Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8757 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bax76
informaticar
BG

Član broj: 253189
Poruke: 42
195.46.55.*



Profil

icon Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(18.10.2010. u 11:50 - pre 165 meseci
Pozdrav svima,
nadam se da cemo naci resenje mog problema :)

Skoro sam kupio Solo 1 aktivne zvucnike, i sve je super, jako sam zadovoljan, ali ima jedno ALI koje srecu kvari - BRUM.
Dakle zvucnici na leru imaju brum, koji mene pojacano nervira, jer kvari opsti utisak, i poprilicno je jak.

Da takstivno navedem sta sam do sada probao, i koje jos imam ideje.

- zamenjeni zvucnici, sa drugim primerkom u garanciji - svi bruje
- probano na dugom utikacu, cak i u drugom stanu - isto bruje
- probano bez izvora, izvor visi u vazduhu, isto bruje
- Obrtani stekeri - isto
- Uzemljenje stekera probano unimerom - postoji
- Nivo brujanja je uvek isti i ne zavisi od pojacavanja na potenciometru
- Brujanje primetno slabije u pasivnom zvucniku iz para.

E sad koje su mi ideje
-eventualna zamena elekrolita od 4700nF 25v, postoji par posle trafoa, koji peglaju ispravljeni napon, +18v i -18v
Sta bi ovde imalo smisla staviti, posto i oni deluju da su adekvatni za ovo pojacalo, koje je oko 2x25w

-druga ideja mi je da kuciste transformatora odvedem na masu, da li to ima smisla, posto je trafo usrafljen u drvo, i odvojen od ostatka stampe.


Hvala na sugestijama.
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(18.10.2010. u 12:02 - pre 165 meseci
Citat:
bax76: Pozdrav svima,
nadam se da cemo naci resenje mog problema :)

Skoro sam kupio Solo 1 aktivne zvucnike, i sve je super, jako sam zadovoljan, ali ima jedno ALI koje srecu kvari - BRUM.
Dakle zvucnici na leru imaju brum, koji mene pojacano nervira, jer kvari opsti utisak, i poprilicno je jak.

Da takstivno navedem sta sam do sada probao, i koje jos imam ideje.

- zamenjeni zvucnici, sa drugim primerkom u garanciji - svi bruje
- probano na dugom utikacu, cak i u drugom stanu - isto bruje
- probano bez izvora, izvor visi u vazduhu, isto bruje
- Obrtani stekeri - isto
- Uzemljenje stekera probano unimerom - postoji
- Nivo brujanja je uvek isti i ne zavisi od pojacavanja na potenciometru
- Brujanje primetno slabije u pasivnom zvucniku iz para.

E sad koje su mi ideje
-eventualna zamena elekrolita od 4700nF 25v, postoji par posle trafoa, koji peglaju ispravljeni napon, +18v i -18v
Sta bi ovde imalo smisla staviti, posto i oni deluju da su adekvatni za ovo pojacalo, koje je oko 2x25w

-druga ideja mi je da kuciste transformatora odvedem na masu, da li to ima smisla, posto je trafo usrafljen u drvo, i odvojen od ostatka stampe.


Hvala na sugestijama.


Kratko spoji ulazni jack 3.5mm između mase i R+ te mase i L+... Imaš li onda brujanja??? Ako si već otvorio zvučnike pokušaj napraviti kratak spoj na ulazu u pojačavač ( ista stvar koji sam već spomenuo samo što si izbjegao kompletan kabal sa jack-om ) provjeri sad brujanje? Uslikaj pa postavi sliku da vidimo... Pozz
Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13066
*.adsl-a-7.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(18.10.2010. u 12:11 - pre 165 meseci
Svaka čast na trudu u eksperimentisanju!

Da li si probao bez priključenog ulaza, znači samo utikač u struju da li onda bruji?


Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

bax76
informaticar
BG

Član broj: 253189
Poruke: 42
195.46.55.*



Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(18.10.2010. u 13:59 - pre 165 meseci
Probao sam u drugoj sobi, samo zvicnik u utikac na zidu direktno, ista prica - bruji.
nasao sam par fotografija unutrasnjosti dok ne napravim svoje.

[img]http://forum.benchmark.rs/attachment.php?attachmentid=65505&d=1287327524[/img]

[img]http://forum.benchmark.rs/attachment.php?attachmentid=65507&d=1287327539[/img]

Probacu popodne da spojim plus na ulazu sa masom na ulazu, tj dva pina na bananici, pa javljam :)
Isto to mogu o na cicncu da uradim nema potrebe otvarati kuciste zvucnika.


A ako treba mogu da spojim isto to i izmedju predpojacala i pojacala?
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13066
*.adsl-a-7.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(18.10.2010. u 14:27 - pre 165 meseci
Citat:
bax76Isto to mogu o na cicncu da uradim nema potrebe otvarati kuciste zvucnika.


Naravno!





Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(18.10.2010. u 14:59 - pre 165 meseci
@bax76

Ako mozes pogledaj koje je ic?

Na trafo pise 2X24V+grec+elektroliti to nikako ne moze da bude +/-18V i nikako nemože tu da stoje kondezatori od 25V, nesto tu ne stima...
Aca 93
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13066
*.adsl-a-7.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(18.10.2010. u 15:34 - pre 165 meseci
Evo malo iznutrica:




Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

bax76
informaticar
BG

Član broj: 253189
Poruke: 42
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(18.10.2010. u 15:51 - pre 165 meseci
Probao sam da kratko spojim ulaze, i to direkt na cincevima, nema promene bruji i dalje.

Kad zicu gurnem samo na plus brujanje se pojaca, kad spojim sa masom vrati se na regularan brum.

Sad cu da otvorim sve ponovo i da opalim par slika, imam neki stari analogni unimer, pa ako neka merenja trebaju lako cu to da resim.
 
Odgovor na temu

bax76
informaticar
BG

Član broj: 253189
Poruke: 42
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(18.10.2010. u 16:28 - pre 165 meseci
@aleksandara 93

Pardon to nije moja slika, na mom trafou pise 16V X 2, izvinjavam se na zabuni.
Moji naponi, bar ovi sto je izmerio moj muzejski unimer su 15 za naizmenicnu, i 19 za jednosmernu.
Elektroliti su 4700uF 25V.
Integralac je isti kao na slici TDA 7265.

-probao sam kuciste trafoa da uzemljim nema poboljsanja
-spojio sam ulaz sa masom izmedju predpojacala i pojacala, ista prica.

Samo da ponovim na vise ovih sistema je isti problem, tako da je sistemska greska, verovatno usled neke ustede...

idu i slike





Da li treba nesto konkretno da probam da uslikam?

Da napomenem na jednom drugom proizvodu istog proizvodjaca, jedan tip koji je modovao te zvucnike, kaze da je brum nestao posle promene trafao, mada nije 100 posto siguran, da li ovo otvara neku mogucnost za test?

[Ovu poruku je menjao bax76 dana 18.10.2010. u 17:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(18.10.2010. u 17:34 - pre 165 meseci
Ako je filtracija 4700uf onda nije do toga jer je to dovoljno, napon kazes da je +/-19V sto i to nije lose.

Ako se na svim modelima javlja onda moguce da su stavili neki "neodgovarajuci" deo.

Uzmi pogledaj sve lemove i uporedi sve delove sa semom, moze da bude ulazni kondezator a ako je elektrolit stavi blok...

Citat:
bax76:Da napomenem na jednom drugom proizvodu istog proizvodjaca, jedan tip koji je modovao te zvucnike, kaze da je brum nestao posle promene trafao, mada nije 100 posto siguran, da li ovo otvara neku mogucnost za test?


Pa trafo ko trafo vazno je da ima napon odgovarajuci i da bude odgovarajuce snage
Aca 93
 
Odgovor na temu

bax76
informaticar
BG

Član broj: 253189
Poruke: 42
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(18.10.2010. u 18:18 - pre 165 meseci
Probao sam rucno da stavim jos dva elektrolita paralelno ovim postojecim od 4700uF i 25v, doduse od 2200uF i 16v, i na prvi pogled ni tada se nije nista novo desilo.
Takodje sam pregledao i stampu za losim lemovima, i ne visim nista sumnjivo.

Bas sam se potrudio da izprobam sve moje ideje, i ni jedna nije upalila.

NE bi na slepo lemio po stampi, ali mogu i to ako imam resenje, jer ipak imam garanciju na taj uredja, pa ako neko ima neko manje invanzivnu metodu, sta bi mogao jos da cekiram neka predlozi, hvala svima na trudu.

Citam po netu da se tu javi neka povrtna sprega, usle lose projektovanih masa, te da tu mozda cuci zeka?
 
Odgovor na temu

bax76
informaticar
BG

Član broj: 253189
Poruke: 42
195.46.55.*



Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(19.10.2010. u 09:43 - pre 165 meseci
Sve me vise kopka da ipak ne bruji trafo...

Da li moguce testirati problem sa dva trafoa koja daju po 16v naizmenicne.
Posto njih imam na raspolaganju.

Dakle sa njih dobijam 4 zice, kako bi njih prebacio na 3 zice koje daje jedan originalni trafo, da li je dovoljno samo kratko spojiti 2 ?

Ovako nesto:

I X I

Originalni je ovakav:
I I I
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13066
*.adsl-a-7.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(19.10.2010. u 10:20 - pre 165 meseci
Može, samo obrati pažnju pri spajanju krajeva sekundara.

Ako pogrešno spojiš imaćeš poništavanje napona!


Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

bax76
informaticar
BG

Član broj: 253189
Poruke: 42
195.46.55.*



Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(19.10.2010. u 10:47 - pre 165 meseci
zeoN_Rider

Hvala puno, znaci da ih spojim i izmerim, pa ako unimer daje 16v, izmedju vezanih i slobodnih krajeva sekundara to je to ?

Jos jedno pitanje , imam par "Trafko" torusnih trafoa od 16.6V, kao i par standardnih trafoa od nekih 15V, svi su oko 45W-50w.

Koji su bolji za ovo moje pojacalo koje dolazi kao 2 x16v ?
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13066
*.adsl-a-7.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(19.10.2010. u 10:53 - pre 165 meseci
Citat:
bax76

Jos jedno pitanje , imam par "Trafko" torusnih trafoa od 16.6V, kao i par standardnih trafoa od nekih 15V, svi su oko 45W-50w.

Koji su bolji za ovo moje pojacalo koje dolazi kao 2 x16v ?
quote]

Tvoja volja!
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

bax76
informaticar
BG

Član broj: 253189
Poruke: 42
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(19.10.2010. u 18:11 - pre 165 meseci
Napokon sladak ukus pobede :)

Prvo sam probao sa torusnim trafoima (lepsi su), i stvar se popravila donekle, ali desilo se da oni takodje bruje, bruji sam trafo.

Onda sam probao Bugarske trafoe 15v naizmenicne,45 W, klasicni, "ciglice".

I brum je nestao, jeeee :)

E sad nije bas skroz nestao, ali se povukao iza tihog sssss zvuka koji prave viskotonci, u principu sad se cuje sa nekih 5 cm, kad se nabije uvo, pre je cela soba brujala, kad se ugasi komp.

E dakle sugavi fabricki kineski trfo je definitivan uzrok.

Malo sam pojacavao odvrtao deluje sve normalno, e sad se postavlja sta uraditi dalje.

Dali se snaga ta dva trafoa vezana sad duplira, na 90w, ili su i tako spojeni i dalje 45w.

MAda i ako su 45 w, pojacalo je predvidjeno da izbaci 2 puta 25w pri +-20v, dakle svakako sam opasno blizu zeljene specifikacije.

I na kraju ima li leka fabrickom trafou, koji bi me postedeo budzenja sa dva trafoa, ipak su kabasti za kutiju.

Neko loakiranje limcica, da se slepe ili sta slicno?

Poz, i hvala svima na trudu.

 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13066
*.adsl-a-7.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(19.10.2010. u 18:26 - pre 165 meseci
Znači Kinezi i Bugari treba da se udruže!!!!
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(19.10.2010. u 19:50 - pre 165 meseci
Citat:
zeoN_Rider: Znači Kinezi i Bugari treba da se udruže!!!!


Definitivno ;)
Aca 93
 
Odgovor na temu

bax76
informaticar
BG

Član broj: 253189
Poruke: 42
195.46.55.*



Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(20.10.2010. u 10:05 - pre 165 meseci
Sad imam par pitanja oko resenja samog problema posto sam definitivno potvrdio da dominantno bruji trafo...
Nije mi bas zgodno u postojece kutije ubaciti dva nova trafoa, a da to lici na nesto.

Ima li nade da se izleci postojeci kineski trafo?

Kod njega sam cuo da tiho bruji i on sam, i pretpostvljam da se taj zvuk pri paljenju pojacala nekako indukuje kroz pojacalo do samih zvucnika.

Imam dva pitanja:

1.Vredi li probati da prelakiram trafo, tj limcice sa lakom za viklovanje motora?

2. Takodje trafo Kinez se greje dok radi, na nekih 40-50ak stepeni, ovako odokativno, da li je to neki problem i sugerise da je preslab fabricki trafo?

 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(20.10.2010. u 11:07 - pre 165 meseci
Mozda je trafo slab a mozda su limovi od kojih je trafo sklopljen loseg kvaliteta(legura) i/ili bez ikakve izolacije medjusobno i indukuju struju,pa ako su u kratkom spoju greje se telo trafoa. Da li je problem u limovima/telu trafoa ili u losem proracunu proveri tako sto ces spojiti primar trafoa na 220V a sekundar ostaviti neopterecen,ako se nakon nekog vremena i dalje greje problem je do lose napravljenog trafoa. Da li je odgovarajuce snage proveri tako sto ces zatim na sekundar trafoa povezati auto-sijalice poznate snage pa ces videti i koliko se greje na tom konstantnom opterecenju,i koliki je pad napona pri zadatoj snazi. Da li si probao da trafo izdvojis iz kutije i zicama ga spojis sa pojacalom? Mozda ti brujanje stvara medjusobno dejstvo stalnog magnetnog polja zvucnika i promenjivog od trafoa? Blizu su u kutiji. ...
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Aktivni zvucnici Microlab Solo 1 i BRUM :(

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8757 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.