Citat:
marko srzic:
Citat:
mladen.jovic:[
Marko ne znam koliko stepeni bude na dimnjaci sa gorionikom od 50KW, ali znam da sa 30KW ne bude sigurno preko 180. Sumnjam da bude preko 220 ukoliko postoji set pregrada, samota i turbulatori. Ja sam mogao da kupim bilo koji kotao i nisam bio ogranicen finansijski, ali sam posle godinu dana trazenja, citanja, konsultovanja i razmisljanja, odlucio da to bude Viadrus. Svestan sam svih njegovih nedostataka, a i prednosti. Inace gusani kotlovi bolje provode t na vodu od celicnih i to mnooogo bolje, ravnomernije i brze! Temperatura dima ne sme da bude ispod 100 stepeni, zato postoje posebni uredjaji koji kostaju citavo bogatstvo i koji se nakace na dimnjacu kotla i obaraju t sa 300 na 50 stepeni. Takozvani ekonomajzeri. Pri tome su napravljeni od najkvalitetnijeg kiselootpornog prohroma jer dnevno iskondenzuju i par litara vode. Imaju i poseban odvod za kondenzat kao klima uredjaj. A vi kupujete kotlove sa 3-4, 7 promaja. Termofluks je napravio kotao koji kosta preko 10 000 eura i t dima mu je 50 stepeni. Materijal od kog je napravljen izmenjivac kosta toliko, u suprotnom bi procureo posle godinu dana zbog niske t dima. Razmislite malo o tome i pogledajte malo ovaj klip. Zapitajte se zasto ovo kosta 2.500 eura.
https://www.youtube.com/watch?...;list=LLpZB2PUGQeSIpsfizjQDBhw
Ja nisam ni zamislio da bude ispod 100 c.Kod mene je sidel 15 metara keramicki mislim 20 cm.Vuce dobro mjerio sam Pa na vruce ladno vedro oblacno.Kad stusti sve je dzaba.Nebi ja da ide u kondens jer tad treba drugi dimnjak ali da raspolovim .To moze sigurno.
Ja znam da sam problemaicniji od drugih jer sam tjerao kotao na 80 i ventilator mi je jaci od ostalih gorionika .Ali znam i to kad sve pocepis smanjis Pa pa nece da grije.
E zbog toga produzujem izmenjivac.
Jasno je da sa malo kw i male tem kotla recimo 70 na dimnjacu ide manje.Samo kad ide na 80 netreba cistit kotao sve izgori.
Ovaj link je nista bomat radi ekomajzer za stare kotlove na gas.Ovdje su cijene nenormalne Za kucu nekih 150 kvadrata kod kolege Spanjolca ponuda je 40 000 sch.Pa ti vidi sto je plata 5000 fr za obicnog centralasa.
Ako ti je dimnjak 15m fi 200, onda nije ni cudo sto ti kotao toliko trosi i sto je t domnjace 300 stepeni. Pa to vuce ko nenormalno. Tu ni set ne pomaze. A pelet je bio verovatno los, pa je trebalo pojacati ventilator zbog manjka kiseonika i podpritiska. Sada mi je sve jasno. Tu Viadrus od 50 KW trosi ko lud. Na takvom dimnjaku bi savrseno radio onaj Bosch sto sam pomenuo sa vertikalnim promajama. Ne znam koji je model, ali znam da je to nekada bio Buderus, pa Dakon, pa Junkers, pa je sada Bosch. Za Viadrusa treba mali dimnjak sa ne prevelikom promajom. Ovo sam slusao od jednog starog inzinjera iz Novosadske Toplane koji je ujedno i grejac i sve drzi u malom prstu. Ili taj ekonomajzer da se stavi. Ljudi iz Viadrusa pokusavaju da naprave neki deo koji bi se montirao nazad na zadnje rebro kako bi smanjili t dima, ali jos nisu uspeli da to rese, mada imaju neki projekat koji se trenutno testira. Voleo bih da vidim taj tvoj ekonomajzer kako izgleda i kako radi, kako se cisti...
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave