Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź
(Zaključana tema (hardlock), by markom)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 166372 | Odgovora: 196 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź15.07.2009. u 09:16 - pre 179 meseci
http://www.youtube.com/watch?v=DztrX5dXmxU
Ja citam :D
Bogovi :)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
0

clathrate

Član broj: 227985
78.155.52.*



Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź15.07.2009. u 12:33 - pre 179 meseci
Ko iole išta zna o jeziku i njegovom nastanku, zna i da je jedna od glavnih karakteristika jezika to što je "živ" i što ne može biti konstantan. Jezik se mijenja, bio on srpski, crnogorski, njemački, italijanski, ili neki deseti. Ta promjena ide rame uz rame sa promjenom kulture, pošto je i sam jezik odraz kulture jednog naroda.

U okviru kulture, svaka podkultura ima "jezik", odnosno žargon. Ako se taj žargon mijenja, ne znači da odmah propada književni. Da, mijenja se i on, ali ne baš u tom pravcu da bi bio žargon sam po sebi. Nemam ništa protiv žargona, pa čak ni protiv ovog novijeg "kompjuterskog", premda svako pretjerivanje vodi u debilizam.

Primjetila sam da mnogi ne znaju činjenicu da se naš famozni jezik (prije upotrebe bilo kakvog "sprskog", "hrvatskog", ili "crnogorskog" naziva) zvao narodni. Taj narodni jezik je posle nazvan "srpsko-hrvatski". Te ako se hrvatski mijenjao u odnosu na prvobitnu varijantu, nije mijenjao "srpski", već je mijenjao "srpsko-hrvatski" (narodni). Ista stvar je i sa crnogorskim. Drugim riječima, besmisleno je raspravljati čiji jezik nosi pravilniji naziv kao izvorni, jer su sva tri na istom rangu (nekadašnji narodni koji se sad mijenja u skladu sa svojim lokalnim karakteristikama).

 
0

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
91.148.80.*

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź15.07.2009. u 14:09 - pre 179 meseci
instrumental umesto nominativa je ispravan, čak bi trebalo biti i ispravniji. To je stara slovenska konstrukcija koja se u ruskom rabi još uvek a kod nas je već prešla u arhaizam. Npr. ja budu pilotom na ruskom u prevodu ja ću biti pilotom. Jezik se neumitno uproštava, padeške konstrukcije se gube, sve se svodi na nominativ i na dakanje. Mi se danas smejemo Nišlijama, Makedoncima i Bugarima zbog padežI a naši unuci (ukoliko budu govorili našim jezikom) će govoriti kao oni kojima se smejemo

Neko je pomenuo problem jedinstvenog naziva za jezik od Slovenije do Makedonije. Nek se zove BCHS :) Nek se zove jugoslovenskim ili istočnim zapadnim južnoslovenskim (pošto je i slovenački zapadni južnoslovenski).

Neko pomenu i reč računar. E ja u prave srpske (hrvatske...) reči računam samo one slovenskog korena. Ima i reči koje smo posvojili i već ih vekovima koristimo. I to su naše reči, ali brod je slovenskog a čamac turskog porekla, ili čas/sat, dažd/kiša. Verovali ili ne računar je latinizam ili talijanizam od reči ratio, pa je nastala reč račun, računati, računar. Rusi kažu sčitac, visčitac za računanje i računare.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
0

hemarikon

Član broj: 226345
Poruke: 21
91.148.87.*



Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź15.07.2009. u 18:30 - pre 179 meseci
Citat:
@clathrate: besmisleno je raspravljati čiji jezik nosi pravilniji naziv kao izvorni, jer su sva tri na istom rangu

Najverovtnije je tako. Samo, ajde nek neko opasulji usijane glave.

Citat:
@Au197/79: Verovali ili ne računar je latinizam ili talijanizam od reči ratio, pa je nastala reč račun, računati, računar.

Ja sam opet od jednog profesora matematike beogradskog fkulteta čuo da reč "račun" potiče iz Crne Gore. Naime radi se o "račićima" koje su nekad davno koristili da nešto prebroje ili tako nešto.
 
0

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź15.07.2009. u 19:29 - pre 179 meseci
Citat:
Au197/79:čas/sat, dažd/kiša.


sat i kisa su turcizmi?

[iskreno za dazd do sada nisam ni cuo]
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź15.07.2009. u 19:42 - pre 179 meseci
Yep, jesu - kao i visnja recimo. Turci kazu "saat". kiş je koliko znam zima, doduse - nije kisa.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź15.07.2009. u 19:45 - pre 179 meseci
pa onda i nema puno veze sa padavinom ?!

 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź15.07.2009. u 19:57 - pre 179 meseci
Evo sad proverih za kishu - proto turski / stari tuski / turski: yag-mir, yag-mur, yağmur - dakle nije to ta rec, mozda je druga

Visnja, sat i sl.. .su provereno turske ;-)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź15.07.2009. u 19:59 - pre 179 meseci
da i ja sam malo gledao po netu i naisao da je to na y na turskom...

a sto se tice sata ,u drugim slovenskim jezicima [sem bugarskog i makedonskog,cini mi se] rec za "sat" je varijacija reci za "godinu" [godina/hodina/hodin...]
[dok je rec za godinu sto mi koristimo,leto,rok i slicno]

[ovo moze u drugu temu da se prebaci,nema veze sa ovom,izvinjavam se na off-u]
 
0

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź15.07.2009. u 21:52 - pre 179 meseci
Citat:
Primjetila sam da mnogi ne znaju činjenicu da se naš famozni jezik (prije upotrebe bilo kakvog "sprskog", "hrvatskog", ili "crnogorskog" naziva) zvao narodni.


Malo sutra. Tj malo prekosutra.

Srpsko Narodno Pozoriste je gostovalo u 18 veku u Zagrebu i tada je prvi put Zagreb otisao da cuje predstavu na "puckom" - narodnom - srpskom. Ovo otuda sto su hrvati svoj rodjeni jezik smatrali sasvim prostim, puckim, tj narodnim i samim tim neprimerenim za jedan hram kulture kakvo je pozoriste tj. kazaliste.

A Srbi su uvek svoj jezik zvali srpskim i nikada se nismo stideli ko smo i sta smo.
 
0

clathrate

Član broj: 227985
78.155.52.*



Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź15.07.2009. u 22:44 - pre 179 meseci
@Beltrammi: Ne znam koliko su ga smatrali seljačkim kad je hrvatski rame uz rame sa srpskim uzet kao zvanični jezik bivše SFRJ.
 
0

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź16.07.2009. u 00:01 - pre 179 meseci
Citat:
galet@world: Poistovećuješ nacionalno obeležje sa nacionalizmom

To je tako samo za ljude koji kulturu i tradiciju zloupotrebljavaju u političke svrhe

I na pomodarstvo koje ustvari znači denacionalizaciju


plavim ti je samo malim delom obelezeno da ti cinis ono za sta druge optuzujes kako je sramota,koristis tudjice ;)
 
0

gleb
statistika
bgd

Član broj: 185972
Poruke: 44
*.adsl.eunet.rs.



+3 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź16.07.2009. u 09:26 - pre 179 meseci
Citat:
Ako za reč "pomodarstvo" nemamo našu reč..

pokondirenost.

tikva i tako...
gleb
 
0

NoneVi
Novi Sad

Član broj: 116972
Poruke: 17
87.116.142.*



+24 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź16.07.2009. u 10:10 - pre 179 meseci
Citat:
hemarikon
Slobodu izražavanja ne smemo uskratiti čoveku. Jer čovek je mnogo više od onog što se može reći ma kako bio dobar neki rečnik. Definitivno, meni je malo jedan jezik, jedno pismo, jedna istina da bih drugima preneo sve ono što imam da kažem. Zato nekad i crtam kad mi “ponestane reči”. U ljudskoj DNK postoje fragmenti stotina, možda hiljada različitih životinjskih i biljnih vrsta. U tim fragmentima čovek kao vrsta je samo jedan odsečak. A još manje je jedna nacija ili jedan narod. Ono što sigurno neću a to je da se moji potomci jednog dana zabezeknu gledajući u stopala koja su degenerisana u tri umesto pet prstiju. Takvih zajednica ima na primer u Africi a uzrok je “čistoća plemena” jer se potomstvo radja začećem izmedju bliskih srodnika.


Rispekt!!! :-)
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
 
0

euripyd

euripyd
Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.bredband.skanova.com.



+7 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź16.07.2009. u 21:27 - pre 179 meseci
Hehe, kako blesave srbende padnu na to da pricamo o SRPSKOM a tema je crnogorski jezik....

Dakle, evo zasto smatram zasto su ś i ź totalno besmisleni.
Prvo, koja je razlika izmedju "sjedi" (koji se govori u BiH, Hr) i "śjedi"? Sada da mi neko tvrdi da su to dve drugacije reci onda cu da se obesim iz ovih stopa. Predjes planinu iz Cg u Bosnu, i paf! evo ga odjednom pricas drugim jezikom. Dakle, nisu razlicite reci, kao sto nisu ni "sjedi" i "sedi".
DAKLE, "śjedi" je lokalizam, za koji ne tvrdim da se ne govori u Cg, ali bre, pa zar cemo od lokalizama da stvaramo jezik?! To su najvece budalastine.

Drugo, sta cemo da radimo sa svim knjigama, udzbenicima, novinskim izdanjima u kojima pise "sjedi" a ne "śjedi"? Pa zar je neko normalan da sada stvara novi jezik i nova slova od vec postojeceg?

Po mom misljenju, svi koji govore o tome da je to "pravo" crnogorskog naroda, da zaista postoji razlika u jeziku, taj nema nikakve veze ni sa knjizevnoscu, ni sa gramatikom ni sa semantikom ni sa fonologijom.

Dakle, ja tvrdim da:

1. granice nasih naroda (Hr,Bih,Cg,Srb) su bile toliko promenljive da je utvrdjivanje jezika potpuna besmislica.
2. da je jezik koji se govori na tom podrucju IDENTICAN, a da je sve podeljeno po principu narecja.
A za to vredi dokaz da Hrvat iz Osijeka i Srbin iz Apatina i "bosanac" iz Dervente razumeju 100% jedan drugog, ali nikako da se sporazumeju sa jednim otocaninom sa Korcule.

E sad, dragi moji, sve ostalo je politika, svidelo se vama to ili ne, a Dimkovicu, zivi bili pa videli kako ce EU prihvatiti sve te jezike kada dodje na red da se placaju prevodioci. Nisam siguran u to sto ti pricas jer znam koliko su skrti prema sebi, a tek prema tamo nekim sa Balkana....

Ne zaboravite kakav je bio predlog posle WWII - da se u SrHrBihCg uvede EKAVICA sa LATINICOM i da to bude zvanican jezik SFRJ.

Cheers!

[Ovu poruku je menjao euripyd dana 16.07.2009. u 22:42 GMT+1]
Sunca li ti žarevog!!
 
0

hemarikon

Član broj: 226345
Poruke: 21
91.148.82.*



Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź16.07.2009. u 22:49 - pre 179 meseci
Citat:
@euripyd: DAKLE, "śjedi" je lokalizam

To isto se može reći i za "sedi" ako se imaju na umu sve te "šjedalice".

Sedi, sjedi, sjedni, śjedi, śjedni, šjedi, šjedni, koja nije lokalizam? Svaka od tih reči se koristi tek u jednom delu populacije Srbije i Crne Gore.

Neki se očigledno osećaju drukčijim, pa makar samo po jeziku. Nametati svima sopstvena rešenja kao najbolja obično dovodi do sukoba. Rezultat tvrdoglavog insistiranja na "ja, samo ja i opet ja" vidimo svuda oko nas. I dok to bude trajalo radjaće se sve više jezika. Pokušaj okivanja svih oko sebe u sopstvene dogme i narcizam dovodi do rezultata koje svi dobro osećamo. Svest o posledicama sopstvenih radnji uopšte ne postoji kao da je u pitanju neka bolest. Sve što čovek uradi stvara reakciju, pa takvi neka preuzmu odgovornost za te reakcije i neka prestanu da pričaju kako su upravo oni "najčistiji čistunci" a svi drugi su "bedni imitatori i izdajnici". Upravo takvi tvrdokorni stavovi generišu sve više "izdajnika".

 
0

euripyd

euripyd
Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.bredband.skanova.com.



+7 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź16.07.2009. u 23:50 - pre 179 meseci
Citat:
hemarikon: Sedi, sjedi, sjedni, śjedi, śjedni, šjedi, šjedni, koja nije lokalizam? Svaka od tih reči se koristi tek u jednom delu populacije Srbije i Crne Gore.


Otvori rijecnik ili recnik pa ce ti se samo kazati. Pravis se mutav kao da ne znas da je nesto jezik, nesto dijalekat, nesto lokalizam. Onda ce Novi BGD da ima svoj jezik, pa onda Dorcolski, pa onda Zemunski....
Da li se kaze "kinta" ili ne? Ajde, da li se kaze ili ne? Kaze se "kinta", govori se i upotrebljava se. Nemojmo sada da prozivamo "kintu" za knjizevni govor, MADA SE I TAKO GOVORI. A to da ces cuti "kinta" na TVu, to - da. I to od koga? Da li od nekog profesora ili neke "leve pevaljke"? Da li je tebi neka "leva pevaljka" argument da se tako govori, pa je to onda novi jezik? Ako ti je to argument onda, dragi moj, ne znam dokle ces dogurati. Ni "pevaljka" nije knjizevno ali se govori.

Kaze se iskljucivo SJEDI ili SEDI. Sve ostalo nije knjiziveno. Sada se javljaju oni koji zele da od seljaka (ne u pezorativnom smislu!!) naprave jezik. Ma ajde, molim te....

Vratite se na naucne argumente.
Sunca li ti žarevog!!
 
0

hemarikon

Član broj: 226345
Poruke: 21
91.148.86.*



Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź17.07.2009. u 06:31 - pre 179 meseci
Šta je naučno u činjenici da se u poslednjih dvadeset godina svi koji ne govore srpski proglašjavaju za izdajnike i ludake? Šta je naučno u priči da Crnogorci veštački prave novi jezik? Koja je to viša sila da bilo kome naredi da kaže SJEDI ili SEDI?

I vrapcima je jasno da su mnoge priče o jeziku, u ovoj sredini, ponikle iz nasilja politike koja pokušava da vlada "pendrek" demokratijom. Ne samo materijalne već i moralne duhovne i intelektualne ruine i pustoš su posledica i stvarnost upravo po one za koje se takvi "čistunci" navodno bore. Činjenica da se ovim pitanjem bavi "svaka šuša" govori da je tema ispolitizovana. Zato se stalno vrtimo u krug a iz dana u dan nastaju "novi jezici".

Meni lično niko neće narediti koje je moje pismo i kojim jezikom trebam da govorim. Pravo da biram jezik i pismo mi je dato i ukoliko neko pokuša da ogranimači ta prava izazvaće reakciju. Tim pre ako primetim da to nema za cilj jasnije izražavanje već ima za cilj "potpaljivanje i dizanje prašine" jer se u haosu najlakše vlada. Činjenica da mogu da koristim više pisama (i jezika) po mom mišljenju je prednost i nemam nameru da se toga odreknem. Ukoliko neko pokušava da zadovolji sopstvenu sujetu moraće da traži druge metode.

 
0

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź17.07.2009. u 08:16 - pre 179 meseci
Citat:
hemarikon:
Meni lično niko neće narediti koje je moje pismo i kojim jezikom trebam da govorim. Pravo da biram jezik i pismo mi je dato i ukoliko neko pokuša da ogranimači ta prava izazvaće reakciju.

"O jeziku rode da ti pojem
O jeziku milom tvom i mojem

Po njemu si sve što jesi ..."

Imaš pravo da odabereš i naciju i jezik i pismo, ali ti niko ne daje pravo da menjaš njihovu usklađenost ili da kvariš bilo šta od toga.
 
0

hemarikon

Član broj: 226345
Poruke: 21
91.148.86.*



Profil

icon Re: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź17.07.2009. u 09:13 - pre 179 meseci
Šta je naučno u činjenici da se u poslednjih dvadeset godina svi koji ne govore srpski proglašjavaju za izdajnike i ludake? Šta je naučno u priči da Crnogorci veštački prave novi jezik? Koja je to viša sila da bilo kome naredi da kaže SJEDI ili SEDI?

I vrapcima je jasno da su mnoge priče o jeziku, u ovoj sredini, ponikle iz nasilja politike koja pokušava da vlada "pendrek" demokratijom. Ne samo materijalne već i moralne duhovne i intelektualne ruine i pustoš su posledica i stvarnost upravo po one za koje se takvi "čistunci" navodno bore. Činjenica da se ovim pitanjem bavi "svaka šuša" govori da je tema ispolitizovana. Zato se stalno vrtimo u krug a iz dana u dan nastaju "novi jezici".

Meni lično niko neće narediti koje je moje pismo i kojim jezikom trebam da govorim. Pravo da biram jezik i pismo mi je dato i ukoliko neko pokuša da ogranimači ta prava izazvaće reakciju. Tim pre ako primetim da to nema za cilj jasnije izražavanje već ima za cilj "potpaljivanje i dizanje prašine" jer se u haosu najlakše vlada. Činjenica da mogu da koristim više pisama (i jezika) po mom mišljenju je prednost i nemam nameru da se toga odreknem. Ukoliko neko pokušava da zadovolji sopstvenu sujetu moraće da traži druge metode.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 22.07.2009. u 10:59 GMT+1]
 
0

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Crnogorski jezik sa 32 slova, dodati ś i ź
(Zaključana tema (hardlock), by markom)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 166372 | Odgovora: 196 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.