Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704234 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Šturi
Nikšić Crna Gora

Član broj: 309435
Poruke: 6
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.12.2012. u 22:25 - pre 138 meseci
Citat:
jedanalivredan:
Ja imam centrometalov set od 35 kw i toliki kotao, koristim ga mesec dana i potrošio sam već 1 paletu forestovog peleta. Od parametara sam smanjio brzine ventilatora za 30-60 obrtaja kako gde jer su mnogo letele iskre na fabričkim podešavanjima, takođe sam podesio tajmer na gorioniku (prog 5) tako da kotao radi od 6-10, 14-17:30 i 20:30-23;:59 čime mi se potrošnja smanjila sa 3 na 2 džaka dnevno, inače mi je trenutno zbog toplog vremena podešena snaga na 3 ili 4 (20-25kw) a temperatura vode na 70C. Inače grejem oko 150m2 solidno izolovane kuće a na svim radijatorima imam termo glave koje su na 23-25C i na kotlu je 4kraki mešni ventil koji je na 7.




Društvo pozdrav za sve. Prošlu grejnu sezonu (2011 - 2012) sam opremio svoje domaćinstvo jednim Centrometalovim setom (30kw) i od tada pokušavam da optimizujem svoju investiciju. Naravno nijesam očekivao da mi ovo grijanje bude jeftinije od onoga koje sam imao kada sam kao energent koristio drva ali mislim da imam dosta prostora da smanjeim troškove. Naime živim u kući za koju se ne može reći da ima iole dobru izolaciju. Znate ono: roditeljska kuća sagrađena prije pedesetak godina, kameni zidovi, nema izolacije, nema ploču imam tzv. šturu, drvena stolarija, čini mi se sasvim dovoljno gubitaka... Kuća ima 65m2 i ako me pitate zašto tolika snaga kotla odgovor je zato što sam mislio da ću već ove a sada se nadam naredne godine, povećati grejnu površinu sa još nekih stotinak kvadrata gradeći sprat. Naravno tada ću pokušati i da smanjim gubitke koje sada imam tako što ću uraditi propisnu izolaciju no do tada želim da naučim nešto i smatram da mi ovaj forum tu može mnogo pomoći.
Nadovezao sam se mejl "jednog ali vrednog" zato što prepoznajem "brata po centrometalu" no siguran sam da i od drugih mogu naučiti štošta.

Elem...prošle godine sam krenuo da grijem 8. oktobra a nestalo mi je peleta 18. marta. Imao sam na raspolaganju 5790kg. Vodio sam neku tabelu jer sam novu u ovome pa nijesam ni znao baš u šta ulazim i šta mogu očekivati pa sam računao da je dobro sve zapisati. Nakon ovoga sam odlučio da potrošim nekih 3-4 m drva koja su mi ostala od protekle godine tako da sam prošlu grejnu sezonu završio, a ovu počeo, grijući se drvima. Sada sam mišljenja da se ne bih više vraćao na njih obzirom da je bilo i previše katrana, pepepla i muke.
Juče je krenula nova sezona grijanja peletom u kojoj moram pokušati da dovedem ovu, po meni, veliku potrošnju, na zadovoljavajući nivo.
Kupio sam 6 paleta (6480kg) i obzirom da sada imam nekih 5 mjeseci da se grijem nadam se da ću izgurati. Prošle godine mi je prosjek bio 2.329 dzakova po danu. Da kažem i to da sam prošle godine imao pelet Zelena drina a ove godine sam kupio Bio energy point Boljevac. Postavka sistema je fabrička i to je ono što ne bih dirao dok ne čujem vaše mišljenje. Čuj mene ne bih dirao...naravno da ne bih kada skoro ništa i ne razumijem pa i neman baš nekih opcija...
U kući imam termoglave na radijatorima i pored njih grijem i bojler u kupatilu.
Toliko za prvi put a vjerujem da ću imati potrebe da odgovorim na još vaših pitanja vezano za trenutne postavke kotla kako bih onda bio u prilici da pokušam sa vašim savjetima. U perspektivi sam zainteresovan i za solarni panel za ljeto i akumulator toplote i za ovu priču korišćenja koštica kao energenta (bar dotle dok se ne dosjete da i njihovu cijenu dignu u nebo) no da krenemo na ovaj dugački put sa prvim korakom.
U CG po mojim saznanjima još niko ne proizvodi pelet, iako ima nekih najava koje doduše dosta dugo ostaju "najave" pa ne znam koliko su baš ozbiljne. Cijena peleta ove i prošle godine se kretala nekih par evra manje od 200€ (franko kuća).
Eto ja se ispričah a vi sada komentarišite (možda neko misli da nije velika potrošnja ko zna), pitajte i pomažite...
Pozdrav
 
0

nesa.nesa
radim

Član broj: 210735
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.12.2012. u 14:28 - pre 138 meseci
pozdrav
matricu i rolere za peletirku sam napravio,sad imam problem sa izradom osovine na koju dolazi matrica,matrica ce da pude pokretna a osovina sa rolerima fiksna,kakvi lezajevi idu na ososvnu koja pokrece matricu,dali 2 kom valjkasto konusni ili 2 kom. aksijalni ili neka kombimacija...
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
91.191.12.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.12.2012. u 20:54 - pre 138 meseci
neso
ako ti prostor dozvoljava, onda je najbolje 2 konusno valjkasta. Ne znam kako si uradio i šta si koristio za rolere ali obrati pažnju na sledeće: Koristi ležaje i tovatnu mast za više temperature (i do 150 stepeni) ležaje MAKSIMALNO zaštiti od kondeza i mikro prašine,(dihtung od azbestne šnjure) dekla na rolerima zavrnuti sa minimum 4 šrafa po deklu i šrafove obezbjediti od samoodvrtanja. Nadam se da smo ovdje zaradili da vidimo to što je do sada urađeno. Pozdrav i sretno
 
0

nesa.nesa
radim

Član broj: 210735
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.12.2012. u 06:43 - pre 138 meseci
ok,nego mislio sam da konusno valjkasti ne moze da trpi toliko aksijalno opterecenje,stavicu malo deblju osovinu sa dva lezaja...
bice slike radova nisam fotko jos
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.12.2012. u 11:22 - pre 138 meseci
Predmet 1: Rešetka na Elmec B-Max
Predmet 2: Visoka temperatura vazduha u kotlu

Kad je stavim kako treba (sve upasuje da ne može da mrda) neće da upali
Kad je samo ubacim, bez da gađam one dve rupe, pali k'o mina

Šta sad da mu radim? :|

Druga stvar, zadnjih par dana gorionik mi vrlo brzo ulazi u max temperaturu (preko 250 C temperatura vazduha) i izgleda da se po tom automatski prebacuje na parametre za P1 a na displeju piše "Gorionik ušao u max potrošnju). Ne znam da li uopšte smem da ga puštam da radi na tako visokoj temperaturi.

Možda su ova dva problema povezana??

Pomagajte, drugovi!
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.12.2012. u 21:38 - pre 138 meseci
Ljudi moji pomagajte ko Boga vas molim :(,ovako centrometalov kotao grejem kucu od 15o kvadrata u kuci imam termostat i sad nocu su mi na spratu mlaki radijatori ,sto ne bi trebalo jer je nocu u kuci 22 a nocni mod je namesten da se pali na 19 ,e sad to mi dosta povecama potrosnju peleta jer centromelav kotao funkcionise tako sto uvek ima vrelu vodu koju je spreman da pusti u sistem kada termostan zada komandu ,e sad majstor je bio i zameni onaj ventil odmah posle pumpe ,mislili smo da je to problem da ventil ne valja al izgleda da nije to....nadam se da sam uspeo da objasnim moj problem jel zna mozda neko sta me ovo zaj*b*va ?hvala unapred svima na pomoci....

P.S Hteo bih samo da dodam da us mi nocu topli samo prvi radijatori na prvom spratu ostali hladni kao sto bi i trebali da budu.....HVALA UNAPRED JOS JEDNOM SVIMA NA POMOCI

[Ovu poruku je menjao shando90 dana 06.12.2012. u 00:46 GMT+1]
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.12.2012. u 16:41 - pre 138 meseci
Po svemu sudeći reč je o prirodnoj cirkulaciji. Tu pomoći nema bez automatike, mada to malo cirkulacije i ne pravi bog-zna-kakvu štetu u snislu potrošnje peleta, jer bez vatre potrošnje nema.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Šturi
Nikšić Crna Gora

Član broj: 309435
Poruke: 6
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.12.2012. u 23:30 - pre 138 meseci
Citat:
Šturi:
Citat:
jedanalivredan:
Ja imam centrometalov set od 35 kw i toliki kotao, koristim ga mesec dana i potrošio sam već 1 paletu forestovog peleta. Od parametara sam smanjio brzine ventilatora za 30-60 obrtaja kako gde jer su mnogo letele iskre na fabričkim podešavanjima, takođe sam podesio tajmer na gorioniku (prog 5) tako da kotao radi od 6-10, 14-17:30 i 20:30-23;:59 čime mi se potrošnja smanjila sa 3 na 2 džaka dnevno, inače mi je trenutno zbog toplog vremena podešena snaga na 3 ili 4 (20-25kw) a temperatura vode na 70C. Inače grejem oko 150m2 solidno izolovane kuće a na svim radijatorima imam termo glave koje su na 23-25C i na kotlu je 4kraki mešni ventil koji je na 7.




Društvo pozdrav za sve. Prošlu grejnu sezonu (2011 - 2012) sam opremio svoje domaćinstvo jednim Centrometalovim setom (30kw) i od tada pokušavam da optimizujem svoju investiciju. Naravno nijesam očekivao da mi ovo grijanje bude jeftinije od onoga koje sam imao kada sam kao energent koristio drva ali mislim da imam dosta prostora da smanjeim troškove. Naime živim u kući za koju se ne može reći da ima iole dobru izolaciju. Znate ono: roditeljska kuća sagrađena prije pedesetak godina, kameni zidovi, nema izolacije, nema ploču imam tzv. šturu, drvena stolarija, čini mi se sasvim dovoljno gubitaka... Kuća ima 65m2 i ako me pitate zašto tolika snaga kotla odgovor je zato što sam mislio da ću već ove a sada se nadam naredne godine, povećati grejnu površinu sa još nekih stotinak kvadrata gradeći sprat. Naravno tada ću pokušati i da smanjim gubitke koje sada imam tako što ću uraditi propisnu izolaciju no do tada želim da naučim nešto i smatram da mi ovaj forum tu može mnogo pomoći.
Nadovezao sam se mejl "jednog ali vrednog" zato što prepoznajem "brata po centrometalu" no siguran sam da i od drugih mogu naučiti štošta.

Elem...prošle godine sam krenuo da grijem 8. oktobra a nestalo mi je peleta 18. marta. Imao sam na raspolaganju 5790kg. Vodio sam neku tabelu jer sam novu u ovome pa nijesam ni znao baš u šta ulazim i šta mogu očekivati pa sam računao da je dobro sve zapisati. Nakon ovoga sam odlučio da potrošim nekih 3-4 m drva koja su mi ostala od protekle godine tako da sam prošlu grejnu sezonu završio, a ovu počeo, grijući se drvima. Sada sam mišljenja da se ne bih više vraćao na njih obzirom da je bilo i previše katrana, pepepla i muke.
Juče je krenula nova sezona grijanja peletom u kojoj moram pokušati da dovedem ovu, po meni, veliku potrošnju, na zadovoljavajući nivo.
Kupio sam 6 paleta (6480kg) i obzirom da sada imam nekih 5 mjeseci da se grijem nadam se da ću izgurati. Prošle godine mi je prosjek bio 2.329 dzakova po danu. Da kažem i to da sam prošle godine imao pelet Zelena drina a ove godine sam kupio Bio energy point Boljevac. Postavka sistema je fabrička i to je ono što ne bih dirao dok ne čujem vaše mišljenje. Čuj mene ne bih dirao...naravno da ne bih kada skoro ništa i ne razumijem pa i neman baš nekih opcija...
U kući imam termoglave na radijatorima i pored njih grijem i bojler u kupatilu.
Toliko za prvi put a vjerujem da ću imati potrebe da odgovorim na još vaših pitanja vezano za trenutne postavke kotla kako bih onda bio u prilici da pokušam sa vašim savjetima. U perspektivi sam zainteresovan i za solarni panel za ljeto i akumulator toplote i za ovu priču korišćenja koštica kao energenta (bar dotle dok se ne dosjete da i njihovu cijenu dignu u nebo) no da krenemo na ovaj dugački put sa prvim korakom.
U CG po mojim saznanjima još niko ne proizvodi pelet, iako ima nekih najava koje doduše dosta dugo ostaju "najave" pa ne znam koliko su baš ozbiljne. Cijena peleta ove i prošle godine se kretala nekih par evra manje od 200€ (franko kuća).
Eto ja se ispričah a vi sada komentarišite (možda neko misli da nije velika potrošnja ko zna), pitajte i pomažite...
Pozdrav



Zorane, možete li mi vi reći svoje viđenje situacije koju sam opisao i šta bi Vi uradili da ste na mom mjestu?

Hvala unaprijed...
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.12.2012. u 00:53 - pre 138 meseci
Teško pitanje: apsolutno nikakvog iskustva nemam sa Centrometalovim gorionicima.

Ono što sa sigurnošću mogu da kažem je da vam je potrošnja prevelika, bar dvostruko veća, ako ne i više, od one koja koja bi se očekivala za tu kvadraturu, bez obzira što je ozolacija "nikakva", bez obzira na lošu drvenariju i na to što nemate betonsku ploču već "kara-tavan" (pretpostavljam da je to isto što i "štura"). Čim budete ugradili akumulator toplote (dovoljan bi bio i onaj najmanji od 500 litara), potrošnja će vam se (bar) prepoloviti.

Da bih mogao da kažem šta bih ja uradio da sam na vašem mestu (mada nisam niti mogu biti i zato sve što ubuduće budem napisao primite sa rezervom), potrebni su mi neki dodatni podaci: na kojoj snazi gorionik radi (Pr06), koja je zadana temperatura kotlovske vode (Pr01), da li imate u sistemu kakav mešni ventil, te da li imate PIN za ulaz u servisni meni. Ovo poslednje bi trebalo da piše negde u uputstvu koje ste dobili sa gorionikom. Kad/ako uđete u servisni meni, napišite postavke za svaku snagu ponaosob, mada za prostor koji grejete već najmanja snaga je "preko jego", pa da probamo nešto da uradimo.

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.12.2012. u 08:30 - pre 138 meseci
Druze i ja imam centrometalov kotao al to nisam dirao kako je serviser namstio,P1 je stavio 75 stepeni a P6 ne znam sta je stavio al sta mislis sta treba kolka snaga da bude ,kotao je od 30kw i jel da diram nesto :D
 
0

jedanalivredan
Ni.fox

Član broj: 307672
Poruke: 73



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.12.2012. u 10:49 - pre 138 meseci
Što se uputstva za centrometal tiče ima korisničkog za skinuti sa sajta proizvođača a što se tiče servisnog ono se dobija uz gorionik ali možete videti ovde parametre rada i podešavanja
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.12.2012. u 13:05 - pre 138 meseci
Ako se uzme da puž za jednu sekundu u gorionik ubaci približno/zaokruženo 2 grama peleta i ako se usvoji energetska moć peleta od 4,6 kW, računica veli da je raspon snage ovog gorionika od 6,6 (P1) do 30,9 kW (P6), što daje popriličan prostor za optimizaciju rada, odnosno racionalizovanje potrošnje. Najvažnnije za racionalnu potrošnju peleta za grejanje datog prostora je dužina rada gorionika "u cugu": snagu treba odabrati tako da se gorionik što manje pali/gasi. Dakle, prvo što bih učinio, smanjio bih snagu, pa bih pratio situciju: ako grejanje zadovoljava, a gorionik radi bez prekida - "bingo", ako ne "postizava", logično je da se snaga poveća.

Nisam siguran kojom se logikom vodio konsrtuktor ovog gorionika pa je predvideo za skoro svaku snagu približno isti broj obrtaja ventilatora. Teško mi je da razumem jer, prosto, za manje peleta potrebno je manje vazduha, manje vazduha podrazumeva manji broj obrtaja ventilatora i "taka nadalje", što bi rekla braća Bugari. Višak vazduha, naime, stvara gubitke i to vrlo ozbiljne. Sa druge strane, manjak vazduha je preduslov za nepotpuno sagorevanje, što će reći povećanu emisiju ugljen-monoksida, ali i gašenje/začepljivane gorionika.

Kako god, probao bih da na manjim snagama smanjim količinu vazduha koji se u komoru za izgaranje uduvava: da bi se to precizno uradilo potreban je analizator dima, ali može to i odokativno - plamen treba da bude od najviše žut do najmanje svetlo nrandžast, da ne bude "oštar" i da iz gorionika ne izleću iskrice, odnosno da ih izleće što manje. Da ih nema uopšte, teško da je moguće. Na jedno treba obratiti pažnju: iskrice će izletati uvek kad transporter ubacuje novu dozu i te iskrice se ne računaju: referentan je period izmeću dva "hranjenja".

Mešni ventil, u slučaju da ga imam, podesio bih tako da temperatura u radijatorskom krugu bude oko 40 stepeni, pa bih to tokom vremena korigovao na "gore" ili na "dole" u zavisnosti od dobijenog efekta.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.12.2012. u 20:54 - pre 138 meseci
Hvala druze pokusacu da cackam to sad za vikend jer nesto moram da menjam ,grejem kucu od 150 kvadrata ,moze se reci vrlo dobro izolovanu,pvc i aluminijum stolarija fasadna cigla zid debeo sigurno preko 20 cm i termostat sam stavio na prvi sprat na 23 i za juce ceo dan i danas ( i jednu noc za koju mislim da dosta trosi nocu) sam potrosio 4 dzaka peleta iz banje koviljace sto mislim da je mnogo ,no ne znam videcemo vreme ce pokazati ....hvala jos jednom na pomoci i nadam se pomoci ako nesto za vikend u podesavanju zapne :D
 
0

Šturi
Nikšić Crna Gora

Član broj: 309435
Poruke: 6
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.12.2012. u 21:44 - pre 138 meseci
Citat:
zmajdin:
Teško pitanje: apsolutno nikakvog iskustva nemam sa Centrometalovim gorionicima.

Ono što sa sigurnošću mogu da kažem je da vam je potrošnja prevelika, bar dvostruko veća, ako ne i više, od one koja koja bi se očekivala za tu kvadraturu, bez obzira što je ozolacija "nikakva", bez obzira na lošu drvenariju i na to što nemate betonsku ploču već "kara-tavan" (pretpostavljam da je to isto što i "štura"). Čim budete ugradili akumulator toplote (dovoljan bi bio i onaj najmanji od 500 litara), potrošnja će vam se (bar) prepoloviti.

Da bih mogao da kažem šta bih ja uradio da sam na vašem mestu (mada nisam niti mogu biti i zato sve što ubuduće budem napisao primite sa rezervom), potrebni su mi neki dodatni podaci: na kojoj snazi gorionik radi (Pr06), koja je zadana temperatura kotlovske vode (Pr01), da li imate u sistemu kakav mešni ventil, te da li imate PIN za ulaz u servisni meni. Ovo poslednje bi trebalo da piše negde u uputstvu koje ste dobili sa gorionikom. Kad/ako uđete u servisni meni, napišite postavke za svaku snagu ponaosob, mada za prostor koji grejete već najmanja snaga je "preko jego", pa da probamo nešto da uradimo.


Jeste štura i kara-tavan su isto.
Naravno da se razumijemo...ja pitam, vi mi kažete svoje mišljenja a ja na sopstvenu odgovornost preuzimam da isprobam nešto od toga i dajem povratnu informaciju kako bi možda nekom pomoglo da riješi svoj, sličan problem.
gorionik radi na P 3 i to je minimalna snaga koju mogu da izaberem. sa zadanom temperaturom se još uvije "igram" ali recimo 76 - 78 stepeni. Ovo za ventil ću morati da se raspitam kod majstora koji je ugradio jer iskreno, ne znam. Pin za ulaz u servisni meni imam. Što se ostalog tiče postavke su bile na fabričkom podešavanju. Večeras sam smanjio FP 26 sa 1380 na 1100 i FP 27 sa 1410 na 1150. To sam uradio da vidim da li ću tim potezom možda nešto uočiti kao značajnu promjenu u narednih pet šest dana iako mi je već sada iz vaše priče postalo jasno da tu ima nekoliko parametara koje treba postaviti i da to nije baš tako jednostavno.
Što se tiče Akumulatora toplote...ako sada već razmišljam o mogućih dodatnih stotinak kvadrata za grijanje kolika bi trebao biti njegov optimalni kapacitet 500 ili pak 750 ili 1000L? Ne bih da dođem u situaciju da uzmem premali a sdruge strane očigledno treba da pazim da opet nešto ne predimenzioniram kao trenutno kotao...
Za akumulator toplote već čitam tekstove i shvatam njegovu funkciju ali se pitam da li on služi samo kao akumulator ili može, u sito vrijeme, da ima funkciju i bojlera tople vode za domaćinstvo? Ovo shvatite kao moju želju da možda ubijem dvije muve u jednom udarcu.
Mešni ventil...i o njemu mogu razmisliti, u cilju optimizacije potrošnje, ali možete li jednom laiku reći čemu on u stvari služi? I ne bez značaja ako znate o kojoj sumi ovdje pričamo za te dvije stvari?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.12.2012. u 00:02 - pre 138 meseci
@Šturi

1. PDF na kraju ovog posta je dobro objašnjenje čemu služi četvorokraki ventil, da ne tupim ja. Ako se na njega doda elektro-pogon i neka automatika koja može da ne košta mnogo, ali može da bude i "udarac po uvetu" (najjeftinija varijanta, a dovoljno efikasna može da se vidi na http://www.seltron.eu/index.php?mod=products&prod_id=2188. Košta reda 130 evra, pa se još svemu tome priključi i akumulator toplote... čista poezija. Inače, akumulatora toplote ima raznih: "klot" - onaj koji samo akumulaciji služi, pa onih u kojima je i bojler/izmenjivač za PTV, a ima ih i sa izmenjivačem za solarne panele. Ja imam Centrometalov CAS-BS, ali koliko vidim više ih ne proizvode, nego neke drugačije. Sa druge strane, nisu oni jedini koji tako šta prave. Inače, akumulator bilo kog kapaciteta je dobar, a što je veći, to je bolji.

2. Kao što sam već rekao u prethodnom postu, vazduh bih smanjivao sve dok ne dobijem žut plamen bez mnogo iskrica, naravno uz odgovarajući oprez: smanji se malo, pa se pusti da malo radi, koliko da se stabilizuje, pa onda ako treba još, onda još, pa opet malo da radi, pa... Ono što nisam napisao, a mislim da je važno je obraćanje pažnje na parametar FP30 - "broj okretaja za dodatno razgaranje na podešenom programu". Njega bih povećavao za onoliko koliko bih smanjio broj okretaja u redovnom radu. To dodatno razgaranje je u stvari periodično čišćenje i mislim da ga ne treba smanjivati, ali kako se njegova brzina-broj okretaja dodaje na onaj redovan, a redovan je smanjen, onda će i zbir biti manji. Sa tim se mora eksperimentisati da bi se pogodila prava mera, jer ako izduvavanje nije dovoljno jako, gomilaće se pepeo sa svim posledicama koje iz toka proističu, a ko je prejako, može i da ugasi plamen.

3. Kada sam pravio računicu, uzeo sam da puž dostavlja 2 grama peleta u sekundi "acording to" onaj zapis na dnu tabele koju je postavio Jedanalivredan - "60 sekundi - 112 grama - Forest Pukovac", pa sam dobio tamo neke snage, recimo da je P3 13,2 kW. Tako sam i izveo (u stvari pogrešan) zaključak da Centrometalov gorionik daje podosta prostora za izbor snage spram želja i potreba. Međutim, u uputstvu za upotrebi piše da je P3 20 kW. Da je razlika kilovat-dva, pa ni po jada, ama celih sedam! To već nije za zanemariti. Inverznom računicom, od snage do kapaciteta puža, dobio sam da Centrometal računa da puž za jednu sekundu doturi 2,7 do 2,8 grama peleta. Iako je "na papiru" nasipna težina peleta manje-više ista, ipak ispada da može bitno da se razlikuje, stoga nije zgoreg proveriti koliko konkretnog peleta puž transportuje u jednoj sekundi. Taj podatak je važan u "igranju" sa postavkama: može unapred da se izračuna snaga koja će se dobiti izmenom vrednosti.

Takođe, za enegetsku vrednost peleta usvojio sam 4,6 kWh/kg, mada na svim pakovanjima piše bar 5 kWh/kg, ako ne i više. To je, međutim, gornja toplotna moć koja podrazumeva da se dim ohladi na sobnu temperaturu i da se kondenzuje sva vodena para dobijena sagorevanjem, što u praksi (za sada) nije izvodljivo. Ozbiljni proizvođaču kao referentnu energetsku vrednost uzimju u rasponu od 4,5 do 4,7 kWh/kg. Ova moja "usvojenica" je taman između.

@shando90

Četiri džaka na 150 kvadrata sa dobrom izolacijom i dobrom stolarijom!!! Previše, brate/druže, previše. Za 100 kvadrata više, sa ne-baš-sjajnom stolarijom (hand-made iz druge polovine 90-tih) i ulaznim vratima za zazorom od dva i više nilimetara (danas sam ih najzad zadihtovao), ovih dana, sa temperaturom oko nule, potrošim 150 kWh struje (blagodet akumulatora toplote) i nešto manje od dva džaka peleta, doduše za temperaturu grejanog prostora uklopjenog u važeći standard za daljinsko grejanje u Beogradu: 20 +/- 1 stepen. Kada se potroši noću akumulirana toplota na scenu stupa gorionik (Termis") koji radi na računskih 17 kW i uz (izmereno) iskorišćenje kotla (Viadrus U22) je cca 88 do 89 % održava zadatu temperaturu i usput odlaže višak u akumulator toplote, tako da gorionik gasim između 8 i 9 uveče, a grejanje radi otprilike do ponoći, kada sklopka uključuje električni kotao. Kad se strujni kilovati prevedu u pelet i tome se doda pelet koji je izgoreo, izađe na (oko) 4 vreće.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
Prikačeni fajlovi
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.12.2012. u 09:53 - pre 138 meseci
E pazi 4 dzaka za nepuna 2 dana a ne za 1 dan al svakako po meni i to je previse za ovakav prostor(a iimam neki utisak da mi nocu dosta vise ode peleta nego danju ,mozda gresim al imam utisak da se bas bas cesto ukljucuje pec) e ovako do sad cu mi bila podesavanja sledeca,P1-75 stepeni i to nisam dirao ostavio sam , P6-5(snaga 30kw) i ja sam sad smanjio na 4(25kw) moze jos samo na 3(20 kw)al to nisma za sad ,mesni mentil mi je bio stavljen na 7 ,sad sam smanjio na 6 ,malo da vidim dal sese nesto promeniti ,mada sumnjam nesto sam se ubedacio sto se ovog grejanja tice ....ona fina podesavanja nisam dirao nista za sad ,jer iskreno ne znam sta da smanjujem a sta da povecavam (broj okretenja ,rad ventilatora i vreme rada puza itd ....) pa ako znate sta i tu da radim da mi pomognete....sto se tice plamena kolko mi se ucinilo jutros boja ide vise na narandzastu negona zutu a ne baca mnogo iskrica ali ih ima......HVALA JOS JEDNOM SVIMA NA POMOCI
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.12.2012. u 10:28 - pre 138 meseci
Četiri džaka za dva dana i nije nešto što bi se moglo nazvati previše. Ako je boja plamena narandžasta, tu ne bi trebalo ništa da se dira. Jedino još ostaje (za sada) da probate da još smanjite snagu, e da bi gorionik duže radio u kontinuitetu, jer svako paljenje je, u stvari, bačen pelet.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

jedanalivredan
Ni.fox

Član broj: 307672
Poruke: 73



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.12.2012. u 11:24 - pre 138 meseci
@zmajdin

Citat:
zmajdin

3. Kada sam pravio računicu, uzeo sam da puž dostavlja 2 grama peleta u sekundi "acording to" onaj zapis na dnu tabele koju je postavio Jedanalivredan - "60 sekundi - 112 grama - Forest Pukovac", pa sam dobio tamo neke snage, recimo da je P3 13,2 kW. Tako sam i izveo (u stvari pogrešan) zaključak da Centrometalov gorionik daje podosta prostora za izbor snage spram želja i potreba. Međutim, u uputstvu za upotrebi piše da je P3 20 kW. Da je razlika kilovat-dva, pa ni po jada, ama celih sedam! To već nije za zanemariti. Inverznom računicom, od snage do kapaciteta puža, dobio sam da Centrometal računa da puž za jednu sekundu doturi 2,7 do 2,8 grama peleta. Iako je "na papiru" nasipna težina peleta manje-više ista, ipak ispada da može bitno da se razlikuje, stoga nije zgoreg proveriti koliko konkretnog peleta puž transportuje u jednoj sekundi. Taj podatak je važan u "igranju" sa postavkama: može unapred da se izračuna snaga koja će se dobiti izmenom vrednosti.


Vrednost od 112g/min je bio prosek 3 merenja, izmeriću opet za svaki slučaj, inače je mereno kućnom digitalnom vagom tačnosti +- 0,5gr.
I ja sam se začudio kad sam preračunao snagu koju odaje gorionik, jer je za broj manja, utešno je što se podešavanjem to može korigovati ali je opet za to potrebno da se čovek malo i udubi u celu problematiku i način rada gorionika što nije slučaj sa većinom korisnika kojima se i ovaj sistem nudi sa pričom sipeš pelet 1 nedeljno i izbaciš pepeo i to je to, spas od loženja na drva i ugalj.

A koliko se energije izgubi ili baci od tog peleta koji služi za potpalu jer i on u suštini izgori možda ne baš idealno ali izgori i pri tom razgaranju i ventilator radi nešto sporije tako da ne ''izduva'' napolje toplotu, doduše količina pelata koj se tad ubaci je dovoljna za par minuta rada na najačoj snazi ali i sam proces potpale traje više minuta, dosta se ranije pisalo na tu temu pogotovu u vezi sa modulisanim načinom rada i tada se po nekom automatizmu uzimalo da je pelet za potpalu bačen pelet ali niko nije razjasnio zašto jer mi je to malo nelogično pošto ipak on izgori u kotlu i odaje neku energiju prilikom potpaljivanja i kad se razgori, sigurno ne neki svoj maksimum ali dosta toga.

[Ovu poruku je menjao jedanalivredan dana 08.12.2012. u 12:39 GMT+1]
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.12.2012. u 13:37 - pre 138 meseci
Stvar je u tome što je paljenje jako daleko od optimalnog sagorevanja, proizvodi mnogo ugljen-monoksida, a višak kiseonoka je po nekoliko puta veći, uz taj višak kiseonika sledi i višak azota koji samo protutnji kroz kotao, ali i nosi toplotu van, tako da se malo od proizvedene energije prenese na vodu sistema. Ne mogu da kažem koliko bi to bhilo bez merenja, što ći i probati da uradim. Problem je, međutim, što moj analizator dima odbija da radi ako ke koncentracija uglen-monoksida veća od 4000 ppm-a, a u toku paljenja, pretpostavljam, prelazi 10.000. No, probaću da izmerim šta se događa u stabilizaciji plmena, to će možda da bude neki reper. Do večeras javim rezultat.

Kad je o količini peleta koju puž dotura u gorionik, moguće je da redukcija vašeg pogona veća od uobičajene. Ne bi trebalo da se pogoni razlikuju od serije do serije, ali ipak... Recimo, moj "doturač" peleta je dvostruko sporiji od onih koji "Termis" inače ugrađuje, mada to nije bilo tek tako, već na moj zahtev/molbu. Sa druge strane, lako je moguće i da se potkrala neka greška u merenju, nada merili ste, kako kažete, u tri cuga, kao što i red nalaže kad se nešto meri. Da li pelet koji vi koristite potone kad ga ubacite u čašu vode, ili pak pliva?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Šturi
Nikšić Crna Gora

Član broj: 309435
Poruke: 6
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.12.2012. u 14:02 - pre 138 meseci
Citat:
zmajdin:
Četiri džaka za dva dana i nije nešto što bi se moglo nazvati previše. Ako je boja plamena narandžasta, tu ne bi trebalo ništa da se dira. Jedino još ostaje (za sada) da probate da još smanjite snagu, e da bi gorionik duže radio u kontinuitetu, jer svako paljenje je, u stvari, bačen pelet.



Još jedno pitanje...do sada sam koristio mogućnost izbora vremena uključivanja i isključivanja sistema pa je recimo ovih dana bilo postavljeno ovako: 0d 7 do 11, od 13:30 do 17:30 i od 18:30 do 23:00 iliti nekih dvanaest i po sati sa pauzom od 3:30 sata. Čitajući sve ovo pitam se je li bolje držati upaljeno od 7 do 23?
Jutros sam nakon uobičajenog čišćenja imao nekoliko puta grešku E8 (zastoj ventilatora) i otkonio je kroz reset sistema ali nijesam zaključio šta je razlog tako da sada samo idemo da provjeramo da li se opet pojavila.
Danas pao snijeg i dosta hladno a sumnjam da ću dovesti servisera da vidi o čemu se radi tako da mi ostaje jedino ovaj forum...
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704234 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.