Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7709789 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.12.2012. u 16:00 - pre 138 meseci
Ljudi koliko puta se vama na dan upali pec da greje?Meni za sad 3 puta (da se i pumpa ukljucila ,a ovako da dogreva vodu ne znam sigurno jos koji put ) ukljucila se od 8-10 ,pa do 12-3 i evo sad se ukljucila u 17 ? meni se ciit da je mnogo a smanjio sam snagu na P4-25kw .... izvinjavam se ako sam malo dosadan al imam cim da cu potositi pelet pre nego sto zima zavrsi svoje
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.12.2012. u 16:03 - pre 138 meseci
Sve što više čitam, sve više sam zbunjen i ne mogu da prokljuvim jednu stvar: Dali ovi "kupovni" gorionici ( u opciji održavanja plamena), po postignutoj temperaturi vode i pri gašenju, smanjuju vrijeme izduvavanja (što bi po meni bilo logično) da bi ostalo što više žara na rešetci? Ja sam sa ovim mojim "domaćim" eksperimentisao i ako poslije gašenja ventilator radi do 30 sekundi, i nakon pola sata pauze, starta bez grijača i svaki put foto ćelija uhvati plamen i ako ima samo 25 sekundi za to. Svi koji imaju kotlove sa malom količinom vode, imaju gorionik sa tom opcijom a ne koriste je, mislim da griješe i bacaju pelet bez potrebe. Ja kad koristim gorionik imam samo jednu potpalu grijačem a za ostale uvijek ima žara. Moja podmornica ovako izgleda:









A ovdje je uzdizanje od malih nogu



http://www.forum.hr/showthread.php?t=706295&page=12
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.12.2012. u 18:10 - pre 138 meseci
DM Samo jedno objasnjenje molim.

Na ovoj drugoj slici .Vidi se dimovodna cev ustekana iz donjeg kotla u onu od gornjeg kotla ,pa direktno u dimnjak.
Za mene mnogo vazno.Jer mislim da bez ventilatora ono ne moze da radi.U mom projektu sam zamislio da magnet drzi klapnu dok je hladniji dim i kad bi nestalo struje.A ostalo kroz ekonomicer.
A sve ostalo da ide u S na dole pod pomognuto ventilatorom koi ne narusava promaju kotla 15 Pa.Imam cim da izmjerim.

E sad nerazumijem kako ti radi ono direktno u dimnjak a imas ekonomicer.I kad se ide kroz drugi izmjenjivac a kad ne.I dali to hoce da radi tako.Ja odavno imam ideju da smanjim temp koja se gubi kroz dimnjak.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.12.2012. u 18:25 - pre 138 meseci
zeljezara
Ovaj baypas koristim pri potpali iz hladnog stanja (kada je u ekonomajzeru hladna voda) jer teže povlači. Kada izađem na 65 stepeni klapnu prigušim za 1/3 i onda većina dimnih plinova ide kroz ekonomajzer jer je baypas fi 85. Ekonomajzer skida dimne plinove za 30-50 stepeni i kad baš dobro ložim suva drva u dimnjak ne ide više od 140 stepeni. Ako dimnjak bude ugrožen onda će baypas biti stalno otvoren ali ekonomajzer je opet opravdana investicija

 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.12.2012. u 21:33 - pre 138 meseci
Citat:
zmajdin:
No, probaću da izmerim šta se događa u stabilizaciji plmena, to će možda da bude neki reper. Do večeras javim rezultat.

Nažalost, ništa od toga do sledeće nedelje: banuli gosti iznenada, pa se sedelo do malopre, a ujutru putujem. Jbg, uradiću šta sam rekao kad se vratim.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

jedanalivredan
Ni.fox

Član broj: 307672
Poruke: 73



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.12.2012. u 00:10 - pre 138 meseci
Izmerio sam opet količinu koju transporter izbaci za 1min i to je 127 grama (prosek 5 merenja), probao sam i test sa vodom i sav pelet tone, i izmerio sam težinu 1dm3 tj. 1 litra i iznosi 585 grama peleta, inače trošim Forestov pelet koji je kao kvalitetniji, a valjda je vrlo sličan Boljevačkom tako su mi barem rekli jer imaju iste mašine za proizvodnju.
A sasvim je moguće da kod mene pužni transporter radi nešto sporije čemu u prilog ide i činjenica da mu posle čišćenja-pražnjenja treba bezmalo 15 minuta dok pelet ne počne da ispada sa vrha dok se u uputstvu navodi vreme od 5-10 minuta.
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.12.2012. u 13:27 - pre 138 meseci
Pozdrav svima na forumu.
Forestov pelet nikako nebih nazvao kvalitetnim. Prosle godine sam koristio isti a ove godine imao prilike da probam.
Ovaj sad koji sam imao prilike da probam (vraceno mi je 10 vreca), naravno da gori ali je prljav, tamne boje, ostavlja sljaku i daleko
od peleta koji sad koristim. Osim ako ti "jedanalivredan" nisi imao privilegiju da dobijes neki bolji kvalitet - mozda namenjen izvozu...
U odnosu na proslu godinu kod mene je u sistem dodat samo trokraki mesni ventil (u fazi sam nabavke automatike -Seltron, koju je Zmajdin vec postovao)
i tu imam malu dilemu ACC20 ili SCC 30, 40. i u vezi ovog sam otvoren za Vasa misljenja.
Posto je tek pocela prava zima sad moze da se prica o potrosnji i nastelovanosti sistema. I kod mene se potvrdjuju misljenja koja iznosi zmajdin, a ja sam ih ovde podelio s Vama prosle godine
kao proverena u radu a to je manja snaga i duzi rad gorionika = manja potrosnja.
To isto sam isprobavao ova 4-5 dana s mesnim ventilom na 50% otvorenosti i opet isti zakljucak.
2 dana rad na vecoj snazi i temperaturi gasenja 80C - potrosnja skoro 30 kg.
poslednja 3 dana rad na 16 kW s gasenjem na 70C - potrosnja 23 kg.
Naravno iste unutrasnje T, isti periodi standby rezima 50-60 min i u drugom (ekonomicnijem slucaju) rad gorionika 35-45 min s modulacijom na oko 7 kW.
Ponovno paljenje gorionika je namesteno na 50C i ukupno se od 08h-24h ukljuci 11puta s tim da prvi jutarnji rad traje 90-100 min.
Svi oni koji imaju izolovane kuce - neka probaju nize rezime, da izolacija odradi svoje i vrati im kroz ustedu na grejanju.
Ovo je bar moje iskustvo i zakljucak.
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.12.2012. u 14:02 - pre 138 meseci
Ljudi jel ima neko problema kao i ja ,nocu kad grejanje neradi(sigurno i danju kad pumpa ne radi ) nepovratni ventil mi pusta vodu i zagreva mi se prvi sprat i to ne malo da radijatori gore budu mlaki vec topli ,majstro je menjao pre neki dan neovratni ventil koji kod mene dolazi posle pumpe,stavio kao neki bolje sa oprugom ali nista nismo dobili jel ima neko mozda resenje za to,vidim da mi dosta se povecala potrosnja peleta nocu...mogu da gasim na prekidac pec (centrometalovu pec ) ali mislim da to niej resenje .....da mozda stavim nepovratni ventil i pre pumpe nemam pojma sad i lupam malo
 
0

Nikola1309
Lozac

Član broj: 304611
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.12.2012. u 16:26 - pre 138 meseci
Pozdrav svima, interesuje me gde mogu da nabavim patron grejac, fi 15mm, duzine oko 130mm i snage 400w. Naime imam CM set od 35kw, ali mi je grejac vec pregoreo, inace je grejac keramicki. Posto se grejem na kostice od visnje mislim da bi patron grejac bio izdrzljiviji o keramickog. Hvala unapred na odgovoru.
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.12.2012. u 21:23 - pre 138 meseci
Marko,kako si resio turbulatore i izolaciju kotla za ovu zimu posto si rekao da ces uraditi bolje nego prosle?
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

sukabb
Vladimir jovanovic
muzicar
B.basta,srbija

Član broj: 229898
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.12.2012. u 18:58 - pre 138 meseci
Interesuje me jedna stvar,da li je pametnije da uopste ne gasim gorionik,tj da ostavim da dogreva cim temperatura padne za 0,5 stepeni?Sinoc sam posao na spavanje ,temperatura u kuci je bila 22 stepena,ugasio sam ga i programirao da se ukljuci u 05 h.Snaga gorionika je bila na 3.Upalio je jutros ,temperatura u kuci je bila 19,75 stepeni,do 10 sati jutros nije mogao da postigne 22 stepena i da ugasi.ja sam povecao snagu na 4 i okrenuo cetvorokraki ventil do kraja prema radijatorima.Ne mogu da shvatim sta se desilo.Interesuju me vasa iskustva u ovih par dana .Pozdrav
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.12.2012. u 04:50 - pre 138 meseci
Uh!Ja sam juče nešto gadno zaj.... igrajući se sa parametrima za podešavane rada kotla.(Oni koji prate ovu temu znaju da imam kotao BT 50 KW i grejnu površinu cca 250 kvm ali sada grejem 150kvm,prizemlje isključeno).Nameravao sam da podešavam intervale dozatora peleta i pauze i desilo se sledeće:
Podesio sam vreme rada puža - 3 skunde,vreme pauze 20 sekundi,što mi se učinilo malo previše pauze ali kad sam pokušao da vratim na nekih 12 sekundi,kako sam prethodno nameravao,on mi to više NE DOZVOLJAVA!!!Jednostavno mi "napiše" END i kotao krene da radi,tako da je ostalo 3"-20".Meni to sada radi odlično, ali me brine šta da učinim kad se pojavi potreba da grejem i prizemlje?Dali se nekada neko susretao sa sličnim problemom, (Zmajdine,npr.Vi)?

Sukabb_Ako ti nešto znači moje mišljenje,ja mislim da je bolje da ga ne isključuješ kad je veliki minus napolju a kada je onako,lagani plus onda je svakako bolje napraviti pauzu preko noći jer temparatura neće drastično pasti,što sve,naravno,zavisi od izolacije objekta,to ćeš ipak morati "vežbati" dok ne "utvrdiš gradivo",Kod mene se gasi u 23,sada,dok ovo kuckam,još se nije uključio,temperatura napolju je -7,kod mene u kući 19,8,zver se budi za 40 min.i oko 8 će ovde biti,nadam se, 22. a meni tada i treba 22,pre toga mi ne treba.

 
0

bjanka21
samostalni profesionalac
licna

Član broj: 309734
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.12.2012. u 09:14 - pre 138 meseci
Pozdrav svim forumašima,pratim vas poslednjih godinu dana,od kada smo uopste poceli da razmisljamo o uvođenju centalnog grejanja,te smo se,prema nekim opštim preporukama i iskustvima,odlučili za grejanje na pelet.Grejanje nam je uvodio jedan prijatelj,pa smo po njegovoj preporuci uzimali sve komponente sistema.Koristimo peć Termomont Šimanovci TKU3 35kW,sa njihovim spremnikom za pelet od 130kg,i gorionikom Termec za peci od 10 do 50 kW.
Kuća je površine oko 140 m2 stambenog prostora,znači ne računam debljinu zidova,plafoni su spusteni regipsom,komplet PVC stolarija,spolja na fasadi je stiropor 5 cm,finalna fasada jošnije urađena,ali bez obzira na to,spavaću sobu sam i po najnižim temperaturama mogla da zagrejem sa dve štangle na kvarcnoj peći,u vrlo kratkom roku.
Peć i gorionik su postavljeni pre par dana,tačnije 07.12.i za 43 sata rada sam potrošila 180 kg,pri temperaturi vode kotla od 60 stepeni,zatim sam temp smanjila da na 40 stepeni,da vidim koliko trosi,potrosio je 35 kg za 7 sati,zatim sam zvala servisera,smanjila sve parametre koje mi je on diktirao u svim podesavanjima,priključila sobni termostat na pumpu,termostat podesila na program 1 ,koji ima od 6 do 23 ugodnu temperaturu,koju sam postavila na 21 stepen,a ekonomicnu na 18 stepeni.U tom kombinovanom periodu,za 12 h je potrošeno 35 kg peleta.
Znam da majstor pri postavci,nije znao gde da pozicionira sondu za dimne gasove,pa sam u dilemi da li je i ona na pravom mestu i kakve su vrednosti koje ona očitava.
Imala bih par pitanja i zaista vas molim za pomoć,jer ako se ovako nastavi,moj pelet ode za mesec dana,kupila sam po preporuci 3 palete,znači 3150 kg.
Dok nisam zvala servisera i menjala parametre,gorionik uopšte nije ulazio u modulaciju,tako da pretpostavljam da grešaka ima milion u postavci.
Mislim da miš ventil nije ni ugradjen,da li on utiče na smanjenje potrošnje?
Kako da proverim koji su parametri koje očitava dimna sonda?
Koliko sam shvatila,peć će raditi najekonomičnijim učinkom ako stalno radi,kako da podesim termostat,koliko dnevno treba da imam rada na ugodnoj temperaturi?
Imam pitanja još milion,a svaka pomoć mi je više nego potrebna...
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.19.108.0

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.12.2012. u 11:21 - pre 138 meseci
76 džakova (1140 kg) "Bioenergy-point" peleta potrošeno je za 62 dana grejanja (od 10-tog oktobra do 10-tog decembra) prizemne kuće od 110 kvadrata sa bavalit fasadom 5 cm,stiroporom 10 cm na tavanu i u većem delu kuće PVC stolarijom.
To je u proseku 18,38 kg/dan!
Četvorokraki mešni ventil je ručno postavljen na 1/2 a temperatura u kući je 22-23 *C a noću je zadata 19*C!
Za sledeću sezonu je planirana "dogradnja" pogona za mešni ventil i ako Bog da,jednog akumulatora toplote od 800 litara!
Nadam se da će ta investicija,ako ne da smanji potrošnju,bar da produži satnicu još boljeg grejanja nego što je sada!?
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.12.2012. u 11:29 - pre 138 meseci
Citat:
sukabb:
Interesuje me jedna stvar,da li je pametnije da uopste ne gasim gorionik,tj da ostavim da dogreva cim temperatura padne za 0,5 stepeni?Sinoc sam posao na spavanje ,temperatura u kuci je bila 22 stepena,ugasio sam ga i programirao da se ukljuci u 05 h.Snaga gorionika je bila na 3.Upalio je jutros ,temperatura u kuci je bila 19,75 stepeni,do 10 sati jutros nije mogao da postigne 22 stepena i da ugasi.ja sam povecao snagu na 4 i okrenuo cetvorokraki ventil do kraja prema radijatorima.Ne mogu da shvatim sta se desilo.Interesuju me vasa iskustva u ovih par dana .Pozdrav

Na ovakvim minusima, izgleda bolje dogrevanje i nocu.
Ja ne koristim sobni termostat nego termo glave podesene od 22-24 i ne znam koje su mi stvarne T, ali sam od prosle zime navikao da sam po ceo dan
na majci i to ti je - nije pametno s aspekta ustede ali s aspekta testiranja grejanja najpouzdaniji termostat je ljudsko telo. Naravno da je to subjektivna
"velicina" kao sto je 22C nekome dovoljno a nekome malo...
Ono sto sam u ova 2 dana primetio na oko -10, je prvi dan bez nocnog rada potrosnja bila 30 kg kotao postize zadate T i gasi se normalno ali sam osecaj u kuci do 12 h
je bio kao da je hladnije i ako termo glave zatvore na zadatim T. Nocas ukljucena dva termina dogrevanja na po 45 min u 2h i u 4 h, pocetak rada u 7.00h i jutros vec druga prica
i osecaj, a potrosnju cu znati veceras pa javljam da uporedimo razliku. Taj nocni rad je kod mene 4,8-5kg vise peleta ali bi to trebalo da smanji dnevnu potrosnju, pa cemo videti.
 
0

marko67
gradjevina,preduzetnistvo
Leskovac

Član broj: 295350
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.12.2012. u 12:03 - pre 138 meseci
Citat:
nnikki:
Marko,kako si resio turbulatore i izolaciju kotla za ovu zimu posto si rekao da ces uraditi bolje nego prosle?

Pozdrav,
Nisam stigao da to uradim, samo da ti pojasnim...
Turbulatori za nas kotao ne mogu nesto bitno bolje da se urade, izolaciju sam vec dobro uradio - vec pisano.
Ono sto sam hteo da dodam je izolacija ispod gornjeg poklopca, nekom vrstom "sendvica" tvrdo presovane vune i dva lima od 2mm
debljine 2-2,5cm toliko moze da stane i slican turbulator za prvu komoru ali je taj prostor prilicno veliki pa mi se nijedna ideja
koju sam imao nije svidjala i ostade tako. Inace bi ovaj deo ispod poklopca sigurno bilo dobro resenje jer kod Boscha taj poklopac
nije dobro izolovan. Jedine izmene koje sam uradio su, mali tegic od 5gr. na klapni tako da sad nema prirodne promaje a ne smeta radu ventilatora i
jedna kao resetka na otvoru ventilatora kojom sam smanjio kolicinu vazduha koju vent ubacije. Posto koristim manje snage gorionika a ECOM ima malo
jaci ventilator -po mom misljenju- sad imam bolju mogucnost regulacije vazduha.
Sto se tice ovih izmena na gorioniku, potvrdjeno je da su pocetne jutarnje T vece za 4-5C + mesni ventil jos par stepeni
tako da sam prosle godine imao uvek jutarnje T 21-22C a sad do prosle nedelje 27-28C (na ovim minusima nisam proveravao).
Nije nesto ali cisto da se kaze, jer mislim da nije zanemarljivo da ti 180 dana startuje grejanje sa 5-6C vise.
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.12.2012. u 15:04 - pre 138 meseci
Pozdrav svima.
Pratim ovu temu manje vise od samog njenog nastanka, tacnije od sredine 2010 godine, i da, vi ste krivi sto se ove godine grejem na pelet.
Bilo je mnogo nedoumica, mastanja i briga s moje strane pogotovo u izboru proizvodjaca gorionika, kotla, peleta, i mogu vam reci da mi niste preterano pomogli. Iskreno jos ne mogu da dokucim koji je gorionik, kotao, trenutno najbolji na nasem trzistu, ali nema ni veze jer sam tu brigu prebrinuo.
Mozda sam pogresio, ali moja odluka je pala na Centrometal Eko-CK-P 35 sa pelet setom CPPL 35. Izbor peleta je pao na SwissEcoPellet RS.

Trenutno grejem svega 150 m2 u 3 etaze, bez ikakve izolacije (standardna gradnja za `70-e godine), sva stolarija je PVC. Znam da je kotao predimenzionisan za ovu kvadraturu, ali plan je da se od sledece sezone greje jos jedna etaza, garaza i stepeniste sto ce dici kvadraturu za grejanje na 300 m2. Takodje neki plan je i da se sledece godine uradi izolacija, a mozda i da se od stare cisterne za naftu 3500l napravi akumulator toplote, ali o tom potom.
U kotlu su postavljeni turbulatori, postavljen je cetvorokraki mesni ventil a na donje dve etaze na svim radijatorima su postavljene termo glave. Radijatori na najvisljoj etazi nemaju termo glave. Rad pumpe se regulise digitalnim sobnim termostatom postavljenim u najvisljoj etazi, sto posredno regulise i rad samog gorionika. Postavke gorionika su na fabrickim vrednostima i na snazi P-6 to jest 35kw.

Grejanje mi je aktivno 50 dana i za to vreme sam potrosio 1350kg peleta, sto prosecno dodje 27kg dnevno. Od toga poslednjih 10 dana je potrosnja znatno veca, oko 42kg dnevno sto je i razumljivo zbog spoljnje temperature. Zbog mog neiskustva ne znam da li je to mnogo, malo ili taman kako treba, ali za sada sam prezadovoljan bez obzira na potrosnju.

Nadam se da je ovo dovoljno za upoznavanje.

A sada uoceni problem. Od pocetka grejne sezone u pepeljari sam primetio tragove gorenja peleta koji je gorionik izduvao i nesto razmisljam da ako bi se to izbeglo potrosnja bi bila manja. Za sada ne shvatam da li je izduvavanje nesagorelog peleta posledica velicine peleta ili cestog paljenja i gasenja gorionika zbog njegove predimenzionisanosti. Inace pelet koji trosim je prilicno sitan, od 5-15mm. Ako se neko bavio ozbiljnije podesavanjem gorionika cppl 35 bilo bi lepo da malo detaljnije objasni zakonitosti, ako ih uopste ima. Takodje ako neko ima ideju kako da poboljsam efikasnost grejanja a smanjim potrosnju bio bi veoma zahvalan.

Au, al sam se raspisao obecavam necu vise biti ovako opsiran.
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

Nele1908
Koceljeva

Član broj: 303836
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.12.2012. u 10:13 - pre 138 meseci
I ja sam nov na forumu ali ga pratim dugo,na pelet se isto tako grejem od ove god. i grejem dve kuce zajedno od prilike 175kv isto sa centrometalom EKO-CK-P 30kw i gorionikom od 35kw.Koristim isti pelet iz Koviljace,obadve kuce su izolovane 5cm stiropor i alu stolarija mada plocu nisam izolovao i koristim snagu P-3,od prilike trosim 30kg na 24sata,mesni ventil je malo ispod pola tako da voda prema radijatorima ima 55 C radijatori su 51 C.Na P-3 sam samo povecao vreme stajanja puza na 10sek i ventilator na 1390rpm,radi lepo i na ovom minusu,T vode u kotlu je77 C mada nisam bas zadovoljan peletom,ima lepo pepela ali se lepo pali bez problema,probaj te tako pa javite.Naravno imam sobni termostat ali samo u jednoj kuci,mada posto sistem ima dve pumpe mogu se postaviti dva sobna termostata posebno za dve kuce.

[Ovu poruku je menjao Nele1908 dana 12.12.2012. u 11:25 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Nele1908 dana 12.12.2012. u 11:27 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Nele1908 dana 12.12.2012. u 13:11 GMT+1]
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.12.2012. u 11:17 - pre 138 meseci
Citat:
Staznaja:
Pozdrav svima.
Pratim ovu temu manje vise od samog njenog nastanka, tacnije od sredine 2010 godine, i da, vi ste krivi sto se ove godine grejem na pelet.
Bilo je mnogo nedoumica, mastanja i briga s moje strane pogotovo u izboru proizvodjaca gorionika, kotla, peleta, i mogu vam reci da mi niste preterano pomogli. Iskreno jos ne mogu da dokucim koji je gorionik, kotao, trenutno najbolji na nasem trzistu, ali nema ni veze jer sam tu brigu prebrinuo.
Mozda sam pogresio, ali moja odluka je pala na Centrometal Eko-CK-P 35 sa pelet setom CPPL 35. Izbor peleta je pao na SwissEcoPellet RS.

Trenutno grejem svega 150 m2 u 3 etaze, bez ikakve izolacije (standardna gradnja za `70-e godine), sva stolarija je PVC. Znam da je kotao predimenzionisan za ovu kvadraturu, ali plan je da se od sledece sezone greje jos jedna etaza, garaza i stepeniste sto ce dici kvadraturu za grejanje na 300 m2. Takodje neki plan je i da se sledece godine uradi izolacija, a mozda i da se od stare cisterne za naftu 3500l napravi akumulator toplote, ali o tom potom.
U kotlu su postavljeni turbulatori, postavljen je cetvorokraki mesni ventil a na donje dve etaze na svim radijatorima su postavljene termo glave. Radijatori na najvisljoj etazi nemaju termo glave. Rad pumpe se regulise digitalnim sobnim termostatom postavljenim u najvisljoj etazi, sto posredno regulise i rad samog gorionika. Postavke gorionika su na fabrickim vrednostima i na snazi P-6 to jest 35kw.

Grejanje mi je aktivno 50 dana i za to vreme sam potrosio 1350kg peleta, sto prosecno dodje 27kg dnevno. Od toga poslednjih 10 dana je potrosnja znatno veca, oko 42kg dnevno sto je i razumljivo zbog spoljnje temperature. Zbog mog neiskustva ne znam da li je to mnogo, malo ili taman kako treba, ali za sada sam prezadovoljan bez obzira na potrosnju.

Nadam se da je ovo dovoljno za upoznavanje.

A sada uoceni problem. Od pocetka grejne sezone u pepeljari sam primetio tragove gorenja peleta koji je gorionik izduvao i nesto razmisljam da ako bi se to izbeglo potrosnja bi bila manja. Za sada ne shvatam da li je izduvavanje nesagorelog peleta posledica velicine peleta ili cestog paljenja i gasenja gorionika zbog njegove predimenzionisanosti. Inace pelet koji trosim je prilicno sitan, od 5-15mm. Ako se neko bavio ozbiljnije podesavanjem gorionika cppl 35 bilo bi lepo da malo detaljnije objasni zakonitosti, ako ih uopste ima. Takodje ako neko ima ideju kako da poboljsam efikasnost grejanja a smanjim potrosnju bio bi veoma zahvalan.

Au, al sam se raspisao obecavam necu vise biti ovako opsiran.


@Nele1908
I ja koristim kao i vas dvojica istu pec i isti pelet i grejem kucu na sprat ,al imam problem sa gravitaciom koji nikako ne mogu da resim ,posto imam sobni termostat nocu ne gasim pec(pretpostavljam kao i vi ) i nocu kada se centrometalova pec pali da dogreva vodu ,a pumpa je ugasena meni se zagrevaju radijatori na prvom spratu a prizemlje ne(ne bi trebali uopste da se zagrevaju ) i nemam resenje za to ,majstro je bio mislio da je nepovratni ventil pokvaren promeni ali nije to toga....da li imate slicnih problema i kako je kod vas postavljen nepovratni ventil(pretpostavljam da ga imate ) meni ide prvo mesni ventil pa pumpa pa nepovratni ventil???

Jel cuo neko nesto o gravitaonoj kocnici?Jel moze ona da se ugradi za ovaj sistem grejanja?
 
0

Nele1908
Koceljeva

Član broj: 303836
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.12.2012. u 14:27 - pre 138 meseci
Ja imam dve pumpe,jedna kuca mi je prizemna a jedna na sprat,tu na sprat grejem gravitacijom kada nije veliki minus,ali da bih tako grejao moram pumpu samo da iskljucim sa regulacije da zatvorim ventile isred i iza pumpe i onda ide gravitacijom ako to ne uradim negreje mi sprat.Sada sam slikao,skinite pa okrenite sliku.



[Ovu poruku je menjao Nele1908 dana 12.12.2012. u 15:55 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Nele1908 dana 12.12.2012. u 15:56 GMT+1][/

[Ovu poruku je menjao Nele1908 dana 12.12.2012. u 16:06 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7709789 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.