Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703570 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2012. u 05:58 - pre 139 meseci
[quote]zeljezara:
Citat:
lavbanjalucki:
Procitaj poruku na pp.Javi gdje kupujes taj pelet ja nadjem sve skupi.

Izgleda da se nismo razumeli,tj.mislim da ti nis razumio smisao onog mog čuda od rezervoara.Ja se salomio da nađem što veći rezervoar jer ljudi kažu da treba najmanje 50 litara po KW,(pročitaj malo iskustvo Zmajdina i Tihomira),jedva ga našao a ti me sad savetuješ da ga ne koristim kompletnog,nego jedan njegov dio...hvala na takvim savetima!
Sledeće:šta smatraš pod ovim?
Zar nije jednostavnije.??
Umjesto tog plocastog da stavis jedan obicni bez antifriza pa kad pocne da mrzne ispustis vodu iz kolektora i cao.
Kako izgleda taj "obični",meni su svi obično-neobični pa ne znam na koji izmenjivač misliš?
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2012. u 12:04 - pre 139 meseci
Catering
Ja cu samo da ponovim pa da se bolje razumijemo.

Sve ovo nesmatraj savjetima.

2700 L vode i jos koliko u sistemu meni previse .Istina je da predlazu po kw 50 l Ali pod drugim uslovima.Koriste pelet i nocnu struju podno niskotemperaturno grijanje pa im je idealni.

Sa suncanom energiom da nesto ugrijes prosto sumnjam osim juni-oktobar.

Dule ti je napisao najbolju obciju samo ti hoces vise.

To da ti sa peletom progrijavas toliko vode nebi rekao da ce biti ustede.(ne savjetujem i ne predlazem.)

Spominja ti toplotnu pumpu pa nista.Ai sa suncevom neces bolje proci.

Jos jednom nedajem savjete i ne savjetujem.Pitao sam za pelet hfala nacu sam a mozda cu praviti ito naj kvalitetni.
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2012. u 12:20 - pre 139 meseci
Evo,tebi za informaciju,moj solarni sistem danas daje rezultate,juče ih nije bilo jer je bio oblačan dan.Sada je temparatura u kolektoru,ovog momenta 56C a oktobar je prošao davno.Je sam svestan gde živim i koliko ima sunčanih dana u godini.
Toplotna pumpa ostaje u planu,nisam ove godine mogao to da izfinansiram,imao sam mnogo izdataka ali i tada će ovaj akumulator funkcionisati.Uostalom,prezentovaću rezultate kad završim zamisao a da će biti pozitivni u to sam siguran.
Što se peleta tiče,poslaću ti broj telefona na P.P.da nebi bilo shvaćeno kao reklama,samo mislim da trenutno ne mogu proizvesti koliko se traži ali možeš se dogovoriti da ti rezervišu.Ostao si mi dužan odgovor na pitanje kakav je to OBIČNI izmjenjivač,koji mi predlažeš?
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2012. u 20:01 - pre 139 meseci
Evo jednog primjera

Prikačeni fajlovi
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.11.2012. u 22:05 - pre 139 meseci
O.K.sad znam šta podrazumevaš pod "obični izmenjivač",tako sam i pretpostavljao.Samo mi još objasni kako da "uguram"spiralu od pardesetina metara u ovog mog monstruma,pošto mu je najveći otvor na njemu Fi 180mm?
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.11.2012. u 08:49 - pre 139 meseci
Prvo ovo plavo ti netreba.To je bojler u bojleru.Ovi su nakitili ves i sudove masinu sanitarnu i grijanje .Prepostavljam da imas puno pranja sudova pa bi mogao bas tome da posvetis veliku paznju.Sa frezerom izbusis rupe tamo gdje mislis da trebaju.Napravis izlaze i ulaze.

Spirale od plastike koja provodi i podnosi temp i moze izdrzati pritisak. Jedan kraj uguras u rupu rezervara i tako prepostavljam 30 metara.Ali predhodno formirane spirala koja prati putanju rezervara .Nikako pravu cijev.Moras da okreces i guras .Prepostavlja da ti trebaju dvije.Ostanu ti flanse.I to ti mogu poslati kako izgleda.A izgleda da konusni prsten na cijevi sa holenderom dotegnes obicnim kljucom .

Naravno da moze i plocasti samo je to jedna druga prica.O rezultatu nebi raspravljao koje je bolje.Ako hoces imam argumente i za to.

Ja imam problem pelleta sto je skup i nekvalitetan pa mi pravi probleme.Nikad neznas sta si kupio i koliko to moze da producira energije.
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.11.2012. u 09:35 - pre 139 meseci
Meni izgleda mnogo jednostavnije rešenje sa pločastim izmenjivačem,primarni dio-ulaz tople vode iz akumulatora toplote,sekundarni dio-voda iz vodovodne mreže,samo nisam dovoljno stručan da izračunam veličinu tj.snagu izmenjivača.Voleo bi da čujem tvoje "za" i "protiv" ovakvog načina rešavanja PTV jer,kao što si zaključio imam velike potrebe za toplom vodom.
Što se tiče izmenjivača za solarno,poslao mi je jednostavnu ideju kolega sa drugog foruma "cev u cevi" ali evo,meni ne uspeva da postavim sliku ovde.Što se tiče cena peleta,sad su bezobrazno podigli cene,ne znam jesi li zvao onaj broj što sam ti poslao a ne znam ni odakle si,dali ti je daleko jer ovo je okolina Banjaluke.To je nova fabrika,ovo im je prva godina rada,ja koristim taj pelet,već mesec dana,o kvalitetu ne mogu da sudim,mislim da nije nešto extra ali sigurno nije ni loš,moj kotao ga guta bez problema.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.11.2012. u 11:50 - pre 139 meseci
Kazem moze i plocasti i ono cijev u cijev.Slike sam gledao.Jednostavno.Sve moze samo malo vise kosta u zimskom periodu nebi rekao da moze ili vrlo malo da koristi.

Kod mene je druga situlacija.Ja trebam samo jevtino grejanje 6 meseci. Moja kombinacija pelet i nocna struja ide nekako.Sad imaju neki aparat sam ukljuci kad puste impuls.
Znaci 8 sati a puste i od 14-16 sati .Imam dva sata pa ide nekako.

Da sam ja ti ja bi malo vise to suncano u proljece ljeto a zimi bi jeftinu struju i pelet.Onaj tvoj kolega ima vjerovatno i tabelu i formulu kako se to racuna.Pa ga zamolis a mozes i sam imas kod nekoliko proizvodjaca.Oni sto proizvode kotlove daju i proracun koliko kvadrata koliko kw.Ista prica ili bar slicna i sa plocastim izmenjivacem.

Onaj proizvodjac peleta ima filijalu svoih proizvoda u mom mjestu pa ako ne poskupi enormno dobra prilika.
Prikačeni fajlovi
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.11.2012. u 15:37 - pre 139 meseci
Jel moze neko da mi kaze sta moze biti uzrok detonacije u momentu paljenja gorionika.
Poslednja dva puta ,dok se upali gorionik u momentu stvaranja plamena dodje do eksplodiranja, cak drugog puta sam video i plamen da izlazi kroz ventilator u tom delu sekunde kad se upalio, cuje se dosta jaka detonacija. Ne smem ga vise uplaliti dok ne dodje neki serviser.
Jel moze neko da procenjuje zasto bi dosao do detonacije, zbog stvaranja previse gasova (problem sa dimnjakom), problem sa peletom, ili problem sa gorionikom?

pozdrav

[Ovu poruku je menjao ponline dana 25.11.2012. u 16:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ponline dana 25.11.2012. u 18:18 GMT+1]
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.11.2012. u 16:46 - pre 139 meseci
Može biti prevelika inicijalna doza peleta za potpaljivanje, može biti mala brzina/pritisak ventilatora u toku potpaljivanja, a može biti i prigušen dimnjak. Mislim da četvrtoga nema.
O kom gorioniku je reč?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.11.2012. u 17:55 - pre 139 meseci
Elmec(b-max) gorionik.
Moze da bude da je prevelika inicialna doza pa zagusi se otvor gorionika I ne moze vazduh da prodje, a i dosta dimi u fazi paljenja.
A moze da je i pelet vlazniji sada pa traje vise proces paljenja.

Sa istim parametrima je do sad radio OK, ali sad sam uzeo novu kolicinu peleta iz istog dobavlaca.
Znajuci da se sad u zadnje vreme proizvodio sigurno je nesto vlazniji , izgleda isti sa prethodnim ista boja i pakovanje.

Program paljenja gorionika je
-uzme inicialnu dozu
-upali grejac za 4 minute,
-Doprema goriva: pusta se ventilator i dozira se pelet svakih 60 sek.
-Kad se primeti plamen, stabilizira se plamen 1 minut , I predje na radnoj fazi.


Max, vreme pokusaja paljenja je 15 min. sto znaci da moze da uzima i do 15 doza peleta ako se ne primeti plamen, sto je previse (iako puz kad progura novu kolicinu, taj novi pelet bi trabao da progura izbaci prethodni pelet prema kotlu).

Na drugi pokusaj danas, ali samo kad se kotao dobro zagrejao, ugasio sam ga jos jednom , da bih ga opet upalio da vidim problem.
Posto je kotao bio vruc, izgleda da se upalio za 5-6 minuta ( sto znaci da je uzeo samo 5-6 doza u fazi dopreme goriva), ali mislim da time je pomagao cinjenica de je temperatura na kotao bila topla, pa se plamen lakse stvorio za 5-6 minuta, a i nije dimio uopste.
Jos nisam siguran za sutra kad je kotao hladan, mogu smanjiti dozu u fazi dopreme goriva, a interval od 60 sekundi je zajednicki parametar i za radnu fazu zato ne bih to promenio.
Dali moze da se osteti gorionik ako se opet desi eksplozija? a bila je dosta jaka eksplozia video sam i plamen da izadje na obrnutom smeru iz ventilatora.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.11.2012. u 18:31 - pre 139 meseci
Ipak probajte sa smanjenjem inicijalne doze: da šteti ne može, a može da bude rešenje. Kolika rekoste da je snaga/brzina/pritisak (nepotrebno precrtati) ventilatora tokom paljenja?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

ponline
Urimi Junauzi

Član broj: 45924
Poruke: 380



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.11.2012. u 18:58 - pre 139 meseci
Snaga ventilatora tokom paljenja je 48%. Nisam jos nista promenio sto se tice faze paljenja to su fabricni parametri. Jedino sam promenio parametre snage1 do 5. da bih manje trosio u modulaciji. ( toliko je i ventilator na snazi 5 - 48%)

Imam Termec uputstvo i vidim da ima vise stvari u meniji kod Elmec-a , ali za elmec (b-max) nigde tehnicko upotstvo ne mogu naci.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.11.2012. u 19:24 - pre 139 meseci
Eto nas na stavci "dva" od nabrojana tri moguća uzroka: da sam na vašem mestu (a nisam) ja bih povećao snagu/brzinu/pritisak ventilatora, recimo na 54. Nema drugog načina osim da se proba, naravno ne na slepo, već sa rezonom.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.11.2012. u 13:10 - pre 139 meseci
Citat:
ponline:
...
Program paljenja gorionika je
-uzme inicialnu dozu
-upali grejac za 4 minute,
-Doprema goriva: pusta se ventilator i dozira se pelet svakih 60 sek.
-Kad se primeti plamen, stabilizira se plamen 1 minut , I predje na radnoj fazi.

...
Na drugi pokusaj danas, ali samo kad se kotao dobro zagrejao, ugasio sam ga jos jednom , da bih ga opet upalio da vidim problem.
Posto je kotao bio vruc, izgleda da se upalio za 5-6 minuta ( sto znaci da je uzeo samo 5-6 doza u fazi dopreme goriva), ali mislim da time je pomagao cinjenica de je temperatura na kotao bila topla, pa se plamen lakse stvorio za 5-6 minuta, a i nije dimio uopste.
....


U procesu potpale uzme pelet samo jednom, pa uključi grejač na recimo 4 minuta (kod mene je podešeno na 5 ili 6) i za to vreme ne dotura nove količine peleta, sve dok ne počne da duva ventilator. Tada bi grejač već trebalo da je isključen i čeka se pojava plamena. Po pojavi plamena sledi stabilizacija plamena od 1 minut i tek onda kreću redovni ciklusi. Možda u međuvremenu uzme pelet još jednom .

Citat:
ponline:
...
Dali moze da se osteti gorionik ako se opet desi eksplozija? a bila je dosta jaka eksplozia video sam i plamen da izadje na obrnutom smeru iz ventilatora.


Mislim da su eksplozije štetne generalno (osim kod SUS motora). Takođe mislim da je možda kotao ili dimnjak zapušen. Možeš probati gorionik negde van kotla na otvorenom.

Kod mene se dešavalo da u kotlu nešto "brpće", tj čuje se kao: "brp, brp, brp" i obično je to bio znak da mora da se detaljno očisti kotao i dimovodne cevi.
Kod ovog gorionika može da se desi i to da ukoliko gorionik ima pad prema napolje (što je negde i logično, jer je napolje i teži deo konstrukcije) male količine pepela, tj. šljakice ili peska u mom slučaju, propadajući kroz rešetku dospeju u onaj deo plamene cevi, bliže otvoru od ventilatora, koji ne može baš lako da se očisti. Ja povremeno izvučem gorionik, okrenem plamenu cev na dole i blago je kucnem o beton ne bi li izašla nagomilana prljavština.

[Ovu poruku je menjao MiskoNo1 dana 27.11.2012. u 08:49 GMT+1]
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2012. u 17:20 - pre 138 meseci
Ljudi jel moze pomoc ,grejem 150 kvadrata na 2 sprata centrometalovom peci i na gornjem spratu imam termostat koji sam stavio na 23 ,e sad kod mene je extra dobro al u prizemlju je ghladnije ,pa kako da resim da i dole bude 23 ,stavio sam termostat gore jer mi je bilo logicnije da je prizemlje toplije od sprata pa ce dole da bude i toplije ali za sad nije.....sta da radim ???
 
0

SJURJEVI1
kućni majstor- elektro instalater
jadranka do o
mali lošinj

Član broj: 308693
Poruke: 5
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2012. u 17:48 - pre 138 meseci
dali vam se stubište nalazi u kući iki je izvana, ako je u kući dali je otvoreno ili zatvoreno
logično ako je otvoreno da će topli zrak ići na kat i zbog toga je toplije na katu ,ima i za takve stvari rješenja sa dva m. ventila i dva termostata svaki za svoju etažu,
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2012. u 08:28 - pre 138 meseci
Pravio sam "presek stanja" i zaključio da mi je do sada otišlo oko 46 džakova za 42 dana koliko se grejem na pelet ove sezone, tj. jeseni. U proseku to je negde oko 1,1 džak na dan iliti 16,5 kg/dan. Ja sam u sred Banata odnosno u Zrenjaninu i grejem oko 135m2. Ajde da kažem i dnevni prosek po m2 - 0,122kg. Podešena temperatura na termostatu 22*C od 5:30-22:30.
Pozdrav svima (ako vas ima - nešto ste mi se uspavali, danima već niko ni reč) i kako kod vas izgleda jesenja potrošnja?
 
0

sukabb
Vladimir jovanovic
muzicar
B.basta,srbija

Član broj: 229898
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2012. u 09:06 - pre 138 meseci
Presek stanja kod mene je sledeci:Za 42 dana,tj od 22.10 od kad smatram da sam poceo da grejem potroseno 590 kg peleta.Grejem oko 160 kv,temperatura u kuci 22 stepena.Podesen je da radi od o5-10h i od 17 -23h.U periodu kad ne radi nisam imao potrebe da dogrevam jer temperatura nikad nije pala ispod 20,50 stepeni
 
0

bojanjov
eps

Član broj: 233405
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2012. u 14:39 - pre 138 meseci
Krenite od danas da računate, a ne od oktobra kad je bilo i preko 20 stepeni C

Ja potrošim kad upalim uveče u 16h pa do 22h 1ipo do 2 dzaka ;)
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703570 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.