Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Univerzalne gume (leto-zima)

elitemadzone.org :: AutoZone :: Univerzalne gume (leto-zima)

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 59124 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.otpbanka.rs.



+17 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)10.03.2011. u 11:12 - pre 159 meseci
Citat:
Predrag B.: Imati 8 pneumatika za takav automobil, po meni je stvarno besmisleno...


Upravo tako.
Ajde mi pošalji na PP gde si našao te gume? Tražio sam ali ne mogu da ih nađem nigde.
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 375



+118 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)10.03.2011. u 14:32 - pre 159 meseci
I mene to interesuje... i ako ima neki tel, posto mi treba malo redja dimenzija.
Poz
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)10.03.2011. u 19:48 - pre 159 meseci
Kod nas je mala ponuda all season guma, verovatno iz razloga da gumari ne bi sami sebi ukidali zaradu na vulkanizerskim uslugama. Kolko vidim u amerikama su baš popularne te gume.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)11.03.2011. u 07:59 - pre 159 meseci
Citat:
jnk: Nisu sve all season gume toliko loše kao što su nekada bile. Sigurno nije kao da uzmeš dobre letnje i dobre zimske ali u nekim nezahtevnim automobilima i uslovima možda i nije tako loša solucija.

http://www.goodyeartires.com/tire/eaglef1-allseason/ - štaviše ove su za high performance automobile sa brzinskim indexom W i michelin ima pilot sport all season koje stvarno ne verujem da su loše.


Problem je, ponovo, u gledanju mesa a jedenju kupusa.
Sve te nove, high tech gume su uglavnom za velika i skupa vozila, ova konkretno je za felnu minimum 17..


A ako krenemo u pricu o punticima, policima i ostalim gradskim minijaturama, sa felnama 13 i 14, pa i 15", onda nekako kvalitet dramaticno opada kako se smanjuje dimenzija felne.

A to je znacajan faktor u odluci koje i kakve gume treba uzimati, narocito kada se zna da su u dimenzijama 13" lose i letnje i zmske gume.

Ne moze se primeniti ista logika, sa tehnicke strane, a sa finansijske, cetiri gume u toj dimenziji(13") kostaju kao jedna(najjeftinija) all-season u dimenziji 17"...

Poz
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)11.03.2011. u 09:31 - pre 159 meseci
Pa idem logikom ako postoje performance all season gume onda sigurno postoje i low budget pristojnog kvaliteta.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)11.03.2011. u 12:27 - pre 159 meseci
Lepo bi bilo, ali je klot pasulj i dalje klot

Male dimenzije guma su jos neisplatljive, ili tehnologija nije sama sebe dovoljno isplatila, da bi bila primenjena na celoj paleti proizvoda.

To se i primeti, kod svih proizvodjaca, kada se odabere savremeniji model, i na sarama se vidi razlika, sa koliko truda, paznje i ispitivanja su izradjene, dok za manje i jeftinije gume, sare i materijali deluju unificirano.

Da nije u pitanju ljuti biznis, i da se zaista masta o bezbednosti(a ne samo prazna floskula), imali bi priblizan set sara i na malim i na velikim gumama, a materijali bi bili sa malim razlikama, ipak se ne ocekuje da sa 13" neko planira da vozi 250..

Poz
 
Odgovor na temu

pero_brzi

Član broj: 148348
Poruke: 68



+4 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)19.11.2012. u 10:09 - pre 139 meseci
Nije mi jasno koje su moje gume
195/60R 15 Fulda M+S Kristall Montero2 and
195/60R 15 Hankook Studless ICEBear v440
Zimske ili univerzalne , lepo su se ponasale letoske mada nisam vozio po autoputu do pre nekolko sam ih siprobao na vecim brzinama preko 150 i malo su bucnije a mozda je i do auta.
Zanima me ubuduce da li da vozim na ovim gumama leti iili je to steta , ovima vise nije steta jer su 4 godine stare
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)19.11.2012. u 10:19 - pre 139 meseci
Zimske, recimo Hankook za gumu za sve sezone ima oznaku 730, "za saru", sto bi rekli trgovci, mada je materijal gume od veceg znacaja.

Duzi ti je trag kocenja po toplom vremenu, i malo vise "plivaju" po putu pri vecim brzinama, zbog mekanog materijala.
Sa zimskim gumama nije preporucljivo voziti brzo..

Poz
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)19.11.2012. u 14:17 - pre 139 meseci
Ne znam da li je neko pomenuo ali je bitna i sirina gume. Zimski set guma treba da bude uzi od maksimalno preporucene sirine letnjih guma. Ali ne i uze od minimalno preporucene sirine. Kad kazem "preporucene" mislim na ono sto pise u knjizici od automobila koja se dibija od proizvodjaca vozila! Malo se to zanemaruje, kako i obracanje paznje na samu sirinu (kao i visinu, na kraju krajeva) kao i na vrlo bitnu stvar a to je sta proizvodjac/fabrika preporucuje jer to je ono sto je ispitano i pokazalo se da je dobro i pouzdano. To sto je vecina ljudi sklona da na svoj automobil stavlja sire i nize gume od maksimalno preporucene od proizvodjaca vozila svakako da je pogresno iako ne mora da znaci i pogubno.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)19.11.2012. u 14:28 - pre 139 meseci
^Na prvoj strani:

Zarko Silic:
Citat:
Siroki pneumatici su nocna mora na klizavom tlu.

Ja sam prvo 265 pa zatim 245 vozio i znam koja je to muka.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)19.11.2012. u 14:47 - pre 139 meseci
Previd, izvinjavam se, mislio sam da se odnosi na nesto drugo (samo za kisu) - ali ne smeta to sto sam napisao. :)

Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

su27killeryu

Član broj: 50706
Poruke: 394
213.133.8.*



+334 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)19.11.2012. u 16:34 - pre 139 meseci
ma kakve univerzalne, cim cujes da je nesto univerzalno znaj da nista ne valja :) jedino ako ti je cilj samo da ispostujes zakon
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)19.11.2012. u 17:01 - pre 139 meseci
Dobre su univerzalne ali nisu bas "univerzalne" ni previse jeftine, da bi se olako isprobavale. Pocesto zavisi od sezone kada se kupuju, pa nekako ispada da se "univerzalne" cesce kupuju zimi, nego leti, posto su znacjno skuplje od letnjih guma.

Elem, pri kupovini gume, osim osnovnih parametara(tehnickih, velicina, nosivost...) ne bi bilo lose razmotriti i nacin koriscenja vozila i prema tome odrediti vrstu i kvalitet guma.

Za neke licne, moze se reci specificne situacije, kakva je moja, jako mi puno znaci da je guma all season, a ne da je bas zimska ili bas letnja, u ovom "prelaznom" periodu, koji se cesto jako dugo produzava. Zatim voznja po gradu, kratke relacije, voznja brzinama ispod 80, navodi na odluku da se ne moraju kupovati gume sa indeksom brzine 240km, sa nekim hajtek dizajnom sare i materijalima buducnosti, po cenama polovnog jugica za jednu gumu..


Tako da postoji "zona"(grupa preduslova) kada je all season, univerzalna, pa jos ako je solidna i dobro prosla na testovima, guma, sasvim odgovarajuci i zadovoljavajuci izbor.

Poz
 
Odgovor na temu

su27killeryu

Član broj: 50706
Poruke: 394
213.133.8.*



+334 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)21.11.2012. u 03:01 - pre 139 meseci
te univerzalne su po kisi(kad su gume najbitnije) losije i od ljetnjih i od zimskih...po snijegu su krs u odnosu na zimske, po suvom su krs u odnosu na ljetnje

truli kompromis da bi se ispostovao zakon, nista drugo
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)21.11.2012. u 07:23 - pre 139 meseci
Do pre samo oko desetak godina 99% automobila u USA i Evropi je imalo All Season gume.

- Zašto ? Zato što su sasvim OK.
- Zašto su skoro potpuno izbačene iz upotrebe ? Zato što se svima u lancu (država - proizvođači - serviseri - vulkanizeri), više isplati da pojedinac kupi 8 guma umesto 4.
- Kako je to ozakonjeno ? Onako kako Svet funkcioniše: lobiranjem i podmićivanjem. Zašto ? Zato što im se može.

- Ako su letnje gume dobre na temperaturi vazduha +35 oC i oko +50 oC temperaturi asfalta, kako mogu biti dobre tokom kišnih i hladnih septembarskih noći (kalendarsko leto), kad temperatura može da padne i ispod 10 oC
- Ako su zimske gume dobre na temperaturi vazduha -15 oC, kako mogu biti dobre tokom toplih martovskih dana (kalendarska zima), kad temperatura poraste preko 15 oC, a asfalt na suncu se zagreje preko 25 oC
- Šta je sledeće ? Letnje, zimske, prolećne i jesenje gume ?

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)21.11.2012. u 11:44 - pre 139 meseci
Citat:
Java Beograd: Do pre samo oko desetak godina 99% automobila u USA i Evropi je imalo All Season gume.

- Zašto ? Zato što su sasvim OK.


Sta to znaci OK? Jel su losije po snegu od zimskih i na toplom asfaltu od letnjih? Ako jesu, eto legitimnog razloga za proizvodnju i kupovinu zimskih i letnjih guma umesto all season. Ako nisu, eto prilike da razotkrijes najvecu gumi-prevaru novijeg doba.

Citat:
Java Beograd:
- Zašto su skoro potpuno izbačene iz upotrebe ? Zato što se svima u lancu (država - proizvođači - serviseri - vulkanizeri), više isplati da pojedinac kupi 8 guma umesto 4.


Moze i tako da se gleda, a moze i na drugi nacin. Mozda ih sada ima manje zato sto ne postoji traznja za njima, a traznja ne postoji zato sto su kupci tako odlucili jer su prepoznali razliku u kvalitetu voznje, a ne zato sto im neko brani da kupuju all season.

Citat:
Java Beograd:
- Kako je to ozakonjeno ? Onako kako Svet funkcioniše: lobiranjem i podmićivanjem. Zašto ? Zato što im se može.


Koliko je meni poznato, all season gume nose M+S simbol i kao takve su u vecini zemalja dozvoljene zakonom u toku cele godine. Tacnije, ne znam u kojoj zemlji zakon pravi razlika izmedju winter i all season gume sa M+S simbolom.

Moje misljenje je da je ovakva situacija bolja nego sto je bila pre 20 godina jer sada postoji veci izbor. Ako ne vozis puno i ne ides u planine i izbegavas sneg, komotno kupis all season. Opet, ako si cesto na snegu i nisi zadovoljan onim sto pruzaju all season onda lepo kupis zimske. U oba slucaja si cist pred zakonom.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)21.11.2012. u 12:33 - pre 139 meseci
Citat:
tduskoSta to znaci OK? Jel su losije po snegu od zimskih i na toplom asfaltu od letnjih? Ako jesu, eto legitimnog razloga za proizvodnju i kupovinu zimskih i letnjih guma umesto all season. Ako nisu, eto prilike da razotkrijes najvecu gumi-prevaru novijeg doba..
Jesu, ali su mnogo bolje od letnjih koje koristiš po hladnoj septembarskoj noći, na planinskom prevoju po vlažnom kolovozu, dok putuješ na more. Koristiš li idealne letnje gume, tu ćeš se skrljati. I šta sad. Koje gume za put na more ?

Moje je mišljenje da su letnje/zimske gume najveća glupost, osim u ekstremnim letnje/zimskim situacijama tj. temperaturama. Tih ekstrema godišnje ima oko 15-tak dana. Pošto si već pomenuo sneg - tu je jasno da bez lanaca ni jednim gumama ne možeš normalno da voziš po snegu.

Da ne bude zabune, ja sam se opremio posebnim kompletom felni i guma letnje / zimske. Ali svejedno mislim da je to glupost smišljena od strane određenih lobija, sve u svrhu otimanja para, otprilike kao i vakcina protiv svinjskog gripa, koja je smišljena od strane farmaceutskog lobija, naravno u cilju otimanja para.

A posebna je priča, koja se takođe plasira, da svakako treba zameniti gume posle nekoliko godina, bez obzira na istrošenost. I sad, evo moj komplet zimkih guma, koji još nisam montirao, za to vreme svakako neće biti istrošen, ali kao treba to da bacim, ili šta ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)21.11.2012. u 13:02 - pre 139 meseci
Citat:
Java Beograd: Jesu, ali su mnogo bolje od letnjih koje koristiš po hladnoj septembarskoj noći, na planinskom prevoju po vlažnom kolovozu, dok putuješ na more. Koristiš li idealne letnje gume, tu ćeš se skrljati. I šta sad. Koje gume za put na more ?

Odakle ti ovo? Sa normalnim letnjim gumama i normalnom voznjom neces imati nikakvih problema.
Citat:
Java Beograd
Moje je mišljenje da su letnje/zimske gume najveća glupost, osim u ekstremnim letnje/zimskim situacijama tj. temperaturama. Tih ekstrema godišnje ima oko 15-tak dana. Pošto si već pomenuo sneg - tu je jasno da bez lanaca ni jednim gumama ne možeš normalno da voziš po snegu.

Pa prvo treba definisati sta znaci u ovom kontekstu sneg i sta znaci normalna voznja. Ako se misli na voznju kroz smetove onda sigurno ne mozes bez lanaca. Ako se misli na ugazen sneg onda se sa dobrim zimskim gumama moze normalnije voziti nego sa lancima posto je sa lancima brzina ogranicena na 50 Km/h.
Citat:
Java Beograd
Da ne bude zabune, ja sam se opremio posebnim kompletom felni i guma letnje / zimske. Ali svejedno mislim da je to glupost smišljena od strane određenih lobija, sve u svrhu otimanja para, otprilike kao i vakcina protiv svinjskog gripa, koja je smišljena od strane farmaceutskog lobija, naravno u cilju otimanja para.

A zasto si to uradio? Ako vec smatras da ti nisu neophodne zasto nisi kupio all season?
Citat:
Java Beograd
A posebna je priča, koja se takođe plasira, da svakako treba zameniti gume posle nekoliko godina, bez obzira na istrošenost. I sad, evo moj komplet zimkih guma, koji još nisam montirao, za to vreme svakako neće biti istrošen, ali kao treba to da bacim, ili šta ?

Ni to te niko ne tera. Ako smatras da gume nisu izgubile svojstva slobodno ih stavi. Ukoliko su propisno skladistene i nisu vozene na visokim temperaturama ne gube svojstva godinama. Doduse, zavisi i od kvaliteta same gume.

Jasno je da ne postoji niti ce ikat postojati guma koja ce biti idealna za sve temperature i padavine. A.S. guma je kompromis kao sto su i letnje/zimske gume kompromis.

EDIT: Obrisao prazne redove

[Ovu poruku je menjao tdusko dana 21.11.2012. u 14:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Vic
Error974
BI&SE
Beograd

Član broj: 16118
Poruke: 396
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+49 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)21.11.2012. u 13:29 - pre 139 meseci
Ja sam kupio auto sa letnjim mislen gumama (15 inca). Prve zime sam se zaglavljivao samo tako. Onda sam pre 2 godine kupio Sava Adapto all seasons gume. Nakon 2 godine, definitivno sam prelomio da cu i u buduce uvek kupovati all seasons gume. Zimi su me po najvecim snegovima vozile bez apsolutno i jednog problema, a ni u letnjim i kisnim uslovima takodje nisam imao problema.
ERROR974
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Univerzalne gume (leto-zima)21.11.2012. u 13:41 - pre 139 meseci
Citat:
tdusko: A.S. guma je kompromis kao sto su i letnje/zimske gume kompromis.
E ovako se slažemo. Još da se ižljubimo, na kraju
A što sam kupio dva kompleta ? Zapravo sam kupio auto sa montiranim odličnim zimskim gumama, pa mi je jedino logično bilo da njih vozim zimi, i da kupim novi komplet letnjih. Onda sam kupio i komplet čeličnih felni, pa na njih montirao zimske i tako ... Šta je tu je, zamena leto/zima mi sad prođe lako i jeftino.

Zapravo, samo sam sitna slamčica u bujici koja je pokrenuta daleko od mene

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Univerzalne gume (leto-zima)

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 59124 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.