Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nove ekonomske mere vlade Srbije

[es] :: Ekonomija :: Nove ekonomske mere vlade Srbije

Strane: << < .. 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 203449 | Odgovora: 1227 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije24.02.2014. u 19:19 - pre 123 meseci
Citat:
kreatura:...ukidanje subvencija poljoprivrednicima znači razvoj poljoprivrede(neznanje je moć) itd.

Ma koliko zvučalo neintuitivno, tako je.

Ukidanjem (ovakvih )subvencija poljoprivredi bi se u par godina cela ta grana dovela u red. Oni koji ne znaju da rade taj posao bi propali i bili bi prinuđeni da rade nešto drugo, a oni koji umeju da se bave poljoprivredom bi se još više razvili jer ne bi bilo nelojalne konkurencije.
 
Odgovor na temu

kreatura

Član broj: 135953
Poruke: 84
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+77 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije24.02.2014. u 21:15 - pre 123 meseci
Štednja nije pomogla Grčkoj i Bugarskoj ni mnogim drugim državama u krizi.Došlo je do pada GDP, povećanja nezaposlenosti, pada privredne aktivnosti.

Što se tiče poljoprivrede, sve države koje žele da očuvaju domaću poljoprivredu daju subvencije svojim poljoprivrednicima.Možda nama i ne treba domaća poljoprivreda možemo uvoziti stranu hranu(subvencionisanu od stranih država) ali i to ne može večito da traje.


 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dynamic.sbb.rs.



+226 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije24.02.2014. u 23:14 - pre 123 meseci
U 2011. Grci su uveli mere "štednje" tako što su podigli PDV (zvuči poznato?). To naravno nije radilo jer to nije mera štednje, to je ceđenje suve drenovine.

E pošto to nije radilo, 2012. su konačno smanjili javnu potrošnju (morali su jer je to bio uslov novog bailouta) i pazi čuda u 2013: smanjili deficit budžeta sa 15% na 5% i smanjili javni dug sa 170% BDPa na 155% BDPa. To je ogroman uspeh.

To što su što su grci (a i drugi) mislili da će iz vnago da se izvuku za godinu dana, to je sasvim druga stvar. Svakom ko imalo razmišlja jasno je šta dug od 170% BDPa znači...ima oni da stežu kajš još jedno deset godina.


'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

kreatura

Član broj: 135953
Poruke: 84
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+77 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije25.02.2014. u 15:23 - pre 123 meseci
Grčka je sada siromašnija nego pre tih mera štednje.Jedino je budžet uravnoteženiji, a nezaposlenost je kao u Srbiji.

Srbija kreće u štednju u mnogo goroj situaciji od Grčke.Mi sada imamo grčki nivo nezaposlenosti, bez mera štednje, a nakon mera štednje nezaposlenost će biti veća od sadašnje.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije25.02.2014. u 15:34 - pre 123 meseci
TO jednostavno nije istina. Grcka je sada bogatija nego sto je bila na pcoetku stednje. Samo je siromasnija od lazirane statistike o tome kooliko su Grci bili bogati.

Treba razlikovati te dve situacije, posto se odnose i na nas. I mi imamo percepciju da smo mnogo bogatiji negosto zapravo jesmo, to je prokletstvo dugovanja, covek se istripuje da je bogat.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije25.02.2014. u 23:50 - pre 123 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
kreatura:...ukidanje subvencija poljoprivrednicima znači razvoj poljoprivrede(neznanje je moć) itd.

Ma koliko zvučalo neintuitivno, tako je.

Ukidanjem (ovakvih )subvencija poljoprivredi bi se u par godina cela ta grana dovela u red. Oni koji ne znaju da rade taj posao bi propali i bili bi prinuđeni da rade nešto drugo, a oni koji umeju da se bave poljoprivredom bi se još više razvili jer ne bi bilo nelojalne konkurencije.

Evo javi drzavama po EU, oni budale daju subvencije svojim poljoprivrednicima.
Jadni, eto ne znaju da bi se ta grana dovela u red ukidanjem subvencija. :)
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije26.02.2014. u 00:14 - pre 123 meseci
Citat:
mr. ako: Evo javi drzavama po EU, oni budale daju subvencije svojim poljoprivrednicima.
Jadni, eto ne znaju da bi se ta grana dovela u red ukidanjem subvencija. :)

Vidi ona modna blogerka svako par dana kupi cipele od 500 evra, i sve je bogatija...

Naravnoučenije: Daj da svi krenemo da kupujemo Gucci cipele svako par dana, ima da se obogatimo instantno...


 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije26.02.2014. u 14:39 - pre 123 meseci
ventura@ bas ce ovi sto imaju po 3000ha i vise dozvoliti nasim politicarima koje su finansirali da se ukinu subvencije!!! od toga nema nista kao sto i sam znas :-)

eto drzava je sad donela pametnu odluku da se podignu subvencije za ovce!
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.adsl.alicedsl.de.



+768 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije26.02.2014. u 21:02 - pre 123 meseci
Sta trazi MMF?

Ako nije neka greska mada deluje da nije jer je ponovljena vise puta i to od razlicitih ljudi u tekstu, drzava Srbija treba ove godine da pljucne 4 milijarde samo na ime kamata po dugu. Ministar kaze da su te pare vec potrosene i uzda se u ruski kredit za koji je uslov aranzman sa MMF-om koji pak ima svoju listu koju treba ispuniti. S ozbirom da od rasta BDP-a izgleda nema nista ove godine, a i suska se da "nove ekonomske mere" ne daju ocekivane rezultate(citaj naplata poreza se nije poboljsala), izgleda da ce zaduzivanje da se nastavi istim tempom. Pre neki dan prodato jedva 40% ponudjenih trogodisnjih obveznica. Sledeca tura ce verovatno ici po vecoj kamati kako bi neko kupio posto izgleda je sve manje onih koji drzavi veruju na duzi rok. Sve u svemu bice cupavo...
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije26.02.2014. u 21:20 - pre 123 meseci
Ti ovo pricas kao da te cudi :D
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije26.02.2014. u 21:52 - pre 123 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
mr. ako: Evo javi drzavama po EU, oni budale daju subvencije svojim poljoprivrednicima.
Jadni, eto ne znaju da bi se ta grana dovela u red ukidanjem subvencija. :)

Vidi ona modna blogerka svako par dana kupi cipele od 500 evra, i sve je bogatija...

Naravnoučenije: Daj da svi krenemo da kupujemo Gucci cipele svako par dana, ima da se obogatimo instantno...

Pa pazi, ja da recimo imam proizvodnju cipela, svakako bih voleo da drzava nekako unisti sitne obucare.
Naravoucenije: Sto je babi milo...
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije26.02.2014. u 22:03 - pre 123 meseci
Citat:
mr. ako: Pa pazi, ja da recimo imam proizvodnju cipela, svakako bih voleo da drzava nekako unisti sitne obucare...
Naravoucenije: Sto je babi milo...

Velikim poljoprivrednicima ti mali odgovaraju iz više razloga:
- Sve subvencije za koje se izbore mali, dobiće i veliki;
- Mali moraju da se bore za cenu blokadama puteva i čime sve već ne, jer ne mogu/ne znaju da podignu efikasnost, velikima je to samo dodatni profit;
- Zbog ovoga gore, sve dok su mali bitan faktor, cena hrane će biti jako visoka;
- Ne moraš da budeš mnogo velika riba da bi se u moru malih isticao - a to je posebno dobro kod nabavke mehanizacije, repromaterijala itd. zbog mnoštva malih ti drugima diktiraš uslove;
- Ako hoćeš da se baviš i trgovinom, lovu od malih uzimaš gde stigneš (prodaješ im robu na odloženo po skupljim cenama, zarađuješ na kamati, skidaš na razduživanju, na vlazi, na primesama... );
- Kad imaš mnoštvo malih poljoprivrednika, kao veliki na licitacijama možeš da brišeš pod sa njima;
itd.

Šta misliš da bi Nicović, Mišković, Matijević, Kostić mogli da naprave onolike agrarne imperije da su morali da se bore sa sebi sličnima?
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije26.02.2014. u 23:52 - pre 123 meseci
Poenta je da bi ukidanjem subvencija ti mali propali, a "neko" bi tu zemlju "morao" da kupi. :) Pogodi ko. :)

A Misko, Kole i kompanija su svoje imperije sagradili iskljucivo zbog poznanstava odgovarajucih ljudi u pravo vreme. Takodje, finansiranje stranaka je unosan posao, vraca se multi-visestruko. ;)
Svako ovde na forumu zna bar jedan takav primer u svom mestu, gde je cak i mali early "investor" u DOS/DS kasnije to lepo naplatio. :) Da li je to propala firma, zemljiste, javno preduzece sa nekretninama, hotel, upravna zgrada na dobroj lokaciji, "propali" silosi ili zadruga... - prica je ista - kupio za dz, postao "bitan igrac" i ozbiljan bizMismen.


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije26.02.2014. u 23:55 - pre 123 meseci
A sada je kao cena poljoprivrednog zemljišta totalno tržišna, a kad bi mali poljoprivednici propali, ona bi se prodavala bud-zašto? Ma kako da ne.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
217.9.102.*



+768 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije27.02.2014. u 08:26 - pre 123 meseci
Citat:
Dexic: Ti ovo pricas kao da te cudi :D
Pa nije da me cudi, u stvari cudi me, ali ne to kakve su nam finansije nego to kako to u javnosti mirno prolazi. Ja se u stvari ovde preslisavam ne bi li mi neko rekao da nisam u pravu i da situacija nije tako losa :)
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije27.02.2014. u 08:43 - pre 123 meseci
Citat:
tdusko: ...drzava Srbija treba ove godine da pljucne 4 milijarde samo na ime kamata po dugu.
Citat:
tdusko:...Ja se u stvari ovde preslisavam ne bi li mi neko rekao da nisam u pravu i da situacija nije tako losa :)

Evo ja ću. Nije toliko loša. ;)) Ovih 4 milijarde nisu samo kamate, već se (verovatno, ne znam koje je podatke gledao genije ;) radi o ukupnim sredstvima koje treba da vratimo u 2014. godini, računajući glavnicu i kamate.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
217.9.102.*



+768 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije27.02.2014. u 09:06 - pre 123 meseci
Nije samo genije to rekao

Citat:
Direktorka Centra za visoke ekonomske studije Kori Udovički rekla je da u Srbiji već dugo nisu preduzete mere, koje bi smanile potrošnju države, ocenjujući da se mora sagledati odakle potiču ti veliki troškovi. U 2014. nas čeka četiri milijarde evra kamate na dugove države koje moramo da platimo iz budžeta, što je 10 puta više nego 2008. godine, upozorila je Udovički i dodala da treba očekivati da će kamate na kapital u svetu tek da rastu, jer su danas na minimalnom nivou.
Mada, najpre ce biti da se novinar zbunio jer neverovatno zvuci da kamate u samo jednoj godini mogu da budu ca 20% ukupnog duga.
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije27.02.2014. u 09:52 - pre 123 meseci
^
Naravno da ne mogu. Pazi, ja sam siguran u ovo što sam napisao gore, jedino što ne znam napamet konkretnu cifru za 2014. godinu, ali se već tri godine unazad (2011-2013.) iznos sredstava potrebnih za servisiranje spoljnog duga Srbije kreće na nivou iznad 4 milijarde evra (od, čini mi se, 2008. je prešao tri milijarde godišnje) i to uključuje i glavnicu i kamate. Ako te zanima detaljnije, mnogo korisnih informacija imaš ovde.
 
Odgovor na temu

Zeka_SD
Smederevo

Član broj: 147910
Poruke: 58
178.79.32.*



+83 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije27.02.2014. u 18:24 - pre 123 meseci
1.3. Rashodi po osnovu otplate kamata ----------------------------------------114.004.258.000
Rashodi po osnovu otplate kamata na domaće kredite ------------------ ------ 55.700.505.000
Rashodi po osnovu otplate kamata na strane kredite ------------------ ------- 48.156.520.000
Otplata kamata po osnovu aktiviranih garancija ------------------------- ------ 9.145.904.000
Prateći troškovi zaduživanja ---------------------------------------------- ----- 1.001.329.000
:)
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Nove ekonomske mere vlade Srbije27.02.2014. u 23:41 - pre 123 meseci
Citat:
ventura:
A sada je kao cena poljoprivrednog zemljišta totalno tržišna, a kad bi mali poljoprivednici propali, ona bi se prodavala bud-zašto? Ma kako da ne.

Trzisna ili ne, kakva god da je cena, usled vece ponude (zbog propadanja malih poljoprivrednika) bi pala. Sto bi izazvalo trljanje ruku ovih sto su prizeljkivali ukidanje subvencija.


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Nove ekonomske mere vlade Srbije

Strane: << < .. 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 203449 | Odgovora: 1227 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.