Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 29915 | Odgovora: 160 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?08.01.2012. u 18:12 - pre 149 meseci
Ako ćemo prvo da biramo program ja sam za to da bude protel,rekao bi po postovima da ga najviše ljudi ima.

dakle


1. glas za PROTEL
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

Miodrag-ba
sportski radnik
Berane, Crna Gora

Član broj: 265691
Poruke: 141
*.crnagora.net.



+40 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?08.01.2012. u 18:14 - pre 149 meseci

44250 Izvini moja greška.
Istovremeno smo pisali svoje prethodne postove, a nijesam se vraćao
na sami početak ove teme što sam sada učinio. Tvoja namjera je bila
jasna, ali sam je pogrešno protumačio. Mislio sam da se traži osnovni,
početni dizajn štampane ploče, ali ipak se radi o završnoj doradi
dizajna što si ti želio (razmaci između komponenata i sl). Izvini namjera
mi je bila sasvim druga, da naučimo dobro da koristimo neki od
softvera za dizajn PCB i ništa više.
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?08.01.2012. u 18:22 - pre 149 meseci
Ma nikakav problem,mislim da do oba cilja možemo istovremeno doći kroz ovu temu,treba je samo zaživjeti.

Ljudi željnih da nauče ne fali,vidjećemo kako će stvari ići dalje sa ljudima koji su kadri da poduče.
Ako ništa barem možemo prikupiti na jedno mjesto sva dosadašnja saznanja i savjete a to ćemo najlakše ako se neki projekat počne. Ackopk je tu dosta daleko otišao,i sa crtanjem šema i sa simulacijama,Euronymous takođe zna više nego što želi da pokaže, d.veljko je bio počeo sa stabilizatorom...
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?08.01.2012. u 18:27 - pre 149 meseci
Ajd imenjace probaj i ovo

Ne znam,kod nas nesto nisam vidjao da ljudi rade sa ovim programom.. i sam sam pre nekako tek uzeo da radim sa njim.

A po misljenju sa stranskih foruma,pokupio je sve najbolje od vecine programa, i strasno jednostavan.(za 15 min sam nacrtao semu, i odstampao PCB,prvi put seo za program,doduse jednostavna je) + podrska spice, import/export sa DXF,EAGLE,P-cad,Pads,OdCAD, kao i PROTEL i Tango za netliste.

Sto se tice PCB proizvodnje N/C i RS-274X gerber.

Dve vrste autorutera + automatizovana ispuna plocice bakrom u nekoliko varijacija.

i obimna databaza..


Bas me interesuje iskustvo jos nekog od vas sa ovim programom.

Edit

Citat:
Euronymous takođe zna više nego što želi da pokaže..


E hbg sad ime
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?08.01.2012. u 18:33 - pre 149 meseci
Citat:
44250
Takodje nije poenta bila ni izbor za najbolji-najlaksi-najkoristeniji program za crtanje sema i plocica jer svi koristimo programe na koje smo vec navikli,ili koje smo uspjeli nabaviti.


Mislim da je veoma vazno da se dogovori izbor programa i da se "usvoji" jedan standard po kome ce grupa ljudi ovde pokusati nesto da uradi i pomagati se medjusobno u resavanju i prevaizilazenju problema. Jer ce tako mozda desetak zainteresovanih raditi i vuci u istom smeru a ne svako na svoju stranu. Bitno je prvo upoznati mogucnosti programa i znati kako se i sta moze pa tek onda dolaze price "kond ovde, tranzistor tamo". Ako bi svako ostao na programu na kojem je navikao (ne bi me cudilo da u najvecem broju slucaja to znaci 3-5 nacrtanih sema i jos 2 pokusaja dizajniranja plocica) i ovaj nalet i pokusaj ozivljavanja ove lepe teme bi se brzo ugasio.

Evo prilike da se krene jednom malo ozbiljnije u ovu pricu.

Citat:
Miodrag-ba: Već smo na dobrom putu,

Prvo diskutujemo koji program koristiti. Samo malo da se spustimo na zemlju.
Protel je VRH! Hoćemo li imati nekoga koji će to voditi do kraja? Dynacord ista stvar.
U principu to je naš mentalitet ili ćemo najbolje ili ništa. Ja bi išao od manje
komplikovanih stvari. Za početak neki ispravljač sa regulaciom napona ili
Borino Standard pojačalo (i to sa rezervom). A možda kao neki diplomski rad
neki Dynakord ili slično.

Takođe, možda i najbitnije pitanje. Koja je ciljna grupa koja treba da se uključi
u razradu ove teme odnosno koja treba nešto da nauči? Početnici, oni koji
ponešto i znaju ili oni koji dosta znaju pa treba to znanje da podugnu na veći nivo.


Isprobao sam veliki broj programa i programcica za ovu namenu i svaki od njih je imao nesto bolje a i nesto losije odradjeno. I posle nekog vremena odustajao polako od jednog po jednog. Razlog recimo za Eagle sam vec naveo. Jednostavno se u radu oseti da nema konfora i da nije to to.

U svakom od ovih programa postoje par osnovnih stvari i pored razlicitih interfejsa:

-nauciti postavljanje osnovnih parametara (pogotovu u pcb editorima)
-kreiranje svojih simbola, elemenata, package-a ili footprint-ova kako se gde to vec zove
-vreme potrebno za rad sa programom do momenta kada crtanje elemenata, povezivanje, postavljanje i rutiranje postane rutinsko da bi se nakon toga krenulo u ozbiljan rad i razmisljalo malo vise o samom dizajnu a ne "gde bese ona ikonica..."

Po meni krenuti od nekog "prostijeg" resenja i uloziti vreme i rad taman toliko da kad dodje momenat da su savladane gore navedene stvari shvatite da u stvari nije to to sto hocete je potpuno uzaludno protraceno.
Desilo mi se vec vise puta.

Druga stvar je sto protel koriste 99% firmi za izradu plocica pa ukoliko i neko dogura dotle ili mu se ukaze potreba da ode i na tu stranu necce morati opet da se bakce i navikava na nesto drugo jer mu firma trazi takav i takav fajl.

Sto se tice izbora seme, tj primera na kome bi se radilo i pokusalo isterati "projekat"do kraja sasvim je nebitno. Miliion sema moze posluziti i to je sve stvar dogovora. Tu se vec slazem da ne treba ici sema sa 150 elemenata kada se ceo program i princip i nacin rada i projektovanja moze lepo videti i nauciti i sa nekom od 15-20.

 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?08.01.2012. u 18:50 - pre 149 meseci
Citat:
Euronymous: Ajd imenjace probaj i ovo



Ime-kao sviranje gitare! Izgleda tako lako dok drugome prsti plivaju po žicama... Koji god program da se odabere naučiće se na njemu raditi,bitno je samo kao što d.veljko83 kaže da se pređe preko situacije "gdje mi je ikonica..." ,i kasnije će stvari ići lakše.

Koji god program,ali hajde da bude zajednički-isti.

Citat:
Euronymous
E hbg sad ime


Ma ti si prepun iznenađenja,to sam htio da kažem!

Citat:
d.veljko83:
Sto se tice izbora seme, tj primera na kome bi se radilo i pokusalo isterati "projekat"do kraja sasvim je nebitno. Miliion sema moze posluziti i to je sve stvar dogovora. Tu se vec slazem da ne treba ici sema sa 150 elemenata kada se ceo program i princip i nacin rada i projektovanja moze lepo videti i nauciti i sa nekom od 15-20.


Sa svim se slažem,najbitnije je da tema ne ostane na dogovorima!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

Miodrag-ba
sportski radnik
Berane, Crna Gora

Član broj: 265691
Poruke: 141
*.crnagora.net.



+40 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?08.01.2012. u 19:43 - pre 149 meseci

Nešto mi pojede ovo što pisah pa moram ponovo.

Znači PROTEL!

Predlažite šta da radimo. U međuvremenu ima li neki
učitelj dobrovoljac da malo ovo vodi ili će đaci sami uz
pomoć Google-a da rade. Ko želi da se priključi neka
traži i instalira protel (u arhivi nađoh servis pak 1.
uh od kada li je, ali je kompletan preko 400MB) Treba
mi nešto novija verzija i tu bi malo pomoći skratilo
postupak nabavke.

Molim pokretača teme da preuzme i koordinira budući
rad unutar teme.
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?08.01.2012. u 20:23 - pre 149 meseci
Citat:
Miodrag-ba:  Treba
mi nešto novija verzija i tu bi malo pomoći skratilo
postupak nabavke.


Imate pp

Citat:
Miodrag-ba:  U međuvremenu ima li neki
učitelj dobrovoljac da malo ovo vodi ili će đaci sami uz
pomoć Google-a da rade.


Ukoliko ima vremena da se povremeno ukljuci i pogleda gde je zapelo, mislim da kolega Viktor moze mnogo pomoci pa se iskreno nadam da ce moci da odvoji koji minut za nas. Ovo prvi put da sam video ovako nesto na forumu da su se ljudi okupili oko jednog problema voljni da nesto sem price i urade! Treba daj pozitivni naboj i iskoristiti.


Evo predloga a bilo bi lepo da cujemo i vidimo jos neki:






Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?08.01.2012. u 20:40 - pre 149 meseci
@44250

Cesto sam sebe iznenadim hehe..


Ako nekom treba protel noviji, neka kaze pa cu da sibnem svoj online negde. Koliko vidim Miodragu bi dobro doslo? Tacnije DXP 2004 je u pitanju,vec licenciran. 770mb otpakovan. 330mb rar.


I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?08.01.2012. u 20:59 - pre 149 meseci
Ja imam neku crackovanu verziju tog 2004 dxp, ako te ne mrzi mozes da postavis taj negde pa pusti linkove, ili mu sve to dodje jedno te isto...?
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?08.01.2012. u 21:11 - pre 149 meseci
Ne mrzi, naravno, pusticu.

Sad gledam, kacim ovu sto imam.

Imam 2 kompa, jedan u mojoj sobi, i drugi u radionici, i na oba imam po 2 verzije. Na ovom,sto trenutno pisem, 2002 verzija radi,ali nema licence, 2004 nece (ta ima licencu) (hbg win7).. ista ta verzija na drugom kompu i bez instalacije radi, kad pokrenem .exe samo preko mreze. (tamo mi je XP) i vidim da je licencirana na moje ime. Znaci ne treba instalacija, samo otpak, i teraj.

nju kacim online,a ujedno i skidam jos jednu dxp 2004 sa sp2 (mozda ta radi na win7)

Od ove cu ti linkove na PP, posto jos ni sam ne znam kako radi,a i nisu moji licno. pa ako hoces da probas, a ovo sto kacim, link za nekih sat vremena,dok se uploaduje okacim cu ovamo.

Bilo mi cimanje, posto ranije kad instaliram, odradim licencu, i onda to fercera, pa posle snimanja sistema, zagubim nesto, dal cd key, dal licencu,crack,nebitno i onda mi tako ostane instalacija,kao da je i nemam, isvaki put skidaj jovo nanovo

Natrucao sam puna kola,valjda sam rekao sta sam hteo
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?08.01.2012. u 21:18 - pre 149 meseci
Ackopk mislim da sam uspio...

Sačuvao i postavio onu šemu što sam nacrtao,a ti kad budeš imao vremena uradi simulaciju i postavi mi isto ovako sliku ali sa ulaznim generatorom funkcija i na izlazu sa osciloskopom. probao sam i pločicu da uradim ali ne znam da isključim crtanje i korištenje gornjih bakarnih linija u autorange-u. Treba mi vremena da se koliko-toliko uštosam.

Euronymous,kad postaviš program koji će raditi bez traženja licenci,dozvola i sl. ,znaš šta ti je činiti! ;) Ja se jako slabo razumijem u programe i digitaliju-to zna i d.veljko83,i imam neku verziju Protela ali kako mi izgleda traži mi tu neku licencu,možda se to može srediti ali pošto sam ja duduk...

Generalno,bilo bi super kad bi svi koristili istu verziju programa,ili barem najsličniju.

[Ovu poruku je menjao 44250 dana 08.01.2012. u 22:40 GMT+1]
"chop your own wood and it will warm you twice..."
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?09.01.2012. u 00:52 - pre 149 meseci
OOo Srbijo majko

Upload pri kraju,a upravo mi nestalo struje.. Videcemo kako ce UPS da izdrzi..ko ce pre da zavrsi,upload ili UPS.. ako ne ostavim, sutra popodne tek.. trenutno je neizvesno
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

Miodrag-ba
sportski radnik
Berane, Crna Gora

Član broj: 265691
Poruke: 141
*.crnagora.net.



+40 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?09.01.2012. u 13:09 - pre 149 meseci

Info elektronika iz Niša je izdala knjigu Protel DXP i prodaje je za 550 dinara.
Možda nebi bilo loše da je svi koji žele da se uključe u razradi ove teme nabave
bar bi imali neku literaturu koja će sigurno dosta pomoći.

Ukoliko ima neko iz Niša da nam pomogne oko nabavke nebi bilo loše. Ja sam jedan
koji bi kupio ovu knjigu.
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1848



+67 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?09.01.2012. u 13:24 - pre 149 meseci
Citat:
44250: Ackopk mislim da sam uspio...

Sačuvao i postavio onu šemu što sam nacrtao,a ti kad budeš imao vremena uradi simulaciju i postavi mi isto ovako sliku ali sa ulaznim generatorom funkcija i na izlazu sa osciloskopom. probao sam i pločicu da uradim ali ne znam da isključim crtanje i korištenje gornjih bakarnih linija u autorange-u. Treba mi vremena da se koliko-toliko uštosam.

Euronymous,kad postaviš program koji će raditi bez traženja licenci,dozvola i sl. ,znaš šta ti je činiti! Ja se jako slabo razumijem u programe i digitaliju-to zna i d.veljko83,i imam neku verziju Protela ali kako mi izgleda traži mi tu neku licencu,možda se to može srediti ali pošto sam ja duduk...

Generalno,bilo bi super kad bi svi koristili istu verziju programa,ili barem najsličniju.

[Ovu poruku je menjao 44250 dana 08.01.2012. u 22:40 GMT+1]



Koju verziju programa koristis?

Pozdrav!

Ackopk.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?09.01.2012. u 13:39 - pre 149 meseci
Citat:
Miodrag-ba: Info elektronika iz Niša je izdala knjigu Protel DXP i prodaje je za 550 dinara.
Možda nebi bilo loše da je svi koji žele da se uključe u razradi ove teme nabave
bar bi imali neku literaturu koja će sigurno dosta pomoći.

Ukoliko ima neko iz Niša da nam pomogne oko nabavke nebi bilo loše. Ja sam jedan
koji bi kupio ovu knjigu.


Moze se poruciti sa sajta, ako salju uz prethodni dogovor u Hrvatsku, Sloveniju i BiH, verovatno salju i u CG.

Miodraze pa nije protel toliki bauk.

Evo neki mali prirucnik na par strana, ako nadjem full manual okacicu i njegov link. Doduse ovo je na engleskom, mnogima je to problem (i ja sam delimicno jedan od njih) ali ako bas zaskripi moze da pomogne.
http://www.ctu.edu.vn/colleges...pload/introducingproteldxp.pdf


Od jutros, prva sema nacrtana u protelu. Verovatno ima gresaka ali na greskama se i uci.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?09.01.2012. u 13:59 - pre 149 meseci
A i lista tekstova koji bi trebalo da se procitaju, vrlo korisne informacije za upoznavanje sa programom i konceptom rada.

http://www2.altium.com/files/l...129%20Project%20Essentials.pdf
http://www2.altium.com/files/l...rted%20with%20PCB%20Design.pdf
http://www2.altium.com/files/l...and%20Analyses%20Reference.pdf
http://www2.altium.com/files/l...d%20Resolving%20Violations.pdf

http://www2.altium.com/files/l...wer%20and%20Split%20Planes.pdf
http://www2.altium.com/files/l...ing%20Library%20Components.pdf

Svi tekstovi sadrze korisne stvari ali na ovaj poslednji obratiti paznju. Bez njega ne vredi dalje ici...


 
Odgovor na temu

Miodrag-ba
sportski radnik
Berane, Crna Gora

Član broj: 265691
Poruke: 141
*.crnagora.net.



+40 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?09.01.2012. u 14:07 - pre 149 meseci

Ma znam da nije bauk. Ali budi suguran da jako puno ljudu prati ovaj forum
ali se ne uklučuju u diskusije ( i ja sam jedan od njih). Mnogima je je vjerovatno
Protel bauk. Imamo člana od 15 godina koji ni manje ni više radi prvi
projekt i to pojaćalo od 500W.
Ja i ti ćemo se snaći i sami, uradićemo dosta toga, ali vjeruj mi više sam se
uključio u ovu priču zbog onih koji su tu ali ih ne vidimo.
Nebi dobro bilo da sjutra neko pita "kako da zarotiram ovu komponetu za
90 stepeni" zbog toga insistiram na nekoj literaturi, a engleski jezik, u
ozbiljnoj sam zavađi sa tim kapitalističkim izrodima jer pripadam generraciji
kada su nam braća bili RUSI. Naravno ovo zadnje je šala. na moj račun i
moje poznavanje engleskog jezika (iako što se tiče elektronike i računara
ponešto u međuvremenu i naučih)
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?09.01.2012. u 14:31 - pre 149 meseci
Ta knjiga je ako se ne varam, samo preveden ceo help fajl iz protela, ili manual, sa engleskog na nas jezik.. Kome engleski lezi,nema potrebe da kupuje knjigu,kad to vec ima u sklopu programa, ili manualu u .pdf formatu.

Cak mislim da nije ni ceo manual. Manual DXP-a je na oko 300+ strana.. Ova knjiga nema toliko.
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?09.01.2012. u 15:27 - pre 149 meseci
Citat:
Miodrag-ba: Ma znam da nije bauk. Ali budi suguran da jako puno ljudu prati ovaj forum
ali se ne uklučuju u diskusije ( i ja sam jedan od njih). Mnogima je je vjerovatno
Protel bauk. Imamo člana od 15 godina koji ni manje ni više radi prvi
projekt i to pojaćalo od 500W.

Ja i ti ćemo se snaći i sami, uradićemo dosta toga, ali vjeruj mi više sam se
uključio u ovu priču zbog onih koji su tu ali ih ne vidimo.
Nebi dobro bilo da sjutra neko pita "kako da zarotiram ovu komponetu za
90 stepeni" zbog toga insistiram na nekoj literaturi, a engleski jezik, u
ozbiljnoj sam zavađi sa tim kapitalističkim izrodima jer pripadam generraciji
kada su nam braća bili RUSI. Naravno ovo zadnje je šala. na moj račun i
moje poznavanje engleskog jezika (iako što se tiče elektronike i računara
ponešto u međuvremenu i naučih)


Sta da kazem drugo clanu sem puno srece, trebace mu :)

I ja kuburim s jezikom, ucio ruski 8 godina, da je bar neke vajde al slabo...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: kako dizajnirati pločicu prema datoj šemi?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 29915 | Odgovora: 160 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.