Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Univerzalne gume (leto-zima)

elitemadzone.org :: AutoZone :: Univerzalne gume (leto-zima)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 59169 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)09.12.2012. u 11:43 - pre 138 meseci
Auto je kupljen sa 4 alu felne i setom guma 225-17".

4 letnje i dve zimske, 17", vozen 4-5 godina..zimske bacene sa sarom 3mm(jos uvek iznad TWI)

Prosto je jeftinije uzeti 6 felni i 6 guma, 16", u konfiguraciji koja meni odgovara, nego uzeti 4 zimske 17".

I lagano prestajem da koristim opciju 17" na tockovima...tako da je ovo "trenutni status".

A najverovatnije cu prestati da razmisljam i o alu felnama na ovim razvaljenim ulicama...mada ima sjajnih..

Poz

P.S.
11-a je rezervna, ne mogu da je izbacim, nemam resenje za prostor, posto je "kvalitetno" izradjen prekrivac gume, kod cetvrte generacije vw-a u C segmentu..
 
Odgovor na temu

Commandant Carlos
Student
Beograd

Član broj: 299470
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+85 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)09.12.2012. u 15:50 - pre 138 meseci
Ja malo drugacije gledam na ovu problematiku i tu racunica od 200-300eura gore dole ne vazi jer je bezbednost u pitanju. Za zimski period koristim Michelin Alpin A4 odlicno se pokazala kako prosle tako i ove godine po ovakvom kijametu.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)09.12.2012. u 17:47 - pre 138 meseci
Bezbednosna strana je i zimski problem, izrazenije.

Leti su 225 sasvim ok, i lezanje i drzanje pravca, ali po snegu i bljuzgavici su 205 mnogo agilnije, a 195 pruzaju jos vise mogucnosti za probijanje kroz nanose odredjene visine.

Medjutim, da ponovim, i okolnosti su bitne za neke potrebe, nije rec o prostoj ustedi, vec o promeni nacina voznje, promeni relacija, smanjenoj predjenoj kilometrazi, koja se obavlja u urbanoj zoni..i povremenim iznenadjenjima po ulicama..

Ko sahrani 2 miselinke na iskopinama, tesko se odlucuje za ponovni trosak.

Naravno, kome je 200-300 pa i 1000 evra sitnis, svakako PREPORUCUJEM da nabavi najbolje moguce gume(i ostali inventar) za svoje vozilo..

BTW, bezbednost se moze povisiti prostim novcem, ali proporcionalno vise se podize kulturom u saobracaju i poznavanjem tehnika voznje. Neodgovornost u saobracaju ne mogu pokriti nikakve svote novca..

Poz
 
Odgovor na temu

Commandant Carlos
Student
Beograd

Član broj: 299470
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+85 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)09.12.2012. u 19:34 - pre 138 meseci
Ne govorim samo za voznju po gradu, ja dnevno predjem oko 110-120km (kuca-Beograd) i gume su se dopro pokazale bas na putevima drugog i treceg prioriteta (citaj niko in ne cisti) a i po gradskim sporednim ulicama.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)09.12.2012. u 20:17 - pre 138 meseci
MA znam da je alpin dobra, ne dobra nego vrhunska zimska guma, nego nekako nije tema ..mislim mogu da budu spomenute u tredu o zimskim gumama, ali je ovde prica o All season..

Poz
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)17.12.2012. u 08:19 - pre 138 meseci
I da zakljucim testiranje ove gume, sasvim sam zadovoljan, i na -10C i po dubokom snegu jako dobro drzi pravac i reaguje na rucnu kocnicu, pri kocenju po snegu, noznom, nije pokazivala znake zanosenja.
Naravno, po dubokom snegu se nisam kretao brze od 30km/h

Po zaledjenim zonama drzi poziciju na ledu, cak je pratila trag kada prednji tockovi proklizaju i skrenu sa pravca, vozilo se nije kretalo bocno.
Sa ovim ponasanjem sam potpuno zadovoljan.

Ostacu duzan test guma na pogonskim pockovima, posto ne planiram da koristim sve cetiri all season, vec samo doticne gume na zadnjoj osovini.
To ce neko drugi, mozda, da napise...

Poz
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)05.01.2013. u 00:47 - pre 137 meseci
U clanu 121, stav 1 tacka 1 zadnjeg pravilnika stoji:
"1) pneumatike za zimsku upotrebu (npr. M+S, Snow Winter i dr.)"

Problem je sto mi treba za stara kola specificna dimenzija guma, zimskih trenutno nema (mozda bude na leto) i jeedva sam nasao neke M+S gume bez pahuljice. Po karakteristikama su letnja guma ALI pise na njima M+S.
Kako se tacno odredjuje da li je pneumatik za zimsku upotrebu? Da li je dovoljno da pise M+S ili treba da ispuni jos nesto?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)05.01.2013. u 11:00 - pre 137 meseci
Svaka "specificna" guma ima neki svoj bliski parnjak za zamenu, mozda malo uza, ili sira, ili koji milimetar veca ili manja u precniku.

Zimska guma je sa oznakom Pahuljice uokvirene planinom, posto kod nas propis ne obuhvata starost gume(vec samo saru), bilo kakva pahulja ili nacrtan snezni smet moze da posluzi.

M+S guma ne mora obavezno da bude i zimska, ali mislim da propis to ne uzima kao detalj.

Mislim da ti niko nece praviti problem, ako je sara dublja od 4mm, i ako na "kramponima" gume postoje sitni urezi, kao sto ih imaju zimske gume..pa kako god da je oznacena..
To je ono sto na prvu ruku gledaju, pri kontroli..

Poz
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)05.01.2013. u 13:44 - pre 137 meseci
Pogledao sam i 'parnjake' - u stvari ovo je parnjak sa prihvatljivom razlikom +2,54% u odnosu na original.
Postoji i zimska guma sa tacnom dimenzijom na nasem trzistu ali je nemaju na lageru - ili bar ja nisam nasao gde ima.
ps: Mislim da ti imas 'parnjak' vozilo samo par dekada novije? :)

Koliko sam ja shvatio ono sto sam citirao iz vazeceg pravilnika NE MORA da ima pahulju ili smet nacrtan, vec je dovoljno ono sto su naveli u zagradi - "(npr. M+S, Snow Winter i dr.)"?
Jedino sto menjaju propis svake godine pa mi niko ne garantuje da sledece godine nece pisati "(npr. M+S Snow Winter i dr.)" - samo obrisu zarez? :)

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)05.01.2013. u 13:58 - pre 137 meseci
Do 4% je nekakva "dozvoljena" razlika, tolika je valjda greska meraca i ostale opreme u vozilu. Sto se samog tocka tice, njemu je bitno da ima prostora pod krilom i da nigde ne kaci.

"Parnjak" mi se ucinio kao najadekvatniji izraz, posto nije direktna zamena vec ..tu negde oko nekoliko....

A sto se propisa tice, imamo estradnog managera u zaduzenju, pa se moze svasta ocekivati..

Poz
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)05.01.2013. u 14:00 - pre 137 meseci
Da, to tako kako pise u nasem propisu dovoljno je da na gumi imas oznaku M+S i da si po zakonu. Tako da se drzi toga i boli te uvo.
Koliko sam ja ukapirao sa tim oznakama kada guma ima oznaku pahuljice to znaci da je zimska. I to prvenstveno znaci da je sama guma takvog sastava da ima odredjenu tvrdocu na niskim temperaturama. M+S oznaka se ustvari odnosi na saru na gumama i ukazuje da je guma sposobnija da se nosi sa uslovima van cistog asflata. Recimo, moguce je naci gume koje su zimske, imaju pahuljicu, ali im je sara takva da se jedva malo razlikuju od letnjih, tek toliko da racunaju na cesce mokar asfalt. Svako izlazenje na sneg sa takvim gumama bi dalo gotovo iste rezultate kao i sa letnjim. Ovo su retki slucajevi i verovatno gume predvidjene iskljucivo za gradsku voznju, ali mogu se naci. Nasuprot njima postoje i te gume sa M+S oznakom, a da pritom nisu prave zimske gume, vec su samo sarom prilagodjene za ne-asflatirane uslove.

Ovo sam ja otprilike tako nekako skontao, ne mora da znaci da sam stoposto u pravu, posto je informacije o tim detaljima tesko naci po Netu, a i ako se nadju cesto nisu bas jasne sasvim.
Realno...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)06.01.2013. u 12:00 - pre 137 meseci
Nije bas ni nejasno, ali je lako pronaci razlike izmedju M+S guma i zimskih.

Uprosceno, M+S guma je pakticno "zimska" guma do nekih 0 stepeni Celzijusa, i tako je treba tretirati u voznji. Na znacajno nizim tempeaturama, gubi svoje dobre osobine.

Zimska guma ima mekanu smesu koja omogucava odredjenu, standardizovanu mekocu do -7C. Nakon toga otvrdnjava intenzivnije, ali je meksa od ostalih koje su se skamenile na znacajno visim temperaturama.

M+S guma podseca na "all season" gumu, ali u nesto uzem opsegu.

Uglavnom, sve se vrti oko tvrdoce gume na odredjenim temperaturama. I naravno, uklapanjem u odredjene standarde..


Poz
 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
91.232.237.*



+17 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)11.10.2013. u 13:14 - pre 128 meseci
Vladd kako sluze adapto gume?
Kakvi su utisci posle skoro godinu dana?
 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
91.232.237.*



+17 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)11.10.2013. u 13:23 - pre 128 meseci
Koliko vidim guma je dobila dobre ocene:
http://www.rezulteo-tyres.co.uk/sava-tyres/adapto-hp-tyre/test-review-112103
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)11.10.2013. u 14:34 - pre 128 meseci
Potrosene nesto manje od 1mm, ALI, nalaze se na zadnjoj osovini, pa su i kocenja i opterecenja manja.
Izuzetno sam zadovoljan, nisu pravile nikakve probleme ni po kisi ni po snegu.
Leti je takodje bilo sve korektno, s tim sto ja poprilicno vozim po propisima(preskocim ogranicenje za 10-15% povremeno), uglavnom je voznja po gradu..

Nisu maltretirane, voznja je bila korektna, nisu pokazivale neke mane ili defekte, u krivinama su pratile trag, nije billi proklizavanja, sto sam probao po snegu i bljuzgi.
Nisu skidane od kada su montirane.
 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
91.232.237.*



+17 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)14.10.2013. u 13:47 - pre 128 meseci
Pre neki dan sam kupio za Stila 1.9 jtd SAVA ADAPTO HP gume.
Videcemo kako ce se pokazati :)
 
Odgovor na temu

vaske2
Zoran V
Lazarevac,ŠUMADIJA

Član broj: 233554
Poruke: 500
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+79 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)14.10.2013. u 14:09 - pre 128 meseci
I ja sam pre mesec dana namontirao Goodyear Vector 4 seasons,za sada po suvom i pri ovim temperaturama se odlično ponašaju,a zimus...videćemo,mada auto na koji sam ih namontirao i ne planiram nešto mnogo zimus da vozim zbog čega sam se i odlučio za ove all seasons,a ne za 2 kompleta guma. Inače ako je verovatii internetu, na svim testovima koje sam našao ova guma u kategoriji all seasons je ubedljivo na prvom mestu...

http://www.goodyear.eu/si_sr/tires/passenger/vector-4seasons/

[Ovu poruku je menjao vaske2 dana 14.10.2013. u 15:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)14.10.2013. u 14:44 - pre 128 meseci
Odlicna guma, sa adekvatnom cenom, jedino sto moze da se ispostavi kao problem je nemogucnost nabavke.
Zato sam recimo ostao bez Hankook-a, posto ga nije bilo ni u radnjama ni u najavi...
 
Odgovor na temu

ex-user

Član broj: 266485
Poruke: 43
95.180.114.*



+1 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)21.10.2013. u 23:29 - pre 127 meseci
Pročitao sam temu, pretpostavljam kakav ću odgovor dobiti, ali ajde ipak da pitam:

da li bi za ovu predstojeću zimu pre izabrali zimske (tigar wintera) gume stare 7 godina (ali sa ok šarom, prešle oko 15000 za sve te godine, redovno menjane sa letnjim) ili nove univerzalne (Sava Adapta)? Auto je mali gradski (R13), prelazim oko 2-3000km zimi, samo po gradu. Toliko sam pročitao skeptičnih izjava u vezi tih univerzalnih guma da mi se nameće to pitanje, da li je čak i toliko stara zimska guma bolja od nje?

[Ovu poruku je menjao ex-user dana 22.10.2013. u 22:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)21.10.2013. u 23:45 - pre 127 meseci
bolje i stara zimska ako ima dobru saru, nego univerzalna!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Univerzalne gume (leto-zima)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 59169 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.