Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7701543 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

neo.

Član broj: 288288
Poruke: 54



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 16:30 - pre 91 meseci
Pitanje za vlasnike Ecopella, a i ostale poznavaoce problematike...
Kako programirati ovaj gorionik da održava konstantnu temperaturu?Želja mi je da zadam npr.75 °C i da gorionik održava konstantno tu temperaturu bez nekih većih oscilacija.
Tako nešto u nekoliko sedmica korišćenja nisam uspeo da uradim.
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 17:30 - pre 91 meseci
Jedino da mu namestis neku snagu (9kw) tacno po potrebi objekta i iste parametre prebaci u odrzavanje i postavi vreme rada na max. Tako mozes da dobijes 3-4 sata istu snagu. Za drugacije ne znam.
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 17:44 - pre 91 meseci
@vladimirTA: struja jeste poskupela, drva jesu poskupela, gorivo jeste poskupelo,možda su i radnicima digli plate
Zato treba leti kupovati, zimi je uvek skuplje, u januaru i februaru naročito.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 17:50 - pre 91 meseci
Jao što se grijem jeftino. Moje koštice od višnje stigle do kuće po cijeni od 45e/t sa 18-22 % vlage. Malo znoja u avgustu ali sad uživam
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 18:50 - pre 91 meseci
Dany u pravu si za t pumpe ,sad sam malo čačkao i može se podesiti da bude veća od zadate t kotla , ali se posle t kotla više ne može smanjivati već samo povećavati. Mada opet ne vidim zašto bi to radio .
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 19:10 - pre 91 meseci
Sad nemam potrebe kad sam uključio "pufer mode".To sam radio da bih dobio nešto slično što sad imam ovako sa "pufer mode".
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 19:15 - pre 91 meseci
Vuk sit ,ovce na broju uživaj!
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

neo.

Član broj: 288288
Poruke: 54



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 19:47 - pre 91 meseci
Citat:
Ultrena:
Jedino da mu namestis neku snagu (9kw) tacno po potrebi objekta i iste parametre prebaci u odrzavanje i postavi vreme rada na max. Tako mozes da dobijes 3-4 sata istu snagu. Za drugacije ne znam.




Znači, da ne postoji bilo kakva mogućnost smanjenja snage u realnom vremenu?
Malo sam zatečen činjenicom da sam loženjem čvrstog goriva i naštelovanog,ispravnog regulatora promaje uvek imao zadatu temperaturu kotla po nekoliko sati, a sa gorionikom koji je vođen elektronikom i raznim podešavanjima to ne mogu da dobijem!Kako je moguće da modulacija ecopella ne može da održava konstantnu temperaturu?
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 19:56 - pre 91 meseci
Citat:
neo.:
Pitanje za vlasnike Ecopella, a i ostale poznavaoce problematike...
Kako programirati ovaj gorionik da održava konstantnu temperaturu?Želja mi je da zadam npr.75 °C i da gorionik održava konstantno tu temperaturu bez nekih većih oscilacija.
Tako nešto u nekoliko sedmica korišćenja nisam uspeo da uradim.


Evo kako sam ja podesio kod mene-zadata t kotla je 70'C,histereza 3.Stelovao sam malo snagu odrzavanja vatre i sada iznosi oko 4,3KW(povecao ciklus odrzavanja na 36 a smanjio punjenje na 1,9 i vazduh 10).Kada predje iz rada u odrzavanje,digne jos malo temperaturu kotla za neki stepen i onda pocne da opada.Kad padne na 66'C ,ponovo ide u rad dok ne postigne 70'C i tako u krug.Za ovespoljne temperature,za sada funkcionise dobro.Ja imam elektroniku na mesnom ventilu koji dodatno stabilizuje temperaturu u radijatorskom krugu.Ako nemas elektroniku a hoces da radijatori budu relativno konstantne temperature,ukljuci odrzavanje vatre i moraces malo da stelujes sve dok ne namestis da ti bude kako si zamislio.Ne znam koji kotao imas i koliko grejes,nisam detaljno citaotvoje prethodne postove

Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

neo.

Član broj: 288288
Poruke: 54



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 20:47 - pre 91 meseci
Nisam mislio uopšte na temperaturu u radijatorskom krugu ,nego na temperaturu u kotlu i inertnosti gorionika da je održava.Zamisli da nema ni mešnog ventila niti bilo kakve elektronike.Imaš zadatu temperaturu kotla i gorionik dostiže zadatu temperaturu.Teoretski, gorionik bi trebalo uz male oscilacije da je održava, ali u praksi to ne ide baš glatko.

[Ovu poruku je menjao neo. dana 03.11.2016. u 22:12 GMT+1]
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 21:30 - pre 91 meseci
Ako se ispune određeni uslovi, može to da se postigne. Evo iskopao sam sličicu staru godinu dana a to radi i sada tako, samo što je temperatura u kotlu između 70-75 stepeni
Prikačeni fajlovi
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i05-5.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 21:42 - pre 91 meseci
A zašto je to uopšte bitno....pa valjda je bitno da nema oscilacija u temperaturi kuće
Šta dobijaš konstantnom temperaturom kotla....
Ecopell 35
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 22:22 - pre 91 meseci
Nije konstantna nego od-do, taman kako treba da bude.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

neo.

Član broj: 288288
Poruke: 54



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 22:38 - pre 91 meseci
Pa valjda je logično da konstantna temperatura kotla daje konstantnu temperaturu u radijatorskom krugu,a samim tim i minimalne oscilacije u prostoru koji grejemo.Stvar je u teoriji više nego prosta.Zadaš gorioniku temperaturu 75 °C, podesiš mešni ventil da pri toj temperaturi temperatura u radijatorskom krugu bude npr. 40°C.Nije problem neka se povećava postepeno kao kod čvrstog goriva.Mešni ventil je bez ikakvih gedžeta i stoji u tom jednom položaju.Znači, krećem od pretpostavke da bi automatika ecopell-a ili bilo kog drugog goorionika trebala da teži ka održavanju zadate temperature +/- nekoliko stepeni bez većih oscilacija.

Ovaj gorionik sa podešavanjima kakva su kod mene to ne može da postigne.Radi onako kako je baš nnikki naveo.Dostigne zadatu temperaturu,odmah ide u održavanje,dok sistem malo reaguje poveća temperaturu par stepeni i onda je u održavanju smanji do granice histereze.Onda dok krene pretpaljenje i neka jača snaga prođe neko vreme i temperatura padne još nekoliko stepeni.To kod mene bude i 3-4 ispod temperature histereze.Znači temperatura levitira u odnosu na zadatu minimum 10 ° uz fabrički postavljenu temperaturu histereze.Moj laički zaključak je da je to prilično nekonzistentan rad.Koliko sam saznao iz ultreninog posta gorionik nema mogućnost da ide na prvu nižu snagu nego odmah ide u održavanje.Kada povećava snagu to ide nekako logično na sledeću jaču snagu i može se programirati vreme povećanja.Zašto ta mogućnost ne postoji u obrnutom smeru?Zašto sa neke velike snage beži na neku ekstremnio minimalnu i nepotrebo gubi temperatura?Zar nije logična da sa recimo 15KW ide ,u zavisnosti od inertnosti sistema, na 12KW pa na 9KW pa tek onda u održavanje.

Otud i moje pitanje vlasnicima koji ih koriste nekoliko sezona.Da sumiram!Šta iz postojećeg hardvera/softvera može da se izvuče i da li ovaj gorionik ima modulaciju ili setovanja koja to mogu ?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 22:53 - pre 91 meseci
Na to će Taneb najbolje da odgovori.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2016. u 23:10 - pre 91 meseci
Da li je za kotao na pelet sa priključnim cevima od 1 cola dovoljno uzeti mešni ventil
Ventil 3-kraki CALIS 100% Herz sa termoglavom 40-70 stepeni
od 1 cola ili bolje od 5/4cola, zbog protoka

Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.176.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.11.2016. u 05:05 - pre 91 meseci
Zovi TANEBA on je napravio dobar gorionik .Poslace odmah servisera.
 
0

shadow452
dezurni u kotlarnici
Niš

Član broj: 167253
Poruke: 57
217.16.139.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.11.2016. u 05:15 - pre 91 meseci
Citat:
neo.:
Pa valjda je logično da konstantna temperatura kotla daje konstantnu temperaturu u radijatorskom krugu,a samim tim i minimalne oscilacije u prostoru koji grejemo.Stvar je u teoriji više nego prosta.Zadaš gorioniku temperaturu 75 °C, podesiš mešni ventil da pri toj temperaturi temperatura u radijatorskom krugu bude npr. 40°C.Nije problem neka se povećava postepeno kao kod čvrstog goriva.Mešni ventil je bez ikakvih gedžeta i stoji u tom jednom položaju.Znači, krećem od pretpostavke da bi automatika ecopell-a ili bilo kog drugog goorionika trebala da teži ka održavanju zadate temperature +/- nekoliko stepeni bez većih oscilacija.

Ovaj gorionik sa podešavanjima kakva su kod mene to ne može da postigne.Radi onako kako je baš nnikki naveo.Dostigne zadatu temperaturu,odmah ide u održavanje,dok sistem malo reaguje poveća temperaturu par stepeni i onda je u održavanju smanji do granice histereze.Onda dok krene pretpaljenje i neka jača snaga prođe neko vreme i temperatura padne još nekoliko stepeni.To kod mene bude i 3-4 ispod temperature histereze.Znači temperatura levitira u odnosu na zadatu minimum 10 ° uz fabrički postavljenu temperaturu histereze.Moj laički zaključak je da je to prilično nekonzistentan rad.Koliko sam saznao iz ultreninog posta gorionik nema mogućnost da ide na prvu nižu snagu nego odmah ide u održavanje.Kada povećava snagu to ide nekako logično na sledeću jaču snagu i može se programirati vreme povećanja.Zašto ta mogućnost ne postoji u obrnutom smeru?Zašto sa neke velike snage beži na neku ekstremnio minimalnu i nepotrebo gubi temperatura?Zar nije logična da sa recimo 15KW ide ,u zavisnosti od inertnosti sistema, na 12KW pa na 9KW pa tek onda u održavanje.

Otud i moje pitanje vlasnicima koji ih koriste nekoliko sezona.Da sumiram!Šta iz postojećeg hardvera/softvera može da se izvuče i da li ovaj gorionik ima modulaciju ili setovanja koja to mogu ?



Ja sam korisnik EcoPell gorionika od prošle godine tako da ne znam da li ću da pomognem ali da pokušam:
EcoPell gorionik nemože da smanjuje/povećava snagu u zavisnosti od razlike projektovane temperature i trenutne. Tj. nemože da radi sledeće: zadata T=80, snaga =15KW, na T=75 da smanji na 12KW, na T=79 da smanji snagu na 9KW. Ono što može je da prilikom dostizanja zadate temperature ode u održavanje i da prilikom sledećeg uključenja (ukoliko je dostignuta T za manje vremena od definisanog) smanji snagu gorionika na prvu ispod trenutne. Analogno ovom ide i povećanje snage sve do zadatog maksimuma ukoliko je u automatskom režimu.

Smanjivanje snage u zavisnosti od približavanja graničnoj T mislim da je realizovano kod Zmajdinovog gorionika (koliko se sećam iz postova - treba proveriti sa pomenutim).


Pozdrav
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
109.72.63.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.11.2016. u 06:22 - pre 91 meseci
Citat:
neo.:
Pa valjda je logično da konstantna temperatura kotla daje konstantnu temperaturu u radijatorskom krugu,a samim tim i minimalne oscilacije u prostoru koji grejemo.Stvar je u teoriji više nego prosta.Zadaš gorioniku temperaturu 75 °C, podesiš mešni ventil da pri toj temperaturi temperatura u radijatorskom krugu bude npr. 40°C.Nije problem neka se povećava postepeno kao kod čvrstog goriva.Mešni ventil je bez ikakvih gedžeta i stoji u tom jednom položaju.Znači, krećem od pretpostavke da bi automatika ecopell-a ili bilo kog drugog goorionika trebala da teži ka održavanju zadate temperature +/- nekoliko stepeni bez većih oscilacija.

Ovaj gorionik sa podešavanjima kakva su kod mene to ne može da postigne.Radi onako kako je baš nnikki naveo.Dostigne zadatu temperaturu,odmah ide u održavanje,dok sistem malo reaguje poveća temperaturu par stepeni i onda je u održavanju smanji do granice histereze.Onda dok krene pretpaljenje i neka jača snaga prođe neko vreme i temperatura padne još nekoliko stepeni.To kod mene bude i 3-4 ispod temperature histereze.Znači temperatura levitira u odnosu na zadatu minimum 10 ° uz fabrički postavljenu temperaturu histereze.Moj laički zaključak je da je to prilično nekonzistentan rad.Koliko sam saznao iz ultreninog posta gorionik nema mogućnost da ide na prvu nižu snagu nego odmah ide u održavanje.Kada povećava snagu to ide nekako logično na sledeću jaču snagu i može se programirati vreme povećanja.Zašto ta mogućnost ne postoji u obrnutom smeru?Zašto sa neke velike snage beži na neku ekstremnio minimalnu i nepotrebo gubi temperatura?Zar nije logična da sa recimo 15KW ide ,u zavisnosti od inertnosti sistema, na 12KW pa na 9KW pa tek onda u održavanje.

Otud i moje pitanje vlasnicima koji ih koriste nekoliko sezona.Da sumiram!Šta iz postojećeg hardvera/softvera može da se izvuče i da li ovaj gorionik ima modulaciju ili setovanja koja to mogu ?


To sto pada temp. jos malo dok je u predgorevanju,s jedne strane je normalno a ume da se desi ako ti se energija iz radijatora negde trosi tj.ako imas neki gubitak ili ti sistem nije dovoljno zagrejan(kod prvog i drugog odlaska u odrzavanje).Histereza ne treba da bude velika da ti ne bi bile oscilacije velike.Ecopell radi tako sto kreće sa snagom u odnosu na temperaturu kotla trenutnu pa nekad krene sa 12,nekad sa 15 ,nekad sa 18KW,zavisi.Ako postigne zadatu temperaturu za kratko vreme,sledeći ciklus zapocinje manjom snagom(vreme do povecanja je fabricki valjda 50min a do smanjenja 40 min).Ako za 50 min ne postigne zadatu temp.prelazi u vecu snagu i mislim da onda u sledećem ciklusu kreće u startu sa tom većom snagom jer je izračunao da mu manja snaga nije dovoljna.Vreme do povećanja i smanjenja mozes da menjas.E sada,kod grejanja na ugalj,tebi je temp konstantna dok ima ogreva a onda isto opada kad nestane ogreva u kotlu.Ovde ćeš bez automatike,mesnog itd morati da imas male oscilacije ali ako podesiš temp.histerezu i neke parametre,oscilacije će biti minimalne.

Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

Predrag Mirkovic
komercijalista/parketar
Promont Komerc
Nis, Srbija

Član broj: 324907
Poruke: 26
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.11.2016. u 07:18 - pre 90 meseci
>
Kotao Toby 12B SET
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7701543 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.