Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7700029 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

grejanje

Član broj: 140805
Poruke: 205
*.dynamic.sbb.rs.



+35 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 20:23 - pre 77 meseci
Gde si, Einsteine?
 
+2

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 20:29 - pre 77 meseci
Nisam rekao da treba,nego mogućnost.Ako sistem nije dobro izbalansiran-jedna u odnosu na drugu kuću(a nije jer su zahtevi sobnih različiti),treba izbalansirati radijatore. Znači,kada su pumpe iste,iste brxine,svaka kuca trosi razl.kw energije.jer im se zahtevi ne podudaraju. Izmeriti T u kućama pa ih usaglasiti,i jedan daljinac da radi.
Moj drugi predlog pije vodu za Vas,jer imam predosećaj da tu još treba poraditi na sistemu...možda sitnica a za sistem ogromna svar.
Sto pre,zima je blizu. Pozdrav
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
0

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 20:39 - pre 77 meseci
Citat:
grejanje:
Gde si, Einsteine?



nije to taj ip....jedino ako nije ermigirao.
 
0

DBobo

Član broj: 120975
Poruke: 131
*.crnagora.net.



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 20:45 - pre 77 meseci
Citat:
Taradrina:
Nisam rekao da treba,nego mogućnost.Ako sistem nije dobro izbalansiran-jedna u odnosu na drugu kuću(a nije jer su zahtevi sobnih različiti),treba izbalansirati radijatore. Znači,kada su pumpe iste,iste brxine,svaka kuca trosi razl.kw energije.jer im se zahtevi ne podudaraju. Izmeriti T u kućama pa ih usaglasiti,i jedan daljinac da radi.
Moj drugi predlog pije vodu za Vas,jer imam predosećaj da tu još treba poraditi na sistemu...možda sitnica a za sistem ogromna svar.
Sto pre,zima je blizu. Pozdrav

Balansirao sam prošle godine.
 
0

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 21:02 - pre 77 meseci
Onda treba proveriti gubitke kroz instalaciju izmedju kuca. Ako cevi nisu lepo izolovane, eto muke.
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

DBobo

Član broj: 120975
Poruke: 131
*.crnagora.net.



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 21:19 - pre 77 meseci
Provjerio sam prekjuče. Najveći gubitak je 1-2 stepena na jednom mjestu. Ostalo je OK.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 21:28 - pre 77 meseci
Momci, hvala puno na lepim rečima :) Želim nam svima da grejna sezona prođe što ugodnije, udobnije i uz manje troškove.

@blaske007

Veruj mi da sam ovim radovima u kotlarnici gotova sa ulaganjem po pitanju grejanja :) Nemam nameru da ulazim u dodatne investicije. Ne razumem se u solare i sigurno u narednih 5 godina prstom neću mrdnuti da inoviram bilo šta. Prebacujem se na druga polja :)

@mikanski

Ovaj CM kombinanovani kotao koji imam, namenjen je za drva i pelet. Malo je reći da to ložište uopšte nije prilagođeno grejanju na pelet. Veliki prazan prostor, kad plamen izleti iz gorinika, bepne u zadnji zid kotla i izleti kroz dimnjak. Moj dimnjak je jak, Schiedel FI 200, visine sigurno 9 m, namenjen je bio centralnom grejanju na drva i ugalj. Da bih ga bolje iskoristila, produžila sam put plamena i dimnih gasova...sa ovim tunelom, plamen udari u zadnji zid kotla, deo ode odmah u vis, drugi deo prođe kroz uzak prostor levo od tunela, ispod seljačke opeke ka vratima kotla pa se digne u vis i isto to se desi sa trećim delom sa desne strane. Putanja je komplikovanija od one proste prvobitne, po sistemu lupi i izleti što pre napolje.

Nemojte očekivati od mene da ću da merim temperaturu dimnih gasova, pa da refererišem uporednu analizu pre i posle :) Dosta mi je baktanja oko kotlarnice, sad sve samo na dugme :)
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 21:31 - pre 77 meseci
Citat:
skrseni:
zvonchica27
izvini jel to centro metal elektronika iz 2014 godine ......


Tako je. Pokojna elektronika, od koje nije ostalo ništa :) U decembru prošle godine joj je ukinuto upravljanje radijatorskom pumpom, a ove godine Srksonova automatika je preuzela kompletnu kontrolu.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 21:38 - pre 77 meseci
Citat:
koborjanos:




Zvončice ovo ko omanja fabrika!!? Nadam se da su tvoje muke prošle i da ćeš se lepo grejati.


:)))) Upravo tako! Fabrika organizovana na tesnom i skučenom prostoru. Žao mi je samo što ne mogu da uslikam i okačim tu sekundarnu prostoriju u kojoj je napakovano 4.9 tona peleta, tik uz AT, a pozadi AT-a su smeštene komandne kutije. Mislila sam da neće stati ni 3.5 tone. Nema ugla iz koga može da se obuhvati kadar kako valja.

Kad sam Mladenu Joviću slala crteže osnove sa rasporedom kotla i AT-a, bio je zgrožen. Rekao je da je to katastrofa i da neće valjati ničemu :) Majstor hidrauličar je bio već mnogo opušteniji, on je navikao na rad u nemogućim uslovima i umirio me rečima da radimo onako kako zahteva situacija na licu mesta i da će sve biti ok ;) Ovo jeste skuplja varijanta u poređenju sa rasporedom AT-tik do kotla, ali ne može svuda i kod svakog da se ostvari optimum.

Hvala na lepim željama, i ja vama želim da gas bude dobrog kvaliteta, a da cena ne ide gore.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 21:40 - pre 77 meseci
Citat:
Taradrina:
zvončica
Koja je uloga cm elektronike?
[Ovu poruku je menjao Taradrina dana 30.11.2017. u 19:26 GMT+1]


Hvala Bogu - nikakva :) Objasnila u jednom od gornjih postova.
 
0

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 21:46 - pre 77 meseci
DBobo
A da okačite slike,napisete snage pumpi,duzine i presek cevovoda izolovanost...niste spomenuli sta se desava(ako znate)ako je zahtev dobijen za jedan krug,greje li i drugi? Ima li svaki grejnu krug mesni? Slikice...

Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 21:52 - pre 77 meseci
Samo još jedan info za sve koji planiraju da Seltron motorčiće kače na IVAR mešne ventile. Uz Seltron se dobijaju adapteri sa oznakama ASCAVMSA - treba da pokrije proizvođače Esbe, Seltron, Somatherm, Hora, PAW, WIP, Acaso, BRV, IMIT, Ivar, Hoval, Olymp (5 Nm) i ASCAVMSG - namenjen za ESBE VRG.



Samo što ta dva šrafčića, koja dolaze uz adapter za montažu motorčića na mešni ventil, ne odgovaraju po dužini. Oba su prekratka!

Prilikom kupovine IVAR mešnog ventila, dobije se jedan šraf i on savršeno fituje u Seltron motorčiće. Ja sam ga nosila kod metalostrugara, sa namerom da napravim još 2 dodatna šrafa (tako da na svaki mešni ventil mogu da postavim po jedan šraf po dijagonali). Na taj način bi motorčići bili dovoljno čvrsto fiksirani. Međutim, ovaj baja nije bio kadar da ih uradi kako treba, nakon četvrtog odlaska digla sam ruke i završila rabotu sa jednim šrafom koji je mogao da posluži (za 1.5 mm duži od originala) i drugim neupotrebljivim (iskrivio lozu prilikom čišćenja, pa nije mogao ni da se ušrafi)...sad AVC stoji čvrsto na osovini mešnog i dva šrafa po dijagonali, a ACC20 ima samo jedan šraf.

Sve pohvale za Seltron, stvarno. Prodaju pakete za montažu koji ne služe ničemu.
Prikačeni fajlovi
 
0

DBobo

Član broj: 120975
Poruke: 131
*.crnagora.net.



+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 21:58 - pre 77 meseci
Citat:
Taradrina:
DBobo
A da okačite slike,napisete snage pumpi,duzine i presek cevovoda izolovanost...niste spomenuli sta se desava(ako znate)ako je zahtev dobijen za jedan krug,greje li i drugi? Ima li svaki grejnu krug mesni? Slikice...

Sve je rađeno kao u CM Pel Tec preporukama po šemi br.14. Svaki krug ima svoj mješni ventil i termostat. Znači svaki ima svoj zahtjev. Nekad se i poklapaju. Slike ne znam stavit, a ne bi ni mnogo pomogle jer je sve po šemi rađeno koja postoji na CM site.
 
0

mikanski
Sam svoj majstor
Elektroinst.
Ptv
Pancevo,Srbija

Član broj: 337626
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 22:08 - pre 77 meseci
Citat:
zvonchica27:
Momci, hvala puno na lepim rečima :) Želim nam svima da grejna sezona prođe što ugodnije, udobnije i uz manje troškove.

@blaske007

Veruj mi da sam ovim radovima u kotlarnici gotova sa ulaganjem po pitanju grejanja :) Nemam nameru da ulazim u dodatne investicije. Ne razumem se u solare i sigurno u narednih 5 godina prstom neću mrdnuti da inoviram bilo šta. Prebacujem se na druga polja :)

@mikanski

Ovaj CM kombinanovani kotao koji imam, namenjen je za drva i pelet. Malo je reći da to ložište uopšte nije prilagođeno grejanju na pelet. Veliki prazan prostor, kad plamen izleti iz gorinika, bepne u zadnji zid kotla i izleti kroz dimnjak. Moj dimnjak je jak, Schiedel FI 200, visine sigurno 9 m, namenjen je bio centralnom grejanju na drva i ugalj. Da bih ga bolje iskoristila, produžila sam put plamena i dimnih gasova...sa ovim tunelom, plamen udari u zadnji zid kotla, deo ode odmah u vis, drugi deo prođe kroz uzak prostor levo od tunela, ispod seljačke opeke ka vratima kotla pa se digne u vis i isto to se desi sa trećim delom sa desne strane. Putanja je komplikovanija od one proste prvobitne, po sistemu lupi i izleti što pre napolje.

Nemojte očekivati od mene da ću da merim temperaturu dimnih gasova, pa da refererišem uporednu analizu pre i posle :) Dosta mi je baktanja oko kotlarnice, sad sve samo na dugme :)

Hvala na iscrpnom odgovoru pretpostavio sam,ali ocigledno da je potrebno puno dorade da bi radilo sve valjano.
Gorionik Pelltech pv20 kotao Radijator 18kw.Objekat 140kv
izolovan fasada 8 cm tavan vuna 20cm pvc4 m.v. pogon
esbe,regulacija Imp sistem 300
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 23:00 - pre 77 meseci
Citat:
zvonchica27: Nemojte očekivati od mene da ću da merim temperaturu dimnih gasova, pa da refererišem uporednu analizu pre i posle :) Dosta mi je baktanja oko kotlarnice, sad sve samo na dugme :)


Oće i dugmići da se kvare!!!
 
0

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 23:09 - pre 77 meseci
Citat:
DBobo:
Citat:
Taradrina:
DBobo
A da okačite slike,napisete snage pumpi,duzine i presek cevovoda izolovanost...niste spomenuli sta se desava(ako znate)ako je zahtev dobijen za jedan krug,greje li i drugi? Ima li svaki grejnu krug mesni? Slikice...

Sve je rađeno kao u CM Pel Tec preporukama po šemi br.14. Svaki krug ima svoj mješni ventil i termostat. Znači svaki ima svoj zahtjev. Nekad se i poklapaju. Slike ne znam stavit, a ne bi ni mnogo pomogle jer je sve po šemi rađeno koja postoji na CM site.


Video sam šemu,i dobro sam Vas posavetovao.Srkson je rešenje za ovaj problem,bar mislim. Moze i zmadin. Ovi ručni mesni ventili na polaz 1 i polaz 2 bi trdbali biti sa motornim pogonom a da ih podesava regulacija-fabrička ako je ima ili zmadinova , ili od srksona (heaton). Totalno bez veze,sve ful a ovo odokativno :-) . Ja bi tako.Mozda se jiš neko javi...
Goranto
U pp imas

[Ovu poruku je menjao Taradrina dana 01.12.2017. u 00:23 GMT+1]
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 23:17 - pre 77 meseci
Koja je to šema 14?
Elektronika je dobrodošla!
 
0

koborjanos
mlađi referent u pemziji
štazi
Kovin

koborjanos
Član broj: 327553
Poruke: 436
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.11.2017. u 23:40 - pre 77 meseci
Citat:
zvonchica27:
Citat:
koborjanos:




Zvončice ovo ko omanja fabrika!!? Nadam se da su tvoje muke prošle i da ćeš se lepo grejati.


:)))) Upravo tako! Fabrika organizovana na tesnom i skučenom prostoru. Žao mi je samo što ne mogu da uslikam i okačim tu sekundarnu prostoriju u kojoj je napakovano 4.9 tona peleta, tik uz AT, a pozadi AT-a su smeštene komandne kutije. Mislila sam da neće stati ni 3.5 tone. Nema ugla iz koga može da se obuhvati kadar kako valja.

Kad sam Mladenu Joviću slala crteže osnove sa rasporedom kotla i AT-a, bio je zgrožen. Rekao je da je to katastrofa i da neće valjati ničemu :) Majstor hidrauličar je bio već mnogo opušteniji, on je navikao na rad u nemogućim uslovima i umirio me rečima da radimo onako kako zahteva situacija na licu mesta i da će sve biti ok ;) Ovo jeste skuplja varijanta u poređenju sa rasporedom AT-tik do kotla, ali ne može svuda i kod svakog da se ostvari optimum.

Hvala na lepim željama, i ja vama želim da gas bude dobrog kvaliteta, a da cena ne ide gore.



Hvala i tebi (molim te da mi ne persiraš) na lepim željama. Cene će zavisiti od mnogih faktora koji su na žalost izvan naše sfere uticaja.

Ferroli SUN P-7, Tam Štadler 25KW star 30 godina!! Naravno i protočni kotao na gas Beretta
 
0

BojanBg80
Beograd

Član broj: 337383
Poruke: 103
*.fco.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.12.2017. u 10:08 - pre 77 meseci
Od 01.11.2017. Do 30.11.2017. Potrošeno 48 džakova.
07h-23h konstantno 23℃ Viadrus 35kw, Ecopell Guča gorionik. Greje se 140m2 donji sprat zidan cigla i 1/2, gornji cigla, bez izolacije, na ploču sam postavio 5cm stiropora i preko toga 10cm mineralne vune. Kuća udaljena od kotlarnice 7m, cevi kroz zemlju...
Šta kažete...da li je mnogo?

Dvospratna kuća, 140m2,fasada 10cm stiropor, tavan
poredjan stiropor 5cm preko toga 10cm mineralne vune.
Stolarija aluminijum. Kotlarnica udaljena 12 metara, cevi
kroz zemlju, izolovane pre 20 godina + prizemna kuća
85m2, 5cm stiropor, izolacija plafona.
Vuadrus u 22s 6 rebara.
Gorionik EcoPell Guča.
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet01.12.2017. u 10:15 - pre 77 meseci
Citat:
DBobo:Sve je rađeno kao u CM Pel Tec preporukama po šemi br.14.


4k ventil je,na šemi 14,prepreka da u AT uđe temp.koju ima i kotao.Uvek će ta temp.biti manja što znači da smo malo smanjili kapacitet AT.
Šema 14a,zamenio sam 4k sa 3k,dozvoljava više temt. u AT.To znači da i više energije uđe u AT pa ga i bolje koristimo.Neki% nije za bacanje,platili smo,a posao oko ugradnje bi bio isti.
Ne kažem da to ima veze sa prevelikom potrošnjom!






Prikačeni fajlovi
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7700029 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.