Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Srbija dobija nuklearku?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Srbija dobija nuklearku?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17523 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
79.101.149.*



+7 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?02.12.2009. u 00:11 - pre 175 meseci
Čekaj, pa šta je bilo sa divnom i daleko jeftinijom solarnom varijantom?
Koliko znam, u Švabiji već postoje naselja gde svaka zgrada proizvodi svu potrebnu energiju za kompletni objekat. Sa "krova" pa direkt u akumulator.... kako već ide..
A sunce sve jače i jače iz godine u godinu...
Zašto i mi ne bismo mogli ići na tu varijantu?

Ne znam, čim se pomene Rus and Nuke, meni odmah Černobilj proleti kroz glavu...
Nekako sam skeptičan....
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?02.12.2009. u 00:29 - pre 175 meseci
Solarna energija treba biti deo energetske strategije - ali nema te zemlje koja moze zadovoljiti svoje potrebe danasnjom solarnom tehnologijom.

Mozda za nekoliko decenija - a do tada se mora ziveti.

Nuklearka je relativno "jednostavan" nacin pojacavanja kapaciteta - ali, opet, sve je to stvar za ozbiljnu pricu, a za to su potrebni ozbiljni ljudi.


Na kraju krajeva - Srbiji nije neophodna ni nuklearka a ni neka dobra energetska strategija ako cemo tako; Srbija moze da sibicari i da uvozi struju kad joj treba - jedino sto ce za nekoliko godina to znaciti da ce Srbija struju imati po najnepovoljnijim uslovima a to gotovo sigurno znaci i najskuplju struju.

A jos ako dodje do nestasica - zna se ko je prvi na redu za gasenje. Ona epizoda sa gasom jako lepo pokazuje kako to izgleda.

Citat:

Ne znam, čim se pomene Rus and Nuke, meni odmah Černobilj proleti kroz glavu...
Nekako sam skeptičan....


Rusija ima 31 nuklearni reaktor a planiraju da to prosire do 59 - imaju modernu tehnologiju i sasvim sigurno to vise nema veze za Cernobilom.

Kao sto rekoh, treba saradjivati sa partnerom koji se najvise isplati - a to mogu biti mnogi, ukljucujuci i Ruse - fora je u strategiji, pregovorima i sklapanju dobrog posla. Tj. sve 3 stvari ne idu na ruku Srbiji, sudeci po kvalitetu tzv. "kadrova".

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
79.101.149.*



+7 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?02.12.2009. u 00:39 - pre 175 meseci
Uf, nadam se da si u pravu, neka bude da je tako... može se reći - safe.
Za njih, one more nuclear plant,... yet another one, ok.

Ali, kada smo mi u pitanju,....
Maler neki ima da bude 199%.

Neki političar će zavrnuti negde, dobaviće manje adekvatniji "taj i taj deo" i prekriti višak na računu na svojstven način,
a potom će kum-direktor zaposliti nekog kretena, da se vrzma oko "pogona" i nakon nešto vremena, sleduje katastrofa.
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.adsl.verat.net.



+62 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?02.12.2009. u 00:43 - pre 175 meseci
Citat:
vladd: Nekada je bilo strucnjaka i experata, i to ozbiljnih. Gradilo se Krsko, radila Vinca...bilo neko vreme kada je znanje i sposobnost imalo cenu.

Da, ali su takvi pobegli na vreme, ili otisli u penziju. Ostali su nam samo menadzeri i PR-ovi.

Citat:
vladd
Nije fer samo spomenuti Velju, svi su taman iste dijabole. Moze da se zakine na betonu, na oplati, na tenderu...

Ma onako sam ga uzela za primer, nekako je upecatljiv lik! Ali bi svi oni malo da kraduckaju. Zamisli tek kad nanjuse nuklearku!

Citat:
vladd
Medjutim mislim da se ozbiljne zemlje, u koje naravno smatram i Rusiju, ne zavitlavaju sa sibicarima na ozbiljnom poslu.

Nije da ih nemaju, nego im je to zabranjena zona.


Ovo me podseti na onaj stari vic o dva psa i Bugarinu u vasionskom brodu. (Nadjoh ga na netu, bolje da copy/paste, nego da pogresim, mozda se ne secam najbolje...)

Kaze:
Citat:

Poslali Amerikanci, Rusi i Bugari zajednicki svemirski brod u kosmos.
Ameri psa Dzekija, Rusi kerusu Lajku a Bugari Tutu inzinjera. Cuje se sa
interfona:
· Hjuston spik! Dzeki pritisni levo dugme i potvrdi izvrsenje komande!

Dzeki pritisne pomenuto dugme i zalaje:
· Avavavav!

· Gavarit Maskva! Lajka stisni desno dugme i potvrdi izvrsenje!
Lajka to uradi i zacuje se:
· Av, av!

· Tuka Sofija! Tuta!
· Molam?
· Narani kucici i ne diraj dugmici!


E, sad... Umesto Bugarina zamisli (politicki podobnog) Srbina, a vasionski brod je nuklearka!!!
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
62.240.22.*



+7 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?02.12.2009. u 11:25 - pre 175 meseci
S jedne strane pretnje zagovornika globalnog otopljavanja,a meni zima oko srca od ovakvih balalajka-opanak simbioza...
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?02.12.2009. u 12:08 - pre 175 meseci
Opet se spominje bajka o nuklearnoj elektrani u Srbiji i opet se čuju "glasovi razuma" koji se jako brinu za ekologiju a pritom svako od njih ima svoju malu divlju deponiju. Juče naslov u Pressu (dobro nije da je neki ugledan list, al je tiražan) "Loša vest: Srbija dobija nuklearku". Dobra vest im je bila što nam ukidaju vize.

Kamo sreće da sagradimo nuklearku, umesto da uvozimo struju izvozili bismo je, plus što bi jedan takav projekat sa sobom doneo i izvestan tehnološki razvoj. Srbija je donedavno bila jedna od retkih zemalja u svetu koja je imala reaktor i u kojoj su se vršila nuklearna istraživanja, ali naravno dalekovidošću naših vlasti, i to smo uspeli da upropastimo i ostadosmo bez reaktora, bez instituta za nuklearne nauke (ode Vinča u vazduh).

Tako izgleda naš tehnološki razvoj. Od zemlje koja je proizvodila avione početkom prošlog veka, bila na uskom spisku zemalja sa legalnim nuklearnim istraživanjima (znači ne tipa Severna Koreja ili Iran), do zaostale balkanske prčije u kojoj se svaki kilometar autoputa kroz ravnicu svečano otvara, a nuklearne elektrane su tabu tema. Obaška to što na par stotina kilometara odavde u Rumuniji postoji nuklearka, ali mi smo pametniji pa nećemo da je sagradimo. Hrvati i Slovenci se kolju oko Krškog, a mi ćemo da ložimo Smederevce. Misliiiim....
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.86.44.*



+5251 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?02.12.2009. u 12:24 - pre 175 meseci
Citat:
EmilijaVDa, ali su takvi pobegli na vreme, ili otisli u penziju.


Ili prosto omatorili van struke.. To ti kaze bivsi student termoenergetskih postrojenje smer nuklearna postrojenja
Okrenulo se zivotu i menadzerstvu


Profesori, eksperti, istrazivaci, s pocetka 80-ih su prosto pomrli.


Ali postoji odredjena kolicina "postene inteligencije" koja je u stanju da savlada problematiku, da se izmaknu od dnevnih zloupotreba i gradnji pre roka(ubiti na gradilistu onoga ko trazi gradnju nuklearke pre roka-odmah i bez puno price).

A za manipulante ima mesta tek na prodaji struje, ne mogu se izbeci, opsada je potpuna.

I zaista nije problem u kraduckanju, to su sitne zloupotrebe gde neko sa punog stola skida mrvice, poblem je kada prase prevrne valov, napravi stetu 100 miliona da bi uzeo milion. Ugasi 10000 radnih mesta da bi zaposlio svastiku...

Nikada nisam bio protiv onih sto "naprave" 100 a uzmu 10...problem je u stetocinama.

Kada se sve sabere, moze da bude samo bolje.

Poz
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?02.12.2009. u 14:33 - pre 175 meseci
Sticajem okolnosti smo stampali jednu knjigu o ekoloskom uticaju TE Obrenovac... (interne potrebe za Republiku).

Mogu da kazem samo "Majko mila".

10 nuklearki nece napraviti onoliku stetu narednih 100 godina.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?02.12.2009. u 17:36 - pre 175 meseci
http://www.b92.net/biz/vesti/s...12&dd=02&nav_id=395898

Citat:

Gubitak EPS-a dve milijarde dinara

Beograd -- Elektroprivreda Srbije ove godine imaće gubitak dve milijarde dinara, dok je za sledeću godinu planiran gubitak od dvadeset milijardi dinara.

Generalni direktor Elektroprivrede Dragomir Marković objasnio je da je ovogodišnji gubitak znatno manji od prvobitno planiranih 12 milijardi dinara. Prema njegovim rečima gubitak će biti manji od planiranog zbog povećanja prihoda od izvoza struje, smanjenja uvoza struje i ukupnih troškova.


BRATE... trenutni gubitak 21 milion EUR, a sledece godine gubitak planiran - 200 miliona hebenih EUR.

Pa sta ce oni da rade kada poskupi struja za uvoz i kad im istruli infrastruktura izgradjena za vreme pokojnog Tita posto ocigledno nisu u stanju ni lopatu da podignu :|

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.adsl.verat.net.



+62 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?02.12.2009. u 17:54 - pre 175 meseci
Citat:
vladd: Ili prosto omatorili van struke.. To ti kaze bivsi student termoenergetskih postrojenje smer nuklearna postrojenja
Okrenulo se zivotu i menadzerstvu


Znam mnoge takve. To ti je dokaz koliko su bili u ovoj zemlji cenjeni. Tako da nam sad preostaju Japanci kao najbezbednije resenje!

I, kako je menadzerstvo u zemlji Srbiji danas?
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?02.12.2009. u 18:13 - pre 175 meseci
Naravno, zasto bi neko u ovoj zemlji ubijao se od ucenja i bio mizerno placen za svoje znanje i jos da ne bude u mogucnosti da to svoje znanje razvija na miru zbog raznoraznih partijskih guzicara i "eXperata". Sta fali Srbiji, jedino je u ovoj zemlji normalno da recimo diplomirani informaticaar ili masinski inzenjer vodi prehrambeno preduzece, a pekari i mesari sa zavrsenim nekim polusumnjivim privatnim fakultetima da budu direktori instituta i nuklearnih elektrana. Blago nama.

Iako znam da su nuklearne elektrane sasvim bezbedne, i da ne zagadjuju okolinu mnogo, ali opet ih ne gotivim bas najbolje. I jedna stvar mi nije jasna kod "nuklearnih advokata", da li je moguce da nuklearka ne ostavlja nikakve posledice na mesto gde se nalazi? Koliko znam, objekti bivaju ozraceni i dodirom ili unutar polja i oni postaju radioaktivni. Sto znaci da cela elektrana vremenom apsorbuje odredjenu dozu, i isto tako i voda unutar 3-eg stepenakoja se koristi u hladnjacima za hladjenje kondenzata u drugom stepenu i ispusta u reku tek tako? Malo mi je tesko verovatno da ne apsorbuje nimalo zracenja. Ili mozda ja negde gresim?

Takodje, sto rece Dimkovic, sve zavisi sta ce biti u dilu, ne sumnjam da ce elektrana raditi kako treba, skoro sam 100% siguran da nevezano za nacionalnost radnika. Ali, ali, uvek ima to ali, ko ce se starati o otpadu, odrzavanju, i odlaganju iskoriscenih delova i sporednih materijala iz reaktora(sipke, voda)? Jer ako to bude povereno Srbima to je ravno katastrofi. Jer se i letos digla neka frka, oko zaostalog goriva iz vince, koje je uskladisteno u nekom oronulom hangaru koji prokisnjava, jelte, najpozeljnija stvar koja treba da bude kod otpada je voda, ulazili kucici zapisavali... Milina...
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.86.44.*



+5251 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?03.12.2009. u 11:15 - pre 175 meseci
Ne bas tako.

Voda iz reke(recimo "treceg" stepena) hladi izmenjivac, tehnicka voda se ne ispusta u reku. Temperatura recne vode moze da bude 10-ak stepeni veca od ulazne, ali samo pri izlaznom kolektoru. Ukupno zagrevanje ne utice na floru i faunu reke(osim sto ribe vremenom naprave "zimovnik" kod elekrane).

Zracenje unutar elektrane je po zonama, U zoni reaktora nema prisustva. Primarni izmenjivac moze i tecni metal da bude, uglavnom, u zoni gde su ljudi, zracenje je daleko manje od mamografa, u stvari, mane je od nisana na lovackoj pusci), a van elektrane, sveukupno, manje od prirodnog fona.

Sve se radi sa visestrukim stepenom sigurnosti, betoni su posebnog kvaliteta i gustine, a savremeni materijali su vec mnogo efikasniji, detekcije lakse i brze, automatika pouzdanija i preciznija. Ljudski faktor greske eliminisan. Cak i kombinacija faktora greske je onemogucena.

Beton je zanimljivo mesto za "ustede", ali to i mala deca znaju, cak pojedini eksperti(pravi, ne ovi politicki) mogu na izgled da ocene kvalitet, a analiza traje nekoliko minuta.

Sto se tehnike tice, bezbednije je od fabrike mleka. Manje zagadjuje sredinu od kupalista na Adi ciganliji, i grejanjem i zracenjem.

Problem je u instalaciji. Finansijski. Ako sama drzava odluci da se upusta u posao, to kosta djavo i po, i isplatljivost se ocekuje nakon decenije, zarada, profit, tek nakon par decenija. Ako Rusi izgrade postrojenje, zarad neke energetske(ili politicke ili kombinovano..kakve god) kalkulacije, za NAS je to bonus kakav se pozeleti moze.

Poz

P.S.
Rasprava o otpadu treba da "otpadne".

BTW radioaktivni otpad imamo vec decnijama, zarad igranja u Vinci, pa nikom nista.

Ali, elektrana proizvodi jako malo "otpada", gorivo se reciklira(istina nekad i na "prljav" nacin), postoji kompletan ciklus o kome brine "davalac" goriva..posto nemamo reaktor. Tako da je prica o "otpadu" kojestarija, moze da sluzi za dnevnu politiku i zabavu domacica. Realno, ne postoji problem.

Potrebne su decenije da napunimo jednu sobu, koja moze a ne mora da bude kod nas.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?03.12.2009. u 12:12 - pre 175 meseci
vladd, sve sto si rekao stoji ali problem je sto se prica o NE protura ljudima koji se boje pomracenja sunca. Ne volim da generalizovano nipodastavam ali komentari na B92, Blic i ostalim sajtovima jasno oslikavaju koliko nasi ljudi ne znaju o tehnologiji a suprotno srazmerno tome koliko puno misle da znaju. Kombinovano sa nasim patentiranim inatom i usadjenom paranojom tesko ce iko moci da osmisli edukativni plan o nuklearnoj elektrani koji ce biti istiniti i prihvatljiv ovom narodu pa samim tim cela ta strategija pada u vodu.

Lako se zaboravlja da nas 2012 ceka harmonizacija sa kjotom koju smo 2007 ratifikovali a TENT je visoko visoko na listi emitera tako da moze da nam se lepo zalomi energetska zavisnost vec za dve godine. Svideo mi se jedan od keomentara sa B92, navodno 1kg fizionog materijala (pretpostavljam da misli na cisti U235) izgenerise u elektrani 8x10^13J energije koliko otprilike izgenerise i spaljivanje 3000 tona uglja koji se se pretvori u 3000 tona pepela i gasova, cisto kao poredjenje ekoloskog footprinta. Nek je odnos 3% fizionog materijala u leguri, to je cirka 30kg istrosenog goriva, stane u jedno olovno bure da ne kazem i sad neko prica o ekoloskom impactu NE i TE i prica kako je TE zelenija. Jasta je.

Sto se tice dugotrajnosti investicije sa strateskog pogleda taj problem je prevazidjen reciklazom istrosenog materijala (sto je dual benefit) kao i oktrivenim novim izvorima sa malo skupljom cenom eksploatacija sto je marginalno u prici jer se ta ruda toliko procesira po ekstrakciji da cena ekstrakcije igra veoma malu ulogu u ceni goriva. Mislim da sam negde relativno skoro i cuo da su japanci osmislili neku tehnologiju za ekstrakciju uraniuma iz morske vode gde je ima u ogrmonim kolicinama ali u malim gustinama, znam da mi je bilo zanimljivo da recimo morske struje pored japana pronesu vise od 5 miliona tona uranijuma godisnje sto je kolicina koja se procenjuje da ukupno postoji u celom svetu u rudama. U svakom slucaju i bez toga bice goriva sa sve ekspanzijom za bar hiljadu godina sto ce daleko nadziveti i koncept nuklearne energije a kamoli izgradjene elektrane.

Medjutim ovo drugo sto Ivan spominje itekako stoji. Ko cisti, koliko kosta ciscenje i sta sa nuklearkom na kraju, neko ce to ipak morati da plati a nasi pregovaraci nisu bas best-and-brightest kad su u pitanju pregovori bilo koje vrste.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?03.12.2009. u 12:46 - pre 175 meseci
Citat:
Stvari treba postaviti u realnu perspektivu, ukinuti struju kao ekonomsku kategoriju i uvesti izbor kupcima odakle hoce struju kao sto je u Nemackoj situacija. Pa ako hoces da budes "zelen" onda izaberes da dobijas struju sa vetrenjaci i placas struju po realnoj ceni od 55¢ po kWh, ako hoces iz gasne elektrane onda placas 22¢, iz TE 9¢ ili iz nuklearne elektrane 3¢. Pa onda lepo da svoje stavove gradjani pokriju i podrze svojim novcem a elektropriverda tako moze statisticki da odredi kvote proizvodnje iz raznih izvora.


Sa B92 komentara. Ivane, jel ovo tacno? Nije mi buraz online da ga pitam...
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?03.12.2009. u 13:33 - pre 175 meseci
Jeste, tacno je - svako moze da bira provajdera, cak i u zgradi sa vise stanova.

Ako zelis "zelenu struju" placas solidno vise, jer je trenutno "zelena" struja skuplja... ali valjda je fora da se lepo osecas i da mislis da si spasao po neku foku na severu planete :)

Fora je sto svi, naravno, dobijaju "istu" struju u zgradi jer je vod deljen i nemoguce je "razdvojiti" elektrone na one koji su "zeleni" i one koji nisu, ali njihov izbor odlucuje na raspodelu prihoda kao i ulozene snage izmedju provajdera.

To za 3 centa bas i nije tacno - najjeftinija struja koju sam ja nasao prosle godine kada sam birao je bila, da kupis paket od 3600 kWh za godinu dana, i to je bilo nesto tipa 600 EUR - dakle, oko 16 centi po kW/h, mada to drasticno zavisi od regiona - moguce je da u delovima zemlje bogatim nuklearkama bude jeftinije.

Mada nuklearna energija trenutno i dalje nije jeftinija za proizvesti od fosilne.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.BVCOM.NET.



+744 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?03.12.2009. u 20:17 - pre 175 meseci
Zanimljiv site, ima dosta toga:
http://www.world-nuclear.org/info/inf02.html

Citat:

* Nuclear power is cost competitive with other forms of electricity generation, except where there is direct access to low-cost fossil fuels.
* Fuel costs for nuclear plants are a minor proportion of total generating costs, though capital costs are greater than those for coal-fired plants and much greater than those for gas-fired plants.
* In assessing the economics of nuclear power, decommissioning and waste disposal costs are taken into account.


Citat:
The report of a major European study of the external costs of various fuel cycles, focusing on coal and nuclear, was released in mid 2001 - ExternE. It shows that in clear cash terms nuclear energy incurs about one tenth of the costs of coal. The external costs are defined as those actually incurred in relation to health and the environment and quantifiable but not built into the cost of the electricity. If these costs were in fact included, the EU price of electricity from coal would double and that from gas would increase 30%. These are without attempting to include the external costs of global warming.

The European Commission launched the project in 1991 in collaboration with the US Department of Energy, and it was the first research project of its kind "to put plausible financial figures against damage resulting from different forms of electricity production for the entire EU". The methodology considers emissions, dispersion and ultimate impact. With nuclear energy the risk of accidents is factored in along with high estimates of radiological impacts from mine tailings (waste management and decommissioning being already within the cost to the consumer). Nuclear energy averages 0.4 euro cents/kWh, much the same as hydro, coal is over 4.0 cents (4.1-7.3), gas ranges 1.3-2.3 cents and only wind shows up better than nuclear, at 0.1-0.2 cents/kWh average. NB these are the external costs only.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?03.12.2009. u 23:25 - pre 175 meseci
Pa ekonomski problem generalno kod nuklearki a koji bi kod nas bio isto izrazen je izostavljen iz ovih dijagrama. U dnu pise "Production costs do not include indirect cost of capital" a taj trosak je kod nuklearki mnogo vise izrazen nego kod ostalih. Taj indirect cost of capital je izmedju ostalog trosak servisiranja kredita za izgradnju elektrane, a za nuklearnu elektranu to je servisiranje kredita u iznosu cirka 5 milijardi evra (plus minus koja) po GW (mislim da se to zove overnight cost), sto je mnogo vise nego za Termo elektranu, plus sto kamata kucka tokom izgradnje elektrane koje traje 4 do 5 godina, sto je opet duze nego izgradnja TE. Novac sad vredi vise nego novac sutra i na tome se zasniva skupoca nuklearne energije u prakticnoj poslovnoj eksploataciji, koriscenje uglja je skuplje ali ugalj placas u trenutku kad ga koristis nakon sto si vec imao prihode (dakle sutra) pa su i troskovi kapitala daleko manji. MIT procenjuje usrednjeni trosak proizvodnje NE tokom zivota elektrane u USA na oko $0.08/kWh (0.06 euro centi) sto je tu negde u rangu TE. Zato je i meni bilo cudno to 3c iz komentara, zvuci mnogo nerealno. Mi previse zavisimo od TENTa i to moze da nam se debelo obije o glavu ako se uvede carbon trading, ako carbon trosak dodas na struju iz TENTa nuklearna energija ce biti mnogo mnogo privlacnija, kad malo rapidno porastu racuni za struju zbog toga bice gasi TENT i uvozi nukleranu struju iz Bugarske, opet debela zavisnost. Sve i da sagradimo taj djerdap 3 ja iskreno ne vidim nas sa stabilnim elektro sistemom bez bar jednog bloka NE od cirka 1.5GW, sto je opet nesto sto mi NE MOZEMO sami da isfinansiramo ni u najgorem ludilu. Kako god da resimo da resavamo energetsku strategiju proizvodnja struje ce biti finansirana stranim kerditima i to nema da omane, al kad se narodu pomene zaduzivanje odmah pocinje otpor bez obzira na to da li postoji racionalna racunica ili ne, valjda se odmah iz politickih razloga zakljuci da racunica ne postoji i da neko tu puni dzepove narodnim parama.

Drugi problem je sto je taj veliki overhead NE fiksni trosak i ne zavisi od broja proizvedenih kWh (za razliku od TE gde manje kWh znaci manje potrosenog uglja ili HE gde se smanji pritisak na akomulaciju), nuklearna elektrana da bi bila rentabilna mora da bude pod konstantnom proizvodnjom pod bar 85% opterecenja, manje od toga i fiksni trosak po kWh ubija bilo kakvu rentabilnost. Ja ne mogu da kazem da imam sve cifre ispred sebe, ali sudeci po tome sta imamo i koliko smo trenutno industrijski nerazvijeni a zelimo da se razvijamo a trenutno smo vec u zavisnom polozaju i samo uvozimo (od kad su klime pocele leti da hlade vise nemamo ni onaj dil sa grcima za quid-pro-quo razmenu zima/leto) meni se nekako cini da bi nam veoma koristila jedna NE sa dizajnom koji bi omogucavao naknadno dodavanje bar jos dva bloka da se polako phase out TENT i da se NE koristi za tzv base-load a da se postojece HE koriste za load-following i peak-load u zavisnosti od potraznje. To bi nas drzalo do neke 2050 kad se ocekuje da realni troskovi ieksploatacije obnovljivih i prirodnih izvora kao i njihovi kapaciteti postanu rentabilniji od nuklearne energije.

Sad sam se bas setio jos necega sto mi je drugar fizicar rekao svojevremeno u diskusije o TE vs NE. Navodno cela prica oko toga kako je NE los (ako zanemarimo cernobil, svetu meku protivnika NE) se svodi na opasnost od ispustanja radioaktivnog materijala iz elektrane i opasnost od cuvanja istrosenog nerecikliranog ostatka goriva, al niko ne uzima u obzir da je ugalj efektivno fosilna ruda koja sadrzi odredjeni procenat uranijuma ukljucujuci i fisilni U235 i da spaljivanjem taj uranijum (zajedno sa torijumom) ostaje u pepelu neizmenjen i cak i opsaniji jer je u prasnjavoj formi. Ne secam se tacnih cifara ali je bilo nesto u rangu par tona godisnje uranijuma od cega stotinak kg U235 i cak par desetina tona torijuma; a to ne pricamo o kontrolisanom cuvanju tog radioaktivnog materijala vec o nekontrolisanom emitovanju dobrog dela tih cestica u atmosferu sa sve fallout-om na okolni zivi svet. Al zato je 3kg dobro obezbedjenog i dobro izolovanog nuklearnog otpada povelik problem.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?03.12.2009. u 23:58 - pre 175 meseci
Citat:
mmix: Al zato je 3kg dobro obezbedjenog i dobro izolovanog nuklearnog otpada povelik problem.

Koliko sam uspeo da shvatim, zemlja koja je obezbedila gorivo isto i skladisti, i redovno fakturise to drugoj zemlji. A buduci da znamo kakve pregovaracke vestine ima domaca politicka garnitura, vrlo lako moze da se desi da za otpis dela dugovanja za izgradnju mi ustupimo neku lokaciju u Srbiji, za potrebe svih ostalih koji su klijenti zemlje sa kojom je sklopljen ugovor.
I da jos jedna zabluda, otpad nikada ne moze biti obezbedjen i izolovan, jer vremenom kanisteri korodiraju zbog radijacije. Tako da treba vremenom i njih menjati i takodje ih, redovno obilaziti mesto obezbediti ga, a to sve kosta. I koliko se secam u pitanju je poprilicno vise od 3kg, jer tu ulaze i jos fisioni moderatori(spike), medijum prenosa(dejonizovana voda/teska voda/metali)

Ne sporim da je nuklearka superiorna po pravljenju energije, i isplativa jeste samo zato sto tehnicki gledano moze mnogo energije da proizvede.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?04.12.2009. u 02:18 - pre 175 meseci
Smešno mi je u ovoj poslednjoj priči u vezi sa nuklearkom što je ruski ambasador izjavio to što je izjavio, misleći naravno (naivno) da će to proizvesti pozitivnu reakciju, u smislu eto kao Srbija tehnološki napreduje, prave se veliki planovi itd. Međutim očigledno nije znao s kim ima posla (sa lokatorima), pa je ispalo da se čovek zaleteo i našao u nebranom grožđu da mora da demantuje samog sebe plus što je doveo naše vlasti u situaciju da se peru pred neukim narodom.

Katastrofa :)

E da, mislim i da smo mi jedina zemlja na svetu gde je ustavom zabranjeno kloniranje! Pa eto, čisto da se zna, za koju godinu kada kloniranje barem ljudskih organa bude postao mainstream u medicini, mi ćemo morati da menjamo naš "najnapredniji ustav". Jer mi imamo sve najnaprednije, od pasoša do ustava.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Srbija dobija nuklearku?04.12.2009. u 03:41 - pre 175 meseci
EPS kao sto rece Dimkovic ima nenormalne gubitke a cele godine se hvale kako su prebacili sve planove i kako konstantno izvoze. Na kraju silni ipak gubici. jednostavno nevalja menadzemnt, jer se popunjavaju partijski apetiti i novcem se krpe rupe isto kao sa NIS-om.


Citat:
vladd
Voda iz reke(recimo "treceg" stepena) hladi izmenjivac, tehnicka voda se ne ispusta u reku. Temperatura recne vode moze da bude 10-ak stepeni veca od ulazne, ali samo pri izlaznom kolektoru. Ukupno zagrevanje ne utice na floru i faunu reke(osim sto ribe vremenom naprave "zimovnik" kod elekrane).
Zracenje unutar elektrane je po zonama, U zoni reaktora nema prisustva. Primarni izmenjivac moze i tecni metal da bude, uglavnom, u zoni gde su ljudi, zracenje je daleko manje od mamografa, u stvari, mane je od nisana na lovackoj pusci), a van elektrane, sveukupno, manje od prirodnog fona.
Sve se radi sa visestrukim stepenom sigurnosti, betoni su posebnog kvaliteta i gustine, a savremeni materijali su vec mnogo efikasniji, detekcije lakse i brze, automatika pouzdanija i preciznija. Ljudski faktor greske eliminisan. Cak i kombinacija faktora greske je onemogucena.
Beton je zanimljivo mesto za "ustede", ali to i mala deca znaju, cak pojedini eksperti(pravi, ne ovi politicki) mogu na izgled da ocene kvalitet, a analiza traje nekoliko minuta.
Sto s tehnike tice, bezbednije je od fabrike mleka. Manje zagadjuje sredinu od kupalista na Adi ciganliji, i grejanjem i zracenjem.
Problem je u instalaciji. Finansijski. Ako sama drzava odluci da se upusta u posao, to kosta djavo i po, i isplatljivost se ocekuje nakon decenije, zarada, profit, tek nakon par decenija. Ako Rusi izgrade postrojenje, zarad neke energetske(ili politicke ili kombinovano..kakve god) kalkulacije, za NAS je to bonus kakav se pozeleti moze.
Rasprava o otpadu treba da "otpadne".
BTW radioaktivni otpad imamo vec decnijama, zarad igranja u Vinci, pa nikom nista.
Ali, elektrana proizvodi jako malo "otpada", gorivo se reciklira(istina nekad i na "prljav" nacin), postoji kompletan ciklus o kome brine "davalac" goriva..posto nemamo reaktor. Tako da je prica o "otpadu" kojestarija, moze da sluzi za dnevnu politiku i zabavu domacica. Realno, ne postoji problem.
Potrebne su decenije da napunimo jednu sobu, koja moze a ne mora da bude kod nas.


Je l` ti u ovo zaista verujes ili si samo neverovatno ironican?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Srbija dobija nuklearku?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17523 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.