Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7710400 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.08.2012. u 12:09 - pre 141 meseci
Znači "malo povuci-potegni": povremeno se košpica zaglavi između spirale i cevke, pa je onda spirala skrcka pri čemu se čuje malo neprijatan zvuk. Sve bude u redu, al to "tang"... Što se vatre tiče, po meni košpice su bolje od peleta.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

ppejic
Dornbirn

Član broj: 75938
Poruke: 119
*.exe-net.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.08.2012. u 13:35 - pre 141 meseci
Apropo tvog prethodnog posta, da li mislis ba same koščice, ili na karakteristike gorionika kada sagoreva koščice od šljiva?

[Ovu poruku je menjao ppejic dana 31.08.2012. u 16:57 GMT+1]
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.08.2012. u 17:09 - pre 141 meseci
Na košpice sam mislio, ne na karakteristike gorionika. Već sam o tome pisao: za razliku od peleta, košpice su standardnog kvaliteta koji određuje DNK, nema silikata, nema začepljivanja rešetke... Šta više, ima i "jaču kaloriju". Gorionik mora malo da se prešteluje, Hoću da kažem da gorivo ne utiče na karakteristike gorionika. Gorionik je, usostalom, rešetka u tubusu ispod koje, a i iznad koje duva neka promaja.To i ništa više.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

sakle
neno pesakovic
kosovska mitrovica

Član broj: 95068
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.08.2012. u 17:22 - pre 141 meseci
ljudi reci te mi iskustva sa thermo pelet 20 mbs , ko je ima koliko trosi kakva je za odrzavanje za ciscenje posto neke italijanske imaju neko samo ciscenje koju povrsinu zagreva i tako ostalo posto bi mi jako puno znacilo razmiisljam da je porucim kod mbs !!! hvala !!!!!!!!
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.08.2012. u 19:04 - pre 141 meseci
Upravo sam završio okraću seansu sa košpicama od šljiva i ovim EcoPell gorionikom, s tim da sam ovog puta turio sondicu, da prostite, u rupicu na sulundaru. Rezultat je lečka bolji nego sa peletom: manji O2 i CO, ovaj drugi bitno manji, na najvećoj snazi jedva da ga ima - sve vreme ispod 100, veći CO2, doduše i NO.

Mala "hranilica", ona u gorioniku što dozira gorivo na rešetku zastenje povremeno, ali je klapalo.

Sličnu probu sam napravio i sa Termisom pre dva-tri meseca (i o tome sam na ovom forumu pisao), jedino što nisam radio analizu gasova jer, prosto, tada nisam bio srećni vlasnik analizatora, a sada jesam.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

PELETIČAR
peletičar
direktor u sopstvenoj firmi
srbija

Član broj: 300979
Poruke: 31
*.telekom.rs
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.08.2012. u 20:23 - pre 141 meseci
Kad smo vec kod te spravice (analizator) kako do toga doci? Da li si ga kupio ili pozajmio i ako znas koja je cena . Mene interesuje zbog mog gorionika da ga malo iztestiram.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.08.2012. u 20:35 - pre 141 meseci
Kupio ga, doduše polovnog, pa ga nosio u Sloveniju na servis i baždarenje. Ne beše džabe, ali ipak bitno jeftinije nego nov. Kod nas ručni analizatori koštaju cca soma evrova, napolju ih ima i za manje. Ako ste u Beogradu, ili tu negde u okolini, mogu da vam uradim analizu. Koji gorionik imate? Na kom kotlu. Zanima me kako koji gorionik radi, mislim kako im je sagorevanje.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

PELETIČAR
peletičar
direktor u sopstvenoj firmi
srbija

Član broj: 300979
Poruke: 31
*.telekom.rs
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.08.2012. u 21:10 - pre 141 meseci
Poslao sam ti pp
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.08.2012. u 21:18 - pre 141 meseci
u cemu je problem sa malom hranilicom? Po vasem misljenju.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.08.2012. u 22:08 - pre 141 meseci
To mi je (još) enigma: kao da se košpice međusobno guraju. pa se neka zaglavi, prepreči, šta li već. Gura se sigurno i pelet, ali on je mekši pa se lakše zdrobi i to nečujno. Probao sam i sa košpicama (ili košticama, nisam siguran šta je jeziki ispravno) od kajsija: tu je već bilo ozbiljnijeg povlačenja i potezanja. U poređenju sa njima, ovo sa šljivama je išlo poprilično glatko: ne verujem, naime, da se spirala i/ili mnotor-reduktor nešto posebno naprežu, niti da može da nastane neka šteta. Ne verujem, kažem, jer ne mogu da tvrdim. Za tvrdnju je potrebno više vremena koga nemam na pretek jer, nažalost, ističe mi mandat za testiranje: gorionik preksutra ide nazad kući, tako da mi je prostor za ekspeimentisanje poprilično tesan - šta uradim sutra, to mi je, a hteo bih još da probam i agro-pelet.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.09.2012. u 08:07 - pre 141 meseci
jeste li imali slicnih problema i sa drugim gorionikom na kom ste probali sljivu?
 
0

ppejic
Dornbirn

Član broj: 75938
Poruke: 119
*.exe-net.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.09.2012. u 08:09 - pre 141 meseci
Kako se gorionik izborio sa silikatma i pepelom koji ostaje od sagorevanja agropeleta?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.09.2012. u 09:38 - pre 141 meseci
Citat:
srecko18: jeste li imali slicnih problema i sa drugim gorionikom na kom ste probali sljivu?

Taj drugi gorionik je "Termis" koji je, za razliku od "EcoPella" nasipni. Eventulno problem bi mogao da se pojavi sa spiralom transportera goriva iz rezervoara do gorionika. Međutim, meni su u "Termisu", na moj zahtev, napravili rezervoar sa horizontalnim transporterom (držim ga na peći zbog radi uštede prostora, ali i da bih mogao da koristim pelet ne baš impozantne tvrdoće, ukratko "đubre" od peleta kakvo se i inače prodaje, ali bez prefijsa "đubre"), tako da tih problema nisam imao, možda samo po neki sporadični "tang". Kako to ide sa ukoso postavljenim transporterom ne mogu da kažem: ne znam. Isto važi i za "EcoPell": da li njegov transporter pouzdano transportuje (kakav stil: "transporter transportuje"!) košpice od šljiva ne znam, jer koristim ovaj horizontalni. U svakom slučaju, ako uopšte postoji, taj problem je rešaiv neznatnom izmenom spirale. Sličnoa izmena, cenim, može da se primeni i na malu spiralu "EcoPella". Kao što onomad rekoh: ne zvao se ja Zoran ako se ne nađe lek.
Citat:
ppejic: Kako se gorionik izborio sa silikatma i pepelom koji ostaje od sagorevanja agropeleta?

Agro-pelet ću (tek) danas da probam. Istina, ne nadam se spektakularnom rezultatu, naročito ne na velikoj snazi. Na maloj moguće da nešto i bude. Ako budem imao vremena, probaću i mešavinu košpica sa aglo-peletom. Tu već očekujem više, mnogo više. No, budemo videli.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.09.2012. u 14:16 - pre 141 meseci
Fijasko! Agro-pelet, pšenični, ne može: lepo gori, sastav dima k'o lutka, ali posle sat-dva na rešetki se napravi silikatna šupljikava cigla/opeka. Bez mehaničkog čišćenja šanse nema. Ni u kombinaciji sa košpicama nije bilo ništa bolje. Međutim, kombinovanjem košpice od šljiva i peleta eliminisano je ono krckanje i "tanganje" spirale: pelet tu, kanda, dođe kao mazivo.

Ovim je jednonedeljno testiranje ovog gorionika okončano: istekao mi mandat.

Nije zgoreg napomenuti i sledeće: svi rezultati su ostvareni na temperaturi kotla većoj od 70 stepeni Celzijusovih. Na manjoj temperaturi rezultati su nužno lošiji. Gorionik je testiran na kotlu Viadrus U22, (7 rebara, 35 kW) za koji mnogi tvrde da "onoj stvasri" ne vredi, ama ja tvrdim, a i rezultatima pokazujem, da to baš i nije tačno. U kotao je ugrađena standardna pregrada koji proizvođač preporučuje ako se na kotao postavlja plin/nafta/pelet gorionik, a u kanale sam postavio turbulatore "zbog radi" smanjenja temperature dima i sledstveno tome povećanja iskorišćenja kotla.

Pre nekog vremena neko se raspitivao za turbulatore, ja sve, kao, danas ću, sutra ću, pa evo tek sad dođe na red. Na priloženoj slici je prva verzija/improvizacija "gore-dolavog" turbulatora, napravljenog od flaha širine 20, a debljine 2 mm. Nije bog-zna-kako izvedeno, ali može da posluži kao osnov za nešto bolje. Inače, instant smanjuju temperaturu dima za četrdesetak stepeni. To mi, međutim nije bilo dovolno dobro, pa sam u sledećem koraku postavio turbulatore u obliku svrdla, u stvari ostatke spirale transportera peleta od rezervoara do gorionika koje sam ižicakao u Termisovom pogonu, po dve u svaki kanal izmenjivača. Oni su dali još bolje rezultate od onih testerastih, ama ni to mi nije (još) dovoljno dobro, jer na 30 kW je temperatura dima (čak) 220 stepeni, a ja nišanim najviše 170, pa kanim da napravim nove, od šireg flaha, tako da u sredini spirale ne bude rupa. Koliko sam vredan, biće to za koji mesec.

Važno je reći i ovo,da ne bi bilo krivoshvatanja: ne prodajem kotlove, ne prodajem gorionike, ne prodajem turbulatore, ne reklamiram nikoga i ništa - po obrazovanju sam mašinski inženjer, po zanimanju sam novinar i od toga živim, a grejanje i (ne)zagađen vazduh su mi opsesija. U skladu sa tim radim ovo što radim, e da ni komšijski dimnjak ne bi prurnjao kako inače purnja. Prihvatiću se testiranja svakog gorionika i ako pokaže dobre rezultate hvaliću ga na sva usta, a ako ne... U svakom slučaju rezultat ću da objavim, pa ko voli, neka izvoli. To je jedini uslov za moj angažman.





Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
Prikačeni fajlovi
 
+1

ppejic
Dornbirn

Član broj: 75938
Poruke: 119
*.exe-net.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.09.2012. u 14:23 - pre 141 meseci
Sad mi nista nije jasno, kakav ispade ovaj gorionik na kraju?
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.09.2012. u 14:40 - pre 141 meseci
Citat:
zmajdin:
To mi je (još) enigma: kao da se košpice međusobno guraju. pa se neka zaglavi, prepreči, šta li već. Gura se sigurno i pelet, ali on je mekši pa se lakše zdrobi i to nečujno. Probao sam i sa košpicama (ili košticama, nisam siguran šta je jeziki ispravno) od kajsija: tu je već bilo ozbiljnijeg povlačenja i potezanja. U poređenju sa njima, ovo sa šljivama je išlo poprilično glatko: ne verujem, naime, da se spirala i/ili mnotor-reduktor nešto posebno naprežu, niti da može da nastane neka šteta. Ne verujem, kažem, jer ne mogu da tvrdim. Za tvrdnju je potrebno više vremena koga nemam na pretek jer, nažalost, ističe mi mandat za testiranje: gorionik preksutra ide nazad kući, tako da mi je prostor za ekspeimentisanje poprilično tesan - šta uradim sutra, to mi je, a hteo bih još da probam i agro-pelet.

da sam uspio nabaviti košticu od šljive ili kajsije ja bih razmišljao u smjeru neke male drobilice koja bi osigurala nesmetan dotur goriva a i gorenje bi sigurno bilo ubrzano pa bi zhtjevalo prilagođavanje parametara. Korištenje cijele koštice je jako nesigurno a i malo koji transporter to podnosi ravnodušno
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.09.2012. u 15:20 - pre 141 meseci
Domaći propisi kažu da je dozvoljena najveća koncentracija ugljen-monoksida (CO) u dimu "malih kotlovskih postrojenja" 3000 ppm-a, a što se ide dalje na zapad i sever Evrope, ta granica je niža, s tim da se sve ispod 500 ppm-a (percent-per-milion) smatra prihvatljivim svuda. Referentna količina kiseonika (O2) za pelet je 13 %. To nije stvar propisa, već osobina goriva: recimo, za plin referentni O2 je 3%. Sve što je manje neiskorišćenog kiseonika u dimu od referentnog, broji se u dobro, sve više u loše: što je veći pomak "na gore" ili "na dole", to je sagorevanje lošije odnosno "boljije". Količina neiskorišćenog kiseonika u dimu, naime, pokazatelj je efikasnosti sagorevanja: najbolje bi bilo da ga uopšte nema, ali to ne biva, sem ako gorivo nije vodonik (H2). Dakle, za pelet konkretno, manje od 13 % je "dobro", manje od 9 odsto je "odlično" i taka nadalje, što bi rekli braća Bugari... Da li sam vam pomogao da zaključite?

Da "doobjasnim" i ovo: pšenični pelet u ovom gorioniku neće moći, kao što neće moći ni u jednom koji nema mehaničko čišćenje ili rotacionu komoru za sagorvanje. Takođe, apropo mešavine peleta sa košpicama od šljiva, ako je pelet pšenični, opet neće moći, a ako je pak drveni, dobrodošao je. Nadam se da nema više ničega nejasnog.

Još nešto: kakvo će sagorevanje biti ne zavosi samo od gorionika, već i od toga kako su postavljeni parametri.

[Ovu poruku je menjao zmajdin dana 01.09.2012. u 16:35 GMT+1]
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.09.2012. u 15:45 - pre 141 meseci
Zmajdin...
Rece da hoces da radis nove tubulatore. Da li si razmisljao da u postojece spirale ubacis cev kroz sredinu koju bi zatvorio sa cela?
 
0

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.09.2012. u 15:54 - pre 141 meseci
Sto se tice goriva koja se mogu koristiti kao alternativa peletima predlazem drbenu secku ili cips. Trenutna cena u Srbiji je oko 4 din/kg sto i pored velike vlage koja doprinosi losijem sagorevanju/iskoristivosti ipak u krajnjem zbiru donosi znacajnu ustedu.
Jedini problem je granulacija koja je veca nego sto bi trebala da bude za dimenzije i snagu transportera za pelet, ali uz mlevenje nas nekom mlinu bi moglo da se koristi.
Znam da to nije za onog ko nema prostor za skladistenje i vreme koje je potrebno da se materijal kvalitetno pripremi ali za one koji hoce pre svega jeftino da se greju nije los izbor.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.09.2012. u 16:12 - pre 141 meseci
http://youtu.be/UaaQlaBqHEM

i onda malo mašte. Ima i drugih transportera osim pužnih. Možda klip sa odgovarajućim prečnikom i hodom pa pravo u ložište na žar
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7710400 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.