts on the brain to produce a number of behavioral effects. Of primary importance to its addictive nature are findings that nicotine activates the brain circuitry that regulates feelings of pleasure, the so-called reward pathways. A key brain chemical involved in mediating the desire to consume drugs is the neurotransmitter dopamine, and research has shown that nicotine increases the levels of dopamine in the reward circuits. Nicotine's pharmacokinetic properties have been found also to enhance its abuse potential. Cigarette smoking produces a rapid distribution of nicotine to the brain, with drug levels peaking within 10 seconds of inhalation. The acute effects of nicotine dissipate in a few minutes, causing the smoker to continue dosing frequently throughout the day to maintain the drug's pleasurable effects and prevent withdrawal.

What people frequently do not realize is that the cigarette is a very efficient and highly engineered drug-delivery system. By inhaling, the smoker can get nicotine to the brain very rapidly with every puff. A typical smoker will take 10 puffs on a cigarette over a period of 5 minutes that the cigarette is lit. Thus, a person who smokes about 1-1/2 packs (30 cigarettes) daily, gets 300 "hits" of nicotine to the brain each day. These factors contribute considerably to nicotine's highly addictive nature.

Scientific research is also beginning to show that nicotine may not be the only psychoactive ingredient in tobacco. Using advanced neuroimaging technology, scientists can see the dramatic effect of cigarette smoking on the brain and are finding a marked decrease in the levels of monoamineoxidase (MAO), an important enzyme that is responsible for breaking down dopamine. The change in MAO must be caused by some tobacco smoke ingredient other than nicotine, since we know that nicotine itself does not dramatically alter MAO levels. The decrease in two forms of MAO, A and B, then results in higher dopamine levels and may be another reason that smokers continue to smoke - to sustain the high dopamine levels that result in the desire for repeated drug use.


I rest my case.

Mislim da je vrlo jasno koje 3 grupe supstanci aktivno hemijski menjaju mehanizam nagrade u coveka - 2 od te 3 su obicno najstrozije kontrolisane hemikalije. Treca se kupuje na kioscima.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.vdial.verat.net.



+172 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol13.01.2005. u 02:36 - pre 234 meseci
Citat:
Ne verujem ti, kada procitam sta sve pises .....
Poshto prstom upires u mene, reci mi koja su ta tvoja 'velika' iskustva ? Da nemas mozda privatnu kliniku za lecenje od bolesti zavisnosti ili si psihijatar na takvoj klinici ?
Naravno da pitam sa punim pravom jer konzumiram travu godinama, a nisam ovisan.

"Veruj mi" nije bilo naredjenje (lol) nego postapalica .
Ne upirem prstom u TEBE , vec u IZJAVU (ZA KOJU NISAM ZNAO CIJA JE) . Da sam hteo da "uprem prstom" u tebe , tako bih i postupio : naveo bih ko je rekao i obratio bih se njemu i odgovor srocio njemu .
Trava izaziva blagu do umerenu psihicku zavisnost (to je opet sve individualno) , ako ti kazes da posle 7 godina ne osecas nikakvu zavisnost (sto moze biti subjektivno a ne objektivno stanje) , onda je to super .... Mislim da ti bacanje duvana nece biti ama bas nikakav problem .
Onaj citirani deo post-a sam tek sad primetio (ne ignorisem ga) , zato ti ovako s` brda , s` dola odgovaram .
@Ivan Dimkovic : Na zalost , sada nisam u mogucnosti , nemam nista od knjiga kod sebe . Cim ih dobijem natrag , izvuci cu sve moguce citate koji bi isli u prilog mojim tvrdjnama .
Kazes da duvan izaziva fizicku zavisnost ili habituaciju ? Habituacija je psihicka , adikcija je fizicka zavisnost . Koju zavisnost stvara duvan ?
Ima jos jedna stvar : "normalna" kolicina popusenih cigareta od 20-30 na dan , je ipak preterano velika a smatra se normalnom . Kod trave nema usaglasenih stavova kolika je "normalna" kolicina , ali siguran sam da nije normalno pusiti 20 dzokova dnevno . Mislim da i to ima veze sa tim sto je duvanska zavisnost jaca od zavisnosti od trave . Ne znam kakvo bi stanje bilo sa ljudima koji bi duvali 20 puta na dan . Sto se tice znojenja , nesanice i bolova prilikom ostavljanja duvana , to su najekstremniji primeri , verujem da ima i takvih . Ja nisam imao bas nikakvih psihickih , a ni fizickih tegoba prilikom ostavljanja cigareta . Mozda sam bio talican ? Mozda je resenost kljuc svega ? Znam za slucajeve nervoze manje ili vece kod ljudi koji ostvaljaju pusenje . A znam i za slucajeve depresije , apatije , slabog apetita , nesanice , nervoze , napetosti i sl. prilikom apstinencije od marihuane . Mozda su i ovo ekstremi . Ali ima ih .



Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol13.01.2005. u 03:55 - pre 234 meseci
Na brzinu ću odgovoriti, pošto je kasno, umoran sam...

Citat:
commissar: Kazes da duvan izaziva fizicku zavisnost ili habituaciju ? Habituacija je psihicka , adikcija je fizicka zavisnost . Koju zavisnost stvara duvan ?

Fizičku. Ako hoćeš da ti citiram izvore, reci; mada pošto vidim da si dosta čitao (nadam se i knjige stranih autora), verovatno to već znaš?

Citat:
Ima jos jedna stvar : "normalna" kolicina popusenih cigareta od 20-30 na dan , je ipak preterano velika a smatra se normalnom . Kod trave nema usaglasenih stavova kolika je "normalna" kolicina , ali siguran sam da nije normalno pusiti 20 dzokova dnevno . Mislim da i to ima veze sa tim sto je duvanska zavisnost jaca od zavisnosti od trave . Ne znam kakvo bi stanje bilo sa ljudima koji bi duvali 20 puta na dan .

Ja mogu da garantujem da se ne bi razvila jaka zavisnost, mada to pričam napamet - ne znam da li je takav eksperiment ikad izvršen. Ako nije - ja se dobrovoljno javljam da budem test subjekt.

Citat:
Sto se tice znojenja , nesanice i bolova prilikom ostavljanja duvana , to su najekstremniji primeri , verujem da ima i takvih .

Pa, ja mislim da su većina onih koji ostavljaju duvan takvi. Meni je tako bilo, mojim ortacima, a sem toga fizička zavisnost je ipak suviše jaka da bi tek tako prestao...

Citat:
Ja nisam imao bas nikakvih psihickih , a ni fizickih tegoba prilikom ostavljanja cigareta . Mozda sam bio talican ?

Definitivno, pošto se tvoja situacija protivi svemu što je poznato o duvanskoj zavisnosti.

Citat:
Znam za slucajeve nervoze manje ili vece kod ljudi koji ostvaljaju pusenje . A znam i za slucajeve depresije , apatije , slabog apetita , nesanice , nervoze , napetosti i sl. prilikom apstinencije od marihuane . Mozda su i ovo ekstremi .

Dok nisam ovo pročitao, mislio sam da ti je ova tema donekle vezana za profesiju. Sada to jednostavno ne mogu da poverujem, zahvaljujući ovom citatu. Šta to treba da znači - da je generalno gore onima koji ostave travu nego duvan?

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.vdial.verat.net.



+172 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol13.01.2005. u 04:59 - pre 234 meseci
OK , fizicku , nesporazum je u pitanju . Fizicka zavisnost je jaka kod heroina i opijata , kod duvana je dosta blaza .
Znam krs ljudi koji su ostavlil duvan , ovako drasticne probleme (nesanica , znojenje i bolovi) niko od njih nije imao . Samo nervoza i napetost (jaca i blaza) . Medju njima je bilo i pusaca sa 20-30 godina staza (veci problemi ali ne onako drasticni) . Ima ih i koji ne puse vec 10-ak godina , ali ima i "povratnika" . Ako stvarno hoces da prestanes , ni fizicka zavisnost te u tome nece spreciti . Simptomi ce valjda biti blazi ako si 100% resen na to . Mozda je to bilo u mom slucaju ? Jedino neobicno sto se kod mene ispoljilo je bio veci apetit u prvih par meseci . Ali tegobe u klasicnim smislu nisam imao .


Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.vdial.verat.net.



+3 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol13.01.2005. u 06:22 - pre 234 meseci
Citat:
commissar:  Ima jos jedna stvar : "normalna" kolicina popusenih cigareta od 20-30 na dan , je ipak preterano velika a smatra se normalnom . Kod trave nema usaglasenih stavova kolika je "normalna" kolicina , ali siguran sam da nije normalno pusiti 20 dzokova dnevno.

Naravno. Ne moze se tako gledati i porediti sa cigaretama. Neko moze da kaze kako je onda alkohol mnogo stetniji ako pije 20 flasa piva dnevno ili 20 casica rakije svaki dan...I jeste stetniji ali u principu za razlicite supstance vaze razliciti nacini upotrebe i razlicita kolicina koja se smatra normalnom.

Citat:
Mislim da i to ima veze sa tim sto je duvanska zavisnost jaca od zavisnosti od trave . Ne znam kakvo bi stanje bilo sa ljudima koji bi duvali 20 puta na dan.

Ne znam ni ja. Niti mi pada na pamet toliko da duvam niti znam nekoga ko toliko duva. Zato kazem da je malo glupo porediti na taj nacin stetnost cigareta i duvana. Verovatno je stetniji i vitamin C ako uzimas 20 tableta na dan.

Znam dosta njih koji su prestali sa pusenjem (posle 5-6 pokusaja i vise godina) ali ne znam nikoga ko je prestao da uzima kafu. Vecina njih koji mesecima svaki dan piju 3-4 kafe ne mogu uopste da izguraju dan bez kafe. Ali da li sada treba kafu kriminalizovati ili pljuvati po onima koji piju kafu? Naravno da ne. Uglavnom se pije neka normalna kolicina koja ne moze da ima neke bog zna kako negativne efekte. E tako ja isto smatram i za vutru i za alkohol. Uvek ce postojati idioti koji vole da budu svaki dan pijani, naduvani ili oni koji piju 2 litre kafe dnevno pa zavrse u bolnici ali ne mislim da zbog tih ljudi treba zabraniti sve to. Ja volim i cokoladu i kafu i vutru ali sve koristim u normalnim kolicinama. Vutru nisam uzimao dosta dugo a i nemam neku zelju ali kada bi mi neko ponudio uzeo bih. commissar kaze kako nikoga ne zna ko je skroz prekinuo sa vutrom da zna da uopste nece uzimati. Pa isto je tako i sa kafom a u glavnom i sa alkoholom. Ako ljudima ne smeta da ponekad uzmu casu vina ili dzoint pa sto bi onda rekli da nece uopste uzimati.
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.vdial.verat.net.



+172 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol14.01.2005. u 13:26 - pre 234 meseci
Citat:
Ne znam kakva je apstineska kriza kod heriona, ali ako je gore od duvana ......

Pobogu , pa naravno da je gora , i to mnogo ....
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

greenman
Srem

Član broj: 22777
Poruke: 33
*.neobee.net.

Sajt: www.vutra.org


Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol14.01.2005. u 16:06 - pre 234 meseci
Na osnovu kojih podataka i iskustava su ovi nasi cenjeni strucnjaci napisali te svoje knjige koje se spominju?Ja sam jednom prilikom gledao na TV-u kada covek doktor specijalista izjavljuje kako upotreba marihuane izaziva depresiju,shizofreniju i moze da zavrsi samoubistvom.E pa kad cujem takvo lupetanje zaista se zapitam koji su to strucnjaci?Mislim da je problem sto vec dugo vremena postoje predrasude koje nisu zasnovane na cinjenicama nego na pretpostavkama i poluistinama i jako je tesko ubediti sad nekog u suprotno.Evo ako ima malo starijih ovde setite se sta ste ucili u skoli iz istorije.Partizani su pravi i jedini,a cetnici,ustase itd. su ono najgore sto postoji.I sad odjednom posle mnogo godina partizani su prevaranti i olosi a cetnici su pravi ili kod hrvata ustase su prave itd.Znaci stvari od samog pocetka nisu postavljene kako treba.
Druga stvar mi nije jasna kako moze da se kaze zloupotreba ako ja ne prodajem niti uvaljejem na bilo koji nacin nekom drugom da pusi vutru.Ako ja zarolam joint i popusim ga gde je tu zloupotreba?Ne razumem.I zasto bi meni ili bilo kome drugom bilo zabranjeno da popusi joint.Ne vidim ni jedan jedini razlog.Na cega to uticem,kome smetam ili nanosim stetu bilo koje vrste?Garantujem da,bez obzira sto manje ili vise redovno vec 10 godina koristim vutru,nisam nista manje sposoban za zivot nego dok nisam duvao.Ja i dalje zastupam stav da svako treba da bude slobodan da bira sta ce sa sobom i svojim zivotom,pod uslovom da ni na koji nacin ne ugrozava druge.Ako sam mogao da zavrsim skolu,ako mogu vec godinama da imam stalan posao (prilicno zahtevan za mozak),ako Bogu hvala nikad nisam imao nikakav sukob sa zakonom,ako zivim u normalnoj porodici,ako imam devojku i prijatelje,a pusim vutru ne vidim u cemu je problem.Sigurno nisam jedini.
Da li je normalno da prosecni,obicni ljudi poput mene budu na udaru zakona i da im budu otvoreni dosijei kao kriminalcima samo zato sto imamo to sitno zadovoljstvo da zarolamo joint i popusimo ga?Jel ima tu zloupotrebe?Kad trgovca drogom osude na 3 godine i nekog kome nadju u steku 20-30 grama koje je drzao za sebe osude na slicnu ili istu kaznu?Ili kad direktor firme popase milione dinara i onda kao nema dokaza pa on jos tuzi drzavu da mu plate za narusen ugled?E da taj je pravi a ja ne valjam zato sto sam ,jel' te,narkoman jer ja duvam travu.Ej bre duvam travu.ccc.Sram me bilo.A mozda su ovi sto su nas slali u ratove,pa cak i dan danas imaju takve zelje,sasvim ok likovi jer misle o opstem dobru.A ja sam stetocina zato sto volim da se opustim i da ne smetam nikom.Ma 'ajde bre samo mi se zivci pokren.

Moje je misljenje da prvo stvari treba postaviti kako treba,pa onda da vidimo ko je vise u pravu (namerno kazem vise u pravu jer je svako sa svoje tacke gledista u pravu).



]

[Ovu poruku je menjao greenman dana 14.01.2005. u 18:39 GMT+1]
 
0

greenman
Srem

Član broj: 22777
Poruke: 33
*.neobee.net.

Sajt: www.vutra.org


Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol14.01.2005. u 17:27 - pre 234 meseci
Službeni glasnik Republike Srbije broj 39, od 11. aprila 2003. godine, - Izmene i dopune Krivičnog zakona SRJ:



čl. 17.

Naziv krivičnog dela i član 245. menjaju se i glase:
"Neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u špromet opojnih droga."

čl. 245.
1) Ko neovlašćeno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju, ili radi prodaje kupuje, drži ili prenosi; ili posreduje u prodaji ili kupovini, ili na drugi način neovlašćeno stavlja u promet supstancije ili preparate koji su proglašeni za opojne droge,
kazniće se zatvorom najmanje pet godina.

2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana izvršilo više lica koja su se udružila za vršenje tih dela, ili je učinilac ovog dela organizovao kriminalnu mrežu preprodavaca ili posrednika,
učinilac će se kazniti zatvorom najmanje sedam godina.

3) Ko neovlašćeno drži supstancije ili preparate koji su proglašeni za opojne droge,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.

4) Ko neovlašćeno pravi, nabavlja, poseduje ili daje na upotrebu opremu, matrijal ili supstancije za koje zna da su namenjene za proizvodnju opojnih droga,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

5) Opojne droge i sredstva za njihovo spravljanje oduzeće se.


čl. 18.

U članu 246. stav 1. reći: "od tri meseca do pet godina" zamenjuju se rečima: "od jedne do deset godina".
U stavu 2. reči: : "od jedne do deset godina", zamenjuju se rečima: "najmanje tri godine".


čl. 19.
Ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Eto kako nam izgleda zakon danas a donesen je 2003. a to i nije bilo tako davno.
Inace mozda je slucaj da eventualno progledaju kroz prste ali moras da platis bar novcanu kaznu i otvaraju ti dosije posto se i posedovanje 0,005 grama smatra krivicnim delom.To je problem.Ja znam ljude koji su imali problema sa zakonom zbog nekoliko jointa i ne bih zeleo da se meni to dogodi.Pogotovu sto posle ne daj Boze takve situacije covek biva obelezen kao narkoman,a naravno trpi i njegova porodica sto je zaista nedopustivo.A recimo znam nekoliko policajaca i nekoliko osoba koje rade u sudu koje puse vutru i piju alkohol.I sta sad?Takav treba nekog da hapsi ili da mu sudi?Pa kako kad i on ima slicna zadovoljstva?

I stvarno mi smeta kad se vutra stavlja u isti kos sa hemijskim i sintetickim govnima opasnim po zivot kao sto su heroin,speed i sva ta sranja.To jedno sa drugim zaista nema apsolutno nikakve veze.

Samo treba stvari postaviti kako treba i problem moze da se resi ali izgleda ne postoji dovoljno volje za takvo sta kao i za mnoge druge banalne stvari koje bi trebalo da se urade da nam zivoti budu lepsi i laksi ali niko ne zeli da se bavi takvim temama posto nema licne koristi.Sramota!

p.s. postavio sam temu Vutra-Anketa pa bih voleo da je pogledate i date svoj odgovor
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol14.01.2005. u 19:02 - pre 234 meseci
Citat:

I stvarno mi smeta kad se vutra stavlja u isti kos sa hemijskim i sintetickim govnima opasnim po zivot kao sto su heroin,speed i sva ta sranja.To jedno sa drugim zaista nema apsolutno nikakve veze.


Ne volim sto sam nitpick - ali heroin je nije sinteticka vec polu-sinteticka droga (pravi se, uz vrlo malo posla, od biljke cije ste delove svi jeli i principijelni sastojak ove droge je i te kako prirodan), dok je speed cista hemija :)

Znam da nema puno veze - al cinjenica da je nesto prirodno ne znaci samo po sebi nista - i opijum je prirodan koliko i trava - al nije bas da ne stvara zavisnost ;)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

3funovic
3funović Igor
novi sad

Član broj: 30924
Poruke: 52
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.

Sajt: www.3funovic.com


Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol14.01.2005. u 20:23 - pre 234 meseci
mene su hapsili '94-95. dok sam kupovao vutru sa sve pištoljem na slepoočnici i onim cirkusom sa širenjem nogu, rukama na potiljku i sličnom cimanju u stanici - satima... još sam "drugu" inspektoru spasao barem ruku jer kreten nije znao da mi na zadnjem sedištu leži doberman koji je baš "jedva" dočekao ruku sa pištoljem koji mi je ovaj gurmuo ka glavi kroz otvoren prozor automobila.
nakon toga, na suđenju mom neznanom dobavljaču, cimnu me kao svedoka i ja totalno iznerviran kažem pred sudijom da sam uhapšen jer nisam kupovao "policijski" albanac grass, već onaj sa "slobodnog" tržišta... sudija naravno napomenu da "ovo" ne treba da uđe u zapisnik... uz još par negativnih efekata ove moje izjave... :(
btw, tada sam još uvek duvao retroaktivno, tek ponekad, i grass je bio namenjen za ublažavanje poslednjeg stadijuma raka moje majke, što naravno nisam spominjao jer bi još i nju, tada već nepokretnu, iscimali usled svoje imbecilnosti i morala. bilo je sasvim dovoljno što su joj nesnosne bolove nepotrebno prolongirali još par dana koliko mi je bilo potrebno da nađem novu varijantu.

par godina kasnije, vidim lika inspektora i lika sudiju koji u "sablji" ispadoše karike "šilerova/futog/veternik" kartela...
nadam se da ih guze u zatvoru i to onim pomagalima za otčepljenje kanalizacije - model "šira i duža" drška!

the
 
0

greenman
Srem

Član broj: 22777
Poruke: 33
*.neobee.net.

Sajt: www.vutra.org


Profil

icon Re: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol14.01.2005. u 21:01 - pre 234 meseci
Od vutre nema nista prirodnije koliko ja znam.Naravno to ne mora da znaci nista,ali i moze da znaci.Nije ni bitno u svakom slucaju se razumemo.Bitna je sustina onog sto sam hteo reci a to je da ne treba stavljati vutru i sve ostalo u isti kos.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Sta je bolje (gore) - Vutra ili Alkohol
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

[ Pregleda: 92255 | Odgovora: 378 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.