Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703478 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 20:02 - pre 127 meseci
Boree, ne mogu smanjiti temp ukljucivanja pumpe, jer kod CM je tako podeseno i to ne moze da se menja, bar mi je tako rekao serviser. Bas se to desava sto ti pominjes. Postavio sam parametre koje mi je postavio Staznaja, vec ima manje iskri. Jos nesto sam primetio, gorionik na snazi p4 tj 25kw, cini mi se da plamen varira cas je snazniji cas kao da oslabi. Pocinjem da sumnjam na transporter, da u zadatom vremenu neizbaci uvek istu kolicinu peleta ili se samo tripujem, ne znam vise nisam
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 20:16 - pre 127 meseci
Pa transporter kad kolko zagrabi al nekog velikog odstupanja nebi smelo biti da može primetiti, a ono za pumpu ... i meni je serviser namestio parametre koje sam ja "prilagodio" sebi , kako ? Moje oštro oko je videlo šifru kad je unosio tako da sve je moguće.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

jedanalivredan
Ni.fox

Član broj: 307672
Poruke: 73



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 20:20 - pre 127 meseci
@salecooler
ja imam sličan problem sa CM kao i ti. U biti je problem sa smanjenom snagom gorionika upravo zbog pužnog transportera a iz dva razloga kod mene,
1. spremnik nije fabrički pa je i ugao pod kojim stoji PT drugačiji što za posledicu ima smanjenu dobavu peleta
2. i pod fabričkim uglom PT daje 20-30% manje peleta od deklarisane
problem sam rešio promenom parametara u meniju. Inače sam imao i problem sa potpalom jer je u gorionik upadalo premalo peleta.
Inače ako je za 4 h neprestalnog rada gorionik potrošio 25 kg peleta ispada da radi na oko 20kw snage.
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 20:27 - pre 127 meseci
Citat:
boree:
Pa transporter kad kolko zagrabi al nekog velikog odstupanja nebi smelo biti da može primetiti, a ono za pumpu ... i meni je serviser namestio parametre koje sam ja "prilagodio" sebi , kako ? Moje oštro oko je videlo šifru kad je unosio tako da sve je moguće.

AJde ljudi dajte sifru da smanjim temeraturu ukljucivanja pumpe za Centrometal gorionik

@jedanalivredan

Koje parametre konkretno, daj neku ideju, znam da je sve individualno. I ja sam pravio spremnik, ali sam dimenzije preslikao kao i ugao pod kojim stoji puzni transporter, koji je inace 45stepeni.
Ljudi stvarno beskrajno hvala svima na pomoci, interesovanju i podrsci


 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 20:30 - pre 127 meseci
salecooler
Ovo će možda zvučati kao da je u suprotnosti sa prethodnim tvrdnjama, ali ipak da kažem - nek' ostane zabeleženo: bez obzira na to što vaš gorionik plače za podešavanjem, za početak stavite pumpu na "dvojku" (najveći kapacitet), ali dodatno pritvorite mešni ventil. To što su radijatori pola vreli, pola hladni govori da cirkulacija nije dovoljna da nahrani sve radijatore, a nagli pad temperature u kotlu je znak da kotao dobija previše hladne vode koju ne uspeva da "sažvaće". Takođe, postavite gorionik da radi u modulacionom režimu: neka u početku radi na najvećoj snazi, a on će već sam da prebaci na nižu kad ustanovi da može.
mymoon68
O M&B gorioniku ništa ne znam, sem da, ako ne grešim, nema modulacioni rad, već samo jednu snagu, tako da ne mogu ništa suvislo da kažem. Ipak, ako bi ste mi rastumačili šta koji od navedenih parametara znači, možda zajedno do nekog zaključka dođemo. Da li ste se obratili proizvođaču za savet. Goran40 je član ovog foruma, a ako sam dobro razumeo, on je taj.
Gorane?
Inače, sa ugrađenim nafta-gas-setom, onim pregradama i šamotom, kotao bi morao brže da se zagreva nego bez njega. Ja to iz ličnog iskustva. Uzgred: klapna je 2/3 otvorena ili 2/3 zatvorena?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 20:44 - pre 127 meseci
@Zmajdin

Ja se stvarno izvinjavam, ako postavljam glupo pitanje(ako pitanje uopste moze biti glupo), ali bolje da pitam, kako CM postaviti u modulacioni rezim rada?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 20:56 - pre 127 meseci
Nažalost, nešto ne uspevam da pronađem uputstvo za upotrebu, a tamo piše kako se to radi. Moguće je da nije nazvan "modulacionim radom", već (recimo) "automatski rad". Nisam siguran, ali znam da može da menja snagu spram temperature potisnog voda. Iskreno, jedini put kad sam imao priliku da se "družim" sa Centrometalovim gorionikom, to je bilo kog staznaja i on ga je postavio tako da radi. Jbg, ne znam kako.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
37.19.107.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 21:00 - pre 127 meseci
Poštovanje!
Evo i ja da iznesem svoje podatke-možda nekom pomogne
a možda i čujem neki dobar savet!
Temperatura kotla podešena na 75*C,pumpa radi na PRVOJ brzini (od tri brzine) i postavljena na 55*C(uključuje na 65*C a
isključuje na 55*C)!
Mešni ventil ima regulaciju temperature "Seltron" a u kući su postavljene termo-glave na svim radijatorima
osim u dva kupatila i predsoblju!
Gorionik je podešen preko tajmera da radi od 06-21h!
U toku dana,gorionik se uključivao 13 puta!
Potrošeno je 20 kg peleta za 15 sati rada što je u proseku 1,33 kg/h!
Da li je mnogo ili malo-procenite pa kažite!?
Temperatura u kući (110 kvadrata) je tokom celog dana bila oko 22,5-23*C!
E,sad!
Postavio sam nalegajuće termometre na sva 4 kraka oko mešnog ventila!
Evo dva primera:
-temperatura u kotlu 70*C 66*C
- -II- pre mešnog ventila na potisu 68*C 64*c
- -II- mešni podešen na 39*C 40*C
- -II- prema radijatorima 39*C 39*C
- -II- povrata iz radijatora 37*C 37*C
- -II- povrata u kotao posle mešnog 52*C 49*C


Kažite mi da li parametri i potrošnja zadovoljavaju i da li ima mesta nekom poboljšanju!?


- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

jedanalivredan
Ni.fox

Član broj: 307672
Poruke: 73



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 21:08 - pre 127 meseci
@salecooler
za početak izmeri koliko peleta puž izbaci za 1 minut. fabrički podaci su 210-220 g/min, kod mene je 114 g/min recimo. Ovo je tabela fabričkih postavki za CM za

Program--Rad puža--stajanje puža (s) ---------Kg/h---- KWh---- Realno kWh
P1-------- 6--- 24--- 2,64--- 12,4--- 10,55---- -------Toplotna moc peleta 4,7 kW
P2-------- 6--- 13--- 4,17--- 19,6--- 16,65---- --------Ubaceno peleta za 1 minut 220 g
P3-------- 6--- 9---- 5,28--- 24,8--- 21,09---- --------Postotak iskoristenja 85 %
P4-------- 5--- 5--- 6,60--- 31,0--- 26,37
P5-------- 9--- 6--- 7,92--- 37,2--- 31,64
P6-------- 14-- 6--- 9,24--- 43,4--- 36,91
*vremena rada i stajanja puza je u sekundama

Dakle ovo bi bio izracun količina/vrijednosti ubacenih peleta ukoliko bi CM radio u originalnim postavkama. Prema Centrometalu nazivne vrijednosti programa P2 14, P3 20, P4 25, P5 30, P 6 35 kW. ZAdnja kolona bi bilo preracunato da je efikasnost 85 %.

Pumpa koliko znam nikako ne može da se uključi iz menija na manje od 61C ali ako je povežeš na običan nalegajući termostat a ne na CM elektroiku možeš da je podesiš na koliko hoćeš.

Originalne postavke plamenika su iste tj. kao ovde navedene, jedino sam malo smanjivao broj okretaja ventilatora (30-120 kako gde) a merio sam težine u više navrata i kretale su se od 110-120g pa je prosek izašao na 114g, inače sam i FP01 sa 85 morao da povećam na 120sec jer u 2/3 slučajeva gorionik nije startovao već bi izbacivao grešku da je neuspelo potpaljivanje, inače oko vremena dok puž počne da izbacuje pelet iz praznog puža i rezervoara kad se usipe novi pelet jer u uputstvu stoji 5-10 min a kod mene je 18min. Takođe prilikom startovanja hladnog sistema(10-20C vode) potrebno je sigurno preko sat možda i dva uz više paljenja i gašenja pumpe dok se temp ne ustali na 63-4 i pumpa radi stalno, što je jako začudilo i servisera prilikom prvog starta ali naravno on nije merio težine peleta i preračunavao snagu pa mu nije bilo jasno kako 35kw ne uspevaju da zagreju vodu za 15-30min, pa ispade tako što su 35 ustvari 19kw kod mene.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 21:33 - pre 127 meseci
Sa nekog drugog foruma imam saznanje da Centrometal ima, u stvari, dva različita motora na pogonu transportera, odnosno dva različita reduktora: jedan koji ako je transporter pravilno postavljen dodaje 220 grama u minutu, a onaj drugi 112 grama. Za ovaj prvi prilažem Exel tabelu koju je još prošle godine napravio Taneb, stim što sam ja "editovao" postavke. To sve ako budem umeo da "upladujem" fajl. Ako ne, poslaću ga "mejlom" svakom zainteresovanom.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
Prikačeni fajlovi
 
0

jedanalivredan
Ni.fox

Član broj: 307672
Poruke: 73



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 21:49 - pre 127 meseci
to oko različitih motora je verovatno vezano oko moje prepiske na hr forumu, neki su sumnjali da postoje dve varijante PT-a a meni je bilo moguće da postoji neka sporija varijanta eventualno za njihov najslabiji gorionik od 14kw ali su mi iz fabrike rekli da nema različitih verzija tj. brži i sporiji, postoje samo normalni i veći model namenjen jačim gorionicima (14-35kw, 50 i 100kw)
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 21:58 - pre 127 meseci
Citat:
zmajdin:
Sa nekog drugog foruma imam saznanje da Centrometal ima, u stvari, dva različita motora na pogonu transportera, odnosno dva različita reduktora: jedan koji ako je transporter pravilno postavljen dodaje 220 grama u minutu, a onaj drugi 112 grama. Za ovaj prvi prilažem Exel tabelu koju je još prošle godine napravio Taneb, stim što sam ja "editovao" postavke. To sve ako budem umeo da "upladujem" fajl. Ako ne, poslaću ga "mejlom" svakom zainteresovanom.


Posle tri dana spavanja po kotlarnici definitivno da je ovo jedan od problema,ako ne i glavni, gotovo da sam 99% siguran. Jos jedno pitanje, po ovoj tabeli(posto se ustanovi koliko PT izbaci peleta za 60sekundi) moze se podesiti rad gorionika i na manji broj kw(posto fabricki je deklarisano da gorionik radi na 20-35 kw)
posebna zahvalnost za jedanalivredan
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 21:59 - pre 127 meseci
Kako god da jeste, tabela je korisna jer je interaktivna, pa kad se u polje gde je "koliko grama na minut" upiše onoliko koliko je izmereno, ostale postavke mogu da se menjaju u skladu sa ciljanim snagama na različitim nivoima. Za razliku od originalnih Centrometalovih postavki, preporučujem kraće ali i ujednačene ukupne intervale rada transportera - zbir dostave i pauze da je na svim snagama da bude isti.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 22:04 - pre 127 meseci
Citat:
nnikki:
Da dam komentar na danasnji rad gorionika od 9:55 do 17:17.Gorionik je ukljucen da radi stalno tj.ukljucuje se i iskljucuje po zadatoj temperaturi.Po postizanju temperature,podeseno je da ide sat vrmena u odrzavanje pa onda u pripravnost.Od prvog paljenja do zadnjeg odlaska u pripravnost(od 9:55 do 17:17 ali bice tako ukljucen do veceras) rezultat je sledeci:
82 minuta je radio na 12kw
u odrzavanje je isao tri puta po 60 minuta(180min)
i ovo je treci put da je u pripravnosti koje cemo videti koliko ce trajati a do sada je 103 minuta bio u pripravnosti.

Ostalo vreme je potroseno na punjenje ,paljenje i predgorevanje.

Temperatura kotla je podesena na 75'C,temp.polaznog voda u kotlarnici je 42,1'C(u kuci 42,1'C) a povratnog voda 37,5 u kuci(37,3 u kotlarnici).Ono sto me buni je da li je normalno da razlika u temperaturi polaza(bila je 71'C u trenutku merenja) i povratka u kotao(38,1'C) bude ovolika?Povrat je meren uz sam ulaz u kotao.

Voleo bih da cujem i komentare za nacin rada gorionika a u prilogu saljem i slike displeja na kome pise redosled rada.Temperatura vazduha danas nije prelazila 8'C.







Da dodam informacije s kraja dana tj.dodaak za kompletan rad gorionika od 9:55 do 22:41.Od 17:17 kad je otisao u pripravnost,sledila su jos dva paljenja pa tako na prethodne vrednosti dodajem da je :
jos 48 minuta radio na 12kw
dva puta isao u odrzavanje od po 60 minuta
i bio jos dva puta u pripravnosti(od 17:17)54 i 55 minuta.
Rezime:
130min na 12kw
300min odrzavanje
212min pripravnost






Zadnje slike su odradjene mobilnim ali mislim da se vidi.Pored ovoga,postoji sigurno potrosnja prilikom punjenja ,paljenja i predgorevanja
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
Prikačeni fajlovi
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 22:11 - pre 127 meseci
CM gorionik nema mogucnost modulacije, sto mu je i najveci problem po meni. Tacnije postoji neka vrsta nazovi modulacije ali vremenski ogranicena. To znaci da kad se dostigne Tzad.-5*C u kotlu snaga gorionika padne sa P6 na P5 ako se ne varam ili cak na P4, i tu ceka odredjeno vreme. Vreme koje gorionik radi na smanjenoj snazi je prilicno kratko a sluzi da uspori vatru pre dostizanja Tzad. U slucaju da se za to vreme ne dostigne Tzad. gorionik se vraca na maksimalnu snagu do postizanja Tzad. i gasenja gorionika.

Koliko sam ispratio price o transporterima, cesto se pominjalo da postoje dve varijante ali na kraju se doslo do zakljucka da je problem najverovatnije u nagibu transportera. Bilo kako bilo matematika dozvoljava da se izracuna koliko bi vremenski trebalo produziti dopremu peleta a da se zadrze parametri vazduha.
Variranje intenziteta vatre je po mojoj logici normalno. Tek ubaceni pelet se ne upali istog trenutka vec mu treba neko vreme da se razgori. Takodje ima vreme ciscenja ili dodatnog razgaranja tako da je i u tom periodu plamen znatno veci, a samim tim i temperatura dimnjace. Verujem da ce sa povecanom kolicinom peleta koji gori i plamen biti ujednaceniji, mada je to samo moja logika

Zmajdine, kao i do sada moja vrata su ti otvorena ako i kad budes zeleo opet da se druzis sa CM gorionikom. Taman ako dodjes moci ces da probas i dunjevacu koja prosle godine nije bila spremna za pice
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 22:11 - pre 127 meseci
Mala ispravka za M@B gorionik. Ima modulacija i to mozda najvise od svih gorionika. Ono sto nema to je promena brzine ventiltora. U pocetku mi je bilo cudno. Na kraju sam shvatio i da ne moze da ima modulaciju ventilatora. L=doziranje peleta na maksimumu. Sd=startna doza. G= razmak izmedju doziranja. Kod ovog gorionika imate mak doziranje i kada dostigne temperaturu u kotlu smanjuje na minimali L. Obicnozadate duplo manje doziranje. Kada prebacini na minimalno doziranje i krene da pada temperatura on po dva podeoka dize dozu ubacivanja. Tako da ima recimo od 20 do 40 deset modulacija. Sam trazi vrednost da bi odrzavao temperaturu. U tom slucaju tesko je namestiti ventilator. Jer oni imaju od 50 kw do 200 kw gorionike.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 22:12 - pre 127 meseci
Mislim da je "održavanje plamena" čist višak: ono ima smisla samo i samo ako u toku održavanja gorionik nastavi sa regularnim radom. Prosto, ili ga - održavanje - isključite, ili ga skratite koliko god je moguće, a kad zahladi, onda ga, ako bude potrebe, postavite "na duže", ali ne preko 30 minuta: ako se gorionik u tom periodu ne vrati u regularan rad, održavanje plamena vam nije ni potrebno.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 22:14 - pre 127 meseci
Citat:
ZoranObradovic:
Poštovanje!
Evo i ja da iznesem svoje podatke-možda nekom pomogne
a možda i čujem neki dobar savet!
Temperatura kotla podešena na 75*C,pumpa radi na PRVOJ brzini (od tri brzine) i postavljena na 55*C(uključuje na 65*C a
isključuje na 55*C)!
Mešni ventil ima regulaciju temperature "Seltron" a u kući su postavljene termo-glave na svim radijatorima
osim u dva kupatila i predsoblju!
Gorionik je podešen preko tajmera da radi od 06-21h!
U toku dana,gorionik se uključivao 13 puta!
Potrošeno je 20 kg peleta za 15 sati rada što je u proseku 1,33 kg/h!
Da li je mnogo ili malo-procenite pa kažite!?
Temperatura u kući (110 kvadrata) je tokom celog dana bila oko 22,5-23*C!
E,sad!
Postavio sam nalegajuće termometre na sva 4 kraka oko mešnog ventila!
Evo dva primera:
-temperatura u kotlu 70*C 66*C
- -II- pre mešnog ventila na potisu 68*C 64*c
- -II- mešni podešen na 39*C 40*C
- -II- prema radijatorima 39*C 39*C
- -II- povrata iz radijatora 37*C 37*C
- -II- povrata u kotao posle mešnog 52*C 49*C


Kažite mi da li parametri i potrošnja zadovoljavaju i da li ima mesta nekom poboljšanju!?


Pozdrav Zorane,
Meni se cini da su ove Vase vrednosti dosta dobre.Kod mene je taj povrat u kotao daleko nizi od polaza ali ne znam da li je to zato sto imam trokraki ventil ili zato sto nemam regulaciju ili je u pitanju nesto trece.
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 22:17 - pre 127 meseci
Citat:
zmajdin:
Mislim da je "održavanje plamena" čist višak: ono ima smisla samo i samo ako u toku održavanja gorionik nastavi sa regularnim radom. Prosto, ili ga - održavanje - isključite, ili ga skratite koliko god je moguće, a kad zahladi, onda ga, ako bude potrebe, postavite "na duže", ali ne preko 30 minuta: ako se gorionik u tom periodu ne vrati u regularan rad, održavanje plamena vam nije ni potrebno.


Odrzavanje je onaj rad na minimalnoj snazi od 4,3 ili 4,8kw(ne znam tacno) i mislim da meni pomaze u tom smislu sto tempeatura u kotlu sporije opada tj.odrzava se temp.priblizna zadatoj.Napomenuo sam vec da imam veliku razliku(bar ja mislim da je velika)polaznog i povratnog voda U KOTAO a ne znam razlog.

[Ovu poruku je menjao nnikki dana 17.11.2013. u 23:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao nnikki dana 17.11.2013. u 23:31 GMT+1]
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 22:31 - pre 127 meseci
nnikki
Održavanje plamena ima podosta lošije sagorevanje nego "redovan rad", zbog toga je i efikasnost - iskorišćenje proizvedene toplote znatno niža, pa zato kažem da ga "preskočite". Probajte, pa posmatrajte efekat. Ne tvrdim da sam u pravu, ali mislim da jesam, s tim da bez provere nema potvrde.

vasic74
Uz sva uvažavanja, taj način automatskog prilagođavanja snage gorionika je zaista maštovit - menja dozu peleta, a "vetar" ostaje isti. Zaista zanimljivo: kakav li je sastav dima pri različitim snagama, kakvo li je iskorišćenje, pitam se.

Staznaja
Poziv prihvaćen, ne toliko zbog dunjevače, mada s raskida nisam, već mogućnosti da malo bolje upoznam Centrometalovu automatiku.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703478 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.