Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat

elitemadzone.org :: MadZone :: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat
(Zaključana tema (hardlock), by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 294932 | Odgovora: 1666 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat01.12.2014. u 18:52 - pre 113 meseci
ELEKTRIČNI ZAGREVAČ VODE - MP 73/13 - svetski unikat
150 litara vode više zagreje od bojlera a to je 187,5% više

Električni zagrevač vode greje vodu pri atmosferskom pritisku pa se kazan može praviti od jeftinijeg materijala i plastike da znatno poboljša izolaciju. Iz kazana vrelu vodu pogoni jednosmerna elektropumpa pod pritiskom ka slavini-bateriji gde se po potrebi meša sa hladnom vodovodnom vodom. Zavisno od potrebe može se zagrejati vode polovina i četvrtina zapremine kazana što se podešava regualatorom nivoa vode. Na ovaj način se uštedi preko 1/3 električne i toplotne energije u odnosu na bojler.
Slika priloženog nacrta prikazuje kazan 1, predstavljen u obliku cilindra zatvorenog sa svih strana za grejanje vode pri atmosferskom pritisku. Sa donje desne strane kazana 1 nalazi se priključak 3, za čvsto spajanje sa vodovodom i jednosmernim elektroventilom 2 da puni vodom kazan 1. Sa leve donje strane nalazi se jednosmerna elektropumpa 5 da pogoni vrelu vodu kroz priključak 4, čvrsto spojenim za slavinu-bateriju, na sredini dna je ušrafljen električni grejač 6. Na vrhu kazana 1, nalazi se hidrostat 8, sa cevastom sondom kroz unutrašnjost od vrha do dana. Takođe na vrhu kazana 1, postoji otvor sa filterom 7, za protok vazduha pri punjnju ili pražnjenju vode iz kazana 1. Odvodna cev od otvora sa filterom 7, da ispusta vodene pare i kondezat.
Na Električni zagrevač vode treba ugraditi još neophodne delova kao, sigurnosne prekidače, termostat, regulator nivoa vode u kazanu i dr. po potrebi.
Vodovodna voda teče kroz priključak 3, i otvoreni jednosmerni elektroventil 2 u kazan 1 do ograničenog nivoa hidrostatom 8 koji tada prespoji električnu vezu na jednosmernu elektropump 5 i termostat da uključi električni grejač 6 da vodu zagreje. Ručicom slavine- baterije uključuje se jednosmerana elektropumpa 5, kada treba da pogoni vrelu vodu ka slavini- bateriji za pranje. Jednosmerna elektropumpa 5, ima sporedi kanal sa slavinom da vrela voda slobodnim padom iz kazana 1 dopre do slavine-baterije u slučaju nestanka struje.
Na primer: 1, Iz Eelektričnog zagrevača vode od 80 litara vode protećiće kroz slavinu-bateriju pod pritiskom do poslednjeg litra vode od 80C.
Primer:2, Iz Bojlera sa 80 litara vode od 80 C.za kupanje potroši se tople vode 10 litara istog momenta uđe toliko hladne vodovodne vode i rashadi vodu za 15 C-zimi. Prvi kupač je koristio toplu vodu od 80C do 65C. Drugi će koristi toplu vodu od 65C do 50C.Treći će koristi toplu vodu od 50C.do 35C. Za četvrtog nema dovoljno tople vode za kupanje.
Na primer: 3, Bojler zagreje 80 litara vode na 37,34C, a Elektrčni zagrevač vode zagreje 230
litara vode na 37,60 C. Više 150 litara zagreje vode tj.187,5 % više.
To znači, da umesto jednog bojlera vrele vode dobije se skoro tri iz Električnog zagrevača vode sa istim utroškom struje. Bojler može da eksplodira što se dešava, a Električni zagrevač vode ne može jer ima otvor sa filterom na vrhu i radi pod atmosferskim pritiskom.
Pronalazač: Krajčinović Borisav - Bora, tel. 011/397 24 91, e – [email protected]
P.S.Navedeni primeri su da se bolje razume učinak BOJLERA i EL.ZAGREVAČA VODE.
 
0

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat01.12.2014. u 19:01 - pre 113 meseci
Molim Vas, dajte mi vase misljenje!
 
0

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat01.12.2014. u 19:36 - pre 113 meseci

Poštovani,

Izvinjavam se što nisam umeo da vam pošaljem sa tekstom i nacrt. Tekst sa nacrtom su otkucani zajedno na papiru A-4,takođe se nalazi u May Doc..Prilikom slanja prilepljen je samo tekst bez nacrta.Ako neko zna kako da pošaljem i nacrt molim da mi javi.
Uskoro očekujem Vaše cenjeno mišljenje o Električnom zagrevaču vode,koji treba da zameni bojler koji je veliki rasipnik struje i toplote.

S poštovanjem,
Bora Radar

.

 
0

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9455 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat01.12.2014. u 20:48 - pre 113 meseci
Kolko troši pumpa ?
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
0

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat01.12.2014. u 20:54 - pre 113 meseci
Poštovani,

Setio sam se da mogu putem email da pošaljem tekst sa crtežom Električnog zagrevača vode.Takođe mogu da vam pošaljem moj paralelni proračun mešanja tople i hladne vode da vidite matematičko poređenje i da li sam dobro uradio.Ukoliko znate da ima tablica za mešanje tople i hladne vode,molim vas da mi ukažete.

Uskoro očekujem vaš cenjeni odgovor.
S poštovanjem,
Bora Radar
 
0

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9455 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat01.12.2014. u 21:06 - pre 113 meseci
Boro, kako uši, čuješ li opet ?
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 07:51 - pre 113 meseci
Pa ne znam šta da ti kažem Boro. Izmislio si toplu vodu.

Kapiram ja sve osobenosti koje si ti implementirao. Ali, te osobenosti tvog sistema, koje ti smatraš prednošću, u mnogo većem procentu mogu se smatrati manama. Pri tome, nemoj misiliti da si išta doprineo energetskoj efikasnosti, jer nisi. 100% utrošene električne energije ide na zagarevanje potrošne tople vode i to je to. Koliko potrošene struje - toliko zagrejane vode.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
+1

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 08:48 - pre 113 meseci
Od reci do reci sam hteo da napisem sve isto sto je napisao Java Beograd.
Jedino da usavrsis svoj elektricni zagrevac da ne bude elektricni, vec da se stavi na sporet smederevac, pa da trosi drva koja su jeftinija, tj. prakticno nista ne trosi, jer svako ko ima semederevac zimi svakako lozi po ceo dan da se greje i skuva ponesto. Ali, tu vec postoji problem, to postoji pa ne moye da se patentira, to sam vec video. Napravila zena bez tehnickog obrazovanja u Poljskoj. Njen bivsi muz bio vodoinstalater, pa ona ponekad pomagala oko spajanja cevi i tako to pa pokupila znanje Tamo sporet naravno nije smederevac, vec njihov ekvivalent, ali svodi se na isto.
Nego, mislim da se kod grejanja vode gubi na efikasnosti ako se to radi na atmosferskom pritisku, isto kao sto ekspres lonac pod pritiskom kuva rucak mnogo brze od obicnog. Tako da bih ja ceo sistem usavrsio tako da se na smederevac stavi bojler pod pritiskom. Daj da mi to patentiramo pa da delimo zaradu
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 08:57 - pre 113 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Od reci do reci sam hteo da napisem sve isto sto je napisao Java Beograd.
Jednom ja i ti da se složimo !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 09:27 - pre 113 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:Nego, mislim da se kod grejanja vode gubi na efikasnosti ako se to radi na atmosferskom pritisku, isto kao sto ekspres lonac pod pritiskom kuva rucak mnogo brze od obicnog. Tako da bih ja ceo sistem usavrsio tako da se na smederevac stavi bojler pod pritiskom. Daj da mi to patentiramo pa da delimo zaradu :-)

Kod ekspres lonca je poenta u tome da pod povecanim pritiskom voda kljuca na visoj temperaturi pa mozes zagrejati vodu na vise od 100 stepeni celzijusa pa tako visom temperaturom brze kuvati. Razlike u grejanju vode, afak, nema, samo u granici do koje je mozes grejati.
 
0

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9455 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 09:45 - pre 113 meseci
Darko Nedeljković & Java Beograd

Ne mogu da se složim sa vama. Niste u pravu !
Troši više energije nego kod običnog bojlera. A evo zašto :
Voda se distribuira pod određenim pritiskom koji omogućava kretanje, tok kroz
cevi. Bora tu vodu iz sistema pod pritiskom sipa u svoje bure u kome greje tu
vodu. Znači baca uloženu energiju za ostvarivanje pritiska. Da bi sada koristio
toplu vodu, on koristi pumpu, tj motor, ili dodatnu energiju.
Prema tome njegov sistem za isti efekat troši više energije. Boro, mani se
ćorava posla.

Dodatak : kod ekspres lonca se zbog povećanog pritiska javlja i viša temperatura
na kojoj voda ključa, a na višoj temperaturi se hrana brže kuva. Znači, tu su uzete
u obzir i osobine namirnica.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 10:53 - pre 113 meseci
Da, potroši se više struje zarad električne pumpe, ali procentulano, u odnosu na utrošenu energiju za zagrevanje, to je jako malo.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9455 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 11:07 - pre 113 meseci
Ali više.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 11:16 - pre 113 meseci
Meni su uvek bile zanimljive teorije tipa:

"... ako je pun bojler vrele vode, i malo se pomeša sa hladnom, onda se manje struje potroši, jer se samo dogreva... "

ili suprotna varijanta, kakvu Bora sada iznosi :

"... bolje je ne mešati vrelu vodu sa hladnom, onda postoji mogućnost da se ukupna količina vrele vode (nerashlađene) utroši ..."

A sve teroje na kraju moraju da se pomire sa tim da se za istu utrošenu električnu energiju uvek dobije ista količina tople vode. Ne možeš iz električne mreže da izvučeš manje, a da dobiješ više. Ne može pa to ti je !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 11:31 - pre 113 meseci
Htedoh i ja isto da kazem, namerno sam precutao pumpu da ne bi okrenuli temu na raspravu da li je to zanemarljiva kolicina dinara na godisnjem nivou ili nije

Inace, kod lonca ne mora biti ekspres nego obican, primecujemo da ako je pritisak atmosferski, voda se dosta sporije greje nego ako spustimo najobicniji poklopac. To je zato sto ako voda slobodno isparava, svaki molekul koji ispari i odleti uzme malcice energije iz lonca. Pogresno je verovati da isparavanje postoji samo na temperaturama preko 90C, jer se isparavanje dogadja uvek u nekoj meri, cak i led moze da isparava, bez da uopste prolazi kroz tecnu fazu, a na 40-50 stepeni, to uopste nije zanemarivo koliko energije ispari.
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 14:41 - pre 113 meseci
Evo i ja da se slozim sa brankom tod-om

Ovo je "staticki" protocni bojler sa "govornom" manom, odnosno kretanjem vode...

Protocni bojler takodje greje jednu "granu" vode, bez pothladjivanja, ali koristi postojeci pritisak instalacije za transport vode.

Sustinski, ovaj projekat nije los, i prakticno lici na "akumulator" toplote kod centralnog grejanja.

 
0

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3923



+9455 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 15:12 - pre 113 meseci
Citat:
Java Beograd:

Ne možeš iz električne mreže da izvučeš manje, a da dobiješ više. Ne može pa to ti je !


Može, ako te ne uvate

vlad--nemoj molim te da se slžeš sa mnom !


Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
0

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 15:15 - pre 113 meseci
Poštovani Branko Tod,
Odgovor: elektropumpa za desetak minuta umivanja potroši 50 para.
 
0

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 15:29 - pre 113 meseci
Poštovani Branko Tod,

Primer:Toplu vodu u bojleru od 80 litara vode sa 80C. pogoni hladna vodovodna voda,koja rashladi više od polovine,a ostatak se koristi za pranje.Zato što nepotrebno hladi već zahgrejanu vodu i dr.veliki je rasipnik električne i toplotne energije.
U Francuskoj je bilo pokušaja da se iz bojlera koristi samo vrela voda pomoću cevi i slavina,ali se pokazalo da je nepraktično.
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 15:34 - pre 113 meseci
Nije poenta samo u "parama", ili sabiranju parica, pri konstrukciji, vec u SMISLU...

Ponekad i u principu domaceg "pronalazastva", koje postaje neukusno(u smislu dobre mere) sa POMPEZNIM promocijama.."svetski unikat"..itd..NISTA tu nije "svetski" bitno i sve je svet vec video u nekim drugim kombinacijama.

Nebitno je koliko pumpa trosi i da li pravi stetu, ali je bitno ako se pravi bilo kakav energetski bilans.

Zato se i spominje dodatno "rasipanje" energije..prosto da bude "posten racun". I da ne bude "zaboravljeni" trosak, ma koliki da je.

Sustinski, ako je sklop PRAKTICAN i u nekim uslovima ispunjava POTREBE, onda postaje veoma KORISTAN, bez obzira na trosak..ima upotrebnu vrednost..

Inace, u opstem bilansu se mora dodati i izolacija takvog rezervoara, posto su gubici veci sto je rezervoar topliji u odnosu na okolinu.

Obcni bojler je kompromisna sprava, koja pothladjuje zagrejanu vodu, ali za koriscenje je ionako neophodan "miks" vode, pa kada se dodje u zonu 35-50C u bojleru, nepotrebno je dodatno mesanje sa hladnom vodim.

Tako da je upotrebljivost bojlera malo veca od 70% tople vode, zbog potrebne mlake vode
U pocetku "ulazi" manje hladne, dok je "pri kraju" intenzivnije pothladjivanje.

 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat
(Zaključana tema (hardlock), by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 294932 | Odgovora: 1666 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.