Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656484 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.07.2012. u 16:41 - pre 142 meseci
jos jedno pitanje
mislim d amogu da nabavim kostice sljive, iskreno dok nisam pogledao ovu temu nije mi ni padalo napamet ta vrsta grejenja :), koji bi gorionik tu bio pogodan i kako uopste ide ta procedura sa kosticama sljive?

da li se melju, jel se suse u nekim susarama ili na suncu...?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.07.2012. u 19:41 - pre 142 meseci
@jarebica

1. U kotlovskom krugu imam ugrađen Laddomat 21, ali samo zbog akumulatora toplote: kad kotao postigne radnu temperaturu - 72 stepena, termostatski ventil, koji je na povratnom vodu, otvara se onoliko koliko je potrebno da se temperatura povratne vode održava na 60 stepeni mešanjem hladne vode pri dnu akumulatora sa vodom iz potisnog voda. Na taj način, u stvari, višak toplote se lageruje u akumulator. Ako u sistemu ne postoji akumulator toplote, Laddomat nije neophodan: dovoljan je "običan" termostatski trokraki ventil, a nije neophodna ni pumpa - dovoljna je prirodna cirkulacija. Razlika između ova dva rešenja je 250 do 300 evra. Mislim da je sve jedno od kog je proizvođača, ako je termostatski. Inače, voda u sistemu, koliko god da je ima, nije zamena za akumulator, jer nije kadra da lageruje višak.

2. i 3. Po meni najbolja je kombinacija trokraki termostatski i četvorokraki sa elektro pogonom. Ja doduše imam i u radijatorskom krugu trokraki sa elektro pogonom, ali to je zato što, prosto, zbog visine akumulatora, ali i konfiguracije razvoda nisam imao mesta za četvorokraki. Dobro to radi i ovako, ali sa četvorokrakim ventilom se dobija na preciznosti.

Elektro pogon koji imam je Esbe na 220 V. Uzeo sam taj jer je bio jeftiniji od nekog drugog, mislim da beše Danffos. Najslabija karika u celom lancu je termo-regulator: kupio sam neki slovenački, jer je "dvostruk", sa dva relea pa, kao, ima neke opcije za koje sam mislio da će biti od koristi, ama od samog početka je radio kilavo. U stvari, jedan od od dva relea se od samog starta zaglavljivao, a ja sam mečku rodio dok to nisam ustanovio. Kako god, sa jednim releom vrlo lepo je sve to radilo, s tim što svaku promenu temperature moram ručno da zadam, što meni ne predstavlja neki problem, ali predstavlja mojim ukućanima. Nezadovoljan cenama termoregulatora na tržištu, ali i mogućnostima, odnosno koncepcijom, razrađujem/razvijam jedan koncipiran onako kako ja mislim da treba da bude, pa ako još uspem da pronađem i proizvođača radog da ga proizvodi po prihvatljivoj ceni - eto veselja. Zaista mislim da je sve tome slično što se na tržištu nudi bezobrazno skupo.

Inače, termo-regulatorom određujem/kontrolišem temperaturu vode u potisnom vodu, na radijatorima imam termo-glave, tako da u svakoj prostoriji po na osob određujem maksimalnu temperaturu, a termo-regulacijom toplotne gubitke duž razvoda svodim na minimum.

Nisam siguran da sam razumeo ono sa kontrolerom i ispunjavanju prvo jednog pa drugog uslova.

Mislim da je šema baš kako treba.

@RnRolla

Lako je moguće da sam u zabludi: koncentrisaću se malo bolje i pažljivije prostudirati uputstvo. Ako ste kojim slučajem iz Beograda ili okoline, a imate ovaj gorionik, mogli bi smo da upriličimo jedan test kod vas. Ovo važi za sve članove ovog foruma, pod uslovom da se rezultati objave: to će pomoći da svi budemo pametniji.

@srecko18

Vaša skeptičnost "maloj privredi" ovdašnjoj je više nego osnovana: svačega ima, da Bog sačuva. Sa druge strane, ja imam Termis gorionik koji je domaći proizvod, kupio sam ga, uostalom, samo zato što je domaći i pritom najjeftiniji, i ne mogu reći da sam nezadovoljan. Ovo, molim, da ne bude shvaćeno kao reklama, jer nije. Slično je i sa ovim gorionikom kojui sam, doduše neovlašćeno, najavio: raduje me svaki domaći proizvod, naročito ako kani da stane na crtu uvoznom, kod ovog me naročito raduje domaća eletronika, a najviše me raduje "zaprećena" cena - bitno niža od najkupljeg, a umereno viša od najjeftinijeg. Sve je još u fazi ispitivanja, a koliko znam, na kvalitetu materijala i komponenti nije štedelo. Ipak, konačni sud će moći da se donese tek kad bude izrađena nulta serija.

Svaki gorionik čiji transporter može košpicu da sprovede od rezervoara do rešetke može da sagoreva košpice od šljiva. Testirao sam ih na svom gorioniku i sve radi "samo tako", jedino što mora malo da se prešteluje: doza da se poveća, ali i period između dva hranjenja. U konkretnom slučaju dozu sam povećao za 15 odsto, a pauzu između dva hranjenje gotovo duplirao. Po meni, košpice od šljiva su po svakom aspektu bolje od peleta: ujednačenog su kvaliteta, jer ne određuje ga proizvođač već DNK biljke, nema topljivih silikata te sav pepeo biva oduvan, a čini se dq imaju i veću toplotnu moć. Kolika je tačno ta razlika (još) ne znam, ali prema mom merenju, koje treba uzeti sa rezervom, za isti efekat grejanja trebalo mi je 16 do čak 20 odsto košpica manje nego peleta, težinski gledano. Ako uspem da nabavim košpice, tako ću se ove zime grejati.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.07.2012. u 21:56 - pre 142 meseci
Citat:
zmajdin:
@RnRolla

Lako je moguće da sam u zabludi: koncentrisaću se malo bolje i pažljivije prostudirati uputstvo. Ako ste kojim slučajem iz Beograda ili okoline, a imate ovaj gorionik, mogli bi smo da upriličimo jedan test kod vas. Ovo važi za sve članove ovog foruma, pod uslovom da se rezultati objave: to će pomoći da svi budemo pametniji.

Na žalost ne živim blizu Beograda, mogu da uradim neka merenja ali mislim da je Taneb sve to već kvalitetno uradio i objavio (Viadrus+Pelltech).
Pozdrav
 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.07.2012. u 22:18 - pre 142 meseci
Citat:
jarebica:
@jarebica

Imam nekoliko predloga u vezi instalacije.
Između kotla i ventila na potisnom vodu montiraj još jedan sigurnosni ventil. Nije skup a isključiće rizik stvaranja krutog sistema.
Električni kotao veži posle ventila za kontrolu temperature povratne vode. Ventil će prema ovoj šemi prisiliti kotao da radi samo iznad pomenute temperature. Električni kotao nema nisko-temperaturnu koroziju i vrlo je koristan na nižim temperaturama.
Grejanje se uvek vezuje na gornji izmenjivač bojlera. Donji je neophodan solarnom sistemu zbog akumulacije.
Laddomat ti ne treba.
Pozdrav
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.07.2012. u 15:54 - pre 142 meseci
Zmajdin
RnRolla


Hvala RnRolla na dobrom zapazanju za elektricni kotao, odmah sam izmenio semu!
Prihvatam i predlog za izmenjivac toplote za sanitarnu vodu, mada za sad ostavljam samo prikljucke od 1" pa u buducnosti o tome.
Nije mi ovo jasno sa jos jednim sigurnosnim ventilom, koji cemi kad on otvara na 4 bara, a meni sistem radi na maksimumu od 1,8 bara!?

Hvala Zmajdine na detaljnom objasnjenju i utrosenom vremenu, mislim da su svi doprineli sa svojim predlozima i razmisljanjima tako da cu ja sad lakse i sigurnije da dohvatim brusilicu u ruke i prepravim celu pricu.

Izmenio sam jos malo semu tako sto sam ubacio jedan odvajac necistoce (svasta ispada iz gusanih radijatora i crnih cevi) i ipak sam pumpu ubacio u povratni vod zbog kavitacione rezerve.
To bi sad trebalo da bude to, prihvatam i dalje dobre komentare.

Hvala ljudi

Prikačeni fajlovi
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.07.2012. u 18:11 - pre 142 meseci
Možda nije loše razmisliti i o ovome.
1. svakako bih stavio još jedan termometar (može i M/T) na mesto povratnog voda između trokrakog ventila i kotla, u visini onog postojećeg M/T. Da vidim šta taj trokraki radi i kakav izlaz daje (700din).
2. električni kotao ima svoju pumpu (nisam video neki koji je nema) pa bi mesto njegovog priključka trebalo biti mnogo višlje tj najbliže radijatorima (u visini one strelice na dole na šemi iznad pumpe). Ovako pumpa elektro kotla gura vodu kroz ceo sistem što nije potrebno a posebno i kroz (nacrtanu) pumpu koja ne bi trebala da radi i kroz četvorokrani vrentil koji bi trebao biti skroz otvoren.
3. više pitanje. Pri paljenju kotla, četvorokraki ventil treba da je u položaju "/" a trokraki skroz otvoren u malom krugu. Pošto u tom slučaju pumpa nema uticaja na cirkulaciju u kotlu, pitam se da li je prirodna cirkulacija dovoljna da kotao ne prokuva. Ja kad naložim svoj kotao bez ikakvih problema podižem ulaznu vodu od 40*C na 80-85*C a to mi gura Grundfos pumpa od 45w. Sa prirodnom cirkulacijom bi sigurno prokuvao.
4. onaj deo šeme prema bojleru od 200l mora imati pumpu ili mora biti izdignuto bar 2m iznad kotla da bi imalo (možda) dovoljno prirodne cirkulacije. Ja imam rezervoar gde je izmenjivač oko 1m iznad kotla i efekat prirodne cirkulacije je skoro nikakav.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.07.2012. u 00:12 - pre 142 meseci
Citat:
jarebica:
Zmajdin
RnRolla
Hvala RnRolla na dobrom zapazanju za elektricni kotao, odmah sam izmenio semu!
Prihvatam i predlog za izmenjivac toplote za sanitarnu vodu, mada za sad ostavljam samo prikljucke od 1" pa u buducnosti o tome.
Nije mi ovo jasno sa jos jednim sigurnosnim ventilom, koji cemi kad on otvara na 4 bara, a meni sistem radi na maksimumu od 1,8 bara!?

Posle upotrebe električnog kotla lako se zaborave ventili na kotlu za čvrsto gorivo.
Svaki sistem gde postoji opasnost da korisnik zbog nepažnje dovede do oštećenja je sporan. Po pravilu ni jedna garancija za kotao ne treba da važi ako između njega i sigurnosnog ventila postoji neka armatura (tzv kruti sistem). Ako imaš Podvisov kotao, verovatno si ga davno kupio i garancija ti sigurno ne važi ali zbog lične sirurnosti treba da postaviš s.ventil na pomenuti način.

@tihi2
Još jedna pumpa kod kotla bi dobro došla.
Pozdrav

[Ovu poruku je menjao RnRolla dana 28.07.2012. u 01:41 GMT+1]
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.07.2012. u 18:29 - pre 142 meseci
Citat:
tihi2:
Možda nije loše razmisliti i o ovome.
1. svakako bih stavio još jedan termometar (može i M/T) na mesto povratnog voda između trokrakog ventila i kotla, u visini onog postojećeg M/T. Da vidim šta taj trokraki radi i kakav izlaz daje (700din).
2. električni kotao ima svoju pumpu (nisam video neki koji je nema) pa bi mesto njegovog priključka trebalo biti mnogo višlje tj najbliže radijatorima (u visini one strelice na dole na šemi iznad pumpe). Ovako pumpa elektro kotla gura vodu kroz ceo sistem što nije potrebno a posebno i kroz (nacrtanu) pumpu koja ne bi trebala da radi i kroz četvorokrani vrentil koji bi trebao biti skroz otvoren.
3. više pitanje. Pri paljenju kotla, četvorokraki ventil treba da je u položaju "/" a trokraki skroz otvoren u malom krugu. Pošto u tom slučaju pumpa nema uticaja na cirkulaciju u kotlu, pitam se da li je prirodna cirkulacija dovoljna da kotao ne prokuva. Ja kad naložim svoj kotao bez ikakvih problema podižem ulaznu vodu od 40*C na 80-85*C a to mi gura Grundfos pumpa od 45w. Sa prirodnom cirkulacijom bi sigurno prokuvao.
4. onaj deo šeme prema bojleru od 200l mora imati pumpu ili mora biti izdignuto bar 2m iznad kotla da bi imalo (možda) dovoljno prirodne cirkulacije. Ja imam rezervoar gde je izmenjivač oko 1m iznad kotla i efekat prirodne cirkulacije je skoro nikakav.


1. Ok, nije problem ubaciti jos jedan termometar na mestu trokrakog ventila i kotla mada bi ta temperatura trebala da bude ista kao na termometru ispred trokrakog jer kod termostatskog ventila linija B je uvek otvorena, a linija A uvek zatvorena i to sve dok temperatura ne predje 60C, tad pocinje B polako da se zatvara, a A otvara da bi na 70C i vise B bio potpuno zatvoren, a A potpuno otvoren i opet nr bi trebalo da postoji neka razlika u temperaturi jer bi cetvorokraki mesni ventil vraca deo vrele vode nazad. Ali ne moze da strti i nije na odmet imati i traj parametar radi kontrole.
2. E pa vidis ovaj moj elektricni kotao (ugradjen pre jedno 25 godina) nema svoju pumpu tako da moram da koristim postojecu. U tom slucaju bi cetvorokraki bio skroz otvoren, a ja bi zatvorio i jedan ventil od kotla (onaj na povratu) kako ne bi grejao vodu u kotlu. Ali elektricni kotao mi totalno nije bitan u celoj ovoj prici jer nemam nameru da ga palim posto mi se definitivno ne isplati grejanje na struju ali nekaga za bas ne daj boze.
3. Sto se tice prirodne cirkulacije tu nemam nikakve probleme i oposto sam ja na drugom spratu kuce, a prosle zime u prizemlju nije bilo nikog, retko sam i palio pumpu a lepo sam se ogrejao (samo otvorio by-pass ventil). Doduse, morao sam da drzim temperaturu u kotlu na 80C da bi mi bilo toplo. Tako da mislim da ce to raditi i bez pumpe, a pumpu sam mislio da povezem sa gorionikom na pelet (ima tu mogucnost) tako da se pali tek kad se u kotlu postigne 60C jer ispod te temperature bi fakticki radila na prazno, a to je temperatura na kojoj bi termostatski trokraki trebalo da pusta polako vodu u sistem. Imao sam samo jedanput slucaj da je prokuvao i izbio sigurnjak, ato se desilo zbog vazdusnog cepa na problematicnom mestu. Posle sam na to mesto postavio automtsko ozracno lonce i vise nisam imao problema.
4. Slazem se za pumpu prema bojleru od 200l, fakticki tu treba i jedan prigusni ventil kako bi se lepo izbalansirao sistem, ali za sad cu tu ostaviti samo mogucnost povezivanja (2 ventila od 1"), a u nekoj buducnosti cu da razmisljam o ugradnji bojlera.

Hvala na komentarima
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.07.2012. u 18:35 - pre 142 meseci
a bi znog sigurnosti trebalo ugraditi i tu jedan sigurnjak, jer moze neko ko ne zna da zatvori gornji i donji ventil i onda ga eto belaj.
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.07.2012. u 18:36 - pre 142 meseci
Citat:
RnRoll:
Posle upotrebe električnog kotla lako se zaborave ventili na kotlu za čvrsto gorivo.
Svaki sistem gde postoji opasnost da korisnik zbog nepažnje dovede do oštećenja je sporan. Po pravilu ni jedna garancija za kotao ne treba da važi ako između njega i sigurnosnog ventila postoji neka armatura (tzv kruti sistem). Ako imaš Podvisov kotao, verovatno si ga davno kupio i garancija ti sigurno ne važi ali zbog lične sirurnosti treba da postaviš s.ventil na pomenuti način.


Aha, sad sam ukapirao sta si hteo da kazes, ja sam uvek zatvarao donji ventil (na povratu) odmah pred ulazak u kotao kad sam hteo da prekinem strujanje kroz kotao, a ovaj gore nikad nisam ni dirao. Zato i nisam obratio paznju na taj detalj, ali se slazem da bi znog sigurnosti trebalo ugraditi i tu jedan sigurnjak, jer moze neko ko ne zna da zatvori gornji i donji ventil i onda ga eto belaj.

 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.07.2012. u 19:35 - pre 142 meseci
Hmm, greska termostatski trokraki ventil ESBE512 pocinje da otvara granu A na 60C i potpuno je otvorena na 70C, dok su A i AB uvek otvoreni.
Moyda ipak pumpa ne moye da ide na povratu jer joj je lakse da gura kroz B nego kroz radijatore!?
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.07.2012. u 19:47 - pre 142 meseci
Ne, ipak zatvara B, a otvara A!
Izvinjavam se ali neki sajtovi nisu stavili dobra upustva.

The valve regulates on two ports, which makes it easy to
install and does not require any adjustment valve in the
bypass pipe.
he function of the valve is independent of its assembly
position.
he valve contains a thermostat which begins to open
connection A at an outgoing mixed water temperature in
connection AB of 50°C, 55°C, 60°C, 65°C, 70°C or 75°C.
Connection B is fully closed when the temperature in connection
A exceeds the nominal opening temperature with 10°C.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.07.2012. u 19:57 - pre 142 meseci
@jarebica
Bez sirkulacione pumpe u radijatorskom krugu četvorokraki ventil skoro pa da nije potreban.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.07.2012. u 07:01 - pre 142 meseci
Citat:
jarebica:
Zmajdin
RnRolla


Hvala RnRolla na dobrom zapazanju za elektricni kotao, odmah sam izmenio semu!
Prihvatam i predlog za izmenjivac toplote za sanitarnu vodu, mada za sad ostavljam samo prikljucke od 1" pa u buducnosti o tome.
Nije mi ovo jasno sa jos jednim sigurnosnim ventilom, koji cemi kad on otvara na 4 bara, a meni sistem radi na maksimumu od 1,8 bara!?

Hvala Zmajdine na detaljnom objasnjenju i utrosenom vremenu, mislim da su svi doprineli sa svojim predlozima i razmisljanjima tako da cu ja sad lakse i sigurnije da dohvatim brusilicu u ruke i prepravim celu pricu.

Izmenio sam jos malo semu tako sto sam ubacio jedan odvajac necistoce (svasta ispada iz gusanih radijatora i crnih cevi) i ipak sam pumpu ubacio u povratni vod zbog kavitacione rezerve.
To bi sad trebalo da bude to, prihvatam i dalje dobre komentare.

Hvala ljudi



Dečki ne znam kako postavljate fotke i skice ovdje , ali mi se ova šema ne sviđa , Zašto nejdete provjerenim putem , a i tada se ima dosta problema sa hidraulikom . Ova rasprava me je potakla da kod sebe na forumu centralno grijanje na drva pokrenem ponovno temu hidroshema i povezivanja sa spremnikom , upravo smo počeli debatu o tome i jednu čemo shemu instalirati i prikazati njen rad .

Ideja je da se postavi kotao na kruto gorivo ili pelete , u krugu kotla je termoststskio miš ventil i neka glupa pumpa , u krugu grijanja je pametna alfica i ručni troputni miš ventil .

Spremnika topline nema , postoji komad cijevi umjesto njega , a kad se kupi spremnik montira se umjesto tog komada cijevi.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.07.2012. u 09:25 - pre 142 meseci
Citat:
jarebica:2. E pa vidis ovaj moj elektricni kotao (ugradjen pre jedno 25 godina) nema svoju pumpu tako da moram da koristim postojecu. U tom slucaju bi cetvorokraki bio skroz otvoren, a ja bi zatvorio i jedan ventil od kotla (onaj na povratu) kako ne bi grejao vodu u kotlu. Ali elektricni kotao mi totalno nije bitan u celoj ovoj prici jer nemam nameru da ga palim posto mi se definitivno ne isplati grejanje na struju ali nekaga za bas ne daj boze.
Ako ovako ostaviš onda ti elektro kotao mora imati veću temperaturu od 60-70*C da bi voda prošla kroz trokraki a to nekad nije potrebno.
Grešiš što misliš da ti elektro kotao ne treba. Dovoljno je da ga upališ ujutru na sat vremena i da zagreješ ceo sistem. To znači da bi potrošio oko 700kw plave niže tarife i (ako si prosečna porodica koja troši do 900kwh/mesečno) ostao u plavoj zoni. Nema jeftinijeg kilovata toplotne energije. Ja se grejem na struju i, veruj mi, znam o čemu pričam.
Citat:
3. Sto se tice prirodne cirkulacije tu nemam nikakve probleme i oposto sam ja na drugom spratu kuce, a prosle zime u prizemlju nije bilo nikog, retko sam i palio pumpu a lepo sam se ogrejao (samo otvorio by-pass ventil). Doduse, morao sam da drzim temperaturu u kotlu na 80C da bi mi bilo toplo. Tako da mislim da ce to raditi i bez pumpe, a pumpu sam mislio da povezem sa gorionikom na pelet (ima tu mogucnost) tako da se pali tek kad se u kotlu postigne 60C jer ispod te temperature bi fakticki radila na prazno, a to je temperatura na kojoj bi termostatski trokraki trebalo da pusta polako vodu u sistem. Imao sam samo jedanput slucaj da je prokuvao i izbio sigurnjak, ato se desilo zbog vazdusnog cepa na problematicnom mestu. Posle sam na to mesto postavio automtsko ozracno lonce i vise nisam imao problema.
Ovde me nisi razumeo: govorio sam o malom cirkulacionom krugu kotao-četvorokraki_ventil-trokraki_ventil-kotao. Kada nema uticaja pumpe onda će kotao prokuvati jer visina od metar od kotla do četvorokrakog ventila nije dovoljna.
Citat:
4. Slazem se za pumpu prema bojleru od 200l, fakticki tu treba i jedan prigusni ventil kako bi se lepo izbalansirao sistem, ali za sad cu tu ostaviti samo mogucnost povezivanja (2 ventila od 1"), a u nekoj buducnosti cu da razmisljam o ugradnji bojlera.
Možda da ne ostaviš ni priključke. Kada budeš hteo da radiš, lako ćeš ih napraviti, a možda u međuvremenu promeniš šemu ili smisliš petu varijantu.
Generalno, mislim da je šema prekomplikovana, tu je Ramzai u pravu. Mora da može jednostavnije. Ovako, samo ti možeš upravljati grejanjem i niko drugi. Šta kad nisi kući? Daj Bože službenog puta i nedaj Bože bolnice. Da se ukućani posmrzavaju?
Pokušaću ovih dana da nacrtam moju šemu (samo kao još jedno rešenje), mislim da je jednostavnija. Svi zajedno možemo smisliti nešto pametno.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.07.2012. u 11:08 - pre 142 meseci
Citat:
zmajdin:
@jarebica
Bez sirkulacione pumpe u radijatorskom krugu četvorokraki ventil skoro pa da nije potreban.


Pa ne, pumpa ostaje iza cetvorokrakog, nisam ni mislio da je izbacujem
 
0

igormilovanovic
Beograd

Član broj: 305487
Poruke: 11
*.access.hol.gr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.07.2012. u 22:06 - pre 142 meseci
Nov sam na forumu treba mi savet. Radim centralno grejanje za kucu. Ima nekih 450 kvadrata za grejanje. U pitanju je 5 odvojenih stanova. Uzeo bi CENTROMETALOV set na pelet od 50kw. (2800 evra) Dobio sam savet od njihovog ovlascenog servisera da bi bilo dobro da se kupi automatska regulacija uz ovaj pelet set koja kosta 70.000 din. Uz nju se dobijaju elektromotori koji pokrecu trokrake ventile. Na automatiku se veze spoljni termostat i unutrasnji termostat na osnovu kojih automatika pusta u sistem vodu sa odredjenom temperaturom i na taj nacin stedi pelet. (navodno se za moju kvadraturu stedi od 1.5t do 2 tone peleta)
Da li se isplati ova investicija po vasem misljenju? Da li bi trebao za svaku granu da stavljam trokrake ventile i pumpe kako bi posebno regulisao temperature vode u svakom stanu. Automatska regulacija podrzava da se na nju prikljuci 5 grana.
Igor Milovanovic
Igor Milovanovic
 
0

iglesijas

Član broj: 294066
Poruke: 30
217.16.138.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.07.2012. u 20:38 - pre 141 meseci
Hajde jedno "glupo" pitanje za sve....
Gde trenutno može da se nabavi najpovoljniji bukov pelet?
 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.08.2012. u 07:49 - pre 141 meseci
Citat:
RAMZAI:
Dečki ne znam kako postavljate fotke i skice ovdje , ali mi se ova šema ne sviđa , Zašto nejdete provjerenim putem , a i tada se ima dosta problema sa hidraulikom . Ova rasprava me je potakla da kod sebe na forumu centralno grijanje na drva pokrenem ponovno temu hidroshema i povezivanja sa spremnikom , upravo smo počeli debatu o tome i jednu čemo shemu instalirati i prikazati njen rad .
Ideja je da se postavi kotao na kruto gorivo ili pelete , u krugu kotla je termoststskio miš ventil i neka glupa pumpa , u krugu grijanja je pametna alfica i ručni troputni miš ventil .
Spremnika topline nema , postoji komad cijevi umjesto njega , a kad se kupi spremnik montira se umjesto tog komada cijevi.

Za početak Vas molim da izbegavate lokalne nazive kada govorite o tehnici. Mnogim forumašima grejanje nije zanimanje pa nije u redu da ne razumeju o čemu se priča. Naime "pametna alfica" je elektronska pumpa marke Grundfos koja ima automatsku regulaciju snage.
Što se šeme tiče, ja evo, prilažem jednu i nadam se da će biti dovoljna za razgovor bez instalacije u naučne svrhe.
Za slanje skica molim Vas da pročitate instrukcije na sajtu. Ako Vam nisu jasne obratite nam se.
Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
0

RnRolla

Član broj: 304827
Poruke: 49
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.08.2012. u 08:23 - pre 141 meseci
Citat:
igormilovanovic:
Nov sam na forumu treba mi savet. Radim centralno grejanje za kucu. Ima nekih 450 kvadrata za grejanje. U pitanju je 5 odvojenih stanova. Uzeo bi CENTROMETALOV set na pelet od 50kw. (2800 evra) Dobio sam savet od njihovog ovlascenog servisera da bi bilo dobro da se kupi automatska regulacija uz ovaj pelet set koja kosta 70.000 din. Uz nju se dobijaju elektromotori koji pokrecu trokrake ventile. Na automatiku se veze spoljni termostat i unutrasnji termostat na osnovu kojih automatika pusta u sistem vodu sa odredjenom temperaturom i na taj nacin stedi pelet. (navodno se za moju kvadraturu stedi od 1.5t do 2 tone peleta)
Da li se isplati ova investicija po vasem misljenju? Da li bi trebao za svaku granu da stavljam trokrake ventile i pumpe kako bi posebno regulisao temperature vode u svakom stanu. Automatska regulacija podrzava da se na nju prikljuci 5 grana.
Igor Milovanovic

Daj nam još neke podatke o instalaciji. Da li su planirane termo glave i akumulatori toplote? Napiši sve što znaš o sistemu.
Pozdrav
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7656484 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.