Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teorija Relativnosti

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 424402 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti20.06.2004. u 23:13 - pre 241 meseci
Citat:
Sprečo:Koji vremenski interval (definisan u Majkelsonovom interferometru) je onaj interval za koji je A. Ajnštajn ustvrdio da teče (drugačije od našeg vremena )?

Nijedan.
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti21.06.2004. u 05:46 - pre 241 meseci
Citat:
SprečoIli , recimo, ovakva tvrdnja: Razlika optičkih putova svjetlosti između "paralelnog" i "okomitog" kretanja svjetlosti u Majkelsonovom interferometru nije dovoljna za pojavu interferencije.

Tako je! Razlika puteva je 0 (nula!).
Citat:
u udžbenicima je naveden proračun za pojavu bar četiri interferentne pruge.

Ali taj proracun je radjen kao da postoji stacionarni etar i da svetlost nema istu brzinu u svim pravcima. Ali posto se proracun ne slaze sa eksperimentom doslo se do zakljucka da ne postoji staconarni etar ili da duzina zavisi od brzine a da ipak postoji stacionarni etar (Lorencove transformacije). Posle je odbacena ta druga tvrdnja kada je Anstajn izasao u javnost sa teorijom relativiteta. Zanimljivo je da su Lorencove transformacije i dalje vazile ali su imale drugaciji smisao.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti21.06.2004. u 08:13 - pre 241 meseci
Suština TR je da ne možete govoriti o pojmovima vezanim za vreme i prostor a da ne uzmete u obzir tačku gledišta posmatrača. Drugim rečima, iste stvari različiti posmatrači vide drugačije jer pojmovi prostora i vremena nisu apsolutni. Ne možete govoriti o tome koji vremenski interval protiče sporije od našeg, već o tome koji su događaji istovremeni za nekog posmatrača, odnosno šta je bilo pre a šta posle za nekog drugog posmatrača.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7176 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti21.06.2004. u 08:32 - pre 241 meseci
Korisnik Sprečo me je zamolio da okacim njegove dokaze (u .doc) formatu, sto ja ovde i cinim.

Fajl je zakacen uz poruku.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti21.06.2004. u 09:05 - pre 241 meseci
Spreco, da li mozes da ubacis malo vise teksta i objasnjenja. Ja nemam pojma sta ti koja oznaka predstavlja a i ne verujem da se svi bas detaljno secaju formula. I zasta je ovo dokaz? Ja ne vidim tu nikakvo tvrdjenje.
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti21.06.2004. u 17:58 - pre 241 meseci
Teorija relativnosti je pre svega geometrijska teorija i pojednostavljena i nepotpuna objašnjenje teorije dovodi pojedine ljude do toga da pogrešno shvate teoriju i zaključe da je protiv zdravog razuma.


Pre Ajnštajna se smatralo da je vreme 1D glatka mnogostukost (kontinuum,eng. manifold) i da je opažajni prostor 3D mnogostrukost sa euklidskom geometrijom i da te dve mnogostrukosti objedinjene predstavljaju 4D vektorski (fazni) prostor bez metrike. Takav 4D vektorski prostor je interpretiran kao glatka funkcija kojom se svakoj vrednosti parametra t iz skupa realnih brojeva dodeljuje po jedan 3D euklidski prostor (tj. (t,(r,[g])) gde je t je elem. R, r je elem. R3 ,a [g]=diag(1,1,1) je euklidska norma).

Takva interpretacija je dugo vremena bila u saglasnosti sa eskperimentima i našim opažanjem i smatrana za nešto prirodno, sve do pojave Maksvelovih jednačina. Iz Maksvelovih jednačina se dalo naslutiti da gore pomenuti 4D vektorski prostor ima Minkovskijevu metriku (tj. (x,[g]) gde je x elem. R4, [g]=diag(-1,1,1,1) je Minkovskijeva norma) i da je prethodna interpretacija aproksimativna i pogrešna. Mnogobrojni eksperimenti su upravo to pokazali, da je prva interpretacija aproksimativna i pogrešna. Logično, sledi da nam treba nova interpretacija i da ranije korišćene pojmove, definicije i jednačine treba ispraviti i prilagoditi eksperimantalnim rezultatima. Ajnštajn je donekle uspeo u prilagođenju jednačina eksperimentima uvođenjem (x,[g]) gde je x elem. R4, [g] je Rimanova norma koja zavisi od distribucije energije, pritiska i napona unutar fluida u tom prostoru. Ajnštajnova teorija ima samo jednu manu, dobro opisuje polja i fluide, ali po njegovoj teoriji sve čestice su crne rupe. Problem je što eksperimenti pokazuju da se fluidi i polja na mikroskopskom nivou sastoje od elementarnih čestica, ali te čestice nisu crne rupe.


Citat:

Niste mi baš logični. Postoji li vrijeme ako nema promjena, ako tih promjena nismo svjesni (ako nismo u mogućnosti opažati promjene). Šta je sa Ajnštajnovim neobaviještenim posmatračima (koji pojma nemaju šta se stvarno zbiva). Da li je to vrijeme za nih, za nas ili neko treće (objektivno vrijeme)


Posmatrač se može predstaviti krivom linijom u 4D.

Vremenski interval po Ajnštajnovoj teoriji predstavlja geometrijsku dužinu krive linije u 4D.
Vremenski interval po klasičnoj teoriji predstavlja dužinu projekcije krive linije u 4D na vremensku osu.
Vreme po relativističkoj teoriji uslovno rečeno predstavlja pramen pravaca ograničen nul konusom.
Vreme po klasičnoj teoriji predstavlja pravac.

Da bi smo opisali krivu liniju u 4D potrebnu se nam koordinate. Vremenska koordinata može biti na primer broj treptaja oka, broj otkucaja srca ili broj proizvoljnih promena koje opažamo. Kada na osnovu (trenutnog) broja tih promena u sekundi izračunamo dužinu intervala u sekundama, rezultat ne zavisi od početnog izbora koordinata.

E sad, ako trenutni broj promena u sekundi u nekom intervalu je 0 ili +inf kažemo da koordinate nisu regularne. Korištenje singularnih koordinata je ono što je nelogično, jer dovodi do nedefinisanih izraza 0/0 ,inf/inf, inf-inf, 0*inf.

#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti21.06.2004. u 18:25 - pre 241 meseci
Citat:
Sprečo:Ma, ono što sam "prikačio" samo je trebala biti "podloga" za pitanje:Koji interval vremena navedenog (definisanog) uz Majkelsonov interferometar "trpi" (po Ajnštajnovom mišljenju) "dilataciju"?

Ali tu sam ti vec odgovorio da nijedan interval ne trpi dilitaciju jer se interferometar ne krece u odnosu na nas.

Citat:
Sve bih želio "prodiskutovati", ali korak po korak.

Pa ajde. Krenimo od prvog koraka...
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti22.06.2004. u 07:43 - pre 241 meseci
Citat:
Sprečo:Probajmo ponovo: Teče li različito ("sopstveno vrijeme") na planetama Sunčevog sistema?

Ne znam tacno sta pitas.
Vreme koje registrujemo izmedju dva dogadjaja na nekoj planeti zavisi od relativne brzine te planete u odnosu na nas. Da li to pitas?

Citat:
Možemo li koristiti principe:Od prostog ka složenom, od poznatog ka nepoznatom, od bližeg ka daljem,....

Nikada nisam cuo za te principe. Mislim da ne mozemo to koristiti tek tako. Moramo sve potkrepiti matematickom logikom.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti25.06.2004. u 11:21 - pre 241 meseci
Tromost ljudskog mišljenja (pojedinačnog i opšteg) „teži beskonačnosti“. Znam samo jedan primjer (u ovoj „našoj oblasti“) pojedinačnog mišljenja ( za koje je onih N>10 000 kazalo „bravo“), kojeg se pojedinac (Stiven Hoking) odrekao, osporavajući vlastito mišljenje, a onih „N“ ostalih opet kazaše „bravo“.
“Specijalna teorija relativnosti je dokazana“ – kaže Ivan Dimković (navodeći jedan od „dokaza“, a drugi su me podsjetili i na još neke „dokaze“). Moja logika (ne tvrdim da „mora biti tačna“) ne prihvata te „dokaze“. Zašto?
Ako STR „važi“ za inercijalne sisteme ( u čemu se većina slaže i što većina tvrdi i prihvata ) ne možemo je dokazivati eksperimentima ( ni prirodnim „događajima“) obistinjenim u uslovima u kojima ona „ne važi“ ( prisustvo gravitacionih polja, kružna i eliptična kretanja,....). Dokazi STR nisu „validni“(sa stanovišta postavki same teorije), jer su izvedeni u uslovima u kojima „teorija ne važi“; zato ih „odbacujem“ kao dokaze za „dilataciju vremena“ i „kontrakciju dužina“.



 
0

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti25.06.2004. u 12:15 - pre 241 meseci
sprecho, u okviru osnovnih studija fizike postoji jedan predmet koji se zove teorijska mehanika koji se zavrsava STR-om i gde se malo podrobnije izucavaju inercijalni sistemi i sama matematika i aparat iza STR-a. e sad, preporucujem ti da uzmes lepo referentnu literaturu, kao i zbirke zadataka te malo razbistris sve ove lose postavke koje si ovde izneo. iznenadio bi se koliko nisi u pravu.
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti25.06.2004. u 12:35 - pre 241 meseci
Sprečo, specijalna teorija relativnosti je samo specijalan slucaj opste teorije relativnosti. Ti eksperimenti se slazu sa OTR. Znaci to sto postoji gravitaciono polje ili nekakvo ubrzanje zaista nije bitno jer je sve to uzeto u obzir. E posto je dokazana opsta teorija relativnosti onda normalno da vazi i specijalna jer je to samo poseban slucaj. (Naravno kada kazem "dokaz", to nije dokaz u matematickom smislu jer u fizici ne moze nesto formalno da se dokaze).

Pozdrav
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti26.06.2004. u 16:09 - pre 241 meseci
Da pokusam ponovo.
Ako se objekat u odnosu na nas krece konstantnom brzinom njegova trajektorija u 4D je prava linija nagnuta pod nekim uglom u odnosu na nasu 4D trajektoriju.
Duzina vremenskog intervala je duzina krive u 4D i ta velicina se cesto obelezava slovom s.
Duzina vremenskog koordinatnog intervala u inercijalnim koordinatama je duzina projekcije na pravac vremenske ose i ta velicina se cesto obelezava slovom t.

Zamisli to ovako: ako imam dva stapa jednake duzine i jedan gledam upravno (okomito), a drugi je malo nagnut i gledam ga pod nekim uglom izgledace kraci nego prvi. Projekcija ili prividna duzina je manja za faktor cos(A), gde je A ugao nagiba. Faktor 1/sqrt(1-(v/c)^2) nije nista drugo do cos(B), gde je to B ugao u ravni xt za koji je nagnuta trajektorija objekta koji se krece u odnosu na nasu trajektoriju u 4D.

Ako postoji gravitaciono polje, krivolinijska kretanja i sl. jedini problem predstavlja to sto tada koordinate nisu inercijalne i racun postaje komplikovaniji.
#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

mucky
Aleksandar Mastilović
Freelancer
Novi Sad - Srbija

Član broj: 237
Poruke: 412
*.telekom.yu



+1 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti27.06.2004. u 07:00 - pre 241 meseci
Čudo jedno kako, na osnovu najveće zablude 20. veka, imamo satelitsko navođenje,
spuštamo letelice na druge planete itd. Valjda si svestan da ništa od toga ne bi moglo
biti tako precizno kao što je danas, da nije Ajnštajna i njegove teorije.
 
0

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti27.06.2004. u 07:28 - pre 241 meseci
Spreco, jos jednom te molim da pises barem elementarno razumljive recenice. Meni jos uvek nije jasno sta tacno hoces da kazes na osnovu svega sto si napisao, narocito posle upotrebe beskonacnog broja navodnika.

Takodje, dobar deo Ajnstajnovih teorija je dokazan eksperimentima u Nagasakiju i Hirosimi ("Manhattanl project").


 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti28.06.2004. u 05:57 - pre 241 meseci

Ne pripisivati Ajnštajnu ono što mu ne pripada!
Da bi se razumjeli trebali bi početi: od prostog ka složenom, od bližeg ka daljem od poznatog ka nepoznatom..., a zatim obratno: od opšteg ka pojedinačnom, od opšte teorije ka specijalnoj teoriji,...
Zato ponavljam pitanje iz prvog javljanja (citiram A. Ajnštajna):"Kamen putuje po pravcu u odnosu na koordinatni sistem čvrsto vezan sa željezničkim vagonom, a po paraboli u odnosu na sistem čvrsto vezan za tlo".
Da li je ovo za Vas "istina" ili "poluistina"?
Za mene je:Uslovna istina, djelimična istina, poluistina, istina za neobaviještene i neinformisane posmatrače,...(Šta "vidi" posmatrač na Zemlji koji stoji ispred ili iza voza?). Zapostavljanje cjelokupne istine (kretanje voza) daje mogućnost prihvatanja privida (pravac za posmatrača u vagonu) za istinu. Na takvim (prividnim, djelimičnim, uslovnim,..)istinama izgradio je A. Ajnštajn i Specijalnu i Opštu teoriju relativnosti.
Mislim da Specijalnu teoriju relativnosti trebamo potpuno odbaciti, a postavke opšte teorije drugačije protumačiti.
 
0

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.verat.net



+13 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti28.06.2004. u 11:06 - pre 241 meseci
Majstore, radi ti šta hoćeš, ali baci malo pogled na pravilnik i unormalizuj svoje poruke !
 
0

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
217.26.66.*



+13 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti28.06.2004. u 20:08 - pre 241 meseci
http://www.elitesecurity.org/tema/35291
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti04.07.2004. u 10:47 - pre 241 meseci
Sprečo, ne znam šta da ti kažem osim da ako smatraš da možeš da dokažeš svoje teorije objaviš naučni rad u nekom eminentnom fizičkom časopisu. Novčani iznos Nobelove nagrade je oko 1.000.000 USD (u švedskim krunama doduše, ali promenićeš). To njima sve lepo dokaži jer od ovog foruma nemaš ništa.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti09.07.2004. u 10:44 - pre 241 meseci
Spreco, verovatno ti niko ne odgovara jer im nije jasno sta ti koja oznaka predstavlja. Recimo prve dve formule u tvom fajlu su ove:
2sv = vtv i 2sc = ct

Ja ne znam sta ti je sv , sc i tv.
A ako je s neka oznaka za put onda ne znam odakle ti ona dvojka ispred?
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti11.07.2004. u 12:07 - pre 240 meseci
ok, znaci s ti predstavlja pola puta

Kako si dosao do onih formula "zakoni puta jednako promjenljivih kretanja"?
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 424402 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.