Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1112120 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.11.2015. u 14:26 - pre 103 meseci
Ozbiljno se razmisljam da otvorim firmu u CH i da nudim usluge npr. (Elektricar, Vodoinstalater, Keramicar, itd...) i da dovodim ljude iz SRB da rade u CH.
Poludecu od ovih ovde "nasih" doktora nauka koji zive u nekom ruznom snu i misle da treba da zarade 10.000 mesecno.
Svi rade na crno, a ponasaju se kao da su multinacionalne kompanije.

zvacu danas ambasadu da proverim koji su uslovi da nasi ljudi sa SRB pasosem dodju ovde i rade po ugovoru, tj da ja imam ugovor sa nekom firmom u SRB a da su oni u njoj zaposleni.
 
Odgovor na temu

Nikola Nikolov
Nikola Nikolov

Član broj: 331318
Poruke: 1
*.lan.netkabel.net.mk.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.11.2015. u 07:36 - pre 102 meseci
Zdravo ja sam iis Makedonije imam Bg pasos jer moze neko da mnei pomogne,zelim da se otselim u Svajcarsku,e sad imam zavrseno medicinski kolez u Bugarsku "Sanitarni Inspektor" 3 godine,jer moze neko da mi pomogne gde i kako mogu nostrificirati diplomu u Svajcarsku.Puno hvala unapred
 
Odgovor na temu

inobradovic

Član broj: 58983
Poruke: 1222
*.dynamic.hispeed.ch.



+84 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.11.2015. u 12:28 - pre 102 meseci
Citat:
elmagico:
Ozbiljno se razmisljam da otvorim firmu u CH i da nudim usluge npr. (Elektricar, Vodoinstalater, Keramicar, itd...) i da dovodim ljude iz SRB da rade u CH.
Poludecu od ovih ovde "nasih" doktora nauka koji zive u nekom ruznom snu i misle da treba da zarade 10.000 mesecno.
Svi rade na crno, a ponasaju se kao da su multinacionalne kompanije.

zvacu danas ambasadu da proverim koji su uslovi da nasi ljudi sa SRB pasosem dodju ovde i rade po ugovoru, tj da ja imam ugovor sa nekom firmom u SRB a da su oni u njoj zaposleni.




sta kazu u ambasadi ?
 
Odgovor na temu

Serb.ch
Dogodine u Cirihu

Član broj: 327329
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.11.2015. u 14:29 - pre 102 meseci
Citat:
Nikola Nikolov:
Zdravo ja sam iis Makedonije imam Bg pasos jer moze neko da mnei pomogne,zelim da se otselim u Svajcarsku,e sad imam zavrseno medicinski kolez u Bugarsku "Sanitarni Inspektor" 3 godine,jer moze neko da mi pomogne gde i kako mogu nostrificirati diplomu u Svajcarsku.Puno hvala unapred


Koliko ja znam Nikola, ne treba ti nostrifikacija. Bugarska je u EU, a to znaci da su im priznate diplome i u Svajcarskoj, imaju potpisan sporazum o uzajamnom priznanju. Jedino je problem sto Bugari jos uvek podlezu zabrani do 31.maja 2016. Nakon toga Svajcarska moze da uvede zastitnu klauzulu koja se moze produzavati do 2019. Imali su izbore o masovnoj imigraciji i ti izbori su prosli. Ne znam kako ce se stvari odvijati na dalje, videcemo naredne godine sta ce biti... Mislim da tesko to da uvedu jer bi se zamerili EU sa kojom imaju niz sporazuma, a tu je i sloboda kretanja. Ne mogu samo jedan sporazum ponistiti, kako njima odgovara.

serb.ch
 
Odgovor na temu

Sanyaa

Član broj: 331350
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.11.2015. u 21:58 - pre 102 meseci
Pozz ljudi...
Nisam nikad imala priliku da razgovaram sa nekim o Svajcarskoj, ali vidim da bih ovde mozda mogla dobiti dosta odgovora na moja pitanja :)
Ja imam italijansko drzavljanstvo pa me zanima da li neko zna kakve su moje mogucnosti za odlazak u Svajcarsku i citava ta procedura, naravno kao italijanski drzavljanin? Imam diplomu geometra, skola zavrsena u Italiji... Ali imam i porodicu koja nema te strane papire, bar ne jos uvek...
Pokusala sam da dodjem do nekih informacija po netu, ali sam od svega toga napravila samo veliki haos u glavi...
Hvala

 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.11.2015. u 22:29 - pre 102 meseci
Ukratko... ako nadjes posao nema problema za tebe i tvoju porodicu da se nastanite i budete zajedno.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
2a02:120b:2c32:1430:706f:6d6..



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.11.2015. u 22:30 - pre 102 meseci
Evo link za tebe
https://www.ch.ch/en/working-switzerland-eu-efta/

a evo i za tvoju poroicu
https://www.ch.ch/en/family-reunification-eu-efta/

Ako ne znas engleski, imas u gornjam desnom uglu link za italijansku verziju.
 
Odgovor na temu

Sanyaa

Član broj: 331350
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.11.2015. u 21:24 - pre 102 meseci
Hvala vam...
Ovako dok citam sve izgleda vrlo jednostavno... :)
 
Odgovor na temu

kovicdjo novak
nezaposlen

Član broj: 317745
Poruke: 25
*.dyn.cable.fcom.ch.



+10 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.11.2015. u 18:41 - pre 102 meseci
Pozdrav ljudi! Ja sam već pisao i pitao! U ch sam, trazim posao i čekam L vizu! Ima li mozda neko od ovih starih Švajcaraca ideju o zaposlenju? ! Mozda neki posebni temporer büro ili sajt osim indeed.ch, jobs.ch itd,neka firma, neki ljudi! Koliko ja vidim ovde je skoro nemoguće naci bilo kakav posao sa L vizom! Mogu poruke i u inbox!
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.11.2015. u 08:47 - pre 102 meseci
u kojoj oblasti trazis posao, sta imas od kvalifikacija, na osnovu cega cekas L vizu
 
Odgovor na temu

smaragd
CH

Član broj: 326127
Poruke: 28



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.11.2015. u 09:32 - pre 102 meseci
Citat:
kovicdjo novak:
Pozdrav ljudi! Ja sam već pisao i pitao! U ch sam, trazim posao i čekam L vizu! Ima li mozda neko od ovih starih Švajcaraca ideju o zaposlenju? ! Mozda neki posebni temporer büro ili sajt osim indeed.ch, jobs.ch itd,neka firma, neki ljudi! Koliko ja vidim ovde je skoro nemoguće naci bilo kakav posao sa L vizom! Mogu poruke i u inbox!


Imam isti problem. S tim što ja već imam L vizu. Dobio sam je 15. avgusta. Poslao sam Lebenslauf na 100 mesta. Ništa. Nekoliko razgovora pro forme.
Sa L vizom teško do posla. Otežavajuća okolnost je što tek treba da mi otvore radnu dozvolu jer je to moj prvi posao u CH. ( to košta i dosta novca poslodavca i zahteva dosta vremena) tako sam čuo nisam siguran u tu informaciju.
Kad poslodavac shvati da sve to treba da odradi i još SRB pasoš odmah dobijem *zahvalnicu*.

Ima još jedna otežavajuća oklnost sa L vizom. Moraš da radiš u kantonu u kome ti je prebivalište.
Ovo treba proveriti ali i u Gemeinde-u i u Migrationsamt-u u mom kantonu su mi službenici tako rekli, mada su i oni bili zbunjeni oko toga ali nakon konsultacije sa šefovima su mi to potvrdili.

Takva su moja iskustva.
Zaključak posao je mnogo teško naći. naročito teško sa L vizom. Malte ne SF.
Naravno jedino ako im baš mnogo trebaš i ne mogu da nađu čoveka sa tržišta rada. Ali takvih slučajeva je malo.

Pozdrav svima na forumu.
 
Odgovor na temu

kovicdjo novak
nezaposlen

Član broj: 317745
Poruke: 25
*.dyn.cable.fcom.ch.



+10 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.11.2015. u 10:00 - pre 102 meseci
Elmagico pisao sam vec na osnovu čega trazim i koje su mi kvalifikacije u prošlim postovima! Ali ajde opet cu imam državljanstvo Eu i mas inženjer sam mada to ni nije bitno jer trazim najobicniji posao U mac Donalds u kazu pre neki dan , ne primaju bez B vize! Tako da za posao mrka kapa! Trazim dalje pa cemo videti.To da eadis u istom kantonu me ne čudi, samo izmišljaju neka pravila.
 
Odgovor na temu

kovicdjo novak
nezaposlen

Član broj: 317745
Poruke: 25
*.dyn.cable.fcom.ch.



+10 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.11.2015. u 10:02 - pre 102 meseci
Smaragd
Kakva su ti iskustva sa temporer biroima? ! Da li su ti jrdto obecavali itd. ?!
 
Odgovor na temu

smaragd
CH

Član broj: 326127
Poruke: 28



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.11.2015. u 10:28 - pre 102 meseci
Iskustva sa Temporer firmama su mi bukvalno nikakva. Kontaktirao sam nekoliko takvih firmi i ništa.
Imam utisak da nemaju vremena za mene. Nisam im interesantan.

Imam dobro iskustvo sa službenikom iz RAV-a. Prijavio sam se tamo i dobio čoveka koji ji mi kao pomaže da nađem posao.
U mom slučaju nije *kao* već stvarno čovek radi i hoće da mi pomogne. Svaki drugi dan mi šalje ponude za posao.
Pre toga smo se dogovorili šta sve dolazi u obzir.
Tj. napravili smo zajednički listu zanimanja i poslova koja bih mogao da radim. Nismo mnogo birali.
Ja sam inače laborant tehničar po struci i ima i dosta oglasa za moju struku ali do sada sam uvek elegantno odbijen.
Ali posao ne biram. Slično kao i ti. Prihvatio bih malte ne bilo koji posao.
Za sada bez uspeha.

Još jednom veliki pozdrav svima na forumu
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.11.2015. u 09:31 - pre 102 meseci
Citat:
kovicdjo novak:
Elmagico pisao sam vec na osnovu čega trazim i koje su mi kvalifikacije u prošlim postovima! Ali ajde opet cu imam državljanstvo Eu i mas inženjer sam mada to ni nije bitno jer trazim najobicniji posao U mac Donalds u kazu pre neki dan , ne primaju bez B vize! Tako da za posao mrka kapa! Trazim dalje pa cemo videti.To da eadis u istom kantonu me ne čudi, samo izmišljaju neka pravila.


Izvini, sto nisam zapamtio sta svako od vas ima i koje je struke.
Nisam cuo da je EU pocela da izdaje drzavljanstva i pasose. To je nesto novo za mene. Ali bas mislim da tu i lezi tvoj problem, jer da si drzavljanin EU (tj onih zemalja EU koje CH priznaje) ti bi imao B vizu a ne L.
Sto se tice tvoje diplome, da li je ona nostrifikovana, da li govoris neki jezik (od zvanicnik CH) jezika.
Trazis pomoc na forumu, sa pola informacija
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.11.2015. u 09:38 - pre 102 meseci
@smaragd i ostali

Da nebi bilo zabune, ovo je moje misljenje a ujedno i vama savet da probate.

Nemojte da kontaktirate Temporer preko telefona ili mail-a, nego licno sa Dokumentima pravo kod njih.
Firmama saljite iskljucivo dokumenta, ne mail-ove.

Ovo je bitno iz vise razloga, znam da je proces nesto skuplji i komplikovaniji ali je mnogo bolji.

@smaragd

Nece oni tebi da otvaraju radnu dozvolu, jer su ti je vec dali, oni tebi trebaju da otvore AHV, a to nije nista komplikovano i nema za to nikakvih troskova.

 
Odgovor na temu

smaragd
CH

Član broj: 326127
Poruke: 28



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.11.2015. u 11:34 - pre 102 meseci
elmagico,

hvala na savetima.
Mislim da su veoma korisni.
Probaću sa slanjem dokumenata klasičnom poštom.

Ja sam dobio L vizu sa srpskim pasošem. AHV broj sam dobio kada sam se prijavio na RAV. Otvorili su mi tamo, tj. dobio sam ga zvanično poštom.
Ali mi ovde naši ljudi kažu da neko mora da mi otvori radnu vizu. Tj. sa L vizom sam dobio samo boravak.
Inače L vizu je prvo dobila moja supruga jer je dobila ugovor sa firmom i oni su joj sredili papire (isto sa SRB pasošem).
Naravno ona je odmah dobila i dozvolu za rad.

Ja sam dobio L nakon spajanja sa porodicom i navadno nemam radnu dozvolu te treba neka firma da mi je otvori.
Da napomenem da je i ćerka sa nama i ona je dobila L zajedno samnom u avgustu i ovde normalno ide u školu...itd

Kakvo je tvoje mišljenje o mom statusu? Da li su moje pretpostavke tačne? Tj. ima li ja radnu dozvolu ili ne?
Vidim da si mi napisao da su mi oni već dali radnu dozvolu. Jel to sigurno?

Moj čovek koji me vodi ovde u RAV-u ne zna ništa da mi kaže po tom pitanju. Poslao me u Migrationsamt.
Bio sam i tamo ali konačni odgovor nemam.

Bio sam na nekoliko razgovora ali još uvek niko neće da me primi na bilo kakav posao.
Čim vide da imam L i naš pasoš odmah mi se zahvale.

Pozdrav i hvala na savetima još jednom.
 
Odgovor na temu

kovicdjo novak
nezaposlen

Član broj: 317745
Poruke: 25
*.dyn.cable.fcom.ch.



+10 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.11.2015. u 11:46 - pre 102 meseci
[quote]elmagico:
Citat:
kovicdjo novak:
Elmagico pisao sam vec na osnovu čega trazim i koje su mi kvalifikacije u prošlim postovima! Ali ajde opet cu imam državljanstvo Eu i mas inženjer sam mada to ni nije bitno jer trazim najobicniji posao U mac Donalds u kazu pre neki dan , ne primaju bez B vize! Tako da za posao mrka kapa! Trazim dalje pa cemo videti.To da eadis u istom kantonu me ne čudi, samo izmišljaju neka pravila.


Izvini, sto nisam zapamtio sta svako od vas ima i koje je struke.
Nisam cuo da je EU pocela da izdaje drzavljanstva i pasose. To je nesto novo za mene. Ali bas mislim da tu i lezi tvoj problem, jer da si drzavljanin EU (tj onih zemalja EU koje CH priznaje) ti bi imao B vizu a ne L.
Sto se tice tvoje diplome, da li je ona nostrifikovana, da li govoris neki jezik (od zvanicnik CH) jezika.
Trazis pomoc na forumu,

Govorim nemacki pomalo, pocetni nivo,vise razumem nego sto pričami trenutno idem na privatne časove! Imam Madjarsko državljanstvo i nisam nostrifikovao diplomu! To je otprilike to, danas sam dobio od manpowera odgovor da mi je lebenslauf sehr interessant ali da me ne mogu staviti u bazu i da pratim oglase na njihovom sajtu ili se registrujem pa da mi stizu ponude! Velika je ponuda radne snage i moze im se da zahtevaju min b vizu jer ih ima koliko hoces!
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.11.2015. u 08:40 - pre 102 meseci
Citat:
smaragd:
elmagico,

hvala na savetima.
Mislim da su veoma korisni.
Probaću sa slanjem dokumenata klasičnom poštom.

Ja sam dobio L vizu sa srpskim pasošem. AHV broj sam dobio kada sam se prijavio na RAV. Otvorili su mi tamo, tj. dobio sam ga zvanično poštom.
Ali mi ovde naši ljudi kažu da neko mora da mi otvori radnu vizu. Tj. sa L vizom sam dobio samo boravak.
Inače L vizu je prvo dobila moja supruga jer je dobila ugovor sa firmom i oni su joj sredili papire (isto sa SRB pasošem).
Naravno ona je odmah dobila i dozvolu za rad.

Ja sam dobio L nakon spajanja sa porodicom i navadno nemam radnu dozvolu te treba neka firma da mi je otvori.
Da napomenem da je i ćerka sa nama i ona je dobila L zajedno samnom u avgustu i ovde normalno ide u školu...itd

Kakvo je tvoje mišljenje o mom statusu? Da li su moje pretpostavke tačne? Tj. ima li ja radnu dozvolu ili ne?
Vidim da si mi napisao da su mi oni već dali radnu dozvolu. Jel to sigurno?

Moj čovek koji me vodi ovde u RAV-u ne zna ništa da mi kaže po tom pitanju. Poslao me u Migrationsamt.
Bio sam i tamo ali konačni odgovor nemam.

Bio sam na nekoliko razgovora ali još uvek niko neće da me primi na bilo kakav posao.
Čim vide da imam L i naš pasoš odmah mi se zahvale.

Pozdrav i hvala na savetima još jednom.


Ne znam koliko je ovo za javnu raspravu, ako hoces prebaci u PP. Tvoja zena je takodje dobila L vizu i na osnovu te vize su vam dali spajanje porodice. Ili je ona dobila B vizu, Obicno se B viza izdaje ako ti neka firma pravi papire.

https://www.sem.admin.ch/sem/e...eu_efta/ausweis_l_eu_efta.html

Evo ti linka na Engleskom koji ti objasnjava sta ti znaci L viza

Pisi u PP ako hoces opsirnije
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.11.2015. u 08:44 - pre 102 meseci
[quote]kovicdjo novak:
Citat:
elmagico:
Citat:
kovicdjo novak:
Elmagico pisao sam vec na osnovu čega trazim i koje su mi kvalifikacije u prošlim postovima! Ali ajde opet cu imam državljanstvo Eu i mas inženjer sam mada to ni nije bitno jer trazim najobicniji posao U mac Donalds u kazu pre neki dan , ne primaju bez B vize! Tako da za posao mrka kapa! Trazim dalje pa cemo videti.To da eadis u istom kantonu me ne čudi, samo izmišljaju neka pravila.


Izvini, sto nisam zapamtio sta svako od vas ima i koje je struke.
Nisam cuo da je EU pocela da izdaje drzavljanstva i pasose. To je nesto novo za mene. Ali bas mislim da tu i lezi tvoj problem, jer da si drzavljanin EU (tj onih zemalja EU koje CH priznaje) ti bi imao B vizu a ne L.
Sto se tice tvoje diplome, da li je ona nostrifikovana, da li govoris neki jezik (od zvanicnik CH) jezika.
Trazis pomoc na forumu,

Govorim nemacki pomalo, pocetni nivo,vise razumem nego sto pričami trenutno idem na privatne časove! Imam Madjarsko državljanstvo i nisam nostrifikovao diplomu! To je otprilike to, danas sam dobio od manpowera odgovor da mi je lebenslauf sehr interessant ali da me ne mogu staviti u bazu i da pratim oglase na njihovom sajtu ili se registrujem pa da mi stizu ponude! Velika je ponuda radne snage i moze im se da zahtevaju min b vizu jer ih ima koliko hoces!



Nije problem u ponudi radne snage, problem je jer niko nece da se cima sa tobom i tvojom L vizom, L viza se izdaje na najvise godinu dana i moze da bude produzena samo u slucaju da i sledece godine imas ugovor za posao i da opet upadnes u kvote. Tu lezi problem kod tebe.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1112120 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.