Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704649 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 09:37 - pre 127 meseci
zmajdin, taneb i ostali koji su vršili kakva mjerenja oko kotla: Koliki je podpritisak u kotlu prilikom rada gorionika na nekoj snazi 15-20 kw?
I još me nešto interesuje: Gorionici koji imaju mogućnost da u toku rada "čiste" rešetku produvavanjem (dizanjem obrtaja ventilatora na max.)
Dali to rade samo po završetku ciklusa (pri gašenju) ili i u toku rada i dali prije toga odrade pripremu u smislu prestanka hranjenja na neko vrijeme da se gorivo ne baca sa rešetke? Radim trenutno na tome i vidjeo sam da je otimalno (bar kod mene) da prije izduvavanja prestane hranjenje na 120 sekundi. Čišćenje vršim kompresorskim zrakom u impulsu od 1 sekunde a intervale određujem po vrsti goriva i trenutnom izgledu rešetke. Hvala unaprijed
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 09:56 - pre 127 meseci
Ako je reč o gorioniku sa ventilatorom koji vazduh uduvava u ložište, onda je u kotlu nadpritisak, a ne potpritisak, a koliki je, ne bih znao da kažem: nemam (još) opremu koja to može da meri.
Sa izduvavanjem komprimiranim vazduhom nemam iskustva.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 09:58 - pre 127 meseci
kod mene na kotlu je namešteno da svakih 30 min ventilator čisti po 20 sec bez pripreme za to, samo za to vreme ne hrani
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 11:25 - pre 127 meseci
Citat:
boree: kod mene na kotlu je namešteno da svakih 30 min ventilator čisti po 20 sec bez pripreme za to, samo za to vreme ne hrani

boree pokušaj poslije tog čišćenja zaviriti u ložište pa vidi šta je izbačeno iz gorionika jer ta informacija bi nam dobro došla.

Citat:
zmajdin: Ako je reč o gorioniku sa ventilatorom koji vazduh uduvava u ložište, onda je u kotlu nadpritisak, a ne potpritisak, a koliki je, ne bih znao da kažem: nemam (još) opremu koja to može da meri.
Sa izduvavanjem komprimiranim vazduhom nemam iskustva.

zmajdin ipak je podpritisak jer ako ventilator nadjača cug dimnjaka onda se dobije dim u tubusu i crijevu a i na vratima kotla kada se otvore.
Svaki prosječan analizator mjeri i podpritisak/nadpritisak a ja sam ga ovako "pješački" mjerio (i mjerim ga u svakom trenutku) i kreće se od 3-5 paskala.
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 12:38 - pre 127 meseci
Hvala na savetima svima, poceo sam jedno po jedno da resavam. Imam jos jedno pitanje. Jutros pusteno grejanje temperatura u kuci 18,5c, zadata temp vode kotla 75c, mesni ventil na polovini, sobni termostat koji pali pumpu podesen na 21c, snaga CM na p4 tj 25kw, posle pet sati neprestanog rada temperatura na sobnom termostatu 20,75c, potroseno oko 25kg peleta, radijatori u kuci vruci ali samo gornja polovina radijatora u donjem delu radijatori maltene mlaki. CM pali pumpu na 61c dodje do 63c i onda padne temp na 50 pa ponovo greje do 63c i cim upali pumpu temp vode pada i tako vec pet sati konstantno radi. Dajte neki predlog ili savet, zasto su radijatori samo pola topli?
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 13:12 - pre 127 meseci
Citat:
salecooler: Hvala na savetima svima, poceo sam jedno po jedno da resavam. Imam jos jedno pitanje. Jutros pusteno grejanje temperatura u kuci 18,5c, zadata temp vode kotla 75c, mesni ventil na polovini, sobni termostat koji pali pumpu podesen na 21c, snaga CM na p4 tj 25kw, posle pet sati neprestanog rada temperatura na sobnom termostatu 20,75c, potroseno oko 25kg peleta, radijatori u kuci vruci ali samo gornja polovina radijatora u donjem delu radijatori maltene mlaki. CM pali pumpu na 61c dodje do 63c i onda padne temp na 50 pa ponovo greje do 63c i cim upali pumpu temp vode pada i tako vec pet sati konstantno radi. Dajte neki predlog ili savet, zasto su radijatori samo pola topli?


Auuu pa gdje ode 100 i kusur kilovata???
Iz ovog gore navedenog u sistemu su dvije pumpe, ili nije baš dobro izraženo?
U svakom slučaju nije dobro ili su kilovati otišli kroz dimnjak ili je pelet poluizgoreo u pepeljari, jer niti je kuća topla niti je kotao zagrijao na 75c.
Kao prvo provjeriti šta je sa vatrom, izgara li sav taj silni pelet i vidi li se dim na dimnjaku.
Mešni ventil još prigušiti dok ne počne polako dizati temp. u kotlu preko temperature koju je do sad dostizao.
Pumpu grijanja usloviti da NE MOŽE raditi ako je temperatura u kotlu ispod tih 61c (ako se radi o 1 pumpi onda je to odrađeno u seriju kao gore navedeno).
Dali je taj sistem radio ranije sa mešnim ventilom i dali je isti dobro spojen?
Provjeriti pritisak u sistemu. U svakom slučaju se sa tim zima ne čeka.
Pozdrav, čekamo šta će biti riješenje problema
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 13:29 - pre 127 meseci
Citat:
dusanmijat: zmajdin ipak je podpritisak jer ako ventilator nadjača cug dimnjaka onda se dobije dim u tubusu i crijevu a i na vratima kotla kada se otvore.
Svaki prosječan analizator mjeri i podpritisak/nadpritisak a ja sam ga ovako "pješački" mjerio (i mjerim ga u svakom trenutku) i kreće se od 3-5 paskala.

Lako je moguće da sam u zabludi - ne bi bila prvina. Međutim, u uputstvu za Ferroli govori se o nadpritisku koji je varijabla u podešavanju od 0 do (čak) 200 Paskala, Centrometal ima sigurnosni prekidač koji reaguje na nadpritisak: preko neke vrednosti gorionikm se gasi...
Moj analitator meri potpritisak u dimnjaku i to je predviđeno kao predradnja za analizu sastava dima, ali iz predostrožnosti: ako je manja od minimalno propisane u analizu se i ne ulazi. Bar sam ja to tako shvatio.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 13:40 - pre 127 meseci
Ta zaštita na CM to i potvrđuje jer dolaskom kotla i gorionika u nadpritisak postoji mogućnost povrata plamena u crijevo a samim tim i pojavu požara. Svu ovu moju skalameriju sam snimio ali sam se zje..o i prešao 15 minuta snimka pa ga youTube ne dozvoljava. Kad se skroji bude ovdje prisutan
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 13:46 - pre 127 meseci
Citat:
dusanmijat:
Citat:
salecooler: Hvala na savetima svima, poceo sam jedno po jedno da resavam. Imam jos jedno pitanje. Jutros pusteno grejanje temperatura u kuci 18,5c, zadata temp vode kotla 75c, mesni ventil na polovini, sobni termostat koji pali pumpu podesen na 21c, snaga CM na p4 tj 25kw, posle pet sati neprestanog rada temperatura na sobnom termostatu 20,75c, potroseno oko 25kg peleta, radijatori u kuci vruci ali samo gornja polovina radijatora u donjem delu radijatori maltene mlaki. CM pali pumpu na 61c dodje do 63c i onda padne temp na 50 pa ponovo greje do 63c i cim upali pumpu temp vode pada i tako vec pet sati konstantno radi. Dajte neki predlog ili savet, zasto su radijatori samo pola topli?


Auuu pa gdje ode 100 i kusur kilovata???
Iz ovog gore navedenog u sistemu su dvije pumpe, ili nije baš dobro izraženo?
U svakom slučaju nije dobro ili su kilovati otišli kroz dimnjak ili je pelet poluizgoreo u pepeljari, jer niti je kuća topla niti je kotao zagrijao na 75c.
Kao prvo provjeriti šta je sa vatrom, izgara li sav taj silni pelet i vidi li se dim na dimnjaku.
Mešni ventil još prigušiti dok ne počne polako dizati temp. u kotlu preko temperature koju je do sad dostizao.
Pumpu grijanja usloviti da NE MOŽE raditi ako je temperatura u kotlu ispod tih 61c (ako se radi o 1 pumpi onda je to odrađeno u seriju kao gore navedeno).
Dali je taj sistem radio ranije sa mešnim ventilom i dali je isti dobro spojen?
Provjeriti pritisak u sistemu. U svakom slučaju se sa tim zima ne čeka.
Pozdrav, čekamo šta će biti riješenje problema


U sistemu je samo jedna pumpa koja je vezana na CM, a on na sobni termostat, koji kada dodje do zadate temperature koja je inace podesena na 21c gasi pumpu. CM ima fabricka podesavanja da pumpu pali na 601c a gasi na 60c. Kada postigne temperaturu u kuci 21,25c on gasi pumpu i dodje do zadate kotlovske od 75c. Problem je sto on konstantno kada ukljuci pumpu na 61c jako brzo ohladi kotlovsku vodu i tako non stop dok ne postigne zadatu na sobnom termostatu, ali danas mu je trebalo 5 sati da dodje do zadate temperature od 21c i tek onda podigne temperaturu u kotlu, ali me buni sto je gornja polovina radijatora vruca a donja hladna, samim tim da su celi radijatori vruci brze bi postigao temperaturu u kuci. Mesni je dobro instaliran, ovo je prva sezona i za mesni i za Centrometal i za pelet, pritisak je ok 1,3 kada je sistem hladan probacu da dignem na 1,5 kada se ohladi. Pepeo je siv ima dosta iskrica kada gorionik radi, ima i malo nesagorenog peleta.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 13:49 - pre 127 meseci
eventualno da uradim što i gospodin na slici , al nešto mi se neće ;)
nema problema u radu ako ste na to mislili
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
Prikačeni fajlovi
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 13:54 - pre 127 meseci
Citat:
salecooler: U sistemu je samo jedna pumpa koja je vezana na CM, a on na sobni termostat, koji kada dodje do zadate temperature koja je inace podesena na 21c gasi pumpu. CM ima fabricka podesavanja da pumpu pali na 601c a gasi na 60c. Kada postigne temperaturu u kuci 21,25c on gasi pumpu i dodje do zadate kotlovske od 75c. Problem je sto on konstantno kada ukljuci pumpu na 61c jako brzo ohladi kotlovsku vodu i tako non stop dok ne postigne zadatu na sobnom termostatu, ali danas mu je trebalo 5 sati da dodje do zadate temperature od 21c i tek onda podigne temperaturu u kotlu, ali me buni sto je gornja polovina radijatora vruca a donja hladna, samim tim da su celi radijatori vruci brze bi postigao temperaturu u kuci. Mesni je dobro instaliran, ovo je prva sezona i za mesni i za Centrometal i za pelet, pritisak je ok 1,3 kada je sistem hladan probacu da dignem na 1,5 kada se ohladi. Pepeo je siv ima dosta iskrica kada gorionik radi, ima i malo nesagorenog peleta.

Gde se nalazi pumpa: u kotlovskom ili radijatorskom krugu?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 14:01 - pre 127 meseci
Citat:
salecooler:
Hvala na savetima svima, poceo sam jedno po jedno da resavam. Imam jos jedno pitanje. Jutros pusteno grejanje temperatura u kuci 18,5c, zadata temp vode kotla 75c, mesni ventil na polovini, sobni termostat koji pali pumpu podesen na 21c, snaga CM na p4 tj 25kw, posle pet sati neprestanog rada temperatura na sobnom termostatu 20,75c, potroseno oko 25kg peleta, radijatori u kuci vruci ali samo gornja polovina radijatora u donjem delu radijatori maltene mlaki. CM pali pumpu na 61c dodje do 63c i onda padne temp na 50 pa ponovo greje do 63c i cim upali pumpu temp vode pada i tako vec pet sati konstantno radi. Dajte neki predlog ili savet, zasto su radijatori samo pola topli?


Ja sam laik tako da moje komentare i savete shvatis sa rezervom.
Po tvojim predhodnim postovima, a i po semi tvog sistema grejanja, rekao bi da je upravo zatvaranje mesnog ventila uzrokovalo slab protok tople vode kroz radijatore. Otvori mesni ventil skroz ili skoro skroz cisto da proveris da li sam u pravu. Imaj na umu da centrometalova elektronika nece dozvoliti da se kotao previse ohladi , nego ce paliti i gasiti pumpu u zavisnosti od temperature vode u kotlu. Jedini negativan efekat potpunog otvaranja mesnog ventila ce biti neprijatno vruci radijatori.
Takodje zadatu temperaturu kotla podigni na 80*C da bi povecao razliku temperatura paljenja i gasenja kotla, i samim tim koristio kotao kao mini spremnik tople vode.
Evo ti mojih podesavanja. Znam da podesavanja nisu univerzalna ali verujem da ce ti i ovakva podesavanja biti bolja od fabrickih.

FP01 Vrijeme početnog punjenja peleta ................................................................................................................85 sec.---------84sec
FP02 Ne koristi se 0
FP03 Vrijeme rada ventilatora na maksimalnom naponu na početku rada plamenika ........................................................10 sec.
FP04 Vrijeme za uspostavu plamena, sigurn. vrijeme ................................................................................................720 sec.
FP05 Vrijeme rada el. grijača bez rada ventilatora ...................................................................................................1 sec.
FP06 Vrijeme rada el. grijača nakon što fotoćelija uoči plamen ...................................................................................60 sec.
FP07 Vrijeme početnog razgaranja plamena od pojave plamena do prelaska na P1 .........................................................240 sec.
FP08 Ne koristi se 0
FP09 Vrijeme rada ventilatora u postupku gašenja na naponu podešenog programa .......................................................180 sec.
FP10 Vrijeme rada ventilatora na maksimalnom broju okretaja na kraju rada plamenika ...................................................120 sec.
FP11 Broj okretaja ventilatora u procesu razgaranja vatre od početka početnog punjenja peleta do prelaska na program P1..1160 rpm-------1150rpm
FP12 Broj okretaja za program P1 ........................................................................................................................1430 rpm-------1000rpm
FP13 Vrijeme rada puža u programu P1 .................................................................................................................6 sec.----------4sec
FP14 Vrijeme stajanja puža u programu P1 ............................................................................................................24 sec.---------26sec
FP15 Vrijeme rada puža u programu P2 .................................................................................................................6 sec.----------4sec
FP16 Vrijeme stajanja puža u programu P2 ............................................................................................................13 sec.---------16sec
FP17 Vrijeme rada puža u programu P3 .................................................................................................................6 sec.
FP18 Vrijeme stajanja puža u programu P3 ............................................................................................................9 sec.----------14sec
FP19 Vrijeme rada puža u programu P4 .................................................................................................................5 sec.----------6sec
FP20 Vrijeme stajanja puža u programu P4 ............................................................................................................5 sec.----------10 sec
FP21 Vrijeme rada puža u programu P5 .................................................................................................................9 sec.
FP22 Vrijeme stajanja puža u programu P5 ............................................................................................................6 sec.----------7sec
FP23 Vrijeme rada puža u programu P6 .................................................................................................................14 sec.
FP24 Vrijeme stajanja puža u programu P6 .............................................................................................................6 sec.---------7sec
FP25 Broj okretaja za program P2 ........................................................................................................................1400 rpm ------1050rpm
FP26 Broj okretaja za program P3 ........................................................................................................................1380 rpm ------1100rpm
FP27 Broj okretaja za program P4 ........................................................................................................................1410 rpm ------1230rpm
FP28 Broj okretaja za program P5 ........................................................................................................................1455 rpm-------1400rpm
FP29 Broj okretaja za program P6 ........................................................................................................................1460 rpm
FP30 Broj okretaja za dodatno razgaranje na podešenom program ..............................................................................170 rpm
FP31 Vrijeme dodatnog razgaranja na podešenom program ........................................................................................120 sec
FP32 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na programu P1 ...................................................................................240 sec.
FP33 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na programu P2 ...................................................................................100 sec.
FP34 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na programu P3 ...................................................................................90sec.----------100sec
FP35 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na programu P4 ...................................................................................72 sec.---------80sec
FP36 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na programu P5 ...................................................................................75 sec.---------80sec

Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 14:03 - pre 127 meseci
pumpa se nalazi u radijatorskom krugu, na toplom vodu, prebacena je po zmajdinovom savetu
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 14:36 - pre 127 meseci
Pumpa tu i treba da bude. Na kojoj je brzini pumpa? Koliki beše grejani prostor?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 17:00 - pre 127 meseci
Da dam komentar na danasnji rad gorionika od 9:55 do 17:17.Gorionik je ukljucen da radi stalno tj.ukljucuje se i iskljucuje po zadatoj temperaturi.Po postizanju temperature,podeseno je da ide sat vrmena u odrzavanje pa onda u pripravnost.Od prvog paljenja do zadnjeg odlaska u pripravnost(od 9:55 do 17:17 ali bice tako ukljucen do veceras) rezultat je sledeci:
82 minuta je radio na 12kw
u odrzavanje je isao tri puta po 60 minuta(180min)
i ovo je treci put da je u pripravnosti koje cemo videti koliko ce trajati a do sada je 103 minuta bio u pripravnosti.

Ostalo vreme je potroseno na punjenje ,paljenje i predgorevanje.

Temperatura kotla je podesena na 75'C,temp.polaznog voda u kotlarnici je 42,1'C(u kuci 42,1'C) a povratnog voda 37,5 u kuci(37,3 u kotlarnici).Ono sto me buni je da li je normalno da razlika u temperaturi polaza(bila je 71'C u trenutku merenja) i povratka u kotao(38,1'C) bude ovolika?Povrat je meren uz sam ulaz u kotao.

Voleo bih da cujem i komentare za nacin rada gorionika a u prilogu saljem i slike displeja na kome pise redosled rada.Temperatura vazduha danas nije prelazila 8'C.






Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
Prikačeni fajlovi
 
0

mymoon68
Leskovac

Član broj: 280582
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 17:01 - pre 127 meseci
Citat:
nnikki:
myomoon68,
Turbulatore treba da postavis,u kotao bi umesto liveni ploca(mada bi to mogao da slikas i postavis ovde)trebalo da stavis samotnu opeku,mislim da je bolje.Nisam razumeo,ti imas sobni termostat?Ako je tako,znam da postoje mogucnosti da ti termostat gasi ili pumpu ili kotao.Pumpa u svakom slucaju ne bi trebalo da radi non-stop.Koji je gorionik u pitanju?Viadrusu je potrebno duze vremena da se zagreje i licno, mislim da je taj rad od 45min malo.

Gorionik je M&B a kotao Viadrus 22 sa 6 članaka. Radi od 45 - 60 minuta do isključivanja preko sobnog termostata. Pre postavljanja livenih ploča zagrevao se i brže od toga. Ako Vam nešto znači parametri na displeju su SD=33, L=4,3 i G=35. Pumpa radi na brzini 2.
@Zmajdin
Klapna na sulundaru mi je upravo otvorena na 2/3.

Moram još da napomenem da sam imao enormnu potrošnju i sa ogrevnimdrvetom - od 20-25 m3 po sezoni pa me brine da nije problem u samom sistemu a ne u kotlu.
 
0

salecooler
komersijalista
cool

Član broj: 318604
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 17:19 - pre 127 meseci
Citat:
zmajdin:
Pumpa tu i treba da bude. Na kojoj je brzini pumpa? Koliki beše grejani prostor?


Da naravno to sam shvatio da pumpa treba da je u radijatorskom zato sam je i premestio po Vasem savetu, pumpa ima dve brzine i radi na prvoj brzini. Grejni prostor je oko 220m2, kotao junkers superclass (bosh solid 2000 to je isti kotao) od 25kw, a gorionik je centrometalov 35kw.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 17:40 - pre 127 meseci
Citat:
dusanmijat:
Ta zaštita na CM to i potvrđuje jer dolaskom kotla i gorionika u nadpritisak postoji mogućnost povrata plamena u crijevo a samim tim i pojavu požara. Svu ovu moju skalameriju sam snimio ali sam se zje..o i prešao 15 minuta snimka pa ga youTube ne dozvoljava. Kad se skroji bude ovdje prisutan


Pa kad ce taj film da i mi vidimo .Nema Lava Banjaluckog aman se usrecio sa bojlerom od 2000 litara.Da ja pravim sve iz pocetka nebi stavljao akumulacioni bojler cak ni mesni ventil.Samo dobar gorionik sa samociccenjem da cisti pepeo na resetci i ispod resetke.Da se negasi zbog zgure i pepela kad je los pelet.Gledao sam kako su resili ciscenje ispod resetke sa spuzom .Bas jednostavno a dobro resenje.Cetverokraki mehanicki i gorionik sa dobrom elektronikom.To bi mi bilo dovoljno i jeftino.Sva ova skalamerija nije bas toliko isplativa koliko je hfale.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 19:25 - pre 127 meseci
Citat:
salecooler:
U sistemu je samo jedna pumpa koja je vezana na CM, a on na sobni termostat, koji kada dodje do zadate temperature koja je inace podesena na 21c gasi pumpu. CM ima fabricka podesavanja da pumpu pali na 601c a gasi na 60c. Kada postigne temperaturu u kuci 21,25c on gasi pumpu i dodje do zadate kotlovske od 75c. Problem je sto on konstantno kada ukljuci pumpu na 61c jako brzo ohladi kotlovsku vodu i tako non stop dok ne postigne zadatu na sobnom termostatu, ali danas mu je trebalo 5 sati da dodje do zadate temperature od 21c i tek onda podigne temperaturu u kotlu, ali me buni sto je gornja polovina radijatora vruca a donja hladna, samim tim da su celi radijatori vruci brze bi postigao temperaturu u kuci. Mesni je dobro instaliran, ovo je prva sezona i za mesni i za Centrometal i za pelet, pritisak je ok 1,3 kada je sistem hladan probacu da dignem na 1,5 kada se ohladi. Pepeo je siv ima dosta iskrica kada gorionik radi, ima i malo nesagorenog peleta.
Do pola topli (hladni) radijatori je siguran znak nedostatka cirkulacije vode: ili se pumpa stalno pali i gasi ili je kotao slab. Ako je kotao od 25kw, otvoren mešni ventil i pumpa koja stalno radi, temperatura se mora postići za najviše 1 sat (sa sadašnjom spoljnom temperaturom).
Za početak, otvori više mešni ventil (možeš i skroz pa posle zagrevanja polako zatvaraj za po jedan broj). Ono 61*C i 63*C je suviše blizu i može samo kad je održavanje u pitanju (a i to teško). Mora biti bar 10*C. Treba dati kotlu vremena da radi, ovako samo osciluje.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.11.2013. u 19:53 - pre 127 meseci
Smanji temp uključivanja pumpe , po meni je 60 c jako visoko , kotao se zagreje i pumpa uključi i doturi mu vodu od 20 c i isključi i tako ko zna kolko puta.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704649 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.