Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Univerzalne gume (leto-zima)

elitemadzone.org :: AutoZone :: Univerzalne gume (leto-zima)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 59062 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.otpbanka.rs.



+17 Profil

icon Univerzalne gume (leto-zima)07.03.2011. u 16:16 - pre 159 meseci
Razmišljam o kupovini univerzalnih guma (leto-zima).

Interesuje me kako su se pokazale univerzalne gume s obzirom da ih jako malo ima u ponudi ovde kod nas na tržištu.
Razlog zašto mi trebaju univerzalne gume je to što jako malo vozim kola, godišnje pređem oko 5000km. Cimanje mi je da idem dva puta godišnje kod vulkanizera i da montiram lenje i zimske gume. Takođe nemam gde da držim drugi set guma. Znam da je daleko bolje rešenje kupiti odvojeno dva seta guma za leto i zimu.
U pitanju je puntić, dimenzija gume 175-65-14

Interesuje me konkretno da li neko ima iskustva sa ovim gumama:

1. SAVA 175/70 R14 ADAPTO MS 84T

2. PIRELLI 175/70 R14 P400 A 84T

3. HANKOOK 165/70 R14 H730 85T XL

Cene su im svima tu oko 5500-6000din.
Gume koje su tiše imaju prednost.
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.dyn.orange.at.



+165 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)07.03.2011. u 18:09 - pre 159 meseci
Citat:
MatezYU:Cimanje mi je da idem dva puta godišnje kod vulkanizera i da montiram lenje i zimske gume.

znaci svaka ti cast..
a sta radis ako ti ne daj boze pukne guma..
omg kakve univerzalne gume..zimske i letnje to je po zakonu

 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)07.03.2011. u 18:26 - pre 159 meseci
Za Puntica uzmi Winter1 ili slicno i to je to. Ove sto vec imas na njemu vozi kao letnje.

Nemoj uzimati te univerzalne.

Za tvoj auto zimske nisu skupe.
 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.otpbanka.rs.



+17 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)07.03.2011. u 18:30 - pre 159 meseci
Citat:
deki77:
a sta radis ako ti ne daj boze pukne guma..


Još mi se nikada nije desilo da mi pukne guma. Onda bih verovatno kupio drugu.
Dešavalo se da se probuši - onda odem do vulkanizera.

Citat:
deki77: omg kakve univerzalne gume..


Evo ovakve: http://www.sava-tires.com/sava...res/cars/all_season/adapto.jsp
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)07.03.2011. u 18:57 - pre 159 meseci
Malo su bolje zimi od letnjih, a leti su losije, ali se ne habaju kao zimske.

Ova zima je malo kasnije pocela(kao da se ruga zakonskim terminima), i u par navrata je iznenadila sluzbe za ciscenje snega, zimska guma je pokazala sve svoje prednosti.

U tim dimenzijama nizsu skupe gume, pa ni felne, ako neces da se druzis sa vulkanizerom, mada je preporuka da ga obidjes, taman u terminima promena guma, i da ponovo balansiras i gume i felne. Sacuvaces trap.

Veruj, mi, da ni ja, kome treba 4x vise novca za gume(225-45/17), nisam razmisljao o all-season gumama, iskljucivo ili letnje ili zimske. Ta, cak ne mala usteda(oko 4000 po gumi, i set manje guma), nije razlog da sebi produzavam trag kocenja i pravim probleme, koji mogu kostati deset puta vise...da ne spominjem nematerijalne stete..


Poz
 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.otpbanka.rs.



+17 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)07.03.2011. u 19:30 - pre 159 meseci
Citat:
vladd: u par navrata je iznenadila sluzbe za ciscenje snega


Uvek ih iznenadi :)

Citat:
vladd:
Veruj, mi, da ni ja, kome treba 4x vise novca za gume(225-45/17), nisam razmisljao o all-season gumama, iskljucivo ili letnje ili zimske.


Znam da je bolje imati set zimskih i set letnjih guma.
Ti verovatno vozis neki sportski auto (sa takvim gumama) i naravno da su ti bitne performanse.
Ja prelazim manje od 5000km godisnje i ne isplati mi se. Takodje zivim u ravnici.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)07.03.2011. u 19:51 - pre 159 meseci
Ma nisi razumeo. Nije stvar u performansama.

Moze auto da ima i 20 konja, problem nastaje kad treba da zakocis, da izbegnes neku prepreku... a to se uvek moze desiti, cak i ako provozas auto samo jednom za celu zimu...

Vozio sam ja sa MS gumama (univerzalne) i ni izbliza to nije kao sa zimskim... jeste malo bolje od letnjih, ali daleko od zimskih.

Mislim zarad tvoje bezbednosti bolje uzmi set zimskih.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)07.03.2011. u 19:58 - pre 159 meseci
Citat:
MatezYU: Znam da je bolje imati set zimskih i set letnjih guma.
Ti verovatno vozis neki sportski auto (sa takvim gumama) i naravno da su ti bitne performanse.
Ja prelazim manje od 5000km godisnje i ne isplati mi se. Takodje zivim u ravnici.


Ma jok, nova Buba, prakticno sasija G4, jedva prebaci 170, ali zato gume mogu 270

Nego felne bile u paketu, cisti sminkeraj...a nevolje stigle kasnije..da sam znao cenu guma kada sam kupovao, skinuo bih felne momentalno i vratio na original...


Poz
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)07.03.2011. u 20:37 - pre 159 meseci
Citat:
MatezYU
Ja prelazim manje od 5000km godisnje i ne isplati mi se. Takodje zivim u ravnici.


Ove gume su idealne za tebe:

SAVA 175/70 R14 ADAPTO MS 84T





kao i za sve one koji ne voze kada ima snega na putevima, Koliko sam uspeo da zakljucim ti spadas u takve.


Osim toga, ovi pneumatici ispunjavaju zakonsku normu (MS) pa te policija ne moze zbog njih kazniti. Nisu za sneg ali su solidne na hladnom asfaltu.

U prve 2 sezone, siguran sam da si sa ovim pneumatikom i sa tvojim Puntom mobilniji i na samom snegu od one Vladdove rakete sa najskupljim 225-45/17 zimskim MS gumama.

Siroki pneumatici su nocna mora na klizavom tlu.

Ja sam prvo 265 pa zatim 245 vozio i znam koja je to muka.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)07.03.2011. u 23:03 - pre 159 meseci
Ja sam vozac svih kategorija sa pola miliona kilometara iskustva, ali pre par dana sam se bas nakupio straha
Bilo je to sad kad je bila poledica, a ja uzeo da preteram drugaru auto zaledjenim zrenjaninskim putem, a on je isto ta prica, 5000km godisnje i nece da menja gume nego vozi m+s. I tako, poledica, svi idu 20km/h, neverovatno za tako malu brzinu ali na svakih 50 metara neko sleteo sa puta - automobili, kamioni, cak i dzipovi! Ja drzim rastojanje 30-ak metara racunajuci da cu kad onaj ispred krene da koci moci da stanem. Vise bi znacilo samo veci rizik, jer uvek se nadje neko pametan da pretekne i ubaci se izmedju, a to je tek rizik u takvim uslovima... Medjutim, na najlaganiji dodir kocnice ukljucuje mu se ABS i auto nastavlja bez usporavanja... Zakocio sam u poslednjem trenutku tako sto pustim kocnicu i zabodem desni tocak u sneg pored puta a zatim pre nego sto auto sasvim stane vratim ga iz snega (jer ako stane tako jednim tockom u snegu nece moci da izadje jer ce se drugi slobodno vrteti na ledu). I tako sam kocio bez upotrebe kocnica na 40km poledice...

Hocu da kazem, ne postoji tako mala brzina, ni tako veliko rastojanje, niti tako iskusan vozac, koje moze bezbedno voziti u zimskim uslovima bez zimskih guma. Ono sto bi za tebe moglo biti prihvatljivo a i da ja mogu preporuciti kao minimum bezbednosti je sledece...
Sada imas 5 tockova, je li tako? Cetiri u upotrebi + jedan rezervni. Potrebno je da nabavis jos samo jedan. Na tih 6 tockova treba da ti budu 4 letnje i 2 zimske gume. Pet svakako uvek moras imati u automobilu, znaci treba naci mesto za skladistenje samo jednog, sto ne verujem da ikom moze biti neresiv problem. Onda leti vozis sa 4 letnje i rezervnim zimskim, a zimi sa 2 letnje, 2 zimske i rezervnom letnjom. Umesto letnjih mogu i te univerzalne, ali zimske neka uvek budu prave zimske. Uvek vodi racuna o tome da ti obe gume na istoj osovini budu isto istrosene, ako je velika razlika moras zameniti obe. Mozes sam menjati tockove, nema nista lakse od toga, samo odvrnes i zavrnes 4-5 srafova. I obrati paznju na smer rotacije, na zimskim gumama obavezno ima strelica, ne letnjim cesto nema. Na svake 2 godine odneses na balansiranje. Zimske gume te tako mogu sluziti 3 ili 4 zime. Nakon toga mozes da vozis na njima i jedno leto dok se skroz ne istrose.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)07.03.2011. u 23:18 - pre 159 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Onda leti vozis sa 4 letnje i rezervnim zimskim, a zimi sa 2 letnje, 2 zimske i rezervnom letnjom


Ovo vise nece moci. Zakon propisuje sve 4 zimske gume.

Tenutno ova zma je poslednja zima sa 2+2 gume.

Postoje vozaci koji uopste ne voze kada padne sneg i oni su kolateralna steta nastala primenom ovog novog zakona. Oni ne voze svoje vozilo bez obzira kakve pneumatike imali na svom vozilu, odnosno voze samo kada je put suv i kada snega nema na vidiku.

Za njih su ovakvi pneumatici idealni.
 
Odgovor na temu

komosarz
ZELJO DUNHILL
Banja Luka

Član broj: 67758
Poruke: 323
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)08.03.2011. u 11:12 - pre 159 meseci
Imam isti auto sa 4 ljetnje i 4 zimske 165/70R14.Ako ne divljas mozes slobodno da vozis i ljeti i zimi sa winterom 165/70,jer ih mnogi i voze i ljeti i zimi bez posljedica.Pusti ono sto kazu slabo koci na mokorm i suvom(kad uopste koce???).To vazi samo za one koji se k....!Ako vec hoces univerzalnu gumu slazem se sa Zarom da uzmes Savu adapto ,ali u standardnoj dimenziji 165/70R14 i bog te veselio.Te gume sam vidio na mnogim kedijima,a cak mi je i prijatelj vulkanizer savjetovao da ih stavim...Pozz
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)08.03.2011. u 14:00 - pre 159 meseci
Upravo tako kako Zarsilic rece. Znam mnoge ljude koji godisnje predju 4-5000km, od toga po zavejanom gradu 0(nula).
Sa kojim argumentima ce te njih ubediti da im treba jos jedan set?
 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.otpbanka.rs.



+17 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)08.03.2011. u 14:06 - pre 159 meseci
Baš tako.
Meni trebaju gume koje će imati bolje performanse leti.
Zimi mi nije toliko bitno, pošto ne vozim po snegu.
Ako se i budem negde uputio u zimskom periodu biće to dani kada neće biti snega, a posao će odraditi i univerzalne gume.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)08.03.2011. u 14:18 - pre 159 meseci
Citat:
dlalic
Sa kojim argumentima ce te njih ubediti da im treba jos jedan set?


Svakako necemo trositi reci na forumu za ovaj "posao", oko ubedjivanja.
Zakon je propisao sta je propisao(imali smo veliku diskusiju o tome), a kazne ce biti dovoljno jaki argumenti za ubedjivanje.

Sa jedne strane.

Sa druge, samo da podsetim, na opstu i drustvenu odgovornost samozive jedinke, koja ugrozava i svoj i tudje zivote, isterujuci neke bube u glavi, i stedeci maksimalno, tamo gde ne treba..i gde je cak opasno..ali to nije tema..

Po zakonu su sve cetiri M+S gume, u odredjenom periodu, ako se ucestvuje u saobracaju. Ako neko zeli da parkira vozilo nekoliko meseci, ne trebaju mu zimske gume.

Poz
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)08.03.2011. u 16:08 - pre 159 meseci
U najvecoj zabludi je onaj ko misli da ce ustedeti nabavkom univerzalnih (M+S) guma. Kao sto se vidi iz sracenice, to su gume za sneg i blato a kada temperatura asfalta predje 20 stepeni, one se trose kao lude. To znaci kupovinu seta guma godisnje i gotovo nikada optimalne gume Pogledajmo uporedo koliko se kupuje guma za 3 godine u jednom i drugom slucaju:
1) univerzalne gume 3*4 = 12 guma za 3 godine
2) namenske letnje + zimske gume 4+4=8 guma za 3 godine.
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)08.03.2011. u 16:48 - pre 159 meseci
Go
Citat:
vladd: Svakako necemo trositi reci na forumu za ovaj "posao", oko ubedjivanja.
Zakon je propisao sta je propisao(imali smo veliku diskusiju o tome), a kazne ce biti dovoljno jaki argumenti za ubedjivanje.

Sa jedne strane.

Sa druge, samo da podsetim, na opstu i drustvenu odgovornost samozive jedinke, koja ugrozava i svoj i tudje zivote, isterujuci neke bube u glavi, i stedeci maksimalno, tamo gde ne treba..i gde je cak opasno..ali to nije tema..

Po zakonu su sve cetiri M+S gume, u odredjenom periodu, ako se ucestvuje u saobracaju. Ako neko zeli da parkira vozilo nekoliko meseci, ne trebaju mu zimske gume.

Poz


Ne govorimo o nepostovanju zakona, vec o all-season gumama, koje su dozvoljene po zakonu

Darko, ja imam dva auta. Na jednim imam 2 seta guma na posebnim felnama. Tim autom predjem 90% kilometraze. Drugi auto sluzi iskljucivo za gradsku voznju, kratke relacije od 2-3km i gotovo nikad se ne vozi po snegu. Napravi godisnje 4K km. Da li je racionalno kupovati zimske gume za drugi auto? Ja gume za taj auto bacam zbog starosti a ne zbog istrosenosti i sada, sa jednim setom.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)09.03.2011. u 09:56 - pre 159 meseci
Onda ok, nismo se razumeli, ali za svaki slucaj da se i razjasni, da neko ne izvede pogresne zakljucke da je pravi bunt protiv policije tako sto ce se zimi voziti letnje gume.

All season jesu neka opcija, ali za obe situacije, i leti i zimi, pruzaju mnogo manje performansi.

Predlozio bih, kao medju-varijantu, komplet od sest guma, dve all season, dve zimske i dve letnje. Pa na pogonskim tockovima(najbolje u slucaju prednje vuce i najvece sile kocenja) napred menjati letnje-zimske, a na zadnjoj osovini imati all season, leti je manje habanje, a zimi nesto manje proklizavanje, dok prenje pogonske obezbedjuju zimi bezbedniju voznju i upravljanje, a letnje leti bolju silu kocenja i manje habanje na toplom asvaltu.

Lakse je uskladistiti 2 gume pola godne nego 4.

Poz
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)09.03.2011. u 13:10 - pre 159 meseci
Nisu sve all season gume toliko loše kao što su nekada bile. Sigurno nije kao da uzmeš dobre letnje i dobre zimske ali u nekim nezahtevnim automobilima i uslovima možda i nije tako loša solucija.

http://www.goodyeartires.com/tire/eaglef1-allseason/ - štaviše ove su za high performance automobile sa brzinskim indexom W i michelin ima pilot sport all season koje stvarno ne verujem da su loše.
 
Odgovor na temu

Predrag B.
Predrag Bralović
Beograd

Član broj: 261519
Poruke: 44
*.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)10.03.2011. u 11:02 - pre 159 meseci
Evo, ja sada idem za svoj automobil da kupim Hankook Optimo 4S H730 (univerzalni pneumatik), koji se na Auto Bild-ovim testovima dva puta pokazao kao najbolji. Čak je i jeftiniji od Save Adapto...
U pitanju je Yugo, kao treći automobil u kući, koji se vozi isključivo po gradu, i koji malo prelazi na godišnjem nivou (oko 5000 km). Imati 8 pneumatika za takav automobil, po meni je stvarno besmisleno... a nije pametno voziti ga tokom cele godine sa zimskim pneumaticima.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Univerzalne gume (leto-zima)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 59062 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.