Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7655650 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Hattalasat

Član broj: 60069
Poruke: 388



+38 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.06.2011. u 16:04 - pre 155 meseci
Hvala Bosko, znaci to je to :-)

Samo neko jos da mi kaze koji je od ona dva gorionika bolji ? Termec ili Centrometal ?
Lead, follow.....or get a fuck out of my way !
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.06.2011. u 13:07 - pre 155 meseci
Hattalasat - ne znam odakle ti da Termec ima dva motora u gorioniku, ali dobro. Ja ga koristim i odradio mi je radnju, tj ogrejao sam se, ali sam se patio sa peletom. Uzeo sam tri vrste i kao za inat najkvalitetnji sam potrošio na početku sezone, a u zimu sam ušao sa lošim. Usred zime mi je nestalo peleta i kad sam otišao da kupim proizvođač mi je rekao da je poskupeo iako je obećavao da će za njegove kupce biti zagarantovana ta cena tokom cele zime. Naravno, povećana cena se odrazila i na kvalitet, naime, taj skuplji pelet je bio mnogo gori od onog za kojeg sam mislio da je jako loš. Srećom snašao sam se i premostio zimu.


Zato ljudi pamet u glavu! Moj savet vam je da prvo od proizvođača uzmete jednu količinu (npr. dva-tri đžaka) za probu, pa ako vam odgovara kupite količinu za celu zimu, stim da obratite pažnju (insistirajte) da bude istog kvaliteta kao i probni uzorak. Uporedite sve što možete (boju, čvrstoću, miris, dužinu i sl.). Preferirajte proizvođače koji imaju vlastitu sirovinu ili barem pouzdane dobavljače iste.

Znam, sve ovo deluje pomalo paranoično, ali opreza nikad dosta. Ako na vreme krenete da spremate ogrev, možete da proberete i da obezbedite kvalitet za pristojan novac. Kako se zima približava cene rastu, a kvalitet opada. U sred zime je "daj šta daš".

Na pitanja tipa "koliko peleta je dovoljno za takav i takav objekat" vrlo je teško dati precizan odgovor čak i ukoliko neko precizno kaže kakva će biti zima. Najpribližniji proračun je onaj na osnovu tabele energetske vrednosti energenata (sa početka teme, čini mi se negde na trećoj ili četvrtoj strani). Ako ste trošili recimo 10 tona određenog uglja i njegova energetska vrednost je XY , istu toliku en. vrednost XY ima npr. 4,3 tone peleta. Ja sam tako odredio potrošnju u odnosu na plin i nisam puno pogrešio u proračunu.
Najnezgodnije je što ima pitanja u vezi sa potpuno novim objektima odnosno sistemima centralnog grejanja, gde nije ni moguće napraviti poređenje sa prethodnim periodom. Treba imati u vidu da grejanje na pelet predstavlja kompromis između cene (drva, ugalj) i konfora (gas,struja). U prevodu - ako imate koga da cepa drva, utovaruje ugalj, loži, čisti pepeo,... ne može jeftinije od toga. Ukoliko imate stan/kuću od 60m2 -dobra izolacija i jeftina struja ili plin završavaju posao.

Ako se razmišljate između 4 i 5 tona moj savet je bolje da uzmite 5. Ako platite prevoz za 4 tone, moraćete možda posle ponovo da ga platite za još 1 tonu, a verovatno ćete uzeti 2 tone, jer ste se već jednom prevarili u proračunu, pa da ne biste i treći put plaćali prevoz uzećete malo više. I onda se desi da vam preostane npr. 850kg peleta i shvatite da je bilo jeftinije da ste odmah uzeli 5 tona i preostalih 150kg dokupili i prebacili kolima (ovo sve važi ukoliko imate negde u blizini da kupujete pelet na malo).

Nadam se da je ovo moje pisanije nekome od koristi.
 
0

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.06.2011. u 13:18 - pre 155 meseci
Meni nije od neke koristi....jer k'o da sam ga ja pisao :)
Sve što je Miško napisao dobija i moju potvrdu.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.06.2011. u 13:37 - pre 155 meseci
Otvorio sam dušu. ;-)

Pročitao sam jednom prilikom nešto kao: "Iskustvo je nešto što se platili veoma skupo, a dobije se kada je već kasno."

:-)

I što bi Lane Gutović rekao: "Ne znam zašto sam ovo napisao, ali svakako ne može da škodi..."

Verovali ili ne sve ovo ima veze sa temom iliti grejanjem na pelet.



[Ovu poruku je menjao MiskoNo1 dana 09.06.2011. u 14:49 GMT+1]
 
0

Hattalasat

Član broj: 60069
Poruke: 388



+38 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.06.2011. u 14:49 - pre 155 meseci
Meni si razresio dilemu,nisi dzaba pisao :-) .
Lead, follow.....or get a fuck out of my way !
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.06.2011. u 11:10 - pre 155 meseci
Ljudi npr. pitaju kolika je potrošnja na 100m2, pa ako je to AB znači za 200m2 je 2*AB, ali to najčešće nije tako.
Eto, javlja se dosta vas koji kažete da imate objekat oko 200m2, a mogu da vam dokažem da ćete manje da potrošite nego ja koji imam 140m2, pod uslovom da vam je kuća na sprat i da je isto izolovana. (Kod mene je situacija: spolja-demit 5cm, plafon-pola izolovan, a pola ne, pod-neizolovan, prozori-solidni.)

Recimo da je moja kuća 20mX7m=140m2, dakle površina poda i plafona 140+140=280m2. Površina spoljnih zidova (20+7+20+7)*2.6-visina=140.4m2. Da zaokružimo na 140m. Znači, ukupna površina koja emituje toplotu je 140m2 (pod) + 140m2 (plafon) + 140m2 (spoljašnji zidovi) = 420m2.

Kuća na sprat od 200m2 - uzmimo da je osnova 10mX10m, odnosno 100m2 X 2 nivoa. Imamo 100m2 poda, 100m2 plafona prema spolja (plafon između prizemlja i sprata ne računam, jer on odaje toplotu u koristan prostor) i ((10+10+10+10)*2.6-visina)*2-nivoa = 208m2 spoljašnjih zidova. Znači 100m2 (pod) + 100m2 (plafon) + 208m2 (spoljašnji zidovi) = 408m2

Naravno, za ošekivati je da kuća od 200m2 ima više staklenih površina od kuće od 140m2, gde su gubici ustvari najveći, ali napominjem da ovo sve treba posmatrati kao grub proračun.

Ako nekome može da pomogne moje iskustvo radi poređenja mogu reći još i ovo:
Zima je bila prava zima, a i odužila se. Ja, sam potrošio oko 4.5t, a grejao sam se od oktobra do maja. Zimi je radilo grejanje po ceo dan, a u prelaznom periodu se palilo i gasilo po potrebi. Svega par dana sam se grejao na gas, što zbog poređenja potrošnje, što zbog nedostatka peleta. 6 dana u martu grejanje nije radilo, jer nismo bili kod kuće. Mislim da bi potrošnja bila bolja da sam odmah naišao na dobar pelet, koji sam nažalost nabavio na kraju. Primetio sam da umesto npr. 40 kg dnevno dosipam 34-36kg, pri istoj spoljašnjoj temperaturi (govorim o onim najhladnijim danima) što znači da je energetska vrednost bolja recimo 10-15%. Temperaturu u kući sam držao od 19 stepeni u hodnicima, do 21-22 u dnevnoj sobi, odnosno do 23 kod keve. Prosek 21. Grejanje se isključinvalo posle 22h i palilo u 5h. Da mi je kuća nije ušuškana u naselju tj. da je smeštena tri ulice dalje neposredno uz atar i da je brije severac, bilo bi mnogo gore. Da napomenem po ko zna koji put, previše je faktora koji utiču na grejanje tj. potrošnju i ne može niko ovde baš pozdano da vam kaže, ali može da se shvati poenta.
 
0

Perlez-Stuttgart
Nada Kostic
Stuttgart Nemacka

Član broj: 286219
Poruke: 2
*.dip.t-dialin.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.06.2011. u 11:28 - pre 155 meseci
Dobar Dan Forumasi,vidim veoma ste Aktivni(hvala bogu da sam nasila na ovaj Forum).
Ovako ako smem na kratko da vam napisem o cemu je rec.Imamo kucu od oko 250 kvadrata.I resili smo da ove Godine namestimo Grenjanje.Ja i Muz smo jos u Dilemi.On forsira DRVO I UGALJ,a ja ne Zelim tu Metodu.Naisla sam na ove Pelet,i onda na vas Forum.I molila bi da mi objasnite nesto.Dugo sam ovo citala pre svega videla da ima razlicitih Pelet-s.Mozete kao prvo da mi kazete koja je razlika,lakse sta je bolje?Ne znam,kotlovi ti Posto su dali imate neki Sajt sa cenama.Planirala sam oko 1500 Evra da dam za tu Pec-ku koja sama sve radi.Samo sipas ona uzima koliko joj treba i koliko je programisano.Dali je moguce za 1500 Evra kupiti TAJ KOTAO kompletno?I koliko meni treba za oko 250 Kvadrata onih KW ??? ; (izolovana kuca sa stiroporom,novi PVC-PROZORI).Mnogo pitanja ali zezela bi sa nekim da se posavetujem ko zna.I da na kraju Muz-a ubedim da je ovo bolja Varijanta nego UGALJ I DRVO.Nadam se brzom odgovoru,strpljivo cekam.POZZZZ
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.06.2011. u 12:43 - pre 155 meseci
Gosp. Nado, loženje i održavanje je neuporedivo lakše. Ubrzo ćete shvatiti da to možete i sami da radite, te ja u potpunosti razumem vašeg muža. Ukoliko pređete na grejanje na pelet, on više u kući neće imati ulogu koju je do tada imao. Svestan je toga da postoji rizik da shvatite da vam više nizašta nije potreban i da će da dobije pedalu. :-)

Još jedan problem je što je pelet najčešće pakovan u džačiće i dovoljno ga je samo izručiti, a drva obično iziskuju postobradu iliti cepanje. Tu, inače vrlo zahtevnu radnju, retko ko može kvalitetno da obavi pre nego što popije čašicu ili dve nekog voćnog destilata. U našem narodu cepanje drva se više posmatra kao jutarnja gimnastika, a doktori kažu da je zdravo razgibavati se svako jutro. ;-)

A sada da se uozbiljim... Ukoliko imate centralno grejanje na neko čvrsto gorivo onda je dovoljno da ugradite samo gorionik, kojeg možete da nađete i za manje od navedene sume. Ukoliko Vam treba i kotao onda će Vam trebati više novca. Vidim da piše da ste iz Perleza, pa u slučaju da niste obavešteni da kažem i to da imate tamo i proizvodnju peleta. Čuo sam da prave kvalitetan pelet, ali ne znam da li sve ide u izvoz ili prodaju za domaće tržište.

Pozdrav.
 
0

Perlez-Stuttgart
Nada Kostic
Stuttgart Nemacka

Član broj: 286219
Poruke: 2
*.dip.t-dialin.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.06.2011. u 18:58 - pre 155 meseci
Hahahaha Gospodine Misko,bas sam se nasmejala,na vas odgovor.A za PEDALU cu da razmislim HAHAHAHA (Sala naravno)
Pazite da vam pojasnim jos nista nemam znaci krecem od Nule.Tek sad zelim da postavim radijatore.Nemam nista jer smo do sad imali one Stedise kako se kod nas zovu.Tako da gradnja krece od Pocetka.A niste mi odgovorili na pitanje vezano za 250 kvadrata,kolika meni treba ta jacina sto se tice tih KW??A rekli ste da ima u Perlezu proizvodnja tih pelet-a???Jer moguce?? Nisam cula,mada sam cula da u Titelu ima proizvodnja.

[Ovu poruku je menjao Perlez-Stuttgart dana 10.06.2011. u 20:25 GMT+1]
 
0

andrey

Član broj: 15949
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.06.2011. u 12:24 - pre 155 meseci
Poštovani,

Da li se grejanjem na pelete za kucu od 240m2 sa oko 14 grejnih tela gde je sistem grejanja radijatorski, moze postici temperatura vode u sistemu koje je potrebna da se greje taj prostor?
Kako je MiskoNo1 izracunao to je ustvari za kucu na sprat 240m2 sa osnovom od 14x10m priblizno= 529,6m2 prostora za grejanje.
Prethodni komentari na ovom forumu ne ulivaju preveliku sigurnost u pogledu isplativnosti i efikasnosti od sistema do sistema, pa se ne može izvući adekvatan zaključak! Ili će potrošnja biti više nego očekivana ili se neće dostići zadovoljavajući nivo toplote! Uz to, ne postoji sigurnost u kvalitetu peleta! Na sajmu u Beogradu je jedan proizvodjac peleta i kotlova na pelet savetovao da je isplativost jedina ako se radi o podnom grejanju gde je temperatura vode do 40 stepeni C.
Ako je kuca lose izolovana, da li se uopste moze dostici zadovoljavajuca temperatura?
Da li se agropeletom moze dobiti bolje iskoriscenje energije nego sa drvenim peletom ili se ipak za kucu od 240m2 bolje zadrzati na staroj proverenoj metodi - drva i ugalj i lozi baćo od ranog jutra!
Voleo bih da nisam u pravu jer sam završio instalaciju grejanja i ostalo mi je samo koji kotao da kupim! Zbog prirode posla kojim se bavim, nisam kući od 08.00 do 18.00 i automatika kotlova na pelet bi mi bila idealno rešenje, ali ako se ne možemo ogrejati pelet sistemom, ipak će morati neko da loži drvima i ugljem na tri sata!

Tako da gosp. Nado se nadam da nisam u pravu ali bih voleo da neko stručniji od mene (ja nisam nimalo stručan) da komentar na navedenu činjenicu da se može postići zadovoljavajuća temperatura sistema i šta ako cena peleta počnu da se povećavaju na tržištu i jednostavno postane neekonomično (mada za agropelet imam ponudu od 115evra po toni) što je ok u svakom smislu, samo ako može grejati ovoliki prostor i po savetu proizvođača za 240m2 bi trebalo 8tona po sezoni što je 920 evra ali....


Pozdrav,
 
0

tignes
Šef proizvodnje
Energreen proizvodnja peleta i briketa

Član broj: 49806
Poruke: 98
..9-r.retail.telecomitalia.it.

Sajt: www.energreen.rs


+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.06.2011. u 10:55 - pre 155 meseci
Ajde dati ja pokusam odgovoriti.Sa peletom moze dase postigne temperatura bez ikakvih problema samo trebas dobro da izracunas snagu kotla koja zavisi od mnogo parametara.sad o isplativosti vec mozemo da razgovaramo sve zavisi od cene peleta 2 kg peleta su isto sto i 1m3 plina.Poznajem proizvodjaca koji tije ponudio agropelet ima kvalitetan agropelet.Potrosnja ti zavisi prvenstveno od izolacije i naravno od kotla tj stepena iskoriscenja (koliko je kvalitetan kotao).
Zivim u Italiji i grejem se na pellet 10 god za mene je trenutno najbolje grejanje akose uzme u obzir konfor i cena naravno o srbiji je grejanje na drva jos uvek isplativije od peleta ali kao stosi sam rekao svaka tri sata moras da lozis.Postoje kotlovi na pelet koje upalis u jesen i u prolece ugasis.
 
0

djurezo
marko djuricic

Član broj: 109719
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.06.2011. u 01:07 - pre 155 meseci
Ako nekog zanima nesto vezano za pelete Forest Enterprises-a nek se javi! Pozzz
djurezo
 
0

AGGIO
ENERGETIKA - PELETE - AGGIO
Novi Sad

Član broj: 267236
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.07.2011. u 09:46 - pre 154 meseci
jel ima neko zainteresovan da kupi jeftino briket od sojine slame i kukuruznog oklaska po ceni od 10 din/kg franko novi sad. precnik fi 70mm i duzine 100 mm
 
0

kovsr
Kovin

Član broj: 260051
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.08.2011. u 12:44 - pre 153 meseci
AGGIO, kakvog je kvaliteta briket, da li je tvrd ili se kruni i kolika mu je energetska vrednost?
 
0

Nes80
Dragan Nestorović
Beograd, Srbija

Član broj: 289254
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.08.2011. u 23:58 - pre 153 meseci
Da li neko zna kako se vrši čišćenje pepela kada se koristi gorionik Feroli. Da li ima neki ventilator kao kod Termec-a ili se radi ručno i u tom slučaju koliko često?
 
0

zeka215
Programer
Beograd

Član broj: 283151
Poruke: 4
89.216.27.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.08.2011. u 21:18 - pre 153 meseci
Pozdrav,

Nov sam na forumu. Citao sam postove tokom prethodne grajne zezone i jos tada se odlucio da predjem na grejanje na pelete. Zivim u stanu na prvom spratu porodicne kuce i imam izvedenu instalaciju centralnog grejanja. Lokacija: Beograd. Stan je povrsine oko 120 m2, a u planu je jos oko 50 m2 (tavan, za 2-3 godine). Izolacija fasade je u planu za sledecu godinu. Postavljena je kvalitetna PVC stolarija. Da li bi za grejanje ove povrsine (120 m2 i slaba termo izolacija, i kasnije 170 m2 i dobra izolacija) bilo dovoljno oko 30 kW ?

Najvise nedoumica imam naravno oko izbora kotla. U razmatranju su bili Centrometal, Termomont i Biodom. Slovenacki Biodom 27 sada sklapaju u Simanovcima (tu prave kotlove, sto me brine, a ostalo se uvozi i sklapa). On mi je bio favorit jer je pravljen samo za pelete (nije kombinovani) a to zapravo i zelim. Molim za neka iskustva i savete po ovom pitanju, a prvenstveno u vezi servisne sluzbe i brzine odziva, jer su je od Centrometala upravo udaljile diskusije na ovom forumu na tu temu.

Unapred hvala,
Zeka
 
0

Inzenir

Član broj: 289775
Poruke: 6
*.narocnik.mobitel.si.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.08.2011. u 18:20 - pre 153 meseci
Jedan od boljih kotlova na čvrsto gorivo i pelet za kuće je Ekona TN E P od Timex Plus.
7 godina garancije na sve kotlove.
Više o kotlovima možete pronaći na http://www.timexplus.rs
 
0

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.09.2011. u 20:03 - pre 153 meseci
Opet preko kvalitetnog servisa treba birati uredjaje, bar je to moja filozofija. S obzirom da Bosch ima najbolju servisnu mrežu, preporučio bi BOSCH tropromajni trajnožareći kotao, sa setom za pelet Ferroli. BOSCH je testirao Ferroli gorionike na svojim kotlovima i odobrio povezivanje sa tim gorionicima, može i Aerato ali nema ih na tržištu.
Potražite kataloge u njihovoj prodajnoj mreži. Ono što je najbolje, cena je cca 400Eur niža od Centrometala i Radijatora Kraljevo. A kotao je znatno efikasniji, što je bitno kada se koristi skuplje gorivo kao što je pelet.
Gorionik ima pepeljaru u plamenoj glavi koju drži mali zavrtanj sa donje strane i lako se vadi i čisti. Ako je pelet kvalitetan većina pepela se izduva kroz dimnjak,ali je preporučljivo pogledati kotao jednom u par dana i po potrebi istresti pepeljaru.
 
0

Ivan 79
Ivan Dragovic
Beograd, Srbija

Član broj: 278168
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.09.2011. u 20:21 - pre 153 meseci
Da, dobar kotao, ali recimo u nedostatku peleta iz nekog razloga (u kakvoj zemlji zivimo mora se i o ovome razmisljati), da bi se prebacio na grejanje drvima ili ugljem Bosch-ov kotao sa gorionikom morate prepraviti/prilagoditi za sta vam treba pomoc servisera i oko pola dana rada sto morate priznati u sred zime i nije bas prijatno (to je ono sto sam ja cuo). Dok recimo Centrometal-ov kotao ne zahteva nikakvu prepravku i bez problema se moze preci na drva ili ugalj. Meni je ovo vrlo bitna stavka.
Ispravite me ako gresim!

Ja razmisljam da uzmem Centrometalov kotao EKO-CK P 14 kW - imam malu kvadraturu (90kvm izolovane kuce) a ovo je najmanji kotao koji sam nasao na trzistu. Da li neko ima iskustva sa ovim kotlom?

Pozdrav!
 
0

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.09.2011. u 19:54 - pre 152 meseci
Peleta sigurno nece nestati u Srbiji, fabrike peleta samo nicu, izvozi se 80% posao je unosan.
Ukoliko se setis da ti treba grejanje kad temperatura padne ispod 10 stepeni pa onda trazis pelet, ili u sred zime e onda je sve moguce, odnosno naci ces i tada pelet, ali po visoj ceni, kao u ostalom i ugalj. Ugalj kupujes leti a ne u sred zime, tako treba isto spremiti i pelet.Tako da ako tako razmisljamo, mnogo verovatnije je da nestane struje u ovoj nasoj zemlji pod sljivama, a tada ne radi nijedan sistem ni pelet, ni gas nista....
Poenta kod centrometala je ta da je veliki potrosac jer je kotao da se tako izrazim prostije konstruisan, kratak put dimnih gasova, horizontalne kratke promaje....
Takodje kombi varijanta koju centrometal fura znaci da nije u nijednom dobar vec je kompromis jednog i drugog goriva, odnosno dobar je ako hocete 1 dan pelet pa 3 dana drvo/ugalj pa 3 dana pelet, pa mi se opet loži pa opet drvo/uglj i tako redom...
Ukoliko primarno i planski koristis pelet, cele sezone onda je BOSCH mnogo bolje resenje, manje trosi, jednostavan je, kvalitetan. A opet nisi zarobljen, ako se desi da nema peleta, sto je isto kao da nestane i uglja (imate puno toplana koje koriste peklet), ali da zamislimo to, onda ga vratite na uglalj. Vrate mu se rostovi i livena vrata i gotovo, nije tačno da treba pola dana. Ukoliko se senzor polaznog voda stavi na samu cev polaza i dobro izoluje onda ne mora da se skida regulator promaje vec ostaje i dok radi na pelet. To znaci da nemora da se ispusta voda iz sistema vec samo vrate rostovi i vrata. Ukoliko niste od onih da ne znate ni osigurac da zamenite treba vam 5-10 min. za vraćanje. sto nije puno. AKo bas neces ni to da radis pozoves servisera i on ti vrati sistem za male pare jer je smesan posao.
Kada ga vratis na ugalj opet imas naj efikasniji kotao na trzistu, cca 20-30% efikasniji od prvog sledeceg.
Ponavljam: ako hoces da prelazis svaki cas, BOSCH nije za to. Ako hoces manje da potrosis i znas na sta ces da se grejes u sezoni, onda je BOSCH mnogo bolje i isplativije resenje. PS: za tebe 20 ili 25kW kotao i gorionik podesen na najmanju snagu znaci 14kW.
Takodje Bosch ima jednu prednost, gorionik moze da radi sa minimalnom temperaturom od 40 stepeni a Centrometal sa minimalnih 60 stepeni. Tako da bi se u tvom slucaju Centrometal svaki cas palio i gasio jer imas male gubitke kako si rekao.
Ako slucajno imas mogucnost gasa, to je za tebe najbolje resenje, znam recices to je skupo, ali i sa ovim povecanjem koje najavljuju od 10% sa kondenzacionim kotlom garantujem da bi se u odnosu na drvo i uglja gadjao u 50eura razlike, a o konforu da ne pričam.
 
+1

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7655650 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.