Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat

elitemadzone.org :: MadZone :: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat
(Zaključana tema (hardlock), by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 297565 | Odgovora: 1666 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 15:37 - pre 114 meseci
Poštovani Boro,


Kako bojler zagreje 80l na 37 c , a zagrevač 230 na 37c. Ta tvrdnja je netačna.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 15:46 - pre 114 meseci
Citat:
Bora Radar: Primer:Toplu vodu u bojleru od 80 litara vode sa 80C. pogoni hladna vodovodna voda,koja rashladi više od polovine,a ostatak se koristi za pranje.Zato što nepotrebno hladi već zahgrejanu vodu i dr.veliki je rasipnik električne i toplotne energije.

Boro, i ti kad se tuširaš ne šuriš se sigurno vrelom vodom od 90°C već je u česmi miješaš sa hladnom vodom da bi dobio mlaku vodu kojom se možeš istuširati, a da ne dobiješ opekotine.

Radiš istu stvar kao i bojler, samo par metara kasnije i uz znatno komplikovaniji metod, . Da li si onda i ti rasipnik električne i toplotne energije?

Ako je temperatura vode u bojleru opala sa 90°C na 50°C ne znači da se ne možeš više tuširati, već samo da tu vodu više nije potrebno miješati sa hladnom vodom u mjeri u kojoj je to potrebno kad je voda iz bojlera vrela.

Kada hladna voda uđe u bojler sa vrućom voda nema "rasipanja" energije, jer koliko se vrela voda rashladila toliko se novopridošla hladna voda ugrijala.

 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 16:05 - pre 114 meseci
Citat:
Odin D.:Kada hladna voda uđe u bojler sa vrućom voda nema "rasipanja" energije, jer koliko se vrela voda rashladila toliko se novopridošla hladna voda ugrijala.
E to grejanje hladne vode toplom vodom je Bora smaknuo s uma !
On je razmišljao samo o hlađenju tople vode hladnom vodom, kao da toplota može negde da nestane.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 17:52 - pre 114 meseci
Poštovani Branko Tod,
Primer: 2,Da bi bojler postao EZV potrebno je dodati elektropumpu i dr. da pogoni vrelu vodu ka slavini-bateriji gde meša sa hladnom vodovodnom vodom.Verla voda prolazi kroz slavinu-bateriju do poslednjeg litra od 80C,a nivo vrele vode postepeno opada dok se ne iscrpi.Na ovaj način mešanja tople i hladne vode u EZV uštedi 150 litara tople vode. Da bi se zagrejalo 150 litara hladne vode utroši se oko 5 kwh = 5 kwh puta milion... bojlera u domaćinstvima uštedi se godišnja proizvodnja elektrane.To je veoma,veoma velika ekonomska korist.Treba samo shvatiti način rada EZV,biti realan i naklonjen primeni korisnih rešenja. Skoro je sve isto kao bojler samo je dodato par delova.koji su otklonili štetan pogon hladne vodovodne vode. Sve je tu jasno a moguće je izvršiti i probu,štetno je grejati vodu pa je hladiti.
Fabrika bojlera iz Kraljeva želi proizvoditi EZV,uskoro ćemo početi pregovore.
Ukoliko želite matematički proračun mašanja tople i hladne vode sa poređenjem EZV i bojlera rado ću vama poslati.
S poštovanjem,
Bora Radar
P.S.Izvinite imao sam problema sa slanjem poruke.
 
0

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 18:11 - pre 114 meseci
Poštovani Branko Tod,

Drago mi je što se dublje interesuješ za EZV.Pre par minuta sam ti poslao jednostavnije objašnjenje,nadam se da ćeš ga razumeti.U njemu sam napisao da ukoliko želiš proračun rado ću ti poslati na email.Još ćemo razgovarati.Molim te imaj na umu da sam odgovoran.
S poštovanbjem,
Bora Radar.

 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 18:15 - pre 114 meseci
Citat:
Bora Radar: Verla voda prolazi kroz slavinu-bateriju do poslednjeg litra od 80C,a nivo vrele vode postepeno opada dok se ne iscrpi.Na ovaj način mešanja tople i hladne vode u EZV uštedi 150 litara tople vode.

Promiče ti osnovna stvar: nema nikakve uštede energije u tome što ti pričaš.
Nije dovoljno biti samo "realan i naklonjen primjeni korisnih rješenja", nego je takođe neophodno poznavati osnovne principe fizike.
 
0

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 18:19 - pre 114 meseci
Jova Beograd.

Najbolje je izvrši probu zagrej dva litra vode izruči jedan i u ostatak sipaj litar hladne vode i izmeri toplotu.Ukoliko želiš matematikčki proračun radi poređenja EZV sa bojlerom javi emal.

S poštovanjem,
Bora Radar
 
0

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 18:26 - pre 114 meseci
Odin D.

Mnogo si neverni Toma,Probaj zagrej dva litra vode prospi jedan litar i naspi litar hladne vode na ostatak pa ćeš izmeriri.Ako želiš matematički proračun i poređenje javi email.

S poštovanjem,
Bora Radar
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 18:57 - pre 114 meseci
Zašto bih uludo prosipao jedan litar?!
Zar ga neću iskoristiti za tuširanje, isto kao i ti iz svog EZV-a?

Nisam siguran, ali čini mi se da tebi nije jasno da jedan litar vode na temperaturi od 80°C ima istu količinu toplote (toplotne energije) kao i dva litra na temperaturi od 40°C.

Recimo da ti treba 20 litara vode na temperaturi od 40°C da bi se istuširao.
Što se tiče potrošnje električne energije, svejedno ti je da li ćeš zagrijati svih 20 litara vode na 40°C, ili ćeš zagrijati 10 litara vode na 80°C, pa je potom "razblažiti" sa još 10 litara hladne vode da bi ukupno dobio 20 litara vode na 40°C.

Matematički proračun meni ne treba, ali čini mi se da treba tebi.

Evo ovako: recimo da je temperatura hladne vode u vodovodnim cijevima 10 stepeni.
Recimo da tvoj EMZ ima zapreminu od 100 litara i recimo da bojler ima zapreminu od 100 litara.
Recimo da se voda u tvom EMZ-u zagrije na 80°C i da se voda u običnom bojleru zagrije na 80°C.
Nadam se da je jasno da je potrebna ista količina energije i tvom EZV-u i bojleru za to zagrijavanje.

Dakle, u startu i tvoj EMZ i moj bojler imaju istu količinu vode na istoj temperaturi.
I sad ti kreneš da se tuširaš i potrošiš 20 litara vrele vode koju si u slavnini miješao sa hladnom vodom
Preostane ti 80 litara vode na temperaturi 80°C.

Ja se tuširam iz bojlera i potrošim takođe 20 litara vrele vode koju sam u slavini miješao sa hladnom vodom.
Zbog toga je u moj bojler ušlo 20 litara hladne vode koja se izmješala sa vrelom i ja sad imam 100 litara
vode na temperaturi 66°C.

Dakle, ti imaš vreliju vodu od mene, ali ja imam za 20 litara više tople vode.
Kad bi ti svojoj vodi trebao da dodaš neku količinu vode tako da temperatura te ukupne smjese bude 40°C
onda bi to bilo za 20 litara više od mene, ali pošto ja u startu imam 20 litara više od tebe došli bi na kraju na isto.
 
+3

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 20:25 - pre 114 meseci
Odin D.

Kako ne razumeš prosto dešavanje, iz bojlera izađe 10 littara vrele vode od 80C.a istog momenta uđe 10 litara hladne vodovodne vode pa je u bojleru 80 litara vode od 71,88C.jer su brzi molekuli pomešali se sa toplom vodom.Zašto se hladna i topla voda tj.mešala nepotrebno u bojleru. Skoro sve ostalo kao bojler samo elektropumpa pogoni vrelu vodu da se meša u slavini-bateriji.Otklonjen je štetan pogon hladne vodovodne vode.U EZV voda se zagreje na 80C i u njemu čeka da ga pumpa potisne ka slavini-bateriji da se meša sa ladnom vodom da bi se dobila mlaka voda za umivanje.
Nemam vremena da se upuštam u tvoj proračun.Kod EZV sve prosto sve jasno ko hoće da razume samoće mu se kazati.
S poštovanjem,
Bora Radar.
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 20:57 - pre 114 meseci
Citat:
Bora Radar: ko hoće da razume samoće mu se kazati.

To možda na UMZ, ali svakako ne u stvarnom životu.

Citat:
Bora Radar:Nemam vremena da se upuštam u tvoj proračun.

Čudan stav, s obzirom da si ga sam tražio:
Citat:
Bora Radar:Molim Vas, dajte mi vase misljenje!

Vjerujem da bi za hvalospjeve za otkrivanje tople vode imao više vremena.
Čini se da si jedino to i očekivao.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 02.12.2014. u 22:13 GMT+1]
 
+4

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 22:05 - pre 114 meseci
Odin D.

Zamislite običan bojler od 80 litara sa 80C zatvorite dovod hladne vodovodne vode,a na mesto cevi za vrelu vodu stavite slavinu na bojler.Kako ko naiđe od njih osmoro sa lavorom vi mu sipate 10 litara vrele vode od 80C. sve dok se bojler ne isprazni.Oni će vodu razhladiiti i okupati osmoro dece.

Eto to je ručni Električni zagrevač vode i samo vam se kazalo.

Nemojte biti na kraj srca i koristiti neprimerne reči. Vaš proračun nije dosledan sa ciframa za sve posude pa je potrebno strepljenje da bi se shvatilo šta je pisac hteo reći.Bojler nebi imao dovoljno tople vode da okupa osmooro dece.
S poštovanjem,
Bora Radar.
.
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat02.12.2014. u 23:36 - pre 114 meseci
Boro, pokušavam ti pomoći, ali ako nemaš volje da pogledaš šta ti ljudi pišu niko ti neće moći pomoći.
Pokušaću još jednom, a ti ako hoćeš pročitaj, a ako nećeš - srećno ti bilo iako srljaš u glupost ne osvrćući se na znakove upozorenja.

Iskoristiću tvoj poslednji primjer sa kupanjem osmoro djece.
Dakle, u tvom primjeru svako dijete dobije po 10 litara vode temperature 80°C.
Recimo da je temperatura hladne vode iz česme 10°C.
Recimo da je temperatura vode za kupanje 40°C.
Da bi svako dijete dobilo vodu za kupanje od 40°C potrebno je da u svojih 10 litara vruće vode doda 13.3 litara hladne vode iz česme.
Tako će svako od osmoro djece imati 23.3 litra vode na temperaturi 40 stepeni.

Ajde sad pogledaj kako to izgleda iz bojlera.
Bojler u početku ima 80 litara vode na temperaturi 80°C.
Prvo dijete napravi 23.3 litra mlake vode tako što iz bojlera uzme 10 litara vruće vode od 80°C i 13.3 litara hladne vode od 10°C iz česme.

Kada se bojler dopuni sa novih 10 litara hladne vode, ukupna temperatura vode u bojleru je 71.25°C.
Drugo dijete da bi se tuširalo sa 23.3 litra vode na 40°C treba da uzme 11.4 litara vode iz bojlera na temperaturi 71.25°C i 11.9 litara hladne vode iz česme.

U bojler dakle uđe novih 11.4 litara vode i ukupna temperatura vode u bojleru spadne na 62.5°C.

Trećem djetetu je potrebno 13.3 litara vode iz bojlera i 10 litara vode iz česme.
U bojler uđe novih 13.3 litra vode i temperatura spadne na 53.9°C.

Četvrtom djetetu je potrebno 15.9 litara vode iz bojlera i 7.4 litra vode iz česme.
U bojler uđe novih 15.9 litara hladne vode i temperatura spadne na 45.2°C.

Preostalo ti je još četvoro djece.
Svakom od preostale djece sipaš po 20 litara vode od 45.2°C i dodaš još 3.3 litra vode iz česme i oni će
imati svoju porciju od 23.3 litra vode na 40°C.

Bojler je konstrisan tako da hladna voda ulazi dolje, a topla izlazi gore i ako trošiš vodu kontinualno
nema velikog mješenja, tj. hladna voda ne stiže da se kompletno izmješa sa toplom, tako da otprilike
možeš ispustiti svu toplu vodu prije nego te relativno naglo udari hladna.

Dakle, vidiš da je energetski bilans potpuno isti i u tvom EZV-u i u klasičnom bojleru.

Ja imam klasični bojler i kada namjestim toplu vodu onda ide takva voda do samog kraja, ne treba svaki sekund da nanovo podešavam
slavinu da bi nanovo prilagodio temperaturu. Zahlađenje osjetim svega par sekundi prije kompletnog nestanka tople vode i onda ide skroz hladna.
To znači da uopšte ne dolazi do tog "trenutnog" miješanja i pada temperature o kome ti pričaš, već se zagrijana voda može manje-više
sva izvući iz bojlera na početnoj temperaturi prije nego se znatno rashladi dotokom hladne vode.

Drugo, neko ko ima bojler i kupatilo sigurno ne kupa djecu u lavoru, tako da takav primjer upotrebe iz tvog primjera nema puno veze sa načinom upotrebe tople vode u domaćinstvima koja imaju bojler i kupatilo.
 
+2

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 05:37 - pre 114 meseci
Boro,

Da bi tvoj proizvod bio prihvatljiv on mora da bude ekonomski opravdan.
To znači da ostvaruje energetsku uštedu u odnosu na klasični sistem. A
to nećeš dokazati ubeđujuđi nas na forumu u svoje ideje , a mi tebe da
one ne valjaju. Ako si ubeđen u opravdanaost svog sistema onda moraš
da napraviš postrojenje koje ćeš realno bez imalo pristrasnosti da ispitaš,
i uporediš sa standardnim bojlerom. To je skup i vrlo ozbiljan posao. Prvo
moraš da sagledaš šta sve treba da meriš i kontrolišeš. Trebaće ti tu par
vatmetara, kalorimetara , gomila termosondi i normalno akvizicia svih tih
dobijenih rezultata u realnom vremenu na računaru. Kada dobiješ neke
rezultate moraćeš da ispitaš ponovljivost tih podataka i oni moraju uvek
da budu u relativno uskim tolerancijama. Kada budeš siguran da tvoj
sistem donosi prednosti, onda moraš da izvršiš projektovane uređaja
koji je ekonomski i estetski prihvatljiv za potrošača. A kada napraviš
tu konačnu verziju, onda ponovo izvršiš sva ispitivanja, ako treba nešto
doradiš, pa pronađeš neku nezavisnu referentnu kuću, neki institut , da
ti da atest da je to to. E onda si na konju, vlasnik si uređaja koji radi
i koji možeš da počneš da proizvodiš ili da nađeš nekoga da mu prodaš
licencu. Onda ti ostaje samo da platiš reklamu i da ubediš kupce da kupe
Borabojler. I pun si para, ako se izboriš sa svim tim.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 06:19 - pre 114 meseci
Svaki od takvih prostih uredjaja moze da ima svoj matematicki model i detaljan proracun elemenata.

Samo tada moze da se vidi, a eksperimentalno potvrdi, nekakva prednost, usteda ili dobrobit.

Tada zamisao moze da postane patent, i lakse je plasirati kvalitet sa ociglednim dokazima, a ne osecajem za kvalitet.

Meni poprilicno smeta prevelika povrsnost i mistifikacija proizvoda od strane pronalazaca. I tu nema diskusije, proizvod ili pronalazac moraju da daju JASAN odgovor na svako pitanje, a ne da se poteze "razumevanje" ..

U pitanju je tehnika a ne filozofija ili psihologija..sve ima svoju merljivu velicinu.
 
+1

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 06:32 - pre 114 meseci
Postoje i protočni bojleri u kojima grejači velike snage, trenutno zagrevaju vodu, samo onda kada je potrebno, ne drže zalihu tople vode
koja mora da se dogreva kada opadne temperatura vode u bojleru, jer je kazan dosta mali. Ali to je već poznato.
Mislim da ovaj Borin predlog novog bojlera neće zaživeti, možda se varam. Preporučujem da on napravi prototip i praktično
proveri sve aspekte ove ideje.

poz
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 07:38 - pre 114 meseci
Mene samo zanima gde se stvara onaj višak toplote o kome Bora piše, tj. gde nestane ona toplota iz bojlera.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 08:16 - pre 114 meseci
Da ti to znaš onda bi ti bio pronalazač.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
+5

Bora Radar

Član broj: 276752
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 09:46 - pre 114 meseci
Odin D.

To što neki pišu loše i vređaju a da nisu shvatili učinak EZV to o njima mnogo govori,ponovo sam objasnio sa primerom,neki su zaćutali jer im je neprijatno,a neki će kasnije.
Poz.
 
0

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
82.117.197.*

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat03.12.2014. u 10:02 - pre 114 meseci
Zanimljivo je kako ova tema odoleva prelasku u UMZ.
Dakle imamo kvazibojler, po sistemu funkcionisanja između normalnog i protočnog, ali koji ne iskorišćava nijednu pozitivnu funkciju ova dva sistema, a pritom troši i mnogo više struje zbog neefikasnog grejanja i pumpe.
Pronalazač je izgleda odokativno odredio trošak od 0.5 RSD po umivanju misleći da je to mala cifra.
Ukoliko uzmemo prosečnu 4-članu porodicu, koja ima nekih 3 umivanja i 7 pranja ruku po glavi (recimo da pranje ruku traje 40% kraće od umivanja) + 1 tuširanje (recimo da je tuširanje traje 9 puta duže od umivanja) dolazimo do cifre od ... 16.2 umivanja po glavi tj. 32.4 RSD dnevno za porodicu, mesečno 986 RSD, godišnje 11834RSD.
Dakle ako ne koristimo ovo unikatno rešenje, godišnje uštedimo vrednost 1.3 novih klasičnih bojlera.
Pritom, ovde nisu uračunata uzimanja vode za pranje sudova, čišćenje kuće itd. što podiže trošak za barem 30%.
Dalje, ovaj zagrevač ima komplikovaniju konstrukciju nego klasični ili protočni bojler, čime se smanjuje njegova pouzdanost, uz potencijalno povećanje troškova izrade (ako uračunamo smanjenje zbog ugradnje slabijeg kazana) kao i održavanja.

Pronalazač se celo vreme hvali funkcionalnošću nemešanja hladne i tople vode. Ali kada se sistem dogreva?! šta se dešava ukoliko stanari sređuju stan i potroše pola kapaciteta bojlera, kada će se onih 40l hladne vode zagrejati na 80 stepeni?? Da li je potrebno da se isprazni ceo bojler. Ne moramo ni da pričamo koliko bi to bilo nefunkcionalno.

"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
+2

elitemadzone.org :: MadZone :: Elektricni Zagrevac Vode - MP 73/13 - svetski unikat
(Zaključana tema (hardlock), by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 297565 | Odgovora: 1666 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.