Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teorija Relativnosti

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 423388 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sslavko
Auckland, NZ

Član broj: 17156
Poruke: 81
*.beotel.net



Profil

icon Re: Teorija Relativnosti29.05.2004. u 17:01 - pre 242 meseci
Ima li ko knjigu "Moja teorija" Alberta Ajnstajna koju je pre 15-ak godina izdao Polaris? Jos bi bilo najbolje ako bi je ko imao u elektronskom formatu ali dobro bi dosla i papirna. Makar na pozajmicu pa da je iskopiram.
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti29.05.2004. u 18:08 - pre 242 meseci
Ta knjiga je bezveze. Bolji nadji druge izvore.

P.S. Znam da ovo nije odgovor na pitanje ali mozda nekog zanima komentar.
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net



+196 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti29.05.2004. u 19:33 - pre 242 meseci
Citat:
sslavko:Ima li ko knjigu "Moja teorija" Alberta Ajnstajna koju je pre 15-ak godina izdao Polaris? Jos bi bilo najbolje ako bi je ko imao u elektronskom formatu ali dobro bi dosla i papirna. Makar na pozajmicu pa da je iskopiram.


Ovu knjižicu sam pročitao prije desetak godina.(Zapravo se zove "Moj pogled na
svijet" čini mi se.)Tada mi je sve postalo jasno.Nekih 90 stranica.Džepni format.
1/3 knjižice opisuje kretanje taloga u šolji čaja i jedrenjak sa cilindričnim jedrom.
Mislim da je to jedina knjiga koju je napisao.

Priznajem da TR smatram pogrešnom i da je dosta dobro poznam.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti29.05.2004. u 20:00 - pre 242 meseci
Citat:
Priznajem da TR smatram pogrešnom i da je dosta dobro poznam.


Pa OK, samo što ćeš onda morati da smisliš kako da oboriš ono nemalo eksperimenata koji se sa njom slažu.

f
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net



+196 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti29.05.2004. u 23:56 - pre 242 meseci
Nemalo eksperimenata?Dakle TR dokazana?
filipe cijenim te,daj mi nabroj bar pet tih eksperimenata!
Kuća ima labav temelj.Ako fizikalni aksiom na kom počiva
TR treba spašavati pomoću TR onda to nije više aksiom.

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 31.10.2004. u 19:03 GMT+1]
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti30.05.2004. u 01:36 - pre 242 meseci
Citat:
zzzz:Dakle TR dokazana?


Fizička teorija ne može da se formalno „dokaže“. Može da bude prihvaćena ili ne, a prihvaćenost zavisi od toga da li objašnjava rezultate eksperimenata i da li predviđa rezultate budućih eksperimenata. Ako u međuvremenu naletimo na bolje i jednostavnije objašnjenje, usvojimo to i teramo dalje.

TR recimo objašnjava: gravitaciona sočiva, crne rupe (posredna posmatranja), precesiju Merkurove orbite a relativistička korekcija se neposredno koristi u sistemu za globalno pozicioniranje (GPS) i, gle čuda, radi.

Dakle ko god sumnja u TR morao bi da objasni ovih par sitnica bez nje. Primeti da ovde nisam rekao da TR nužno opisuje tačno kako priroda radi. Kao i svaka druga fizička teorija, TR je aproksimacija stvarnosti; jedino što bolje aproksimira stvarnost od drugih teorija.

Citat:
Ako fizikalni aksiom na kom počiva
TR treba spašavati pomoću TR onda to nije više aksiom.


Ovo baš i ne razumem...

f
 
0

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.ppp-bg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti30.05.2004. u 09:16 - pre 242 meseci
Ajnstajnova teorija relativiteta naisla je na jos jednu potvrdu zahvaljujuci opitu koji su izveli Bruno Bertoti, Lucano Ijes i Paolo Tortora sa univerziteta u Paviji, Rimu i Bolonji. Njih trojica su iskoristili sondu "Kasini" koja putuje ka Saturnu i nalazi se oko milijardu kilometara od Zemlje, u polozaju kada se Sunce naslo izmedju nas i sonde. Proveravali su da li je radio signal, poslat sa "Kasinija" prilikom prolaska kraj Sunca, starno stizao sa zakasnjenjem kao sto tvrdi teorija relativiteta. Po Ajnstajnovoj teoriji, naime, fenomen prostor-vreme deformise se prisustvom predmeta koji imaju masu (u ovom slcuaju Sunce) i zakrivljuju ga poput elasticnog tepiha na koji je stavljen neki teret. Svako zracenje koje prolazi kraj jednog takvog izoblicenja ne nastavlja se zatim pravolinijski, nego mora da napravi krivinu koja je utoliko veca ukoliko blize prilazi masi. Zbog tog skretanja dolazi do kratkog zakasnjenja. Proracuni italijanskih fizicara pokazali su da je racunica tacna i teorijski i prakticno. Teorija relativiteta potvrdjena je i pre tridesetak godina kada je sonda "Viking" putovala na Mars.
 
0

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti04.06.2004. u 19:10 - pre 241 meseci
Citat:
Sprečo:Možemo li se složiti u definiciji:Vrijeme je odraz (spoznaja, svjesnost,...) promjena u našoj svijesti?


Teško. To bi značilo da kojim slučajem nema naše svesti, ne bi bilo ni promena u njoj, a samim tim ni vremena.

f
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.06.2004. u 05:33 - pre 241 meseci
Vreme je vezano za referentni sistem i vreme izmedju 2 dogadjaja predstavlja broj sekundi izmedju 2 dogadjaja.
A definicuju za sekund znamo. To je trajanje ne znam kog broja ciklusa prelaska atoma cezijuma iz ne znam kog stanja u koje stanje. (Lupam, ne znam napamet definiciju ali samo hocu da kazem da se zna tacno sta je vreme i da je ono vezano za referentni sistem a ne za nasu svest ili tako nesto.)
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.06.2004. u 09:56 - pre 241 meseci
Da, vreme je broj sekundi izmedju dva dogadjaja a sekunda je vreme prelaska elektrona sa jednog na drugi nivu kod cezijuma (zapravo x*10^y puta duze, ne znam koliko). Cini li vam se da tu nesto "ne štima"?
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.06.2004. u 10:24 - pre 241 meseci
Ne. Kada kazem broj sekundi ne mislim na prirodan broj. Moze da bude 0.002314 sekundi. A sekund je definisan kako je definisan. Ne znam da li vreme moze tacno da se definise. Evo kada otkucam u google define:time
jedna od definicija je ova:
Citat:
the fourth coordinate that is required (along with three spatial dimensions) to specify a physical event


Kako bi definisao duzinu?

Evo jos jedne od definicija:
Citat:
the fourth dimension of spacetime that allows events to occur linearly as humans recognize them, presumably in the direction of increased entropy


Ne znam koliko je dobra definicija jer uvodi pojmove spacetime i entropija a valjda bi to trebalo prvo da se definise.
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.06.2004. u 11:51 - pre 241 meseci
Pa da, nisam ni ja rekao da su X i Y prirodni brojevi.
Hteo sam da kazem zar nije neobicno sto je receno da je vreme broj sekundi (izmedju dva dogadjaja) a sekund vreme koje prodje izmedju dva dogadjaja. Ovde se sekund i vreme definisu jedno preko drugog; zato i rekoh da tu nesto nije u redu.

Slozio bih se sa definicijom vremena kao cetvrte dimenzije (ravnopravne sa preostale 3).
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.06.2004. u 12:24 - pre 241 meseci
Pa nikako ne moze da bude ravnopravna sa ostale 3. Ne mozes u formulama da zameni t i neku koordinatu.
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.06.2004. u 12:48 - pre 241 meseci
http://www.elitesecurity.org/poruka/170971
Da se malo podsetimo :). Mada i tu nema bas odgovora zasto je T zasebna dimenzija ali moze se reci da smo je jednostavno tako usvojili.
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.06.2004. u 23:49 - pre 241 meseci
Koordinate su samo pomocno sredstvo za razlikovanje pojedinacnih dogadjaja.
Ono sto mi merimo i opazamo su geometrijske duzine (krivih) linija.
Recimo cesticu mozemo predstaviti kao liniju u 4D. Promenu stanja te cestice mozemo predstaviti tackom koja lezi na toj liniji. Vremenski interval izmedju dve promene stanja meren u sekundama je geometrijska duzina tog intervala. Odnosno vreme u sekundama je broj koji pokazuje koliko je ta duzina veca od referentne.
Ovo se odnosi na lokalno vreme.
E sad ako neko drugi posmatra tu cesticu i meri vreme prelaza, on u stvari meri interval sopstvene promene stanja izazvane usled promene stanja posmatrane cestice. Odnosno, put informacija o promeni stanja posmatrane cestice se moze predstaviti kao "nul geodezijska" linija koja povezuje liniju cestice i liniju posmatraca.
U cetvorouglu cija su temena dogadjaji promene stanja, lokalno i posmatracevo vreme su naspramne stranice.


#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.06.2004. u 16:23 - pre 241 meseci
Boga mi Spreco, ne znam:




Citat:
Želim prezentirati nešto novo (što nećete naći u udžbenicima).


A zasto necemo naci u udzbenicima? Ostalih N (N>10000) diplomiranih i doktoriranih fizicara i eksperimentalnih podataka u korelaciji sa TR na ovom svetu lazu - da li je moguce da toliko ljudi drzis u zabludi bas sve vreme?


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 20.06.2004. u 18:26 GMT]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.06.2004. u 16:27 - pre 241 meseci
Citat:
Postoji li vrijeme ako nema promjena, ako tih promjena nismo svjesni


Evo, primera radi u tvom vremenu ne postoji dugme za upload. U vremenu ostalih postoji. Da li ono zaista postoji ili ne?
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.06.2004. u 17:17 - pre 241 meseci
Sprecho,

Vreme nema blage veze sa entropijskim procesima memorisanja u ljudskim glavama - da li to mozes da razlucis?

Takvi misaoni eksperimenti nikud ne vode - oni su pobijeni uz upotrebu 2 atomaska casovnika i mlaznjaka koji su leteli oko zemlje u suprotnim smerovima - NISU pokazivali isto vreme.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.06.2004. u 22:24 - pre 241 meseci
"Sprečo" ... u mom relativnom svemiru, tvoji prilozi ne postoje...

Takodje, bez uvrede, ono sto pisete, demonstrira proizvoljno mešanje baba i žaba.
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.06.2004. u 23:00 - pre 241 meseci
Citat:
Koji vremenski interval (definisan u Majkelsonovom interferometru) je onaj interval za koji je A. Ajnštajn ustvrdio da teče (drugačije od našeg vremena )

Pa za vreme sistema koji se krece. To bi znacilo da je teorija nedokaziva, jer kakve veze sa vremenom posmatraca sa zemlje ima vreme u sistemu radio talasa? Ja bih rekao nikakve. Nisam citao nista o eksperimentu, vec samo ovo sto je neko gore ukratko i prilicno neubedljivo opisao. Takodje, kakve veze ima GPS sa TR? Dajte neki link na srpskom, trenutno nisam bas raspolozen da prevodim tumacenja nekakvih eksperimenata.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 423388 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.