Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Paraliza Sna, da li je neko dozivljava

elitemadzone.org :: MadZone :: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 39688 | Odgovora: 134 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

timmy
Jovan Timotijevic

Član broj: 37087
Poruke: 634

Sajt: www.e-tim.net


+89 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava05.09.2012. u 15:37 - pre 141 meseci
Cudni su vam ti snovi, ne znam da sam i sam imao takva iskustva - mozda zbog onog Svabe sto krije stvari po kuci ;-)

Ali imam jedan drugaciji ali jedanko interesantan dogadjaj od pre par godina. Legnem u 23h i probudim se u 08h -
ali sa osecajem da je prosao bukavalno 1 sekund tj. da sam samo trepnuo od kada sam legao.

Odvratan osecaj, desilo se jednom ali cesto na to pomislim pre spavanja - da se ne ponovi.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

mondexx

Član broj: 300826
Poruke: 171
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+235 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava05.09.2012. u 18:37 - pre 141 meseci
hehehe @bttp

ovo zadnje se i meni desavalo vise puta...
a jos mi se desava da kada sam premoren jako kada tonem u san, osetim kao da me neko iz sve snage pukne samarcinom po glavi, toliko da skocim iz kreveta..
 
Odgovor na temu

Drakensanger

Član broj: 302940
Poruke: 33
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava05.09.2012. u 19:00 - pre 141 meseci
Evo da se i ja upišem kod vas narode.

Takođe povremeno doživljavam paralize sna, i to na način koji je najbolje opisao pokretač teme. Samo što ja ponekad mogu da otvorim oči i mogu da kontrolišem brzinu disanja.

Malo sam posle bazao internetom tražeći detaljnije podatke o paralizama sna i ispada da se radi o tome da se pojedinac probudi u određenoj fazi sna, ali da mozak ne pošalje signal buđenja telu, koje je prethodno "ukočio" da se osoba ne bi povredila reagujući na doživljaje u snu. Iz nekog razloga se češće dešava kod ljudi neredovnog sna, preumornih, onih koji spavaju na leđima, kao i kod popodnevnih dremki. Može da traje od nekoliko sekundi pa do nekoliko minuta.

Takođe se tvrdi da će svaka osoba u životu barem jednom doživeti paralizu sna.

U početku mi nije bilo svejedno, ali sam nakon što sam saznao o čemu se radi, kada se to desi postao donekle u snu svestan, odnosno setim se da je to paraliza sna i ništa opasno, pa se najčešće opustim i nastavim da spavam.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava05.09.2012. u 21:30 - pre 141 meseci
Citat:
bttp: ... I kad treba da karam, sve nešto ko kiša oko kragujevca te aj samo ovo te čekaj ovako te ovo, pa taman kad treba ono, ja se probudim :)

E, da, ovo je najgore!
Zna li neko uzrok tome i kako ga otkloniti, pa da i u snu imamo ta mala ljudska zadovoljstva?
 
Odgovor na temu

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+726 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava08.09.2012. u 13:57 - pre 141 meseci
Citat:
Ono sto sam najvise ko klinac mrzeo je kad sanjam svoju zgradu i udjem u lift, kliknem cetvrti sprat a on me vozi na peti i jos iznad, a peti je poslednji sprat
hahah da ovo nisi napisao verovatno se nikada ne bih setio.
apsolutno isti san sam sanjao kao klinac, a 5. sprat je bio poslednji sprat i u mojoj zgradi.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava08.09.2012. u 14:52 - pre 141 meseci
Niko ovde od korisnika paralize sna nije rekao koliko je to ozbiljno ili je normalna stvar.
Da li je neko isao kod doce na pregled i koji su saveti.
Setih se da mogu uci u klub..
Kada hrcem,da me zena ne bih marisala,trudim se da budem jedno vreme budan,To i mislim
dok mi ne kaze da prestanem.A ja u i kazem pa budan sam.
Zamenih krevet pa sada nemam modrice..
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava09.09.2012. u 11:52 - pre 141 meseci
Nisam opisao kako se kod mene manifestuje paraliza sna. Jednostavno se probudim i ne mogu da mrdnem. Paralizovan skroz! Samo mogu da disem i to je to. Prvo me je hvatala panika, ali sam posle jednostavno oguglao na to pa kad se probudim u tom stanju jednostavno sacekam malo i opet mogu da se pomeram, a ponekad jednostavno tako paralizovan opet zaspim pa kad se posle probudim sve bude u redu.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.adsl.net.t-com.hr.



+7173 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava09.09.2012. u 16:06 - pre 141 meseci
Meni se dozivljavanje paralize desava retko ako sam jako umoran ili ako koristim odredjena sredstva za spavanje. Imao sam i drugih efekata poput prodornog zvuka u usima pri padanju u san ili lucidnih snova gde u sred sna postanes svestan da sanjas (interesantan efekat kojim odmah ukapiras da zapravo sanjas je ako "vidis" neki tekst - ako pridjes da procitas, to nije moguce posto mozak u snu ne moze da kreira senzaciju pravih slova)

Ako nekog to brine - to su sasvim normalne stvari koje same po sebi nemaju nikakve posledice niti su znak neceg patoloskog.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava09.09.2012. u 19:48 - pre 141 meseci
Sto se mene tice, spavam u proseku od 5 do 7 sati dnevno, nikad nisam uzimao sredstva za spavanje, spavam skoro iskljucivo na ledjima i sklon sam paralizi sna.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava09.09.2012. u 20:26 - pre 141 meseci
Prvi put cujem za tu paralizu sna, i neverovatno da toliko ljudi ima problem sa tim.
Ili to imaju samo ljudi koji posecuju ovaj forum :o
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.adsl.net.t-com.hr.



+7173 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava09.09.2012. u 20:38 - pre 141 meseci
Zapravo, paralizovan si svaku noc i to nekoliko puta, svaki put kada ti mozak upadne u REM fazu sna.

Videti ovo recimo: http://www.livescience.com/216...chemicals-sleep-paralysis.html

Paraliza u REM fazi je neophodna, inace bi u protivnom ljudi skakali i udarali tj. motorne komande u snu bi bile izvrsene. Da se to ne bi desilo, u REM fazi (u kojoj se sanja) dolazi do hemijske paralize koja sprecava izvrsavanje motornih komandi. U REM fazi je aktivnost mozga slicna budnom stanju - zahvaljujuci paralizi je moguce sanjati da trcite, recimo, bez da stvarno krenete da trcite :-)

U odredjenim slucajevima se desi da taj mehanizam bude i dalje aktivan nekoliko sekundi ili desetina sekundi posle budjenja, sto izaziva efekat koji je obicno vrlo neprijatan i koji ljudi registruju kao privremenu nemogucnost pokreta (paralizu). Osim ako to nije hronicna pojava to je sasvim normalna stvar tj. moze da se desi bilo kome bar nekoliko puta u zivotu.

Hronicna paraliza je sasvim druga stvar i obicno je znak nekog neuroloskog poremecaja tipa narkolepsije itd...

Postoji i obrnut poremecaj - nedostatak paralize u snu. Kao sto mozete da zamislite, to uopste nije naivna stvar i moze dovesti do povreda ili cak smrti osobe koja ima taj poremecaj (da ne govorimo o problemima potencijalnog partnera te osobe :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava09.09.2012. u 21:30 - pre 141 meseci
Ja, od kako se secam sebe, dozivljavam paralizu sna, kakvu sam opisao, 2-3 puta godisnje sem sto kod mene paraliza ume da traje i duze od nekoliko desetina sekundi pre nego sto mogu da se pomerim. U tim momentima sam poprilicno svestan. Jedino sto mogu da radim je da otvorim oci i disem i da sacekam da mi se mozak i telo "odglave" .
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava09.09.2012. u 23:11 - pre 141 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Paraliza u REM fazi je neophodna, inace bi u protivnom ljudi skakali i udarali tj. motorne komande u snu bi bile izvrsene. Da se to ne bi desilo, u REM fazi (u kojoj se sanja) dolazi do hemijske paralize koja sprecava izvrsavanje motornih komandi. U REM fazi je aktivnost mozga slicna budnom stanju - zahvaljujuci paralizi je moguce sanjati da trcite, recimo, bez da stvarno krenete da trcite :-)

Zanimljivo je kako se sve odblokira u trenutku kada te neko probudi :)
Meni se inace nikada nije desila ta paraliza. Doduse, to bi bio manji problem nego nedostatak paralize u toku REM faze sna s obzirom na to sta sve sanjam... :)

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava09.09.2012. u 23:17 - pre 141 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Paraliza u REM fazi je neophodna, inace bi u protivnom ljudi skakali i udarali tj. motorne komande u snu bi bile izvrsene.

Nezgodno je to bez paralize :)

 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava10.09.2012. u 00:21 - pre 141 meseci
Ja svakoga dana ili jutra doživljavam tu paralizu. Doduše, ne baš takvu, tog tipa, da ne mogu da mrdnem a gledam unaokolo po sobi.. kod mene je više ona 'zombie' paraliza.
Uspešno (uvek) ubijem tu paralizu, čim navršim prvu jutarnju krmeljušu. Do tad, sve mi je teško i jako sam usporen.
about:networking
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.xnet.hr.



+7173 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava10.09.2012. u 08:56 - pre 141 meseci
@Odin D. - e o tome pricam :)

Citat:
Shadowed: Zanimljivo je kako se sve odblokira u trenutku kada te neko probudi :)
Meni se inace nikada nije desila ta paraliza. Doduse, to bi bio manji problem nego nedostatak paralize u toku REM faze sna s obzirom na to sta sve sanjam... :)


U normalnoj situaciji da - posto je mehanizam sna takav da funkcionise kao "flip-flop" mehanizam sa 2 stabilna stanja (budnost i san) izmedju kojih se prelazi za jako kratko vreme. Na ovome radi vise nezavisnih sistema u mozdanom stablu, hipotalamusu i talamusu koji koriste vise razlicitih neurotransmitera i neuromodulatora i deluju jedni na druge medjusobnom inhibicijom (tako da sistemi koji promovisu budnost inhibisu sistema koji promovisu san - i obrnuto).

U patoloskim stanjima neki deo tog mehanizma zakaze, a razloga moze biti puno - i tada se moze desiti da neki od sistema duze vreme ostanu u predhodnom stanju tako da (delimicno) budna osoba primeti da nesto ne stima 100% - kao, recimo, u slucaju te paralize sna koja ostaje aktivna nekoliko sekundi posle budjenja mehanizama svesti. Medjutim "lavina" neurotransmitera/modulatora koji dolaze is upravo "probudjenih" pobudjujucih podsistema vrlo brzo savlada i taj poslednji "uspavani" podsistem i paraliza prestaje.

Kao sto rekoh, sve dok je to retka pojava ili je posledica uzimanja odredjenih medikamenata koji promovisu san to samo po sebi ne predstavlja nikakav problem.

Koga zanima vise o ovoj temi:

http://www.nature.com/nature/j...437/n7063/abs/nature04284.html

Iako je rad fokusiran na hipotalamicki podsistem (tzv. VLPO zonu - ventrolateralni preopticki nukleus) ima jako dobar uvod u "flip-flop"-like mehanizam sna i pregled ostalih podsistema koji ucestvuju u tranziciji izmedju budnosti i sna (i obrnuto) i njihovih kljucnih neurotransmitera i neuromodulatora.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

visnjic

Član broj: 270440
*.deldsl.net.



+37 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava10.09.2012. u 11:22 - pre 141 meseci
To se zovu lucidni snovi i/ili astralna projekcija.
Obozavam ih. Mogu da letim...sta god hocu. Sve zavisi kako shvatis, nema razloga za strah sve je to normalno...i vrlo vrlo zabavno.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.3gnet.mts.telekom.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava10.09.2012. u 12:24 - pre 141 meseci
Jednom u životu mi se desilo nešto na granici "paralize sna", pa nisam siguran da li se radi baš o toj pojavi. Događaj je od pre jedno 15 godina.

Uglavnom, gušim se (u snu ili na javi, ne znam), s jasnim razlogom zašto - i nos i usta su mi u nekom jastuku. Želim da se pomerim, ali nema šanse, dajem sve od sebe, rukama, nogama, glavom, ali ne mogu ni makac, paraliza, čak mi prolazi kroz glavu da 100% umirem, da je gotovo.

U sledećem trenutku se nekako oslobađam, i primećujem da mi je jedna ruka totalno utrnula zbog lošeg položaja, a zaista je i jastuk bio tu.

E sad, da li je gušenje bilo samo proizvod sna, ili sam stvarno počeo da ostajem bez kiseonika, i da li je paraliza bila samo u snu, ne znam. Imam utisak da sam bio budan, jer se razlozi gušenja poklapaju.

Sećam se da sam još dugo toga dana bio pod utiskom "ljudi, od ovog' može da se rikne!".

 
Odgovor na temu

Ell Diablo
Beograd

Član broj: 39293
Poruke: 208
82.117.198.*



+18 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava10.09.2012. u 13:09 - pre 141 meseci
Citat:
Java Beograd:
Ma da, premor čini čuda. Moji "tripovi u snu":

- padam i padam i padam i jezivo padam (ali ne padnem nego se probudim u znoju)
- u životnoj sam opasnosti, i samo da pomerim ruku ili nogu, da nešto otvorim, da se sklonim, ali jok, ne mogu
- (filmski trip) :) treba oružjem da upucam provalnika koji preti, ali ne mogu da pomerim prst ili uperim pištolj (inače, osim u vosjci nisam nikad imao oružje u ruci)

Ne znam koliko često, ali povremeno, možda nekoliko puta godišnje.


Neverovatno, ali ova 3 "tripa" sto si naveo vaze i kod mene :) Cesto popiz#$m, pogotovo kad dodje do tog pucanja, a ja ne mogu da "stisnem" :P
A i to oko padanja, cudno, redovno mi se to desava, al' sto kazes, nikada ne padnem, samo se probudim u znoju...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava10.09.2012. u 13:34 - pre 141 meseci
Ko zna da li biste se probudili ako biste pali :)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Paraliza Sna, da li je neko dozivljava

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 39688 | Odgovora: 134 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.