Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

AUTO GAS - iskustva sa CNG

elitemadzone.org :: AutoZone :: AUTO GAS - iskustva sa CNG

Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 202532 | Odgovora: 269 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jolexx

Član broj: 308284
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG04.07.2015. u 13:21 - pre 106 meseci
Kada neko nastrada uvek je uznemirujuce, ali je van teme. Oni su u kucnu bocu od propan-butana, koja moze da izdrzi najvise pritisak od 16 bara, sipali metan. Pa kad se uzme da je boca bila u kabini ispod prednjeg sedista onda se zakljucuje da je to totalno neozbiljna improvizacija, verovatno usled neznanja, jednaka samoubistvu.
U po evropskim standardima ugradjenom metanskom uredjaju, na boci se nalazi od tro do petostrukog sigurnosnog ventila. Cak i ako gurnete automobil sa punom bocom u vatru i on potpuno izgori, nece doci do eksplozije. Ventil ce prepoznati povecanje temperature i ispustiti gas.
 
Odgovor na temu

BperaB
Pera Peric
student
slobodna
Srbija

Član broj: 319940
Poruke: 25
..88.110.pools.vodafone-ip.de.



+7 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG05.07.2015. u 17:08 - pre 106 meseci
Ineresuje me propisi oko uvoza automobila na CNG u Srbiju, najvise mi se svidja OPEL Zafira 1.6 CNG koji ima ugradjen CNG fabricki, dali pri uvozu u Srbiju moram da izvrsim atest CNG uredjaja posto opel daje garanciju 10 god auto koji bi ja uvezao je 2004 godist sto znaci da uredjaj ima vise od 10 god. a HU mu vazi do 07/2016 god.

bb
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.static.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG05.07.2015. u 19:15 - pre 106 meseci
Mislim da ce ti traziti da kupis nove boce, a to ti je pola vrednosti automobila.
 
Odgovor na temu

Jolexx

Član broj: 308284
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG05.07.2015. u 21:12 - pre 106 meseci
Ne moras da menjas boce jer su one napravljene da traju mininum 20. godina sto i nas zakon priznaje. Pretpostavljam da su tvoje proizvedene 2003. godine.
Atest moras da uradis i o tome imas na sajtu Agencije za bezbednost saobracaja. Najvaznije je da pri uvozu vozila spediter napise u carinskoj deklaraciji da je vozilo na CNG. Cak mislim da iz neznanja mnogi rade homologaciju vozila, sto je nepotrebno, jer upravo nalepnica u servisnoj knjizici predstavlja homologaciju. Da bi bio siguran za homologaciju, raspitaj se u Agenciji zbs, jer i ona dosta kosta.
 
Odgovor na temu

Želja
Sam svoj majstor

Član broj: 326849
Poruke: 78
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG06.07.2015. u 10:56 - pre 106 meseci
Jolexx je u pravu.

Ja sam prošle godine atestirao Zafiru ECOM sa fabričkom ugradnjom metana.
Auto je 2004 i imao je Italijanski atest do 2014, ali to nije puno vredelo.
Homologacija je "110" i to se videlo u servisnoj knjižici i na bocama.
Boce se ne skidaju već samo oplata da se vide brojevi.
Nisam imao nikakvih problema.

Pre mene je jedan taksista sa naknadnom ugradnjom metana imao vrlo neprijatnu situaciju jer mu nisu priznali homologaciju, i ako su po prethodnim pravilima (koja više ne važe) boce skidali i slali u MESSER na atest. Ne sećam se tačno ali mislim da je imao homologaciju "7x" ( sedamdeset i neki broj ??). Mislim da su mu zahtevali nove boce - čovek poludeo ...
 
Odgovor na temu

BperaB
Pera Peric
student
slobodna
Srbija

Član broj: 319940
Poruke: 25
..88.110.pools.vodafone-ip.de.



+7 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG06.07.2015. u 12:46 - pre 106 meseci
Hvala Vam na odgovorima a ono HU 07/1016 to neznaci da je vec neko odobrio tehnicku ispravnost vozila a samim tim i uredjaja za CNG posto ako bi kupio stanovnik Nemacke on bi ga mogao registrovati i voziti u Nemackoj. Ja sam isao na sajt agencije za bezbednost saobracaja ja neumem da se snadjem.
bb
 
Odgovor na temu

Jolexx

Član broj: 308284
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG07.07.2015. u 22:41 - pre 106 meseci
U Nemackoj registracija vozila vazi dve godine. To HU 07/1016 je datum kada istice registracija u Nemackoj i nema veze sa CNG uredjajem. Ako se obratis agenciji ZBS mailom i pitas sta te interesuje, oni ce ti odgovoriti, a mozea pitati i telefonom. To je bar moje iskustvo. Ja sam citajuci ZOBS bio u nedoumici oko recenice:
"U slučaju prepravke vozila ugradnjom uređaja za pogon na tečni naftni gas, podnosilac zahteva mora da popuni zahtev (obrazac 1) uz koji dostavlja odgovarajuću dokumentaciju prema pravilniku o ispitivanju vozila i to najmanje"...
Deo njihovog odgovora je:
"Za vozila kod kojih je na liniji proizvođača vozila ugrađen uređaj i oprema za pogon vozila na komprimovani prirodni gas, i koja su homologovana sa tim uređajem i nisu u toj oblasti prepravljana, nema osnova za ispitivanje vozila prema postupku predviđenom ispitivanje naknadno ugrađenih uređaja i opreme za pogon vozila na komprimovani prirodni gas".
Kod opela nalepnica na prvoj strani servisne knjizice je homologacija, ali iz njihovog odgovora nisam siguran da li je potrebno ovde raditi homologaciju. Jer to ne radi mislim agencija ZBS, vec zvanicno opelovo predstavnistvo. I jos vazno je da pojedine institucije koje rade atest imaju vrlo sarolike cene, koje se razlikuju i do tri puta.





 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.static.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG08.07.2015. u 00:13 - pre 106 meseci
Citat:
Jolexx:
Ne moras da menjas boce jer su one napravljene da traju mininum 20. godina sto i nas zakon priznaje. Pretpostavljam da su tvoje proizvedene 2003. godine.
Atest moras da uradis i o tome imas na sajtu Agencije za bezbednost saobracaja. Najvaznije je da pri uvozu vozila spediter napise u carinskoj deklaraciji da je vozilo na CNG.

Ne znam da li je ovo iz licnog iskustva, ili rekla-kazala, ili tipa tebi logicno da to tako mora, ali ja svoje vozilo proizvedeno decembra 2002 nisam uspeo da atestiram 2013 sa tim bocama. A u JCI naravno pise da je vozilo na metan. Ali mozda se nesto menjalo za ove dve godine, tj. da kazem unormalilo, posto je tada bilo lud zbunjenog. Svakako pre nego sto pare odu iz dzepa sve treba triput proveriti, jer su kasnija iznenadjenja neprijatna i skupa. Ja sam potrosio skoro 1000 evra na legalizaciju gasa, a isto sam prethodno dobijao savete sa foruma tipa fabrika papir, ovo-ono, messer atestiranje i slicne gluposti. Sa drugim autom proizvedenim 2008 istom prilikom je sve uradjeno bez vecih problema i troskova.
 
Odgovor na temu

Jolexx

Član broj: 308284
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG08.07.2015. u 18:42 - pre 106 meseci
Darko prati temu.
Pera se raspituje za "OPEL Zafira 1.6 CNG koji ima ugradjen CNG fabricki." I ja mu za to vozilo odgovaram, da ce moci da uradi atest bez menjanja boca, pod uslovom da boce nisu fizicki ostecene ili mnogo korodirale.
Ti kazes: "ali ja svoje vozilo proizvedeno decembra 2002 nisam uspeo da atestiram 2013 sa tim bocama".
Kojim bocama? Iz koje godine su boce? I u novo vozilo mozes staviti boce stare 10. godina i proci atest. Ali posle pet ili sest godina vec je pitanje. Jer se atest za CNG daje na maksimum 48.meseci.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.static.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG08.07.2015. u 19:06 - pre 106 meseci
Pa i boce su valjda 2002. godiste kao i auto, otkud ja to znam, a na pogled se ne razlikuju od novih. Prica je tekla otprilike ako nemaju homologacijski broj (ili tako nesto), nema nikakvog testiranja u messer-u, potrebna kupovina novih koje kostaju ako se dobro secam 800 evra za 2 kom. Plus sto su trazii da se 90% instalacije zameni jer je star preko 10 godina i po njihovom misljenju zastareo i takodje nema te homologacijske brojeve jer u to vreme nisu postojali. Za drugi automobil 2008 godiste je islo otprilike tako kako kazes, pa sam ja sklon misljenju da zavisi od toga da li je auto stariji od 10 godina (tj. da li su boce starije), pa je taj atest za zafiru 2004 mozda radjen prosle godine. Bilo kako bilo, mozete smatrati da sam ja nakon procedure sa 2 automobila jos poprilicno neiskusan da bih mogao da savetujem nekoga, ali se plasim da ovde ima onih koji od iskustva sa CNG imaju jednu voznju taksijem koji koristi to gorivo, a cesto su toliko ubedljivi u svojim picama i teorijama da im ljudi momentalno poveruju.
 
Odgovor na temu

Jolexx

Član broj: 308284
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG08.07.2015. u 20:12 - pre 106 meseci
Tri atesta sam uradio, jedan i po starom sa skidanjem boca. Pa stoga nastojim da ne pricam napamet. Sad si objasnio u cemu je stvar. Posto na boci ima utisnut serijski broj, proizvodjac, datum proizvodnje, litraza i kilaza onda boca ima licnu kartu to jest homologacijski broj. Kad je nema kao u tvom slucaju kako da prodje atest. Moze biti stara xy godina. Zato su vozila fabricke varijante CNG pogona mnogo sigurnije za atest.
 
Odgovor na temu

Markoxxx
Marko Kolarevic
Cacak

Član broj: 886
Poruke: 643
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 27867845
Sajt: www.TDIdesign.org


+14 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG25.07.2015. u 14:18 - pre 105 meseci
Sto se atesta tice, to je sve banda od ministarstva do agencije za BS, zafire i multiple stare po 8-9 godina (2005, 2006 god...) nisu mogli dobiti atest bez obizira na sve i fabricke uredjaje, nego su morali kupovati KINESKE boce koje je neko od podobnih uvezao na vreme ;) i jos po neka prepravka na sistemu, da bi to ispunilo SrBske standarde... sta zna fabrika sta je dobro... :)
Pijem pivo i ebem sve zivo, ko sok - on jock
«« M.K. »»
 
Odgovor na temu

MaCvele
Obrenovac

Član broj: 325399
Poruke: 21
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG18.09.2015. u 09:02 - pre 103 meseci
Čuo sam da je otvorena još jedna pumpa koja toči metan u Beogradu. Da li neko zna tačnu lokaciju? Znam samo da je negde kod auto puta.
 
Odgovor na temu

velickovics
Sasa Velickovic
Smederevo

Član broj: 152168
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG20.09.2015. u 12:08 - pre 103 meseci
Otvorila se jos jedna. Kod plavog mosta (pored autoputa kroz BG), ali svi se zale da mnogo laziraju kilazu. Cuo sam da ce kod Zmajeve (NIS) pumpe na auto putu da otvore.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG20.09.2015. u 12:52 - pre 103 meseci
Pre par dana na NISovoj pumpi u novom sadu kod mlekare, poceli su da toce CNG. Super !
 
Odgovor na temu

MaCvele
Obrenovac

Član broj: 325399
Poruke: 21
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG20.09.2015. u 21:51 - pre 103 meseci
Šta znam, meni se Cryogas nešto i ne sviđa. Skoro sam sipao u Nišu, prešao sam skoro 20% više nego kad sipam u Bg (uvek na Novom Beogradu). Jedino što je kg bio 110 dinara.
Čuo sam i priču da će u Obrenovcu da otvore, koliko sam upućen, rade se dve nove pumpe trenutno, ali nemam predstavu da li će neka imati CNG. Isto se vrti priča da će NIS imati na svakoj pumpi CNG, ali će onda da cepe akcize i ode cena u tri lepe.
 
Odgovor na temu

Jolexx

Član broj: 308284
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG21.09.2015. u 22:01 - pre 103 meseci
Sipao. Ali koliko? Mislimo da sipamo pun. Ali pritisak na pumpama varira. Od 190 do 230 bara. U Nemackoj sipas i svih 250.
 
Odgovor na temu

MaCvele
Obrenovac

Član broj: 325399
Poruke: 21
*.dynamic.vipmobile.rs.



+1 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG22.09.2015. u 09:59 - pre 103 meseci
Tad stalo oko 15,5kg. I potrošnju sam upoređivao u odnosu na tu kilažu. Uvek sipam pun, ali gledam i koliko je to kg.
 
Odgovor na temu

Želja
Sam svoj majstor

Član broj: 326849
Poruke: 78
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG22.09.2015. u 19:40 - pre 103 meseci
Citat:
cika dacha:
Pre par dana na NISovoj pumpi u novom sadu kod mlekare, poceli su da toce CNG. Super !


Znači otvorena CNG pumpa u NS ?
Koja je tačna adresa ?
 
Odgovor na temu

velickovics
Sasa Velickovic
Smederevo

Član broj: 152168
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: AUTO GAS - iskustva sa CNG22.09.2015. u 20:50 - pre 103 meseci
Citat:
Jolexx:
Sipao. Ali koliko? Mislimo da sipamo pun. Ali pritisak na pumpama varira. Od 190 do 230 bara. U Nemackoj sipas i svih 250.


a kako je moguce 250 bara kada je zakonom dozvoljeno do 200 bara. Osigurac na boci iskace na 230 bara i tada je pumpa duzna da ti plati zamenu novim.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: AUTO GAS - iskustva sa CNG

Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 202532 | Odgovora: 269 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.