Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Konfuzija oko prvenstva prolaza

elitemadzone.org :: AutoZone :: Konfuzija oko prvenstva prolaza

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 87390 | Odgovora: 272 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza05.07.2011. u 22:25 - pre 155 meseci
Citat:
djura63: Ne vidim nikakav problem, ali sudeći po komentarima. RBG
A zašto misliš da je tako ako ima vozilo sa desne strane?
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

machiavelli
Beograd

Član broj: 7080
Poruke: 216
83.136.176.*



+164 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza06.07.2011. u 08:17 - pre 154 meseci
Citat:
Nabukodonosor: Pa nije bas naveo vaznost puteva. Ako je onaj horizontalni ustvari glavni put, onda je RBG.


OK, da je naveo vaznost puteva, da postoje znaci, da postoji semafor, saobracajac, onda bi bilo kristalno jasno. U situaciji kao sto je na slici, gde je T raskrsnica bez znakova i semafora, sa navedenim zeljenim putanjama vozila, ko ima prednost i zasto?
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza06.07.2011. u 09:14 - pre 154 meseci
Ajde da razrešimo dilemu jer ovakvih raskrsnica po sporednim ulicam ima pregršt. Dileme zapravo i nema jer jednostavno je pravilo da svako vozilo koje skreće mora da propusti vozilo koje ne menja pravac. Prema tome ispravno bi bilo crveni-plavi-zeleni.

Evo i dela ZOBS-a koji to reguliše za one koje mrzi da čitaju ceo zakon:

"7. Prvenstvo prolaza
Član 47.
Na raskrsnici ili u susretu sa drugim vozilom, vozač je dužan da propusti vozilo koje dolazi sa njegove desne strane.
Vozač vozila koji na raskrsnici skreće ulevo, dužan je da propusti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smera na raskrsnici zadržava pravac kretanja ili skreće udesno, ako saobraćajnim znakom nije drukčije određeno.
Izuzetno od st. 1. i 2. ovog člana, tramvaj u svim slučajevima ima prvenstvo prolaza, ako saobraćajnim znakom nije drukčije određeno.
Vozač koji ulazi vozilom na put sa prvenstvom prolaza dužan je da propusti sva vozila koja se kreću tim putem.
Vozač je dužan da propusti sva vozila koja se kreću putem na koji se uključuje i kada taj put nije saobraćajnim znakom označen kao put sa prvenstvom prolaza, ako vozilom ulazi sa zemljanog puta na put sa savremenim kolovoznim zastorom ili ako na put ulazi sa površine na kojoj se ne vrši javni saobraćaj.
Vozač koji pri skretanju vozila preseca biciklističku stazu ili traku, dužan je da propusti vozila koja se kreću stazom, odnosno trakom."

Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+141 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza06.07.2011. u 09:36 - pre 154 meseci
Savo, za 10 min. si me pretekao odgovorom, jer sam bas ovo i ja hteo da napisem.
Znaci, ovo je jedno od pravila isto kao pravilo prvenstva prolaza auta koje se krece uz desnu ivicu kolovoza. Pretpostavljam da ovo pravilo nije niko zaboravio, ali ne treba zaboraviti i auto koji ne menja pravac kretanja.

Ali, kad smo vec kod toga, sad se setih, nailazio sam na nedoumice u kruznom toku. Kruzni tok je ukrstanje puteva iste vaznosti i tu vazi pravilo desne strane. Medjutim, nailazio sam na kruzne tokove gde se ukrstaju vise puteva (npr. 6) gde na jednom putu stoji znak sa prvenstvom prolaza. E sad, da li on stvarno ima prvenstvo prolaza u odnosu na druga vozila koja se cak i nadju u kruznom toku ili ne?
U slucaju da je taj kruzni tok veliki, prilikom ukljucivanja nekog vozila u kruzni tok sumnjam da bi vozac mogao da uoci znak da iz te ulice (puta) ima prvenstvo prolaza.
Ja sam svojevremeno trazio po zakonu i pravilima ovakvu situaciju ali nigde nisam naisao resenje.

Nadam se da ste me razumeli jer me mrzi da crtam
Pozdrav.
qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.uns.ac.rs.



+54 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza06.07.2011. u 14:19 - pre 154 meseci
@Sava,

U ovom citatu čl. 47 ZOBS-a je jasno samo da plavi mora da propusti crvenog, što uostalom i mora prema pravilu desne ruke. Bez obzira na to, crveni mora da propusti zelenog, jer mu dolazi sa desne strane, a nalazi se takođe na javnom putu. Zelenom crveni ne dolazi iz suprotnog smera. Rešenje se postiže dogovorno, ili prvi prođe onaj koji je bezobrazniji. Naravno u slučaju sudara, taj bezobrazniji bi bio kriv jer nije poštovao prvenstvo prolaza. Slična situacija je i kada imamo običnu raskrsnicu, i iz svake ulice ulazi vozilo pa opet svako vozilo ima nekog sa desne strane.

Što se tiče kružnog toka, svako ko je u kružnom toku mora da proveri da li onaj ko ulazi u kružni tok ima stop ili nailazak na put sa prvenstvom prolaza (zato su i ta dva znaka drugačijeg oblika od svih drugih znakova - da se prepoznaju sa zadnje strane), inače to vozilo mora da propusti, jer mu dolazi sa desne strane.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

machiavelli
Beograd

Član broj: 7080
Poruke: 216
83.136.176.*



+164 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza06.07.2011. u 14:26 - pre 154 meseci
Citat:
pbenka
Što se tiče kružnog toka, svako ko je u kružnom toku mora da proveri da li onaj ko ulazi u kružni tok ima stop ili nailazak na put sa prvenstvom prolaza (zato su i ta dva znaka drugačijeg oblika od svih drugih znakova - da se prepoznaju sa zadnje strane), inače to vozilo mora da propusti, jer mu dolazi sa desne strane.


Zar svako ko je u kruznom toku nema prvenstvo prolaza u odnosu na sve ostale koji se ukljucuju u isti kruzni tok? Mislim da nema razloga da bilo koji vozac koji je vec u kruznom toku gleda znakove prilivnih ulica i vodi racuna o njima...
 
Odgovor na temu

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+141 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza06.07.2011. u 18:40 - pre 154 meseci
machiavelli, u pravu si, ali mene buni znak prvenstva prolaza u jednoj ulici koja se uliva u kruzni tok :S
qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza06.07.2011. u 19:21 - pre 154 meseci
Citat:
Rešenje se postiže dogovorno, ili prvi prođe onaj koji je bezobrazniji.
Od kada važi ovo ,,pravilo''?
 
Odgovor na temu

machiavelli
Beograd

Član broj: 7080
Poruke: 216
*.dynamic.sbb.rs.



+164 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza06.07.2011. u 19:44 - pre 154 meseci
Citat:
Urkelele: machiavelli, u pravu si, ali mene buni znak prvenstva prolaza u jednoj ulici koja se uliva u kruzni tok :S


Ne pricas o trouglu vec o znaku sa slike?




Kruzni tokovi koje ja prolazim svaki dan, imaju u svim svojim ulicama dva znaka. Jedan koji obavestava da se prilazi kruznom toku a drugi trougao...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+141 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza06.07.2011. u 19:56 - pre 154 meseci
Auuu jbt... ja tek sad skontao sta je pbenka napisao. Veze s vezom nema

@machiavelli
DA, bas na taj znak mislim. Znaci, na jednom putu koji se uliva u kruzni tok stoji taj znak, a na ostalim stoji okrenuti trougao. Ili su zaboravili da taj znak promene ili su bili mnogo pijani pa nisu razlikovali trougao od cetvorougla
qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
 
Odgovor na temu

Predrag Krstic
Beograd

Član broj: 30388
Poruke: 210
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza06.07.2011. u 21:30 - pre 154 meseci
Što se tiče kružnog toka, nije mi jasno kako ne znate da postoje raskrsnice koje su pravi kružni tokovi, a postoje i one koje samo liče na njih, ili su "polu kružni" tokovi.

Recimo raskrsnica na Slaviji u Beogradu je jedna od retkih pravih kružnih tokova. Dok je nedaleko, na autokomandi polukružni tok. Svi imaju obavezu da uđu u kružni tok tako da prethodno propuste one koje su već u njemu, sem automobila koji dolaze iz pravca Slavije koji uleću u raskrsnicu kao da to nije kružni tok i svi njih puštaju iako su već ušli u raskrsnicu.

Takvih primera je bezbroj i nije čudna pojava.
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza06.07.2011. u 22:25 - pre 154 meseci
http://ltablice.com/pravila-sa...ce-sa-kruznim-tokom-saobracaja
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.uns.ac.rs.



+54 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza07.07.2011. u 15:51 - pre 154 meseci
Ne razumem zašto ljudi komplikuju toliko oko kružnog toka. Raskrsnica kao i svaka druga, ako imaš stop ili obrnuti trougao, propuštaš vozila, ako imaš znak sa prvenstvom prolaza, imaš prednost. Ako ništa od toga nema, važi pravilo desne ruke. Vrlo jednostavno.

@machiavelli

naravno da vozilo koje ti dolazi sa desne strane, osim ako saobraćajnim znakom drugačije nije regulisano, ima prednost. Pa tako i u kružnom toku. Druga je priča što je kod nas uobičajeno, da se na ulasku u kružni tok postavlja obrnuti trougao. Kad trougla nema, moraš ga propustiti, bez obzira što si u kružnom toku.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza07.07.2011. u 16:31 - pre 154 meseci
Citat:
Ne razumem zašto ljudi komplikuju toliko oko kružnog toka. Raskrsnica kao i svaka druga, ako imaš stop ili obrnuti trougao, propuštaš vozila, ako imaš znak sa prvenstvom prolaza, imaš prednost. Ako ništa od toga nema, važi pravilo desne ruke. Vrlo jednostavno.
Bas tako, medjutim na slaviji to nista ne vazi, nego ko je usao usao je :) Salu na stranu, bas u takvim kruznim tokovima ima najmanje nezgoda, za razliku od onih u kome "vaze" pravila prvenstva ili znakovi. Recimo posto svaki dan vozim od starog merkatora do zvezdare rutom preko slavije, kod opstine novi beograd veoma cesto zaticem nezgode, dok na slaviji ne pamtim da li sam video i jedan u zadnjih 6 godina. Naravno ovo je samo moje zapazanje.

Inace negde sam odavno cuo jedan mit ne znam da li je stvarno, ali sam primetio da znaka za prvenstvo prolaza nema sem uslovnih. Kao navodno je protekla prica da se vozaci ne bi silili po Beogradu. Dok naravno u svakom drugom gradu uredno ima ovih znakova na skoro svim raskrsnicama.
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza07.07.2011. u 17:01 - pre 154 meseci
Citat:
pbenka: @Sava,

U ovom citatu čl. 47 ZOBS-a je jasno samo da plavi mora da propusti crvenog, što uostalom i mora prema pravilu desne ruke. Bez obzira na to, crveni mora da propusti zelenog, jer mu dolazi sa desne strane, a nalazi se takođe na javnom putu. Zelenom crveni ne dolazi iz suprotnog smera. Rešenje se postiže dogovorno, ili prvi prođe onaj koji je bezobrazniji. Naravno u slučaju sudara, taj bezobrazniji bi bio kriv jer nije poštovao prvenstvo prolaza. Slična situacija je i kada imamo običnu raskrsnicu, i iz svake ulice ulazi vozilo pa opet svako vozilo ima nekog sa desne strane.
Pa nije tako. Da su u raskrsnici samo crveni i zeleni ovaj drugi bi imao prednost. U ovom slučaju postoji i plavi kojeg zeleni mora da propusti, a kako crveni zadržava pravac kretanja proći će pre plavog. Kada prođe crveni zeleni mora da propusti plavog tako da on prolazi poslednji.

Prema tome ja sam tačno tumačio ZOBS jer se ovde se prvo primenjuje st. 2 pa tek onda st. 1. citiranog člana zakona.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza07.07.2011. u 18:24 - pre 154 meseci



Citat:
pbenka




Ne razumem zašto ljudi komplikuju toliko oko kružnog toka. Raskrsnica kao i svaka druga, ako imaš stop ili obrnuti trougao, propuštaš vozila, ako imaš znak sa prvenstvom prolaza, imaš prednost. Ako ništa od toga nema, važi pravilo desne ruke. Vrlo jednostavno.
Aman! čoveče, pogledaj ove linkove
 
Odgovor na temu

Wajda.W
Vladimir Vajda
Zrenjanin

Član broj: 127039
Poruke: 323
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+101 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza07.07.2011. u 18:43 - pre 154 meseci
Meni je najjace kad ljudi diskutuju o znacima i neko kaze "obrnuti trougao". :)
A gde to po definiciji ima kako trougao treba da stoji? :)
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza07.07.2011. u 19:00 - pre 154 meseci
Kako ovde ljudi pojma nemaju (pbenka), ne bih verovao da postoje ljudi sa vozačkom dozvolom sa tako pogrešnim poimanjem znakova (gledanje znakova otpozadi?!?), prvenstva prolaza, kružnih tokova i sl.

Stvarno su te dozvole delili i šakom i kapom.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza07.07.2011. u 19:09 - pre 154 meseci
Onaj ko prvi udje u ulicu taj ima prvenstvo...

E sad, tvoja pretpostavka da svi udju istog momenta u ulicu je bezvezna.

Isto tako mozemo da pretpostavimo da postoji raskrsnica gde se dve ulice ukrstaju a ne postoji nikakav saobracajni znak. Takvih raskrsnica ima puno po Srbiji. I sta onda? Opet da pretpostavljamo neku suludu situaciju, gde ce u istom momentu iz bas sve 4 ulice da naidje po jedan auto, i svako ce svakom da bude sa desne strane, i stajace tu dok ne postave saobracajne znakove, posto ne znaju ko ce prvi da krene???

To sto se kod znaka stop staje, pa se izlazi na liniju preglednosti nema veze da zbog toga automobili sa te strane imaju manje prvenstvo. Dakle, onaj ko prvi udje u ulicu taj ima prvenstvo. Odnosno, kod takvih puteva koji se nazivaju "glavnim" obicno i ima neki automobil u pokretu koji ce zasmetati jednom od ta dva auta iz sporednih ulica, pa ce onaj drugi iskoristiti priliku da se ukljuci.
 
Odgovor na temu

Predrag Krstic
Beograd

Član broj: 30388
Poruke: 210
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Konfuzija oko prvenstva prolaza07.07.2011. u 19:38 - pre 154 meseci
Citat:
pbenka: Što se tiče kružnog toka, svako ko je u kružnom toku mora da proveri da li onaj ko ulazi u kružni tok ima stop ili nailazak na put sa prvenstvom prolaza (zato su i ta dva znaka drugačijeg oblika od svih drugih znakova - da se prepoznaju sa zadnje strane), inače to vozilo mora da propusti, jer mu dolazi sa desne strane..

Citat:
bttp: Kako ovde ljudi pojma nemaju (pbenka), ne bih verovao da postoje ljudi sa vozačkom dozvolom sa tako pogrešnim poimanjem znakova (gledanje znakova otpozadi?!?), prvenstva prolaza, kružnih tokova i sl.

Stvarno su te dozvole delili i šakom i kapom.

pbenka je apsolutno u pravu!
to se uči u auto školama (onim dobrim, ne u onoj u koju si ti išao ;) ).
znak za prvenstvo, za ukrštanje i znak stop su jedinstvenog oblika baš zato da bi se prepoznali iz svakog ugla gledanja.
Prosto ne verujem da to do sad nisi sam provalio.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Konfuzija oko prvenstva prolaza

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 87390 | Odgovora: 272 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.