Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32557 | Odgovora: 174 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
92.244.132.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 13:30 - pre 160 meseci
Siguran sam da ovde ima puno toga sto nije saopsteno u izjavi za javnost. Za pocetak, nasi politikanti i banana zvanicnici su poznati po tome da ako IMT filozofija ne prodje, dil se ne zatvara. Sto bi neko stavio paraf na to da se IKEI da odredjeno zemljiste u donjim prdanovcima za izgradnju fabrike, kad moze da se strpa u dzep jako lepa svota za recimo zemljiste kod TC USCE (koje je, setimo se Insajdera, otislo prakticno dzabe uz izjavu gradskih vlasti da je to u "interesu grada"). Ili luka Beograd. Ili sve sto je Miskovic stavio sapu. Ili porodici Djokovic koliko zemljista je dato... Sve to dzabe ide, ali IKEA ne moze, jer verovatno nikog nije htela da podmaze.

Izgradnja fabrike koja nesto zapravo i proizvodi (a da nisu pecurke), je u ovom trenutku zemlji koja zivi od ugradnje u preprodaju uvezene robe potrebno ko lebac. Pa makar se proizvodilo samo za domace potrebe, a ne izvoz. IKEA sebi moze da dozvoli bezobrazluk da traze zemljiste, pitanje je samo da li mi sebi smemo da dozvolimo da to odbijemo...

Ma... ko ce da se bakce sa fabrikom kad lepo uvezes Samsung Galaxy Tab za $500, i prodajes ga usred Delta City-ja za 105,000 din... De ces sladje.
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 13:39 - pre 160 meseci
Citat:
boccio: Izgradnja fabrike koja nesto zapravo i proizvodi (a da nisu pecurke), je u ovom trenutku zemlji koja zivi od ugradnje u preprodaju uvezene robe potrebno ko lebac.

Možda, ali ti pogrešno razmišljaš.

Pravilno razmišljanje je: ako se nedajbože nešto u Srbiji proizvodi (osim pečuraka) onda će uvoz tog artikla da postane nepotreban tj. suvišan. Ako se unapred složimo da država = tajkuni = uvoznički lobi onda država tu enormno gubi. Zašto bi dakle država nedajbože podsticala tu suludu aktivnost koja se zove proizvodnja ?! Mislim, može se o tome pričati, razglabati, TV emisije, ovoono, ali konkretno, tj, stvarno nešto proizvoditi - ni slučajno.

Ako se ovako dozvolii IKEI, šta je sledeće ? Consumer electronic ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 14:09 - pre 160 meseci
Citat:
component:ček, ček... Iz IKEA-e su hteli BESPLATNO zemljište?!? Pa i ja bih voleo da pokrenem neki posao ako mi država da besplatno zemljište. Mogu li da biram i koji deo Srbije mi odgovara?

Da, IKEA je htela BESPLATNO zemljište zato što bi uposlila ljude u zemlji koja je na korak od masovnog pomora glađu. Prošetaj do Nemačke, npr. pa zađi malo u planinske i druge zabačene predele i videćeš gomilu naselja/fabrika. Država ti da plac ili iznajmi za male pare, dovede ti gas, struju, put,… Fabrika krene da radi, uposli lokalno, ruralno dakle, stanovništvo, krene da plaća porez = vraća investiciju i počinje da pravi pare vrlo brzo.

A onda nasuprot toga imaš potencijalnu fabriku u zemlji gde ljudi gladuju, selo nestaje, gde nemaš puteve, struju, gas, ma ništa bre, nemaš čak ni ljude uopšte koji bi radili u nekoj zabiti, a kamoli stručan kadar. I koji je tvoj jedini problem u celoj situaciji? Zašto kompanija koja hoće da otvori fabriku u takvoj zemlji da dobija zemljište BESPLATNO? Mislim, ne znam šta da ti kažem, majke mi mile… Šta hoćeš, da ti plate zemljište, izgrade put, dovedu gasovode, dalekovode, izgrade fabriku, trafoe, vodovod, kanalizaciju, a zauzvrat — šta? Zgrtaće milijarde ovde, jel’ da? Neće niko da se bogati na našoj muci! Pa neće — tako da nikoga ni nema da dođe da investira, zbog tako mračnih stanja svesti…

Citat:
Wi-Fi: Nego, imam ja jedan super-mega-giga-master plan: Bataliti sve investicije, fabrike, koridore i sl. gluposti I prebaciti sva raspoloziva sredstva na izgradnju/zakup pruge, kompozicija i sta god bude potrebno za transport ovih 5-6 miliona do neke Mongolije/Kine/Sibira, sve smestiti u jedno selo (gde mogu do beskonacnosti da filozofiraju i pljuckaju, bez dodira sa svetom oko sebe i prilagodjavanja istom). A na ovim prostorima naseliti neke normalne ljude

Ova teritorija vapi za rešenjem kao što je ovo! Jbt, ljudi nisu svesni kako izgleda 3/4 kopna na ovoj planeti, pa to je strašno. I onda imaš mentalno defektna stvorenja koja žive ovde, žali bože ovako lepo tlo! To bi valjalo razvrstati vrlo brzo, recimo onaj upitnik sa teme Da li ste podlegli zaglupljivanju, pa prvi odgovor: „Slažem se sa tvrdnjom" i pravo u stočni vagon i zbogom, sledeća stanica Gobi.

I tek na drugoj strani se prvi put spominje jbn Ušće, to zemljište koje je otišlo za kikiriki - to nikome ne smeta. E, ali ako neko hoće da pravi fabriku u nekom selu, e pa nećeš ga majci za džabe.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 14:13 - pre 160 meseci
Citat:
a1200
Zeleo bih da cujem i Ikeinu pricu... tj. da l' je to sve bilo samo zbog zemljista. Ako je uslov bio da im se da besplatno zemljiste - onda je vlada dobro postupila. Mislim, kakva je to prica - mi bi da gradimo fabriku, al' da nam date besplatno zemljiste?!


Hehehe moze to tako, ali na planeti Mars ;-)

Na planeti zemlji - u 2011 godini, ima sasvim dovoljno drzava koje daju zemljiste za dzaba i oslobadjaju od poreza na 10+ godina za dolazak takvih firmi - mnoge od njih su u blizini Srbije i vec neki niz godina preuzimaju proizvodnju od zapadnoevropskih drzava. Ako Srbija nece, ima ko hoce i to ima da se biju. Ikea to jako dobro zna zato i trazi to sto trazi, i vrlo verovatno ce jako brzo naci neku alternativu za to sto su hteli da rade.

Jedna Nemacka je morala AMD-u pre par godina da iskesira 270 miliona EUR samo da ostanu tamo gde jesu (Drezden).... Sta da se radi, takva su vremena dosla... mogli su i oni da se usqrce i da pricaju o principima i objasnjavaju na TV-u kako je pravedno da se ne trose pare na to - ali to ne resava problem, i neko bi opet morao da plati sve te ljude koji nemaju drugi posao i totalna cifra bi verovatno bila mnogo veca ;-)

E sad, ako su drzavi vazniji 'the principi' od sopstvene ekonomije... onda nema sta da se prica, uradili su super stvar - ako su im rekli!

Citat:
boccio
Izgradnja fabrike koja nesto zapravo i proizvodi (a da nisu pecurke), je u ovom trenutku zemlji koja zivi od ugradnje u preprodaju uvezene robe potrebno ko lebac.


Ma jok more, vazniji su kosmicki principi... Ako Vlada Srbije ima racun i strategiju i smatra da se isplati odbiti IKEA-u... samo napred ;-)

Ali ja se nesto ipak bojim da nema... i da principi nece moci da se jedu.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 07.02.2011. u 15:25 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 14:25 - pre 160 meseci
Sad bi bio pravi trenutak da neko turi odje onaj govor Dragutina Gavrilovica...
 
Odgovor na temu

Texas Instruments

Član broj: 227540
Poruke: 272
95.180.72.*



+61 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 14:26 - pre 160 meseci
A šta je sve Costa Rica učinila da bi dovukla Intel u tu zemlju, slali državni avion po predsednika Intela na razgovore, ogromne subvencije za svakog zaposlenog, oslobađanje od poreza, prilagodili obrazovni sistem u zemlji da bi imali kadar... i sada 20% celokupnog izvoza te zemlje potiče od Intela. To je primer koji se uvek navodi kako država treba da privlači strane investicije.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-75-248.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 14:30 - pre 160 meseci
aha, znaci samo da damo besplatno zemlju ikea-i ili kome god, da im platimo radnike (valjda za svakog radnika dobijaju 5000e nepovratno, barem je tako za neke druge bilo prica), da se plate svi ostali troskovi (sem reketa, naravno)

umesto da podrzimo malu i srednju privredu, da se tih 5000 (za pocetak) da nekom novom preduzetniku, da se oslobodi placanja reketa prvih godinu ili dve i ostalo, a ne da se 1 600 e da raznim autopraonicama
koji k mozes sa 1 600 zapoceti? da valjas mobilne na buvljosu, je l?

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 14:34 - pre 160 meseci
Citat:
Horvat
aha, znaci samo da damo besplatno zemlju ikea-i ili kome god, da im platimo radnike (valjda za svakog radnika dobijaju 5000e nepovratno, barem je tako za neke druge bilo prica), da se plate svi ostali troskovi (sem reketa, naravno)


Hoces, neces - ne mora, ima ko ce.

Nije obavezno, ne biju da prihvatis kao sto vidis.

Citat:

umesto da podrzimo malu i srednju privredu, da se tih 5000 (za pocetak) da nekom novom preduzetniku, da se oslobodi placanja reketa prvih godinu ili dve i ostalo, a ne da se 1 600 e da raznim autopraonicama


Drzava kao sto je Srbija bi trebala da podrzava SVE sto moze sto se tice proizvodnje, sto ukljucuje i IKEA-u i malu privredu. Te stvari nisu uzajamno iskljucive.

Ali to je samo moje misljenje... ako eksperti u Vladi Srbije imaju bolji plan, utoliko bolje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-75-248.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 14:39 - pre 160 meseci
naravno da nisu iskljucive, i sasvim druga prica bi bila da se tako i ponasaju, ali dela drugacije pokazuju
da su vec x preduzeca dobila zemlju/podsticaje

dok pocetnici su dobili k od ovce u obliku od 1600e (samo ne znam koliko ti za stvarni posao ostane nakon sto ti uzmu rekete na to)
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 14:42 - pre 160 meseci
Citat:
Horvat: aha, znaci samo da damo besplatno zemlju ikea-i ili kome god, da im platimo radnike (valjda za svakog radnika dobijaju 5000e nepovratno, barem je tako za neke druge bilo prica), da se plate svi ostali troskovi (sem reketa, naravno)

Davanje subvencija i besplatnog zemljista je nesto sto se vec desava u Srbiji. Sta je bolje, pomoci firmi koja ce imati par stotina zaposlenih u pocetku i povratiti taj novac kroz porez ili imati samo par stotina nezaposlenih bez ikakve firme i prihoda.

A evo i primera davanja subvencija u Srbiji:
http://www.b92.net/info/vesti/...v_category=9&nav_id=358676
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 14:46 - pre 160 meseci
Da li neko zaista veruje da su pregovori sa IKEA-om pukli zbog zemljista?

Davanje zemljista nije nikakva novost za Srbiju, tako da je vrlo malo verovatno da su politicari u Srbiji naprasno kod IKEA-e promenili svoje misljenje o vrednosti drzavne imovine.

Bice da su pregovori pukli zbog nekih drugih stvari, poznatijih u nasem recniku kao termin "ugrada", veliki biznis zahteva i veliko podmazivanje - a verovatno je ekipa malo pogresno procenila Svedjane, dokle su spremni da idu ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-75-248.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 14:57 - pre 160 meseci
@dalibor, znam (kao sto sam vec i rekao) da su vec delili zemljista
ali je pogresna diskriminacija - davati "uspesnim" (i uspesnim) preduzecima zemljiste i podsticaje na radnike i sta ja znam, a ne podsticati malu privredu (1600e nije podsticaj)
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 15:10 - pre 160 meseci
Citat:
Bice da su pregovori pukli zbog nekih drugih stvari, poznatijih u nasem recniku kao termin "ugrada", veliki biznis zahteva i veliko podmazivanje - a verovatno je ekipa malo pogresno procenila Svedjane, dokle su spremni da idu ;-)

The Whole Truth and Nothing But the Truth..
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 15:16 - pre 160 meseci
Citat:
Sad bi bio pravi trenutak da neko turi odje onaj govor Dragutina Gavrilovica...

Mislim da bi se Boratu u nekom trenutnku (nakon sto prodje moda sirenja laznog optimizma, a malo pred bankrot) dopala ideja, pogotovu sto je pomenuti poziveo jos 30 godina nakon govora.Doduse sumnjam da bi Borat bio spreman na bilo kakvo ranjavanje izuzev uganuca nokta, a i to u potpunoj anesteziji :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 15:18 - pre 160 meseci
Citat:
Horvat
ali je pogresna diskriminacija - davati "uspesnim" (i uspesnim) preduzecima zemljiste i podsticaje na radnike i sta ja znam, a ne podsticati malu privredu (1600e nije podsticaj)


Nece ceo svet stati dok Srbija ne smisli sta ce sa sopstvenom ekonomskom strategijom.

Te 2 stvari o kojima ti pricas nemaju blage veze jedna sa drugom - podsticaji za malu privredu su stvar siroke reforme poreskog sistema - dakle to je nesto o cemu treba da se mozga i da se uradi ali ce zahtevati promenu propisa, dok su high-level pregovori sa velikim firmama nesto sto se ad-hoc radi i vrlo verovatno svaki takav dil na kraju izgleda drugacije od drugih, jer su zahtevi drugaciji i ti dilovi imaju dosta diskrecije i nisu zapisani u nekom "pravilniku".

Znaci jedno nema veze sa drugim.

Dakle, imas sansu da ti dodje jedan od najvecih svedskih proizvodjaca namestaja i ti ces onda da pauziras stvar i da krenes da pricas o tome kako treba da se reformise sistem za malu privredu da se neko ne bi osecao diskriminisanim... ubi me ako tu ima neke logike.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-75-248.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 15:30 - pre 160 meseci
Citat:


Znaci jedno nema veze sa drugim.

budzet nije rupa bez dna
za tu istu lovu bi ovako mogli da zbrinu veci/manji broj i mozda (veliko mozda, lutrija je) i postignu veci obrt love

a opet i da ikea otvori, ko garantuje da ce imati lokalne kupce? kupovna moc je sve slabija, a oni koji su bogati,sigurno nece kupiti ikea namestaj nego neki malko kvaliteniji i od jaceg materijala

Citat:
i ti ces onda da pauziras stvar

nisam rekao da se pauzira, nego da se odobri i jednim i drugim

ako imaju vremena da prave "dilove" sa ikea-om, nek nadju vremena i naprave ugovore za pocetnike, za to ih debelo placamo
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 15:30 - pre 160 meseci
^^Ima demagogije, to je glavna osobina stanovnika ove drzave
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 15:34 - pre 160 meseci
Citat:
Horvat: ali je pogresna diskriminacija - davati "uspesnim" (i uspesnim) preduzecima zemljiste i podsticaje na radnike i sta ja znam, a ne podsticati malu privredu (1600e nije podsticaj)

Da, naravno da je pogresno investirati u uspjesna i dokazana preduzeca.
Treba umjesto toga velikoj gomili ekonomski nestrucnih (i nesposobnih) ljudi (koji bi u prvom slucaju mozda bili zaposleni kod uspjesnih firmi) podijeliti po 5000 evra, pa da svi pootvaraju standove sa kokicama, cevabzinice 1.5m x 1.5m, ograde tim parama neku livadicu i pocnu gajiti puzeve, ili kupe par nojeva i nesto tome slicno...
Pa kad se malo razviju, onda mogu da prosire posao na otvaranje pekara, mjenjacnica i butika sa rokom trajanja 1-2 mjeseca.
Dokazano uspjesan biznis model.

 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 15:36 - pre 160 meseci
Citat:
Horvat: a opet i da ikea otvori, ko garantuje da ce imati lokalne kupce? kupovna moc je sve slabija, a oni koji su bogati,sigurno nece kupiti ikea namestaj nego neki malko kvaliteniji i od jaceg materijala

Tako je. Ko pa to jos kupuje u Ikei, ama bas niko. Propast je zagarantovana i dobro je sto su ih napusili. Oni ce nama traziti dzaba zemlju....
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-75-248.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.07.02.2011. u 15:39 - pre 160 meseci
a ko je i pominjao otvranje standova sa kokicama?
govorimo o proizvodnji i zanatstvu, a ne o kokicama i cevabdzinicama

@dalibor, pa koliko bi bilo kupaca? isplatilo bi im se otvoriti 5 prodavnica (doduse ako nista ne moraju platiti i bi, ono, ako ne ide, zatvore i kraj, u plusu su makar i 2 dinara)?

Citat:
Propast je zagarantovana i dobro je sto su ih napusili

nemoj da izvrces reci
nisam rekao da je zagarantovana probast
nego da nije zagarantovan uspeh (posto se prica da bi u pocetku bilo samo za lokalno trziste ne i izvoz)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Bye, bye i hvala za svu ribu. IKEA.

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32557 | Odgovora: 174 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.