Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704913 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djunis82
Ivan Đunisijević
Čačak

Član broj: 318190
Poruke: 66
82.117.197.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2013. u 11:29 - pre 127 meseci
Ok, hvala na brzom odgovoru.

Ovo drugo:
Znaci ako gorionik zadatu temperaturu od recimo 75* dostigne za 45 minuta pri snazi 15kw (a vreme do smanjivanja podeseno na recimo 60 minuta), onda sledeci put kad vude krenuo da radi automatskom rezimu pocece sa 12kw.
S druge strane, ako je tu temperaturu dostigao za 65 minuta, onda i pri sledecem paljenju krece isto sa 15kw. To je to?


Postoji li neka obilazna mogucnost da se gorionik podesi da prvih sat vremena radi na 15kw, a potom prebaci na 12kw? Ili to mora "rukajle" (sto kaze jedan moj kolega)?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2013. u 13:06 - pre 127 meseci
Budući da je kotao najsrećniji kad radi na optimalnoj temperaturi, dobro je da gorionik startuje na nekoj većoj snazi, pa da, kako se približava zadatoj, koja je recimo 75, još bolje 80 stepeni, sukcesivno snagu smanjuje sve dok ne dostigne balans proizvodnje i potrošnje, ili se ugasi, jer je (recimo) i ona najmanja snaga u stvari previše za date okolnosti. Dobro je da je vreme rada gorionika na pojedinim snagama obrnuto proporcionalno snagama - na većoj snazi što kraće, na manjoj što duže. Osnovni zadatak elektronike gorionika je da to obezbedi: po meni, jedini reper za promenu/smanjenje snage je razlika između zadate i (trenutno) postignute temperature, ovog puta u direktnoj proporcionalnosti - što je razlika manja, to je manja i snaga.
E sad, pitanje je koja je to "veće snaga"? Na to pitanje nema univerzalnog odgovora: zavisi od koncepcije elektronike, zvisi koliko je, ako je, a obično jeste, sistem predimenzionisan, zavisi od spoljne temperature... Najjednostavnije je da se proba.

Vreme postizanja optimalne temperature biće nakraće ako se do nje zagreva samo kotao, pa tek kad ona - optimalna temperatura, bude postignuta "počne grejanje". Najjednostavniji način da se to dobije je da se cirkulaciona pumpa uključuje tek po postizanju te temperature u kotlu, a da početak redukcije snage bude na 10 stepeni ispod zadate. Recimo da pumpa počne da radi na 65 stepeni, a da ciljana temperatura bude najmanje 75, još bolje 80, a da histereza pumpe bude najviše 5 stepeni, tako da kad voda u kotlu padne na ispod 60 stepeni prestane sa radom. To će usporiti hlađenje kotla što je blagotvorno za sledeći start - dodatno će skratiti ono "predgrevanje" kotla do optimuma. Ovaj način - uklj/isklj pumpe dovoljno je efikasan u "horizontalnom razvodu", jer nema temo-sifonskog efekta.

U vertikalnom razvodu pothlađivanje kotla se (najefikasnije) sprečava "zatvaranjem" mešnog ventila, tačnije razdvajanjem kotlovskog od radijatorskog kruga. I u tom slučaju nije zgoreg da se pumpa isključi. To je razlog što onaj TrmRglt ima ugrađen i taj modul. Onaj čije sam slike nekidan "okačio" eksperimentalno radi ovih dana u mojoj kotlarnici: ne mogu reći da sam nezadovoljan, mada mi se rađaju nove ideje - isto to, samo (malo) bolje.

[Ovu poruku je menjao zmajdin dana 15.11.2013. u 14:36 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zmajdin dana 15.11.2013. u 14:37 GMT+1]
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2013. u 14:07 - pre 127 meseci
ovo oko postizanja temp sa sistemom da se prvo kotao zagreje baš mi se i ne sviđa ,a zašto ? Pa ako kotao zagrejemo na 65+ c i počne raditi pumpa i gura vodu od 20 c(ako) po meni kondenz je neizbežan a i voda će se ohladiti dosta što će uticati na rad gorionika tj povećaće mu snagu , možda i dva puta zaredom uradi dizanje-spuštanje , zar ne ?
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2013. u 14:38 - pre 127 meseci
Evo i mojih prvih utisaka. CM na najvisoj snazi 35kw, relativno brzo postize zadatu temperaturu, ali buni me sto recimo kada dodje do 63 c, a pumpa se pali na 61 c, ubacuje hladniju vodu u kotao, i onda temp kotla pada do recimo 50 c, pa onda ponovo raste i tako raste do 63,64 c pa oped padne na 53 c i tako dok ne dodje do zadate, pet sest puta pada, mesni je otvoren na polovinu, probao sam i cetvrtinu slicno se ponasa. Gorionik je radio tri dana, paljen je u toku dana i radio ukupno za ova tri dana oko 10 sati i potrosio 45kg peleta. Snagu sam smanjivao i na najmanju 20kw, tako je radio nekoliko sati. eksperimentisao sam i sa snagama i sa temperaturom vode u kotlu, ali uvek slicno stanje.Da li je to normalno? Da napomenem da je pelet Moca Jablanica, ali primecujem da ima dosta pepela, i pogledom plamena primetio sam da izlazi dosta iskrica, kao i da mi je dimnjaca i suvise vrela bukvalno jedva moze da se pipne. Grejem 220 kvadrata, verovatno je gorionik jaci nego sto mi je potrebno, na prvom spratu imam 6 radijatora od kojih greju 4, a odatle izvucene vertikale na drugom spratu gde greju svih 7 radijatora sa termo glavama, temperatura na sobnom termostatu je podesena na 22 c a on je povezan na pumpu koja je prebacena na radijatorski rezim. Dok gosn Zmajdin ne stigne do mene, sta predlazete jos da se uradi.
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2013. u 14:46 - pre 127 meseci
I jos jedno pitanje. U kotlu imam pet samotnih plocica koje stoje u drugoj komori, dve stoje bocno, a tri horizontalno, kada se postave podsecaju kao na neki turbulator da li im je to svrha pojma nemam,da li treba da ih izvadim ili ne? inace kotao je junkers superclass predvidjen za grejanje na ugalj i briket, tropromajni
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2013. u 15:49 - pre 127 meseci
Citat:
djunis82:
Ok, hvala na brzom odgovoru.

Ovo drugo:
Znaci ako gorionik zadatu temperaturu od recimo 75* dostigne za 45 minuta pri snazi 15kw (a vreme do smanjivanja podeseno na recimo 60 minuta), onda sledeci put kad vude krenuo da radi automatskom rezimu pocece sa 12kw.
S druge strane, ako je tu temperaturu dostigao za 65 minuta, onda i pri sledecem paljenju krece isto sa 15kw. To je to?


Postoji li neka obilazna mogucnost da se gorionik podesi da prvih sat vremena radi na 15kw, a potom prebaci na 12kw? Ili to mora "rukajle" (sto kaze jedan moj kolega)?


Ovo drugo:
Baš kao što si i napisao.

Obilaznica može da se napravi tako što ćeš parametre za održavanje vatre da podesiš tako da budu isti kao na snazi 9 ili 12 KW. Na ovaj način ćeš dobiti nešto vrlo slično kao
ovo o čemu g.Zmajdin piše. Razlika je što na manju snagu (održavanje vatre) će preći tek po postizanju zadate temperature, a ne na 10°C od zadate. Parametri za održavanje
su i ostavljeni "slobodni" za podešavanje i iz tog razloga da bi svako mogao da podesi kako odgovara datom sistemu grejanja.
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2013. u 16:48 - pre 127 meseci
Logično je da gorionik pređe u održavanje plamena kad dostigne zadatu temperaturu, a ne 10 stepeni ispod zadate kako, recimo, radi Ferroli, doduše sa, hajde tako da kažem, "starom elektronikom". Sretao sam, naime, u poslednje vreme primerke koji su kadri da rade u punom modulacionom modu: kad dostigne 10 stepeni ispod zadate temeprature, smanjuje snagu za jedan stepen, pa ako temperatura nastavi da raste što se više približava zadatoj on snagu i dalje smanjuje sve dok je ne dosegne i tada odlazi u održavanje, odnosno snagu "1", a potom se i gasi ako temperatura nastavi da raste. Tako (mislim da) radi Centrometal, tako rade Thermofluks kotlovi, takođe i šimanovački Toby, tako radi i Termis, s tim što njegova elektronika dozvoljava da se temeraturni raspon u kome gorionik sam određuje snagu na kojoj će da radi obaška podešava, za razliku od (novijih) Ferrolija kod kojih je to fiksirano. Bio sam ubeđen, a i dalje sam, da EcoPell pored inteligentnog odlučivanja na kojoj će snazi da počne da radi, na isti način određuje u kom smeru će da nastavi - da snagu povećana, odnosno smanjuje, već prema potrebi.

Šta se događa kad je, recimo, uspostavljen balans između potrošnje i proizvodnje toplote, neka bude snaga "3" koliko god da je to kilovata, pa iz nekog već razloga budu poptvarani svi prozori, a napolju minus? Temperatura vode u kotlovskom krugu počeće da se smanjuje, smanjiće se se (logično) temperatura i u kotlovskom... Šta će gorionik da uradi? Pretpostavljam da podigne snagu dok ne uspostavi novi balans, a to znači nešto ispod one zadate zadate temperature u potisnom vodu kotlovskog kruga na koju ninače neprestano motri, i to onoliko koliko mu je rečeno da na toj snazi treba da postigne. I onda, kad se kuća proluftirala, prozori budu zatvoreni, potrošnja tolote se smanji, shodno tome raste temperatura u radijatorskom krugu, u kotlovskom takođe. Šta tada radi gorionik? Gasi se, "ide" u održavanje plamena, ili prethodno proba da (opet) uspostavi balans? Ja mislim ovo treće.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

mymoon68
Leskovac

Član broj: 280582
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2013. u 18:55 - pre 127 meseci
Pozdrav svima. Ugradio sam ove godine gorionik na pelet pa pošto sam totalni nob za ove stvari moram da nešto priupitam stručne ljude na ovom forumu. Kotao je Viadrus snage 30kw (6 članaka) i greje oko 100 m2 prizemne, solidno izolovane, kuće sa dobrom pvc stolarijom. E, sad interesuje me sledeće:
1. Pumpa je direktno vezana za sistem i radi 24h dnevno. Da li treba ugraditi termostat na njoj?
2. Ubacio sam u kotao livene ploče koje su usporile vreme zagrevanja sistema. Da li je to u redu i da li treba dodati turbulatore?
3. Šta mislite o potrošnji od 15 kg dnevno u poslednjih 10 dana (spoljašnja temperatura od 5-15 stepeni) za zadatu sobnu od 21,5 stepeni?
Unapred hvala.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2013. u 19:05 - pre 127 meseci
1 i meni je tako vezana pumpa al zbog električnog kotla , e sad mnogi vezuju na termostat što se vidi iz postova (prelistaj malo temu barem par strana unazad)
2 turbulatori su uvek dobrodošli da ne kažem potrebni
3 koliko si vremena ložio tj koliko je kotao radio sati , po meni je 15 kg malo više nego bi trebalo , kažem malo
a što se tiče kotla malo je jak za tu kvadraturu (x2 skoro x3)
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2013. u 19:32 - pre 127 meseci
Zašto pumpa radi dok gorionik ne radi? Mislim, čemu? Ako nema proizvodnje toplote, čemu distribucija te neproizvedene toplote?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2013. u 19:45 - pre 127 meseci
kod mene je za sad ovako , možda ću jednom povezati sa kotlom , problem je da ako grejem na struju signal neće dobiti jer kotao ne radi , jel


eeeeeeeeeeeeeeee pa upravo mi pala na pamet jedna ideja , mogu da napravim od onog izlaza iz kotla jednu priključnicu pa utikač gurnem gde treba , u struju ili na kotao , sutra pravim , ćao
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

mymoon68
Leskovac

Član broj: 280582
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.11.2013. u 23:51 - pre 127 meseci
Citat:
boree:
1 i meni je tako vezana pumpa al zbog električnog kotla , e sad mnogi vezuju na termostat što se vidi iz postova (prelistaj malo temu barem par strana unazad)
2 turbulatori su uvek dobrodošli da ne kažem potrebni
3 koliko si vremena ložio tj koliko je kotao radio sati , po meni je 15 kg malo više nego bi trebalo , kažem malo
a što se tiče kotla malo je jak za tu kvadraturu (x2 skoro x3)

Ne mogu tačno da evidentiram koliko je kotao radio jer uglavnom nisam kod kuće ali otprilike se pali 5x za 24h i radi oko 45 min. A što se tiče kotla planiran je bio za duplo veću kvadraturu ali sam odustao od izgradnje sprata. Sad, šta je tu je. Zbog predimenzionisanog kotla sam i prešao sa drva na pelet.
Dakle termostat za pumpu: DA ili NE?
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.11.2013. u 06:35 - pre 127 meseci
Ako je kotao radio ceo dan onda je potrošnja ok , a termostat Da , i to je neka ušteda .

[Ovu poruku je menjao boree dana 16.11.2013. u 10:35 GMT+1]
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.11.2013. u 10:39 - pre 127 meseci
Citat:
salecooler:
Evo i mojih prvih utisaka. CM na najvisoj snazi 35kw, relativno brzo postize zadatu temperaturu, ali buni me sto recimo kada dodje do 63 c, a pumpa se pali na 61 c, ubacuje hladniju vodu u kotao, i onda temp kotla pada do recimo 50 c, pa onda ponovo raste i tako raste do 63,64 c pa oped padne na 53 c i tako dok ne dodje do zadate, pet sest puta pada, mesni je otvoren na polovinu, probao sam i cetvrtinu slicno se ponasa. Gorionik je radio tri dana, paljen je u toku dana i radio ukupno za ova tri dana oko 10 sati i potrosio 45kg peleta. Snagu sam smanjivao i na najmanju 20kw, tako je radio nekoliko sati. eksperimentisao sam i sa snagama i sa temperaturom vode u kotlu, ali uvek slicno stanje.Da li je to normalno? Da napomenem da je pelet Moca Jablanica, ali primecujem da ima dosta pepela, i pogledom plamena primetio sam da izlazi dosta iskrica, kao i da mi je dimnjaca i suvise vrela bukvalno jedva moze da se pipne. Grejem 220 kvadrata, verovatno je gorionik jaci nego sto mi je potrebno, na prvom spratu imam 6 radijatora od kojih greju 4, a odatle izvucene vertikale na drugom spratu gde greju svih 7 radijatora sa termo glavama, temperatura na sobnom termostatu je podesena na 22 c a on je povezan na pumpu koja je prebacena na radijatorski rezim. Dok gosn Zmajdin ne stigne do mene, sta predlazete jos da se uradi.


Ljudi dajte neko misljenje molim Vas
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.opera-mini.net.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.11.2013. u 15:34 - pre 127 meseci
salecooler


Normalno je da se pumpa pali i gasi u zavisnosti od temperature vode u kotlu. Naravno, mesni ventil bi trebao da odrzi temperaturu u kotlu iznad 60°c ali je to nemoguce bez nekog pogona za mesni ventil.
Moja iskustva su takva da bi na tvom mestu:
-pritvorio klapnu u dimnjaci,
-smanjio snagu gorionika na P4,
-eventualno prepisao svoje parametre koji su negde ranije napisani na ovom forumu,
-poradio na pravljenju turbulatora,
-cekao da Zmajdin uspe da nadje vremena da dodje.
Ovaj redosled nije obavezan. Ja sam imao srecu da je Zmajdin dosao vrlo brzo i po mom misljenju odradio odlican posao.
Nadam se da ti moje iskustvo moze bar malo pomoci.

Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.11.2013. u 17:43 - pre 127 meseci
@salecooler : ja bi tu temperaturu uključivanja pumpe smanjio iskreno rečeno , kod mene je 35c , mnogo energije ostaje zarobljeno kad se kotao ugasi , mislim ja ...
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

tom0202
Rijeka

Član broj: 319143
Poruke: 15
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.11.2013. u 19:59 - pre 127 meseci
Citat:
taneb:
Citat:
taneb:
Danas sam u isčekivanju onog kontrolera koji sam naručio iz kine montirao motor ESBE ARA 671, kontroliše ga radni
termostat (od gorionika na naftu). Motor se zakrene za 90° za 240s.
Što kaže naš narod, "Kako sam se nadala dobro sam se udala", termostat uspeva da održi temperaturu polazne vode
ka radijatorima u opsegu +-1°C od zadate. Motor okreće ventil od 0 do 1/3. Dvoumim se izmedju regulacije
temperature u kući sa termoglavama i sobnog termostata koga mogu da povežem na gorionik. Moraću da probam obe
varijante pa da vidim šta je bolje od toga.
Temperatura polaznog voda ka radijatorima bila je 40°C, u kotlu je bilo 70°C, povratna cev od radijatora je bila na 38° i
povratna cev u kotao je bila na 58°C. Do sada nisam imao ovako malu razliku izmedju polazne i povratne cevi ka
radijatorima, samo 2°C....

Nadjoh malo vremena da zakomplikujem "sistem" za kontrolu motora mešnog ventila. Dodjoh na ideju da sobni termostat,
umesto na gorionik, povežem na red izmedju radnog termostata i motora i to na smeru koji otvara ventil.
Ovako povezani termostati daju mogućnost da se otvaranje ventila kontroliše sobnim termostatom.
U slučaju kada u kući fali temperature sobni termostat spoji kontate i radni termostat otvara i zatvara ventil koliko mu je
potrebno da bi održavao temperaturu polazne cevi koja je zadata na njemu.
U slučaju kada je u kući postignuta zadata temperatura, zatvaranje ventila se obavlja nesmetano, dok otvaranje ventila
nije moguće jer sobni termostat razdvaja kontakte i ventil ostaje zatvoren dok sobni termostat opet usled manjka temperature
ne spoji kontakte.
Videću narednih dana kako će ovo da se pokaže.
Evo i šema kako sam to povezao.


Pozdrav,

Da li može slika i oznaka tog radnog termostata koji kontrolira temp. polaznog voda?

Ferroli SFL4 + Ferroli SUN P7 + 4putni miš ventil
Kotlovski termostat kontrolira cirkulacionu pumpu Grufundos 32/40
Sobni termostat Salus RT510 uključuje SUN P7
Grijana površina cca 120m2
 
0

mymoon68
Leskovac

Član broj: 280582
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.11.2013. u 21:04 - pre 127 meseci
Ljudi, katastrofa!!!
Za 48 sati potrošeno 60 kg peleta (4 džaka)!!! Termostat na 21.5 za dan i noć. Greje se oko 90 kvm. Šta li će biti kad udari minus? Možda da probam sa turbulatorima. Ima li ko nacrt za turbulatore za Viadrus kotao?

[Ovu poruku je menjao mymoon68 dana 17.11.2013. u 09:09 GMT+1]
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 08:40 - pre 127 meseci
myomoon68,
Turbulatore treba da postavis,u kotao bi umesto liveni ploca(mada bi to mogao da slikas i postavis ovde)trebalo da stavis samotnu opeku,mislim da je bolje.Nisam razumeo,ti imas sobni termostat?Ako je tako,znam da postoje mogucnosti da ti termostat gasi ili pumpu ili kotao.Pumpa u svakom slucaju ne bi trebalo da radi non-stop.Koji je gorionik u pitanju?Viadrusu je potrebno duze vremena da se zagreje i licno, mislim da je taj rad od 45min malo.
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 08:47 - pre 127 meseci
Pritvorite onau klapnu na sulundaru (cug): za početak na pola, a onda "rukovnom metodom" - odškrinete leptir na gornjim vratima i približite nadlanicu otvoru pa ako osetite vrelinu, vi malo cug otvorite, ako je ne osećate, možete još da je pritvorite, ali nipšošto preko 2/3. To će instant pomoći.

Kad je o turbulatorima reč, probajte sledeće: isavijajte traku lima nema veze koje debljine, recimo 1 mm ili tanji, ali širine malo manje od razmaka između onih podužnih rebara u izmenjivaču, tako da cik-cak isvbijano može da se između tih rebara zavuče kao fijoka. Za svaki kanal izmenjivača potrebna su vam dva takva, s tim da u svakom od kanala moraju da budu u "protiv -fazi" - jedan "cik-cak", drugi "cak-cik". Kad njih postavite, ponovo odredite koliko da pritvorite klapnu na već opisan način.

Koji ono gorionik imate? Kotao je sa koliko rebara?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704913 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.