Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Konfuzija oko prvenstva prolaza

elitemadzone.org :: AutoZone :: Konfuzija oko prvenstva prolaza

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 88271 | Odgovora: 272 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
95.180.97.*



+257 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 07:48 - pre 133 meseci
1. Ti imaš prednost jer nemaš znak nailaska na put sa prvenstvom prolaza, dok onaj sa STOP ima.
2. Ti opet imaš prednost jer si na putu sa prvenstvom prolaza, za razliku od onog sa STOP.

Nije ti dobro poređenje, nije isto kad nemaš ograničenja i kad imaš (obrnuti trougao, stop).
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 08:02 - pre 133 meseci
Jeste dobro,zato sto se ovde znak stop tumaci da,kada ga prodjes ti kao desna strana imas prednost.
A Stop je Stop,pa pricali o bilo cemu,zato je i znak napravljen da zaustavlja,bez bilo kakvih varijacija.
A i sam si odgovorio kako treba,a predpostavljam i da u saobracaju tako i razmisljas.
Nemoj me pogresno svatiti,kao ni drugi.Leti sam na motoru,pa uvek usporavam ma koliko imao prvenstvo prolaza
bas zbog losih tumacenja u saobracaju.
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
95.180.97.*



+257 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 08:25 - pre 133 meseci
@Lavlja_Jazbina, poturaš tumačenje. Rekli smo (su) da ako oba vozila imaju STOP i obrnuti trougao, da se OBA nalaze na putu koji nema prvenstvo prolaza, tako da SVAKAKO nema prednost kao desni onima koji su na putu sa prvenstvom prolaza.

Pitanje je, konkretno, KO ima prvenstvo kad je STOP sa desne strane onome ko ima obrnuti trougao, tj. ko sa puteva koji nemaju prvenstvo prolaza ima prednost u uključivanju u raskrsnicu, jer naveo sam da ne znam kako se tačno sa strane zakona tumači član koji sam citirao.

Opet, sa druge strane, u realnom životu (čitaj:praksi), staću na STOP znak i propustiti sve jer ne znam ko je onaj koji mi nailazi... a isto tako ću na putu sa prvenstvom prolaza ipak proveriti da nema neke budale koja nije videla STOP i usporiti (za početak, a ako onaj nema nameru da stane, ja ću (ako ne ugrožavam nikoga iza sebe time) jer nemam nameru da se čukam i čekam pandure).


Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 08:32 - pre 133 meseci
Ne,ne,ne.Ne poturam.Imas gore postova gde je to bas ,sto kazes potureno.Da ne citiram,javi ce se sam ko to zagovara.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 08:36 - pre 133 meseci
Citat:
Marko_L:
Ja i dalje očekujem član zakona u kome piše da STOP ima veću važnost od obrnutog trougla. To bi bilo sasvim dovoljno.

Već ti je citirano više puta.

Prizivanjem logike pokušao sam da te uputim da malo razmisliš, a meni sve ovo nije od značaja jer ja znam da čitam znakove i kako da vozim kroz takvu raskrsnicu, a ti vozi kako god znaš i umeš, to je tvoj problem.
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
95.180.97.*



+257 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 08:36 - pre 133 meseci
@Lavlja_Jazbina
[offtopic]
javiće se, NE javi će se
[/offtopic]
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 08:45 - pre 133 meseci
off topic/ce se javi,ako ti vise odgovara.
A po ovome se i vidi da dobro zapazas,pa ni znak stop ti onda nije problem.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 11:35 - pre 133 meseci
Citat:
Sava: Već ti je citirano više puta.

A, pa nije. Samo si ti tendeciozno boldovao nesto da bi ukazao na navodnu razliku, odnosno nekakvu "vecu vaznost" trougla.

U situaciji na slici, i auto br 2. i auto br. 3. moraju da stanu. Da se zaustave. Jer oba moraju da propuste auto br. 1.

Nakon tog zaustavljanja i nakon prolaska auta br. 1. auto 2. i auto 3. se ukljucuju. Vi se i dalje pozivate na znakove, iako su oba automobila ostavila znakove iza sebe, a nas par tvrdi da tada pocinje da vazi pravilo desne strane.

Moze li odgovor na ono pitanje!?

Bar neko! ;)
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 12:07 - pre 133 meseci
Citat:
iako su oba automobila ostavila znakove iza sebe

Ta definicija ne postoji u saobracaju.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 12:24 - pre 133 meseci
Hm, velika greska koju pravite je to sto gledate "tudje" znakove. Za vas, kao vozace, treba i mora da vazi iskljucivo "vas" znak, znak koji je u vasoj ulici, znak koji vas obavestava, vama naredjuje...

Pitanje za suprotnu situaciju - Zamislite da ste na mestu vozaca auta br. 2. Dosli ste do ukrstanja, sacekali ste da prodje auto br. 1. i ukljucujete se. U tom trenutku vidite da vam sa desne strane dolazi auto. U ovom slucaju auto br. 3. Da li cete ga propustiti ili cete ga udariti i ako ga udarite, ko je kriv?

@Jazbina

... ... _._
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 12:45 - pre 133 meseci
Kako da ne gledas u tim situacijama tudje znakove pobogu... pa zato su ih i napravili jedinstvenog oblika da bi mogao i otpozadi da ih prepoznas. Ako ne bi gledao, u datoj situaciji auto 2 i 3 ne bi znali sta da rade. Trouga bi cekao STOP, a STOP bi cekao trougao da krene.
Realno...
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 12:56 - pre 133 meseci
Citat:
boyan3001: Kako da ne gledas u tim situacijama tudje znakove pobogu... pa zato su ih i napravili jedinstvenog oblika da bi mogao i otpozadi da ih prepoznas. Ako ne bi gledao, u datoj situaciji auto 2 i 3 ne bi znali sta da rade. Trouga bi cekao STOP, a STOP bi cekao trougao da krene.

Kako ne bi znali sta da rade? Ispunili su ono sto su znakovi naredili, propustili su vozilo br. 1. Onda krecu, ulaze u raskrsnicu i tada pocinje da vazi pravilo desne strane.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 13:39 - pre 133 meseci
Pa idemo na tvoj nivo,naravno nizi.Iza vozila 2 koje je uslo u raskrsnicu pre tebe,jer ti moras da stanes,
nece ni biti potrebe da on tebe propusta jer ti nisi ni usao.Da bi stavili END,na putu GDE je bilo vozilo 1
pojavljuje se kolona vozila ( citaj velika svadba ) tako da ces ti ostati tu jos neko vreme.
Ucini dobru stvar,ugasi motor zbog zastite covekove sredine.
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 13:48 - pre 133 meseci
Citat:
vilil1:
Citat:
boyan3001: Kako da ne gledas u tim situacijama tudje znakove pobogu... pa zato su ih i napravili jedinstvenog oblika da bi mogao i otpozadi da ih prepoznas. Ako ne bi gledao, u datoj situaciji auto 2 i 3 ne bi znali sta da rade. Trouga bi cekao STOP, a STOP bi cekao trougao da krene.

Kako ne bi znali sta da rade? Ispunili su ono sto su znakovi naredili, propustili su vozilo br. 1. Onda krecu, ulaze u raskrsnicu i tada pocinje da vazi pravilo desne strane.

Pa ne funkcionise to tako. :)
Ti smes da udjes u raskrsnicu kad se za to stvore uslovi. Ako nema znaka, uslov je da ti sa desne strane niko ne nailazi ili ne stoji vec, cekajuci neki svoj uslov. Ako imas trougao ili STOP, uslov je da ti se oslobodi i desna i leva strana, pre nego sto smes da nastavis dalje preko raskrsnice. Nema tu ko prvi uleti u raskrsnicu - njegova! Nije to ko sa devojkom. :D
Realno...
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 14:06 - pre 133 meseci
Po meni Zakon (u sekciji u kojoj se opisuju obeležja na putu) i Pravilnik (o saobraćajnim znacima) ne prave kvalitativnu razliku između znaka STOP i OBRNUOG TROUGLA.

Poneki linkovi ( http://sr.wikipedia.org/sr-el/Drumski_saobraćaj ) ih i stavljaju jedan u uz drugog, uz opasku da je kod STOP obavezno i zaustavljanje. Pravilnik ih takođe opisuje jedan ispod drugog u sekciji "Znakovi izričitih naredbi".

Koji je kriterijum za postavljanje jednog u odnosu na drugi znak, kad oba suštinski znače da si na sporednom putu i da moraš propustiti vozila na glavnom putu? Najverovatnije preglednost, da bi se u korenu obeshrabrila (kod znaka STOP) svaka vrsta sopstvene arbitraže, mogu proći/ne mogu proći. Ponekad je i STOP malo, pa se na kritičnim mestima prave i veštački "ležeći policajci" 100-njak metara ispred magistralnog puta, npr. 3 uzastopna, pa 2 uzastopna, pa 1 - ne bi li i fizički sprečili da neko sa relativno kvalitetnog seoskog puta uleti poprečno na magistralni, jer je uočljivost tog puta minimalna. Ovakvo nešto postoji u Požarevcu i svaka čast onome ko se dosetio kako da dodatno osigura izletanja iz bilo kog subjektivnog ili objektivnog razloga.

Da se razumemo, ja nisam pristalica da se pravilom desne strane ili presecanja putanje razrešava konflik između STOP-a i OBRNUTOG TROUGLA, voleo bih da u nekom novom Pravilniku jednom rečenicom pojasne značenje STOP-a, baš onako kako većina vozača i čini - a to je da se stoji dok i poslednje vozilo ne ode svojim putem. Čak i dominantna crvena boja znaka psihički utiče na vozača.

Ipak, onako kako sada piše, sumnjam da bi neko mogao na sudu da dokaže niži prioritet kretanja kod vozila sa STOP-om, u odnosu na OBRNUTI TROUGAO.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 14:24 - pre 133 meseci
KAko mislis "ne bi mogao da dokaze".

Pa ko prodje na znak STOP, taj je kriv za nesrecu. Nema sta da se dokazuje, jedino da ukrade znak i odnese na otpad.

I u slucaju da je vozac pored znaka stop DESNI onome sa trouglom, mora da ga propusti jos kod znaka, NE SME da "ide" na liniju preglednosti..kao so neko rece, "ima da ceka dok ne stignu vanzemaljci"..da ga "spasu"

STOP znaci "stao si" i nema kretanja dokle god se raskrsnica ne rascisti....

Poz
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 14:39 - pre 133 meseci
Citat:

KAko mislis "ne bi mogao da dokaze".
Pa ko prodje na znak STOP, taj je kriv za nesrecu. Nema sta da se dokazuje, jedino da ukrade znak i odnese na otpad.

Čitavo vreme polemišemo o ovome, a ti odmah konstataciju: "Pa ko prodje na znak STOP, taj je kriv za nesrecu.", kao da si to pročitao u Zakonu ili Pravilniku:
http://www.naslovi.net/2013-04...rile-se-dve-direktorke/5410234
"koja nije propustila vozilo koje dolazi sa njene desne strane"
(ovo je baš ta raskrsnica o kojoj se priča)

Citat:
STOP znaci "stao si"

STOP znači ono što i piše na znaku - STANI!

Citat:
i nema kretanja dokle god se raskrsnica ne rascisti....

... a ovo je ono oko čega se i vodi polemika - šta dalje? Jedni tvrde (i ti među njima) "nema kretanja dokle god se raskrsnica ne rascisti." a drugi "na sporednom si putu, stao si, sada gledaj ko ima prvenstvo".

Po meni je to onaj deo koji je nedovoljno definisan. A inače, niko se ovde od učesnika ne bi sudarao kada se sretnemo, svi se u saobraćaju ponašamo isto, i sasvim smo dovoljno oprezni. Oprezni smo i kada imamo "žuti kvadrat", a kamo li kada imamo STOP.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 15:56 - pre 133 meseci
Citat:
vilil1:
Citat:
Sava: Već ti je citirano više puta.

A, pa nije. Samo si ti tendeciozno boldovao nesto da bi ukazao na navodnu razliku, odnosno nekakvu "vecu vaznost" trougla.

U situaciji na slici, i auto br 2. i auto br. 3. moraju da stanu. Da se zaustave. Jer oba moraju da propuste auto br. 1.


Površno i netačno!

Površno: moj post nisi ni pročitao jer nije potencirano to što pišeš već nešto drugo.

Netačno: na obrnuti trougao ne moraš da staneš već samo da usporiš ako je to moguće i obavezno propustiš vozilo sa pravom prvenstva.


 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 17:07 - pre 133 meseci
Evo i zakonske regulative.

Ako ste išli u školu i pripremali ispit nije mi jasno zašto sada treba da tumačimo nešto što je trebalo još tada naučiti!

Evo vam citata važećeg zakona.

"Na osnovu člana 132. stav 5, člana 153. stav 5, člana 154. stav 3, i člana 166. stav 8. Zakona
o bezbednosti saobraćaja na putevima („Službeni glasnik RS”, broj 41/09),
Ministar za infrastrukturu donosi

PRAVILNIK
o saobraćajnoj signalizaciji

Član 19.

II-1
1) znak „ukrštanje sa putem sa prvenstvom prolaza” (II-1), koji označava blizinu raskrsnice
na kojoj vozač mora da ustupi prvenstvo prolaza vozilima koja se kreću po putu na koji on
nailazi;

II-2
2) znak „obavezno zaustavljanje” (II-2), koji označava mesto pred ulazom u raskrsnicu na kome
je vozač dužan da zaustavi vozilo i ustupi prvenstvo prolaza vozilima koja se kreću putem na
koji on nailazi;"


Ne vidim šta je ovde komplikovano. Ako ste naišli na znak II-1 dužni ste da propustite vozilo sa pravom prvenstva, ali niste
dužni da zaustavite vozilo ako to nije neophodno. Ako ste naišli na znak II-2 dužni ste bezuslovno da zaustavite vozilo i
propustite vozila koja se tuda kreću.


Jasniji je prethodni zakon u kojem je za znak STOP stajalo "2) znak »obavezno
zaustavljanje« (II-2), koji označava mesto pred ulazom u raskrsnicu na kome je vozač dužan da zaustavi vozilo i
ustupi prvenstvo prolaza svim vozilima koja se kreću putem na koji on nailazi
".

Ovde je preciznije definisano da morate da se zaustavite i propustite sva vozila koja se tuda kreću! To znači da propuštate i ona vozila koja imaju neke druge saobraćakne znake, to vas jednostavno ne zanima. Što neko reče gledaj svoj znak, a ne tuđi i prema njemu ppostupaj. Novi zakonodavac smatra da se definicija ustupanja prvenstva vozilima koja se tuda kreću jasno odnosi na sva vozila jer pre toga mora sasvim da zaustavi vozilo pa je zbog toga izistavljena reč sva.

Kome nije jasno šta pišem i citiram neka ode u školu gde je polagao i pita predavača propisa o ovome.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.05.2013. u 17:26 - pre 133 meseci
Žao mi je, ali tu i dalje ne piše ono što ti tvrdiš. Tu samo piše da oba znaka znače obavezu da se propuste sva vozila na putu na koji nailazi. Ovde niko nije tvrdio drugačije. Jedina razlika je što STOP obavezuje da se prvo zaustaviš pre nego što kreneš dalje, dok obrnuti trougao traži da se zaustaviš po potrebi. Međutim, to i dalje ne definiše uzajamni odnos ta dva znaka i samim tim oni su jednaki po važnosti, isto kao što su svi sporedni putevi jednaki po važnosti (ne postoji sporedan i sporedniji put, to sam već objašnjavao).
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Konfuzija oko prvenstva prolaza

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 88271 | Odgovora: 272 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.