Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sihronizacija broja obrtaja

[es] :: Elektronika :: Sihronizacija broja obrtaja

[ Pregleda: 3171 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MG65
Mojsilović Goran
Poljoprivrednik
Krnule

Član broj: 176997
Poruke: 14
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Sihronizacija broja obrtaja01.01.2013. u 17:11 - pre 137 meseci
Potrebna pomoć,oko izrade uređaja za sihronizaciju broja obrtaja između DC motora 12V 10A kojeg bi pogonio neki PWM, i mehanički okretane osovine sa koje bi se kopirao broj obrtaja pomoću nekog uređaja napr.: optokapler,kapacitativni davač,optički davač (možda opt.maus može da se iskoristi) i td. Taho generator mi je preskupa varijanta.
Šta treba da radi ovaj uređaj?:
Kada osovina počne da se okreće treba i DC motor,osovina stane stane motor, osovina ubrzava ubrzava motor i obrnuto.Brzina osovine = brzina motora,s tim da se može regulisati i odnos između br.ob.
Nadam se da sam dobro opisao šta mi je potrebno.
U napred Zahvalan
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Sihronizacija broja obrtaja01.01.2013. u 18:03 - pre 137 meseci
@MG65

To sto trebi treba se zove elektronska osovina.

Kako god okrenes i promuckas, na kraju to ispadne najjevtinije sa servomotorom i optickim enkoderom na toj osovini koju pratis, ukoliko ti treba precizno pracenje sa eventualnim preciznim prenosnim odnosom izmedju njih.

Moderniji servodriveri i motori to mogu.
Primera radi, mozes napraviti prenosni odnos od 1:3,752, pri cemu ce motor postovati i korespodentan ugao tog virtuelnog reduktora, za bilo koji smer okretanja, sa ugaonom rezolucijom od 1/10000 po krugu. Tipicne mogucnosti vecine drivera su oko 1:200 maksimalnog raspona za elektronski reduktor/multiplikator.

Na zalost, to nisu jevtine naprave, a i ne nalaze se cesto sa napajanjem od 12VDC.

Verovatno je najjevtinija ponuda toga ovde:
http://www.sah.rs/Frekventni%20Regulatori/XINJE_Servo.html
http://www.sah.rs/Rotacioni%20Enkoderi/Enkoderi.html

--------------------------------------------------------------
E sad, ako ti treba nesto kod cega ne mora biti "zakljucan" ugao izmedju osovine i motora, i nesto sto moze "progutati toleranciju od 5-10% u broju obrtaja, kao taho generatorom se mozes posluziti bilo kakvim malim motorom sa permanentnim magnetima u statoru, na izvrsnom motoru takodje moras imati taho, pa onda prenosni odnos mozes regulisati obicnim potenciometrom, a smer ce ti biti poznat pomocu polariteta napona iz taho generatora.

Najjednostavniji oblik servodrivera za DC motor bi bio sklop nalik obicnom mostnom audio pojacavacu (s' tim da bi poprilicno grejao i imao los stepen iskoriscenja), a ekonomicnija (energetski) opcija bi bilo nesto sa IC poput ovog:

http://www.google.com/url?sa=t...QA&bvm=bv.1355534169,d.Yms

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

MG65
Mojsilović Goran
Poljoprivrednik
Krnule

Član broj: 176997
Poruke: 14
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Sihronizacija broja obrtaja01.01.2013. u 21:08 - pre 137 meseci
Ovo je fantastično, zahvalan sam Vam za Vaš trud. Vidite pokušavam da realizujem jednu ideju, i pošto je tek u razvoju resursi su jako mali. Ako bi uspeo da dobijem krajni rezultat sa nekom jeftinom varijantom onda bi bilo isplativo uložiti i u ove srevo drivere.
Daliste mi nadu sa ovom varijantom motnog pojačala, pa ako bi ste mogli malo detaljnije i eventualno sa nekom shemom.
A i još da dodam da se radi o malim brzinama, reda oko 100rpm. te je bitan obrtni moment DC motora.

Još jednom hvala.




Nije siromašan onaj koji nema, već onaj koji puno hoće.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Sihronizacija broja obrtaja02.01.2013. u 03:01 - pre 137 meseci
@MG65

Molim bez persiranja...

Servomotori rade funkciju elektronske osovine otkad postoje, tako da to provereno i sigurno radi.
Pre njih se to radilo napravom koja se zvala "selsin".

Ne znam kakav je eksperiment u pitanju, ali ako je cilj sinhronizovano kretanje neke osovine i nekog drugog rotacionog objekta koji je udaljen toliko da se prenos moze ostvariti samo kablom ili bezicnim putem, onda sevomotor to sigurno obezbedjuje.

To radi na sledeci nacin:

Servomotor ima na sopstvenoj osovini enkoder.

Driver je svestan predjenog puta rotora (vise krugova), takodje i ugla, bez obzira da li motor stoji ili se okrece u jednom od smerova.

Driver moze "primiti" iz neceg, kao sto je enoder na "master" osovini, smer i predjeni put (u smislu broja impulsa koji je enkoder ostvario), i mocnom servo petljom savrseno ispratiti to kretanje.

Dakle, driver poredi zadato i ostvareno, i po svaku cenu ce ostvariti zadato do krajnjih granica mogucnosti, van toga ce uci u neki od zastitnih modova.

Mogucnosti modernih drivera su impozantne: moze se servopetlja zakljucati po brzini, po poziciji (broj krugova + ugao), po momentu, ili kombinacijom prethodnih.

Takodje poseduje i elektronski "menjac", gde se matematickim putem vrsi precizno podesavanje prenosnog odnosa izmedju osovine koja je "master" i slejva za koji je vezan jedan ili vise servomotora, gde se postuje i ugaona pozicija.

Kod modernih npr. stamparskih masina skoro i da nema zupcanika, samo servomotori i kablovi izmedju njih.
Prenosni odnosi su perfektno ispostovani kao da su zupcanici izmedju.

Servomotori imaju ultralaki rotor, pa neverovatno ubrzavaju (reda par mS do 1000 RPM), takodje istom sposobnoscu i koce.
Mogu da stoje i da pri tom proizvode pun obrtni moment, "braneci" pri tom ugao rotora koji je zadat, i u takvom rezimu mogu raditi zauvek.

Obrtni moment je konstantan od 0 - max.RPM za konkretni motor, svakako i dok rotor stoji.

Uobicajeno je da dozvoljavaju tipicnih 250-300% preopterecenja po momentu, u trajanju od 10-tak sekundi, pa im je za isti iznos uvecana sposobnost ubrzanja i kocenja ako traje odredjeno vreme.

Ukoliko ti se ideja bazira na pouzdanom pracenju kretanja neke osovine, uz prenosni odnos koji je u okvirima od 1:1 do 1:200, bez obzira da li se radilo o redukciji ili multiplikaciji broja obrtaja, ako se ne prekorace granicne mogucnosti servomotora, to ce sigurno raditi.

Ne treba onda gubiti vreme na prelazne oblike tog sistema.

Kod upotrebe servomotora mozes to posmatrati kao da si izmedju tvoje osovine i onog rotacionog objekta koji treba da prati stavio zupcanik sa podesivim prenosnim odnosom.

Kada bi npr. podesio prenosni odnos 1:1, obelezena tacka na tvojoj osovini koja salje zadatak, bi se zauvek morala sinhrono kretati sa obelezenom tackom na osovini servomotora, i uvek zauzimati tacan ugaoni odnos sa njom, sve dok je sistem pod napajanjem, ili dok ne prekoracis granice mogucnosti servomotora.

Ako bi okretao enkoder rukom, servomotor ce na nekoliko kilometara rastojanja perfektno ispratiti kao da njega pomeras, a veruj mi ne mozes rukom toliko naglo ubrzati i kociti kao sto on moze.

U okviru jednog kruga moze ubrzati do max. RPM i zakociti do nule, stavise i mnogo bolje od toga.

Pogledaj malo uputstva od servodrivera, takodje i od pripadajucih motora.

Dakle, isplativo je odmah ici na servomotor, jer se krajnji rezultat dobija.

Male brzine, velike brzine, zaustavljen rotor koji "cuva" ugao, isti moment na osovini kad stoji ili kada okrece sa maksimalnim brojem obrtaja, podesiv broj obrtaja od 0-max., moment takodje podesiv od 0-max., izuzetno podesive sve moguce opcije koje motor moze pruziti, unapred memorisanih vise brzina, momenata, predjenih puteva, zadavanje potenciometrom, enkoderom, digitalnom komunikacijom, perfektne zastite od svega sto se moze dogoditi i jos puno toga...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Da bi se projektovao analogni sistem, potrebno je vreme (sa kojim inace slabo stojim), takodje su potrebni i mehanicki parametri sistema.

Konacni rezultat je veoma jevtin uz veliku kolicinu rada i vremena, sto pak znaci skup razvoj i jevtin konacni proizvod.

Takav sistem (koji tebi treba) se ne razvija za 5 minuta, vec za par nedelja uz svu mehaniku na raspolaganju, i opravdan je samo ako je u pitanju serija proizvoda koja ce za neki period otplatiti razvoj.

Servomotor ti nudi gotovo resenje.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

mnn
sm

Član broj: 85435
Poruke: 723
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Sihronizacija broja obrtaja03.01.2013. u 08:11 - pre 137 meseci
Pratim vas .Mozda i sam budem morao resavati sličnu problematiku.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Sihronizacija broja obrtaja03.01.2013. u 12:15 - pre 137 meseci
Video klip koji pkazuje "saradnju" 8 servomotora.
Svaki od njih moze pokidati ove tri zice koje ih sprezu sa manje od 10% snage, sa lakocom.

http://www.youtube.com/watch?v...amp;NR=1&feature=endscreen

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Sihronizacija broja obrtaja04.01.2013. u 02:20 - pre 137 meseci
Evo jos malo toga...

http://www.youtube.com/watch?v=kvIy4EoL_io

http://www.youtube.com/watch?v=R5DUYVS-pRQ

http://www.youtube.com/watch?v=RQIJSsbvolc

http://www.youtube.com/watch?v=MwZCuTlSKeY

http://www.youtube.com/watch?v=1NsM0-9_n3Q

Mogucnosti servomotora...

Pozdrav!

 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Sihronizacija broja obrtaja04.01.2013. u 02:35 - pre 137 meseci
I ono sto sam pricao o ocuvanju medjusobnih uglova...

http://www.youtube.com/watch?v=QBtrFDoqWTM
 
Odgovor na temu

MG65
Mojsilović Goran
Poljoprivrednik
Krnule

Član broj: 176997
Poruke: 14
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Sihronizacija broja obrtaja04.01.2013. u 09:36 - pre 137 meseci
Sve ovo je malo je reći impresivno, ali od svih mogućnosti ovih drivera,meni je potrebno nekih 10%.
Mislim da je tih 10% moguće izvesti u domaćoj radinosti, naravno uz pomoć ovakvih foruma (to im je i svrha).
Za sada se odlučujem između PWM-ova:555,TL,UC... i pokušavam da nađem zamenu za taho gen. naprimer optotranzistor,
induktivni detektor.

Ako imate ideje pišite.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Sihronizacija broja obrtaja04.01.2013. u 11:06 - pre 137 meseci
@MG65

Vec sam napomenuo da kao taho generator moze posluziti neki DC elektromotorcic sa permanentnim magnetima u statoru.
Napon koji proizvodi takav motoric linearno zavisi od broja obrtaja, a polaritet od smera okretanja. Napon nije tako fino ispeglan kao kod pravog taho generatora, ali je sigurno ispeglaniji od optickog davaca sa 10-20 segmenata, kome je neophodna konverzija frekvencije u napon, pa filtracija istog.
Stavise, kod optickog davaca, ako podela ima nisku rezoluciju, onda i filtersko vreme mora biti dugo, sto pak zahteva makar PI kompenzaciju koja je daleko ozbiljnija nego kod upotrebe taho generatora koji skoro da nema kasnjenja.


Pitanja su:
- da li je potrebno oba smera kretanja?
- u kojim granicama bi se kretao "prenosni odnos" izmedju "master" osovine i izvrsnog elementa?
- da li je bitno ocuvanje ugaone zavisnosti?
- ako nema ugaone zavisnosti, koja bi tolerancija pracenja bila dopustiva (potencijalno "proklizavanje")?
- snaga, RPM jednog, drugog, performanse motora, brzina odziva, nominalni moment, inercione osobine pokretanog predmeta, pik moment..........?

Dakle, iz prilozenih snimaka si video neke mogucnosti, i resenja se mogu kretati u rasponu cene nekoliko hamburgera do cene jedne dobre kuce.

Sve to zavisi iskljucivo od strogosti zahteva.

Premalo je podataka u tvom pitanju.

Pitanje je vise nego uopsteno.

Sto se tice svrhe foruma, jedna od njih je i sticanje i razmena znanja.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

MG65
Mojsilović Goran
Poljoprivrednik
Krnule

Član broj: 176997
Poruke: 14
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Sihronizacija broja obrtaja04.01.2013. u 11:57 - pre 137 meseci
Detaljnije:
1- Smer, samo jedan
2- Odnos brzine 2:1 do 1:2 ako je moguće
3- Ugaona zavisnost, nebitno
4- Tolerancija potencijalnog proklizavanja, 5-10%
5- Snaga, kopira se sa mehaničke osovine a prenosi na DC motor 12V 10-tak A




Da bi smo vozili Porshe, moramo naučiti da vozimo Yugo.
 
Odgovor na temu

mnn
sm

Član broj: 85435
Poruke: 723
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Sihronizacija broja obrtaja23.01.2013. u 11:35 - pre 137 meseci
Ima li napretka ili se stalo ?
 
Odgovor na temu

MG65
Mojsilović Goran
Poljoprivrednik
Krnule

Član broj: 176997
Poruke: 14
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Sihronizacija broja obrtaja17.02.2013. u 21:20 - pre 136 meseci
Zdravo svima, odmah da se izvinem što me nije bilo neko vreme (privatni problemi).
Nije se stalo, naime mislim da sam došao do rešenja sa PWMom 494 i induktivnim senzorima. Trenutno radim na razvijanju sheme, a i očekujem da mi stigne osciloskop koji sam naručio. Još mi fali nekih komponenti pa kad sve to stigne krećem u akciju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Sihronizacija broja obrtaja

[ Pregleda: 3171 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.