Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7714568 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sommelier
Sokobanja

Član broj: 334609
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.09.2016. u 22:06 - pre 93 meseci
Citat:
tihi2: Ne znam da li je tačno ali je ralno. To bi bilo oko 3.5t peleta za prosečnu zimu.
Kad sam poredio sa nekim drugim koeficientima, ovi mojij su nešto veći, ali ja više volim da mi rezultat bude veći a stvarna potrošnja manja. Najveća razlika je bila 6% a to se lako gubi na efikasnosti kotla (dal je iskoristivost kotla 85-88-90%?) a pogotovo ako ne radi stalno ili u režimu 60-80*C.
Rezultat ti je dobar orjentir.
Ostaje test na zimu u realnim uslovma.



Dva puta sam sve izracunao. Jedino sto sam promenio je razlika temperature za plafon potkrovlja 22 i za pod prvog sprata 17.
Gubici na prvom spratu 5,1kw a na drugom 3,3kw. Nadam se da ce termo glave regulisati razliku u potrebnoj temperaturi vode. Do sada smo otvarali prozore na 2.spratu da bi zagrejali prvi. :)
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.09.2016. u 23:36 - pre 93 meseci
Ako si otvarao prozore na 2. spratu onda je računica ok jer kaže da su gubici duplo manji.
Termoglave to mogu popraviti mada je bolje skinuti višak radijatora sa sprata i premestiti ih u prizemlje. Ili dokupiti radijatore za prizemlje pa smanjiti polaznu temperaturu vode.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.09.2016. u 09:08 - pre 93 meseci
Termo glave vrlo efikasno rešavaju problem neujednačene zagrejanosti prostorija.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Sommelier
Sokobanja

Član broj: 334609
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.09.2016. u 10:55 - pre 93 meseci
Citat:
tihi2: Ako si otvarao prozore na 2. spratu onda je računica ok jer kaže da su gubici duplo manji.
Termoglave to mogu popraviti mada je bolje skinuti višak radijatora sa sprata i premestiti ih u prizemlje. Ili dokupiti radijatore za prizemlje pa smanjiti polaznu temperaturu vode.


Pre izolacije na drugom spartu je bilo bas hladno, tako da sam stavljao maksimalno velike radijatore, tako da je sad pakao. Inace, izracunah snagu radijatora:
Na 2.spratu 19,2kw + susac radiajtor u kupatilu 140x60.
Na 1.spratu 18,1kw.
Mozda mogu da stavim jos 100cm radijatora na 1. ali za vise nema mesta.

Citat:
zmajdin: Termo glave vrlo efikasno rešavaju problem neujednačene zagrejanosti prostorija.


Hvala na odgovoru Zmajdine. Termo glave su sad na svim radijatorima. Kako ce sve funkcionisati kad budem ugradio 4kraki mesni ventil, jer ce mi za sprat trebati niza temperatura vode?

pozdrav
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.09.2016. u 17:23 - pre 92 meseci
Termo glave će održavati zadatu temperaturu, bez obzira što će trebati manja t vode.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

vladdicca
Vladan Marjanović
Komercijalista
Beograd

Član broj: 298399
Poruke: 22
*.static.otenet.gr.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.09.2016. u 19:34 - pre 92 meseci
Citat:
vendom:
Citat:
vladdicca: Kolege forumši, pratim ovu temu pa evo ima već godina ali nikako da stari megal procuri i da kupim novi kotao koji bi između ostalog radio i na pelet. Reko kako koju sezonu izgura treba ga nagraditi još jednom. Posle 13 godina rada mislim da je vreme da zasluženo ode u penziju.
Elem, hteo bih neki sistem gde ne bih bio zavisan od jednog energenta. Ipak se u našoj zemlji očas promene prilike i promeni isplativo grejanja na određenu vrstu goriva.

Sviđaju mi se ovi kotlovi koji imaju gorionik sa vatrom odozdo te bih mogao uporedo da koristim i pelet i drva.

Neka lista kotlova koju sam napravio je sledeća:
1. Termoplin KTK - navodno može raznovrsno gorivo da automatski doziranje. Ovo mi se čini kao najbolja opcija jer u nedostatku jedne vrste goriva postoji alternativa.
2. Radijator TKAN - ne sviđa mi se jer ovaj proizvođač forsira masovnu proizvodnju
3. Šukom VENT - jako zanimljiv ali i skup

Nisam nigde pročitao za iskustva sa istim pa bih molio za pomoć oko izbora. Doduše za Radijator se mogu pronaći neka iskustva po forumima ali za ova dva nisam našao ništa.

Imam još dilema ali za početak da razrešimo ovu prvu.


Tako sam i ja razmisljao dve-tri godine. :) Da imam alternativu. Hteo sam u Cesku da idem za Bosov liveni koji ima plamenik odozdo, pa u Rumuniju za dodatak da sam ugradim na viadrusa, pa sam gledao neke kombinovane iz bosne, isao u Obrenovac da gledam neke koji mogu i kospice (bez fotografisanja - poslovna tajna :D ), pa sam hteo plamenik na mog starog livenog zrenjaninca....
Srecom poslusah zmajdina i kupih kotao samo za pelet sa dobrim stepenom korisnosti, dobrom elektronikom za podesavanje, ugradih cetvorokraki ventil sa regulacijom a starog livenog zrenjaninca (Guta) ostavih za svaki slucaj.


Mislim da znam na koga mislite iz Obrenovca. Njih sam otpisao jer se mnogo hvale na sajtu i u brosurama. Samo što ne piše da staviš auspuh na kotao i možeš da se voziš.

Najinteresantniji mi je Termoplin. Jel ima ko kakvih iskustva sa ovim kotlovima? O šukomu sem zvaničnog sajta nema ništa na internetu. Trebaju mi praktična iskustva.

Druga problematika je određivanje snage kotla. Sistem grejanja je ranjen 80tih sa metalnim cevima i tučanim radijatorima. Međutim kako nam je u kojoj sobi bilo hladno mi smo dodavali po koje rebro ili nov radijator. Sada ima duplo više radijatora nego što bi trebalo. Pitanje je da li da se uzima kotao koji može da izvuče maksimum iz radijatora ili da to bude neki slabiji pa da šaljem ka radijatorima nižu t vode?
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.09.2016. u 19:39 - pre 92 meseci
Citat:
Sommelier:Termo glave su sad na svim radijatorima. Kako ce sve funkcionisati kad budem ugradio 4kraki mesni ventil, jer ce mi za sprat trebati niza temperatura vode? pozdrav

Tako treba - to sa termo-glavama, ali treba/mora i četvorokraki ventil: no sekirare - ima da fercera samo tako.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Sommelier
Sokobanja

Član broj: 334609
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.09.2016. u 20:10 - pre 92 meseci
Citat:
boree: Termo glave će održavati zadatu temperaturu, bez obzira što će trebati manja t vode.


Hvala Boree.

Citat:
zmajdin: Tako treba - to sa termo-glavama, ali treba/mora i četvorokraki ventil: no sekirare - ima da fercera samo tako.


Hvala Zmajdine.

Vecinu stvari, koje su mi majstori radili u i na kuci, sam morao da prepravljam, zovem nove majstore itd... Sto se tice grejanja, zelim da naucim bar 90% stvari pre nego sto krenem u zamenu kotla. Da ne bude posle "ma moze pumpa i tu da stoji" ili "nije ti bas toliko potreban cetvorokraki ventil" :))

Hvala na pomoci dobri ljudi!
 
0

Sommelier
Sokobanja

Član broj: 334609
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.09.2016. u 21:08 - pre 92 meseci
Evo me na 531. strani, jos malo pa stizem na cilj. :) Upravo citam raspravu koliko izolacija smanjuje kolicinu ogreva a samim tim i cenu grejanja. Podelicu moja iskustva. Mozda ce nekom biti korisno. Nije grejanje na pelet ali i to cu javiti sledece godine.

Uz pomoc Tihi2, izracunao sam toplotne gubitke moje kuce. Oni iznose 8.4kw. Posto imam proracun iz '86. Vidim da su tada t.gubici bili 27.4kw. Znaci izolacijom od 5cm na malterisan blok, promenom stolarije na (samo) 2.spratu (pvc) i spustanjem plafona (10 cm mineralne vune + knauf) na 2.spratu ja sam smanjio toplotne gubitke za 3,26 puta! Otprilike me je kostalo oko 6200eur.

Pre izolacije sam grejao 64m2 + 25m2(na spratu) sa 25m2 drva i dve tone uglja. 950eur
Posle izolacije grejem 64m2 + 64m2 sa 14-15 m2 drva. 450eur (iako grejem vecu povrsinu)
Znaci investicija se vraca za 12-13 god.

Kotao Tam Stadler 35kw(mislim..) star 30god, bez mesnog ventila...

 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.09.2016. u 11:49 - pre 92 meseci
Ako sam dobro pročitao, imaš gubitke 5.1 i 3.3kw a radijatori su 19.2 i 18.1kw.
Kotao se kupuje na osnovu proračuna gubitaka kuće a radijatori na osnovu gubitaka sobe.
Grubo računato, tvoj režim temperture ulazne/izlazne vode je 50/40 na spratu i 40/35 u prizemlju. I to na spoljnjih -20*C. Na realnih 0*C to je 40/35 i 35/30.
Kotao treba da radi u režimu 60-80*C a da daje gore navedeno. Bez četvorokrakog mešnog ventila sistem ne može da radi dobro.
Imaš tipičnu situaciju za stare objekte: kuća bez izolacije, uvedeno grejanje i onda kasnije stavljena izolacija pa je kotao ispao prevelik a radijatori omogućavaju niskotemperaturni režim grejanja.
Ovaj disbalanas temperature polazne vode mogu rešiti termoglave i to je najjeftinije. Dodatno rešenje je akomulator toplote od bar 1000l koji bi ti omogućio jedno loženje ujutru i jedno uveče.
Rešenje je i pelet ili neki drugi sistem koji se reguliše automatski. Ne znam samo koliki su gubici kad ti kotao radi ceo dan u režimu 60-80*C a tebi u kuću treba 40*C.
Pošto sada ložiš, stvar je još teža jer se to ne može kontrolisati pa razmišljaj u tom smeru. Bar za dogodine. Najgore rešenje je koje najčešće koristiš a to je da smanjiš temperaturu kotla na ispod 60*C jer to se to vraća kao procureli kotao posle nekoliko godina. Ovo važi za kotlove u zadnjih desetak godina ali ni taj tvoj nije većit, treba ga čuvati.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

Sommelier
Sokobanja

Član broj: 334609
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.09.2016. u 13:45 - pre 92 meseci
Citat:
tihi2: Ako sam dobro pročitao, imaš gubitke 5.1 i 3.3kw a radijatori su 19.2 i 18.1kw.
Kotao se kupuje na osnovu proračuna gubitaka kuće a radijatori na osnovu gubitaka sobe.
Grubo računato, tvoj režim temperture ulazne/izlazne vode je 50/40 na spratu i 40/35 u prizemlju. I to na spoljnjih -20*C. Na realnih 0*C to je 40/35 i 35/30.
Kotao treba da radi u režimu 60-80*C a da daje gore navedeno. Bez četvorokrakog mešnog ventila sistem ne može da radi dobro.
Imaš tipičnu situaciju za stare objekte: kuća bez izolacije, uvedeno grejanje i onda kasnije stavljena izolacija pa je kotao ispao prevelik a radijatori omogućavaju niskotemperaturni režim grejanja.
Ovaj disbalanas temperature polazne vode mogu rešiti termoglave i to je najjeftinije. Dodatno rešenje je akomulator toplote od bar 1000l koji bi ti omogućio jedno loženje ujutru i jedno uveče.
Rešenje je i pelet ili neki drugi sistem koji se reguliše automatski. Ne znam samo koliki su gubici kad ti kotao radi ceo dan u režimu 60-80*C a tebi u kuću treba 40*C.
Pošto sada ložiš, stvar je još teža jer se to ne može kontrolisati pa razmišljaj u tom smeru. Bar za dogodine. Najgore rešenje je koje najčešće koristiš a to je da smanjiš temperaturu kotla na ispod 60*C jer to se to vraća kao procureli kotao posle nekoliko godina. Ovo važi za kotlove u zadnjih desetak godina ali ni taj tvoj nije većit, treba ga čuvati.


To su ti gubici, samo obrnuto. 130m2.
Na spratu 3.3kw i 19,2kw radijatori + 1,5kw susac radijator u kupatilu (nisam bas siguran za snagu).
Na prizemlju 5.1kw i 18,1 kw radijatora.

Plan je skoro gotov. Na prolece menjam kotao, 99% uzimam Toby17kw, 4kraki sa nekom regulacijom prema spoljnoj temperaturi, uzeo bih i neku pametnu pumpu. Jedino sto ne znam koje snage treba biti. Evo na primer Alpha2, Izlaz iz kotla je 1col, grejem dve dve etaze, kotao je u kotlarnici u podrumu.

Mislim da mi ne treba AT jer mi je kotao relativno slab. Sta je bolje: Jaci kotao + AT ili odgovarajuci kotao bez AT?

NIje mi bas najjasnije ovo gore boldovano. Mislis da ce se uzaludno trositi energija?
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.09.2016. u 07:13 - pre 92 meseci
Pa da, neki gubici svakako postoje, a mogu biti i značajni.
Meni to liči kao da mi auto stalno radi pod punim gasom (tj kotao jel) a onda kvačilom (tj mešnim ventilom) regulišem brzinu auta (tj temperaturu prema radijatorima) koja mi treba. Ali tako rade sva grejanja na loženje (i na pelet i na drvo i na ugalj).
AT tu značajno pomaže jer kad kotao zagreje AT prestaje sa radom. Bilo je priče negde ispred da su tu veliki gubici dok ne dostigne radnu temperaturu (preko 60*C) ali mislim da ti gubici nisu značajni jer kreće od bar 40*C i za nekoliko minuta dostiže 60*C.
U najvećoj zimi tebi treba 8kw, a 90% zime treba ti 3-4kw energije kotla. Zašto bi ti kotao od 17kw bio slab?
Puno ljudi je ugradilo AT jer to ima smisla a investicija nije baš prevelika, pogotovo što se može malo štrpnuti i na struju.
Meni moj AT omogućava da mi TP radi 2-3 puta na dan po 5-7 minuta u prelaznom periodu a dec-jan recimo svaki sat po 10 minuta. Ako bi ta analogija važila za pelet (a ne može biti previše drugačije) onda bi kotao radio umesto 24h samo 3-4 sata. Pa neka i radi stvarnih 6 sati, valjda je i to neka ušteda na gorivu koje donosi AT.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
*.opera-mini.net.



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.09.2016. u 07:44 - pre 92 meseci
Izvinite sto prekidam vidim da ste se zagrejali oko gubitaka. Samo da pitam sitno.
Ima li neko parametre za kospu od visnje za centrometal gorionik bar neke pocetne parametre, kako krenuti pa kasnije stelovati finese?
 
0

Sommelier
Sokobanja

Član broj: 334609
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.09.2016. u 10:14 - pre 92 meseci
Citat:
tihi2: Pa da, neki gubici svakako postoje, a mogu biti i značajni.
Meni to liči kao da mi auto stalno radi pod punim gasom (tj kotao jel) a onda kvačilom (tj mešnim ventilom) regulišem brzinu auta (tj temperaturu prema radijatorima) koja mi treba. Ali tako rade sva grejanja na loženje (i na pelet i na drvo i na ugalj).
AT tu značajno pomaže jer kad kotao zagreje AT prestaje sa radom. Bilo je priče negde ispred da su tu veliki gubici dok ne dostigne radnu temperaturu (preko 60*C) ali mislim da ti gubici nisu značajni jer kreće od bar 40*C i za nekoliko minuta dostiže 60*C.
U najvećoj zimi tebi treba 8kw, a 90% zime treba ti 3-4kw energije kotla. Zašto bi ti kotao od 17kw bio slab?
Puno ljudi je ugradilo AT jer to ima smisla a investicija nije baš prevelika, pogotovo što se može malo štrpnuti i na struju.
Meni moj AT omogućava da mi TP radi 2-3 puta na dan po 5-7 minuta u prelaznom periodu a dec-jan recimo svaki sat po 10 minuta. Ako bi ta analogija važila za pelet (a ne može biti previše drugačije) onda bi kotao radio umesto 24h samo 3-4 sata. Pa neka i radi stvarnih 6 sati, valjda je i to neka ušteda na gorivu koje donosi AT.


Lose sam se izrazio, ne mislim da je slab, nego da je gotovo odgovarajuce snage koja je potrebna za grejanje moje kuce. Koliko sam shvatio iz citanja ovog foruma, AT se mahom preporucuje ako je kotao predimenzioniran, zbog toga sam rekao slab, mislio sam da je skoro knap.

Pratio sam teme o AT i na drugim forumuma i tvoja objasnjenja o zapremini, dodatnom brojilu... Znam da vazi "vece je bolje" ali da li bi mogao da te zamolim da mi preporucis koja bi velicina AT bila odgovarajuca. Ako je vec potrosnja 90% zime 3-4kw onda ne bi trebalo da uzimam AT veci od 1000l?
Da li imas semu koju bi mogao da koristim za povezivanje celog sistema sa AT? Postoje razne seme ovde ali ni jedna ne valja sudeci po nekim clanovima foruma. :)
Znam da treba dva 3kraka i 2 regulacije (sto znatno dize cenu), ali za ostalo nemam pojma.

Hvala ti na vremenu i savetima!
pozdrav
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.stcable.net.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.09.2016. u 10:25 - pre 92 meseci
Regulacije su poželjne , al ne moraju , možeš ti i na kotlovsi krug staviti termostatski trokraki i on će raditi posao, a u radijatorski možeš običan trokraki a regulaciju u kući na termo glavama vršiti, a kasnije kad pretekne kupite regulaciju, to bar može časkom montirati.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.09.2016. u 10:45 - pre 92 meseci
@Sommelier

Evo kompletne hidraulične sheme kao kod člana foruma Zorana Obradovića. Kombinacijom otvaranja i zatvaranja ventila od 1 do 6, AT može da radi u režimu kao protočni i da služi kao hidroskretnica, a i kao slepo crevo.

https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
Prikačeni fajlovi
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.09.2016. u 12:09 - pre 92 meseci
Sommelier
500 litara sasvim dovoljno.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.09.2016. u 14:00 - pre 92 meseci
@Sommelier
Kapacitet se bira kao odgovor na pitanje koliko dugu autonomiju želiš postići.
Neka su kod tebe na spoljnjih 0*C gubici kuće 4kw/h. Ako je računica tačna za polaznu vodu od 40*C, kada napuniš AT na 75*C imaš akomuliranih 30kw energije. To bi trajalo skoro 8 sati. Posle 8 sati kotao se ponovo pali, radi (verovatno sat-dva vremena) i opet se ugasi.
Ovo je za 1000l. Za 500l je autonomija preko 3 sata.
Koliki AT? Onoliki koliki gazda-investitor kaže.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

Sommelier
Sokobanja

Član broj: 334609
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.09.2016. u 21:50 - pre 92 meseci
Pre svega hvala svima na brzim odgovorima i pomoci.

@Srkson
Ova sema pokriva sve varijante, hvala ti!

@Boree

Moracu sve da odradim odmah. Zimi mahom nisam u zemlji, pa su majka i supruga zaduzene za grejanje. Moram da im olaksam sto je moguce vise. Tako da ce sve morati da bude "regulisano". Vidim da je ovaj Laddomat 3u1, pumpa,ventil,regulacija, ima jako lepu cenu, mada bi mi zavrsio posao... koja regulacija je dobra za AT/radijator?

Citat:
tihi2: @Sommelier
Kapacitet se bira kao odgovor na pitanje koliko dugu autonomiju želiš postići.
Neka su kod tebe na spoljnjih 0*C gubici kuće 4kw/h. Ako je računica tačna za polaznu vodu od 40*C, kada napuniš AT na 75*C imaš akomuliranih 30kw energije. To bi trajalo skoro 8 sati. Posle 8 sati kotao se ponovo pali, radi (verovatno sat-dva vremena) i opet se ugasi.
Ovo je za 1000l. Za 500l je autonomija preko 3 sata.
Koliki AT? Onoliki koliki gazda-investitor kaže.


Hvala na ovim brojkama, sad mi je mnogo jasnija slika. Nazalost visina plafona 225cm u kotlarnici, tako da ona diktira zapreminu AT. Mozda moze od 1500l ali ne znam koliko zauzima onaj izlaz gore iz AT i sigurnosni ventil... Ovih 8 sati autonomije jako lepo zvuci. :)
Ako bih uzeo i el.grejac, kolike snage bi trebalo da bude? Recimo za 1000l ili 1500l, da bih mogao da dopunim AT tokom noci?


Pozdrav
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
109.72.63.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.09.2016. u 07:47 - pre 92 meseci
Jedno pitanje-čovek ima stan od 65kvm u kome ima jedan radijator od 1,5m, dva radijatora od 1m i dva radijatora od 60cm.Presao bi na grejanje na pelet pa ga interesuje koja peć,kamin je najbolja varijanta za ovaj vid grejanja?

Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7714568 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.