Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7690950 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 11:03 - pre 90 meseci
Evo ja da kažem kako radi to trenutno kod mene.
I ja mogu da kažem da imam grejanje 24 sata ali mi gorionik (trenutno sa 15 kW) radi oko 5 sati u toku dana.
Probao sam sve snage i obe šeme grejanja kuće i akumulatora ("slepo crevo" i "protočni bojler") i otprilike sam suzio izbor snage.
Računam da imam grejanje i noću iako se ne koristi (bar do sada) voda iz akumulatora.
Sad je druga stvar što ne vidim potrebu za noćnom temperaturom kao i preko dana pošto moje "bebice" imaju 28 i 23 godine ali ipak mi je temperatura ona koja mi je potrebna da mi bude prijatno.
Kada bi u kući bilo ispod zadatih (19 ili 20 *C) na sobnom termostatu,uzimala bi se topla voda iz akumulatora da bi se održala ona temperatura koja je postavljena.
Znači,grejanje 24 sata (od 6-22 h topli i mlaki radijatori a od 22-06 "hladni" radijatori) sa radom gorionika 5 sati dnevno.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 11:07 - pre 90 meseci
Ja imam akumulator toplote i mislim da zbog njega imam veću potrošnju. Pumpa između AT i kotla se nikad ne gasi(čak i kad kotao ode u fazu čekanja),pa mislim da tom cirkulacijom se gubi toplota,a i sam AT odaje toplotu.U kotlarnici je baš toplo iako je stalno otvoren prozor na kip. Ja sam od 2. oktobra do sad potrošio 60 džakova peleta. Grejem 140m2 dobro izolovane kuće. Kotao je toby20,a ukupno je radio 500 sati.Dnevna temperatura 23,noćna 22 stepena.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 11:25 - pre 90 meseci
Pretpostavljam da vam je ovaj trokraki mešni ventil postavljen na polazu ka radijatorima? Ili je to termostatski mešni ventil postavljen na povratu u kotao? Možete li da okačite ovde hidrauličnu semu vašeg sistema?

@dany12
Kod vas je visoka zadata temperatura u kući i zbog toga imate veću potrošnju, ali pumpa između AT i kotla mora da se gasi onog trenutka kada se dosegne na povratnom vodu kotla za 3 stepena manja temperatura od polaza iz kotla. Tu posle pumpe na povratnom vodu morate da imate nepovratni ventil, a da trokrakim mešnim ventilom pre pumpe, a do AT upravlja neka automatika, recimo Seltron ACC 20. Potrošnja će se drastično smanjiti. Ovako imate AT, kao i da ga nemate. :-(
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 11:36 - pre 90 meseci
Citat:
dany12:
Ja imam akumulator toplote i mislim da zbog njega imam veću potrošnju. Pumpa između AT i kotla se nikad ne gasi(čak i kad kotao ode u fazu čekanja),pa mislim da tom cirkulacijom se gubi toplota,a i sam AT odaje toplotu.U kotlarnici je baš toplo iako je stalno otvoren prozor na kip. Ja sam od 2. oktobra do sad potrošio 60 džakova peleta. Grejem 140m2 dobro izolovane kuće. Kotao je toby20,a ukupno je radio 500 sati.Dnevna temperatura 23,noćna 22 stepena.


Ja sam htela ove godine da ubacim AT u kotlarnicu. Zovnem telefonom mašinskog inženjera sa namerom da mi napravi šemu povezivanja AT-a u sistem i kad sam mu objasnila sa čime raspolažem i na šta imam pritužbe, čovek mi je rekao da mi AT nije rešenje već promašena investicija....da neću dobiti uštede u peletu kao što očekujem. Zato ove godine ugrađujem PVC stolariju sa troslojnim staklo paketima, pojačavam unutrašnju izolaciju, iduće godine pojačavam stiropor fasadu sa dodatnih 10 cm (čime ću izaći na 15-18 cm stiropora) i kupujem integrisani kotao male snage i to nakon što mi stručno lice sračuna toplotne gubitke tako izolovanog objekta.

AT ima veliku površinu koja odaje toplotu, ta izolacija od 10 cm nije dovoljna da spreči hlađenje vode i dok god ne budu rešili kako treba toplotne gubitke, to neće biti optimalno rešenje. Kod mene u kotlarnici i pored toga što su cevi izolovane, kad radi kotao primetno je toplije, bez obzira što nemam AT.
 
0

vladimirTA
Upravno-administrativni radnik
Kovačica

Član broj: 331849
Poruke: 55
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 11:53 - pre 90 meseci
Citat:
Srkson:
Pretpostavljam da vam je ovaj trokraki mešni ventil postavljen na polazu ka radijatorima? Ili je to termostatski mešni ventil postavljen na povratu u kotao? Možete li da okačite ovde hidrauličnu semu vašeg sistema?

@dany12
Kod vas je visoka zadata temperatura u kući i zbog toga imate veću potrošnju, ali pumpa između AT i kotla mora da se gasi onog trenutka kada se dosegne na povratnom vodu kotla za 3 stepena manja temperatura od polaza iz kotla. Tu posle pumpe na povratnom vodu morate da imate nepovratni ventil, a da trokrakim mešnim ventilom pre pumpe, a do AT upravlja neka automatika, recimo Seltron ACC 20. Potrošnja će se drastično smanjiti. Ovako imate AT, kao i da ga nemate. :-(


Jel prvo pitanje upućeno meni?

Nije baš ne znam kako nacrtano ali vidi se suština

[Ovu poruku je menjao vladimirTA dana 01.11.2016. u 13:33 GMT+1]
Grejna površina: 170m2 kuća na sprat
Grejna tela:9 radijatora, 2 podna grejanja(kuhinja+vešeraj=24m2)
Izolacija objekta: zidovi bez izolacije, na tavanu 8cm stiropora, PVC prozori i vrata.
Kotao: Megal Specijal 25KW trajnožareći
Gorionik: Pellstar (Uniko-Kovačica)
Regulacija: trokraki mešni ventil i termoglave na radijatorima
Prikačeni fajlovi
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.stcable.net.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 11:57 - pre 90 meseci
Zvončice ja sam uradio onako po PS- u izolaciju tavanske ploče , sa sve folijama, i za sad sam primetio značajno manju potrošnju, al to će na pravo mišljenje sačekati,ipak još nije ona hladnoća. Al na kakvu unutrašnju izolaciju mislite? Čitam da to baš nije pametno raditi. Meni se ovako spustila potrošnja na ispod 2kg/h (u proseku rada kotla) što mi je i bio cilj, a kad bude i spoljna izolacija "gotova" tj pojačana onda sam stvarno uradio i završni korak za promenu kotla kao i Vi. Još da nađem nešto što će mi odgovarati...u stvari našao sam hertz kotao al malo mi je cena od 8500€ jaka
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 12:19 - pre 90 meseci
@vladimirTA

Da, to prvo pitanje je upućeno vama.
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 12:29 - pre 90 meseci
Boree, nećemo da persiramo :) Kuća mi je spratnosti 1/2 Po + Pr + S + Pk. Kad kažem unutrašnju izolaciju, mislim na sledeće stvari:

1. zapadni zid moje kuće nalazi se na međi prema susedu, koji duž mog objekta ima podignute pomoćne objekte, tako da mi je nepristupačno da na toj strani polepim izolaciju na fasadni zid. Zbog toga moram sa unutrašnje strane da radim postavljanje Ytong multipor ploča d=10 cm....one same po sebi nisu preskupe, ali lepak koji se koristi za njih je kao Sv.Petra kajgana, a ne sme da se uzima drugi zbog hemijske reakcije. S druge strane je dobro što one za razliku od stiropora "dišu", omogućavaju difuziju vodene pare, pa barem neka jedan zid diše dok su ovi ostali blokirani stiroporom i PVC-om - biće zdravije za boravak.

2. ispod kuće na 1/2 gabarita osnove imam podrum, pa hoću da polepim stiropor na plafon podruma i na nekoliko zidova koji "isplivavaju" na kotu prizemlja, da smanjim toplotne gubitke.

3. u predsoblju u prizemlju imam drveni parapet (zatvaran brodskim podom), koji ću da razvalim, kako bih izvadila ono malo stiropora što postoji i ubacila kamenu vunu debljine barem 10 cm.

4. u potkrovlju koje je negrejani prostor ne postavljam izolaciju po podu pošto nema razloga da "branim" hodnik i kupatilo koji se greju na spratu (na spratu se greje još i jedna spavaća soba, ali sam iznad nje po ploči postavila mineralnu vunu 20 cm, tako da je ona zbrinuta), ali moram da izolujem stepenišni prostor opet sa multipor pločama da iz njega ne ide toplota u potkrovlje. U krovu postoji termoizolacija (između rogova) od 14 cm (mineralna vuna), tako da nije baš da je u potkrovlju temperatura kao napolju.

A za kotlić taman ću da vidim kako će ljudima da se pokaže mali Toby b12 set ili ako dogodine KEPO izbaci novi kotao male snage, eto rešenja za ne tako velike novce :) 8500 evra je previše, toliko ima da me košta sve ovo skupa: stolarija, izolacija i novi kotao (još ako uspem da utrapim nekome CM, eto sreće i veselja).

Super je što si smanjio toplotne gubitke :) Ja se radujem danu kada će za moj dobro izolovan objekat potrošnja peleta biti 800 gr/h :)
 
0

vladimirTA
Upravno-administrativni radnik
Kovačica

Član broj: 331849
Poruke: 55
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 12:45 - pre 90 meseci
Citat:
Srkson:
@vladimirTA

Da, to prvo pitanje je upućeno vama.


Evo neke šeme
greškom je zakačeno na prošli post.

Grejna površina: 170m2 kuća na sprat
Grejna tela:9 radijatora, 2 podna grejanja(kuhinja+vešeraj=24m2)
Izolacija objekta: zidovi bez izolacije, na tavanu 8cm stiropora, PVC prozori i vrata.
Kotao: Megal Specijal 25KW trajnožareći
Gorionik: Pellstar (Uniko-Kovačica)
Regulacija: trokraki mešni ventil i termoglave na radijatorima
Prikačeni fajlovi
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 13:28 - pre 90 meseci
Pumpom upravlja elektronika kotla. Da li je moguće da se to isključi i radi nezavisno ne znam. Između kotla i AT imam četvorokraki mešni ventil esbe.Da li bi na njemu mogla da se nakači neka elektronika da upravlja sa pumpom.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 14:00 - pre 90 meseci
@dany12
To tako kako je kod vas spojeno nije dobro. Četvorokraki mešni ventil nema šta da traži u kombinaciji sa AT. Bilo je reči o tome ovde na forumu, mislim da je negde od 528 strane. Treba vam trokraki mešni ventil između AT i kotla-pumpe i još jedan trokraki mešni ventil za radijatorski krug. Pumpom može da upravlja elektronika kotla, a mešnim ventilom Seltron ACC10 ili 20. Pogledajte ovde kako izgleda ispravna šema sa AT u grejnom sistemu.

Zato je kod vas potrošnja kud i kamo veća u odnosu na kolegu Zorana Obradovića koji greje sličnu kvadraturu kao i vi. Međutim Zoki je to sve spojio po propisu.


@vladimirTA
Prema priloženoj šemi da se zaključiti da vam kotao radi na 60C ili max. na 65C i toliko puštate u radijatore, a termoglave odrađuju posao tako što pritežu ventile na radijatorima. To tako može da radi, ali nije dobro. Previsoka temperatura ide u radijatore, zato je i pojačana sobna temperatura, a samim tim i potrošnja. Savet je da ugradite četvorokraki mešni ventil i još jednu pumpu u radijatorski krug. Kasnije staviti automatiku na mešni ventil.

[Ovu poruku je menjao Srkson dana 01.11.2016. u 15:20 GMT+1]
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

neo.

Član broj: 288288
Poruke: 54



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 14:32 - pre 90 meseci
Citat:
shadow452:


Koju si sondu koristio?
I mene interesuje da stavim kako bi imao uvid u T izduva.

Pozzzz


Sondu sam kupio na ebay http://www.ebay.com/itm/251535...;ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Prikačeni fajlovi
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 15:14 - pre 90 meseci
Gospodjo Zvoncica

Imala si dobrog trgovca pa servisera a sad i nekog masinskog inzenjera sa vecernjom skolom.Kad sve izrenoviras shvatices da zima traje samo dva mjeseca i da to i nije bilo toliko potrebno a kosta.Ali svakoima svoj izbor pa izvoli.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 16:23 - pre 90 meseci
Naprotiv Željezara, bilo bi dobro da je zima dva meseca. Kod mene grejna sezona traje 8 meseci, a s obzirom na to da sa grejanjem startujemo sve ranije, verovatno će da se produži i na celih 9. Poenta je da boravak u kući bude komforan, preko glave mi je smrzavanja sa grejanjem na pelet. A da bi trošak takvog grejanja bio razuman, izolacija mora da bude besprekorna, tu nema šta da se diskutuje. Mašinski inženjer zna znanje, nije šaban :) Uostalom, ko zna šta će da se pojavi u narednim godinama kao zanimljiva alternativa za grejanje, a dobro izolovan objekat je dugoročna investicija koja igra u svakoj kombinaciji.

Videćemo sa kakvim će se rezultatima javiti Kiza, mislim da on nije dodavao ništa od izolacije (osim mineralne vune na tavanu u prethodnoj sezoni), a ugradio je AT.
 
0

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
*.opera-mini.net.



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 17:36 - pre 90 meseci
Centromeral+AT=ODLIČNO/bolje od bilo kog koji ima modulaciju.
Sa snagom od 20kw napunim AT 1000L za 3h. Za 3h rada gorionik potrosi 12 do 13kg peleta. Onda kotao miruje u proseku 20h dok temperatura u gornjoj zoni AT ne padne do 67°C u tom trenutku ostale zone su oko 35°C, onda se gorionik pali i napuni ceo AT na 83°C. Za ujednacene temperature po visini zasluzan je SELTRON ACC20 koji upravlja 3k mesnim ventilom i pumpom izmedju kotla i akumulatora. Dok nisam imao ACC20 temperature nisu mogle da se izjednace po celoj visini akumulatora, sada se izjednace bukvalno u 0,1°C. Akumulator sam izolovao sa 10cm vune koju drzi ona mreza zelena sto se stavlja na plastenike i malinjake. Verujte nema gubitaka energije ili je zanemarljiva.

Za sledecu godinu jos da kupim nekakvu automatiku za kontrolu mesnog ventila u radijatorskom krugu i nista vise ne cackam, mozda nije toliko ni potrebno al ajd treba imati.

Na kuci imam 8cm stiropora i 15cm vune na tavanu sa one dve folije. Ali mi ta vuna sada nista ne znaci zato sto trenutno ne grejem sprat vec samo prizemlje 100kvadrata.
Dnevna temperatura 23, nocna 22,8°C.

Nabavio sam dve tone kospe od visnje, treba da se nakanim da podesim parametre za sagorevanje. Pre 20dana sam pokusao i odustao ali sam bio blizu. Zeza me vazduh (brzina ventilatora). U pocetku pripali kospu pa nestane plamen. Nije kao kod peleta.

Ja sam zaista zadovoljan ovim sistemom i ne kajem se uopste sto sam ugradio AT. Videcemo kako ce se ponasati kada dodje deda mraz. Ali nema sta tu da ne valja, malo ce da skrati vreme eksploatacije iz AT, po mojoj proceni nece spasti ispod 15h.

Hvala svima koji ste doprineli na mom stecenom znanju iz ove oblasti.

Tu sam pitajte ako nekoga nesto zanima.


[Ovu poruku je menjao k.i.z.a dana 01.11.2016. u 19:10 GMT+1]
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 17:55 - pre 90 meseci
Dobro kiza pitacemo.

Zvoncica vidis da sve nije bas crno.Izolacija da ali nema tu puno pomoci ako druge stvari ne stimaju.Nece pomoci inzenjerova prica .On cita iz knjige a praksa je drugo.
Izvini da ne ispadne da te prozivam nemam namjeru.Bilo mi interesantno zbog CM.Mislim da debelo grijesis.Pravis posla bez ucinka.

Od najgoreg do najboljeg malo fali .Zalio sam se i ja na CM a sad je dobar.Nebi ga mijenjao ni za koi.Cak ni za integrisani.Kad produzim izmenjivac imacu super rezultate.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 01.11.2016. u 19:06 GMT+1]
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 19:09 - pre 90 meseci
Koja je svrha mešnog ventila između kotla i AT ako je temperatura kotla 80 stepeni,a pumpa se pali na 67,a iskljucuje na 62 stepena.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

vladimirTA
Upravno-administrativni radnik
Kovačica

Član broj: 331849
Poruke: 55
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 19:12 - pre 90 meseci
Citat:
Srkson:
@dany12
To tako kako je kod vas spojeno nije dobro. Četvorokraki mešni ventil nema šta da traži u kombinaciji sa AT. Bilo je reči o tome ovde na forumu, mislim da je negde od 528 strane. Treba vam trokraki mešni ventil između AT i kotla-pumpe i još jedan trokraki mešni ventil za radijatorski krug. Pumpom može da upravlja elektronika kotla, a mešnim ventilom Seltron ACC10 ili 20. Pogledajte ovde kako izgleda ispravna šema sa AT u grejnom sistemu.

Zato je kod vas potrošnja kud i kamo veća u odnosu na kolegu Zorana Obradovića koji greje sličnu kvadraturu kao i vi. Međutim Zoki je to sve spojio po propisu.


@vladimirTA
Prema priloženoj šemi da se zaključiti da vam kotao radi na 60C ili max. na 65C i toliko puštate u radijatore, a termoglave odrađuju posao tako što pritežu ventile na radijatorima. To tako može da radi, ali nije dobro. Previsoka temperatura ide u radijatore, zato je i pojačana sobna temperatura, a samim tim i potrošnja. Savet je da ugradite četvorokraki mešni ventil i još jednu pumpu u radijatorski krug. Kasnije staviti automatiku na mešni ventil.

[Ovu poruku je menjao Srkson dana 01.11.2016. u 15:20 GMT+1]

Ovako nije bilo ranije nesni je bio na hladnoj vodi a pumpa izmedju radijatora i mesnog ventila. Dok je bilo tako ja sam mogao da drzim kotao na 90° a u radijatore da pustam 30° ali se u kotao vracala ledena voda pa sam ovako stavio zbog zastite kotla.
U planu je cetvorokraki ventil. Sto se tice jos jedne pumpe... nije mi bas najjasnije sta je prednost u odnosu na 1 pumpu.
Grejna površina: 170m2 kuća na sprat
Grejna tela:9 radijatora, 2 podna grejanja(kuhinja+vešeraj=24m2)
Izolacija objekta: zidovi bez izolacije, na tavanu 8cm stiropora, PVC prozori i vrata.
Kotao: Megal Specijal 25KW trajnožareći
Gorionik: Pellstar (Uniko-Kovačica)
Regulacija: trokraki mešni ventil i termoglave na radijatorima
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 20:37 - pre 90 meseci
Citat:
zeljezara:

Zvoncica vidis da sve nije bas crno.Izolacija da ali nema tu puno pomoci ako druge stvari ne stimaju.Nece pomoci inzenjerova prica .On cita iz knjige a praksa je drugo.


:) Nije sve crno :) Inženjer je u pravu, objekat treba da bude dobro izolovan i kotao treba da je primerene snage, u skladu sa toplotnim gubicima objekta. Zašto bi punio akumulator pa onda odatle slao u sistem, imaš gubitke, a sa kotlom primerene snage imaš malu potrošnju peleta. Kad budem izolovala objekat kako planiram, mislim da mi potrošnja neće biti veća od 0.8 kg/h x 12h rada = 9.6 kg peleta dnevno. Puška!

Citat:
zeljezara:
Izvini da ne ispadne da te prozivam nemam namjeru.Bilo mi interesantno zbog CM.Mislim da debelo grijesis.Pravis posla bez ucinka.


Nema problema, diskutujemo, za dve godine ćemo imati i rezultate, a onda ćemo videti gde se nalazim(o) u odnosu na očekivanja. Možda i aerogel postane dostupniji :D

@kiza

Drago mi je što si zadovoljan rezultatima :)
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.11.2016. u 20:59 - pre 90 meseci
@ZVONCHICA27,
da li je ovo rečenica koju je inženjer izrekao u Vašem razgovoru-
"Zašto bi punio akumulator pa onda odatle slao u sistem, imaš gubitke"?
I šta znači trošiti 0,8 kg/h i grejati se 12 sati?
Šta je sa onih drugih 12 sati?
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7690950 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.